"Wat is er nou zo anders aan chippen dan aan pinnen?" Evenementenfestival pakt draad weer op Dolfijn Renée maakt vorderingen Topdrukte tijdens Small Sail Aquarel Rien Poortvliet bij opbod te koop via PZC weekbladen WOENSDAG 12 AUGUSTUS 1998 De grootste goedkoopste Foto/Video Speciaalzaak van Zeeland FOTO VERSCHOORE JAARGANG 100 - NUMMER 33 WEKELIJKS HUIS AAN HUIS OP GEHEEL WALCHEREN Met de nieuwe Giropas met Chipper kunt u Giropas met Chipper een stuk een- makkelijk en vooral snel kleine bedragen betalen. voudiger wordt. En dat allemaal De nieuwe Giropas met Chipper. Daar kun je meer mee. Kabouter Schetsen Informatie over de gemeente Middelburg vindt u op pagina 3 Deze week: Zeeland beleefde vorige week het drukste weekeinde uit zijn geschiedenis. Een aantal evenementen, waaronder Small Sail in Vlis singen, wist een recordaantal bezoekers naar de kustprovincie te lokken: ruim zevenhon derdduizend. Hoeveel er daarvan precies naar Vlissingen kwamen om historische schepen te bezichtigen, is niet bekend. Maar wie zich het afgelopen weekend in de Scheldestad waagde om het aan de bezoekers te vragen, kreeg steevast het antwoord: „héél véél". Het Evenementenfestival Vlissin gen moest er - vanwege Small Sail - even tussenuit. Nu het ma ritieme evenement is afgelopen, pakt de Vlissingse horeca de draad weer op. De bezoekers verdrin gen zich voor het gro te bassin. „Hé", merkt er één op. „Een dol fijn. Was die vorige week niet op televi sie?" Ted Sluijter, pu blic relations-man van Waterland Neeltje Jans, knikt. „Ze is vanuit het dolfinarium naar hier gebracht om haar voor te bereiden op haar terugkeer naar volle zee", legt hij de omstanders uit. Het is niet voor het eerst dat dolfijn Renée in de dolfijnenopvang bij Neeltje Jans is. Eerder dit jaar misluk te een poging om haar voor te bereiden op haar vrijlating. PZC WEEKBLADEN 'Een eiland van weldadige landschappen en de heerlijke geuren van de vruchten des velds'. Op deze dichterlijke wijze omschreef schilder en schrijver Rien Poortvliet Goeree-Overflakkee, het gebied waar zijn voorouders reeds drie eeuwen wonen. Hij legde het eiland vast op een aantal schilderijen. VLISSINGEN Q Walstraat 109-1II. 01 18-414081 |3 Schutterstraat najaar zelfs een strip penkaart Binnenkort komen er nog meer functies bij. Je kunt dus wel zeggen dat liet betalen van grote of kleine bedragen met de nieuwe Chippen heeft veel overeenkomsten met pinnen. En toch is hel net even anders Pinnen is vooral geschikt voor grote bedragen, terwijl chippen bedoeld is voor de kleinere bedragen. Bovendien gaat chippen sneller dan pinnen. Als u een bedrag chipt, hoeft u geen pincode in te voeren Het bedrag wordt direct van uw pas afgeschreven. Is uw kaart 'leeg', dan laadt u 'm heel makkelijk weer op. Dat kan in de telefoon cel of gewoon thuis met uw Chipper-telefoon. Deze Chipper kunt u opladen vanaf f 25.-. Maar de nieuwe Giropas met Chipper kan nog veel meer Het is bijvoorbeeld ook een par- keerkaart, een bibliotheekkaart en vanaf dit met één kaart. Uiteraard krijgt u vanzelf bericht wanneer u uw nieuwe Giropas met Chipper kunt verwachten. Wilt li meer weten? Bel dan naar de Klanten service Giropas (058) 215 85 55: elke werkdag bereikbaar van 8.00 tot 21.00 uur En op zaterdag tussen 9 00 en 17.00 uur. POSTBANK Internet: www.postbank.nl bleef Poortvliet zijn hele leven sterk gehecht aan het gebied waar zijn familie eeuwenlang woonde. Mede daardoor werd in 1992 in Middelharnis een Rien Poortvliet museum gere aliseerd in het voormalige raadhuis, dat werd gebouwd in 1639. In het monumentale gebouw zijn alle tekeningen en schil deringen, die Poortvliet voor zijn boeken gebruikte, te zien in de vorm van aquarellen, olieverfschilderijen of krijtte keningen. De werkwijze van de illustrator hield namelijk in dat hij de afbeeldingen bij zijn verhalen maakte in