4 ilititnij GEMEENTE MIDDELBURG Architect Hertzberger over de Veersche Poort Spekcheques Middelburg Nieuwe medewerksters WOP's Bekendmaking Tentoonstelling "Paleografie" vakbonden B&W in gesprek met mïddelbürg Subsidie bij in dienst nemen gehandicapte Boeren- markt 100 jaar Rabobank Week 29 MAXIMAAL TEXT VANAF PAG. 830 üvyl Tafeltje LLl Dekje ij ff Lx tiTekshe-n-iil/?zeh van Woensdag 15 juli 1998 FAAM/VLISSINGER 3 Deze informatiepagina van de Gemeente Middelburg wordt samengesteld door de sectie Communicatie. Reacties zijn van harte welkom! Voor informatie, folders en inzage van stukken kunt u bij Communicatie terecht: Stadhuisstraat 2, telefoon 675450, iedere werkdag open van 8.00 tot 12.00 en van 13.00 tot 16.00 uur, donderdagavond van 18.00 tot 20.00 uur. HIMBi m - - - MM mmmmm wmmmmmm wmmmmz Start Veersche Poort De bouw van de Veersche Poor! gaat beginnen. Morgen. 16 juli ont hult wethouder Bruinooge van Volkshuisvesting, Ruimtelijke Or dening en Financiën hel publici- teitsbord voor de start van het eerste gedeelte van woningbouwproject Veersche Poort, gelegen tussen de Veerseweg. de Nassaulaan en de Geerseweg. De Veersche Poort is een parkwijk met een zeer divers aanbod van woonvormen en appartementen tot statige herenhuizen ontworpen door Nederlands top-architecl Herman Hertzberger. Hel wordt ontwikkeld door Woongöed Middelburg en Walchcrse Bouw Unie. Tuin Zonder de beslotenheid van de his torische binnenstad van Middelburg teniet te doen. zal hel nieuwe stads deel zich nestelen in de warmte van de statige stad. De Veersche Poort wordt de tuin van Walcheren. Water verbindt het historische centrum met het nieuwe futuristische deel. Een gedeelte van de Middelburgse vest wordt doorgetrokken naar dit stadsdeel en wordt daar steeds bre der. Wie hier gaat: wonen, zit straks op de mooiste plek in Middelburg. Voor diegenen die in de buurt van de stad en van hun werk willen wo nen. maar toch van hun rust en van de natuur willen genieten, is dit de ideale woonplaats. Met alle gemakken van een stad zijn voorzien en toch wonen op een plaats waar alle beslommeringen van de stad en hel werk weer ver dwijnen. In de Veersche Poort worden geen gewone rijtjeshuizen gebouwd. Tachtig villa's en twintig apparte menten worden op een dusdanige manier neergezet, waardoor een ge heel andere leefsfeer ontstaat. Uiterlijk De huizen zijn door verschillende architecten ontworpen. De gehele supervisie vindt plaats onder het oog van architect Hertzberger die ook een deel van de woonvormen heeft ontworpen. Doordat verschil lende architecten zich bezig houden met de ontwikkeling van de diverse woonvormen, krijgt het gebied een gevarieerd uiterlijk. Naast het feit dat de bouw van de verschillende villa's en appartemen ten anders is. hebben de architecten gelet op de combinatie van wonen vlak bij een stad en toch ook van wonen in de natuur. In de Veersche Poort komen veel groenvoorzienin gen en open ruimtes. Daarnaast worden er ook plaatsen aangelegd, die doorgetrokken wor den naar de vesten Er zijn zelfs ap partementen door de speciale bouw boven het water gesitueerd. Ideaal wonen dus. Europees Met dit opmerkelijke plan plaatst Middelburg zich in éen klap tussen de rij van Europese steden met bij zondere architectuur en naast de Veersche Poort is de gemeente Middelburg druk in de weer met ve le andere woningbouwprojecten Dit om aan de vanuit Den Haag op gelegde bouwtaakstelling