Zeeland veert op door nieuwe veerverbinding Gewichtsconsulente helpt probleem-eters Midzomernachtmarkt in Vlissingen Woensdag 29 juli 1998 FAAM/VLISSINGER 15 Zeeland heeft er vanaf 1 augustus weer een bijzondere bootver binding bij: tussen Hoedekenskerke en Terneuzen vice versa. Waarom bijzonder? „Omdat daarmee een stukje historie terug komt. Want het veer- bootje dat over de Westerschelde gaat varen sluit direct aan op de oude stoom tramverbinding Goes- Borsele", vertelt Rinus de Bart uit Hoede kenskerke die nauw betrokken is bij het in ere herstellen van de trein-bootverbinding tussen Beveland en Zeeuws Vlaanderen. Waterstanden 06-9771 Weerbericht 06-9775 Historie De Denick De overtocht Impulsen In Vlissingen wordt volgende week vrijdag (7 augustus) alweer voor de vijftiende keer de Midzomernacht markt gehouden. Langs de boulevards staan zo'n 225 kramen opgesteld van waar achter marktkooplui en standwerkers hun waren aan de man proberen te brengen. Achter de kramen ge beurt iets bijzonders, want de vijftiende edi tie van de nachtmarkt wordt vergezeld door prachtige schepen die Vlissingen in het ka der van Small Sail 1998 aandoen. Gewichtsproblemen. Bijna iedere Nederlan der krijgt er vroeger of later wel mee te ma ken. En dan... Calo rieën tellen, afvallen, toch stiekem lekker eten, schuldgevoel, gewichtstoename en dan weer van voor af aan beginnen. In de meeste gevallen gaat het afvallen niet auto matisch gepaard met enorme problemen. Maar soms loopt het uit de hand. Daarom opent de Middelburg se gewichtsconsulen te Monica Pellegrino binnenkort een prak tijk voor mensen die niet meer het gevoel hebben baas te zijn over hun eigen eetge drag. Risicogroep Zwakke plek Graadmeter Gratis fotograferen Fietshelm in het straatbeeld Zonnebrillen voorindia Verleiding van Walcheren Telefoon op de fiets Land van Ooit in kinderboek Wintermode 1998 Verleidelijke trosanjer FOTO VERSCHOORE Auto's kunnen niet op de boot. Wél fietsers en voetgan gers. Ook dus de reizigers die Do. 30 juli t/m wo. 5 augustus HUISARTSEN Middelburg: Zaterdag tot 23 uur A.P Bruijnzeel. Herengracht 68, tel. 639933. Zondag tot 23 uur F.J. HeereJ.H. Huys- senstraat 15, tel. 639933 Visites aanvra gen voor '10 uur Spreekuur voor dringen de gevallen 12.30 tot 13 uur en 17.30 tot 18 uur (zonder afspraak). Vlissingen: Zaterdag tot 24 uur: B Bosch, Badhuisstraat 81. tel 412233 Zondag tot 24 uur: W.N. Osterman, De Kempenaerstraat 2, tel. 479791. Visites aanvragen voor 10 uur. Spreekuur voor dringende gevallen 12.30 tot 13 uur en 17.30 tot 18 uur (zonder afspraak). Souburg, Nieuw- en St. Joosland, Ar- nemuiden. Gezondheidscentrum Mid delburg-Zuid (praktijken van P. Kodde, J.C. Ponten, J. Visser): Zaterdag tot 24 uur: HJ.H. Vervloet, Roozenburglaan 20, Middelburg, tel. 627664 Zondag tot 24 uur: H.J. Roelofsen, Prins Bernhardstraat 2, tel. 601308 Visites aanvragen voor 10 uur. Spreekuur voor dringende gevallen van 12.30 tot 13 uur en van 17.30 tot 18 uur. Grijpskerke, Gapinge, Oostkapelle, Serooskerke, Vrouwenpolder, Veere en Zanddijk: Zaterdag en zondag R Ubels en M. Helmes, 't Plein 2, Seiooskerke, tel. 591212 Aagtekerke, Domburg en Westkapelle: Van vrijdag 18 uur tot zondag 24 uur: F. van Eede, De Casembrootstraat 24, Westkapelle, tel. 571234. Biggekerke, Koudekerke, Meliskerke en Zoutelande: Van vrijdag 18 uur tot zondag 24 uur PK. Noorlander, Middel burgsestraat 94. Koudekerketel. 