Jolïen Janse wint kleurwedstrijd Alhambra Eerste Nederlandse trekkermuseum in Nisse zomer lang open Gezellige drukte in Serooskerke De fotograaf voor de mooiste trouwreportage I FOTO VERSCHOORE WEKELIJKS HUIS AAN HUIS OP GEHEEL WALCHEREN WOENSDAG 8 JULI 1 JAARGANG 100 - NUMMER 28 'Geef ons heden ons dagelijks brood7 staat in kolossale letters op de muur bij Daily France in Vlissingen geschreven. Enkele meters verder siert een reusach tige katapult de muur van de parkeerga rage achter het Scheldeplein. De Vlis- singse binnenstad is opgesierd door dertien beeldend kunstenaars uit de Scheldestad. „Voorlopig blijven de wer ken drie maanden hangen77, vertelt Leon Riekwell van het Bureau Beeldende Kunst. „Maar misschien bevalt het de Vlissingers wel zo goed dat het nog wat langer mag blijven hangen77. De organisatoren van de Stroskerkse dag kunnen tevreden terugkijken op een geslaagd evenement. Honderden bezoekers bezochten afgelopen zaterdag de jaarmarkt in het dorp. Zo'n zeventig kraampjes stonden in het cen trum van het dorp en talloze andere activitei ten zorgden voor vertier. „En het weer heeft ook prima meegewerkt", vertelt Nathalia Pleune van de Ondernemersvereniging Ser ooskerke tevreden. „Het is precies zoals wij ons hadden voorgesteld". Ruim tachtig kinderen waren zaterdagmiddag naar het Alhambra Theater in Vlissingen geko men om de prijsuitreiking van de kleurwed strijd bij te wonen. De kinderen hadden een kleurplaat, die in de Faam/Vlissinger stond af gedrukt, ingeleverd. Jolien Janse was de ge lukkige winnares, zij won de hoofdprijs: een compleet verzorgde reis naar Warner Bros Mo vie World in Duitsland. Er zijn mensen die postzegels verzame len, of modelautotjes. In Midden-Zeeland wordt dat verzamelen PZC WEEKBLADEN faam/williger door enkele liefheb bers wat groter aan gepakt. We hebben 't dan over tractoren. Of liever: trekkers, om 't op goed Nederlands te houden. Ze zijn aangesloten bij de Oldtimer Trekker en Motorenclub Midden- Zeeland. Sinds kort heeft die club een ei gen museum: het Trekkermuseum. 't Ligt verscholen in het groen aan een doodlo pend weggetje tussen 's-Gravenpolder en Nisse, tegenover het voormalige stationne tje aan de Palmboom- seweg. Museumdirecteur Contacten Wt In de Middelburgse Herenstraat heeft Ja- net van Stee schoenenzaak Zoey geo pend. In de winkel worden exclusieve damesschoenen verkocht die rechtstreeks van de ontwerper komen. Erik's Intersport in de Nieuwe Burg in Middelburg is verhuisd. De winkel zit nog steeds in dezelfde straat maar is veel groter en ruimer. Het familiecircus Bongo viert dit jaar haar twintigjarig bestaan en geeft een aantal voorstellingen op Walcheren. Verder deze week nuttige informatie van de overheden en handige van dag tot dag overzichten met wat de kómende week brengt. mmmWmmMsmsr Informatie over de gemeente Middelburg vindt u op pagina 3 Deze week: VLISSINGEN B Walstraat Q Schutterstraat 09-1 I I. 01 18-414081 faam/ Grootse uitspraken en subtiele ingrepen slaagd zijn". De jaarmarkt werd 's morgens geopend met het oplaten van ballon nen door de kinderen van ba sisschool De Wegwijzer. „Het kind waarvan de ballon het verst komt krijgt honderd gulden voor zijn klas. Daar kunnen ze dan een uitstapje van maken". Behalve onder- Leon Riekwell (links) en Eric Brandts bij de geschilderde banieren Vlissings stadhuis opsieren. toch kwetsbaar is. Als je de werken aan een muur hangt dan zijn ze toch nog enigszins beschermd". Het resultaat van 'De Openba re Orde' mag er zijn. „Het zijn grootse uitspraken en subtiele ingrepen", zegt Riekwell over de dertien kunstwerken. Kun stenaar Jan de Haas verwijst met een enorme katapult aan de gevel van de parkeergara ge op de hoek van de Helling- baan en de Aagje Dekenstraat naar zijn jeugd in Vlissingen. Gertjan Evenhuis schilderde een 'ontwerp voor een nieuwe stad' op de muur van de Schelde achter de Walstraat en Eddy Quite verwijst met een spiegelobject op de hoek van de Spuikomweg en de Kommedijk naar zijn vakanties in Marokko en