Hoogste bod nu 2.500,- Bossenburgh kiest voor veiligheid Maritieme dag in Vlissingen "Vu0) e Concours hippique op strand Vlissingen WOENSDAG 26 AUGUSTUS 1998 De grootste goedkoopste Foto Video Speciaalzaak van Zeeland WEKELIJKS HUIS AAN HUIS OP GEHEEL WALCHEREN JAARGANG 100 - NUMMER 35 t?4JaCc6en& Maleis EENMAAL ANDERMAAL VOOR AQUAREL RIEN POORTVLIET Het hoogste bod afgelopen week op het aquarel van Rien Poortvliet is 2.500,-. Het bod komt van Philip en Leonieke Delfgaauw uit Zonnemaire. Het werk krijgt een plaats naast de andere aquarellen in het net aangekochte huis aan de Trambaan. Philip en Leonieke willen het werk dolgraag heb ben en geven zes redenen op. Op de eerste plaats - zo omschrijven ze de reden van hun bod - is het voor een goed doel, op de tweede plaats zijn het liefhebbers van het werk van Poortvliet, ze hou den van aquarellen, duinlandschappen en Zeeland en: „Het lijkt me wel een uniek aquarel". Bod doen? PZC WEEKBLADEN faam/xmliMïiteer Informatie over de gemeente Middelburg vindt u op pagina 3 Deze week: F f ÏÜMSWM2 Een rustige, veilige en leefbare buurt. Dat is wat bewoners van de Vlissingse wijk Bos senburgh voor ogen hebben met het Buurtpreventieproject dat daar een aantal weken geleden begon. Martin Simons is pre ventie-coördinator van een klein stukje van Bossenburgh. „Het gaat er ons niet om om op elkaar te letten, het gaat ons erom een stukje leef baarheid te creëren", vertelt hij. ...we willen bereiken dat mensen meer oog voor elkaar krijgen... Op de Vlissingse Boulevard Bankert wordt zon dag (30 augustus) een maritieme dag gehou den. In Grand Hotel Arion is een tentoonstelling van Nederlandse zeeschilders te bezichtigen met werken van onder anderen de Vlissingse kunstenaar Jan de Quelery. Buiten zijn een aan tal maritieme activiteiten georganiseerd. VLISSINGEN 0 Walstraat 109-III. Oil8-414081 Schutterstraat Martin Simons met hond Cindy: „Inbraak is niet alleen meer een zaak van de politie, je kunt er zelf ook iets tegen doen". FOTO JAAP WOLTERBEEK wil overigens niet zeggen dat burgers de rol van politie over gaan nemen. Simons lacht. „Welnee, het is echt niet de bedoeling om als een soort Guardian Angels over straat te gaan en inbrekers bij de kladden te vatten. Dat zou ook niet erg verstandig zijn. We vragen de mensen gewoon om een beetje op de buurt en elkaar te letten". Simons is coördinator voor wijk 1. Hij legt uit: „Dat zijn de straten Assumburg, Giessenburg, Doornenburg en Hellenburg. Ik probeer als coördinator de mensen in mijn wijkje enthou siast te krijgen voor het buurt preventieproject. Wie mee wil doen, krijgt een gele sticker van mij. Verder bekijk ik een beetje wat de mensen ver wachten van het project. Want daar stemmen we op af. Het is een project van bewoners zelf, weet je. En dus kiezen we ook zelf onze prioriteiten. De wijk waar ik coördinator van ben, heeft nagenoeg alleen koop woningen. Dat betekent dat je zelf verantwoordelijk bent voor het hang- en sluitwerk op ramen en deuren. Zo zou den we eens iemand uit kun nen nodigen die daar iets over kan vertellen. Want inbraak is niet meer alleen een zaak van de politie, je kunt je er zelf ook actief tegen weren". Niet ie dereen in de buurt doet mee. Simons: „Ik weet niet waarom niet iedereen zich gelijk spon taan heeft aangemeld. Het gaat om een nieuw project, misschien moeten mensen eerst even de kat uit de boom kijken. En, dat heb ik toch ook wel gemerkt, mensen zijn bang dat ze een soort van ver- klikkersrol moeten gaan spe len. De hele avond uit het raam moeten kijken of er aan de overkant niets verdachts gebeurt. Maar dat is juist de bedoeling niet". Toch zijn er speciaal voor het buurtpreventieproject formu lieren gemaakt waarop ver dachte zaken aangegeven kunnerr worden. „Want je weet maar nooit of je de poli tie ermee kunt helpen. Ik heb zelf meegemaakt