551231 West- en Midden-Walcheren: Zaterdag en zondag: B. Bouwense, Valkenisseweg 42, Biggekerke, tel. 552190. TANDARTSEN Spreekuur voor spoedgevallen van 11 tot 12 uur: Zaterdag en zondag P.H.E Cappenberg, A Gogelweg 59, Vlissingen, tel 465557 APOTHEKEN Middelburg: van vrijdag tot de vrijdag daaropvolgend (geopend van 8.30 - 18 uur). Apotheek Welsmge, J.W. Thibaut- straat 45. tel. 623298. Vlissingen: van vrijdag tot de vrijdag daaropvolgend (geopend van 8.30 -17.30 uur). Apotheek Van de Sande, Badhuis straat 30-36, tel 412066 VERLOSKUNDIGEN Vlissingen en Oost-Souburg: Van don derdag 20 uur t/m zondag 22 uur H. Klompe, tel. 471140. Middelburg: Van donderdag 20 uur tot zondag 20 uur: J. Dn/dijk, tel. 626045 DIERENARTSEN Kleine huisdieren: (gezelschapsdieren): Zaterdag en zondag: A.J. Ruys, Stads- schuur 1, Middelburg, tel. 613118 Spreekuren zonder afspraak 11-12 uur en 17-18 uur. Dierenartsenpraktijk Middelburg: (gro te huisdieren) tel. 633803. Visites aanvra gen van 8-9 uur Dierenartsenpraktijk Oostkapelle: Ou de Domburgseweg 33A, Oostkapelle, tel 581443. Behandeling kleine huisdieren op afspraak. Dierenartsenpraktijk Meliskerke: (kleine huisdieren): Kelderweg 1, tel. 592838 Dierenarts A. Meijns, Oostkapelseweg 12, Grijpskerke, tel. 593060 Zaterdag en zondag: dienst. OVERIGE DIENSTEN Klassiek Homeopaten, Zaterdag en zon dag: J. van Dam, tel 583607 Dierenambulance Walcheren, 24 uur tel. informatie 470882, alarmnummer 06- 51428542 Vogelopvang Midden-Zeeland, gehele weekend 628288 Bureau Vertrouwensarts Kindermis handeling, 628800 Kindertelefoon Zeeland, elke dag be reikbaarvan 14-20 uur, 0800-0432 (gratis). Patiëntenplatform Zeeland: 0113- 249389 Stichting Bejaarden- (en gehandicap ten-) Alarm Zeeland. 551215 Telehulp. alarmeringssysteem voor zelf standig wonende ouderen en gehandicap ten, Vlissingen, 448448 Stichting 'Blijf van m'n lijf Zeeland': 469869 (dag en nacht) Bureau Sociaal Raadslieden en Alge meen Maatschappelijk Werk, Thuis zorg Walcheren. Middelburg 684000. Vlissingen 448844 Stichting Slachtofferhulp Zeeland. 636108 SOS Telefonische Hulpdienst Zeeland. 615551 (dag en nacht). Vereniging tegen seksuele kindermis handeling binnen het gezin, telefonisch spreekuur, van 9-12 uur, 613362 Stiching Provinciale Kraamzorg en En tadministratie Zeeland. 0113-249280 Zeeuws Consultatiebureau voor Alco hol en Drugs (ZCAD), 637320 en 413240 Meldpunt Kindermishandeling, Raad voor de Kinderbescherming. 673333. Regionaal Indicatie Orgaan Walcheren, voor Wet. voorziening gehandicapten, thuiszorg, (tijdelijke) opname in verpleeg-, of verzorgingshuis, 670800 Politie-assistentie Walcheren. Noodhulp 112, overige assistentie aanvragen 633333. Humanistische Uitvaartbegeleiding in Zeeland. 06-51940861. Het motorschip Dertick 7 van rederij De Vries uit Hansweert, waarmee de veerverbinding over de Westerschelde wordt onderhouden. een ritje maken met de antie ke stoomtram Goes-Borsele. Die kunnen uit- en instappen op het schilderachtige station netje aan de voet van de Wes- terscheldedijk. 