Spanje. „Wat mij vooral heeft getrof fen is de verbroedering", ver telt Eric Brandts. De Vlissingse kunstenaar heeft zelf veelvul dig in de buitenlucht gewerkt en was verantwoordelijk voor de technische coördinatie van 'De Openbare Orde'. „De meeste kunstenaars zitten eigenlijk opgesloten in hun atelier. Door dit project ging iedereen buiten aan de slag en iedereen hielp elkaar bij het plaatsen van de kunstwer ken", doet Brandts uit de doe ken. Zelf is Eric Brandts in het project vertegenwoordigd met een reusachtige koe van ijzer- draad die in de Vrouwenstraat hangt. „Het is eigenlijk een soort skelet die over een gif groen grasperkje van bont te gen de gevel omhoog klimt", verduidelijkt Brandts. Zowel Brandts als Riekwell zijn bijzonder te spreken over de kwaliteit van de kunstwer ken. „Voor een aantal kunste naars is het helemaal nieuw", weet Riekwell. „Als je gewend bent om schilderijen te maken is het natuurlijk iets heel an- van Bo de Jong die het FOTO JAAP WOLTERBEEK ders als je ineens op groot formaat moet gaan werken. Dan moesten de werken na tuurlijk ook worden opgehan gen. Ook daar moest over worden nagedacht". Ook de voorbijgangers re ageerden verrast op het resul taat van 'De Openbare Orde'. Riekwell: „Al tijdens het op hangen kwamen Vlissingers vertellen dat ze het mooi von den. Het geeft gewoon iets ex tra's bij een wandeling door de binnenstad". Voor Eric Brandts is het duidelijk hoe het project in zo'n korte tijd gerealiseerd heeft kunnen worden. „Niet veel steden hebben een Bureau Beeldende Kunst met iemand als Leon Riekwell. Er wordt veel gepraat over het Zeeuwse licht, dat zou kunste naars aantrekken. Nou zal dat in de tijd van Mondriaan in derdaad zo geweest zijn. Maar tegenwoordig spelen hele an dere factoren een rol". De zeventig kraampjes zorgden voor een levendige handel tijdens de Stroskerkse dag. FOTO JAAP WOLTERBEEK Veel Vlissingers keken de af gelopen dagen verrast om zich heen in de binnenstad. Dertien kunstenaars brachten op uitnodiging van het Bureau Beeldende Kunst van de ge meente Vlissingen kunstwer ken aan op gevels in het stadscentrum. „Een schitterend resultaat, ze ker als je weet hoe weinig tijd er was", is Leon Riekwell van mening. „Andere jaren hiel den we exposities in leeg staande winkelpanden maar dit jaar was er geen geschikte ruimte beschikbaar". Dan maar de straat op, moet Riek well gedacht hebben. Samen met kunstenaar Eric Brandts heeft Leon Riekwell dertien Vlissingse kunstenaars bereid gevonden om aan het project 'De Openbare Orde' mee te werken. „Vlissingen heeft een traditie om kunstwerken in de openbare ruimte te zetten", vertelt Riekwell. „We hebben gekozen voor 'blinde' muren omdat kunst Naast de braderie en het tra ditionele ringrijden waren er een aantal ongebruikelijke at tracties tijdens de Stroskerk se dag in Serooskerke. Naast de kerk stond een kraanwa gen van Meijers Staalbouw die bezoekers in een kooi hoog boven de bebouwing van het dorp tilde. Vanaf tweeënvijftig meter hoogte, hoger dan de kerktoren, was het dorp en de wijde omge ving prima te zien. Andere hoogvliegers scheerden ra kelings in een helikopter over het dorp. Tegen betaling kon den bezoekers Walcheren eens op een heel andere ma nier bekijken. Voor diegenen die liever met beide benen op de grond bleven staan was er ook genoeg te bele ven. In maar liefst zeventig kraampjes werden waren te koop aangeboden en ook het ringrijden trok veel bekijks. „We wilden een zo geva rieerd mogelijk programma bieden", legt Nathalia Pleune uit. „Het moet leuk zijn voor jong en voor oud, en ik denk dat we daar aardig in ge- nemers waren een groot aantal kramen op de jaar markt gereserveerd voor ver enigingen. Zo had de harmo nie Eendracht Maakt Macht, die dit jaar honderd jaar be staat, een kraampje. Ook de voetbalvereniging van Ser ooskerke had iets te vieren. De club viert haar vijftigjarig jubileum en was eveneens op de jaarmarkt vertegen woordigd met doeltrappen. Het aantal inzendingen van de kleurwedstrijd was nog nooit zo