Stropers bedreigen Zeeuwse roofvogelpopulatie Videoclip voor The PER Tentoonstelling over het werkend trekpaard TiteitcZerM. Vlissingse dagattracties gebundeld c WOENSDAG 5 AUGUSTUS 1998 JAARGANG 100 - NUMMER 32 20, 21 en 22 augustus centrum van Ylissingen Na het optreden op Beachpop had de Wal- cherse band The PER een interview met Fa- bienne, presentatrice van televisiezender The Music Factory. Naar aanleiding van de cd 'People' van The PER was Fabienne's eerste vraag: „Wanneer komt er een clip met een single uit?". The PER moest haar toen het ant woord schuldig blijven. Inmiddels heeft de band wèl plannen in die richting. IP-r vlpp Dat het in Vlissingen goed toeven is, is bij veel toeristen wel be kend. Maar er valt in Vlissingen méér te beleven dan strand en terras. VVV Vlis singen Promotie heeft daarom een overzichtskaart ge maakt waarop alle dagattracties van de Scheldestad ge noemd worden. Tot voor kort waren er tussen het Schelde-Rijn- kanaal en het kanaal door Zuid-Beveland nog regelmatig roofvogels te bewonderen. Dat was tot voor kort, want de laatste maanden is het erg stil boven de polders van de gemeente Rei- merswaal. Nestkasten die jaren achtereen 'be woond' werden door roofvogels zoals de bui zerd en de torenvalk torenen nu verlaten boven de boomgaarden uit. De roofvogels lijken op mysterieuze wijze te zijn verdwenen uit het ge bied tussen de twee kanalen. Angstige ogen Landelijk probleem Bloeiend handeltje Ze zijn er nog steeds, de dikke Zeeuwse knollen die niet alleen voor 't ringrijden, maar ook voor de ar beid gehouden wor- PZC WEEKBLADEN faam/1 Over 't Waschappels We hebben in Wal- chers Plat vroeger al uitvoerig stil gestaan bij de rijke schat aan woorden en uitdruk kingen van het Wa schappels dialect. De woorden meestal uit Zeeuws van vroeger overgebleven, de uit drukkingen dikwijls zelf verzonnen in 't dijkdorp rond de to ren. Small Sail Vlissingen 1998 Informatie over de gemeente Middelburg vindt u op pagina 3 Deze week: den. De stichting Het Werkend Zeeuwse Trekpaard spant zich sinds jaar en dag in om het beeld van sa menwerkende boer met paard te behou den. Bij imkerij Pop- pendamme in Grijps- kerke heeft die stich ting nu een heel bij zonder tentoonstel lingspaviljoen inge richt. Eervol Traditioneel faam Van het optreden dat aan staande zaterdag gegeven wordt in De Parel in Dom burg wordt namelijk een live video gemaakt. De bedoeling is van het materiaal een clip te maken met een hitgevoe lig nummer. „Als dat aan slaat, brengen we een single uit", legt Monique van den Berg, manager van de band, uit. The PER brengt progres sieve gitaarrock en bracht al in 1995 haar eerste cd uit. Begin 1997 volgde de demo 'Day by Day'. De groep werd in Zeeland meer en meer ge vraagd, maar ook optredens buiten de provincie dienden zich aan. In februari dit jaar, na een optreden in het Utrechtse muziekcafé Stair way to Heaven van Henk Westbroek, dook de band voor het eerst de studio in voor een complete cd (Peop le). Hierop laat de groep zich in dertien nummers van haar beste kant horen. De cd zorg de voor deelname aan de fi nale van de Zeeuwse Belofte en voor optredens op de gro tere Zeeuwse festivals als Klomppop en Beachpop. The PER is overigens niet de enige band die zaterdag het podium in De Parel betreedt. Na The PER staat een optre den van de Zeeuwse topper Blpf geprogrammeerd. Alle zeshonderdvijftig kaarten voor het dubbelconcert zijn inmiddels verkocht. n Ui The PER. FOTO JAAP WOLTERBEEK De kaart toont op de voor kant een tekening van de Vlissingse schilder Jan de Quelery. Op de achtèrkant staan beschrijvingen van achttien dagattracties, varië rend van familievermaak pa viljoen Carrousel tot het in formatiecentrum Stadsge schiedenis (voorheen het ge meente-archief). Ook de Sint Jacobstoren en Iguana