Manteling van Walcheren ±1000 1.95 ZOME 150,- Korting 75,- Korting 20% Korting Provincie Zeeland WEB Site Provincie vernieuwd Wij ruimen drastisch op I cJ5 Kinderkamer Gezocht Abdij Nieuws is de informatierubriek van de Provincie Zeeland. Redactie: Afdeling Voorlichting, Abdij 6, postbus 6001, 4330 LA Middelburg, telefoon (0118) 63 13 92 ÜÜ1 Windfeest De Manteling van Walcheren is tien jaar geleden aangewezen als natuurmonument. In die tien jaar is het gelukt de bijzondere waarden ervan op het gebied van natuur, landschap en cultuurhistorie te beschermen. J syjlj m m maamamm In beroep sOfficiële Mededelingen Milieu Ontwerp-vergunning Hercules B.V. te Middelburg Melding OLAZ Saneringsplan Ooststraat 9 te Zoutelande Verkeer en Vervoer Bekendmaking. Marine Containers bv TE KOOP5 ALLE TYPEN CONTAINERS opslagcontainers koelcontainers (merk Carrier) buikcontainers 0 geïsoleerde containers kantoorunits toiletunits tankcontainers Frankrijkweg 3 Vlissingen-Oost havennummer 5998 Tel. 0113-670300 Fax 0113-670303 TOPOCCASIONS VAN DE MERK-DEALERS MET FOTO NU VOOR Alle kostuums Alle kolberts Dames Herenjacks Pullovers - Overhemden^mw Shorts Pantalons 20% KOlling oofiman Woensdag 15 juli 1998 FAAM/VLISSINGER 9 Abdij Nieuws Sinds kort is de nieuwe internet- web site van de provincie Zeeland actief, onder een eigen domein naam: http://www.zeeland.nl De nieuwe site is geheel veran derd qua inhoud, vormgeving en structuur. De 'standaard-informatie' is uiter aard nog steeds aanwezig: taken, bevoegdheden, adressen etc: van het provinciaal bestuur en de pro vinciale organisatie; algemene informatie over de provincie Zeeland. Uitbreiding De uitbreidingen hebben te maken met de actualiteit, zoals: agenda's en vergadertijdstip pen van staten- en commissie vergaderingen; wekelijkse huis-aan-huis informatierubriek 'AbdijNieuws' ook op Internet; nieuw verschenen publicaties over de provincie; rubriek veel gestelde vragen (met antwoord); zwemwaterkwaliteit; een overzichtelijke dienstrege ling provinciale Stoomboot diensten De site vertoont ook enkele 'specials': een reis in de tijd, oftewel de geschiedenis van de Middelburgse Abdij in kort bestek en een fotogalerij waarvoor iedereen zelfgemaakte Zeeuwse foto's kan inzenden. Toegankelijk maken Momenteel wordt bij de provincie gewerkt aan de voorbereidingen van een grote uitbreiding van de site, namelijk het toegankelijk maken in volledige tekst van alle Statenstukken en daarmee ver band houdende documentatie (bijvoorbeeld de notulen van de Statenvergaderingen). Dit bete kent het ontsluiten van een omvangrijk data base-systeem, wat uiteraard forse technische voorzieningen vergt. Vanuit de oude site (http://www.zeelandnet.nl/provin- cie) zal nog enige tijd worden verwezen naar het nieuwe adres. De vereniging Zeeuwind, N.V. Delta Nutsbedrijven en de provin cie Zeeland vieren vrijdag 17 juli een feestje. GS zullen dan plech tig een overeenkomst tekenen met als praktisch resultaat dat ze dan de grootste Zeeuwse wind molen hebben geadopteerd. Grote jongen Het adoptiekindje is al een hele grote jongen. Het is zelfs de grootste windturbine die op dit moment in Zeeland staat. De ashoogte is 55 meter. De diame ter van de rotor is 44 meter. En met een vermogen van 600 kW is de turbine goed voor een produc tie van 1.350.000 kWh per jaar. Dat is bijvoorbeeld ruim voldoen de voor alle inwoners van het dorp Borssele. Het is ook onge veer de hoeveelheid stroom die de provincie jaarlijks verbruikt. En omdat de provincie als klant van Delta groene stroom gebruikt, is ze dus eigenlijk goed voor een windmolen. Vandaar de adoptie. De vereniging Zeeuwind is eige naar van de windturbine. Zeeuwind verkoopt de