't Is een paar honderd meter lopen naar de steiger waar de veerboot van af 1 augustus regelmatig zal aanleggen. Dat is niet op het havenplateau, waar tot 1972 de veerboot aanlegde, maar aan een nieuwe steiger die buitendijks is gebouwd. Twee ton heeft de nieuwe aanleg plaats gekost. Maar de ge meente Borsele en de Provin cie hadden dat er graag voor over. Want de herstelde trein- bootverbinding kan nieuwe impulsen geven aan het toe risme in zowel Midden-Zee land als Zeeuws-Vlaanderen. En dat niet alleen. „Ik kan me levendig voorstellen dat er straks ook uit Zeeland zelf veel mensen best eens willen meevaren", vertolkt Rinus Rentmeester. Sinds enkele ja ren is hij eigenaar van café restaurant De Steiger op het oude Veerplein van Hoede kenskerke. Hoewel de pont niet direct voor zijn deur aan legt, is hij één van de mensen geweest die graag een veer- bootje terug wilden hebben tussen Hoedekenskerke en Terneuzen. Begrijpelijk. Want zijn Steiger ligt op een van de mooiste locaties van Zeeland. Rentmeester: „Ik herinner me dat vroeger altijd werd ge sproken over 't bootje tussen Hoedekenskerke en Terneu zen. Veel mensen uit Beveland en ook wel van Walcheren gingen naar de markt in Ter neuzen. En omgekeerd gingen veel mensen van de overkant op dinsdag naar de markt in Goes. Ik denk dat veel oude ren, maar ook jongeren, dat best weer eens willen over doen", aldus de eigenaar van De Steiger. Overigens heeft de veerver binding tussen Hoedekensker ke en Terneuzen al een lange historie achter de rug. In oude akten is te lezen dat er al in het jaar 1454 naar de 'over kant' werd gevaren. Begin vo rige eeuw voeren vanuit Hoe dekenskerke zelfs meerdere beurtveren: naar Antwerpen, Middelburg en Vlissingen, Bergen op Zoom, Hulst, Dor drecht en Rotterdam. Vanaf 1850 werd een stoomboot in gezet en die voer tussen Hoe dekenskerke, Vlissingen en Terneuzen. Later kwamen daar nog andere plaatsen bij, zoals Borssele, Breskens, Walsoorden en Hansweert. Vanaf 1927 ging er een stoom tram rijden tussen Hoede kenskerke en Goes en dat zorgde voor verdere ontslui ting. Ook treinreizigers kon den vanaf dat moment im mers met de veerboot mee. De exploitatie van deze lijn werd in 1947 gestopt. Het de finitieve doek voor de veer dienst viel op 2 januari 1972. Er waren te weinig passagiers en de exploitatiekosten wer den te hoog. Einde veer dus. Jammer, vonden veel passa giers die regelmatig de over tocht maakten. „Want de kof fie en snert waren van uitste kende kwaliteit in de salon van de Prins Willem I", zo we ten oudere Zeeuwen zich te herinneren. Zoals gezegd wordt er vanaf 1 augustus a.s. weer gevaren tussen Hoedekenskerke en Terneuzen. Dat gebeurt met het motorschip Denick van Alexander de Vries, een jong en vindingrijk ondernemer uit Hansweert. Evenals de stoom tram heeft de Denick de pas sagiers de nodige nostalgie te bieden. Alexander: „De boot werd in 1928 gebouwd en on derhield de veerdiensten tus sen het Duitse vasteland en de Duitse waddeneilanden. Ruim tien jaar geleden werd de boot gemoderniseerd en geschikt gemaakt voor rond vaarten en de sportvisserij. We hebben een capaciteit voor ongeveer honderd men sen. Een boot ook die erg ge schikt is voor de Westerschel de. We hebben vorig jaar re gelmatig gevaren vanaf Hans weert naar Terneuzen. De pas sagiers vonden 't prachtig. Want waar is zoveel te zien als op de Westerschelde. Er zijn geweldige zandplaten en tij dens de overtocht is eigenlijk pas goed te zien hoeveel bochten er in de zeearm zit ten. Je ziet imposante zee schepen recht op je afkomen, maar daarna ook weer door de ligging van de vaargeulen van je afwenden". lijn onder Nisse is 'n tijdje ge leden het nieuwe Trekkermu seum geopend. Dat is eigen lijk nü al te klein. Er wordt be keken of 't mogelijk