Kampeerorganisatie roept op tot protest Open Monumentendag op Walcheren PC Nieuw bod: twee keer 3.000,- WOENSDAG 9 SEPTEMBER 1998 JAARGANG 100 - NUMMER 37 De grootste goedkoopste Foto/Video Speciaalzaak van Zeeland FOTO VERSCHOORE WEKELIJKS HUIS AAN HUIS OP GEHEEL WALCHEREN EENMAAL ANDERMAAL VOOR AQUAREL RIEN POORTVLIET Zakelijk gezien Bod doen? Door Joep Bremmers De Stichting Vrije Recreatie roept de Zeeuwse kampeerders op om in actie te komen tegen de gemeente Veere waar de stichting een conflict mee heeft. Inzet van de strijd is de vergunning van kampeerboer Lein Wattel uit Oostkapelle. De camping van vijfendertig kampeereenheden van Wattel is onlangs door een twintig man sterke politiemacht ontruimd. ...de vakantie van mijn gasten is abrupt verstoord... ...al lang sprake van een illegale situatie... ...we willen volgend jaar gewoon open... Overal in Nederland is het zaterdag (12 september) Open Monumenten dag. Ook op Walcheren zijn dan bijzondere monumenten opengesteld voor het publiek. Het motto van de Open Monumentendag is dit jaar 'Steengoed'. Het thema heeft te maken met het vijfentwintig jarig bestaan van de Monumentenwacht, de organisatie die zich sterk maakt voor tijdig preventief onderhoud aan historisch belangrijk geachte gebouwen. PZC WEEKBLADEN faam. ZATERDAG 12 SEPT 10-16 uur Monumentenwacht Gezichts- bepalers Stads- en jeugd-Zeeuws OhUfakt W«e eW Informatie over de gemeente Middelburg vindt u op pagina 3 Deze week: VLISSINGEN 0 Walstraat 109-111. 0118-414081 n Schutterstraat Wim de Graaf van het ge lijknamige assurantiebe- drijf in Middelburg heeft het bod op het aquarel van Rien Poortvliet ver hoogd met vijfhonderd gulden naar drieduizend gulden. Datzelfde deed John van Heemst uit Zou- telande. De Graaf wil het werk een prominente plaats geven in het nieu we kantoor, dat binnen kort in Vlissingen wordt geopend. Voor Van Heemst heeft het werk nostalgische waarde om dat hij jaren op Goeree- Overflakkee heeft ge woond. Overigens is er van de kant van ondernemers veel be langstelling voor het aquarel. Vooral - aldus een zakenman die telefonisch informeerde - omdat het werk een grote at- tentiewaarde heeft en een bijzonder goed doel dient. Daarnaast wordt uiteraard in heel Zeeland en de Zuid-Hol landse eilanden Goeree- Overflakkee aandacht be steed aan het hoogste bod. De PZC Weekbladen die in di verse edities huis-aan-huis verschijnen op de Zeeuwse eilanden en Goeree-Overflak- kee (Zuid-Holland) verkopen een aquarel van Rien Poort vliet bij opbod. Ze doen dat in samenwerking met de Stichting Omloop Goeree Overflakkee, die jaarlijks een wandeltocht van 110 km rond de eilanden organi seert. De opbrengst van de il lustratie is bestemd voor hospice Calando in Dirks land, een voorziening waar ernstig zieke en lijdende mensen in de laatste fase van hun leven worden ver zorgd en begeleid. Poortvliet zelf stelde het aquarel vlak voor zijn dood beschikbaar voor een goed doel in de streek waar de wortels van zijn familie lig gen verankerd, Goeree-Over- flakkee. Hij schonk het via zijn neef aan de organisatie van de marathonwandeltocht die jaarlijks eind augustus wordt gehouden en steeds een aantal goede doelen pro beert te helpen. Het aangeboden aquarel toont het typische (duin) landschap nabij Ouddorp met de alom bekende vuur toren op de achtergrond. De