therm Phos XviTh: i Voor aanpassingen in de auto... Verslag over milieu en veiligheid vraagt om reacties [MafCj flilt/A\jriI9 Allerlei Jeugd Gevonden Sport Cursus/Onderwijs Vrije tijd Politiek Kerk/Geloof Wet Voorzieningen Gehandicapten E N V E I L I G H E I D THermphos International B.V. 10 FAAM/VLISSINGER Woensdag 22 juli 1998 Wat te melden? Postbus 18, 4380 AA Vlissingen se Huizen Dan is ook de ten toonstelling Kralen en Kraaltjes te bezichtigen. De demonstra ties door mevrouw Ruissen be ginnen om 12 uur en duren tot 17 uur. Zorgverlening - De raad van toezicht van de Stichting Voor Regionale Zorgverlening (SVRZ) dpelt mee dat Theo van Bakel per 1 oktober 1998 is benoemd tot directeur van de regio Zeeuws-Vlaanderen van de SVRZ Van Bakel is nu werk zaam als manager bij de Stich ting Arduin in Middelburg Nachtmarkt - Op de Middel burgse Markt wordt vrijdag (24 juli) een nachtmarkt gehouden Het is de tweede keer dat het historische plein voor het stad huis 's avonds en 's nachts vol- gebouwd staat met kramen. Vo- ng jaar mocht de nachtmarkt een succes genoemd worden' duizenden bezoekers trokken i naar de provinciehoofdstad om 1 daar hun inkopen te doen De nachtmarkt begint om 21 uur en duurt tot 1 uur, I Karaoke Mega Tour - In Café Tramzicht in Domburg wordt dinsdag 28 juli een voor ronde van de Karaoke Mega Tour gehouden Uit de deelne mers worden acht kandidaten gekozen die meedoen aan de lokale finale, eveneens in Tram- zicht. De winnaar hiervan gaat door naar de provinciale finale In februari volgend jaar wordt de landelijke finale gehouden. Hier bij is een vliegreis naar Curagao te winnen Meer informatie is verkrijgbaar op telefoonnummer 072 - 5644466. Hongaarse kleden - Met de hand geborduurde kleden, ge maakt door Hongaarse vrou wen, worden vanaf maandag 27 juli te koop aangeboden in de Nederlands Hervormde Kerk in Sint Laurens. De verkoop is tot zaterdag 1 augustus dagelijks van 13 tot 17 uur Dansavond - Buurtvereniging Van Duyvenvoorde uit Oost- Souburg houdt 25 juli een dans avond in buurthuis De Schuur. Muzikale medewerking wordt verleend door dansorkest Rou lette Aanvang 20.30 uur. Hoogwerker - De Vlissingse brandweer laat haar nieuwe hoogwerker donderdag 23 juli aan het publiek zien. De presen tatie van het gevaarte - com pleet met demonstratie - duurt van 18 30 tot 19.30 en wordt gehouden op het Stadhuisplein Zelfbezinning - Er is plaats voor nieuwe deelnemers in de gespreksgroep van het centrum voor zelfbezinning in Middel burg. Het doel van zelfbezinning is zich bewust worden van de eigen leefsituatie en daardoor eigen mogelijkheden kunnen ontdekken om nieuwe wegen in te slaan. De gespreksgroep is geen therapie- of trainingsgroep maar biedt een plek waar men naar voren kan komen met dat gene waarmee men zich we zenlijk bezighoudt Inlichtingen en/of aanmelding. 0118 - 627 998. Borsato - Marco Borsato's nieuwe cd 'De Bestemming' is uit. De verkoop van de schijf be gint vrijdag 14 augustus Easy Entertainment in Vlissingen be gint in de nacht van donderdag op vrijdag al met de verkoop (vanaf 00.00 uur). Echte fans zullen zich hier verdringen om een cd'tje te kunnen bemachti gen Zeeuwse Week - In het Goe- se Ambachtscentrum wordt van 4 tot en met 8 augustus een Zeeuwse Week gehouden. Het centrum staat deze dagen bol van de streekproducten. Verder zijn er oude ambachten als im kerij en klompenmakerij te zien. Het Bureau voor Toerisme Zee land presenteert de nieuwste kaarten van fiets- en wandel tochten. Historische Marktdagen - Tijdens de zes Historische