is dit voor Nederland unieke museum naar Hoedekenskerke te krij gen. We hebben hier immers een heel leuk station geopend voor de stoomtrein. Er is hier veel te zien. Bovendien zijn er de laatste jaren veel fietsrou tes door de Zak van Zuid-Be veland geopend. Dat is bij voorbeeld weer de verdienste van het Bureau voor Toeris me. Hoewel we in dit deel van Zeeland wel enkele grotere re- creatiebedrijven hebben, mik ken we toch vooral op klein schaliger projecten. Platte- landstoerisme zou je kunnen zeggen. Een ideaal gebied ook om met de fiets te verkennen. Op haar beurt timmert ook de gemeente Terneuzen aan de weg met zijn 'Portaal van Vlaanderen' om het toerisme te bevorderen. Ook voor onze eigen bevolking is er nu en straks veel aan de 'overkant' te zien. Het informatiecentrum van de Westerschelde Oever Verbinding kan bijvoorbeeld een aantrekkelijk doel zijn om heen te varen". Wie straks met de Denick wil worden overgezet moeten re kenen op een reistijd van on geveer 75 minuten. Dat is 'n beetje afhankelijk van wind en stroom. Hoewel de haven van Hoedekenskerke anno 1998 bij laag water nauwelijks is bin nen te varen, vanwege het slib, hoeft men niet bang te zijn vast te komen zitten. Want er is een nieuwe steiger gebouwd aan de andere kant van de ha- vendijk, rechtstreeks op het dijktalud van de Westerschelde dus. Ook op winderige dagen, waarvan we er dit jaar al de nodige hebben gehad, kan de Denick uitvaren. Want het gaat om een stabiel schip. Rinus de Bart: „Juist op zulke dagen is 't natuurlijk aardig dat je met de stoomtrein naar Hoedekens kerke kunt rijden. Want veel mensen zullen er dan tegenop zien om met de fiets te gaan. Op dat punt onderscheidt deze trein-bootverbinding zich van de andere pontjes die we sinds kort in Zeeland hebben". Rinus Rentmeester van Dë Steiger, zelf één der sponsors van de nieuwe verbinding vult aan: „En waar vind je zó'n veelzijdig water. We zitten hier op een uniek plekje. Ik kan me voor stellen, wanneer het pontje een succes wordt, dat er ook rondvaarten over de Wester schelde kunnen worden geor ganiseerd vanuit Hoedekens kerke richting WOV". De nieu we veerverbinding wordt met veel feestelijk vertoon in het weekend van 1 en 2 augustus a.s. in gebruik genomen. De opening valt samen met het evenement Reisvaerdig Beve land. Kaarten voor 'het bootje' zijn verkrijgbaar bij de Steiger, de stoomtrein, op de boot zelf en in Zeeuws-Vlaanderen bij café De Westkant in Terneuzen. De afvaarten zijn in Hoede kenskerke op zondag, dinsdag, woensdag en donderdag om 12.00, 15.00 en 18.00 uur. In Terneuzen op dezelfde dagen om 10.30, 13.30 en 16.30 uur. De veerboot vaart deze zomer tot 4 september a.s. Wie alle informatie over de Zeeuwse pontjes bij de hand wil hebben kan de Almanak van de Zeeuwse Pontjes kopen bij de VVV's. Want de grote veerbo ten mogen te zijner tijd dan uit de vaart gaan, Zeeland veert met kleine pontjes overal weer op. De mensen die zowel in Mid den-Zeeland als Zeeuws- Vlaanderen het toerisme nieu we impulsen willen geven zijn blij met het nieuwe veerboot- je. Rinus de Bart vertelt: „Het is vooral de Stoomtrein Goes- Borsele die daarbij het voor touw neemt. Langs de spoor- Piet Dekker, lid van de Centra le Vereniging voor Ambulante Handel en één van de organi satoren van de Midzomer nachtmarkt, vertelt: „De markt loopt van de Zeevaartschool tot en met het stuk van het Wooldhuis. In feite dus