de vorm van schilderijen. Omdat Poortvliet al jong blijk gaf van tekentalent, werd hij na zijn schooltijd medewerker bij diverse reclamebureaus. Hij maakte illustraties voor be kende merknamen als Omo, Blue Band en Royco en werd steeds vaker betrokken bij het illustreren van omslagen en boeken, onder meer Saskia en Jeroen van Jaap ter Haar en Lotje. Zijn eerste eigen boek 'Jachttekeningen' verscheen in 1972. Het was het begin van een succesvolle reeks na tuurvolken waarvoor hij in 1976 de Zilveren Anjer kreeg. Een absolute bestseller was Poortvliets boek 'Leven en werken van de kabouter' waarvan alleen al in Amerika vier miljoen exemplaren wer den verkocht. De schrijver/schilder maakte zestien boeken, waaronder 'Langs het tuinpad van mijn In verband met de waarde van het schilderij houdt het be stuur van de Omloop stichting een bodembedrag aan dat is gebaseerd op de waarde van het schilderij. De waarde van het doek werd vastgesteld door een taxateur en gedepo neerd bij notaris mr L. de Kooning in Goedereede. ledereen die een bedrag over heeft voor het schilderij kan dat ken baar maken door middel van een briefje naar de centrale re dactie van PZC Weekbladen, postbus 18, 3480 AA Vlissin- gen. Faxen is ook mogelijk via 0118-472404. Op de inzending graag 'Rien Poortvliet schilderij' vermelden, en eventueel de reden waarom u de aquarel graag zou willen hebben. vaderen' waarin hij drie eeu wen familiegeschiedenis van de Poortvlieten op Goeree- Overflakkee in beeld bracht. Daarnaast maakte hij illustra ties voor de Rien Poortvliet kalender en schilderijen voor zijn eigen plezier en in op dracht van particulieren. Deze laatste werken zijn nooit in boekvorm verschenen. Het aquarel van de Ouddorpse vuurtoren en omgeving, dat Poortvliet maakte voor zijn ei gen plezier, moet hiertoe wor den gerekend. Wanneer de schilder werd geïnspireerd door een land schap dat hij zag, maakte hij meestal ter plaatse een paar schetsen, die hij thuis in zijn atelier verder uitwerkte. Zo ontstond ook het aquarel, dat per opbod wordt verkocht ten bate van de drie goede doelen die dit jaar aan de Omloop Goeree-Overflakkee zijn ge koppeld: De RTM, het Rode Kruis en Memisa. De mara thon wandeltocht wordt ge houden op 28 en 29 augustus. Het schilderij heeft een afme ting van veertig bij twintig centimeter en zit in een lijst van 45 bij vijftig centimeter. Het is de komende weken te bezichtigen in het restaurant van het Rien Poortvlietmuse um, dat van maandag tot en met zaterdag is geopend van 10 tot 17 uur. advertentie Gemeente dit jaar nog op Internet Duurzaam bouwen Dolle Donderdag Het maritieme evenement begon vrijdag al met de aan landing van zeegod Neptu- nus in de jachthaven in de binnenstad. Vrijdagavond was er de midzomernacht- markt op de boulevards, waarbij de aan Small Sail deelnemende schepen een verlichte parade zouden ver zorgen. Hier liep het eventjes mank: de verwachte verlich te parade bleef uit door - zo verklaarden de eigenaars van de schepen - een tekort aan passagiers voor de nachtelijke rondvaart. Het enige schip dat vrijdagavond wel langs de boulevards voer, was De Zaandam van het Vlissingse zeekadetten- korps. De midzomernacht- markt wist evengoed een enorme mensenmassa op de been te brengen. Zaterdag en zondag brak Small Sail pas echt goed door. Van de rondvaarten op de oude schepen werd gretig gebruik gemaakt, evenals van de mogelijkheid om ze te bezichtigen. Het centrum werd opgeluisterd door op tredens van shantykoren en andere maritieme activitei ten. Overigens blijft Vlissingen voorlopig nog even in mari tieme sferen. In Hotel Arion aan de Boulevard Evertsen is in de maanden augustus en september een maritieme overzichtstentoonstelling van Nederlandse zeeschil ders. Naast deze werken zijn ook scheepsmodellen, scheepjes en flessen en pa pieren scheepsbouwplaten