Niet alleen ons Zeeuwen bin zuunig Zeeland Nazomerfestivals staan weer voor de deur 'Wacht even, is mijn Giropas nu ook een telefoonkaart? Eerste bod: f 500,- Utotc&eM, Juwelier mNDERTMADEN WEKELIJKS HUIS AAN HUIS OP GEHEEL WALCHEREN WOENSDAG 19 AUGUSTUS 1998 JAARGANG 100 - NUMMER 34 EENMAAL ANDERMAAL Bod doen? Zeeuwen hebben de naam zuinig te zijn. Dat deze levenswijze niet alleen in de provincie Zeeland voorkomt, blijkt uit het aantal leden dat de Stichting Zuinigheid met Stijl in heel het land heeft. De vijfduizend leden noemen zich zelf vrekken en komen voor het merendeel uit andere provincies in het land. Het secretariaat is gevestigd in Goes, ten huize van 'vrek' Mar tha Blom. ...het hoera-punt: waarop je echt kan gaan doen waar je zin in hebt... ...een vrek heeft spaarzaamheid en zuinigheid hoog in het vaandel- ...eigenlijk zijn we bezig met de rehabilitatie van de vrek... ...door op sommige vlakken zuinig te leven kan je veel geld uitsparen. ...in Zeeland wonen niet meer vrekken dan in de rest van het land... Informatie over de gemeente Middelburg vindt u op pagina 3 Deze week: Dit weekend staat Vlissingen in het te ken van de Ruyterfeesten. In deze Faam/Vlissinger vindt u programma overzichtactualiteiten en achtergron den rond het jaarlijks terugkerend bra deriefestijn. Jen eige onbekwaem ete PZC WEEKBLADEN faam Ja, en u kunt ermee bellen in meer dan 20.000 telefooncellen. De nieuwe Giropas met Chipper. Daar kun je meer mee. Kleine Markt 1 - VLISSINGEN - tel. 0118-412605 Het hoogste bod - en tevens het eerste deze week - op het aquarel van Rien Poortvliet is f 500,-. Het bod komt van de heer W. de Graaf uit Ooltgensplaat. Hij was klasgenoot van Rien Poortvliet en herinnert zich nog hoe prachtig hij toen al paarden kon teke nen. „Hij kwam regelmatig bij ons thuis en mijn ou ders vroegen hem vaak om iets te tekenen, want zij vonden dat hij veel talent had", schrijft de heer De Graaf. De PZC Weekbladen die in diverse edities huis-aan- huis verschijnen op de Zeeuwse eilanden en Goe- ree-Overflakkee (Zuid-Hol land) verkopen een aquarel van Rien Poortvliet bij op bod. Ze doen dat in samen werking met de Stichting Omloop Goeree Overflak- kee, die jaarlijks een wan deltocht van 110 km rond de eilanden organiseert. De opbrengst van de illustratie is bestemd voor hospice Calando in Dirksland, een voorziening waar ernstig zieke en lijdende mensen in de laatste fase van hun le ven worden verzorgd en be geleid. Poortvliet zelf stelde het aquarel vlak voor zijn dood beschikbaar voor een goed doel in de streek waar de wortels van zijn familie lig gen verankerd, Goeree- Overflakkee. Hij schonk het via zijn neef aan de organi satie van de marathonwan deltocht die jaarlijks eind augustus wordt gehouden en steeds een aantal goede doelen probeert te helpen. De tocht zelf trekt jaarlijks tegen de duizend wande laars en een honderdvoud daarvan aan toeschouwers. De jaar wordt de tocht 28 en 29 augustus gehouden. Het aangeboden aquarel toont het typische (duin)- landschap nabij Ouddorp met de alom bekende vuur toren op de achtergrond. De illustrator die vooral bekend werd door zijn vele met te keningen verrijkte boeken schonk het werk een jaar voor zijn dood aan zijn neef Gerrit Poortvliet om er een goed doel mee te dienen. De tekenaar-schrijver hoop te de verkoop bij opbod zelf mee te maken. Hij overleed echter in 1995 op 63-jarige leeftijd. Om die reden heeft neef Gerrit het doek een tijdje achter ge houden. Overigens dienen geïnteresseerden in het aquarel schriftelijk een bod uit te brengen via de Zeeuwse en Zuid-Hollandse huis-aan-huisbladen. Het doek is evenwel getaxeerd. De waarde er van is geheim en de gegevens liggen vei lig opgeborgen bij notaris mr. L. de Koning in Goede reede. Het hospitium werd in juli van dit jaar in gebruik genomen. Het ligt naast het Van Weel-Bethesda Zieken huis, maar functioneert ge heel zelfstandig. Het werd gerealiseerd op initiatief van de Stichting