Dierenbescherming heeft nieuw kantoor Zeeuws Filmarchief zoekt Zeeuwse films Wie heeft de mooiste motor? Tentoonstelling Walcheren 1944 in vuurtoren van Westkapelle 32» C Zomeraanbieding: 995,- WOENSDAG 15 JULI 1998 JAARGANG 100 - NUMMER 29 WEKELIJKS HUIS AAN HUIS OP GEHEEL WALCHEREN R C diamantring Juwelier%Ajfr MNDERJMADEN Kwetsbaar Informatie over de gemeente Middelburg vindt u op pagina 3 Deze week: Verschillende afdelingen van de Stichting Jeugdzorg Zeeland zijn herenigd in een nieuw pand aan de Roozenburglaan in Middelburg. De Domburgse ondernemer Jordi de Looff opent samen met zijn kersverse compagnon Marcel Bouwman de deuren van zijn derde winkel: Jordi's Snoep in de Lange Delft in Middelburg. De winkel verkoopt 'alles wat lekker is'. Milieubeschermers van Greenpeace hebben een winkeltje ingericht aan de Middelburgse Penninghoeksingel. Het winkeltje is elke tweede zaterdag van de maand geopend. Verder deze week: nuttige informatie van de overheden en handige van dag tot dag overzichten met wat de komende week brengt. PZC WEEKBLADEN faam/i^l^er De Duitse journalist Arnsgar Dürnholz schrijft in de inleiding van zijn boek 'Het laatste bastion' dat de slag om de Schel de in 1944 erger was dan de slag om Nor- mandië. Dat vindt Martin Hollebrandse wel wat overtrokken, maar hij vindt wel dat er meer aandacht aan de bevrijding van Walcheren moet wor den gegeven. Daar om exposeert Holle brandse tot en met 9 augustus in de 54 meter hoge vuurto ren van Westkapelle zijn verzameling over de bevrijding van Walcheren. Film Vuurtoren De afdeling Noord- en Midden-Zeeland van de Dierenbescherming is verhuisd naar een nieuw pand. Het klei ne kantoortje in de Vlissingse Scheide straat is verruild voor een aanmerkelijk rui mer pand aan de Alexander Gogelweg in Vlissingen. Nadat de Dierenbescherming zich zes jaar geleden in de Scheldestraat heeft gevestigd is het aantal leden van de vereniging aanmerke lijk gestegen. Opval lend was echter wel dat de klachten veelal niet bij het kantoor werden gedeponeerd maar via de telefoon of fax. ...steeds meer besef dat we ook goed voor de dieren moeten zorgen... ...We kunnen ons geld beter gebruiken voor de bescherming van dieren... ...er móest wel het één en ander verbouwd worden... De Werkgroep Zeeuws Filmarchief heeft een folder laten drukken waarmee het archief de boer op gaat om oude Zeeuwse films boven water te krij gen. De werkgroep is aan het eind van de jaren tachtig opgericht door de Stichting Film theater en bestaat uit verschillende Zeeuwse archieven die films in hun depots bewaren. De oude Zeeuwse films zijn de laatste tijd in de belangstel ling komen te staan door het programma 'Terugkieken' dat Om roep Zeeland elke vrij dag uitzendt. Kleine Markt 1 VLISSINGEN tel. 0118-412605 Een probleem van oude films is dat de tand des tijds het beeld materiaal niet be paald ongemoeid laat. Na verloop van tijd kunnen de beelden gaan vervagen of scheurt de perfo ratie uit. „Als de films in een archief wor den opgeslagen dan wordt dat verval zoveel mo gelijk tegen ge gaan", legt Wig- gers uit. „In Zee land zijn verschil lende bewaar plaatsen die zijn voorzien van kli maatbeheersing. Een constante temperatuur en een afgemeten luchtvochtigheid kunnen al veel el- (advertentie) Bouw Veersche Poort Nieuwe medewerksters WOP's B W in gesprek met vakbonden Tentoonstelling Paleografie Subsidie bij in dienst nemen gehandicapte Spekcheques Middelburg lende voorkomen". De techni sche middelen hebben het mogelijk gemaakt dat oude filmbeelden worden overgezet op video. „Maar dan is het wel heel belangrijk dat de ori ginele films bewaard blijven", waarschuwt Wiggers. „De levensduur van een vi