lil I Schrijven een uitstervend kunstje Zo schrijft u beter Laat uw kind maar praten Slll Stevige Texas Chili Pianist kraakt harde noot Komst van tekstverwerker heeft slechte invloed op handschrift Van ganzenveer naar free-ink marker RSW 98-168 redactie serulce ujeekbLaden wegen et Uitgelezen i tl - tP Afgezien G N 1 E L P R D T R E N 1 L E N 1 F A K K A G A N R 1 F E T E B E E P R 1 T L K P K 1 E H E S A L R E F IJ C K L U A R L E V s P V M E D D 1 N G ColofoTt Deze pagina werd in opdracht van uw krant vervaardigd door Postbus 1830,3000 BV Rotterdam, tel. 010-4699725, fax. 010-4699362 Hoewel de computer een groot deel van ons schrijfwerk van ons overneemt, zijn er nog vele situaties te bedenken waarbij u een pen ter hand moet nemen. En of u nu bezig bent met een boodschappenlijstje of een persoonlijke brief, uw handschrift moet natuurlijk wel enigszins leesbaar zijn. Heeft u ook zo'n spreekwoordelijk doktershand- schrift? Geen nood. daar is met een handigheidje aanmerkelijke verbetering in aan te brengen. De meeste mensen houden hun pen te krampachtig vast. Om dat te voorkomen bestaat een handig hulpmiddeltje: de pengreepcorrector. Een simpel bandje met klitteband die de pen tegen wijs- en middelvinger aandrukt. U zult merken: schrijven wordt stukken minder vermoeiend. Meer informatie is verkrijgbaar bij het Schrijfpedagogisch Studiecen trum Amsterdam. I *wm (mm PRATEND LEREN Unda Clark Catherine iretand UHg Bmar ISBN 90-389-0703-6 De grootste vaardigheid die we kinderen kunnen bijbrengen is leren praten en communiceren. Maar hoe stimuleer je de taalontwikkeling van een kind en hoe maak je gebruik van verbale begaafdheid? Het zijn slechts twee van de vele vragen waar het boek 'Leren Praten en Pratend Leren' antwoord op geeft. Voor ouders is het vaak moeilijk in te schatten wat een normale taalontwikke ling van een kind is. Kinderen die al snel iets onder woorden kunnen brengen vormen niet zo snel een probleem, maar juist als een kind meer tijd nodig blijkt te hebben om van 'gebrabbel' over te schakelen op 'grote mensentaal' kunnen wel eens aanleiding voor ongerustheid zijn. In 'Leren Praten en Pratend Leren' geven de auteurs. Linda Clark en Catherine Ireland, duidelijke tips om dit soort te problemen op te sporen en te verhelpen. En juist omdat een kind van een vroegtijdige ontwikkeling van spraak- en taalvermogen gedurende zijn hele leven de vruchten zal plukken, is dit een boek dat bij (aanstaande) ouders niet in de boekenkast mag ontbreken. M Benodigdheden (6 pers.): 1 groene paprika (in stukjes1 middelgrote ui (gesnipperd). 3 knoflooktenen (gesnipperd), 1 el olie. 800 g tomaten (blik). 400 g rode bonen (kidney beans, blik). 400 g butter beans (blik. of gekookte sperziebonen). 350 g suikermais (blik). 600 ml water. 250 g Amerikaanse rijst. 2 tl cayennepeper. 1 'A tl gemalen komijn, zout, peper. 6 hele paprika 's (rood. geel of groen) en zure room (naar keuze). Bereiding: Fruit de gesneden paprika met de ui en knoflook zacht in de olie. Voeg tomaten, bonen, mais, rijst en water toe. Strooi de cayennepeper en de komijn erbij en breng het geheel stevig op smaak met zout en peper. Breng het mengsel aan de kook en laat het 30 min. pruttelen, onder af en toe roeren. Snijd de kappen van de paprika's en verwijder de zaadlijsten. Vul ze met het chilimengsel en plaats ze in een ovenschotel. Zet ze 15 minuten in een warme oven (180° C). Schep er voor het opdienen eventueel wat zure room over en...eet smakelijk! De film