Symi: een eiCancC om van te houden Vakantie Informatie Lezers Aanbieding redactie serulce weekbladen Wegener Onverwachte ontmoetingen Even stoom af blazen Rust en verkoeling op landelijk Rhodos 'Griekenland: uitgeroepen tot het meest ideale vakantieland door Hare Majesteit de Zon.' Dat is de tekst die dit jaar op menig billboard te lezen staat. Griekenland als land van de zon. Mooi weer, blau we zee, witte stranden. Het is een verleidelijke belofte waar elk jaar weer menige strandvakantiel- iefhebber voor door de knieën gaat. Toch is daarmee het beeld van vakantieland Griekenland aller minst compleet. Want natuurlijk is er nog veel meer te zien en te beleven onder de Griekse zon. Van cultuur uit verre en meer nabije tijden, ongerepte landschappen en ruige hooggebergten tot kabbe lende zeeën waar het heerlijk zeilen is. Het aardige van Griekenland is bovendien dat dit alles vaak ook te vinden is in plaatsen die toch vooral bekend staan als zon- en strandbestemming. Reisverslaggever Rolff Stettiner liet de zwembroek thuis en reisde af naar Rhodos op zoek naar een verrassend ander Griekenland. Woensdag 8 juli 1998 FAAM/VLISSINGER Voor informatie over Rhodos kunt u in Nederland terecht bij de Grieks Nationale Organisatie voor Toerisme, Leidsestraat 13, 1017 NS Amsterdam, tel. 020-6254212/13/14. U kunt zich eventueel ook rechtstreeks wenden tot de EOT in Rhodos: Tel. 0030-241.21921. Ook bij uw reisbureau kunt u zich oriënteren op een vakantie op Rhodos. Want zeer veel tou roperators bieden reizen naar Rhodos aan. (Met dank aan Griekse Nationale Organisatie voor Toerimse Amsterdam, mevr. S. Karavokyrou EOT Rhodos, Hotelassociatie Rhodos en Transavia voor het mogelijk maken van deze reportage). Transfer-tip Bent u in Griekenland op vakan tie en wilt u er een paar dagen tussenuit dan kunt u nu heel goedkoop een oversteek maken naar Cyprus of Israël. Want Celtic Travel Seabridges geeft namelijk een flinke korting op vertoon van de hotelbon van het EuroPass Hotel Programma, de hotelbon die voor 24,95 gulden recht geeft op meestal 2 of 3 gratis overnachtingen in talrijke volledig geaccommodeerde hotels in Europa waarbij u alleen betaalt voor ontbijt en diner. Ook als u op vakantie bent in Italië en u wilt oversteken naar allerlei Griekse eilanden zoals Korfu, Gourmenitsa, Patras of naar Sardinië of Corsica, kunt u profiteren van de korting die u krijgt met de hotelbon van het EuroPass Hotel Programma. Lezersaanbieding U kunt het EuroPass Programma direct thuis gestuurd krijgen door overmaking van f 24,95 voor administratie- en verzend kosten van de catalogus en de hotelbon naar bankrekening 511.676.670 (ABN-AMRO) tnv EuroPass of een euro- of giro cheque (vergeet niet naam en adres) te sturen naar EuroPass postbus 2144 1000 CC Amsterdam. Wilt u liever eerst meer informa tie hebben, bel dan de EuroPass infolijn: 020-4161049. Deze pagina werd in opdracht van uw krant vervaardigd door: Postbus 1830 3000 BV Rotterdam tel 010 4699725 Tekst en samenstelling: Rolff Stettiner 'De toerist moet in Griekenland meer gelegenheid krijgen om kennis te maken met het authentieke Griekse leven'. Dat was begin dit jaar op de Utrechise Vakantiebeurs veelvuldig te horen bij de stand van het Griekse Verkeersburo. Maar ja, hoe doe je dat als je zelf geen woord Grieks spreekt en de oude Griek aan de andere kant van het tafeitje het Engels volstrekt onmachtig is? Natuurlijk kun je het kontakt laten regisseren. Geef de toerist een gids mee, breng hem onder op een boerderij waar de bezitter op z'n minst een beetje Engels spreekt of neem hem mee naar een 'Griekse' avond rond de wijnkelders van Emföna 't Is allemaal goed bedoeld, maar natuurlijk blijft spontaan kontakt het allerleukste. Voor de jongere reizi ger is dat niet echt een probleem, want de Griekse leeftijdgenoten in bars en café's spreken vrijwel allemaal Engels. En soms, soms moetje ais vakantieganger ook gewoon een beetje mazzel hebben om tegen het echte