deoband is maar beperkt, dan is de originele film veelal nog een beter medium". Mensen die oude films op zolder heb ben liggen kunnen deze aan de Werkgroep Zeeuws Filmar chief schenken of in bruikleen geven. Angst dat hun privé-beelden aan een groot publiek worden getoond hoeven de schenkers niet te hebben. Wiggers: „Amateursfilms zien we als een belangrijk onderdeel van ons culturele erfgoed. We gaan die niet vertonen maar bewaren ze voor historisch onderzoek, nu en voor toe komstige generaties". In ieder geval worden de films opgenomen in de omvangrij ke catalogus van de werk groep die al enige honderden titels telt. Het secretariaat van de Werk groep Zeeuws Filmarchief wordt beheerd door het Zeeuws Documentatiecentrum, Postbus 8004, 4330 EA in Middelburg. Tijdens de laatste dag van de kermis in Vlissingen wordt een grote bijeen komst van motorrijders ge houden. Bij het Arsenaal wordt een motormarkt ge houden en op een speciaal terrein worden de motoren geparkeerd die meedoen aan de 'Show your bike'- wedstrijd, de verkiezing van de mooiste motor. De verkiezing van de mooiste motor wordt gehouden in de categoriën Amerikaans, Euro pees, old timers en Japans. De prijzen die met de wed strijd zijn te winnen liegen er niet om. Er zijn geldprijzen van vijftien honderd gulden, blinkende bekers en waardebonnen voor de mooiste exemplaren. Van 14 tot 21 uur treden de bands Juke Joints, Sideburns en Free Bird op. Tussendoor is er een demonstratie van country line dancing. Op de motor- markt zijn gebruikte motoron derdelen en allerhande acces soires te koop. De Motor Rijders Actie Groep (MAG) verdedigd er de belan gen van motorrijders. Op de Zeilmarkt is er een sexy mo torwasserette waar de motor rijders voor enkele knaken hun machine kunnen laten poetsen. De motormeeting wordt gehouden van 12 tot 20 uur en de toegang is gratis. Oplage: 51.450 ex Uitgave: Uitgeverij Provinciale Zeeuwse Courant b.v. Exploitatie: Ch. van den Oosterkamp (0113) 273000 Privé (0118)417802 Administratie: PZC Oostsouburgseweg 10, postbus 18, 4380 AA Vlissingen Advertentieverkoop: Jerry Tupanwel (0118) 484316 (privé (0118) 615044). A. Lammers-Van Otterdijk (0118) 484313 (privé (0118) 640277). Redactie: Ad Hanneman, (0118) 484275 en Ellen de Dreu-Erkens, (0118) 484276 privé 0118-641484 Redactie-adres: Postbus 18, 4380 AA Vlissingen fax. nr.: (0118) 472404 Bezorging: 0800-0231231 Druk: Wegener Nieuwsdruk Zeeland, te Vlissingen. Druktechniek: offselrotatie. Sluitingstijd redactie: maandag 10 00 uur Advertenties: maandag 12.00 uur Faam/Vlissinger maakt deel uit van de Zeeland Combinatie huis-aan- huisbladen. Totale oplage: 181.000ex. „Het is begonnen met het zoeken naar kogels toen ik nog op de lagere school zat", vertelt Hollebrandse. En daarna is het eigenlijk nooit meer over gegaan". Door het bezoeken van beurzen in Bel gië en Duitsland, rommel markten, giften van particu lieren en het ruilen met an deren is zijn verzameling oorlogsmateriaal tot de hui dige grootte gegroeid. Voor de tentoonstelling zijn drie verdiepingen van de vuurto ren ingericht. Op de eerste verdieping kunnen bezoekers veel fotomateriaal vinden. Op de tweede verdieping zijn onder meer militaire unifor men van de geallieerde be vrijders en van de Duitse be zetters opgesteld. Op de der de verdieping wordt een film vertoond die ongeveer 20 minuten duurt. Hollebrandse heeft bewust gekozen de ten toonstelling te beperken tot wat op Walcheren gebeurd is. „Hoe breder de opzet, hoe oppervlakkiger het wordt. Door je te beperken tot één onderwerp, kun je er dieper op ingaan", legt hij uit. Vooral de collectie foto's is veelzijdig en compleet. Er hangen foto's die door de Duitsers