zo'n beetje over alle boulevards. De kramen staan extra ruim opgesteld, zodat het zicht op de zee niet ontnomen wordt en het publiek ruimschoots kan genieten van de voorbij trekkende schepen". De Vlissingse Midzomernacht markt wordt doorgaans druk bezocht. Dekker: „Vorig jaar waren er minder mensen dan we gewend waren: ik schat tussen de veertig- en vijftig duizend bezoekers. Normaal hebben we er tussen de ze stig- en zeventigduizend. Nu, met de combinatie van de pa rade van schepen, verwachten we zo'n tachtigduizend man. Dan is die extra ruimte tussen de kramen ook wel lekker, nie mand houdt van dat gedrang in die drukte". Omdat de Mid zomernachtmarkt dit jaar zijn derde lustrum viert, werd be sloten het festijn nog aantrek kelijker te maken voor publiek. Dekker: „In eerste instantie werd gedacht aan muziekop- tredens, maar daar rezen toch een aantal bezwaren tegen. Vandaar dat we hebben geko zen voor folklore". Zo zullen de folkloregroepen Ons Boe- regoed en Medioburgem dan sen en klederdracht presente ren. „Verder zijn er volop ou de ambachten te zien. Interes sant is bijvoorbeeld de ouder wetse wasstraat die nage bouwd wordt. Hier staan vrouwen, net als vroeger, ou derwets te wassen met hand wringers en andere hulpmid delen die ze vroeger daarbij konden benutten". De Midzomernachtmarkt be gint om 20 uur, wanneer de Vlissingse schietvereniging De Fles op teken van wethou der Meijers de traditionele kanonschoten afvuurt. Wie behalve de koopmannen en - vrouwen ook de Sailparade wil zien, kan tussen 20 en 21 uur een kijkje nemen. Echt spectaculair wordt het tussen 23 en 24 uur. Dan zullen de schepen - verlicht en mooi op getuigd - nogmaals een rond je maken langs de boulevards. Om 00.30 uur is er een groots vuurwerk, dat vanaf een pon ton in het water wordt afge schoten. Een half uur later worden de kramen weer op geruimd. „We hebben het dan voorna melijk over anorexia- of bouli- miapatiënten", legt Monica Pellegrino uit. Anorexia is het stoppen met eten, waardoor patiënten enorm afvallen en soms zelfs wegens ondervoe ding in het ziekenhuis belan den. Boulimia is de ziekte van overeten, om vervolgens door braken of laxeren het teveel aan voedsel weer kwijt te ra ken. Ze vervolgt: „Beide ziek ten zijn slopend voor het li chaam. Anorexia natuurlijk op de eerste plaats, omdat de lij ders eraan zo ontzettend af vallen. Maar ook boulimia is gevaarlijk. Boulimia-patiënten eten vaak meer dan de maag aankan, en dat is niet goed. Maar het laxeren of braken mijn eetgedrag soms als een graadmeter: wanneer ik de drang tot overeten voel aan komen, weet ik dat er iets an ders aan de hand is. Dat ik gas terug moet nemen. Zo is de ziekte geen vijand meer". Ze praat liever niet over haar eigen ervaringen. „Maar ik denk dat ik andere mensen met eetproblemen beter kan helpen met mijn achtergrond. Ik weet precies wat ze door maken en speel daar op in. Dat werkt trouwens niet altijd. Op de eerste plaats moet een cliënt zelf inzien dat het niet goed gaat en gemotiveerd zijn om veranderingen aan te brengen in het eetgedrag. En omdat eetproblemen ook vaak ontstaan door andere proble men, kan ik soms niets begin nen. Dan moet een cliënt eerst een trauma zien te verwerken, bijvoorbeeld". s "Anorexia en boulimia zijn de twee uitersten. Maar daartussen zit ook nog een grote groep mensen die eetproblemen hebben", vertelt gewichtsconsulente Monica Pellegrino. FOTO