Marktdagen in Veere (14, 21 en 28 juli en 4, 11 en 18 augustus) zijn er demonstraties kralen breiwerk in Museum De Schot Speelstad - Op het bunkerter rein aan de Vlissingse Lange- leenweg wordt van maandag 10 augustus tot en met zaterdag 15 augustus het jaarlijkse tim mer- en bouwfestijn Speelstad gehouden. Het jeugddorp staat deze keer in het teken van de jungle. Nog steeds is het team begeleiders in Speelstad op zoek naar nieuwe medewer kers Die kunnen zich opgeven bij Rian Krul (0118 - 410 352). Net als vorig jaar rijdt er een bus door Vlissingen die kinderen van en naar Speelstad rijdt. Videoband - Bij de Middel burgse politie zijn van 12 juni tot en met 16 juli de volgende voor werpen als gevonden aangege ven: een blauwe fietstas met gele paraplu, een grijze fietstas met joggingbroek en tijdschrift, een zwarte .fietstas, twee rieten fietsmanden, twee gouden schakelarmbanden, twee gou den armbanden, een ABN-bank- pas, een giromaatpas, een Ra- bopas, een blauwe portemon nee met geld, een blauwe por temonnee met giromaatpas, een zwarte portemonnee met twee CZ-pasjes, twee zwarte portemonnees met geld, een rode portemonnee met geld, twee bruine portemonnees met geld, een zwart telefoonboekje met twee telefoonkaarten, een metaalkleurige bril met ovalen glazen, een zwart fototoestel, drie zwarte GSM's, een biblio- theekpas, bankbiljetten, video band Liar Liar met zonnebril, een zwart horloge, een PSD- bootkaart, een zilveren halsket ting (geloof, hoop en liefde), twee blauwe kinderjassen, twee damesshirts in een tasje van M&S Mode, een grijze trui, twee kentekenplaten, een ver zekeringsplaat, een zwart voet steuntje (Bobike), een bull ter rier, een grijze kat, twee bruine katten, een rode kat, verschil lende fietsen en sleutelbossen, een zwarte tas en een zwarte tas met portemonnee. Verloren voorwerpen kunnen (tijdens kantooruren) binnen drie maan den worden afgehaald op het Middelburgse politiebureau Rolstoeltennis - Tennisver eniging De Stoof uit Koudeker- ke houdt van 31 juli tot en met 2 augustus een internationaal rolstoeltenmstoemooi op haar tennisbanen in Koudekerke. De tennisvereniging heeft dit toer nooi dit jaar voor het eerst geor ganiseerd en hoopt dat het een jaarlijks terugkerend evenement wordt. Behalve nationale spe lers verwacht de tennisclub ook deelnemers uit België en Duits land. Prestatieloop - Het Wielerco- mité Biggekerke houdt samen met atletiekvereniging Dynami ca vrijdag 21 augustus een pres- tatieloop in Biggekerke Er zijn maximaal zes ronden van 1200 meter te lopen in de dorpskern Er wordt om 18 uur gestart. In schrijving is vanaf een uur voor de start mogelijk in café Juliana Om 19 uur is er een wielerron de voor trimmers. Triathlon - Op een schitterend parcours door het centrum van Westkapelle wordt vrijdag 24 ju li de Triathlon Westkapelle ge houden Volgens de organisatie (VVV Westkapelle) zullen alle Zeeuwse toppers aan de start verschijnen. Start is om 19 uur op het badstrand De finish is op de vernieuwde Markt Zwemloop - De organisatie Sport Evenementen Zoutelande houdt zaterdag 1 augustus een zwemloop in Zoutelande. Deze bestaat uit 1 kilometer zwem men en tien kilometer lopen Er kunnen ook halve afstanden af gelegd worden Het looppar- cours is uitgezet boven en on- derlangs de boulevard. Het zwemmen begint om 19 30 uur op het strand. Meer informatie: 0118- 561 473 PZC Stratenloopcircuit - In het centrum van Westkapelle wordt woensdag 29 juli de PZC Stratenloop Westkapelle gehou den. Start van de prestatieloop is om 18.30 uur, de wedstrijd