te vol doen. De eerste informatieavond over de Veersche Poort is reeds geweest. De interesse was dermate groot dat er al meer dan 250 geïnteresseerden zijn voor 80 huizen. In de komende weken meer over de onthulling van het publicilcitsbord en de vorderingen van Veersche Poort. Herman Hertzberger behoort tot die generatie architecten die het aan zien van de Nederlandse architec tuur sinds de jaren zestig nieuwe impulsen heeft gegeven. Hij is van mening dat Middelburg behoefte heeft aan een fris, nieuw aanbod van' zeer diverse woonvormen. Daarom heeft hij in opdracht van gemeente Middelburg de Veersche Poort ontworpen dal in alle opzich ten vernieuwend is. Woonhoven Hertzberger heeft voor deze nieuwe wijk verschillende gezichtsbepa lende huizentypen ontworpen die bij 'stedelijke eilanden' of 'woon hoven' noemt. Dit zijn in feite woongebieden met een binnenplein, terwijl ze omgeven worden door groenvoorzieningen. De tuinen van deze huizen zijn naar buiten gericht en kijken uit op vrijstaande wonin gen en dubbele villa's. Ondergronds Hertzberger is van mening dat de Zeeuw graag ruimte om zijn huis wil hebben, maar in een stad is een groot aantal vrijstaande woningen niet mogelijk. Vandaar dat hij hui zen heeft ontworpen dat meer is dan een rijtjeshuis. Hij vindt het een stedelijke villa De huizen moe ten trekken hebben van luxueuze grachtenpanden. Het specifieke van deze huizen is dat zij uitgerust wor den met dakterrassen en patio's. Onder de woontoren worden tevens ondergrondse parkeergarages ge bouwd, zodat de hoven autovrij blijven. De inwoner denkt misschien dat een dergelijk plan niet in Middel burg zal passen, maar Hertzberger vergelijkt de historische Abdij met zijn woonhoven. Op woensdag 22 juli a.s. zal wet houder mevrouw Van Dijk-Sturm om 16.30 uur in de Trouwzaal van het Stadhuis de inmiddels traditio nele Spekcheques uitreiken. De Spekcheques zijn een bekend be grip geworden in Middelburg. De gemeente spekt initiatieven van be woners. Bewoners die een opmer kelijk initiatief nemen om de leef baarheid van hun wijk of dorp te verbeteren, kunnen daarvoor be loond worden. Deze beloning wqrdt uitgekeerd in de vorm van een cheque: deze re presenteert een waarde van mini maal 250.- tot een waarde van maximaal ƒ3.000,-. Bewoners die een cheque verdienen, kunnen deze gebruiken om een volgend project in hun wijk of dorp uil te voeren of om het reeds bestaande project te voorzien van een extra "gouden randje". Een jury van vijl" bewoners - leden van de wijktafels - vormen de jury. Zij beoordelen de inzendingen aan de hand van de spelregels, de voor beeldfunctie en de originaliteit van het initiatief. Voor deze ronde van de spekche ques zijn elf aanvragen ingediend. Een aantal opmerkelijke genomi neerde projecten: In de Edelstenenbuurt zijn door be woners kindertuintjes aangelegd In de Stromenwijk hebben bewoners in het kader van de campagne "Stroomopwaarts" onder andere een stratenloop georganiseerd. In Arnemuiden zijn een aantal vrijwil ligers druk bezig geweest met een supportersproject. Een aantal bewo ners hebben een zogenaamde Speclbakfielsproject (spelen op straat) ontwikkeld. Een tweetal ge nomineerden heeft in hun eigen woom-omgeving initiatief genomen om de perken bij de fiat zelf te on derhouden. Dit is een initiatief dat snel gevolgd werd door andere be woners. In de Edelstenenbuurt wordt door bewoners geprobeerd de hondenpoep-overlast