illustrator die vooral bekend werd door zijn vele met teke ningen verrijkte boeken schonk het werk een jaar voor zijn dood aan zijn neef Gerrit Poortvliet om er een goed doel mee te dienen. De tekenaar-schrijver hoopte de verkoop bij opbod zelf mee te maken. Hij overleed echter in 1995 op 63-jarige leeftijd. Om die reden heeft neef Ger rit het doek een tijdje achter gehouden. Overigens dienen geïnteres seerden in het aquarel schrif telijk een bod uit te brengen via de Zeeuwse en Zuid-Hol landse huis-aan-huisbladen. Het doek is evenwel ge taxeerd. De waarde er van is geheim en de gegevens lig gen veilig opgeborgen bij notaris mr. L. de Koning in Goedereede. Het hospitium werd in juli van dit jaar in gebruik geno men. Het ligt in Dirksland naast het Van Weel-Bethesda Ziekenhuis, maar functio neert geheel zelfstandig. Het werd gerealiseerd op initia tief van de Stichting Palliatie- ve Zorg Dirksland. Naast een team professio nals worden dagelijks enkele tientallen vrijwilligers inge schakeld bij het werk in hos pice Calando. Wie een bedrag over heeft voor het schilderij kan dat kenbaar maken door een briefje te sturen naar de centrale redactie van de PZC Weekbladen, Postbus 5017, 4380 AA in Vlissingen. Faxen kan ook: 0118-472404. Op de inzending graag vermel den 'Rien Poortvliet schilderij'. Eventueel kunt u ook de reden vermelden waarom u de aquarel graag zou willen hebben. De actie duurt tot 30 september. Het conflict dat kampeerboer Lein Wattel, gesteund door de Stichting Vrije Recreatie, en de gemeente Veere met elkaar hebben duurt al jaren. In 1981 opende Wattel de camping bij zijn boerenbedrijf. Onder de vlag van de SVR ontving de landbouwer elk seizoen dona teurs van de SVR die voor een betaalbaar bedrag bij hem kampeerden. „De SVR is in de jaren zeventig opgericht", ver telt Wattel die zes jaar als wet houder van de gemeente Domburg werkzaam was. „Ei genlijk met als doel om ervoor te zorgen dat er voor een be taalbaar bedrag in Nederland gekampeerd kan blijven wor den". De camping van Wattel kwam in opspraak toen in 1995 de wet op de open lucht recreatie van kracht is gegaan. „Daarin is gesteld dat er een vergun ning voor een kampeerterrein kan worden verleend aan een organisatie met een sociale, culturele, educatieve of we tenschappelijke doelstelling. En zo'n organisatie is de Stichting Vrije Recreatie". Ondanks de argumenten van Wattel en de SVR wil de ge meente alleen een vergunning voor een minicamping afge ven. Wattel heeft alle midde len aangegrepen om de felbe geerde vergunning in handen te krijgen. Tevergeefs procedeerde hij tot aan de Raad van State om zijn gelijk te halen. Wattel: „Nu ligt de hele zaak nog bij de be stuursrechter, ik begrijp dan ook niet wat het Openbaar Mi nisterie ertoe heeft gedreven hier de boel te ontruimen". Over de ontruiming van de camping is de getergde kam peerboer allerminst te spre ken. „Je reinste intimidatie", verklaart een verontwaardig de Wattel. „Met twintig man politie, de burgemeester en de Officier van Justitie. Dat is wat ik noem een politionele actie". Wattel en de SVR begrijpen niet dat de ontruiming mid den in het seizoen plaats heeft gevonden en dat de actie lou ter tegen de kampeerders ge richt was. De kampeerders werden ge sommeerd binnen vijf dagen te vertrekken. „De caravans die dan nog niet weg waren zouden