DAGËPS Mare en Begona Brevet terug van WK-reis Laatste kans wanbetalers 'Amerikanen' op Walcheren TOT LMOV Horeca bundelt krachten tijdens Vlissings Evenementen festival kORTIMG Voorspel de finalisten van het WK '98 en maak kans op een cadeaubon van 100,- WOENSDAG 1 JULI 1998 JAARGANG 100 - NUMMER 27 WEKELMKS HUIS AAW HUIS OP GEHEEL WALCHEREN Een hele ervaring. Dat vonden Mare en Begona Brevet van de WK-reis die zij een paar weken geleden wonnen bij PZC Weekbladen. Het stel woonde 20 juni de wedstrijd Nederland- Zuid-Korea bij. Com pleet met echte VIP- behandeling. „Er is in zo'n stadion zoveel te zien en beleven dat je snel afgeleid wordt". Nationale èn regionale toppers zijn deze zomer te zien tijdens het Vlissings Evenementen festi val. Van 31 juli tot en met 16 augustus staan in de binnenstad podia opgesteld. PZC WEEKBLADEN y faam/ De eigenaren van rond de honderd Ameri kaanse sportwagens kamperen het komend weekend op Camping De Witte Raaf in Arne- muiden. Informatie over de gemeente Middelburg vindt u op pagina 3 Deze week: paar ichieltjes voor gratis parkeren, telefoneren en vervoer! Huurachterstand en overlast zijn voor wo ningbouwverenigin gen redenen om huur ders buiten de deur te zetten. En wie een maal ontruimd is als wanbetaler, kan bij geen andere corpora tie meer terecht voor een woning. Dat merkten Angelica Bi- schops en Marcel El- zenga, die begin dit jaar uit hun huis in Sas van Gent werden gezet. Zwerven leek de enige optie, tot zij in Vlissingen een 'Laatste Kans' kregen. Jr» Zeeland zaten de crisiscentra vol. Zo zijn we in Limburg terecht gekomen... ...lang met oogkleppen opgelopen... ...je zult wel moeten proberen je problemen op te lossen... Walchers in Europa Vrij parkeren, bellen en bussen in Vlissingen... ...In het begin schaam je je voor je problemen... Mare Brevet juicht wanneer Nederland een doelpunt maakt. „De sfeer was goed", ver haalt de Zeeuws-Vlaming Mare Brevet enthousiast. „Maar het eerste half uur speelde Nederland niet echt sterk. De overtuiging kwam daarna, toen het eerste doel punt gevallen was. Echt ge rust waren we pas toen ze in de rust met twee-nul voor stonden". Hij lacht bij de her innering: „Het derde doel punt miste ik bijna omdat er op dat moment net een wave voorbij kwam". Het WK-feest begon voor het echtpaar in Biervliet al in de bus. „Op de heenreis zat Hans van der Zee, de trainer van Sparta, bij ons in de bus. 's Avonds kwamen we aan in ons vier- sterrenhotel in Cannes. We hebben nog lekker over de boulevard gewandeld. Met mijn vrouw, die van Spaanse afkomst is, ben ik natuurlijk gelijk naar de wedstrijd Spanje-Paraguay gaan kij ken. Helaas voor haar eindig de die met nul-nul". Zaterdag 20 juni was het echtpaar pre cies een jaar getrouwd. De oorspronkelijke bedoeling was om dat te vieren met een etentje. Maar doordat het stel de PZC Weekbladen- reis won, werd daar van af geweken. ,jWe werden wak ker gemaakt met een ontbij tje op bed. 's Middags ver trokken we, allemaal in oran je gekleed natuurlijk, naar Marseille. Daar werd vanaf zes uur al geen alcohol meer geschonken. Ze waren nogal geschrokken van de Engelse supporters, die er ontzettend veel vernield hadden. De Ne derlanders gedroegen zich gelukkig heel netjes". De groep was ruim op tijd in het stadion. „Een half uur voor de wedstrijd zat de tri bune zo goed als vol. Wij za ten voornamelijk tussen Ko reaanse supporters. Maar dat gaf niets. Een wat oudere Oranje-supporter gaf in de rust alle Koreanen rond ons een hand en op een gegeven moment werden er zelfs her en der petjes en sjaaltjes uit gewisseld. De Koreanen zijn rustige toeschouwers in ver gelijking met ons. Ze maak ten wel iets lawaai met trom meltjes, maar hielden zich voor de rest heel rustig". De terugreis was een feest. „In het vliegtuig volgde de ene wave de andere op, tot ver bazing van de Belgische va kantiegangers in het toestel. Zondag tegen de avond wa ren we thuis. We waren wel eens bij wedstrijden van Ajax en Club Brugge geweest, maar een WK-wedstrijd had den we nog nooit meege maakt. Deze reis zullen we dan