'Glazenier zijn wordt steeds leuker' AFZIEN OP DE MOUNTAINBIKE IN DE AUSTRALISCHE BUSH van Fraassen HOIMND INTERNATIONAL liHim) 'Schoenenpaleis' geopend in Vlissingen Waterstanden 06-9771 Weerbericht 06-9775 Reisburo DAGTOCHTEN PROGRAMMA „Het leven zucht naar licht en lucht", schreef eens iemand en hij had gelijk. En als glas wordt verheven tot kunst is het een lust voor het oog. Kijk maar naar het glas in loodwerk dat het Vlissingse hotel Solskin siert. Een prachtig panorama van de Zeeuwse kust. Zon, zee, strand, duinen, een vuurtoren, meeuwen, de achterkant van een schip en een boei, geen ele ment ontbreekt. „Een meesterstukje van de meester zelf", omschrijft de eigenaar van hotel Solskin het kunstwerk. Geheimen Lichthart "Doping? Die rommel heb ik niet nodig. Lie ver een Eppo-strip dan een Epo". Aan 't woord is Dig Zweedijk uit Heinkenszand, die over enkele weken een krachttoer op de fiets gaat maken door de Australische bush. Hij krijgt ongeveer tweeduizend kilome ter voor de wielen van z'n mountainbike. Dig is één van de drie Ne derlandse deelnemers aan de Crocodile Tro phy 1998, de fiets tocht die wel als een van de zwaarste ter wereld kan worden beschouwd. Een begrip Vlissingen heeft er een nieuwe schoenenzaak bij. In de Scherminkelstraat openden Herman van Berendonk en Barbara Stevens de deuren Palazzo Shoes. De ondernemers hebben van voor de naam palazzo gekozen omdat ze in het winkelpand een enorme hoeveelheid ruimte tot hun beschikking hebben. Palazzo betekent in het Italiaans dan ook paleis. Goed gezelschap In 'n tentje Voorbereiding Sponsors zoeken Flying Docters Woensdag 12 augustus 1998 FAAM/VLISSINGER T/m eind augustus: iedere dinsdag en vrijdag LEUKE REIZEN Programma 's kantoren. HUISARTSEN Middelburg: Zaterdag tot 23 uur: L. v.d. Meer, Bellinkplein 1, tel. 639933. Zondag tot 23 uur: M.A. de Vries-Prins, He renstraat 18, tel. 639933 Visi tes aanvragen voor 10 uur. Spreekuur voor dringende ge vallen 12.30 tot 13 uur en 17.30 tot 18 uur (zonder af spraak). Vlissingen: Zaterdag tot 24 uur: F.G. Snijder, Burg van Woelderenlaan 12, tel. 413933. Zondag tot 24 uur: A. van der Griek, Badhuisstraat 46, tel. 412950. Visites aan vragen voor 10 uur. Spreek uur voor dringende gevallen 12.30 tot 13 uur en 17.30 tot 18 uur (zonder afspraak). Souburg, Nieuw- en St. Joosland, Arnemuiden, Ge zondheidscentrum Middel burg-Zuid (praktijken van P. Kodde, J.C. Ponten, J. Vis ser): Zaterdag tot 24 uur: H J. Roelofsen, Prins Bernhard- straat 2 Arnemuiden, tel. 601308 Zondag tot 24 uur: J. H. Vervloet, Roozenburg- laan 20, Middelburg, tel. 627664Visites aanvragen voor 10 uur. Spreekuur voor dringende gevallen van 12.30 tot 13 uur en van 17.30 tot 18 uur. Grijpskerke, Gapinge, Oost- kapelle, Serooskerke, Vrou wenpolder, Veere en Zand dijk: Zaterdag en zondag: G Rullens, Dorpsstraat 2, Oost- kapelle, tel. 581276. Aagtekerke, Domburg en Westkapelle: Van vrijdag 18 uur tot zondag 24 uur: F. van Eede, De Casembrootstraat 24, Westkapelle, tel. 571234 Biggekerke, Koudekerke, Meliskerke en Zoutelande: Van vrijdag 18 uur tot zondag 24 uur- PK. Noorlander, Mid delburgsestraat 94, Koude kerke, tel. 551231. West- en Midden-Walche- ren: Zaterdag en zondag: A. Stutterheim, Rapenburg 4, Meliskerke, tel. 561760. TANDARTSEN- Spreekuur voor spoedge vallen van 11 tot 12 uur: Za terdag en zondag: J.D.W. Rombouts, Langeviele 47, Middelburg, tel. 650510. APOTHEKEN Middelburg: van vrijdag tot de vrijdag daaropvolgend (ge opend van 8.30 - 18 uur): Apotheek