hoog geweest. Sven Harde- Jolien Janse met de eerste prijs van de kleurwedstrijd van het Alhambra Theater. FOTO JAAP WOLTERBEEK man van het Alhambra Theater was dan ook zeer te vreden. „We hebben inder daad nog nooit zoveel inzen dingen gehad, maar de prijzen waren er dan ook naar". Be halve de hoofdprijs gingen veel kinderen naar huis met waskrijtjes, stickers, kleurboe ken, t-shirts en horloges. Ei genlijk hadden alle kinderen een prijs. Ze werden getrac- teerd op een gratis vertoning van Het Magische Zwaard van Warner Bros. Als versiering waren alle kleurplaten in de filmzaal opgehangen. Winna res Jolien Janse had haar eer ste prijs ongetwijfeld te dan ken aan de mooie uitvoering van haar kleurplaat. Ze had niet alleen mooi ingekleurd maar maakte bovendien een uitklapbaar kasteel om haar tekening heen. „Zonder twijfel de mooiste", was dan ook de mening van Sven Hardeman. Typische Zeeuwse producten als roomboterbabbelaars werden te koop aangeboden en voor wie van goed Zeeuws, goed rond houdt waren de trekpaarden bij het ringrijden een lust voor het oog. „Al met al een geslaagd feest", merkt Nathalia Pleune op. „Ik heb alleen nog maar blije gezichten gezien, en daar gaat het allemaal om". ms Oplage: 51.450 ex Uitgave: Uitgeverij Provinciale Zeeuwse Courant b.v. Exploitatie: Ch. van den Oosterkamp (0113) 273000 Privé (0118)417802 Administratie: PZC Oostsouburgseweg 10, postbus 18, 4380 AA Vlissingen Advertentieverkoop: Jerry Tupanwel (0118) 484316 (privé (0118) 615044) A, Lammers-Van Otterdijk (0118) 484313 (privé (0118) 640277)_ Redactie: Ad Hanneman, (0118) 484275 en Ellen de Dreu-Erkens, (0118) 484276 privé 0118-641484 Redactie-adres: Postbus 18, 4380 AA Vlissingen fax, nr.: (0118) 472404 Bezorging: 0800-0231231 Druk: Wegener Nieuwsdruk Zeeland, te Vlissingen Druktechniek: offsetrotatie. Sluitingstijd redactie: maandag 10 00 uur Advertenties: maandag 12 00 uur Faam/Vlissinger maakt deel uit van de Zeeland Combinatie huis-aan- huisbladen. Totale oplage: 181.000ex. Ondanks die verscholen lig ging, hebben al heel wat lief hebbers van oude trekkers en landbouwmotoren 't Trekker museum weten te vinden. Dat is deels te danken aan de bordjes die op enkele plaatsen langs de Provinciale weg zijn geplaatst, maar meer nog aan de mond- op mondreclame. Want over de hele wereld blij ken er steeds meer mensen te zijn die zich zijn gaan interes seren voor de oldtimers onder de trekkers en aanverwante landbouwmachines. De tijden dat er dan ook dagelijks oude en zeldzame tractoren uit een oude schuur worden gehaald beginnen zeldzamer te wor den. Het Trekkermuseum on der Nisse werd 'n paar weken geleden officieel geopend. Sindsdien heeft het al flink wat bezoekers gekregen. Overal vandaan ook. „Je ziet hier mensen uit Canada en Amerika. Maar ook toevallig passerende fietsers die de Boerenlandroute in de Zak van Zuid-Beveland rijden. Of groepen mensen uit Zeeland zelf die gehoord hebben dat we hier een bijzonder muse um hebben. Geen statisch museum waar je zwijgend naar antiqiteiten moet kijken, maar een museum vol nostal gie. In veel gevallen ook her kenbare nostalgie". Aldus ver telt Peter Dieleman. Hij is di recteur van het Trekkermuse um, 't enige museum in zijn soort in ons land. Eigenlijk heeft Peter Dieleman zichzelf aangesteld als direc teur van het eerste Nederland se Trekkermuseum. Zij het met volledige toestemming van de Oldtimer Trekker- en Motorenclub Midden Zeeland, die het museum heeft opge zet. En tevredenheid ook. Want de titel van 'directeur' mag dan zwaar klinken, het honorarium dat Peter Diele man voor zijn activiteiten ont vangt is omgekeerd evenredig aan de functie. „Maar dat is geen enkel probleem. Ik heb me zelf er destijds voor aan gemeld. En bovendien hoef ik er niet van te leven". Peter Dieleman is in het Zeeuwse geen onbekende. Hij is liedjes zanger en van professie privé- chauffeur. Zijn artistieke kwali teiten zijn bekend bij degenen die hem zagen en hoorden optreden tijdens een Zeeuwse avond en bij de mensen die