Palliatieve Zorg Dirksland. Naast een team professionals worden dagelijks enkele tientallen vrijwilligers ingeschakeld bij het werk in hospice Ca lando. Wie een bedrag over heeft voor het schilderij kan dat kenbaar maken door een briefje te sturen naar de centrale redactie van de PZC Weekbla den, Postbus 5017, 4380 in Vlissingen. Faxen kan ook: 0118-472404. Op de inzending graag vermelden 'Rien Poortvliet schilderij'. Eventueel kunt u ook de reden vermelden waarom u de aquarel graag zou willen hebben. De actie duurt tot 30 september. De aquarel die Rien Poortvliet in 1994 maakte van de vuurtoren van Ouddorp en omgeving is de komende we ken te zien in het restaurant van het Rien Poortvlietmuse- um in Middelharnis. FOTO ARNOLD THEIS Sinds enkele maanden klopt het hart van de Stichting Zui nigheid met Stijl in Goes. Martha Blom nam het secreta riaat over van het 'vrekken- echtpaar' Hanneke van Veen en Rob van Eeden. Het zuinige vrekkenbestaan had de oprichters van de stichting genoeg geld uitge spaard dat het duo er een jaar tussenuit kon knijpen. „Dat geeft meteen weer wat het inhoud om vrek te zijn", vertelt Martha Blom. „Leven als een vrek houdt niet in dat je zo gierig als de raven bent. Je gaat alleen wel op een bewuste manier om met geld. Door op sommige vlak ken zuinig te leven kan je zo veel geld uitsparen waarmee je je echte wensen in vervul ling kan laten gaan". Vrekkenechtpaar Hanneke van Veen en Rob van Eeden richtte niet alleen de stichting op maar schreef ook een aantal boeken over het onderwerp zuinigheid en gaf van 1992 tot 1996 de Vrekkenkrant uit. De zuinigé levensstijl van de oprichters van de stichting leidde ertoe dat een droom wens in vervulling kon gaan. „Ze hebben hun hoera-punt bereikt", doet Blom uit de doeken. „Het hoera-punt is het mo ment waarop je echt kan gaan doen waar je zin in hebt en zij zijn nu zover". Het vrekken- echtpaar is inmiddels op de fiets naar Frankrijk vertrokken en heeft de stichting overge dragen aan Martha Blom. Behalve secretaris van de Stichting Zuinigheid met Stijl is Martha Blom zakelijk leider van theatergroep Rijn en Trijn uit Zierikzee en buitengewoon ambtenaar burgerlijke stand in de gemeente Schouwen- Duiveland. „Ik ben zelf al een aantal jaren lid van de stich ting", vertelt Blom. „Ik ben destijds lid geworden met twee vriendinnen en deelden samen de Vrekkenkrant. We vonden dat we dan ook maar op een vrekken-manier lid moesten worden, met z'n drieën dus". Overigens heeft Blom geen hekel aan het woord vrek, hoewel het wel een negatieve klank heeft. Blom: „Wij vrek ken zien het als een soort geu zennaam. Een echte vrek is ie mand die spaarzaamheid en zuinigheid hoog in het vaan del heeft. Eigenlijk zijn we bezig met de rehabilitatie van het begrip vrek". Een van de eerste wapenfei ten van het kantoor van de Stichting Zuinigheid met Stijl is de uitgave van het boek 'De Vrekkenkrant Compleet'. De achtentwintig nummers van de Vrekkenkrant vormen sa men een boek van 224 pagi na's. „Er was nog steeds behoefte aan oude nummers", vertelt Martha Blom. „Nu zijn alle kranten gebundeld te koop voor dertig gulden. En kopers die het boek bij mij af halen besparen nog eens vijf gulden ook". In de Vrekkenkranten staan ar tikelen waarin tips worden ge geven op het gebied van zui nigheid, gezondheid en het milieu. Het vliegend museum zoals bedacht door Richard van As krijgt steeds vastere vormen. Een aantal antieke vliegtuigen bezocht vorig weekend het museum in oprichting. Op het Vlissingse Bellamypark is onlangs pannenkoekenhuis Bengels geopend. Verder deze week: strandvolleyball in Zoutelande, Perfecta Lijm bestaat zestig jaar, handige van dag tot dag over zichten en nuttige informatie van overheden. Martha Blom: „Een vrek hoeft geen gierigaard te zijn". FOTO ANTON DINGEMANSE toen opgeheven", weet Mar tha Blom. In het laatste num mer van de Vrekkenkrant staan onder meer bijdragen van de beroemde 'vrekken' Maarten 't Hart en Simon