Hummelen, Markt 69, tel. 612134. Vlissingen: van vrijdag tot de vrijdag daaropvolgend (geo pend van 8.30 - 17.30 uur): Apotheek Van de Sande, Bad huisstraat 30-36, tel. 412066. VERLOSKUNDIGEN Vlissingen en Oost-Sou burg: Van donderdag 20 uur t/m zondag 22 uur: H. Klom- pe, tel. 471140. Middelburg: Van donderdag 20 uur tot zondag 20 uur: M. de Jonge, tel. 616761. DIERENARTSEN Kleine huisdieren: (gezel schapsdieren): Zaterdag en zondag: C. Brink, Meander laan 326, Middelburg, tel. 611011. Spreekuren zonder afspraak: 11-12 uur en 17-18 uur. Dierenartsenpraktijk Mid delburg: (grote huisdieren) tel. 633803. Visites aanvra gen van 8-9 uur. Dierenartsenpraktijk Oost- kapelle: Oude Domburgse- weg 33A, Oostkapelle, tel. 581443. Behandeling kleine huisdieren op afspraak. Dierenartsenpraktijk Melis kerke: (kleine huisdieren): Kelderweg 1, tel. 592838. Dierenarts A. Meijns, Oost- kapelseweg 12, Grijpskerke, tel. 593060. Zaterdag en zon dag: dienst. Het werk is gemaakt door Kees Seijbel, die nu al bijna twintig jaar glazenier is. Hij is min of meer in het vak gerold. Nadat hij gestopt was met va ren, ging hij werken bij een vloerenbedrijf. Bij een van de werkzaamheden voor dat be drijf moesten er kikker- en lie veheersbeestjesfiguren op de vloer worden gemaakt. Zijn liefde voor het vak groeide verder in de drie jaar dat Seijbel bij Noorderglas werk te. Toen dat bedrijf failliet ging heeft Seijbel zijn eigen BV opgericht en is hij glas in loodwerk gaan doen. Gedurende bijna twintig jaar vindt hij het nog steeds leuker worden. „Je doet steeds nieu we ontdekkingen en krijgt steeds meer ervaring", vertelt Seijbel. Toch ziet hij de toe komst van het vak somber in: „Het is een uitstervend be roep". Dat komt omdat de stu die en het materiaal ontzet tend duur zijn. Een nog be langrijker reden is dat je van glas in loodzetten alleen niet kan leven. Er is maar één school waar je kunt worden opgeleid voor het ambacht van glas in lood zetten, en die staat in Zwitser land. Maar die opleiding is bij na niet te betalen. Bovendien kan je aan het eind van het eerste, tweede en derde jaar weggestuurd worden, als de school denkt dat je niet ge schikt bent voor het ambacht glazenier. Verder moet je voordat je begint met de op leiding je handtekening zet ten, waarmee je belooft de ge heimen van het vak nooit prijs te zullen geven. Na vier jaar op deze school beheers je het vak tot in de puntjes. Kees Seijbel is niet naar deze school gegaan maar heeft de meeste dingen zichzelf aange leerd door goed te kijken naar anderen en het zelf te doen. Bij hem duurt het leerproces nog steeds voort. „Je hele le ven leer je er nieuwe dingen bij", aldus Seijbel. Mensen verkijken zich snel op de prijs van glas in loodwerk. De verschillende soorten glas zijn erg duur en bovendien wordt het steeds moeilijker om aan bepaalde soorten glas te komen. Verder is het werk erg arbeidsintensief en moet het risico dat er iets mislukt ingecalculeerd worden. Toen Kees Seijbel een stuk glas voor de Jan Lichthart- school in Goes moest repare ren, deed een aantal mensen van de gemeente nogal min derwaardig over de volgens hen te hoge prijs. Seijbel krijgt nog steeds kippenvel als hij aan dat stuk glas terugdenkt. Op het glas was, zonder dat het er in letters op stond, te lezen: Jan Lichthart. De maker Kees Seijbel, ambachtelijk glas in lood-zetter, aan het werk. van het stuk had zonnebloe men afgebeeld die om een hart heen groeien. Zonnebloe men zijn het symbool van licht. Het is dan