Zijdemuseum in Grijpskerke barst uit haar voegen Exclusieve sieraden in Veere Vlissingse wint jaar lang gratis fotograferen Serie toerïstenconcerten van Zeeuwse Koorschool FOTO VERSCHOORE Woensdag 22 juli 1998 FAAM/VLISSINGER 15 NU BIJ l-UUR FOTO SERVICE ALTIJD GRATIS t Meer en langere files Giraffe geboren in Emmen Campagne moet condoomschroom wegnemen Goedkoop rijden: oldtimer op gas Hoofdprijs appels- en perenspel Nederlands enige zijdemuseum in Grijpskerke heeft te kampen met een ernstig tekort aan ruimte. In het huidige pand, een oude kleuter school, is nauwelijks ruimte om de tweehon derdvijftig bezoekers die het museum op top dagen bezoeken te herbergen. „Het ergste is dat we schitterende spullen in het depot heb ben staan", verzucht Adri van Hoegee. „Maar we hebben gewoon de plaats niet om ze ten toon te stellen". Moerbei De Zeeuwse Koor school is tot ver bui ten Zeeland bekend. Deze zomer zijn de jongens van de be faamde koorschool re gelmatig in de eigen provincie te horen. De Zeeuwse Koorschool verzorgt concerten in Goes en Middelburg. Ruimte Omschrijving horizontaal: Omschrijving verticaal: Aan de Oudestraat in Veere is de edelsme- derij van Ulrike en Sa bine Zöllner-Krumme gevestigd. De twee Duitse zussen ontwer pen en maken er hun collectie sieraden, hoofdzakelijk uitge voerd in achttien ka raats goud. Behalve in Veere verkopen Ulrike en Sabine Zöllner- Krumme sieraden in Düsseldorf, Köln en Bielefeld. ledereen die het afgelopen jaar een fototoestel heeft gekocht bij Foto Verschoore in de Vlis singse Walstraat maakte kans op een aantrek kelijke prijs: een jaar lang gratis fotograferen. De klanten van de fotozaak kregen bij aankoop van een camera een deelname-formulier. Vori ge week is de hoofdprijs uitgereikt aan me vrouw L.M. van der Linde-van Dis uit Vlissin gen. „Ik fotografeer heel veel", verklaarde de winnares. „Het is dus een zeer welkom ge schenk". Goes Vlissingen Hulst Middelburg Terneuzen Zierikzee Etten-Leur Autorijdend Nederland zal dit jaar opnieuw dieper in de bui del moeten tasten om de auto op de weg te houden. De rijksin komsten aan verkeersbelastingen groeien dit jaar met 4,4 pro cent tot 22,2 miljard gulden. Het gaat hierbij om motorrijtuigen belasting, accijnzen op brandstof en Belasting op Personen auto's en Motorfietsen (BMP). Aangezien de inflatie dit jaar naar raming 2,2 procent bedraagt, nemen de overheidsinkomsten tweemaal zo snel toe als de algemene prijsstijging. Een en an der blijkt uit de nieuwste Bovag-RAI editie 'Mobiliteit in Cijfers 1998'. Terwijl de automobilist meer betaalt, kan hij minder snel doorrijden en nemen de kosten van files toe. Er stonden op de Nederlandse wegen vorig jaar in totaal bijna zestienduizend fi les met een totale lengte van 68000 kilometer. De schade die deze files de economie berokkenen bedragen op jaarbasis zo'n 1,6 miljard gulden en zorgen voor meer dan één miljoen gederf de arbeidsuren. De ochtend- en avondspits veroorzaken dage lijks zestig procent van alle files. In het Noorder Dierenpark in Emmen is dinsdag 14 juli een giraf geboren. De bevalling kondigde zich aan om half vijf in de morgen. Aanstaande moeder Raisa liep wat onrus tig heen en weer in de stal. Nog geen half uur later waren de pootjes van haar baby al zichtbaar. Toch was het al twintig voor zeven toen de aanwinst het levenslicht zag. Veilig neergekomen in het stro duurde het niet lang voordat het girafje, met de hoorntjes nog plat op het hoofd, al ste vig op de pootjes stond en voor het eerst bij haar moeder ging drinken. De baby-giraf heet Itango, genoemd naar een legendarische Afrikaanse Het gjrafje itango dat onlangs vrouw. Moeder Raise is in in Emmen is geboren. 