ontbreken niet. De kaart is verkrijgbaar bij het VVV-kantoor op de Nieuwen- dijk. Volgens natuur- en roofvogel liefhebber Jo Koeman uit Kruiningen is er echter weinig 'mysterieus' aan de verdwij ning. „Ze worden afgescho ten, opgezet en voor een mooi prijsje verkocht. Dat is niet mysterieus. Dat is een schan de!" Reimerswaal is altijd een plaats geweest waar in de pol ders en in de boomgaarden de buizerd, de torenvalk en de ransuil zich regelmatig lieten zien. In de nestkasten en de nesten in de bomen voedden zij hun jongen op tot ze uitvlo gen. Jo Koeman heeft ook een nestkast op zijn terrein staan. Al jaren bood de kast tijdens het broedseizoen onderdak aan een torenvalkechtpaar. Vorig jaar keerde het manne tje na de paring echter niet te rug. Het vrouwtje vond een nieuwe oudere man en kon alsnog een nest jonge vogels uitbroeden. Dit jaar is ook het vrouwtje verdwenen. Dood, als we Koeman mogen gelo ven. „Ze kwamen hier al jaren. Waren nooit ver van de kast en ze herkenden mij ook. Ik kon dicht bij ze in de buurt ko men. Ik was voor hen een be kende en zij voor mij ook. Ik had hele gesprekken met ze. Elke dag! Nu is de kast leeg. Ik word dag na dag met mijn neus op de feiten gedrukt". Jo's fascinatie voor roofvogels gaat twintig jaar terug. Vlakbij zijn huis werden ransuilen vergiftigd. Jo herinnert zich de massale dood van de uilen maar al te goed. „Het was vre selijk", zucht hij. „Ik vond de beestjes op de grond. Ver lamd. Ze konden niet weg en keken mij met grote angstige ogen aan. Ik kon niet anders dan medelijden met ze heb ben. Die angst... ik kan het mij nog zo voor de geest halen. Ik moet er wel dertig zo gevon den hebben. Echt verschrikke lijk. Sinds die tijd fascineren roofvogels mij enorm. Ik ben altijd een liefhebber van de natuur en de dieren geweest, maar sinds dat incident neemt de roofvogel een speciaal plaatsje in mijn hart in". Twintig jaar na de zaak van de vergiftiging werd Jo opnieuw geconfronteerd met de angsti ge blik van een roofvogel die niet aan de mens kan ont snappen. „Een vriend belde mij op dat er een aangescho ten torenvalk in zijn tuin zat. Of ik even wilde komen. Ik heb het beestje mee naar huis ge nomen en getracht hem op te kalefateren om hem later weer uit te zetten in de vrije natuur. Ik heb alle instanties die ook maar iets met roofvogels te maken hebben, laten weten dat ik de zorg voor een aange schoten torenvalk op mij had genomen. Zo wisten de in stanties gelijk dat er wat mis moest zijn in Reimerswaal. Een aangeschoten roofvogel... dat is stropen. Dat moet vra gen opleveren, dacht ik nog. Na tien dagen hebben ze de torenvalk in beslag genomen. Je mag geen beschermde vo gels in huis halen. Ik wist dat het zou gaan gebeuren, ik wil de alleen maar even een licht je schijnen op de vreemde za ken hier. Jammer genoeg is dat ten koste gegaan van de torenvalk. Ze hebben hem waarschijnlijk naar een vee arts gebracht die concludeer de dat het beestje niet meer kon vliegen. Hij zal wel een spuitje hebben gehad, 'want in de natuur redt deze het niet meer'. De torenvalk verkeerde wel degelijk in een goede conditie. Hij werkte hier om de dag een gehaktbal naar binnen. Nee, hij kon niet vliegen. Maar zijn schouder was tien dagen te rug door een kogel door boord. Wat wil je dan?" De verdwijning van de toren valken in zijn eigen nestkast en de aangeschoten torenvalk zijn (samen met minder duide lijke bewijsstukken) voor Jo reden genoeg om te geloven dat er een stroper of stropers actief zijn in de buurt. „Ik moest weten hoe het in de rest van de gemeente met de roofvogelpopulatie was ge steld. Ik heb veel rondgevraagd, een advertentie gezet en een en quête gehouden. De resulta ten zijn zeer schokkend. Van de vijfendertig nestkasten staan er dertig leeg. Dertig! Nu is het nog een regionaal probleem. Het