zijn gemaakt voor propaganda. Verder zijn er foto's die genomen zijn door het verzet. De foto's zijn zeer scherp en vertonen veel her kenbare plaatsen op Walche ren. Wat minder scherp zijn de foto's die door de geal lieerden gemaakt zijn. Maar dat is begrijpelijk. Ze zijn ge nomen op het moment van de landing op Walcheren. Maar ook de andere elemen ten van de tentoonstelling zijn zeker de moeite waard voor een bezoek. Hollebrandse wil met de ten toonstelling de aandacht ves tigen op de mogelijkheid een permanent museum te vesti gen over de bevrijding van Walcheren. Het Walcherse landschap bevat veel ele menten die herinneren aan de oorlog. Bunkers, tank grachten en piramidever sperringen die tanks tegen moesten houden. Reden ge noeg voor een museum. „Ik ken plaatsen met een oor logsmuseum waar minder is gebeurd dan op Walcheren". Met de tentoonstelling wil hij laten zien dat er wel degelijk belangstelling is voor zo'n museum. Verder wil hij met de exposi tie de herinnering levend houden aan wat in 1944 ge beurd is op Walcheren. En hij wil de spullen van zijn verza meling graag een keer laten zien. Hollebrandse heeft de tentoonstelling zelfstandig opgezet met behulp van Frans de Hoop, een andere verzamelaar van oorlogsma teriaal. Om verschillende redenen heeft Hollebrandse gekozen voor de Westkappelse vuur toren als expositieruimte. Al lereerst omdat er een link ligt tussen de toren en de oorlog. De Duitsers gebruikten de to ren als observatiepost. Voor de geallieerden vormde de toren een markerings- en oriëntatiepunt. Verder maakt de vuurtoren het extra aantrekkelijk om de tentoonstelling te bezoeken. Bezoekers kunnen vanaf het platform bovenop de toren goed zien waar alles zich af speelde en hebben daar bo vendien een prachtig uitzicht over Walcheren. Tenslotte is de vuurtoren een uniek en markant punt in het Walcherse landschap dat makkelijk is te vinden voor toeristen. Bezoekers kunnen de tentoonstelling bezichti gen tot en met 9 augustus. De expositie is geopend van donderdag tot en met zon dag van 13:30 uur tot 20:00 uur. De entreeprijs voor vol wassenen is ƒ3,50 en kinde ren onder de twaalf betalen ƒ2,- Martin Hollebrandse is nog druk bezig met de inrichting van zijn expositie. FOTO JAAP WOLTERBEEK De Zeeuwse tak van de Die renbescherming is één van de weinige afdelingen die be schikt over een eigen kantoor. De aankoop en verbouwing van het nieuwe pand heeft de afdeling Midden en Noord Zeeland van de Dierenbe scherming zelf bekostigd. „Dat was één van de voor waarden", vertelt voorzitter Paul van Belzen. „Boven ons oude kantoor was een woon huis gevestigd. Aanvankelijk werd dat gehuurd door een medewerker van de Dierenbe scherming maar die is ver huisd. We hebben toen beslo ten dat het beter is als we ons met onze kerntaken bezig hou den in plaats van ook als ver huurder op te treden. Daarom hebben we het pand afgesto ten". Na de verkoop van het pand in de Scheldestraat werd Inge Zweedijk en Paul van Belzen voor het nieuwe pand van de Dierenbescherming in Vlissingen. FOTO JAAP WOLTERBEEK uitgekeken naar een nieuw kantoorpand. Het pand en de verbouwing van de nieuwe stek moesten kunnen worden betaald met de verkoop in de Scheldestraat. „We hebben erg geboft met dit gebouw", vindt Inge Zweedijk, hoofd kantoor en informatiecentrum. „Het is een oud postkantoor dus er moest wel het één en ander aan verbouwd wor den". Zo was het gebouw er op ingericht dat medewerkers langs de achterzijde binnen kwamen. Alle lichtschakelaars waren dan ook bij de achter deur geplaatst. „Dat hebben we allemaal veranderd", doet Van Belzen uit de doeken. „De oude telefooncel is creatief omgebouwd tot garderobe en etalage. We