JAAP WOLTERBEEK kan ook ronduit gevaarlijk zijn. Door laxeren raken de darmen van streek, door braken wordt het gebit aangetast. Let wel: anorexia en boulimia zijn ui tersten, en ik richt me niet al leen op die groepen mensen. Ertussenin zit ook een hele grote groep die het gevoel van controle kwijt is. Trooste- ters bijvoorbeeld. Mensen die zich verdrietig of boos voelen en daarom ontzettend gaan eten en dikker worden. Ik pro beer die mensen weer te laten luisteren naar hun eigen li chaam, naar de signalen dat het geeft". Ze vervolgt: „Kijk, iedereen heeft zo zijn zwakke plek. De één krijgt hoofdpijn als hij of zij last heeft van spanningen. Bij een ander is het de maag en bij deze mensen is het het eten. Gevaar daarbij is dat je stopt met luisteren naar je eigen li chaam. Je eet niet wanneer je honger hebt, maar wanneer je je verdrietig voelt. Als je dat lang genoeg volhoudt, leggen je hersenen vanzelf de link 'honger' wanneer je negatieve gevoelens ontwikkelt. Stop pen met eten kan een gevoel van controle geven. Eten wordt dan, hoe hongerig zo'n persoon ook is, langzaamaan een zwakte. Als dat aan de hand is, neemt het eten een loopje met je. Mijn voedings therapie is er dan ook op ge baseerd om die verkeerde lin ken uit te bannen en de men sen weer te wijzen op hun ge voel van 'trek' en 'genoeg ge geten'. Voor iemand die geen eetprobleem heeft, klinkt dat eenvoudig. Maar dat is het dus lang niet altijd voor ieder een". Pellegrino is zelf 'ervarings deskundige': ze leed zowel aan anorexia als aan bouli mia. „Gelukkig ligt die tijd achter me. Wel moet ik er al tijd voor waken dat ik niet te rugval in mijn oude patroon. Maar voor mij is het allemaal niet zo negatief meer. Ik zie Het grootste deel van de groep mensen die last hebben van eetproblemen, is vrouw. „De druk op vrouwen is, als het om uiterlijk gaat, toch nog steeds een stuk groter dan bij mannen. Jonge vrouwen in de puberteit, als ze zestien, ze ventien, achttien jaar oud zijn, vormen de grootste risico groep. Maar toch zie je nu ook steeds meer mannen die er voor uitkomen dat ze een pro bleem hebben". Pellegjïno maakt in principe geen gebruik van de weeg schaal in haar voedingsthera pie. „Ik heb er wel één, maar ik laat hem liever staan. Het is niet mijn taak om op het ge wicht te letten. Soms doe ik het wel, hoor, als iemand echt heel mager is. Maar mensen moeten juist van de obsessie tot wegen af. Daarna komt het gewicht vanzelf weer op de pootjes terecht". Mevrouw L.M. van de Linde-van Dis won onlangs een jaar lang gratis fotograferen bij Foto Verschoore in Vlissingen. Ze kocht een nieuwe fotocamera, stuurde een retourbonnetje in en kan haar nieuwe aanwinst nu naar hartelust gebruiken. Dit jaar mag ze namelijk tweehonderd foto's (inclusief films, ontwikke len en afdrukken) gaan maken. Nederlanders kijken er nog steeds een beetje vreemd van op, maar in Duitsland en Scandinavië is het al heel normaal dat een kinderen op de fiets een helm dragen. Het aanbod van fietshel- men in de Benelux stijgt ook, waarbij de nieuwe helmen opval len door stevigheid en draagcomfort. Zo zette AGU onlangs de kinderhelm Creation op de markt. De veilige lichtgewicht helm is gemaakt van sterk Styrofoam, waardoor de kans op hoofdlet- stel met tachtig procent afneemt. De helm is bovendien voor zien van insektengaas, waardoor invliegen van wespen of ande re beestjes voorkomen wordt. Lekker