zijn standvo gels, vogels die altijd in deze omgeving vertoeven. Maar het kan een landelijk pro bleem worden. Als de stro pers ook de trekkende vogels hebben neergehaald, kan het voor het gehele land een ver arming betekenen. De buizerd is hier zo goed als verdwenen. Ik wist veel ransuilen te zitten en ik ben de plaatsen langsge- weest, maar ik heb er geen enkele meer kunnen ontdek ken. Ze zijn allemaal verdwe nen. De roofvogelstand in Rei merswaal is in één klap ka pot!" Jo Koeman is boos, heel boos. Hij weet honderd pro cent zeker dat er stropers ac tief zijn en hij wil dat ze on middellijk met het stropen van roofvogels stoppen. „Ik weet zeker dat de dieren neergehaald worden om als opgezet pronkstuk de rest van 'hun leven' op een schoor steenmantel te slijten. Er is veel vraag naar opgezette roofvogels. De stropers kun nen er een aardig centje mee verdienen. Het is een bloeiend handeltje". Om zijn woorden kracht bij te zetten, heeft Koeman op vijf van de dertig lege nestkasten kruizen getimmerd als teken van rouw. Jo rouwt om de dood van de roofvogels en wil zo de mensen op de hoogte brengen van de ernst van de situatie. „Met een beetje ge luk vinden de overgebleven roofvogels elkaar en kunnen ze nog een nest maken, maar veel hoop heb ik daar niet op. De beesten zijn gestresst. Ze mogen dan geen mensen zijn, maar ze weten donders goed dat hun partner af is ge schoten. Ik spreek namens die vogels. Zelf kunnen ze het niet". Oplage: 51.450 ex. Uitgave: Uitgeverij Provinciale Zeeuwse Courant b.v. Exploitatie: Ch. van den Oosterkamp (0113) 273000 Privé (0118)417802 Administratie: PZC Oostsouburgseweg 10, postbus 18, 4380 AA Vlissingen. Advertentieverkoop: Jerry Tupanwel (0118) 484316 (privé (0118) 615044). A. Lammers-Van Otterdijk (0118) 484313 (privé (0118) 640277). Redactie: Ad Hanneman, (0118) 484275 en Ellen de Dreu-Erkens, (0118) 484276 privé 0118-641484 Redactie-adres: Postbus 18, 4380 AA Vlissingerw fax. nr.: (0118) 472404 Bezorging: 0800-0231231 Druk: Wegener Nieuwsdruk Zeeland, te Vlissingen. Druktechniek: offsetrotatie. Sluitingstijd redactie: maandag 10.00 uur Advertenties: maandag 12.00 uur FaamA/lissinger maakt deel uit van de Zeeland Combinatie huls-aan- huisbladen. Totale oplage: 181.000ex. De Vlissingse uurwerkmaker Ane van Haaren is de strijd tegen inbrekers beu. Na zes pogingen tot inbraak doet hij zijn dure merkhorloges in een trieste uitverkoop en sluit hij zijn etalage. De Arnemuidse voetbalsupporters staan regelmatig in het nieuws. Nu eens een keer positief: zij kregen onlangs een 'spekcheque' van de gemeente Middelburg. Verder deze week: de kanshebbers van de Zierikzeese wielerronde, de Zwarte Zee Don Kozakken concerteren in Domburg, een overzichtelijke uit-pagina met handige van dag-tot-dag overzichten, nuttige tips en informatie van de overheden. Opvallend is het aantal Franse woorden dat nog door oude ren gebruikt wordt. Ze moeten afkomstig zijn uit de achttien de eeuw, toen vele Franse ter men in het Nederlands opge nomen werden. Ook het 'ge wone' Walchers kent nog zul ke woorden zoals 'gerizzele- veerd' (resoluut). Nu een aan tal voorbeelden in het Wa schappels. te rivine (te ruïne, gerinne- weerd): Bluuft er af mee je viengers, zömit is 't glad te ri vine! effentief (effectief, wezenlijk, bepaald): Nom Bram Dat was noe effentief een goeie kérel! finael (pertinent): En ik zeie dat 't finael gêên waer islVan twee andere merkwaardige woorden is niet helemaal ze ker of ze uit het Frans komen. Het waarschijnlijkst is dat nog in het geval van 'talon!'. Dat is een groet die je zegt bij het weggaan. Talon is het Franse woord voor 'hiel'. Zou het een restje zijn van een langere groet, bijvoorbeeld een kort zinnetje waarin je zegt dat je je hielen naar iemand toe draait om weg te gaan Nog interessanter is het woord 'mattie', dat dood bete kent. Het wordt gebruikt in zinnen als: 'Die is mattie'. On geveer zoiets als 'die is het hoekje om'. We hebben hier waarschijnlijk te maken met een oud Nederlands woord. 