opgewekte elektriciteit aan Delta Nutsbedrijven, die het vervolgens als Groene Stroom verkoopt aan de provincie voor haar kantoorge bouwen. Ietsje duurder Groene Stroom staat voor milieu vriendelijk opgewekte stroom, afkomstig van energie uit elemen taire aardse bronnen: wind, zon, water, warmte. Wie Groene Stroom koopt, is ietsje duurder uit, maar doet iets ten bate van het milieu en de toekomst. En dat is dan ook de reden dat de provincie graag het goede voorbeeld geeft. Hoe meer instellingen, bedrijven en individu ele klanten mee gaan doen des te meer milieuvoordeel is er te halen en des te interessanter wordt het economisch draagvlak. Hoe het de komende jaren verder moet met dit internationaal belangrijke natuurmonument staat beschreven in de Beheers- visie Natuurmonument Manteling van Walcheren. Ambitieus De activiteiten die volgens de beheersvisie op stapel staan in en voor de Manteling zijn ambitieus. Ze vragen een aanzienlijk inzet van mensen en middelen. En een coöperatieve opstelling van eigenaren, ondernemers, beheer ders en bestuurders in en rond het monument zijn van groot belang. Het Zeeuws Biologisch Museum krijgt een spilfunctie in de voorlichting over de Manteling. Maar natuurlijk moeten mensen ook het gebied in kunnen. Om te voorkomen dat menselijk activitei ten verstorend zijn voor de ontwikkeling van het gebied komt er zonering. Met andere woorden. Het is de bedoeling kwetsbare gebieden te ontzien op zo'n ma nier dat de bezoekers toch kunnen genieten van de variëteit in het natuurschoon en van bezienswaardigheden. Maatregelen die dat ondersteunen zijn het afronden van de aanleg van een recreatief fietspad, het maken van een duidelijke wandel route en het concentreren van voorzieningen langs de recreatie ve hoofdwandel- en fietspaden. Herstel In het verleden zijn een aantal eigenschappen van het gebied verdwenen of in het gedrang gekomen. Vandaar dat de beheersvisie actiepunten bevat voor herstel. Te noemen zijn onder meer het herstel van natte duinvalleien, het restaureren van cultuurhistorische monumenten en de omvorming van productie- bossen tot meer natuurlijke bossen. Meer weten Wie meer wil weten over de Manteling van Walcheren en de plannen die op stapel staan kan er de Beheersvisie op nalezen. Het omvangrijke boekwerk van 130 bladzijden is tegen betaling van vijftien gulden verkrijgbaar bij het informatiecentrum van de provincie. Kleurrijke folder: gratis Over de waarde van de Manteling en de redenenen om het te beschermen is gratis een kleurrij ke folder verkrijgbaar bij het informatiecentrum van de provin cie. Onderwerpen die aan bod komen zijn: de geschiedenis van de Manteling; de Buitenplaatsen; Natuur, flora en fauna; de Natuurbeschermingswet; de Provinciale Milieuverordening; Recreatie en toerisme en Algemene informatie. Kleurrijke foto's maken de folder compleet. Holoceen en Hollandveen De Manteling van Walcheren is een gebied dat door de dynami sche samenwerking tussen water en wind is gevormd. Door de werking van de Noordzeegolven is een strandwal ontstaan ter hoogte van Domburg. Een strand wal werd opgebouwd uit het in de zee aanwezige zand en uit door rivieren aangevoerd sediment. Bij de deltamonden van de grote rivieren begonnen de strandwallen verder in zee. De strandwal heeft zich in het Holoceen (ongeveer 10.000 jaar geleden gedurende de laatste Ijstijd) ontwikkeld Achter deze wallen ontstonden zoutwatermoerassen die enkele kilometers buiten de huidige kust lijn lagen. Tijdens de vele over stromingen zetten zich kleilagen af op het aanwezige veen. Door de daling van de zeespiegel, tot ongeveer 250 voor Christus, is het zogenaamde Hollandveen gevormd. Dit veen is nog