ook niet snel meer ver geten". Op het programma Neder landse bekendheden als Su gar Lee Hooper en de Heine- ken Jazz Blues Band, maar ook regionale artiesten als Blpf en Surrender komen aan Oplage: 51.450 ex. Uitgave: Uitgeverij Provinciale Zeeuwse Courant b.v. Exploitatie: Ch. van den Oosterkamp (0113) 273000 Privé (0118) 417802 Administratie: PZC Oostsouburgseweg 10, postbus 18, 4380 AA Vlissingen. Advertentieverkoop: Jerry Tupanwel (0118) 484316 (privé (0118) 615044). A. Lammers-Van Otterdijk (0118) 484313 (privé (0118) 640277). Redactie: Ad Hanneman, (0118) 484275 en Ellen de Dreu-Erkens, (0118) 484276 privé 0118-641484 Redactie-adres: Postbus 18, 4380 AA Vlissingen fax. nr.: (0118) 472404 Bezorging: 0800-0231231 Druk: Wegener Nieuwsdruk Zeeland, te Vlissingen. Druktechniek: offsetrotatie. Sluitingstijd redactie: maandag 10.00 uur Advertenties: maandag 12.00 uur Faam/VHssinger maakt deel uit van de Zeeland Combinatie huis-aan- hulsbladen. Totale oplage: 181.000ex. bod. Daarnaast is er van 3 tot en met 6 augustus volop aan dacht voor zeevruchten tij dens het Mosselfestival dat dan op de Nieuwendijk ge houden wordt. Het Vlissings Evenementen festival wordt georganiseerd door de Com missie Evenementen Horeca Vlissingen. Theo Verstegen van deze commissie: „De bedoeling is mensen naar Vlissingen te trekken en die iets leuks bie den. Kijk, er zijn 's zomers genoeg mensen in de stad. Maar je moet ze wel iets te bieden hebben, want anders blijven ze weg. Dat is de bedoeling van dit Vlissings Evenemen ten festival". Het festival begint 31 juli met een optreden van de Heineken Jazz Blues Band. Een dag later zijn de virtuoze rockgita- rist Jan Rijbroek en zijn band leden te vinden op het podi um aan het Bellamypark. 3 Augustus, de eerste dag van het Mosselfestival, is er op de Nieuwendijk een optreden van conferancier Hans Versnel en de Zeeuwse formatie Dezz. Het eerste weekend van au gustus - dat samenvalt met het internationaal straat- theaterweekend van het Straatfestival - treden er ook straatartiesten op rond hore- ca-gebieden. Theo Verstegen: „Die optredens hebben op zich niets te maken met het Straatfestival. Maar we von den het gewoon leuk om lek ker op straat iets te zien te hebben". Van 4 tot en met 6 augustus zijn de Zeeuwse bands G- String, Surrender en In Geval Van Noot. Het Evenementen festival moet van 7 tot en met 13 augustus plaats maken voor Small Sail, een nieuw maritiem evenement in de Scheldestad. Sam Alzafari, eveneens van de Evenementen Commissie: „Eigenlijk waren we van plan om het festival tien dagen aaneengesloten te laten du ren. Maar dat ging niet vanwege Small Sail. Dus hebben we besloten om de draad na Small Sail gewoon weer op te pakken. Er is dan in elk geval iets te doen in de stad voor de toerist. En daar gaat het ons per slot van rekening om". Blpf speelt na afloop van Small Sail 14 augustus, een dag later gevolgd door de Zuid-Amerikaanse salsa-klan ken van Kalimba. Het Vlissings Evenementen festival eindigt 16 augustus op het Bellamypark met optre dens van het in Zeeland zeer succesvolle Royal Dutch Phil harmonic en Sugar Lee Hoop er. De salsa groep Kalimba is één van de bands die optredens tij dens het Vlissings Evenementen festival. Prachtige Amerikaanse wagens doen de Serooskerkse molen De Hoop aan. camping aan het Veerse Meer. Zondag toert het gezelschap door Zeeland, om elkaar tus sen 13 en 15 uur weer te tref fen aan de voet van Molen De Hoop in Serooskerke. De toer tocht - met binnen- en buiten landse wagens - eindigt rond 16 uur op de Vlissingse Boule vards en het Arsenaalplein, waar op dat moment het Straatfestival plaatsvindt. Om 17.30 uur is de prijsuitreiking, waarvoor de krachtige moto ren heel even zullen stoppen met ronken. Ze zijn hier voor een treffen van de Nederlandse werk groep Amerikaanse Oldti mers, de Heartbeat Club en de Belgische Camaro Custom Club. De Corvettes, Camaro's en Firebirds verschuilen zich ove rigens niet uitsluitend op de (advertentie) Terugblik op burgerparticipatie Raad bezoekt Kop van Zuid Uitleg scenario's BVR Huisvesting