bijna een open deur om het verband tussen licht en hart te vertalen naar Lichthart. De belangrijkste bezigheden van Seijbel zijn het maken en repareren van glas in loodra men. „Het raam in hotel Sols kin is het mooiste stuk wat ik gemaakt heb", vertelt Seijbel. „Kun je nagaan, deze op dracht moest binnen acht we ken klaar zijn en zelfs dat is me gelukt". Dat zijn vakman- FOTO JAAP WOLTERBEEK schap gewaardeerd wordt, blijkt uit het feit dat zelfs Duit sers hem weten te vinden. (Advertentie) Dig Zweedijk doet 't zonder "doop" De 38-jarige man uit Hein kenszand is in 't dagelijks le ven filiaalhouder van Mikro Electro in Goes. Een drukke baan. Sinds een maand of drie is hij vrijwel dagelijks in training. Kilometers maken onder de meeste barre omstandighe den staat daarbij voorop. "Want je moet de omstandig heden waarmee ik straks in Australië te maken krijg, zo natuurgetrouw mogelijk na bootsen". Dig weet intussen waar-ie in Zeeland de slechtst onderhou den fietspaden kan vinden, de dijkweggetjes met steenslag, rulle zandpaden ook. De ene avond traint hij in de Bos- wachterij bij Westerschou- invloed krijgt". op 't eten dat je Drie maanden intensieve training op de belabberdste paden en dijkjes die Zeeland rijk is, zijn de basis voor zijn deel name aan de Crocodile Trophy. Op 24 augustus stapt Dig in 't vliegtuig. Een week later gaat hij, met een select gezel schap van vijftig andere mountainbikers uit de hele wereld, van start. wen, een andere keer ergens op Walcheren of aan de voet van de Westerscheldedijk on der Ellewoutsdijk. In de kring van befaamde mountainbikers is de Crocodi le Trophy een begrip. Het gaat om een monstertocht dwars door de jungle en woestijn van Australië. Een slijtageslag dus, waarbij de Tour de France eigenlijk 'n uitstapje is. Verharde wegen Herman van Berendonk en Barbara Stevens zijn geen on bekenden in de Vlissingse Scherminkelstraat. Vier jaar geleden opende ze er al hun kinderschoenenzaak Pompi- doe. „We kregen steeds meer vraag naar schoenen voor vol wassenen", vertelt Barbara Stevens. „Zo zijn we eigenlijk op het idee voor een tweede zaak gekomen. Toen dit pand vrij kwam was de keuze dan ook snel gemaakt. Het is lek ker dichtbij de andere winkel en dat is voor ons heel ge makkelijk". Barbara Stevens is van huis uit afkomstig uit de schoenenbranche. Herman van Berendonk had naast de winkel nog een baan, maar gaat nu ook volledig voor de schoenen. „We hebben allebei een oplei ding gevolgd bij de Stichting Vakexamens voor de Schoe nendetailhandel", doet Van Berendonk uit de doeken. „We willen dezelfde service en kwaliteit leveren zoals de klanten van Pompidoe dat van ons gewend zijn. In de oplei ding hebben we niet alleen veel geleerd over hoe je de juiste maat bepaalt, maar bij voorbeeld ook hoe de schoe nen gemaakt worden. In het geven van aankoopadviezen is dat voor de klant heel be langrijk". Bij Palazzo Shoes zijn zowel dames- als herenschoenen te koop. De collectie is voorna melijk afkomstig uit Italië en Spanje. Ook ontwerpen van Nederlandse schoenenont werpers zijn in de winkel te vinden. „We richten ons op een behoorlijk breed publiek. Wat betreft de modellen, leef tijdsklasse en prijsklasse pro beren we echt voor iedereen iets in huis te hebben", vertelt Barbara Stevens. Speciale aandacht hebben Stevens en Van Berendonk aan de inrichting van hun zaak geschonken. „We hebben ont zettend veel schoenenwinkels in Nederland bezocht", vertelt Van Berendonk. „Zo zijn we eigenlijk op deze