in beslag worden ge nomen", weet Wattel. „Het ergste van het optreden is dat de vakantie van mijn gasten abrupt is verstoord". Ook de Stichting Vrije Recre atie is niet blij met de ontrui ming. In een brief aan haar donateurs mobiliseert de stichting haar Zeeuwse aan hang om te protesteren tegen de ontruiming van de cam ping aan de Kalfhoekseweg in Oostkapelle. „We hebben de hele kwestie tot nu toe over gelaten aan eigenaar Wattel", vertelt Bas van Mill, woord voerder van de SVR. „Maar nu worden er acties tegen de kampeerders genomen en dat gaat ons echt te ver". In haar schrijven spreekt de stichting over een 'kampeeroorlog' en 'razzia'. Zowel de gemeente Veere als het Openbaar Minis terie zijn zich echter van geen kwaad bewust. ,-,-Een camping op die locatie is in strijd met het bestem mingsplan en we voeren daar naast een terughoudend be leid wat betreft kampeerterrei nen", doet voorlichter Ron Waverijn van de gemeente Veere uit de doeken. Ook bij het Openbaar Ministerie is men van mening dat de ont ruiming geheel gegrond was. „Er is al lang sprake van een illegale situatie", weet Marjan van de Vreugde, woordvoer der van het Openbaar Ministe rie. „Wij hadden ook liever gezien dat Wattel zich aan de afspra ken had gehouden. Dan was de ontruiming helemaal niet Vader Lein Wattel en zoon Hans blijven doorvechten voor een vergunning. FOTO JAAP WOLTER BE EK nodig geweest". De Stichting Vrije Recreatie heeft inmiddels al een aantal reacties van haar donateurs gekregen. „Er zijn al diverse kampeerders die hebben toegezegd een brief naar de gemeente te schrij ven", aldus Bas van Mill. „An deren hebben weer geopperd om het televisieprogramma Breekijzer in te schakelen. Dan hebben we ook een enkele re actie van leden gehad die vonden dat we de goeie naam van de stichting te grabbel gooien als we ons nog verder met de hele zaak inlaten". Kampeerboer Wattel wacht ondertussen af op de uit spraak van- de bestuursrech ter. „We hebben de camping nu helemaal winterklaar gemaakt maar willen volgend jaar na tuurlijk weer gewoon open". Overigens zal Wattel niet lang meer zijn spreekwoordelijke strijdbijl te hoeven hanteren. In februari draagt hij zijn be drijf over aan zijn zoon. Zoon Hans Wattel heeft ook zo z'n eigen mening over de kwes tie. „Ik ga proberen om een ge sprek aan te gaan met de ge meente", verklapt Hans Wat tel. „Dan moeten we vast tot een goede oplossing kunnen komen". Vader Lein Wattel is Oplage: 51.450 ex. Uitgave: Uitgeverij Provinciale Zeeuwse Courant b.v. Exploitatie: Ch. van den Oosterkamp (0118) 484399 Privé (0118) 417802 Administratie: PZC Oostsouburgseweg 10, postbus 18, 4380 AA Vlissingen. Advertentieverkoop: Jerry Tupanwel (0118) 484316 (privé (0118) 615044). A. Lammers-Van Otterdijk (0118) 484313 (privé (0118) 640277). Redactie: Ad Hanneman, (0118) 484275 en Ellen de Dreu-Erkens, (0118) 484276 privé 0118-641484 Redactie-adres: Postbus 18, 4380 AA Vlissingen fax. nr.: (0118) 472404 Bezorging: 0800-0231231 Druk: Wegener Nieuwsdruk Zeeland, te Vlissingen. Druktechniek: offsetrotatie. Sluitingstijd redactie: maandag 10.00 uur Advertenties: maanda'g 12.00 uur Faam/Vlissinger maakt deel uit van de Zeeland Combinatie huis-aan- huisbladen. Totale oplage: 181.000ex. Tijdens de Open Monumen tendag zijn de deuren van een groot aantal monumenten tussen 10 en 17 