Griekse leven aan te lopen. Bijvoorbeeld bij een bezoek aan een klooster waar nel een huwelijks plechtigheid wordt voorioereid en de Pope nog tijd heeft voor een praat je en zelfs geen bezwaar heeftom in vol ornaat nog even tegen het decor van het klooster te poseren. Of neem de families van het bruid spaar, die je spontaan uitnodigen de ceremonie en het feest daarna bij te wonen en je meteen naar de voorste rijen dirigeren omdat je daar v als speciale gast het beste uitzicht hebt en de fraaiste foto's kunt maken. Tja, zoveel onverwachte Griekse gastvrijheid je zou er haast verlegen van worden! Ook de ibMft fervente cul tuurliefhebber is van tijd tot tijd toe aan een verzetje. Gelukkig heeft Rhodos wat dit betreft veel te bieden. Zonder al te veel overdrijving kan wel worden gezegd dat de oude stad één groot open- •■.;ju$stefistauróïit Ss, waö4'?o'"- talrijk zijn de restaurants en terrassen. Griekenland is een land met vele gezichten. Zeker in de Dodekanisos zijn de verschillen tussen de - vaak niet eens zo ver van elkaar gelegen eilanden - groot. Eén zo'n juweel met een volstrekt unieke uitstraling is Symi. Een klein eiland op slechts twee uur tjes varen van Rhodos. oor velen is Rhodos een vakantieparadijs bij uitstek. Lange stranden, moderne hotels, bruisende boule vards en een nachtleven dat nooit lijkt te eindigen. Een vakantie- feest waar men maandenlang naar uit kijkt en dat altijd weer net te kort is en dus om herhaling vraagt. Dat Rhodos een grote aantrekkingskracht heeft, valt moeilijk te betwisten. U moet wel erg verlegen zijn om er in het hoogseizoen op de drukke stranden en overvolle ter rassen te vereenzamen. Toch is het juist die drukte, die voor anderen een reden is om niet alleen Rhodos. maar ook de naastgelegen eilanden van de Dodekanisos als Kos en Kalimnos, links te laten liggen. Dat is jammer én onterecht. Want ook voor wie niet op zoek is naar strand, zee. boule vard en discotheek, heeft Rhodos veel te bieden KOSMOPOLITISCH Je kunt je zelfs afvragen hoe 'typisch' Grieks Rhodos eigenlijk is. Want hoewel ooit één van de belangrijkste centra van de Hellenistische wereld, werd het eiland later eeuwenlang overheerst door 'vreemden': Europese Kruisridders, Turkse (Ottomaanse) Sultans, Italiaanse fascisten. Tel daarbij op een eeuwenlang Bossen? Op Rhodos? Jazeker wel En niet eens zo heel ver van Rhodos- stad. Want over het eiland loopt een bergrug die net ten zuiden van Rhodos- stad begint en op het zuidelijkste puntje van liet eiland eindigt. Vooral het deel in het midden van het eiland is fraai bebost, Hier vindt u ook de twee hoogste toppen van het eiland: Ativsros (1215 mtr) en Profitis Ilias (798 mrt). Vooral de rit naar deze laatste is een zeer aangename. Kronkelende wegen leiden door lommerrijke loof- en naaldbossen en voeren >j langs onverwachte vergezichten. De tocht eindigt bij twee hotels (in alpine-stijl!) die in de jaren dertig door de Italianen werden gebouwd. Ooit was het een luxe vakantie oord voor Italianen, die er jaagden en in de winter zelfs op de lange latten stonden. Aangenaam verpozen is het ook in Epta Piges (De zeven bronnen) even voor bij Kolimbia. Het is een schaduwrijk dal waar zeven bronnen uitkomen in een kiem meertje U kunt over een bospad van de bronnen naar het meer lopen, maar deze ook via een smailé tunnel bereiken. Wel de broekspijpen opstr- open, waft er staat water in de tunnel! Helemaal vergeten dat u op Rhodos bent, kunt u in de Vlindervallei. Het is een ravijn waarin een zeldzame vlindersoort leeft, waarschijnlijk aangetrok ken door de al even zeldzame boomsoort die alleen hier in Griekenland groeit. Door het ravijn is een geplaveid wandelpad aangelegd, onderbroken door talrijke bruggetjes.: trappen en: steigers. Overdag hangen de vlinders in rust aan de takken van de bomen. Soms schrikken ze en zwermen ze in een rode wolk uit... een majestueus gezicht! Hoe cultuurhistorisch fraai Rhodos-stad ook is, soms is kef prettig