Vin kenoog. Van de vermeende zuinigheid van de Zeeuwen is Martha Blom niet erg onder de- in druk. „Ik ben zelf in Amster dam geboren maar woon al twintig jaar in Goes", vertelt Blom. „Ik denk dat die spreek woordelijke zuinigheid van de Zeeuwen voornamelijk van vroeger is. Natuurlijk wonen er in Zeeland zuinige mensen, maar het is echt niet zo dat er meer 'vrekken' wonen dan in de rest van het land. Martha Blom hoopt over enke le jaren haar eigen hoera-punt te bereiken. Blom: „Samen met mijn vriend heb ik een boot. Het zou mooi zijn als we over een paar jaar eens een jaartje kunnen gaan varen". De krant werd in haar korte bestaan zo populair dat het blad de stichting boven het hoofd groeide. „De krant is (advertentie) Nee heb je, ja kun je krijgen standwerkersconcours 1 Jaarverslag 1997 Ombudscommissie in Middelburg 'Méns, wat was dat lekker. Je zou jen eige onbe kwaem ete!' Hadden we het vorige week over ma teloos drinken, deze keer gaat het over mateloos eten. Behalve 'jen eige on bekwaem ete' is de gewo ne uitdrukking daarvoor in het Walchers 'jen eige te bosten ete' (te barsten). Af en toe hoor je ook 'je de schompes ete' - eerder in Mid delburg dan op het platteland. De laatste twee zegswijzen zijn in feite gewoon Neder lands. Veel minder algemeen is 'schielöös ete' - ik hoorde 't van een dialectspreker uit Zoetelande. Het is een verou derd woord (in de Middeleeu wen werd gezegd 'schierloos') en betekent feitelijk 'zonder overleg'. Gewoon lekker veel eten, zonder dat je je maag overbelast, daar zijn natuurlijk ook uitdrukkingen voor. 'Jen eige volsteke' kun je dan zeg gen, of 'ete as een diekdelver'. Of wat minder netjes: "n (hem) op de freet'aek zette'. Die 'hem' staat dan voor je broek. Oudere mensen ken nen nog 'ete as een Westkap- pelaer', ontleend aan de com binatie van zwaar werk en ar moede waar de meeste Westkappelaars vóór 1940 mee moesten leven. Wanneer ze eens verderop op het ei land bij een boer werkten, en dus meeaten, viel hun honger gewoon op Andere uitdruk kingen die herinneren aan de armoede van vroeger zijn 'krumels bin ook bróód' en 'zuvel op zuvel is vö de duvel'. Zowel boter als kaas werden vroeger als luxe producten beschouwd. Ze waren in de markteconomie opgenomen, kostten geld, in tegenstelling tot het normale broodbeleg reuzel (vet van het varken) en stropievet. In nogal wat gezin nen was het dus regel dat je zeker geen 'zuvel op zuvel' at. Had je een boterham met kaas, dan mocht je die dus niet smeren. Het begrip 'zu- nigheid' heeft alles te maken met de armoede van nog niet eens zo lang geleden. Wie het in verwijtende zin toepast, bij voorbeeld op 'de Zeeuwen' in het algemeen, kent de ge schiedenis niet. Trouwens, 'zunigheid' met producten, lang ergens mee doen, is fei telijk erg milieuvriendelijk en dus eigenlijk heel modern. Zó, dat waere nog een stel ouwe zeien over vee en weinig ete. Kende je ze nog 'k Wènse julder avast smaekelijk eten. En lust je 't nie, dan lei je je kop d'r mè bie neer Jan Zwemer Oplage: 51.450 ex. Uitgave: Uitgeverij Provinciale Zeeuwse Courant b.v. Exploitatie: Ch. van den Oosterkamp (0113) 273000 Privé (0118) 417802 Administratie: PZC Oostsouburgseweg 10, postbus 18, 4380 AA Vlissingen. Advertentieverkoop: Jerry Tupanwel (0118) 484316 (privé (0118) 615044). A. Lammers-Van Otterdijk (0118) 484313 (privé (0118) 640277). Redactie: Ad Hanneman, (0118) 484275 en Ellen de Dreu-Erkens, (0118) 484276 privé 0118-641484 Redactie-adres: Postbus 18, 4380 AA Vlissingen fax. nr.: (0118) 472404 Bezorging: 0800-0231231 Druk: Wegener Nieuwsdruk Zeeland, te Vlissingen. Druktechniek: offsetrotatie. Sluitingstijd redactie: maandag 10.00 uur Advertenties: maandag 12.00 uur Faam/Vtissinger maakt deel uit van de Zeeland Combinatie huis-aan- huisbladen. Totale oplage: 181.000ex. Op de dijk bij Kats werd vorige week woensdag de bro chure van de Zeeland Nazomerfestivals gepresenteerd. Een schaapsherder, compleet met kudde en