'Matsen' was in de zeventien de eeuw een gewoon woord voor doodslaan. Misschien kwam dat van 't Franse woord 'mace' voor strijdhamer. Maar daarnaast is er de schaakterm 'mat' die via het oud-Frans uit het Perzisch komt. In beide ta len betekende 'mat' dood, net als in het Westkappels! Jan Zwemer Vlissingen staat dit weekend helemaal in het te ken van de scheepvaart. Een compleet over zicht van de activiteiten en gebeurtenissen rond Small Sail Vlissingen vindt u in het bij de ze krant gevoegde katern van de werkgroep Small Sail Vlissingen. (advertentie) Petitie voor 30-kilometerzone op Zuidwal in Arnemuiden Kermis met vuurwerk in Middelburg Inzamelen Taxus-snoeisel mens en dier komt in bijna elk werk tot uitdrukking. Zijn figu ratieve stijl wordt gekenmerkt door een scherp oog voor de tails en een warme betrokken heid door de uitgifte van twee platenboeken ('Het Trekpaard - schetsen van het voorbije landleven' en 'Het Boeren paard - de laatste omgang'). De dertig werken van Romijn die ïn het paviljoen hangen, worden steevast begeleid door een korte toelichting van de hand van de kunstenaar zelf. Een deel van de werken is te koop. De expositie 'Het Wer kend Trekpaard' is - met uit zondering van zondag en maandag - dagelijks te bezoe ken. In de vakantieperiode wordt elke woensdagmiddag op het buitenterrein van de Boerenhoftuin een extra de monstratie gegeven met een trekpaard. Een Walcherse trekpaardhou der geeft dan uitleg over het inspannen en werken met trekpaarden. Bij deze demon stratie wordt onder meer ge bruik gemaakt van een rosmo len. Het paviljoen is al een plaatje op zich. Gebouwd in een nos talgische Walcherse boerderij, weliswaar nieuw maar in de traditie die het voormalige ei land al eeuwenlang volgt. De toegang tot de expositie ligt achter in het bezoekerscen trum en valt in eerste instantie weinig op. Maar eenmaal bin nen stapt de bezoeker in een compleet andere wereld. Elke hoek vertelt een ander verhaal. De roemrijke geschie denis van de Zeeuwse trek paardfokkerij, de beroemde fokstallen en de hedendaagse fokkerij hebben er alle een eervol plaatsje gekregen. Be halve voor het werken met paarden is er ook aandacht voor een jaarkalender. Deze geeft aan hoe mens en dier in de loop van de jaren samen leerden op te trekken om te ploegen, zaaien en oogsten. De ambachten rond de trek paarden laten een traditionele hoefstal zien, evenals het werk van de gareel- en zadelmaker. Poppen, voorzien van kleder dracht, verlevendigen het beeld. Informatieve teksten geven uitleg over alle facetten van het leven en werken met Trekpaarden aan het werk; uitstervend beeld? paarden. In een apart zaaltje draait een film waarin te zien is hoe de paarden water en vette klei constant moeten trotseren. De tentoonstelling bevat verder nog twee 'losse' exposities. Zo hangen vijftien foto's van de in Zeeland zeer bekende fotograaf Wim Rie- mens in de nagebouwde schuur. Elke foto heeft het trekpaard in de omlijsting van het Zeeuwse landschap als onderwerp. Met elkaar geven ze een beeld van een tijdperk dat weliswaar voorbij, maar o, zo mooi was. Beeld uit de tentoonstelling. FOTO AD PHERNAMBUCQ De andere 'losse' tentoonstel ling bestaat uit werk van de Groninger Wim Romijn. Al meer dan tien jaar schildert en tekent hij paarden, en dan het liefst trek- en werkpaarden in hun traditionele rol op de boerderij. Zijn omzwervingen brachten hem vaak in Zee land. De Zeeuwse knollen - werkend voor de ploeg of juist lumme lend in het voorjaarszonnetje - behoren tot zijn favoriete on derwerpen. De relatie tussen

de Faam | 1998 | | pagina 1