steeds aanwezig en ligt op ongeveer een meter beneden N.A.P.. Overstromingen zorgden de volgende acht eeuwen voor de vorming van kreken en het afzet ten van zware kalkarme klei. En afgezien van zee en wind hebben ook de vroegere bewoners van Walcheren vormgegeven aan het landschap. Lusthoven Al in de Romeinse tijd was het Deltagebied dicht bevolkt. In de zeventiende en achttiende eeuw waren er ongeveer 120 buiten plaatsen en lusthoven op Walcheren. Welgestelde kooplie den waren als regel de eigenaren. Omstreeks 1750 bestond de hele binnenduinrand aan de Walcherse noordwestkust uit buitenplaatsen, die alle in Barokstijl waren aange legd. Middeleeuwse kasteel op Walcheren. Het wordt voor het eerst genoemd in de oorkonde van Floris V uit 1177.Het diende als zomerverblijf voor de abten van Middelburg. De laatste in functie zijnde abt gebruikte het kasteel als lusthof. In 1572 werd het, evenals Duinbeek, door de Geuzen verwoest. Alleen Westhove is direct na de verwoes ting weer opgebouwd. Duinbeek volgde pas in de achttiende eeuw. Westhove is vandaag de dag in gebruik als jeugdherberg. Vogels Het natuurmonument is het leefgebied van een groot aantal diersoorten. Er komen zo'n 70 vogelsoorten voor. Soorten van ruigte en struweel zijn onder meer Staartmees, Nachtegaal en Grauwe Klauwier. In de bossen komen de Wielewaal, Tjiftjaf en Grote bonte specht voor. In de open duinen is de Velduil, Groen Specht, Boomvalk en Tapuit waar te nemen. En in knotwilgen wil nog wel eens een steenuiltje zitten Informatiecentrum Bij het informatiecentrum van de provincie zijn zowel de Beheers visie (met gratis) als folder (gratis) Manteling van Walcheren verkrijg baar. Het informatiecentrum is onderdeel van het provinciehuis en te vinden op het adres Abdij 9 in Middelburg, tel. 0118-631400. De Adviescommissie bezwaar schriften houdt dinsdag 21 juli twee openbare hoorzittingen Om 15.00 uur gaat het om een bezwaarschrift van Neckermann B.V.. Het bedrijf is het met eens met de vaststelling van het provin ciaal subsidie 1996 5B. Om 15.30 uur gaat het om een bezwaar dat is ingediend over de sanering van de Gaaipersstraat in IJzendijke. De bezwaarmakers zijn door de provincie uitgenodigd hun stand punten mondeling te komen toelichten. De zittingen van de Adviescom missie zijn in het provinciehuis, Abdij 6 in Middelburg. Gedeputeerde Staten van Zeeland hebben een aanvraag ontvangen om een vergunning Wet milieube heer van Hercules B.V. te Middel burg voor het vergroten van de in het systeem opgenomen resin ester circulation reactor R-1505- 25 in de Hydrogenatiefabriek. Gedeputeerde Staten willen de vergunning verlenen met voor schriften ter bescherming van het milieu. De ontwerp-vergunning ligt van 16 juli tot en met 12 augustus 1998 ter inzage bij de Directie ruim te, milieu en water, Het Groene Woud 1 te Middelburg, op werk dagen van 8-17 en desgevraagd buiten kantooruren en in het gemeentehuis van Midde lburg, dienst stadsontwikke ling, afd. milieuzaken, op werk dagen van 8-12 en 13-16 uur en (na telefonische afspraak 0118- 675241) op donderdagavond van 18-21 uur. Daarna, tot het einde van de be roepstermijn, liggen de stukken ter inzage op genoemde plaatsen en tijden. Een ieder kan tot en met 13 augustus 1998 schriftelijke bedenkingen tegen de ontwerp- vergunning indienen bij Gedeputeerde Staten van Zeeland, Directie Ruimte, Milieu en Water, postbus 165, 4330 AD Middelburg. Hierbij kan worden verzocht persoonlijke gegevens niet bekend te maken. Tot en met 6 augustus 1998 kan een ieder verzoeken om een gedachtenwisseling over de ontwerp-vergunning (0118- 631773). Bij de gedachtenwisse ling wordt de aanvrager in de gelegenheid gesteld aanwezig