werd niet alleen door het publiek warm onthaald, maar werd ook nog eens genomineerd voor zeven Oscars (waaronder die van 'Beste Film waarvan één nominatie daadwerkelijk werd omgezet in een Oscar ('Beste Acteur') voor Geoffrey Rush. En deze film is nu als koopvideo verkrijgbaar. In 'Shine'. gebaseerd op een waargebeurd verhaal, kruipt deze Oscar winnaar in de huid van de zeer veelbelovende en geniale Australische pianist David Helfgott. Zijn dominante vader verbiedt hem echter om in Amerika een pianostudie te volgen. In eerste instantie laat Helfgott zijn oor naar zijn vader hangen, maar als hij opnieuw de kans krijgt om in het buitenland te gaan studeren, drijft hij zijn zin door en breekt met zijn familie. Deze scheiding gaat hem echter niet in zijn koude kleren zitten en zijn leven wordt steeds gecompliceerder. Na een zenuwinzinking keert hij terug naar Australië, waar zijn leven een hele andere wending krijgt. 'Shine' is typisch zo'n film die nog lang in uw hoofd zal naspelen, dus ga er maar eens goed voor zitten! SHINE We schrijven steeds min der. En beroerder. Het zo zorgvuldig aangeleerde schoolse schrift verandert op latere leeftijd meestal in on leesbaar gekrabbel. De grootste boosdoener lijkt de komst van de tekstverwer ker. Het gebrek aan dagelijk se schrijfroutine eist zijn tol en wreekt zich met een steeds slordiger handschrift. Handschriften zijn de blad spiegel van de ziel. Schrijf- deskundigen. zogeheten gra- fologen, menen er de meest intieme karaktertrekken uit te kunnen afleiden. En hoe wel de methode omstreden is. maakt de politie er gretig gebruik van. net als werkge vers die een sollicitant willen peilen. Maar er valt steeds minder te analyseren. Voor het hand- schrijven zijn in de moderne tijd veel handiger alternatie ven voorhanden. Na de uitvinding van de mi crochip maakte de computer furore, halverwege de jaren zeventig. Sindsdien hebben we massaal het gemak van de tekstveiwerker ontdekt. Het schrijven met de hand is vervolgens de laatste jaren teruggelopen. Voor een persoonlijke brief of een kaartje willen we nog wel eens de pen ter hand nemen, maar zelfs dat is niet langer vanzelfsprekend. In toenemende mate wordt elektronische post. oftewel e-mail, de geduchte concur rent van de handgeschreven brief. Het gebrek aan schrijfroutine lijkt zich te wreken. Het Schrijfpedagogisch Studie centrum IPABO in Amster dam wijst erop dat zowel de regelmaat als de leesbaar heid van het handschrift ach teruit gaat. Volgens Roel Semmelink van edding schrijfwaren, marktleider in permanent markers (viltstiften), is de schrijfcultuur van weleer ver anderd. Schrijfwaren worden op andere manieren ge- Schrijven doen we al zo'n zestig eeuwen lang. Inmiddels zijn er ontelbare soorten schrijf waren ontwikkeld voor verschil lende doelen. Niettemin bleef bijna 1300 jaar de ganzenveer het belangrijkste schrijfinstrument. Toen kwam de metalen (kroontjes)pen van ,j geplet zacht staal. Daarna duur-<4] de het lang -tot de invoering van i gratis scholing- voordat er een pen kwam die z'n inkt bij zich droeg. Het meest beroemde voorbeeld daarvan liet op zich wachten tot Bon Bij inlevering van deze bon bij uw kantoorboekhandel] krijgt u een edding controlset van 14,95 tegen de intro-J z\z ductieprijs voor 9,95. ^aamj PC/Woonplaats:. Naam Vakhandel: na de Tweede Wereldoorlog: toen deed de balpen z'n intrede. Het was een regelrechte sensa tie: de eerste pen waannee je onder water kon schrijven, die je nauwelijks kon wissen