te bezichtigen. Hoogtepunt van de tentoonstelling is de Maritieme Dag die zondag 30 augustus gehouden wordt. Dan zijn er rondvaar ten op een originele hoog aars, live muziek en een touwslagerij van het Mari tiem Museum Vlissingen. De oude schepen trekken veel bekijks tijdens Small Sail. FOTO JAAP WOLTERBEEK Zo is er aanstaande vrijdag een optreden van de Zeeuwse popgroep Bl0f op het Bellamy- park. Zaterdag zullen de temperaturen in de Vlissingse binnenstad tropische vormen aan nemen door optredens van Roberto's Carai- bean Nightshow, tropical dj John Davis en de formatie Kalimba, bekend van de hit 'Ja nuary, February, March'. Zondag is de laatste dag van het Evenemen tenfestival. Hekkensluiters zijn bekende na men als de Dutch Blues Brothers, The Royal Dutch Disco Philharmonic en Sugar Lee Hooper. Tussen de bedrijven door zijn er dansdemonstraties en twistwedstrijden. Alle optredens vinden plaats op het Bellamypark. Dolfijn Renée spoelde in de cember vorig jaar aan op het strand in Renesse. Ziek, on dervoed en verzwakt werd ze overgebracht naar het Dolfi narium in Harderwijk. Daar werd ze ruim drie maanden verpleegd. Toen ze opgeknapt was, kon ze naar de dolfijnen- opvang bij Waterland Neeltje Jans'om zich voor te bereiden op haar vrijlating. Daar ging het mis. Renée wilde niet dui ken en kreeg als gevolg daar van last van een droge huid. Ze moest in mei terug naar Harderwijk om behandeld te worden. Sinds vorige week is ze terug in de Oosterschelde. En het ziet er naar uit dat het deze keer wél zal lukken om de dolfijn klaar te maken voor vertrek naar volle zee. Nicole Schooneman, re- search-assistent bij het dolfi narium, is vanaf het begin af aan betrokken geweest bij het Dolfijn Renée, vlak na haar aankomst in de dolfijnenopvang bij Neeltje Jans. FOTO JAAP WOLTERBEEK wel en wee rond dolfijn Renée. Zodra ze publiciteits- man Ted Sluijter ziet, begint ze opgelucht te zwaaien. „Het gaat goed met haar, hoor!", roept ze hem al van een af standje toe. Even later legt ze uit: „Renée en Ids duiken syn chroon. Maar nog mooier is dat ze sinds gisteravond springt. Ik wist niet wat ik zag. Het gaat beter met haar dan ik op zo'n korte termijn had dur ven hopen". Renée verblijft in een bassin in de Oosterschel de, een zogenaamde 'floating pen'. „Het grootste in Euro pa", legt Schooneman niet zonder trots uit. „We bereiden de dieren hier voor op hun te rugkeer naar de natuur. Een dolfijn in gevangenschap krijgt namelijk vis toegewor pen en verleert zo om te jagen op vis. De baden in het dolfi narium zijn te klein om ze dat op nieuw aan te leren. Dat moet dus hier gebeuren". Zo ver is Renée nog niet, hoewel het duiken al een flink eind in de goede richting vormt. Dat is voornamelijk te danken aan de bruinvis Ids. Die kwam in mei dit jaar aan in de Ooster schelde. Met - net als Renée - als voornaamste doel het op nieuw zelfstandig leren leven. Bruinvis Ids maakte zich het twintig bij dertig meter grote bassin al snel eigen. „Nu neemt hij Renée een beetje op sleeptouw", legt Schooneman uit. De bruinvis en dolfijn dui ken inderdaad gelijktijdig on der, om even later net zo syn chroon weer op te duiken. Het publiek geniet zichtbaar van de capriolen van de twee. Schooneman: „Grappig is dat. Meestal zie je hier alleen bruinvissen zwemmen. Dat zijn ook dolfijnen en ze komen hier in massa's voor. Maar de meeste mensen denken bij een dolfijn aan een tuimelaar, een Flipper, zullen we maar zeggen. Bruinvissen zijn een stuk kleiner en dikker en kun nen door hun speklaag niet springen. Renée is een ge streepte dolfijn en deze soort beantwoordt veel meer aan de verwachting die mensen hebben van dolfijnen. Dat merk je alleen al aan de reac ties van het publiek". Dat is in groten getale komen kijken naar de dolfijn. Ted Sluijter: „Het is altijd moeilijk om pre cies te zeggen waarom men