te zijn en kunnen mondelinge bedenkingen worden ingebracht. Alleen zij die bedenkingen hebben ingediend tegen de ontwerp- vergunning, de adviseurs die advies hebben uitgebracht over de ontwerp-vergunning en belang hebbenden aan wie redelijkerwijs met kan worden verweten geen bedenkingen te hebben inge bracht tegen de ontwerp-vergun ning kunnen later beroep instellen. Voor het inzien buiten kantoor uren, mondelinge toelichting en kopieën van ter inzage gelegde stukken kunt u zich wenden tot dhr. P.Wattel, (tel. 0118-631773). Gedeputeerde Staten van Zeeland geven kennis van de ontvangst op 6 juli 1998 van een melding Wet milieubeheer van het Openbaar Lichaam Afvalstoffenverwijdering Midden- en Noord-Zeeland (OLAZ) te Nieuwdorp voor de acceptatie van, door of namens de gemeen ten ingezameld, klein gevaarlijk afval van particulieren (kca) op de milieustraat Reimerswaal, gelegen aan de Stationsweg 8a (bedrijf sterrein Nishoek) te Kruiningen. De melding kan worden ingezien van 16 juli tot en met 12 augus tus 1998 bij de Directie ruimte, milieu en water, Het Groene Woud 1 te Middelburg op werk dagen van 8-17 uur en desge vraagd buiten kantooruren en in het gemeentehuis van Reimerswaal, Oude Plein 1 te Kruiningen op werkdagen van 9- 12 en 13-16 uur en (na telefoni sche afspraak 0113-395315) op donderdagavond van 17.30- 20.30 uur; Voor het inzien buiten kantoor uren, mondelinge toelichting en kopieën van ter inzage gelegde stukken kunt u zich wenden tot dhrn. Provoost of Goud (tel. 631769 of 631955). Ontwerp-vergunning Autodemontagebedrijf G. Netten Gedeputeerde Staten van Zeeland hebben een aanvraag ontvangen om een vergunning Wet milieu beheer van Autodemontagebedrijf G. Netten voor het in werking hebben van een inrichting bestemd voor het bewaren, be- en verwerken van autowrakken, de handel in twee dehands auto's en de verkoop van onderdelen die bij demontage vrijkomen. De inrichting is gele gen aan de Poortersweg 29 te Vlissingen. Gedeputeerde Staten willen de vergunning verlenen met voor schriften ter bescherming van het milieu. De ontwerp-vergunning ligt van 16 juli 1998 tot en met 12 augustus 1998 ter inzage bij de Directie ruimte, milieu en water, Het Groene Woud 1 te Middelburg, op werkdagen van 8-17 en desge vraagd buiten kantooruren en het gemeentehuis van Vlissingen, op werkdagen van 8.30-12.30 uur en 13.30-15.00 uur en (na telefonische afspraak 0118- 487204) op woensdagavond van 17.15-20.15 uur. Daarna, tot het einde van de beroepstermijn, liggen de stukken ter inzage op genoemde plaatsen en tijden. Een ieder kan tot en met 13 augustus 1998 schriftelijke bedenkingen tegen de ontwerp- vergunning indienen bij Gedeputeerde Staten van Zeeland, Directie Ruimte, Milieu en Water, postbus 165, 4330 AD Middelburg. Hierbij kan worden verzocht persoonlijke gegevens met bekend te maken. Tot en met 5 augustus 1998 kan een ieder verzoeken om een gedachtenwisseling over de ontwerp-vergunning (0118- 631071). Bij de gedachtenwisse ling wordt de aanvrager in de gelegenheid gesteld aanwezig te zijn en kunnen mondelinge bedenkingen worden ingebracht. Alleen zij die bedenkingen hebben ingediend tegen de ontwerp- vergunning, de adviseurs die advies hebben uitgebracht over de ontwerp-vergunning en belang hebbenden aan wie redelijkerwijs met kan worden verweten geen bedenkingen te hebben inge bracht tegen de ontwerp-vergun ning kunnen later beroep instellen. Voor het inzien buiten kantoor uren, mondelinge toelichting en kopieën van ter inzage gelegde stukken kunt u zich wenden tot P.Beijaard, (tel. 0118- 631071). Gedeputeerde Staten van Zeeland hebben vastgesteld dat de bodemverontreiniging op de locatie Ooststraat 9 te Zoutelande