uur geopend. Kerken, molens en andere his torische gebouwen worden op deze dag massaal door het publiek bezocht. Vorig jaar wist de Open Monumenten dag maar liefst een record aantal bezoekers van 850 dui zend te trekken. Ook dit jaar verwacht de Stichting Open Monumentendag flink wat pu bliek tijdens het grootste een daagse culturele evenement van Nederland. Zo ook op Walcheren, waar de organisatie in handen is van de gemeentes Veere, Vlissin gen en Middelburg: niet de minste 'monumentensteden' van het land. Zo telt de platte landsgemeente Veere 250 mo numenten. Vlissingen heeft er nog iets meer: zo'n 275. De meeste monumenten op Wal cheren zijn echter te vinden in monumentenstad Middel burg, die met een aantal van 1100 de kroon spant. Niet al deze monumenten zijn geo pend voor publiek: velen wor den bewoond of kunnen om andere redenen niet openge steld worden. Toch zijn er al met al bijna honderd gebou wen te bezoeken. De gemeenten Vlissingen en (advertentie) DISCOUNT Dt COMPUTER-KOOPJES-BEURS ZEELANDHALLEN-GOES INFO EN REDUKTIEBON MET F VOORDEEL VERDER IN DIT BLAD INTEREXPO MEDIA 070 -3588929 Middelburg organiseerden de Open Monumentendag sa men. Daarom rijdt er tussen de twee gemeenten een spe ciale 'antieke' museumbus, zodat alle monumenten in stijl bezocht kunnen worden. De prijs voor een rit bedraagt overigens - speciaal voor de gelegenheid - twee kwartjes. Middelburg luistert de Open Monumentendag op met op tredens door de Zeeuwse Mu ziekschool. Op een aantal op- gengestelde plaatsen zijn en sembles te vinden die het pu bliek behalve iets te zien, ook iets te luisteren bieden. In Middelburg zijn toegankelijk: het stadhuis, de Kloveniers doelen, de Kuiperspoort, het Abdijcomplex, de Lange Jan, het voormalig Zeeuws Muse um aan de Wagenaarstraat, Damplein 33, Dam 61, de Gasthuiskerk, de Lutherse Kerk, de Oostkerk, de molen 'Nieuwe Verwachting' in Nieuw- en Sint Joosland en de boerderij Zeeuwse Hoeve, eveneens in Nieuw- en Sint Joosland. De Vlissingse bin nenstad bezit aanmerkelijk minder monumenten dan Middelburg. Op zich is dat niet verwonderlijk: talloze ma len was de zo strategisch aan de Schelde liggende haven stad het slachtoffer van be stormingen, beschietingen en bombardementen. Toch is een groot deel van de binnenstad aangewezen als 'beschermd stadsgezicht'. Daarnaast wor den ook de kernen Ritthem en Souburg als zeer waardevol gezien. Zo zijn in Oost-Souburg te be zichtigen: korenmolen De Pe- re, de Karolingische Burg en de watertoren. In het naburige Ritthem zijn de Nederlands Hervormde Kerk (met toren) en het oude zeefort Fort Rammekens open gesteld. In de Scheldestad zelf is volop te zien. In het Stedelijk Museum zijn een aantal ten toonstellingen te zien, terwijl om 10 uur een rondlei ding door het Ge meentearchief in de Hellebardier- straat begint. Ver der zijn opgenge- steld: het beursge bouw, de gevan gentoren, de pas gerestaureerde Sint Jacobskerk met toren, het VVV- kantoor, de Oranje molen, het voor malig Gasthuis en de Zeemanserve. De jubilerende Mo numentenwacht presenteert zich in de Sint Jacobskerk. Ook het platteland van Walcheren staat bol van de monumenten. Ker ken, molens, vuur torens en andere gezichtbepalers zijn volop openge steld. Omdat er in de ge meente Veere maar liefst 42 monumen ten te bezoeken zijn, voert het te ver hier een