zijn sinds april be zig geweest met de verbou wing die voornamelijk door vrijwilligers is uitgevoerd". De werkzaamheden van de Dierenbescherming worden in hoofdzaak door vrijwilligers gedaan. Inge Zweedijk is de enige die, zij het in deeltijd, in dienst is bij de vereniging. „De opening van het vorige kantoor heeft ons veel goed gedaan", vertelt Zweedijk. „Het aantal leden is toen ge stegen tot 2400 volwassenen en 600 jeugdleden. We hopen dat die groei door blijft gaan". De Dierenbescherming houdt zich bezig met het nagaan van klachten over misbruik en ver waarlozing van dieren. De klachten worden geregistreerd door vrijwilligers waarna er een inspecteur op pad gaat om te kijken of de klachten ge grond zijn. Daarnaast houdt de vereniging elk jaar een gro te collecte. Zweedijk: „We ge ven ook een eigen blad uit: Beesten Berichten. Daarmee houden we onze le den op de hoogte van onze activiteiten". Ook de contac ten met de vrijwilligers van de vereniging worden vanuit het kantoor onderhouden. Een an dere kerntaak van de Dieren bescherming is het geven van voorlichting. „In Nederland is er steeds meer besef dat we ook goed voor de dieren moe ten zorgen", weet Zweedijk. „Toch is het helaas nog steeds zo dat een vereniging als de onze voor het lot van de die ren op moet komen. Ook in ons land leven nog steeds die ren in erbarmelijke omstan digheden". Het nieuwe kan toor van de Dierenbescher ming aan de Alexander Gogel weg in Vlissingen is 14 juli in gebruik genomen. Het kantoor en informatiecentrum wordt in oktober, rond dierendag, of ficieel geopend. „Niet met een groot feest", vertelt voorzitter Van Belzen tot besluit. „We kunnen ons geld beter gebrui ken voor ons hooffdoel: de be scherming van dieren". Het doel van de Werkgroep Zeeuws Filmarchief is om een zo compleet mogelijk beeld te krijgen van welke Zeeuwse filmbeelden er voorhanden zijn. Behalve deze inventarisa tie wil de werkgroep de histo rische beelden conserveren zodat ze voor het nageslacht bewaard blijven. „Na de oprichting van de werkgroep zijn ook de Zeeuw se archieven erbij betrokken", weet Arnold Wiggers, secreta ris van de werkgroep en hoofd \/an hpt 7ppiiws Documenta tiecentrum in Middelburg. „Het doel was toen om Zeeuwse filmbeelden te in ventariseren, conserveren en te vertonen. Nu houden wij ons voornamelijk bezig met inventariseren en conserve ren. Wat betreft de vertoning van de films aan een groot pu bliek voorziet Omroep Zee land in de behoefte". Het pro gramma Terugkieken van Om roep Zeeland heeft de Zeeuw se films weer helemaal in the picture gezet. „Dat is ook de reden dat we een nieuwe fol der hebben laten drukken. Je moet het ijzer smeden als het heet is en dat lijkt nu zo te zijn", verklaard Wiggers. De films waarin de werkgroep geïnteresseerd is zijn niet al leen de schaarse films die over Zeeland of Zeeuwse on derwerpen gemaakt zijn maar vooral ook amateurfilms. „Die amateurfilms bevatten vaak een schat aan informatie die door de eigenaars van de films vaak niet eens gezien wordt", vertelt Wiggers. „Een filmpje van een boerenbruiloft uit de jaren dertig kan voor geschiedschrijvers bijvoor beeld al heel interessant zijn. In de verschillende Zeeuwse archieven zijn werkelijk kilo meters geschreven bronmate riaal bewaard gebleven. Door de films kunnen we ook de be wegende beelden bij die infor matie zien. Juist amateurfilms geven een uitstekend beeld van hoe het da gelijks leven in Zeeland er vroe ger uit heeft ge zien". Beeld van de inundatie in 1944 van Oost-Souburg. De Souburgse huisarts G.A. van Bockel heeft deze histori sche gebeurtenis op film vastgelegd. FOTO ZEEUWS DOCUMENTATIECENTRUM 1»

de Faam | 1998 | | pagina 1