om éven de drukte van de stad 'fe kunnen ontvluchten. Daarvoor kunt u natuurlijk óp zoek gaan naar een stii stukje strand en rust en ver koeling zoeken aan het water. Een andere manier om aan drukte en warmte te ontsnappen, is het maken van een tocht over het eiland of een bezoek aan de fraaie, hooggelegen bossen in 'de binnenlanden' van het eiland. her Ce eft Rfiodos bloeiende Joodse gemeen schap en de ontelbare koop- en ambachtslieden die zich door de tijd heen van heinde en verre op Rhodos vestig den en er rest geen andere conclusie dan dat Rhodos een kruispunt van culturen is. Voor wie er oog voor heeft, hoeft naar die mix van culturen op Rhodos dan ook met lang te zoeken. Er zijn maar weinig plaat sen op de wereld waar een klassieke tempel, een Byzantijns klooster, een middeleeuwse ridder burcht, een Turkse mos kee, een Italiaans patri ciërshuis en een oude synagoge op slechts enkele voet stappen van elkaar verwijderd liggen. Rhodos is een kosmopolitische bestem ming - en met alléén door de vele bezoe kers die er jaarlijks uit alle windstreken neerstrijken. In Rhodos-stad is die mix van culturen het meest duidelijk zichtbaar Dat begint al bij binnenkomst in de oude haven (Mandraki). Links op de pier een rij wind molens in Griekse stijl, rechts de con touren van het in Venetiaanse stijl gebouwde Gouverneurspaleis, geflan keerd door de in Italiaanse stijl geres taureerde klokketoren van de Evangelismos- kerk. Een stukje verder langs de kade waant het koepeldak van de Nea Agora ons even in het midden-oos ten. Hoog boven alles uit tro nen de torens van het Grootmeesterspaleis. het hart van de middeleeuwse ridderburcht die de oude stad domineert. Klassieke elementen liggen her en der verscholen en openbaren zich pas in volle omvang aan de andere kant van de stad, op de top van de heuvel. Daar vindt de liefhebber drie Dorische zuilen, resten van wat ooit de Apollo-tempel was - op een steenworp afstand van sta dion en amphitheater. OUDE STAD De oude stad presenteert zich als een koektrommel boordevol cultuurhistori sche lekkernijen. Wie alles wil zien. heeft aan een dag met genoeg en zal zich bovendien onherroepelijk los moe ten maken van de vele verleidelijke ter rassen. Het beste koopt u bij één van de vele kiosken een gedetailleerde wandel- gids. Zo bepaalt u zelf wat u wilt zien en voorkomt u dat u, eenmaal van het juis te pad geraakt, verdwaalt in het labyrint van (overigens bekoorlijke) steegjes dat zich achter de hoofdstraten van de oude stad bevindt. Zo'n wandeltocht brengt u natuurlijk naar het Grootmeesterspaleis en de rid- derwjk met de beroemde Ridderstraat met de naar taal ('tongen') ingedeelde onderkomens ('herbergen') van de rid ders. Dat de middeleeuwse burcht er hier zo perfect gerestaureerd uitziet, is het werk van de Italianen Rhodos van 1912 tot 1943 bezetten Zij spaar den kosten noch moeite bij de restau ratie. Overigens niet alleen uit eerbied voor het cultuurbezit: het gerestaureerde Groot meesters-paleis was bedoeld als i zomerverblijf voor Mussolini! Krijgt u het van het slenteren in de middagzon wat al te warm, dan kunt u verkoe ling zoeken in één van de musea of ten toonstellingen. Zeker een bezoek waard is het Grootmeesterspaleis. Vele zalen worden gesierd door schitterende vloer mozaïeken. Ook vindt u hier een ten toonstelling met archeologische vond sten. Een leuke aanvulling op de grote collectie die u in het Archeologisch Museum aan het Platia Mousio kunt bekijken. Aan het zelfde plein ligt ook het Byzantijns Museum. Maar met alleen de ridderwijk is de moeite waard. Ook de Turkse wijk met de vele moskeeen en de oude Joodse wijk met de in een steeg verscholen synagoge zijn een bezopk meer dan waard. Bovendien hoeft u tijdens uw tocht door de stad niet bang te zijn dat u geen tijd meer heeft voor een drankje en hapje of het kopen van een souvemertje. Want de hoofdstraten zijn een ware uitstalkast van winkeltjes en terras sen, waar het aangenaam