veilig op de fiets. Jaques D'Ancona heeft onlangs het startsein gegeven voor een grote inzamelingsactie van oude zonnebrillen. De brillen zijn bedoeld voor Indiase arbeiders in de zoutindustrie die het zout van de zoutpannen schrapen. Dit werk - vaak gedaan door jonge kinderen - veroorzaakt veel oogproblemen doordat de zon en UV-straling worden weerkaatst op de witte zoutvlakten. Zonnebrillen kunnen worden ingeleverd bij de filialen van Pear- le Opticiens. De brillen worden getest op 100% UV-bescher- ming. Alleen goedgekeurde brillen gaan uiteindelijk naar India. Langs de Walcherse kust wordt van 17 tot en met 21 septem ber het nazomerfestival Jazz by the Sea gehouden. Rond dit festival zijn drie arrangementen samengesteld met verschillen de logiesmogelijkheden. Elk arrangement bevat een gevarieerd pakket voor het bijwonen van de jazz-optredens. Meer inlichtin gen hierover zijn verkrijgbaar bij de kust-VVV Walcheren (0118 0 581 342). De mobiele telefoon is niet meer uit het straatbeeld weg te denken. Om altijd bereik baar te kunnen zijn, telefone ren mensen lopend op straat, vanuit een restaurant of in de auto. Alleen fietsers hadden tot nog toe een probleem: hoe kun je je portable veilig meenemen op de fiets? AGU lost het probleem op met een houder die behalve aan de riem ook aan de fiets beves tigd kan worden. De telefoon houder is uitgevoerd met het Klick-Fix systeem, waarmee hij makkelijk op het stuur kan worden geklikt. Eén druk op de knop en de houder ligt weer in de hand. De telefoon houder is verkrijgbaar in de fietsenzaak. Bereikbaarheid op de fiets Als eerste themapark (na Disney) brengt Het Land van Ooit een eigen serie kinder boeken uit. 'Ridder Graniet, sterker-dan-ik-kan-niet' en 'Sap de Aardwortel' zijn ge schreven door Mare Taminiau en uitgegeven door Van Goor in Amsterdam. In juni van dit jaar werd ook al een stripboek over Kloontje het Reuzenkind, eveneens een figuur van het Land van Ooit. De boeken zijn verkrijgbaar bij de boekhan del. Joost Prinsen neemt het eer ste exemplaar van 'Ridder Graniet' in ontvangst. Jurken hebben deze winter een A-lijn sil houet. 0 De zomer is nog in volle gang, maar de grote modemerken concentreren zich alvast op de komende wintermo de. Zo is de mode deze winter volgens Martinique veelzijdig en gevarieerd. Het wordt bovendien een seizoen van uitersten, gecombineerd in één outfit. Om te beginnen zijn er veel vrouwelij ke pakken van een blazer of jasje met broek of rok. De belijning blijft scherp gesneden en gestroomlijnd, zonder 'scherpe kantjes'. Materialen zijn zacht en hoogwaardig. Jurken hebben een A-lijn silhouet. Het stoffenbeeld is een mix van Oost en West: burnt out flu weel, dubbel verwerkte stoffen, subtie le transparanten, chenille en flanel. 0 De trosanjer is ooit met veel gejuich verwelkomd, maar daarna ook weer jaren in de vergetelheid geraak. Nu is de trosanjer weer helemaal bezig aan een come-back. De frivole snijbloem past namelijk pri ma in een romantische woon omgeving. De anjer is een ge makkelijke bloem in de om gang: sterk en goed houd baar. Maar zet haar nooit in de buurt van rijpend fruit of groenten: bij het rijpen ko men stoffen vrij die voor veel bloemsoorten schadelijk zijn. Trosanjers geven de omge ving iets romantisch. (advertentie) ALLEEN Bij FOTO Goes Vlissingen Hulst Middelburg Terneuzen Zierikzee Etten-Leur INDEXPRINT!

de Faam | 1998 | | pagina 15