1990 in het Noorder Dieren park geboren en Itango is haar tweede baby. Haar eerste kind, zoon Lipongo, verhuisde onlangs naar Hongarije, samen met Twanja en haar zoon Corungo. Ruim de helft van de Neder landers heeft schroom bij het kopen van condooms, zo blijkt uit recent onderzoek. Ook het bij de hand hebben en (goed) gebruiken van condooms is nog niet voor iedereen van zelfsprekend. Toch zijn con dooms het belangrijkste mid del om hiv en andere seksueel overdraagbare aandoeningen (soa) te voorkomen. De nieu we vrij veilig campagne ves tigt daarom de aandacht extra op condoomgebruik, onder het motto 'Soa zijn overal ver krijgbaar. Condooms trouwens ook'. Voorlichting over veilig vrijen is nog steeds het be langrijkste instrument om soa zoals herpes genitalis en geni- De nieuwe campagne tegen tale wratten te bestrijden; een sexueel overdraagbare aan- vaccin of een geneesmiddel is doeningen. er niet. Veilig vrijen blijft even eens het voornaamste wapen in de strijd tegen aids. Er is de laatste jaren veel vooruitgang geboekt met nieuwe methoden ter behandeling van hiv-infectie. Het wordt echter steeds duidelijker dat deze voor veel mensen met hiv en aids geen oplossing bieden. De verkrijgbaarheid van condooms is de laatste jaren enorm toegenomen. In 1987 wa ren condooms vrijwel alleen verkrijgbaar bij drogisten, apothe ken en sexshops. Tegenwoordig zijn ze bijvoorbeeld ook te koop in supermarkten, cafés, wegrestaurants, benzinestations, op campings, NS-stations en universiteiten. Het aantal klassieke auto's dat is voorzien van een autogasin stallatie neemt snel toe. Dat is niet zo vreemd, want voor een auto van vijfentwintig jaar of ouder heeft de eigenaar geen hou derschapsbelasting te betalen. Ook automobilisten die heel wei nig rijden verdienen de autogasinstallatie dus al snel terug. De Stichting Autogas Nederland raadt geïnteresseerde bezitters van een klassieker aan, zich goed te laten adviseren over de aanschaf van een autogasinstallatie. In de motor van sommige klassieke auto's dienen bijvoorbeeld andere klepzetels gemon teerd te worden om de krachtbron geschikt te maken voor auto- gas. De aanschaf van een klassieker is overigens niet aan te ra den voor automobilisten die zich alleen blind staren op het fi nanciële voordeel. De auto's uit vervlogen tijd moeten over het algemeen vaker de werkplaats in voor een onderhoudsbeurt en onderdelen zijn soms moeilijk te krijgen. Goedkoper rijden kan niet: een klassieker op autogas. In Middelburg is onlangs de hoofdprijs van het appels- en pe renspel dat verzekeraar Univé tijdens de braderie heeft gehou den uitgereikt. Univé Zeeland was tijdens de braderie in Mid delburg hoofdsponsor van het podïumfestival. In de kraam van Univé naast het podium op de Markt konden bezoekers raden hoeveel appels en peren er in een minikas zaten. De hoofdprijs van dit spel was een dinerbon ter waarde van tweehonderdvijf tig gulden. Deze prijs is gewonnen door Lisa Verhaeghe uit Mid delburg. Zji raadde dat er 273 appels en peren in de kas zaten, slechts een vrucht verwijderd van het juiste aantal van 272 vruchten. De dinerbon kan verzilverd worden bij Brasserij de Kluizenaer in Middelburg. Lisa Verhaeghe (links) neemt de hoofdprijs in ontvangst geflan keerd door Bert Hoogerheijde van Univé Zeeland en Eric Rotte van De Kluizenaer. Het Zijdemuseum Grijpskerke bestaat sinds 1994. In het mu seum is te zien hoe de zijde rupsen zich in een cocon wik kelen om zich zo te kunnen transformeren tot vlinder. De cocons worden sinds jaar en dag door mensen afgewikkeld om er zijde stoffen van te kun nen weven. De oprichters Gu- ky en Adri van Hoegee zijn al twintig jaar alles op het ge bied van zijde aan het verza melen. „We zijn het museum ook eigenlijk per toeval be gonnen", vertelt Adri van Hoegee. „We hadden hier een tijdelijke