verpozen is Wel zo prettig als u hoofd even meer naar vakantie dan naar cultuur staat. Zij zetten u een mix van Griekse en Europese gerechten voor. Tegen uiteenlopende: prijzen. Wat er 'te bikken' valt,; is al van verre te zien. Want ieder res taurant heeft buiten een groot boord staan waarop afbeeldingen van de gerechten zijn. opgeplakt die door een meer of minder opdringerige ober wor den aangeprezen. Hier en daar zorgt een muzikant, orkestje of dansgroepje voor wat 'couleur locale', die u overigens nadruk kelijk met een knipoog moet nemen. Want wie cie échte tradi tionele volksdans wil bekijken, kanbeter terecht in het theater in de oude stad waar (vrijwel) eike l avond een voorstelling1 is. Wat minder toeristisch zijn de eethuis jes aan de Nea Agora. Eigenlijk is dit de marktplaats. Overdag is het (ook voor de inwoners van de stad) de plek om verse groente,: vis en fruit te kopen. De eethuis jes zijn hier wat eenvoudiger (uit gezonderd die aan de buitenzijde aan de haven) en goedkoper, Wilt u echt uit de bol gaan, dan kunt u terecht in één van de veie bars en discotheken. Ze liggen vrijwel allemaal in de Nieuwe Stad. Hier vindt u voor elk wat wils. Van Hollandse kroeg, 'Gabber'-paradijs, tot trendy mtei- net-café waar u na een paar-gla zen bier of ouzo zowei live als vir tueel een 'boompje' kunt opzetten. een bezoek te brengen aan het tussen de kronkelige straatjes (goed op de spaarzame boordjes letten!) ver scholen museum. KLOOSTER Wie er zin in heeft, kan een wandeltocht ondernemen naar de andere kant van het eiland (u kunt ook een taxi nemen). Daar ligt, verscholen in een schilderach tige baai het kleine plaatsje Panormitls. Hier kunt u genieten van de rust van het nog grotendeels authen tieke dorp, het klooster en de haven, die inmiddels een geliefde aanlegplaats voor zeilbootjes is. In Panormitis kunt u ook. overnachten, want het oude klooster dient tevens als hotel. U kunt Panormitis ook met de excursieboot bereiken. Gelukkig leggen ze er maar een half uurtje aan. Daarna keert de rust er weer terug, gaat het echte Griekse leven er weer onverstoord verder en kunt u er zélf ervaren waarom de Antieke goden zo van Griekenland hielden. weer een meer Italiaanse sfeer. Handel en sponsvis- serij bloeiden juist tijdens de Italiaanse overheersing. Veel van de huizen die destijds in Italiaanse stijl en kleuren gebouwd werden, staan nu weer leeg. Hoewel deels vervallen heeft men de fapades fraai onderhouden Wie de haven van Gialos binnenvaart ziet tegen de berghellingen dan ook een onvergetelijk fraai decor van kleurrijke huizen,... EXCURSIEBOOT De meeste vakantiegangers komen met de excursie boot vanuit Rhodos naar Symi. Het is een populaire dagtocht die u zo'n drie uur de tijd geeft om het eiland te bekijken. En dat is lang niet genoeg. Het beste boekt u dan ook vooraf een overnachting op Symi. U gaat dan de eerste dag met de excursieboot naar Symi en pas de volgende dag weer terug Alleen zo heeft u de tijd om buiten de drukke uren om bijvoorbeeld de bijna vierhonderd treden van de Kali Strati te beklim men en vanaf de burcht uit kijken over haven, zee en Turkse kust of er Symi heeft een lange geschiedenis. Volgens de legen den dankt het zijn naam aan een gelijknamige Rhodische prinses die ooit door een zeegod en scheepsbouwer naar het eiland werd ontvoerd. Aan die scheepsbouw ontleende het eiland lange tijd het bestaansrecht. In ruil voor schepen aan Kruisridders en Turken wist het eiland lange tijd zijn zelfstandigheid te bewaren. In latere jaren werd de sponsvis- serij er erg belangrijk. Nog altijd is een stukje natuurspons er een veel gekocht souvenir. FApADES Hoewel de Kruisridders ook op Symi een burcht bouwden, hebben zij niet zo'n nadrukkelijk stempel op het eiland gedrukt als op Rhodos Zo krijgt u in Panormitis*en Chorio nog een goede indruk van het authentieke Dodekanesische Griekenland Daarentegen ademt de havenplaats Gialos juist V' I

de Faam | 1998 | | pagina 5