Middelburg verlangt naar de mossel Zomer lang historische marktdagen in Veere 2 Nieuwe rondvaartboot Lady Madeleine is rolstoelvriendelijk Bouwplaats in teken van griezelgrot Van Ligten Meerman in de Zilvermeeuw 32S0 C WOENSDAG 22 JULI 199 ^/OiïiLB^S^ WEKELIJKS HUIS AAN HUIS OP GEHEEL WALCHEREN 100 - NUMMER 30 De grootste goedkoopste Foto/Video Speciaalzaak van Zeeland FOTO VERSCHOORE In Middelburg beginnen talloze kinderen hun zomervakantie gewapend met hamer en spij kers op de jaarlijkse bouwspeelplaatsen bij het Trefpunt aan de Nassaulaan en op het Meiveld bij de kinderboerderij in Middelburg- Zuid. Het thema van het evenement is dit jaar 'de griezelgrot', compleet met trollen, spoken en heksen. De Vlissingse rederij Dijkhuizen heeft een nieuwe rondvaartboot in gebruik genomen. De Lady Madeleine, zoals het schip is ge doopt, is het enige Zeeuwse dagpassagiers schip in Zeeland dat beschikt over het Inter nationale Toegangscertificaat voor Gehandi capten. Nadat Yerseke met een feestelijk tintje de eerste mosselen aan land heeft gebracht is het de beurt aan Mid delburg om de Zeeuw se lekkernij in haar ar men te sluiten. Zeven tien restaurants uit de Zeeuwse hoofdstad toveren van donder dag 23 tot en met za terdag 25 juli de Vlas- markt om tot het 'Straatje van Verlan gen'. Eén groot terras waar de ondernemers broederlijk één en de zelfde spijs aan de man brengen: de Zeeuwse mossel. 'Kuust en 'Uust Informatie over de gemeente Middelburg vindt u op pagina 3 Deze week: Op initiatief van de Veerse ondernemer Jan Mosmans worden er deze zomer elke PZC WEEKBLADEN faam/^MsstÉger dinsdag historische marktdagen in Veere gehouden. Zo'n twin tig kraampjes op de markt worden be mand door dertig ver kopers in historische kostuums. „Veere heeft een historisch decorum", is Jan Mos mans van mening. „Het is dus bij uitstek de plaats om een his torische markt te hou den. Het is mijn be doeling dat het uit groeit tot een groots historisch tafereel. Op die manier heeft Veere er een interessante publiekstrekker bij". Wrikkarren faam/ VLISSINGEN H Walstraat 109-1II. 0118-414081 Q Schutterstraat De Middelburgse bouw speelplaatsen worden geor ganiseerd door de Sectie Wijkgericht Werk Middelburg van het Sociaal Kultureel Werk Middelburg. Met hulp van tientallen vrijwilligers kunnen de kinderen in de leeftijd van 4 tot en met 12 jaar naar hartelust bouwen en zich uitleven met sport, spel en toneel. Tijdens de bouwspeelplaatsen zijn er daarnaast nog een aantal ex tra activiteiten zoals een hin- dernisbaan en een theater. De bouwspeelplaatsen wor den gehouden van maandag 27 juli tot en met donderdag 30 juli. Kinderen van 4 tot en met 6 jaar zijn welkom van 10 tot 12.03 uur en kinderen in de leeftijd van 7 tot en met 12 jaar van 10 tot 15 uur. Don derdagavond worden de bouwspeelplaatsen feestelijk afgesloten waarbij ook ou ders en andere belangstel lenden welkom zijn. Deelnemers hoeven slechts twee gulden entree per dag te betalen en hoeven verder alleen een hamer, beker en brood mee te nemen. Ver schillende sponsors hebben bouwmaterialen als hout, spijkers en vloerbedekking beschikbaar gesteld waar mee de hutten en griezel grotten gebouwd kunnen worden. De bouwers van de mooiste hutten en griezel grotten maken bovendien kans op een prijs. Met de Lady Madeleine wor den rondvaarten van Middel burg naar het Veerse Meer gemaakt, daarnaast kunnen er ook party's aan boord van de rondvaartboot worden gehouden. De Lady Madelei ne is nu geheel toegankelijk voor invaliden. Zowel gewone rolstoelen als elektrische rolstoelen kun nen zonder veel problemen aan boord van de rondvaart boot. Aan boord van het schip is een ruim invaliden toilet met alle faciliteiten en op het gehele schip is geen drempel te vinden. De gangways bieden genoeg ruimte om een rolstoel naar binnen te rijden. Daarnaast zijn de toegangsdeuren breed genoeg voor een rol stoelgebruiker. Het bovendek van de Lady Madeleine is bereikbaar met een invalidenlift zodat ook mensen met een rolstoel kunnen genieten van de zon en het uitzicht van het bo vendek. De nieuwe rondvaartboot Lady