inrichting gekomen. Een tik keltje modern, maar toch wel zo dat iedereen zich er op zijn gemak kan voelen. De drem pel is natuurlijk laag, ook daar geldt dat we een brede doel groep hebben. Ik denk dat het toch wel iets bijzonders is ge worden, maar daar leende het pand zich dan ook uitstekend voor". Barbara Stevens en Herman van Berendonk: „Steeds meer vraag naar volwassen schoenen". FOTO JAAP WOLTERBEEK komen er nauwelijks aan te pas. Wél temperaturen die 's nachts rond het vriespunt lig gen, overdag de veertig gra den Celcius kunnen halen en vooral ook honderden kilome ter parcours van rood zand, grind en ander ongerief. Kro kodillen bijvoorbeeld, wan neer de coureurs dit jaar een vijftigtal uit de hele wereld) een rivier moeten oversteken. "Die krokodillen zeggen me ei genlijk niet eens zoveel", al dus Dig. "We rijden overdag en dan zijn die beesten in 't algemeen erg rustig, 't Meest zie ik er te genop dat je een week aan het fietsen bent, en je je gaat af vragen waar je eigenlijk wel aan bent begonnen. Eenzaamheid dus ook, on danks het feit dat je met een aantal anderen onderweg bent om in vijftien dagen tijds de tocht tot 'n goed einde te brengen". Onze man uit Heinkenszand is overigens tijdens de Crocodile Trophy 1998 in goed gezel schap. Vorig jaar werd de monstertocht gewonnen door Jaap Viergever uit Drunen. Dig Zweedijk en Viergever stappen maandag 24 augus tus in het vliegtuig, samen met nog een derde Neder landse deelnemers en zeven Belgen die meerijden. De wedstrijd zelf start op 30 au gustus. Vanaf die dag krijgen de mountainbikers veertien da gen lang gemiddeld 130 kilo meter voor de kiezen. Dig daarover: "De kortste etappe is 75 kilo meter, de langste 190 kilome ter. De lengte van de etappes is afhankelijk van de zwaarte van 't parcours. Je moet ervan uitgaan, datje aan een gemid delde snelheid van 25 kilome ter per uur moet komen. Daar heb ik bij 't trainen ook naar toegewerkt. Al weet je natuurlijk nooit wat voor verrassingen je onder weg kunt tegenkomen. We worden onderweg goed bege leid. Maar 't kan gebeuren dat je ergens onderweg onder pri mitieve omstandigheden moet overnachten, 't Is dan de vraag of je goed slaapt. Of je bestand bent tegen de enor me temperatuursverschillen". Dig Zweedijk heeft afgelopen jaren per moun tainbike al flinke krachtproeven doorstaan. In de Franse Alpen bijvoorbeeld waar hij vorig jaar met collega William. Schrij ver van Mikro Electro is gaan mountainbiken. Vertrekplaats was steeds Briancon, waar een Nederland se hotelier de zwaarste routes voor zijn sportie ve gasten uit stippelde. "Pit tig, vanwege de steile hellingen, maar aan de an dere kant ook weer goed ver zorgd. Want wanneer je een dag lang zwaar had gefietst, wist je 's avonds zeker dat er een prima maaltijd voor je klaar stond en 'n goed bed. In Australië kan dat wel eens anders zijn. Er gaat daar welis waar een veld keuken mee, maar slapen ge beurt een aantal nachten in ten ten. En ook heb je daar vermoe delijk wat minder In feite is de 38-jarige filiaal houder al vanaf vorig najaar bezig met het treffen van voorbereidingen om de Cro codile Trophy 'n keer mee te maken. Geen sinecure overigens, want de rit is niet alleen pittig in sportief opzicht, ook wat de kosten betreft. Dig daarover: "Je moet ervan uitgaan, dat je voor de inschrijving, vliegreis en begeleiding onderweg al zo'n achtduizend gulden kwijt bent. Daarbij komen dan nog materiaalkosten. De moun tainbikes dus. Vorig jaar al ben ik op zoek gegaan naar