te bestrijden. In Nieuw- en St. Joosland tenslotte wordt een Dorpsfeest uitgevoerd waar vrijwel het hele dorp bij be trokken wordt. Alle genomineerden zullen uitgeno digd worden op de uitreiking. Het is echter nog een geheim aan wie de jury een Spekeheque heelt toe gekend. De spelregels en de voorwaarden verbonden aan toekenning voor een Spekeheque zijn omschreven in een folder "de Spekcheques in Middel burg". Deze zijn verkrijgbaar bij de sectie Communicatie van de ge meente, Stadhuisstraat 2 of bij een van de WOP's in Middelburg. Sinds kort zijn de WOP's Zuid en Dauwendaele voorzien van twee nieuwe medewerksters. In het WOP Zuid heeft Tiny Swierts haar kan toor gekregen en in het WOP Dau wendaele zult u Annet Joppa tegen komen. Zij zijn beiden als nieuwe wijkbemiddelaars aangesteld. Hun aanstelling is tegelijkertijd gepaard gegaan met langere openingstijden van beide WOP's. De WOP's (Wijk Ondersteunings Punt) zijn langzamerhand een be grip in de wijken van Middelburg. Hei WOP staat voor het verbeteren van de wijkleefbaarheid: een scho ne veilige wijk, waarin je op een prettige manier met elkaar kunt wo nen en waar verdraagzaamheid van zelfsprekend is. Bewoners kunnen er terecht voor meldingen van klachten, met vragen over hun wijk, met ideeën en suggesties, en ook voor de wijkagent, de wijkonder- houdsploeg (in Dauwendaele) en voor het maatschappelijk werk. Uitdaging Annet: "Ik werk nu sinds een aantal maanden in liet wijkbeheer Middel burg. Na mijn inwerkperiode ben ik op het WOP Dauwendaele ge plaatst. Het is voor mij een extra uitdaging om het WOP Dauwendaele verder vorm te geven tot een goede buurt voorziening. Zoals u wellicht weet, is in Dauwendaele liet experiment samenwerking met de politie, het algemeen maatschappelijk werk en de wijkvereniging gestart". Tiny:"Voor mij geldt bijna hetzelf de: ik woon al geruime tijd in de Magristraatwijk en ik woon er met veel plezier. Het is voor mij zo. dat ik de wijk goed ken en vanuit mijn ervaring met allerlei instanties de weg weet in het woud van instellin gen en voorzieningen. Tiny vult aan: "Het werkgebied Zuid beslaat niet alleen de magistraatwijk, het werkgebied bestrijkt ook Reijersho- ve en de Erasmuswijk". Spin Annet vertelt: "Hel ziet er naar uit, dat de functie van wijkbemiddelaar steeds belangrijker wordt voor de bewoners van Dauwendaele. We werken nu imnmers samen met ver schillende instanties en is het WOP vaker geopend. Bewoners kunnen mij makkelijker vinden en bewoners kunnen via mij rechtstreeks in contact komen met andere belangrijke voorzieningen. Vergelijk mijn functie met een spin in hel web: bewoners kunnen met vragen, suggesties maar ook voor advies en informatie bij mij terecht en samen kan bekeken worden waar de betreffende bewoner het best te recht kan. En of het nu gaat om kleine irritaties over groenonder houd, een scheve tegel of over pro blemen waar je liever met iemand persoonlijk over zou zillen praten: wij zoeken samen met de bewoner de beste weg om een oplossing te vinden". Tiny vult aan, dat in Zuid nog veel moet gebeuren: "Plet WOP heeft de afgelopen periode te kampen gehad met personeelsgebrek. Daardoor is de loop vaar het WOP wat vermin derd. Tk hoop. dat door de nieuwe ope ningstijden het veel makkelijker voor bewoners wordt om de weg naar de wijkbemiddelaar te vinden. Bovendien zijn mensen ook wel kom om eens kennis te maken en voor een praatje, maar