Madeleine van Rederij Dijkhuizen. Het Middelburgs Mossel Zee banket Festival is in eerste in stantie bedoeld voor de lief hebbers van mosselen. „We willen onze klanten eens op een andere manier laten ge nieten van de mossel", vertelt Ben Willemsen van restaurant De Gespleten Arent. „Alle deelnemende restaurants heb ben een speciaal mosselrecept uitgekozen. De mosselen wor den gewoon op straat gekookt en zijn in kleine porties te koop". Het mosselfeest is ge organiseerd door de horeca- vereniging van Middelburg met ondersteuning van de Stichting Evenementen Mid delburg (SEM). „We houden het festival nu voor de tweede keer", doet Erwin Wöhler van restaurant In den Zevenden Hemel uit de doeken. „De Vlasmarkt wordt het Straatje van Verlangen en komt eruit te zien als één groot terras. Com pleet met een sfeervolle aan kleding en diverse artiesten die er optreden". De naam Straatje van Verlangen hebben de restauranthouders ontleend aan het 'vlassen' van de Vlas markt. Willemsen: „Als je er gens op zit te vlassen dan ver lang je eigenlijk ergens naar. Zo zijn we op de naam geko men. En het is natuurlijk ook zo dat de echte liefhebbers van de Zeeuwse mosselen elk jaar weer verlangen naar hun lek kernij". Om zowel de deelne mende restaurants als de mos sel te promoten worden de porties mosselen op het Mid delburgs Mossel Zeebanket Festival tegen lage prijzen ver kocht. „De prijzen variëren van zeveneneenhalve gulden tot Erwin Wöhler (links) en Ben Willemsen laten zich de mosselen goed smaken. vijftien gulden", weet Erwin Wöhler. „Dat zijn dan geen gi gantisch grote porties maar dat hoeft ook niet. Het is de bedoeling dat bezoekers ver schillende varianten kunnen proeven. Alle restaurants ma ken hun mosselgerechten vol gens een andere receptuur". Over één ding kunnen Willem sen en Wöhler het nu al eens zijn, de kwaliteit van de Zeeuwse mosselen. „Ze zijn dit jaar weer prima van smaak", is Wöhler van me ning. „Misschien nog iets aan de kleine kant maar dat heb je wel vaker in het begin van het mosselseizoen. Wat ons be treft wordt het dit jaar weer smullen geblazen". Een groot voordeel van koken en bakken met mosselen is volgens Ben Willemsen het scala aan varia ties dat gemaakt kan worden met de gevierde schelpdieren. „Eigenlijk kan alles met een mossel", vertelt Willemsen. „We proberen een zo groot mogelijke diversiteit aan berei dingswijzen te laten zien op het festival. Op die manier ko men bezoekers op ideeën om thuis hun mosselmaaltijd ook eens op een andere manier klaar te gaan maken". Op het Middelburgs Mossel Zeeban ket Festival zijn brochures ver krijgbaar waarin zo'n dertig mosselrecepten staan beschre ven. Klinkende namen als mosselen in tartaarsaus, mos selloempia en hartige cassolet met mosselen geven een mooi beeld van de mogelijkheden die het schelpdier in de keuken biedt. In het Straatje van Ver langen worden de mosselen ook op verschillende manieren geserveerd. De Herberg en Rendez Vous komen met een vissoep met mosselgarnituur, restaurant De Mug maakt mos selen uit de wok en In den Ze venden Hemel maakt een pas tagerecht met mosselen naar Italiaans voorbeeld. „De zaken presenteren zich echt als één geheel", verduidelijkt Ben Wil lemsen. „Dat is voor ons een leuk aspect. Er wordt echt schouder aan schouder ge werkt om het feest tot een suc ces te brengen. Het is niet zo dat de verschillende restau rants een eigen hoekje inrich ten. Het is ook voor ons één groot feest". Behalve eten en drinken zijn er ook verschillen de straatartiesten aanwezig op het Middelburgs Mossel Zee banket Festival. Zo treden don derdag looporkest Happy Crew en De Viertuoze Matrozen aan. Is het vrijdag de beurt aan on der meer Karei Provoost met trekharmonica en de act met hoofddeksels van Raymond Wenzo en luisteren zaterdag het Weesper Trekvaart Man nenkoor en Mevrouw van der Meulen uit de Jordaan het fes tival op. „De verschillende acts zijn alleen ter ondersteuning van het geheel", legt Ben Wil- FOTO JAAP WOLTERBEEK lemsen uit. „Geen keiharde muziek maar gewoon gezellig vertier". Als extraatje voor de bezoekers van het feest wor