dat ik in bed lag en iets vreemds hoorde. Ik ging kijken, maar zag niets. Pas toen ik de volgende och tend de deur uit ging, merkte ik dat er wel degelijk een po ging tot inbraak was gedaan. Gelukkig konden ze er bij mij alleen niet in. Later die dag hoorde ik dat het bij buren wel gelukt was. Kijk, als ik toen zo'n formulier had ge had, had ik het in kunnen vul len. Politie kan dan de route van de inbreker bepalen en dat kan nuttige informatie zijn. Het totaalbeeld is ook belang rijk". Gegevens die op een dergelijk formulier aan de po litie worden doorgegeven, worden door de wijkagent be keken en geselecteerd. Astrid Nieste vult aan: „Natuurlijk kun je ook briefjes verwachten waarop 'verdachte' dingen staan beschreven die hele maal niets met criminaliteit te maken hebben. Om maar eens even iets heel stereo tieps te noemen, een oude mevrouw die naar buiten kijkt en daar een groepje donkere mannen ziet staan en zich daardoor bedreigd voelt. Maar als je veel van dat soort briefjes binnen krijgt, kun je ook daar iets mee doen. Iets organiseren om die angstge voelens weg proberen te krij gen bijvoorbeeld". Het buurt preventieproject in Bossen- burgh is pas net begonnen, maar mag zich al verheugen op belangstelling uit andere steden van Zeeland. Nieste: „Het is een pilot project en we hopen dat anderen er zelf ook mee aan de slag gaan". Overigens is er 9 september nog een informatie-bijeen komst in Bossenburgh. Buurt bewoners die vragen hebben of zich actief met het buurt- Wete je nog da'k een maend of-t-wat terug is een stikje geschreven over 't Westkappels? Daer- in goeng 't over 't woord 'mattie', dat betêêkent 't 'oekje om. D'r was mien gezeid dat 't Westkappels was. Laet ik noe overles- ten een andere Westkap- pelaer tegenkomme, die zeide dat 't eigenlijk een uutdrukkienge is van lui van de Marine. 'Mattie' komt uut 't Maleis, zeide 'n d'r nog bie. Nou, docht ik, dan zu'n ze op West- kappel wè wi op me mop- pere. Of zoue ze begriepe da'k' aoltied mè afgae op de diengen die as ik van andere 'oore? Niet alleen Marine-mensen, ook mensen die in Indonesië geweest zijn, als soldaat bij voorbeeld, brachten hun ei gen termen mee. Ik weet nog dat m'n neef Jan (ik heb er vijf!) bij het vissen eens ver klaarde dat z'n hengel 'boes soek' was. 'Nè de mieter' dus. Het woord 'boessoek' vond ik wel interessant en een enkele keer gebruikte ik het ook. Ver der hoorde ik het nooit meer en zo zal 't mijn neef ook wel vergaan zijn. Achteraf be greep ik dat hij het van zijn va der had, die in Indonesië in dienst was geweest. Een an- preventieproject bezig willen houden, kunnen dan terecht bij coördinatoren, -P20 en wijkagent. dere oud-lndiëganger uit Aag- tekerke hoor ik wel eens zeg gen 'dat was me toch te mats' (te gek). Dat is gewoon het Engelse 'too much' - dat spreek je ongeveer uit als 'matsj' en betekent ongeveer hetzelfde (te veel). Hij moet het in zijn diensttijd overgeno men hebben, misschien in een Engels opleidingskamp. Het Engels van de bevrijders was trouwens in de jaren veertig enorm populair - dat is nooit meer helemaal overge gaan. Zegt u trouwens wel eens 't is baaje lekker' onder het eten Da's nou weer zo'n woord waarvan ik dacht dat het Zeeuws was - maar 'baaje' staat niet in het Woordenboek der Zeeuwse Dialecten. 