sen precies komen kijken, dat kan door allerlei factoren ko men. Maar het is natuurlijk wel op z'n minst gezegd op vallend dat we de dag na de landelijke televisieuitzendin gen over de komst van Renée het hoogste bezoekersaantal van dit jaar scoorden". De floating pen waarin de dolfijn en bruinvis rondzwemmen, is in feite een net tot op de grond. „Binnen dat stuk kun nen ze vrij rondzwemmen en vis vangen", legt Schoone man uit. Het team van onder zoekers en verzorgers kan zelfs vrij nauwkeurig bepalen hoeveel vis er door de dieren zelf gevangen wordt. Schooneman: „Elke week worden ze gevangen en ge wogen. We weten precies hoeveel voeding wij ze gege ven hebben en hoeveel ze dus zouden moeten wegen. Als ze meer wegen, is dat dus een indicatie dat ze zelf hebben bijgevangen". Terwijl de dol fijnen in de dolfijnenopvang bezig zijn met de voorberei ding op hun vrijlating, doen Schooneman en haar team testen met ze. „De grootste bedreiging voor dolfijnen wordt namelijk gevormd door de netten van vissers. Ze wor den aangetrokken door de vis die er in zit, raken in de netten verstrikt, kunnen niet meer boven water komen om adem te halen en stikken. Heel triest. Zolang de dolfijnen in de floa ting pen zijn, kijken we hoe ze reageren op bepaalde gelui den. Zo proberen we een ge luid te vinden dat dolfijnen kan waarschuwen voor derge lijke netten". Het is nog niet bekend hoe lang dolfijn Renée in de dolfijnenopvang zal blij ven. „Dat hangt van haarzelf af: hoe snel ze weer zelfstan dig kan jagen. Wanneer ze toe is aan vrijlating, wordt dat ge daan in de Middellandse Zee. De gestreepte dolfijn komt hier namelijk niet voor. Het is al heel wat dat Renée hier is aangespoeld en in leven is ge bleven. Dus zetten we haar niet hier, maar in de Middel landse Zee uit. Maar dat zal nog wel een poosje duren". Oplage: 51.450 ex. Uitgave: Uitgeverij Provinciale Zeeuwse Courant b v. Exploitatie: Ch. van den Oosterkamp (0113) 273000 Privé (0118) 417802 Administratie: PZC Oostsouburgseweg 10, postbus 18, 4380 AA Vlissingen Advertentieverkoop: Jerry Tupanwel (0118) 484316 (privé (0118) 615044). A, Lammers-Van Otterdijk (0118) 484313 (privé (0118) 640277). Redactie: Ad Hanneman, (0118) 484275 en Ellen de Dreu-Erkens, (0118) 484276 privé 0118-641484 Redactie-adres: Postbus 18, 4380 AA Vlissingen fax nr.: (0118)472404 Bezorging: 0800-0231231 Druk: Wegener Nieuwsdruk Zeeland, te Vlissingen Druktechniek: offsetrotatie. Sluitingstijd redactie: maandag 10.00 uur Advertenties: maandag 12.00 uur Faam/Vlissinger maakt deel uit van de Zeeland Combinatie huis-aan- huisbladen. Totale oplage: 181.000ex. Een aquarel van het duinge bied nabij de Ouddorpse vuurtoren is nu bij opbod te koop via de PZC-weekbladen, waarvan de FaamA/lissinger onderdeel uitmaakt, ledereen kan tot en met 30 september schriftelijk een bod uitbren gen. Wekelijks wordt in de krant vermeld wat op dat mo ment het hoogst geboden be drag is. Eenmaal én ander maal de mogelijkheid om in het bezit te komen van een uniek doek. Poortvliet maakte het schilde rij in 1994. Hij schonk het aan zijn achterneef, Gerrit Poort vliet, de voorzitter van de stichting Omloop Goeree Overflakkee. Dit met de op dracht het te gebruiken ten bate van de goede doelen, waarvoor de 110 kilometer lange wandeltocht wordt ge lopen. Dat was een jaar voor dat hij, op 63-jarige leeftijd, onverwachts overleed. Het be stuur van de Omloopstichting besloot daarom de, reeds aangekondigde, verkoop van het schilderij uit te stellen. De voorouders van Rien Poortvliet zijn afkomstig uit Dirksland. Hoewel hij zelf werd geboren in Schiedam De aquarel die Rien Poortvliet in 1994 maakte van de vuurtoren van Ouddorp en omgeving is de komende weken te zien in het restaurant van het Rien Poortvlietmuseum in Middelharnis. FOTO ARNOLD THEIS advertentie

de Faam | 1998 | | pagina 1