sponsors. Dat ging minder makkelijk dan je op 't eerste oog zou denken. Want wie heeft er behoefte aan om geld te steken in een rit door een gebied, waar je nauwelijks een hond tegenkomt. Hooguit wat aboriginals. En verder de starende blikken van kangoe roes, emoes, af en toe een gif tige slang op de weg en koei en. Van de andere kant wordt er ieder jaar meer publiciteit aan de Crocodile Trophy ge geven. Ik was dan ook blij toen ik een lijstje in handen kreeg waarop staat welke me dia over de hele wereld de Trophy verslaan. Vorig jaar werd in negentig verschillen de landen vijftien uur televisie gewijd aan de wedstrijd. En ik verwacht dat 't dit jaar niet an ders zal zijn". Eén van de eersten die des tijds reageerden op een op roep vanuit Goes om Dig te sponsoren was Jan Postmus uit Gieten. Hij geniet interna tionaal bekendheid, vanwege zijn technische ondersteuning aan deelnemers aan een an- &mw< Dig Zweedijk ruilt binnenkort een paar weken lang zijn filiaal in onder meer koel- en vriesapparatuur in voor tweeduizend kilometer mountainbiken in de Australische bush bij dertig tot veertig graden boven nul. dere bekende monsterrit: Pa rijs-Dakar. Dig: "Hij heeft heel wat motorfietsen geprepa reerd voor die tocht door de Sahara. Hij wilde me graag adviseren en kwam met een speciale Team Bike aanzetten. In de voorvork zit bijvoorbeeld een speciale veervloeistof die onder de meest extreme tem peraturen blijft werken. Van Motor 2000 uit Heinkenszand krijg ik een vulcaniseermiddel mee, waarmee lekke banden worden voorkomen, 't Barst daar in de bush van stekels en je kunt dus ieder moment platrijden. Door dat spul kun je gewoon blijven rijden, want 't dicht direct een lekkage. Een andere sponsor: BBB-zonne- brillen. Ten slotte kreeg Dig Zweedijk uit directe eigen om geving ondersteuning. Want ook de directie van Mikro Electro wilde hem niet in de kou lees hitte laten staan, evenals Zeeuwse Electro Ser vice. En Lifestyle Center High Five in Goes was bij monde van directeur-eigenaar Jan de Jong bereid om Dig de nodige trainingsmogelijkheden aan te reiken. Er werd een op de mountainbiker toegesneden trainingsprogramma opgezet. Dig: "Twee keer per week train ik er. Ik heb daar enorm veel plezier van, want met name uithoudingsvermogen en kracht zijn er groter door ge worden". Morele steun heeft de onder nemende sportman uit Hein kenszand intussen uit heel Zeeland gekregen. Klanten die in de Goese zaak aan de Mar conistraat komen bijvoor beeld. Van collega's. Een en keling heeft 'm ook wel ge vraagd of-ie niet goed bij z'n hoofd was: "Zoveel geld beta len en je nog veertien dagen lang afbeulen oók!" Dig Zwee dijk maalt daar niet om: "De uitdaging staat voorop. Ik heb geen aspira ties om de Croco dile Tropy te win nen. Dat ligt an ders voor Jaap Viergever. Die heeft hem al 'n keer gewonnen en doet nu voor de derde keer mee. Mijn uitgangspunt is dat ik hem ge woon wil uitrijden. Helemaal in de hand heb je dat na tuurlijk nooit. Ik heb me wel zo goed mogelijk voorbereid. Door onder de slechtste omstandigheden hier veel kilome ters te maken. Vi deobanden te be kijken die zo goed mogelijk laten zien wat me in Austalië te wachten staat. Voeding? Daarbij houd ik 't zoveel mogelijk op meergranenbruin en potjes kwark. Geen doping. Want van die zooi moet ik niks heb ben. Puur op eigen kracht. En als ik ge luk heb blijf ik uit handen van The Flying Docters", al dus de optimisti sche mountainbi ker uit hartje Zee land.

de Faam | 1998 | | pagina 5