den er vijftig zilveren mosse len verdeeld over de porties. „Iemand die een zilveren mos sel tussen zijn eten vindt mag hem houden", aldus Erwin Wöhler. „Dat maakt het alle maal nog een beetje spannen der. Het Middelburgs Mossel Zeebanket Festival duurt drie dagen van vroeg in de middag tot laat in de avond. Het enige zijdemuseum dat Nederland rijk is staat in Grijpskerke. Het museum van Guky en Adri van Hoegee kan zich verheugen op een stij gend aantal bezoekers. De collectie van het museum is echter zo groot geworden dat het Zijdemuseum Grijpskerke met ruimteproblemen kampt. In Veere verkopen en maken Ulrike en Sabine Zöllner-Krumme exclusieve sieraden en de Vlissingse L.M. van der Linde-van Dis heeft een jaar lang gratis fotograferen bij Foto Verschoore gewonnen. Verder deze week: nuttige informatie van de overheden en handige van dag tot dag overzich ten met wat de komende week brengt. Enkele weken geleden had ik het over franse woorden die in het Walchers, en dan met name in het Waschap- pels (Westkappels) zijn blijven hangen. Daar horen nog een paar andere bij. Wist u dat een Westkappe- laar een hond beveelt zich koest te houden met de uitroep: 'Küsaa Ik als Oöstkappelaar zeg dat an ders: Kuust Dat deze woorden uit het Frans stammen is duidelijk, ook het Nederlandse 'Koest' is ervan afgeleid. Namelijk van 'couche-toi', dat bete kent 'ga liggen'. 'Couche-toi' wordt uitgespro ken als 'koesjtwa' - vandaar waarschijnlijk de aa in het Westkappelse Küsaa. Maar hoe komen ze er aan de 'u' en wij verderop in Walcheren aan 'kuust' Ik denk dat er nog een frans bevel in het spel is: 'use-toi Dat bete kent: 'gedraag je' of 'stil'. Van daar dat in 't Zeeuws 'Uust gezegd wordt in plaats van 'Ssst Het zou kunnen dat 'kuust' en 'küsa' een overblijf sel zijn van zowel 'couche-toi' als 'use-toi'. Niet gek om één woord te hebben waarin een hond zowel wordt bevolen te gaan liggen als te zwijgen.... Het woord 'kuust' ken ik trou wens ook in de uitdrukking: 'gaet is uut de kuust Dat zal wel een vervorming zijn van 'gaet is uut de kant', waarbij misschien ook aan het woord 'kust' is gedacht. Aan deze voorbeelden zie je maar hoe de volksmond woorden vrij elijk met elkaar verbindt tot een nieuwe term. En om het nog ingewikkelder te maken: 'uut de kant gae' is in het Ne derlands 'aan de kant gaan'. Zouden de Zeeuwen hier mis schien het voorzetsel aan 'uut de wege' ontleend hebben Maar goed, we hadden het over franse overblijfsels in het Walchers. Ik heb er nog een heel mooi voorbeeld van ge vonden. Misschien hoort u het vader of moeder nog zeggen: 'En noe as de foeter nè bed Dan moest je bliksemsnel ma ken dat je 'in je mande' kwam. Letterlijk: 'foudre' is het franse woord voor 'weerlicht' of blik sem. Tot zover enkele blijken van invloed van deze taal, die al meer dan 150 jaar geen rechtstreekse invloed meer heeft gehad in ons dialect. Jan Zwemer (advertentie) Onthulling bord Veersche Poort Nieuwe gezichten bij Communicatie Betonvloer nieuw Zeeuws Archief gestort Oplage: 51.450 ex. Uitgave: Uitgeverij Provinciale Zeeuwse Courant b.v. Exploitatie: Ch. van den Oosterkamp (0113) 273000 Privé (0118)417802 Administratie: PZC Oostsouburgseweg 10, postbus 18, 4380 AA Vlissingen. Advertentieverkoop: Jerry Tupanwel (0118) 484316 (privé (0118) 615044). A. Lammers-Van Otterdijk (0118) 484313 (privé (0118) 640277). Redactie: Ad Hanneman, (0118) 484275 en Ellen de Dreu-Erkens, (0118) 484276 privé 0118-641484 Redactie-adres: Postbus 18, 4380 AA Vlissingen fax. nr.: (0118) 472404 Bezorging: 0800-0231231 Druk: Wegener Nieuwsdruk Zeeland, te Vlissingen. Druktechniek: offsetrotatie. Sluitingstijd redactie: maandag 10.00 uur Advertenties: maandag 12.00 uur Faam/Vlissinger maakt deel uit van de Zeeland Combinatie huis-aan- huisbladen. Totale oplage: 181.000ex. Zelf omschrijft initiatiefnemer Jan Mosmans de historische marktdagen in Veere als een kruising tussen een boeren- markt en een antiekmarkt. „Ik heb bewust gekozen voor iets anders", vertelt Mosmans. „Op verschillende plaatsen op Walcheren is er zaterdag's ringrijden in Walcherse dracht. Daarom