loop volgt drie kwartier later. De organisatie is in handen van Dy namica, in samenwerking met de Wielerstichting Westkapelle Inschrijving en informatie; 0118 - 461 070 (Sjaak Sinke) Deze stratenloop maakt deel uit van het PZC Stratenloopcircuit Eer der waren er wedstrijden in Zoutelande, Domburg en Vlis singen Wielerronde - De Wielerstich ting Westkapelle houdt woens dag 29 juli de 23e Wielerronde van Westkapelle en twee stra- tenlopen De A- (57 km), B- (50 km) en C-trimmers (40 km) star ten om 20 uur De wedstrijdlo pen beginnen om 19.15 uur. Rondemiss in Diana van Belzen Informatie: 0118 - 571 520 (André Toutenhoofd). Deeltijdopleiding - De Hoge school Zeeland gaat met ingang van het nieuwe schooljaar het aantal deeltijdopleidingen uit breiden. Het gaat om de twee volwaardige opleidingen Com merciële Economie met als mo gelijke specialisatie financiële advisering voor bank- en verze keringswezen, de opleiding Ma nagement, Economie en Recht en een verkorte opleiding Ma nagement, Economie en Recht Beide opleidingen duren vier laar. De colleges worden gege ven óp twee avonden in de week De vereiste vooropleiding is havo, vwo of een relevante MBO-opleidmg Certificaten - Aan meer dan tweehonderd cursisten van de Arduinse School (stichting Ar duin) is vorige week een certifi caat uitgereikt De cursisten volgden allen een cursus in het kader van Sociale Vorming, Ar- beidsvorming of Maatschappelij ke Vorming Volksdansen - De volksdans groep Vlissingen begint 11 sep tember met een cursus interna tionale dans voor volwassenen In het clubgebouw aan de Adri- aan Coortelaan 3 worden deel- nemers gedurende tien maan den klaargestoomd om mee te kunnen doen aan allerlei volks dansen In de vakantieperiode kunnen liefhebbers van dansen terecht trjdens de dansavonden die wekelijks op woensdag ge houden worden in het clubhuis. Inlichtingen: 0118 - 461 085. Informatie-avond - Stichting Het Klaverblad Zeeland houdt 22 september een informatie avond in de Werkplaats Walche ren in Middelburg over de ge volgen van de nieuwe wet so ciale werkvoorziening en de wet inschakeling werkzoekenden De avond is bedoeld voor schoolverlaters van het voortge zet speciaal onderwijs en be trokkenen. Meer informatie is beschikbaar bij Het Klaverblad: 0113- 249 325 Vlissingen - De Vlissingse ge meenteraad houdt donderdag 23 juli vanaf 19.30 uur een ge meenteraadsvergadering in het Vlissingse stadhuis Op de agenda onder meer een wijzi ging in de Verordening Per soonsregistraties, de benoe ming van een Walcheise afge vaardigde in de Bestuursacade- mie Zuid-Nederland (de Middel burgse gemeentesecretaris mr A. Kerkhove), invoering van een minimumtarief voor de parkeer garages en het invoeren van kraskaarten, een wijziging in de Gemeenschappelijke Regeling Havenschap, de resultaten van de grondexploitaties tot en met 1997, het onderwijs achterstan denplan, de nota onderwijs in al lochtone talen, het onderhoud van basisscholen, de jaarieke- nirig van het asiel, vaststelling van het bestemmingsplan Koop mansvoetpad en de beslissing op het bezwaarschrift tegen een nieuwe bioscoop aan de Spui- komweg. Deurtrapper - In haar perio diek 'De Zeeuwse Deurtrapper' publiceert de Fietsersbond Zee land zeven interviews met wet houders in grotere gemeenten over het fietsbeleid. De wethou ders werden dooi plaatselijke le den aan de tand gevoeld over hun plannen voor de komende vier jaar. In het najaar laat de bond ook vertegenwoordigers van andere Zeeuwse gemeen ten aan het woord komen over het fietsbeleid. Puzzeltochten - Wie eens iets wil ontdekken in eigen om geving kan deze zomer mee doen aan een puzzelwandeling door Middelburg of een fiets- puzzeltocht over Walcheren. Op ludieke manier wordt de aan dacht gevestigd op bijzondere en interessante plekjes en ob jecten. Boekjes voor de wande ling door Middelburg zijn ver krijgbaar bij restaurant De Huif kar in Middelburg Voor de fiets tocht zijn routebeschrijvingen verkrijgbaar bij de VVV-kantoren in Westkapelle, Zoutelande en Koudekerke. De beschrijvingen kosten vijf gulden De op brengst is bestemd voor de stichting Kinderhulp Tsjernobyl Dorpentocht - Voor de twee de keer wordt de Terre des Hommes Dorpentocht dinsdag 4 augustus verreden De route loopt langs elf dorpen en steden op Walcheren Routeboekjes zijn verkrijgbaar bij alle VVV's en in de Terre des Hommes-winkel in de Middelburgse Sint Jan straat De opbrengst is bestemd voor het project 'Stop de Kinder handel' Zepeduinen - Dauwtrappen in de Zepeduinen. Zo heet de ex cursie die de vereniging Natuur monumenten donderdag 23 juli vanaf 6 uur houdt. Onder leiding van een gids vertrekken deelne mers vanaf het toegangshek van Slot Haamstede naar de Ze peduinen, die worden begraasd door een kudde zwarte Shet- landpony's. Kaartjes zijn verkrijg baar bij de VVV in Haamstede Dagje Breda - De Kennissen-' kring Zuid-Nederland houdt za terdag 25 juli een uitje naar Bre da, 's Morgens lopen de deelne mers de 'winkeltjes en antiek route' en de 'historische kilome ter'. De middag is gereserveerd voor recreatief winkelen en ter- rasbezoek. De deelnemers ken nen elkaar met. Het doel van de Kennissenkring is het bijelkaar brengen van mensen zonder ro mantische bedoelingen. De af deling Zuid-Nederland is actief in Zeeland, Noord-Brabant en Limburg. Informatie 0164 - 259 334. Wandelen - Groepen vijfenvijf tig-plussers kunnen elkaar 28 en 29 juli op sportieve manier ont moeten tijdens de Beach Sport Wandel Tweedaagse De toch ten beginnen 'in Domburg en voeren langs zee, strand en dui nen. Er zijn wandelingen van vijf en tien kilometer. Inschrijving en informatie' 0118 - 640 700 (Mar- ja Reiinders) Er wordt gestart vanaf het restaurant van het Zeeuws Biologisch Museum. Arbeidspastor - Peter A Ge- ene is per juli aangesteld als ar beidspastor Zeeland bij het Pro vinciaal Kerkcentrum Zeeland Hij verricht zijn werkzaamheden binnen het oecumenisch ver band DISK (Dienst in de Indus-i tnele Samenleving) en volgt Jan W. Scheffers op De kerkelijke presentatie van Geene is zon-" dag 13 september om 14 30 uur in kerkcentrum de Schaapskooi in Vlissingen. advertentie MAATSCHAPPELIJKE ZORG WALCHEREN Voor informatie, bef (0118) 670800 maandag t/m vrijdag van 8.30 tot 9.30 uur en van 13.30 tot 14.30 uur. .r: ■WMis Op bel dak van de sinterfabriek worden regelmatig emissies naar de lucht gemeten. Postbus 406 - 4380 AK Vlissingen 0 Thermphos International wil milieuprestaties verder verbeteren Voor het eerst heeft Thermphos International een speciaal jaarverslag gewijd aan haar eigen milieu- en veiligheidssituatie. Joop van den Bremen, manager milieu veiligheid bij Thermphos, noemt het een soort schoolrapport. "Aan het begin van het jaar leggen we vast welke resultaten we willen boeken en aan het einde van het jaar komt in het jaarverslag te staan of het is gelukt". Zo'n jaarverslag is niet zozeer voor Thermphos zelf bedoeld, maar vooral voor de omwonenden. Van den Bremen: "A4et hun reacties zijn wij beter in staat onze milieuprestaties verder te verbeteren". Het eerste exemplaar van het milieu- en veilig heidsjaarverslag