'Baaje' betekent 'heel', is een Zuid-Afrikaans woord dat uit het Maleis komt en dat som mige mensen hier dus ook kennen. Maar is het algemeen (geweest), dus een oud woord, of is het alleen ge bruikt door de generaties die opgegroeid zijn met de jon gensboeken van Pennings over de Boeren in Zuid-Afrika Die werden nog tot in mijn tijd, zeg maar rond 1970, veel gelezen. Wie er meer van weet, mag me uit de droom helpen! Jan Zwemer De aquarel waarvoor nu 2.500,- is geboden. Na een inzet van 500,- vori ge week van een oude kennis van Rien Poortvliet boden J. Brinkman uit Ouddorp en Theo Lannoye uit Sluis bei den duizend gulden voor de aquarel. De PZC Weekbladen die in diverse edities huis- aan-huis verschijnen op de Zeeuwse eilanden en Goe- ree-Overflakkee (Zuid-Hol land) verkopen een aquarel van Rien Poortvliet bij op bod. Ze doen dat in samen werking met de Stichting Omloop Goeree Overflakkee, die jaarlijks een wandeltocht van 110 km rond de eilanden organiseert en met de op brengsten van de omloop steeds een goed doel willen steunen. Dit jaar komt daar een aquarel bij van de hand van Rien Poortvliet. De op brengst van de illustratie is bestemd voor hospice Calan- do in Dirksland, een voorzie ning waar ernstig zieke en lij dende mensen in de laatste fase van hun leven worden verzorgd en begeleid. Poortvliet zelf stelde het aquarel vlak voor zijn dood beschikbaar voor een goed doel in de streek waar de wortels van zijn familie lig gen verankerd, Goeree-Over- flakkee. Hij schonk het via zijn neef aan de organisatie van de marathonwandeltocht die jaarlijks eind augustus wordt gehouden. De tocht zelf trekt jaarlijks tegen de duizend wandelaars en een honderdvoud daarvan aan toeschouwers. De jaar wordt de tocht 28 en 29 augustus gehouden. Het aangeboden aquarel toont het typische (duin)landschap nabij Oud dorp met de alom bekende vuurtoren op de achter grond. De illustrator die vooral bekend werd door zijn vele met tekeningen verrijkte boeken schonk het werk een jaar voor zijn dood aan zijn neef Gerrit Poortvliet om er een goed doel mee te die nen. De tekenaar-schrijver hoopte de verkoop bij opbod zelf mee te maken. Hij over leed echter in 1995 op 63-ja- rige leeftijd. Om die reden heeft neef Gerrit het doek een tijdje achter gehouden. Overigens dienen geïnteres seerden in het aquarel schrif telijk een bod uit te brengen via de Zeeuwse en Zuid-Hol landse huis-aan-huisbladen. Het doek is evenwel ge taxeerd. De waarde er van is geheim en de gegevens lig gen veilig opgeborgen bij notaris mr. L. de Koning in Goedereede. Het is de be doeling dat het werk via de huis-aan-huis-bladen een nieuwe eigenaar krijgt als het getaxeerde bedrag wordt ge haald of overschreden. Het hospitium werd in juli van dit jaar in gebruik geno men. Het ligt naast het Van Weel-Bethesda Ziekenhuis, maar functioneert geheel zelfstandig. Het werd gereali seerd op initiatief van de Stichting Palliatieve Zorg Dirksland. Naast een team professionals worden dage lijks enkele tientallen vrijwilli gers ingeschakeld bij het werk in hospice Calando. Wie een bedrag over heeft voor het schilderij kan dat kenbaar maken door een briefje te sturen naar de cen trale redactie van de PZC Weekbladen, Postbus 5017, 4380 in Vlissingen. Faxen kan ook: 0118-472404. Op de inzending graag vermelden 'Rien Poortvliet schilderij'. Eventueel kunt u ook de reden vermelden waarom u de aquarel graag zou willen hebben. De actie duurt tot 30 september. SSSi* Nee heb je, ja kun je krijgen Containergebruik Nota "Op vrijwillige basis" ~7" De Hozende Matrozen. 'Uitvaartleider is bij uitstek een beroep voor vrouwen', is Janneke den Beste van mening. Den Beste begon anderhalf jaar geleden via het Arbeidsbureau aan een cursus uitvaartleiding. Nu heeft zij als eerste vrouw op Walcheren een eigen uitvaartonderneming. Toneelspelers van de Zeeuwse Komedie uit Vlissingen en de Stichting Middelburgs Theater zijn genomineerd voor de Zeeuwse Elektra. De Elektra is de Zeeuwse prijs op het gebied van amateurtoneel en wordt jaarlijks uitgereikt door het Zeeuws Centrum voor het Amateurtheater. Verder deze week: handige van dag tot dag overzichten met alle evenementen die deze week op Walcheren plaatsvinden en nuttige informatie van de overheden. Het buurtpreventieproject in Bossenburgh is het eerste dergelijke project in Zeeland. In andere delen van Neder land is de term 'buurtpreven