tentoonstelling inge richt van de spullen die we hadden verzameld. We wilden dat gewoon eens aan de buurtbewoners laten zien. Dat is toen zo aangeslagen dat we er een permanent museum van hebben gemaakt". In de voormalige kleuterschool wordt aan de hand van afbeel dingen en voorbeelden de ge schiedenis van de fabricage van zijde uitgelegd. Het meest interessant voor veel bezoe kers is echter te zien hoe de zijderupsen hun werk doen. In verschillende kooien is te zien hoe de rupsen in de verschil lende stadia van hun leven eruit zien. „Het zijn ontzetten de vreetzakken", doet Van Hoegee uit de doeken. „Ze moeten van 's morgens zeven uur tot 's avonds elf uur ieder uur gevoed worden. Een zijde rups leeft zo'n vier weken en dan gaat hij een cocon maken. Daar komt hij dan als een schitterende vlinder weer uit te voorschijn". De tamme zijderupsen die in het Zijdemuseum Grijpskerke wonen worden gevoed met bladeren van de moerbei. In de tuin rond het museum heb ben Guky en Adri van Hoegee een Moretum aangelegd. |n dit moerbeihof staan zo'n twintig verschillende soorten zwarte, witte en rode moerbei- De Zeeuwse Koorschool geeft al vanaf 1974 toeristenconcer ten onder leiding van Evert Heijblek. In Goes is het koor elke dinsdagmorgen te zien en te horen in de Maria Mag- dalenakerk. Omdat de concer ten in deze kerk nu al vijfen twintig jaar worden gehouden is er dinsdag 28 juli om 11 uur een jubileumconcert. Sinds 1984 worden de toeristencon certen ook gegeven in de Gasthuiskerk aan de Lange Delft in Middelburg. De con certen worden op donderdag om 11 uur gegeven. De con certen in de Goes worden 28 juli, 4, 11, 18 en 25 augustus gehouden. Tijdens het laatste concert treedt er ook een he renkoor op. De concerten van de Zeeuwse Koorschool in Middelburg worden 30 juli, 6, 13, 20 en 27 augstus en 3 sep tember gegeven. (advertentie) Het Zijdemuseum in Grijpskerke temidden van de moerbeibomen. bomen. „Onze rupsen eten ei genlijk alleen de bladeren van de zwarte moerbei. Het zijn ontzettende veelvraten. In de periode van vier weken dat hij uit het ei komt en zich gaat in spinnen eet een rups onge veer achtduizend keer zijn ei gen gewicht". De rupsen die in het museum leven zijn er alleen om educatieve rede nen. Het museum produceert geen zijde. „De cocon wordt afgewikkeld voordat de vlin der eruit is gekomen. Dan moet je het diertje dus doden en dat doen wij hier niet. We houden de rupsen alleen om te kunnen laten zien hoe zijde ontstaat", legt Van Hoegee uit. Oorspronkelijk komen de zij derupsen niet op Walcheren voor. Toch zijn er door de eeu wen heen verschillende po gingen ondernomen om ook in Zeeland de zijdecultuur op poten te krijgen. „Dat is nooit echt gelukt", weet Van Hoe gee. „Zelf in vorige eeuwen waren arbeiders in Nederland al relatief duur. Zijde kon daar door veel goedkoper worden geproduceerd in landen als China". Tot in de jaren dertig van deze eeuw zijn de moge lijkheden voor de productie van zijde in Zeeland onder zocht. „Toen was er een grote landbouwcrisis en probeerde men vanuit Middelburg boe ren zover te krijgen om rupsen te gaan kweken voor de zijde. Maar ook toen is het niet echt gelukt en na de oorlog heeft men het onderwerp maar ver der laten rusten". In het muse um is ook te zien hoe verschil lende vooraanstaande Zeeu wen zich in vroeger tijden met de zijdeteelt hebben bemoeit. Zo heeft de Middelburgse bur gemeester Schorer de moge lijkheden bestudeerd. „Een andere link van Zeeland met de zijdeteelt is natuurlijk de VOC", vertelt Van Hoegee, van huis uit geograaf en leraar aardrijkskunde. „Zijde is hier wel veel verhandeld en het product speelt op die manier toch een rol in de Zeeuwse geschiedenis". Het Zijdemuseum van Guky en Adri van Hoegee krijgt de laatste tijd