van Thermphos International (voorheen e.en onderdeel van Hoechst) werd enige tijd geleden overhandigd aan de Zeeuwse Milieu Federatie. Een bijzondere gebeurtenis, want de Zeeuw.se Milieu Federatie is - om het zo maar eens te zeggen - niet echt dol op chemische bedrijven. Toch hebben de ZMF, de omwonenden en Therm phos eenzelfde belang: het verder verbeteren van de veiligheid van Thermphos en het terugdringen van de belasting van het milieu. Daarom wil Thermphos respons op het jaarverslag. Prikkels van de ZMF en van de omwonenden kunnen uit eindelijk leiden tot verbeteringen. Het milieu- en veiligheidsjaarverslag van Therm phos nodigt uit tot het stellen van vragen. Flet is een openhartig verslag met informatie over zaken waarvan omwonenden vaak niets afweten of nog nooit bij stil hebben gestaan. Zo worden in het jaarverslag - dat de titel 'Milieu en veiligheid in 1997' draagt - alle emissies van Thermphos weer gegeven, zowel naar de lucht als naar het water. De hoogte van de emissies wordt vergeleken met die van voorgaande jaren en met de doelstelling voor het jaar 2002. Daarnaast staan er een aantal belang rijke ontwikkelingen in het verslag. Een voorbeeld: vanaf oktober 1996 levert Therm phos fosforovengas aan de kolencentrale van de EPZ in Borssele. Dit gas ontstaat bij de productie van fosfor en bevat ondermeer zwaveldioxide en fosforpentoxide. Luchtemissies Fosforpentoxide Puntbronnen Fakkels S? Slakkenbedden TotaalFosforpentoxide 1985 1990 1995 1996 1997 2002 Luchtemissies Zwaveldioxide ÖOO 700 600 - 500 400 300 - 200 - 100 - n m iSli 1985 Puntbronnen Fakkels I Slakkenbedden Totaal Zwaveldioxide '995 1996 '997 Dat zijn allebei stoffen die bijdragen aan de vor ming van zure regen. In het verleden werd fosforovengas afgefakkeld. De levering van fosforovengas aan de EPZ levert een energiebesparing op van zo'n 20.700 ton steen kool per jaar. De emissie van zwaveldioxide is door dit project afgenomen met 158 ton en de emissie van fosfor pentoxide is met 33 ton gereduceerd. Het verslag meldt ook minder positieve kanten. Zo kampt Thermphos International vanaf half 1996 met de gevolgen van een verandering van fosfaat- erts. Door het inzetten van het nieuwe soort erts is de emissie van cadmium en andere zware metalen gestegen tot boven de vergunningnormen van Thermphos. Na gesprekken met de overheid is er een plan van aanpak opgesteld om de verhoogde emissies terug te brengen naar het oude niveau. Dankzij een investering van 2,1 miljoen gulden is de cadmiumemissie naar het water inmiddels sterk gereduceerd. Naast het milieu wordt in het jaarverslag ook aan dacht besteed aan de veiligheid bij Thermphos International. Verder wordt in het verslag melding gemaakt van de ongevallen en incidenten en de manier waarop Thermphos daarmee is omgegaan. "Momenteel bezinnen wc ons op mogelijkheden om met de Zeeuwse bevolking in discussie te gaan over onze milieu- en veiligheidssituatie", zegt Joop van den Bremen. "In ieder geval sturen wc graag ons jaarverslag naar iedereen die geïnteresseerd is. Daarbij voegen we dan een antwoordformulier dat het eenvoudig maakt om vragen te stellen of een reactie kenbaar te maken. Teruggestuurde ant woordformulieren worden beloond met een atten tie. Flet is dus duidelijk dat ons er veel aan gelegen is om reacties te krijgen. Niet alleen Thermphos is daarbij gebaat overigens. U toch ook?" Het jaarverslag 'Milieu en Veiligheid in 1997' is op te vragen bij Annemieke Kats van Thermphos International (tel.: 0113-689603).

de Faam | 1998 | | pagina 10