en die op vrijwel ieder oppervlak kon schrijven. Al in het eerste etmaal van haar bestaan werden van de balpen tienduizend exemplaren ver kocht. Wie de pen uitvond, weet niemand, maar wel is bekend dat de Hongaarse journalist La- zlo Biro er patent op aanvroeg. Hij verkocht het idee later aan een Franse baron Bich; een deal waaruit de bekende Bic-pen is voortgekomen. Ook de uitvin der van de viltstift is in nevelen gehuld. Feit is dat edding begin jaren '60 als eerste de viltstift in Europa op de markt bracht. Zoek de aangegeven woorden op in de speurpuzzel. Onderstaande woorden zijn, al tijd in rechte lijn. horizontaal of verticaal, van rechts naar links, van links naar rechts, van boven naar beneden of van beneden naar boven in het letterdiagram verborgen. Als u alle woorden heeft aangestreept, blijven en kele letters over. Noteer de overgebleven letters in de juiste volgorde en stuur uw oplossing binnen drie weken naar Kramer Staai/edding, Postbus 2540, 3800 GB Amers foort. Let op: vergeet niet de naam en datum van deze krant te vermelden. Onder de inzenders worden drie sets a 5 stuks assorti edding T-shirt markers (winkel waarde fl. 19,95 per set) verloot. De woorden die u moet aanstrepen zijn: VULPEN - INKT - EDDING - TEKEN - CIJFER - REGELS - GRAFIEK - FINELINER - VEL - PLAKBAND - SCHRIFT - MARKER - LEI Met paprika's kunt tt de heerlijkste gerechten makenmaar ze zijn ook een originele manier om een gerecht te serverent Zowel de regelmaat als de leesbaarheid van het handschrift gaat achteruit. bruikt. Meer en meer men sen kiezen een creatieve hobby. Cursussen kalligrafie zijn razend populair. Schrijf- warenfabrikanten proberen deze nieuwe gebruiksmoge lijkheden te stimuleren. Zo bestaan er stiften om op T- shirts of op stropdassen te tekenen, maar ook zijn er speciale onderwaterstiften. Bovendien zetten de pen- nenfabrikanten alles op alles om het handschrijven aan trekkelijker te maken. De laatste jaren zijn tal van uitvindingen gedaan die defi nitief afrekenen met de grootste ergernissen van het handschrijven. In de irritatie top-10 staat met stip op één de pen die lekt in het borstzakje. Een goede tweede is de pen die halverwege koppig dienst weigert. Om de schrijfduur te verlen gen zijn er zogenaamde free ink pennen ontwikkeld, waarbij de inkt zichtbaar wordt toegevoerd. Door de inkt, zoals bij een vulpen, zonder het gebruikelijke filter vloeibaar in de houder op te slaan, beschikken deze pen nen over een tweemaal gro ter schrijfreservoir. Dit sys teem blijft tot de laatste drup pel duidelijk en vloeiend schrijven. En bovendien lan ger dan ooit; met deze nieu we pen kun je gemakkelijk een lijn van Amsterdam tot aan Madrid trekken. Andere vindingen, zoals het spiraal venster. helpen ook het lek ken eindelijk de wereld uit. Wie nog beter wil schrijven doet er goed aan voor elk doel de juiste pen of stift te gebruiken, aldus Semmelink. 'Voor een flipoverblok moet je geen permanent marker Ook op milieugebied zijn er inmiddels door de pennenfa- brikanten stappen voor waarts gezet. Zo ontving ed ding als eerste schrijfwaren- merk in Nederland het mi lieukeurlogo voor de navul- bare edding 30. Al met al lijkt het erop dat de pen voorlo pig niet weg te denken is in ons dagelijks leven. gebruiken -de inkt slaat door het papier en bevuilt het vol gende blad- dus gebruik een Flip-chart marker. De stevige harddrukkers moeten geen fineliner gebruiken maar bij voorbeeld een rollerbal.' 4

de Faam | 1998 | | pagina 5