heb ik gekozen voor iets anders als Walcherse dracht. Niet dat ik daar iets te gen heb, in tegendeel, maar dan moeten we in Veere het iets anders aanpakken". De markten in historische kleding die tot en met 18 augustus el ke dinsdag op de Markt in Veere worden gehouden lijken een schot in de roos. De figu ranten in historische kos tuums toveren de Markt om in een Middeleeuws tafereel. „Het is heel klein en mis schien een beetje kneuterig", doet Jan Mosmans uit de doe ken. „Maar dat is juist de charme van het evenement". Het organiseren van een weet Mosmans. „De moderne tijd neemt natuurlijk op dit ge bied wel wat problemen met zich mee. Je kunt bijvoorbeeld geen etenswaren meer verkopen op een historisch verantwoorde manier. De warenwet schrijft koelkasten en andere regels voor die niet echt in een histo risch plaatje passen. Wat dat betreft is het een beetje schip peren. Mosmans is zelf een verwoed verzamelaar van antieke 'Vlie gende Hollanders'. Deze ou derwetse wrikkarren staan dinsdag 18 augustus centraal tijdens de Vliegende Hollan derdag. Coureurs in de leeftijd van vier tot acht jaar houden dan een concours d'elegance, kor te snelheidswedstrijden en een Veerse marathon op de wrikkarren. „De zaterdag ervoor kunnen de deelnemende kinderen oe fenen op de wrikkarren", ver telt Jan Mosmans. De eerst volgende historische markt dag in Veere wordt dinsdag 28 juli gehouden. Het duo Erwin van Ligten en Kees Meerman treedt zaterdag (25 juli) op in strandpaviljoen De Zilvermeeuw in Westkapel- le. De heren worden bijgestaan door Ramon Rambaux, die bekendheid verwierf als drummer van Broods Wild Romance en Powerplay. Kees Meerman maakte in de gloriedagen van Herman Brood furore als drummer van The Wild Romance. Na deze tijd maakte hij zijn ambities als singer/songwriter waar. Zijn passie voor muziek doorklinkt in zijn doorleefde stemgeluid. Op gitaar ontwikkelde hij een stijl waarin zijn verleden als drummer duidelijk hoorbaar is. Erwin van Ligten verleende als gitarist door de jaren heen zijn diensten aan de meest uiteenlopende artiesten als Bertus Borgers, Julya Lo'- ko, A Girl Called Johnny, Mathilde Santing en Barry Hay. Het repertoire dat hij samen met Meerman brengt, beschouwt hij als zijn geesteskind. Van Ligten en Meerman vormen samen een creatief duo, dat voortdurend bezig is met nieuw eigen werk. Toch worden ook covers niet geschuwd. Zo zullen in de Zilvermeeuw vanaf 22 uur ook nummers van Bruce Springsteen, Otis Redding en Steve Earl te beluisteren zijn. Historische kostuums en wrikkarren tijdens de historische marktdagen in Veere. FOTO JAAP WOLTERBEEK markt heeft Mosmans niet van een vreemde. De ondernemer is eigenaar van verschillende zaken in Veere waaronder De Schapenkop. Mosmans is af komstig uit een ondernemers gezin. „Mij ouders organiseer den kunstmarkten in Noord- Holland en in Zeeland", ver telt Mosmans. „Zo ben ik ook hier terecht ge komen. We woonden in het midden van het land maar op een gegeven moment moest er toch een keuze worden ge maakt tussen Noord-Holland en Zeeland. Het is Zeeland ge worden en zo ben ik in Veere verzeild geraakt". De histori sche marktdagen worden van 10 tot 17 uur gehouden. Mos mans is nog op zoek naar 'ac teurs' die willen figureren tij dens de marktdagen. „Het moet allemaal nog veel groter worden", is Mosmans van mening. „Het zou mooi zijn als er echt zo'n zeventig figur anten rondlopen. Het thema is heel breed, onder historische kleding versta ik kleding uit de periode van 1700 tot begin 1900. Er zou bijvoorbeeld een bedelaar op de markt moeten zitten of een Napoleon die op een wit paard aanwezig is. Er is echt van alles te bedenken, er moeten alleen wel mensen voor zijn". weer een heel ander verhaal", De producten die op de histo rische marktdagen te koop worden aangeboden sluiten aan bij het thema. Zo worden er stroopwafels en oliebollen gebakken, worden er ouder wetse keukenspullen verkocht en zijn er ambachtelijke pro ducten als schapenkaas, zelf gemaakte bessenwijn, chut ney en mosterd. „Het zoeken naar geschikte producten is

de Faam | 1998 | | pagina 1