ernstig is en hebben met het saneringsplan (art. 39 Wet bodembescherming) van de Stichting Uitvoering Bodemsanering Amovering Tankstations te Rotterdam inge stemd. De beschikking ligt van 15 juli tot en met 26 augustus 1998 ter inzage bij de Directie Ruimte, Milieu en Water, Het Groene Woud 1 te Middelburg, op werkdagen van 8-17 uur en desgevraagd buiten kantooruren, en in het gemeentehuis van Veere, Dorpsplein 28 te Koudekerke, op werkdagen van 9-12 en 14-16 uur en op donder dagavond van 17.30-19.00 uur. Belanghebbenden kunnen tot en met 26 augustus 1998 een be zwaarschrift tegen de beschik king indienen bij Gedeputeerde Staten van Zeeland, postbus 165, 4330 AD Middelburg,. Voor het inzien buiten kan tooruren, mondelinge toelich ting en kopieën van ter inzage gelegde stukken kunt u zich wenden tot de heer G. Schrage (tel. 0118-631736). Op 19 mei 1998 heeft het College van Gedeputeerde Staten van Zeeland de busdienstregelmg 1998/1999 van het (mter)lokaal openbaar vervoer van ZWN Openbaar Vervoer N.V. vastge steld. Op 30 juni heeft het College van Gedeputeerde Staten van Zeeland de door ZWN Openbaar Vervoer N.V. ingediende errata vastge steld. Een aantal ritten op de volgende (inter)lokale buslijnen vertrekken eerder dan in het busboekje staat aangegeven in verband met de aansluiting op de vroege stoptrei nen. lijn 22 (Oud Sabbinge, Ring - Goes, busstation NS). lijn 23 ('s-Heerenhoek, bussta tion - Goes, busstation NS). lijn 24 (Goes Oosterscheldeziekenhuis - Goes, busstation NS). lijn 31 (Kamperland, tunnel N57 - Goes, busstation NS). lijn 52 zomer- en winterdienst- regeling (Arnemuiden, Gerstakker - 's- Heerenhoek, busstation). lijn 53 zomer- en winterdienst- regeling (Westkapelle, gemeentehuis - Koudekerke, Herv. Kerk). lijn 56 (Vlissingen, boot/NS - Middelburg, Loskade/station NS). Andere wijzigingen zijn: lijn 134 rit 24 winterdienstre- gelmg (Zierikzee, busstation - Renesse, Transferium of Hogezoom) aanvullen met voetnoot "Rijdt met in school vakanties". lijn 134 zomerdienstregeling routewijziging; een tweetal ritten rijden via Dreischor in plaats van via Noordgouwe. De wijzigingen van de dienstrege ling 1998/1999 van ZWN gaan heden in en zijn geldig tot en met zaterdag 29 mei 1999. Het erratumblad van ZWN ligt van 20 juli tot en met 31 augustus a.s. ter inzage op het informatie centrum van de provincie Zeeland, Abdij 9, te MIDDEL BURG, tel. 631400, op werkda gen van 9.30 -12.30 uur en van 13.30-16.30 uur en desgevraagd buiten kantooruren. Voor het inzien buiten kantooruren, het krijgen van een mondelinge toelichting of het kopiëren van ter inzage gelegde stukken, kunt u zich wenden tot de heer C. Lindenberg, tel. 0118-631616 of de heer D.S. Tijmons, tel. 0118- 631629 Het erratumblad is verder verkrijg baar bij de ZWN buschauffeurs en ZWN-verkooppunten. Belanghebbenden kunnen in dezelfde periode een gemoti veerd bezwaarschrift indienen bij Gedeputeerde Staten van Zeeland, postbus 524, 4330 AM Middelburg. Vrij parkeren, bellen en bussen in Vlissingen... —gratis Michieltjes bij uw aankopen. Michieltjes zijn spaarzegels die u op een DeRuyterkaart plakt. Een volle DeRuyterkaart met 40 Michieltjes levert u in bij de VW/ANWB op de Nieuwendijk. U ontvangt daarvoor gratis een PTT-telefoonkaart van f 10,-. De deelnemende Vlissingse winkeliers I zijn herkenbaar aan deur- en kassastickers. Spaar Michieltjes voor gratis parkeren, telefoneren en vervoer! 'n beetje huur voor 'n verre buur A giro: 236700 HomePlan Meer jnforrnatie? Bel 076-573 67 36 Verkrijgbaar bij A.H. kiosken en benzine stations. nu ook op Internet: www.autoprofiel.nl Plein 1940 nr. 2-4, Middelburg. Tel. 0118-612560

de Faam | 1998 | | pagina 9