zijn cd's stukdraaien. Hij ver telt: „Een paar jaar geleden trad ik een keer op in Hein- kenszand voor de mensen van de Oldtimer Trekker en Moto renclub. Er werd daar door de leden een balletje opgegooid dat 't mooi zou zijn wanneer ze een eigen trekkermuseum zouden hebben. Ik heb toen gekscherend gezegd dat ik er dan wel directeur van wilde worden. Totdat ze vorig jaar bij me aan de bel hingen met de vraag of ik er werkelijk voor voelde. Ik ben nu dus di recteur van het enige Trekker museum in Nederland". De Oldtimer Trekker- en Moto renclub telt inmiddels een kleine 200 leden. Dat aantal groeit nog steeds. De schattin gen zijn dat die 200 leden ge zamenlijk zo'n 600 antieke trekkers in de watten leggen. Of bezig zijn ze te restaureren. Een deel van de gerestaureer de tractoren heeft een plaats gekregen in het Trekkermuse um onder Nisse. Dat museum is geen zeventiende eeuws monumentaal gebouw. En ook geen modern architecto nisch ontwerp. Het is een rui me loods van een voormalige kwekerij. Maar dan wel in een mooi landelijk kader gezet. Rondom is met veel zorg door de leden van de trekkerclub parkeerruimte aangelegd. Het is omgeven door lommer, door zorgvuldig geplante fruit bomen en de ligging is zeer landelijk. 'n Paar weken geleden liep 't trouwens storm aan de Palm- boomseweg toen het trekker museum een open dag hield. Uit heel Midden-Zeeland wa ren leden van de club naar het museum getogen om er op het buitenterrein hun blinken de machines aan een breed publiek te tonen. Peter Diele man: ,,'t Aardige van zo'n dag is, dat iedereen met elkaar in contact komt. Er wordt ge praat over onderdelen, mer ken, motoren. Er wordt ook gedemonstreerd wat er met die oude trekkers allemaal mogelijk was en is. Het is le vend materiaal. Het rijdt en werkt. Dat zien de mensen graag. Ook de jeugd die hier komt. De vormgeving en tech niek uit de jaren veertig en vijftig spreekt de mensen enorm aan. Het is tastbaar, de landbouwers van destijds wis ten hoe zo'n trekker in elkaar zat, wisten hem in veel geval len ook zonodig zelf te repare ren. Dat is ook de reden, denk ik, dat zoveel mensen zelf be gonnen zijn aan het restaure ren van de oldtimers". Zoals eerder al gemeld zijn er onder de leden van de Trek kerclub Midden-Zeeland com plete verzamelaars te vinden. Adrie van Strien uit Wolp- haartsdijk en Bas Martens uit Ledeworp bijvoorbeeld. Ze zijn elk 'goed' voor zo'n twin tig oldtimers. Het stallen daar- van is vaak nog 't grootste probleem. Al is het bij de insi ders bekend dat hiervoor vaak hele slimme oplossingen wor den gevonden. Er is bijvoor beeld een liefhebber die z'n oldtimer-trekkers in een grote serre heeft gestald staan. Aan gezien ook de tractoren uit eindjaren veertig en vijftig al flinke apparaten waren, kampt ook het pas geopende Trek kermuseum al direct met een ruimteprobleem. In de be staande ruimte heeft men er een stuk of vijftien tentoon kunnen stellen. Aangezien de leden van de club samen goed zijn voor honderden old timers, kan de collectie regel matig wisselen. „Maar we zouden nog liever zien dat we zouden kunnen uitbreiden. De fundering ligt er eigenlijk al voor", aldus Peter Dieleman. Op langere termijn wordt ge dacht aan een andere locatie, waarbij de naam Hoedekens- kerke wel is gevallen. Daar is een stopplaats van de stoomtram Goes-Borsele en die plaats zou het museum nog toegankelijker maken. Maar voorlopig is dat toe komstmuziek. Het Trekkermu seum is deze zomer voor het eerst vier maanden lang open en wel van woensdag tot en met zondag van 13.30 tot 16.30 uur. Groepen van min stens tien personen dienen zich tevoren even te melden viatel. 0113-312990. '^^Si^l^^ÊÊIÊÊÊÊÊÊtKÊÊÊ^'V- Vier Hanomags op een rij: een plaatje voor de liefhebbers van oldtimer trekkers. FOTO ANTON DINGEMANSE advertentie Maandagavond gemeenteraad Nieuwe directeur de "Vossenburgh", afscheid huidige directeur Verlenen Milieuvergunning aan de Vilrite fabriek Niet eens met huurverhoging? Sjezenrijden Folkloristische dag

de Faam | 1998 | | pagina 1