a m SK3 Werkzaamheden gestart! Wat is een parkwijk zonder park? Middelburg omarmt nieuw stadsdeel 't ffA *4 Middelburgs nieuwe parkwijk krijgt veel groen en water Dit wondt dé mooiste woonplek van Middelburg! i De Veersche Poort m m m Voorzieningen binnen De Veersche Poort Wethouder Piet Bruinooge onthult publiciteitsbord In opdracht van de gemeente Middelburg heeft Nederlands top-architect Herman Hertzberger een parkwijk ontworpen met een zeer divers aanbod van woonvormenvan appartementen tot statige herenhuizen. Zowel de starter op de woningmarkt als verwende huiseigenaren komen hier aan hun trekken. De Veersche Poort wordt ontwikkeld door Woongoed Middelburg, in samenwerking met de Walcherse Bouw Unie. 'Wonen aan de vest' Rondweg Mix van bewoners Behoefte aan nieuwbouw Plaveisel Mondriaan Ruimtelijke elementen De landschapsarchitect aan het woord Een park van bijna een kilometer lengte Avontuurlijke groen- sculptuur Koesteren Pluim Belevenis Herman Hertzberger over De Veersche Poort: Grachtenpanden "tfiüufiibui'! ijotwji wmhj flk luj'm ymh Bouw Unlo De mooiste woonplek van Middelburg IIÉÜSBI^. INFO: 0118-650400 Dl; JVirmuli-MAKI LAAR ÜMvvlm J Miil'klkiiix 9¥: Ms? 'SL -% UniptHiw hu til' ti i\'\v.fptpinlfirttup,ïon &- (CM ONIWIIKIINC VAN y*. woon0o^J flrjl v Mlddolbura i D9 ,#'V: 'O*' -i-6 Gisteren, donderdag 16 juli om 10.30 uur, vond de plechtige onthulling plaats van het reusachtige publiciteitsbord van De Veersche Poort. Met deze onthulling gaf Piet Bruinooge, wethouder van Volkshuis vesting, Ruimtelijke Ordening en Financiën, officieel het startsein voor de werkzaamheden aan een wel heel bijzonder stadsdeel. 'Bijzonder, vooral qua architectuur', legt Bruinooge uit. 'Daar gaan ze in heel Nederland over praten En, met een knipoog, voegt hij eraan toe: 'Nog interessanter wordt het om er te wonen. Je krijgt dan een woning die anders is dan anders.' Klein wijk-winkelcentrum Groot wandelpark Enorme waterhoeveelheid Sportvoorzieningen volop Na enkele jaren, via een rondweg, een directe verbinding met de belang rijkste verkeersaders Het wordt een grote wijk met heel veel groen en water. 'In feite biedt De Veersche Poort hetzelfde woonklimaat als het wonen aan de Middelburgse vest', verduidelijkt Bruinooge. 'Het uitzicht wat je dan hebt, is vergelijkbaar met wat je hier in De Veersche Poort krijgt. Alleen woon je hier dan in een gloednieuw huis, van hoogwaardige kwaliteit, en met unieke architectonische ele menten. Middenin de natuur, en te gelijkertijd met de voorzieningen van ons gezellige stadscentrum onder handbereik.' De bereikbaarheid van het nieuwe stadsdeel zal zeer goed zijn. De President Rooseveltlaan wordt doorgetrokken, en dat wordt de rondweg aan de noordkant van de wijk, die aansluit op de toekomstige N57. Deze doorgaande weg voert de automobilist via ccn aquaduct onderdoor het kanaal naar dc snel weg de A58, of, anderzijds via een snelle route richting de Veerse Dam. Het werkverkeer wordt langs de route buitenom geleid, en hoeft dus niet door de stad. Met het project De Veersche Poort wordt een totale mix van bewoners beoogt. Er komen zowel huur- als koopwoningen, en starters- woningen naast luxe herenhuizen. Het hele spectrum van de woning markt wordt aangeboord. Dit maakt De Veersche Poort een heel aantrek kelijk project voor een gemeente als Middelburg. Wordt er nier te veel gebouwd in Middelburg? Dc bevolking neemt toch af? 'Zeker niet', weerlegt Bruinooge. 'Dit is eigenlijk een typisch geval van het kip en het ei. Zijn er minder huizen nodig omdat mensen vertrekken, of vertrekken mensen omdat zij hier de juiste woning met vinden?' Hij legt uit dat in Middelburg de gemiddelde woon- cenheid bestaat uit 2,3 personen, terwijl het landelijke gemiddelde op 1,7 ligt. 'Dat betekent dat, willen wij de kinderen van Middelburg aan ons binden, er voldoende woningen beschikbaar moeten zijn wanneer zij uit huis gaan. Daarom moeten wij nog flink bijbouwen. Daarbij komt dat de overheid steeds meer de woningen wil concentreren rond werkgelegenheid en voorzieningen. Daarom, als je het huidige voorzie ningenniveau op peil wilt houden, moet je woningen bouwen. Vooral de vraag naar nieuwbouw is heel hoog. Als we in Middelburg hetzelfde aan tal inwoners willen houden, moeten er minimaal 200 woningen per jaar bijgebouwd worden. Dat is nogal wat!' We proberen in onze woonhoven dit soort luxueuze grachtenpanden te verwerken. Ze krijgen drie verdie pingen en er zit geen ander huis meer bovenop.' De woonhoven waarin naast de herenhuizen ook appartementen voor starters, jonge gezinnen en oudere levensgenieters zijn ingepast lijken op het eerste gezicht erg on-Middelburgs. 