steeds meer aan dacht van landelijke media. Onlangs filmde het televisie programma Klokhuis in het museum en schreef het Alge meen Dagblad een artikel over het museum en de tuin. Toch heeft het museum een pro bleem: een schrijnend te kort aan ruimte. „We hebben vorig jaar de collectie van het zijd emuseum in Wouw dat failliet was gegaan aangekocht. Die collectie hebben we de hele winter geïnventariseerd en er zitten echt unieke zijde stoffen en kledingstukken bij. Het pro bleem is echter dat we hele maal geen ruimte meer heb ben om de spullen tentoon te stellen. Alles ligt in het de pot", verklaart Van Hoegee. Een ander pronkstuk waar het museum geen ruimte voor heeft is een afwikkelmachine die is gebruikt in Bangladesh. Van Hoegee: „Die hebben we van de Novib gekregen maar ook daar hebben we geen plaats voor. We zullen dus se rieus moeten gaan denken over uitbreiding of verhui zen". Voor dit kruiswoordraadsel worden de omschrijvingen gegeven per horizontale of verticale regel, leder hokje in deze puzzel heeft daardoor zijn eigen nummer; bijvoorbeeld A1 is het raak punt van regel A verticaal en regel 1 horizontaal, en is dus het eerste hokje op de eerste regel. l.deel van het hoofd - struik - zuivelproduct 2.muziekinstrument - groente 3.Chinese munt - vogel - voegwoord 4.muzieknoot - troefkaart - hoofdtelwoord - voorzetsel 5.bijwoord - adreskaartje - zoogdier 6.nabootsing - gevangenis (Barg.) - loterijterm 7.voeg - nakomeling 8.muzieknoot - zinnebeeld van de hoop - nacht spiegel 9.vierkant - god van de oorlog (myth.) 10.hulp - bouw land - droog (aardr.) 11.ijzerhoudende grond - schrijfkosten - bil- jartstok 12.voorzetsel - hemellichaam - kunstwerk - Romeins rijk (Lat.afk.) 13.muzieknoot - roeier - bordspel 14.twist - plezier 15.poel - voegwoord - middeleeuws kerstlied A.dwaas - grondslag - afstand (zeevaart) B.denkbeeld - opschik C.deel van de bijbel (afk.) - deel van het hoofd (mv.) - smalle strook - familielid D.por - tandemail - dwaas E.kerkelijke straf - kindertaal - voorzetsel - dwaas F.babbelaar (fig.) - aanwijzend voornaamwoord - de moeite waard zijn G.geestdrift - zwemvo gel H.drinkgelegenheid - gerookte haring - gelofte I.nette man - deel van de hals J.klos - vogel - nauwgezet K.snelle loop - mu zieknoot - rondhout - adviesorgaan (afk.) L.onbepaald voor naamwoord - herkenningsteken - opschudding M.hoenderpro duct - landstreek - opschik - voorzetsel N.voorteken (Lat.) - plank van een kuip O.graanafval - lofrede -"gewicht Er ontstaat een citaat van Fava wanneer u de letters uit de hok jes met de volgende nummers achter elkaar plaatst: 01 .M2.L3.D1.L2.H3.G3.E4 E12.A14.K4 L5.J5.I5.B3.N6.06 N4.B5.C7.A8.C11.E10 G10.H10 A13.D14.F13.K12.I12.F15 D13.D11.F12.J12.I11 J7.K7.L3.M7.O10.L10.L9.G12. De oplossing van de puzzel die stond in de FaamA/lissinger van woensdag 75 juli luidt: 'Werk is de vloek van de drinkende klas se'. Ulrike en Sabinë Zöllner- Krumme vestigden zich vier jaar geleden in Veere. „We hadden hier al een zomerwo ning", vertelt Sabine. „Mijn zus had een zaak in Düssel dorf en we wilden allebei wat meer rust hebben. Daarom hebben we ervoor gekozen om ons permanent in Veere te vestigen". De zussen vestig den zich in een pand aan de Oudestraat in Veere waar het atelier en de winkel werden gevestigd. „Veere is op zich heel rustig maar in de zomermaanden is het toch druk genoeg om een winkel als deze te hebben", verklaart Sabine. De naam van de winkel, Art Aurum, is af komstig van het Latijnse woord aurum dat goud bete kent. De sieraden worden veelal maar één keer gemaakt naar eigen ontwerp. „Ulrike houdt zich het meeste bezig met het ontwerpen en maken van de sieraden", vertelt Sabi ne Zöllner-Krumme. „Ik zelf hou me meer bezig met de ad ministratie en verkoop. Ulrike