belangrijk is het voor bewoners om te weten, dat wij er zijn voor hen!" Zowel het WOP Zuid als het WOP Dauwendaele zijn van maandag tot en met donderdag bereikbaar van 9.00 tot 12.00 uur en van 13.00 tot 17.00 uur. Dauwendaele is ook nog op de vrij dag van 9.00 tot 12.00 uur geopend. Een goede gelegenheid voor bewo ners om eens binnen te lopen en kennis te maken met de nieuwe aanwinsten van het wijkbeheer. Werkgevers die een gehandicapte in dienst nemen kunnen subsidie van de overheid krijgen op grond van de per 1 april 1998 in werking getre den wet Reïntegratie Arbeidsge handicapten (REA). De REA ver vangt de oude Wel Arbeid Gehandi capte Werknemers (WAGW). Met de inwerkingtreding van de wet REA worden gemeenten ver antwoordelijk voor de reïntegratie van de 'eigen arbeidsgehandicap ten'. Dil zijn arbeidsgehandicapten met uitsluitend een uitkering van de gemeente. De wet maakt het moge lijk op eenvoudige wijze zonder ad ministratieve rompslomp een ge- handiapte in dienst te nemen. De regelgeving Werkgevers die een arbeidsgehan dicapte in dienst nemen hebben recht op een subsidie ('plaalsings- budget') van 24.000,- gespreid over drie jaar. Met dit bedrag kan de werkplek worden aangepast. Mocht dit niet genoeg zijn, dan is een oplossing op maat bespreek baar. Werkgevers kunnen voorts ge bruik maken van de Wet Verminde ring Afdracht (WVA) en van de la ge lonenkorting. Hierdoor hoeft jaarlijks zo'n ƒ8.000,- minder loonbelasting te worden afgedra gen. Werkgevers lopen geen enkel risico bij ziekte van de gehandicap te werknemer. Nadere informatie De wet REA wordt uitgevoerd door de Werkmaatschappij Walcheren in opdracht van de gemeenten Middel burg. Vlissingen en Vccrc. Nadere informatie is verkrijgbaar bij de heer H..I. van Loon van de gemeen te Vlissingen, telefoon 487237 of de G Leenders, contactpersoon voor de gemeenten Middelburg en Veere. telefoon 675757. Burgemeester en wethouders van Middelburg maken bekend, dat zij bij besluiten van 30 juni 1998 de A rbe i d s voorw aarden regel i ng ge- meente Middelburg hebben gewij zigd (12e wijziging). Dezd besluiten hebben betrekking op: - vaststelling Nadere regels af bouw onregelmatigheidstoelage - wijzigingen betreffende het ge registreerd partnerschap - wijziging betreffende het mini mumloon. Bovengenoemde besluiten liggen ter inzage bij de sectie Communica tie van de dienst Middelen, Slad- huisstraal 2. Zaterdag 18 juli vindt op de Markt in Middelburg een Boerenmarkt plaats. Deze markt staat in het te ken van het dier en gedurende ver schillende activiteiten zullen de die ren ter bezichtiging worden gesteld. Tevens zijn er kramen met ambach telijke Zeeuwse producten. Bovendien zal de Middelburgse Turn Vereniging demonstraties ge ven van spon met dieren, zoals het springen overeen eclil paard. Ter gelegenheid van hel 100-jarig bestaan van de Rabobank zullen ge durende de maanden juli en augus tus verschillende activiteiten plaats vinden. Op 15 juli zal op de Markt in Middelburg springkussen-'voet bal zijn. Daarnaast zullen vanaf 30 juli tot en met 12 augustus draaiorgels te horen zijn buiten verschillende lo kale kantoren van de Rabobank op Walcheren. "Tafeltje Dekje" is een activiteit van de U.V.V. voor ouderen, ge handicapten en diegenen, die (tijdelijk) zelf niet voor een warme maaltijd kunnen zorgen. De maaltijden kunnen iedere maandag tussen 8.45 en 9.30 uur worden besteld. U kuni hiervoor