'Maar het blijkt bij nader inzien Middelburgser te zijn dan men zo op het eerste oog vermoedt', vindt Hertzberger. 'Je vindt veel van dit soort omsloten plekken in Middelburg, denk maar eens aan de abdij: een plein met mooi plaveisel en liefst nog met mooie natuursteen erin. Zo'n woon- hof moet een dergelijk kleinschalig en beschermd stedelijk plein worden, met tuinen erachter, en daaromheen een grote groene ruimte met zo veel mogelijk bomen. De grote bui tenruimte wordt als het ware afgeschermd door de woningen. Er worden acht van zulke woonhoven gebouwd, waarbinnen je een soort stadsgevoel krijgt. Die kern, bestaan de uit acht woonhoven, grenst direct aan een flink watergebied. 'Een Zeeuws thema bij uitstek', aldus Hertzberger. Ten aanzien van materiaal en kleuren heeft Hertzberger als uit gangspunt voor het plan De Veersche Poort een moderne interpretatie van de traditionele Zeeuwse kleurstel ling genomen die ook bijvoorbeeld Mondriaan sterk heeft beïnvloed. Hierbij overheersen wit en zwart (of donkergrijs), en als gebruik gemaakt wordt van gebakken materiaal, ge beurt dit vooral in roodtinten. Daarin wordt de toepassing van glas en ander lichtdoorlatend materiaal geïnte greerd. Behalve naturelkleurig en geschilderd hout kan men zich ook goed metaal(plaat) in grijstinten, zilverachtig, wit of 'zwart' voorstellen. 'Ik probeer hiermee andere architec ten uit hun tent te lokken, zodat ze ook over her kleurgebruik nadenken', aldus Hertzberger. 'Ik ben tot super visor voor dit project benoemd en moet dus proberen er een bepaalde eenheid in te krijgen. Tot op zekere hoogte natuurlijk, want her mag geen eenheidsworst worden.' Op dit mo ment werken er naast Architectuur- studio Hertzberger nog drie ar chitecten aan Dc Veersche Poort: Rothuizen van Doorn 't Hooft, Architectenburo Fierloos, en Joos Nijsse Architectuur. De gemeente Middelburg is vol gens Hertzberger een voorbeeld van de stelling dat er steeds betere huizen aangeboden moeten worden. 'Er is tegenwoordig een grote interesse in de ruimtelijke mogelijkheden. Winneer ik kom met een plan om extra ruimte toe te voegen, waardoor een grotere diversiteit kan ontstaan, dan krijg ik daar een gewillig oor voor bij de projectontwikkelaars. Tien jaar geleden hoefde je bijvoor beeld niet aan te komen met een vide, tegenwoordig kan er weer een vide in een huis zitten. Er komen ook dak terrassen en patio's in de woonhoven van De Veersche Poort. En onder iedere woonhof komt een onder grondse parkeergarage, zodat de hoven prettig autovrij blijven. Een viertal gerenommeerde architecten leeft zich uit op het nieuwe stadsdeel De Veersche Poort. En omdat een bijzonder stadsdeel een bijzonder park behoeft, werd Bosch en Slabbeis Tuin- en landschaps architecten in de arm genomen om een perfect plan verder te vervolmaken. Woordvoerder Ir. Peter Verhoeff geeft zijn visie op de parktvijk De Veersche Poort. Het centraal gelegen wijkpark is van uit iedere woonhof, via een netwerk van informele wandelpaden, goed bereikbaar. De woonbuurten van De Veersche Poort worden verbonden met dc centrale parkruimte door lange lijnen van bomen. De wande laar wordt als vanzelf naar het park tocgeleid. Tussen dc hoven verbreden de paden zich rot kleine buurtparken. Deze plekken worden specifiek inge richt voor de buurtbewoners. Er komt een speelruimte voor kinderen een avontuurlijk terrein met veel speelaanleidingen. Ook is er plaats voor een buurt-barbecue. Of gewoon even lekker zitten en bijkomen van de dagelijkse beslommeringen. Het park heeft een langgerekte vorm zowel de waterpartij als het centraal gelegen fietspad hebben een lengte van maar liefst 850 meter. Vanuit de woningen kan worden ge noten van het uitzicht over het park. In het park zelf zijn spcelgazons, bomen en heestcrbcplanringcn en aan de oevers van de waterpartij worden verschillende zitplekken ingericht. Het groen in het park wordt uit gevoerd