fluitmuziek, overhandigde het eerste exemplaar aan gedeputeerde G.L.C.M. de Kok. De Zeeland Nazomerfestivals bestaan uit zeven verschillende festivals die door het thema 'zee-land' aan elkaar verbonden zijn. Dat een herder het program- ma-overzicht in Kats overhan digde, is geen toeval. De ope ning van de Zeeland Nazo merfestivals is namelijk don derdag 3 september op dezelf de plaats in Noord-Beveland. Het landschap speelt een bij- zonderè rol in de theatervoor stelling De Dijk. Deze open lucht-voorstelling vertelt het verhaal van de inpoldering van Noord-Beveland, nu vier honderd jaar geleden: een groot aantal toneelspelers, zangers en muzikanten (waar onder een herder en zijn schaapskudde) verbeelden de geromantiseerde geschiede nis van de drooglegging van dit specifieke stukje Zeeland. In het Festival van Zuid-Beve land staat de oude vliegtuig hangar (AKF) in Goes cen traal. In de immense, onttakel de fabriek wordt een buiten gewoon avontuurlijke mix ge bracht van theater, film, litera tuur, beeldende kunst en mu ziek. Muziek is er ook in Zierik zee, waar Muziek Monumen taal 1998 gehouden wordt. De Een herder overhandigt het eerste programma-overzicht tij dens een. picknick in Kats, op het terrein waar ook de openings voorstelling 'De Dijk' zal worden gespeeld. FOTO ANTON DINGEMANSE historische huizen, poorten en kerken in de monumentenstad vormen het decor voor optre dens van swingende bands en gepassioneerde solisten uit al le hoeken van de wereld. Het Festival Zeeuwsch-Vlaanderen wordt dit jaar voor de tiende keer gehouden en richt zich als vanouds op klassieke mu ziek. Bindend thema in de op tredens is 'de zee in de mu ziek'. Het jublileum wordt ge vierd met de productie van 'Riders to the Sea' in de Bres- kense vissershaven, een apart evenement binnen de Nazo merfestivals. Jazz by the Sea is de Walcherse bijdrage aan de Nazomerfestivals. Langs de hele Walcherse kust zijn jazz-muzikanten te beluiste ren. Hoogtepunten worden ongetwijfeld weer de kroegen tocht door Domburg en de jazzkerkdienst in de Grote Kerk van Veere. Het Filmfesti val Zeeland concentreert zich met name op Middelburg en Goes. Dit jaar is er - naast het programma van avant-pre- mières, talkshows en open luchtfilm - bijzondere aan dacht voor films uit Turkije. De Zeeland Nazomerfestivals worden van 3 tot en met 27 september verspreid door de hele provincie gehouden. Een compleet programma-over zicht is verkrijgbaar bij het Bu reau voor Toerisme in Middel burg en bij de Zeeuwse Theater Stichting, eveneens in Middelburg. kaart, maar ook een parkeerkaart en vanaf dit najaar zelfs een strippenkaart voor in de bus. Ook 55 Heeft u bijvoorbeeld de trein gemist en wilt ii ze thuis laten weten dat u wat later komt? Dan is de nieuwe Giropas met Chipper een uitkomst. Nee. niet om geld te pinnen voor een taxi. Maar om even te bellen in een telefooncel. Want met de nieuwe Giropas met Chipper heeft u voortaan altijd een 'telefoontje' op zak. De nieuwe Giropas met Chipper kunt u heel een voudig opladen: rechtstreeks met geld van uw Girorekening. Dat kan in een telefooncel, maar ook via de Chipper-telefoon. Bovendien is deze telefoonkaart voorzien van allerlei gemakken, zoals een aantal voorgeprogram meerde servicenummers. En u kunt maar liefst 16 nummers zelf programmeren. Maar de nieuwe Giropas met Chipper is niet alleen een telefoon- kunt u er in de bibliotheek uw leengeld mee betalen, in steeds meer winkels uw dagelijkse kleine boodschappen ermee 'chippen' en telefonisch geld overmaken per Girofoon. Maar natuurlijk kuntt u hem ook gewoon gebruiken voor de vertrouwde func ties als betalen en pinnen. Uiteraard krijgt u vanzelf bericht wanneer u uw nieuwe Giropas met Chipper kunt verwachten. Wilt u meer weten? Bel dan naar de Klantenservice Giropas (058) 215 85 55: elke werkdag bereikbaar van 8.00 tot 21.00 uur. En op zaterdag tussen 9.00 en 17.00 uur. PO ST BAN K ,-'3 Internet: www.postbank.nl

de Faam | 1998 | | pagina 1