bellen met nummer 0118-638570. Het bezorgen ge- beurt ook op deze dag. Menu van 20 juli lol en niet 26 juli maandag gehakt met stukjes kaas, erwten, worte len, aardappel puree dinsdag varkenslapje, savooiekool. aardap pelen woensdag runderlapje in rode wijnsaus, bloemkool, broccoli, aardappelen donderdag witlofschotel met ham-kaassaus, aardappelen vrijdag gepaneerde en gevulde visfilet mc't aardappel-preiscliotel zaterdag spaghetti bolognese zondag wat de pot schaft wjttm 4 V,-e V u T yw< -L:T- GUL. v i'U'MrauiV. tr*i i' VW\r Het college van B&W neemt de signalen die vorige week werden ontvangen van ambtenarenvakbond AbvaKabo en de recente berichtge ving in de Provinciale Zeeuwse Courant rond de afdeling Financiën uiterst serieus. B&W gaal dan ook graag in op het aanbod van de vakbonden AbvaKa bo. Novon en CFO om tol gesprek te komen. Het college betreurt hel overigens dat de communicatie met hei personeel tot stand moest ko men via de vakorganisaties en de media. Via de bestaande communicatielij nen binnen het ambtelijk apparaat en het gesprek met de bonden wil het college het draagvlak voor ver nieuwingen bij haar medewerkers verbeteren. Het college wil nu transparantheid creëren door gebruik te maken van open communicatiekanalen om zo m- en extern meer duidelijkheid en enthousiasme te scheppen. Dit acht het college van groot be lang om voldoende uitvoering te geven aan het bestuursprogramma. Dit bestuursprogramma houdt de realisatie van onder andere zwem bad, schouwburg en bedrijventer rein Mortiere. In de gang naar de studiezaal van hel Middelburgse Gemeentearchief is tot en met 30 september een klei ne expositie ingericht over pale ografie. Paleografie betekent oud schrift. In archieven bevinden zich vele handgeschreven documenten. Het raadplegen van 19e- en 20e- eeuwse teksten is meestal geen pro bleem. Het wordt pas moeilijk als er geschriften uit de periode vóór 1800 geraadpleegd moeten worden. Deze teksten zijn in andere hand schriften geschreven dan het huidi ge handschrift. De kunst om oude teksten te lezen, te transcriberen ontcijferen') en te interpreteren is te leren door bijvoorbeeld zelfstu die of het volgen van cursussen oud schrift. Gids Kennis van oud schrift is onont beerlijk voor een ieder die onder zoek wil doen in archieven. Een goede hulp bij het lezen van oude tekstren is de recentelijk versche nen gids "Werken met Zeeuwse bronnen" dat tekst en uitleg geeft bij het lezen van archiefstukken. Deze gids biedt een groot en geva rieerd aantal teksten afkomstig uit de Zeeuwse archieven Het biedt hulp bij het lezen, transcriberen en interpreteren van oude geschriften. Wedstrijden Voorafgaand aan de presentatie van deze gids werd in december 1997 in de raadzaal van liet Middelburgse stadhuis de Eerste Zeeuwse Pale ografie wed strijd gehouden. Tweeëndertig deelnemers bogen zich over drie pittige teksten uit de 16e en 17e eeuw die in één uur ge transcribeerd dienden te worden. De winnaars werden in de trouw zaal gehuldigd. Woord en beeld De tentoonstelling doet in woord en beeld verslag van deze wedstrijd. Verder zijn in de vitrines onder an dere charters (gezegelde akten op perkament) en diverse oude zegels uit de archieven te zien die in het Gemeente-archief berusten. De expositie is tot en met eind sep tember te bezichtigen tijdens de openingsuren van het pand aan de Stadhuisstraat 2 te Middelburg.

de Faam | 1998 | | pagina 3