als ccn soort "grondsculp- ruur". Deze groene sculpmur wordt opgebouwd uit grondwallen, wandel paden en gras. Dc compositie met perspectief-lijnen verwijst naar de monumentale dijken die het land schap van Walcheren tegen de zee beschermen. De grondsculptuur is niet alleen mooi om naar te kijken, maar vormt ook voor kinderen ccn avontuurlijke speelvoorziening. En u kunt er heerlijk vertoeven om uitge breid te relaxen. Zoals Verhoeff het verwoordt: 'Door deze vormgeving ontstaat een bijzonder park, dat de binnenstad van Middelburg op een visueel-ruimtelijkc manier met het omliggende landschap van Walcheren verbindt.' Een vestingstad als Middelburg is zó gebouwd dat de woningen binnen de stadsmuren beschut en beschermd worden. Wat daarbuiten gebeurt, moet daarbuiten blijven. Plet huidige stadsbeeld van onze monumentenstad, met de sporadische brug over de vest, benadrukt deze beslotenheid. Daar gaat nu, heel subtiel, verandering in komen. Zonder de beslotenheid van de historische binnenstad teniet te doen, wordt een hand uitgestoken naar dc nieuw te bouwen wijk De Veersche Poort. Zich nestelend russen de toe voerwegen aan de noordzijde van Middelburg, koestert het nieuwe stadsdeel zich in de warmte van de statige stad. Middelburg omarmt als het ware deze nieuwe wijk. De historische binnenstad, bijna een en al monument, wordt door velen bewonderd. Middelburgs rijke historie krijgt nu een futuristische tegenhanger in de vorm van het nieu we stadsdeel De Veersche Poort. Wat de twee verbindt, letterlijk, is water. Een nieuwe gracht bijna tot in de Middelburgse vest wordt naar het hart van De Veersche Poort toe steeds breder, bij wijze van spre ken uitwaaierend over het Walcherse landschap. Letterlijk en figuurlijk als een pluim op de hoed die Middelburg is. Een pluim ook voor architect Herman Hertzberger, aan wiens brein dit fantastische plan ontsproot. Met zijn opmerkelijke plan plaatst hij Middelburg in één klap tussen de rij Europese steden met bijzondere architectuur. Dit wordt een belevenis om trots op te zijn... De opzet van De Veersche Poort is in alle opzichten vernieuwend. Hertzberger heeft in zijn ontwerp verschillende huizentypen, gezichtsbepalend voor een stad, bij elkaar gevoegd tot wat hij noemt 'stedelijke eilanden' of 'woonhoven'. Dit zijn in feite wooneilanden waarvan het binnenplein geplaveid wordt, terwijl het groen eromheen ligt. De tuinen van de woningen zijn dus naar buiten gericht. In het buitengebied komen vrijstaande woningen en dubbele villa's. Hertzberger kwam tot de opzet van de wooneilanden als reactie op wat wel 'het wilde wonen' wordt genoemd. 'De Zeeuw wil graag om het huis heen kunnen lopen,' zegt Hertzberger. 'Maar van grote aantal len vrijstaande woningen kun je geen stad maken. En wanneer men in Amsterdam, of in Middelburg, langs de grachten wandelt, dan zou men daar maar wat graag willen wonen', aldus Hertzberger. 'In feite heb je dan een rijtjeshuis, maar wel een rijtjeshuis van grote allure. Je praat eerder van herenhuizen, of stedelijke villa's. Het zit hem dus niet zozeer in het om je huis heen kunnen lopen, maar meer in het feit dat het huis meer is dan zomaar een rijtjeshuis. Middelburg heeft behoefte aan een fris, nieuw aanbod van zeer diverse woon vormen. Vanuit een bundeling van deze stadse woonvormen hebben wij acht woonhoven laten ontstaan. Zij vormen de kern van een, bijna door de stad omsloten, parkwijk met veel groen en water. Aan het woord is Herman Hertzberger, de architect die in opdracht van de gemeente Middelburg het stedenbouwkun dige plan maakt voor De Veersche Poort, het nieuw te realiseren stadsdeel van Middelburg. Hertzberger, internationaal hooggewaardeerd architect Herman Hertzberger (1932) behoort tot de generatie architecten die het aanzien van de Nederlandse architectuur sinds de jaren zestig nieuwe impulsen heeft gegeven. Hertzbergers doorbraak wordt vooral getypeerd door zijn ontwerpen van het kantoor van centraal beheer in apeldoorn en het muziekcentrum vredenburg in utrecht. hertzberger heeft ook buiten de nederlandse grenzen grote bekendheid verworven. zo zijn er ontwerpen van hem gerealiseerd in duitsland en japan, en werkt hij op dit moment onder andere aan een groot woningbouwproject in israel.

de Faam | 1998 | | pagina 16