heeft het vak aan de kunstaca demie geleerd. Ik ben er later bijgekomen". Behalve het ate lier in Veere heeft Ulrike Zöl lner-Krumme een atelier in Düsseldorf. De sieraden worden hoofdza kelijk gemaakt uit achttien ka raats goud. Het goud wordt veel gecombineerd met edel stenen en wit goud. Achterin de winkel is het atelier geves tigd waar de sieraden worden gemaakt. „We wilden aanvan kelijk ook cursussen gaan ge ven", doet Sabine uit de doe ken. „Maar daar kwam toch teveel bij kijken". De sieraden worden in de eigen winkel verkocht en daarnaast in di verse zaken in Nederland en Duitsland. In de winkel in Veere kopen niet alleen klanten uit de om geving maar ook veel toeris ten. „Veel Duitsers natuurlijk en de laatste tijd ook steeds meer Belgen". De stijl van de rin gen, armbanden en kettingen is modern, uitgevoerd in een voudige vormen. Sommige sieraden zien er heel ambach telijk uit, zo is op een ring de hamerslag zichtbaar. „We werken ook in opdracht", doet Sabine uit de doeken. „De klant kan zelf met een ontwerp komen en wij maken dat dan". De exclusieve sie raden van Art Aurum, aurum is het Latijnse woord voor goud, variëren in prijs van driehonderd tot zesduizend gulden. Werken van Ulrike en Sabine Zöllner-Krumme wor den permanent tentoon ge steld in Galerij Guthschmidt in de Prinsenstraat in Den Haag. Ulrike (links) en Sabine Zöllner-Krumme van Art Aurum in Veere. Uit handen van Koos Borg van foto Verschoore ontving win nares L.M. van der Linde een waardebon voor tweehonderd gratis afdrukken bij foto Ver schoore. „En de rolletjes die voor die tweehonderd opna mes nodig zijn die krijgt u na tuurlijk ook van ons", verze kert Borg. „Onderzoeksbureau Nipo heeft geconstateerd dat foto graferend Nederland gemid deld zo'n 132 foto's per jaar maakt. Wij hebben dat naar boven afgerond tot tweehon derd foto's, vandaar dus een jaar lang fotograferen". De verloting wordt elk jaar ge houden onder de kopers van een nieuwe camera. Winnares Van der Linde kocht slechts twee weken geleden een nieuw fototoestel. „Het ande re toestel was gestolen in de bus naar Disneyland", vertelt mevrouw Van der Linde. „Om dat ik veel fotografeer wilde ik toch wel snel een nieuwe ca mera hebben". Fotograferen is al jarenlang een hobby van de Vlissingse. „Altijd als we ergens naar toe gaan dan neem ik m'n camera mee en ik kijk altijd of ik ergens een mooi plaatje zie", doet Van der Linde uit de doeken. „Ik fotografeer bijvoorbeeld veel bloemen. Van de mooiste fo to's maak ik dan ansichtkaar ten die ik naar vrienden en be kenden stuur. Zo heb ik een zus in Afrika wonen en dan ziet die toch ook nog eens een mooie Nederlandse bloem. En in Zeeland zijn er natuurlijk vaak prachtige luchten, dat is ook een geliefd onderwerp". Overigens is de één uur servi ce van foto Verschoore net uit gebreid. Voortaan kunnen ook APS-filmpjes in één uur wor den ontwikkeld. „APS staat voor Advanced Photo Sys tem", weet Koos Borg. „Het zijn speciale rolletjes waarmee foto's op drie verschillende formaten kunnen worden ge maakt. Het grootste formaat is een panoramafoto. Voordeel van de rolletjes is dat de film niet uit de cassette wordt ge haald. Er kan dus zo goed als niets fout gaan". Tot voor kort moesten de APS-rolletjes nog worden opgestuurd en duurde het enkele dagen voordat de foto's waren afgedrukt. Borg: „Foto Verschoore is een van de eerste bedrijven in Zeeland die over de apparatuur be schikken om deze foto's zelf af te drukken. Voor de consu ment is dat een hele vooruit gang, men hoeft nu niet meer lang op de foto's te wachten". Winnares L.M. van der Linde, geflankeerd door haar man M.J. van der Linde, ontvangt de hoofdprijs uit handen van Koos Borg van foto Verschoore. FOTO JAAP WOLTERBEEK

de Faam | 1998 | | pagina 15