tie' al langer ingeburgerd. In de gemeentes Huizen, Den Haag en Arnhem zijn buurt preventie projecten al lang ge' meengoed, alhoewel de pro jecten in elke wijk weer op een andere manier worden opgezet. Martin Simons legt uit wat nu precies de bedoe ling in Bossenburgh is: „Men sen die meedoen, -krijgen een sticker die op een goed zicht bare plaats bij de voordeur gehangen wordt. Uit ervaring bij andere steden blijkt dat de sticker alleen al een goede af- schrikker is voor inbrekers. Maar inbraakpreventie is niet zozeer de eerste prioriteit van het project". Dat is vooral de leefbaarheid in de wijk. „Wat we willen be reiken, is dat mensen weer een beetje meer oog voor el kaar krijgen. Dat als bij een buurman een raam openstaat, iemand hem even waar schuwt tegen inbrekers. Ik loop hier dagelijks met mijn hond door de wijk, en kom ge regeld dingen tegen die haast uitnodigen tot criminaliteit. Een ladder naast een open raam is zo'n mooi voorbeeld. Vroeger zei ik daar niets van, maar als ik nu een gele sticker van buurtpreventie zie, weet ik dat die mensen het op prijs stellen dat je ze even waar schuwt". Initiatief tot het pro ject ligt bij wijkagent Henk Klepmeijer. „Die maakte el ders in Nederland kennis met een dergelijk project en raakte enthousiast", weet Simons. Klepmeijer vond het project echt iets voor Bossenburgh en klopte aan bij Adviesgroep P20. Astrid Nieste van P20 raakte aangestoken door het enthousiasme van de wijk agent. Zij vertelt: „Bewoners zelf kunnen maatregelen tref fen om de sociale cohesie, de samenhang in de wijk en de daarmee verbonden leefbaar heid, te verbeteren. Gewoon, door op te letten wat er zich afspeelt in de buurt. Worden er auto's vernield of is de straatverlichting kapot, dan kun je de verantwoordelijk heid bij instanties als de poli tie leggen, maar je kunt ook zelf actie ondernemen. Dat laatste is, denken wij, toch de beste manier om een rustige, veilige woonomgeving te creëren". Het zelf maatregelen treffen Oplage: 51.450 ex. Uitgave: Uitgeverij Provinciale Zeeuwse Courant b.v. Exploitatie: Ch. van den Oosterkamp (0113) 273000 Privé (0118)417802 Administratie: PZC Oostsouburgseweg 10, postbus 18, 4380 AA Vlissingen. Advertentieverkoop: Jerry Tupanwel (0118) 484316 (privé (0118) 615044). A. Lammers-Van Otterdijk (0118) 484313 (privé (0118) 640277). Redactie: I Ad Hanneman, (0118) 484275 en Ellen de Dreu-Erkens, (0118) 484276 privé 0118-641484 Redactie-adres: Postbus 18, 4380 AA Vlissingen fax. nr.: (0118) 472404 Bezorging: 0800-0231231 Druk: Wegener Nieuwsdruk Zeeland, te Vlissingen. Druktechniek: offsetrotatie. 1 Sluitingstijd redactie: maandag 10.00 uur Advertenties: maandag 12.00 uur Faam/VUssinger maakt deel uit van de Zeeland Combinatie huis-aan- huisbladen. Totale oplage: 181.000ex. Het strand voor de Vlissingse Boulevard Evertsen vormt zaterdag 12 september het sfeervolle decor voor een concours hippique. Vijftig vrijwilligers van Ruiter Sport Vereniging Scheldestad bouwen bij eb het hindernisparcours op en geven het vervolgens een maritiem tintje. Het hippi sche spektakel begint om 11 uur. (FOTO RUBEN OREEL) Zo kunnen passanten mee- schilderen aan een gigantisch doek dat voor de deur van Ho tel Arion wordt geplaatst. Het Maritiem Museum Vlissingen laat er een replica van touw- slagerij Het Wiel van Michiel zien en de Stichting Behoud Hoogaars geeft bezoekers de mogelijkheid om mee te varen op een originele hoogaars. De Hoozende Matrozen en het Westkappels Kwartet zorgen voor de muzikale noot tijdens de maritieme dag. De tentoonstelling in Hotel Arion bevat werken van Jan de Quelery, Wim van de Neij, Thijs de Zwart, Dio Konijnen berg, Henderik-Jan Visser, Hermanus Berserik en Teun Bakker en is overigens ook nog de hele maand septem ber te bezichtigen. (advertentie) "oOcty il h

de Faam | 1998 | | pagina 1