com pleet overzicht te geven. Dat is wel verkrijgbaar in het gemeentehuis. Overigens, wie een compleet overzicht wil hebben van de in het kader van de Open Mo numentendag te houden acti viteiten, kan zaterdag bij één van de opengestelde gebou wen en complexen een folder ophalen. het helemaal met zijn zoon eens. „Ik word nu afgeschil derd als een soort kampeer- boef die zijn zin wil doordram- men. Maar er moet gewoon een in houdelijk en constructief over leg komen. En dan moeten we het best eens kunnen wor den", besluit Wattel. De kerktoren in Domburg in vroeger tijden. Zaterdag kan de toren wor den beklommen. Bij de kerk worden oude gereedschappen tentoongesteld en er wordt een diaprogramma over bouwmaterialen vertoond. Exclusief voor lezers van de Faam/Vlissinger: raad welke omgeving model stond voor dit 'Straatje van Schütz' en maak kans op het boek 'Van den Storm in de Stilte - de Zeeuwse schildersfamilie Schütz, 1817/1933' van Mary Platier. Zie onze Uitpagina. Verder deze week: Peka Consultancy geopend in Vlissingen, Karolingenmarkt in Oost-Souburg, handige van dag tot dag overzichten en nuttige informatie van de overheid. Bij ons op het dorp had je van die woorden, die bij ons thuis helemaal niet ge bruikt werden - andersom ook, daarover heb ik het vorige week gehad. Dat waren naar mijn mening wat nieuwere woorden, die vanuit andere delen van Zeeland kwamen, of wat ruwere woorden die moeder liever niet gebruik te. Zo zeiden we nooit 'vanzelf' of 'vaneiges' in plaats van 'na tuurlijk' en naar mijn smaak zijn dat nog steeds woorden uit het stadszeeuws. Hetzelfde geldt voor 'biena', dat je steeds meer ging horen, ter wijl vanouds op de dorpen 'naebie' gezegd werd. 'Eêu- wigst' was ook zo'n woord met een beetje een ruwe klank (een êêuwigste stomme zet, een êêuwigste gaeve vent) dat wij op een gegeven moment van de dorpsjeugd overna men. Zo'n woord werd door bepaalde mensen alleen al niet gebruikt omdat ze bij 'eeuwig' direct aan godsdien stige sferen moesten denken. Dan kon je dat natuurlijk niet in het dagelijkse spraakge bruik bezigen, vonden ze. Waarschijnlijk om die reden is het woord 'êêuwigst' in Arne- muiden volledig onbekend. Op een gegeven moment be gonnen 'de joengers van 't durp' ook het woord 'in- gesnêêuwd' te gebruiken: 'die lieken wé ingesnêêuwd' of 'een ingesnêêuwden'. Dat slaat op iemand die niet met zijn tijd meegaat of zelfs hele maal van toeten noch blazen weet. Is het een woord dat toen, een vijftien jaar terug, ook in het algemeen Neder lands onder de jeugd gebruikt werd of was het nieuw Wal- chers idioom In elk geval ontstonden de laatste jaren enkele tientallen woorden en uitdrukkingen vanuit de belevingswereld van de Zeeuwse jeugd. 'Een zoutlöözen' werd vrij alge meen gebruikt voor alcohol vrij bier en 'koe en peeën' voor melk en suiker (in de kof fie). Veel minder algemeen is 'stuufkoe' voor 'melkpoeder' en 'je schuufje' voor 'je mond'. Of zulke nieuwe woor den blijven bestaan, is nog onzeker. Daarover volgende week meer. Jan Zwemer (advertentie) VOOR 99- pp HET ONZE BEFAAMDE KREEFTENSOEP VOORAF! NIEUWE HAVEN 21. ZIERIKZEE TELEFOON 0111-412156 (advertentie) "Wachters" in de Veersche Poort RIO voor voorzieningen wonen, welzijn en zorg Milieustraat Middelburg Zaterdag open Monumentendag 75 jaar Nieuw Middelburg

de Faam | 1998 | | pagina 1