Buitendienst (advertentie) (advertentie) -gratis Michiehjes bij uw aankopen. Michieltjes zijn spaarzegels die u op een DeRuyterkaart plakt. Een volle DeRuyterkaart met 40 Michieltjes levert u in bij de VW/ANWB op de Nieuwendijk. U ontvangt daarvoor gratis een PTT-telefoonkaart van f 10, De deelnemende Vlissingse winkeliers zijn herkenbaar aan deur- en kassastickers. Nu woont het stel in een wo ning van de Basco, vlakbij het centrum voor maatschappelij ke opvang Maresaete in Vlis singen. „Met een gewoon huurcontract, voor onbepaal de tijd", vertelt Angelica Bi- schops trots. Een paar maanden geleden kon ze niet denken dat dat een normale huurwoning voor haar er ooit nog eens in zou zitten. „Hoe de problemen ontstonden? Door financieel wanbeleid. Ik kan niet anders zeggen. Die huurachterstand die wij hadden, nou... Dan heb je het over anderhalf jaar lang abso luut geen huur meer betalen. We hebben in die tijd wel een paar keer voor hulp aange klopt bij de gemeente Sas van Gent. Die was bereid te hel pen, maar in de praktijk kwam er weinig van. We werden met onze schulden doorver wezen naar de Kredietbank, maar daar konden we niet te recht. Marcel werkte toen al niet meer, ik verdiende het geld als zorgassistente in een zie kenhuis. Maar ik had geen vast contract en wie via een uitzendbureau of jaarcontract werkt, krijgt geen lening van de Kredietbank. Dus kom je ei genlijk alleen maar dieper in de ellende", verhaalt Angelica Bischops. Omdat hun schulden zo hoog opliepen en er ook geen zicht op een oplossing was, kreeg het paar een brief van de wo ningbouwvereniging waarin de ontruiming van hun wo ning werd aangekondigd. Marcel Elzenga, Angelica Bischops en Ceciel Zandee (rechts). „Dat laten ze je van te voren weten, wanneer ze de boel ko men leeghalen. Je spullen worden ergens opgeslagen of vernietigd, dus we hadden nog net een paar dagen tijd om de echt belangrijke dingen ergens anders naar toe te brengen. Een uur voor de in de brief aangekondigde tijd hebben we de deur achter ons dicht getrokken en zijn weg gegaan". Het stel kwam terecht bij maatschappelijk werk. ,,'t Vreemde is dat die je niet vooraf kunnen helpen met zoiets. Alleen als je al ont ruimd bent. We zijn daar een week voor de ontruiming naar toegegaan, maar ze konden niets voor ons doen. Toen we dakloos werden konden we er wel terecht. Maar in Zeeland zaten alle crisisopvang-mogelijkheden vol. Alleen in het Blijf Van Mijn Lijf huis was nog plaats, maar daar mocht Marcel niet mee naar toe. Uiteindelijk zijn we in een opvangcentrum in Heerlen (Limburg) terecht ge komen". Daar konden Angelica Bi schops en Marcel Elzenga niet blijven. „Nee. Ze gaan ervan uit dat je, als je hulp nodig hebt, die uit je eigen regio moet ontvangen. Dus moes ten we na twee en een halve week terug naar Zeeland. We kwamen terecht in opvang centrum Maresaete. Daar hoorden we het eerst over het Laatste Kans Project". In dit project, dat begin dit jaar van start is gegaan, werken de Walcherse woningcorporaties samen met Ermergis en AZZ. Ceciel Zandee is projectleid ster. Zij vertelt: „De corporaties kregen de laatste jaren te ma ken met een toenemend aan tal ontruimingen, meestal door huurachterstand of over matige overlast. Maar iemand die door de Bas- co is ontruimd, kan ook bij Woongoed Middelburg of een andere corporatie niet meer huren. En doordat de particu liere markt vaak te duur is, ontstonden er problemen in de doorstroming naar op vangcentra". Er moest iets ge beuren. Met hulp van de ge meentes Vlissingen en Mid delburg werd het Laatste Kans Project (LKP) opgezet. Ceciel Zandee: „Een voorwaarde om voor die Laatste Kans in aan merking te komen, is dat je vrijwillig een contract onder tekent. Wat dat voor contract is, hangt af van de aard van de problemen. Je zult name lijk wel moeten proberen om die problemen op te lossen". Angelica Bischops en Marcel Elzenga waren blij hun finan ciële beleid helemaal uit han den te kunnen geven. „Dat hadden we ook echt nodig. Anders was het ons nooit ge lukt. Nu komen onze inkom sten binnen bij het LKP, zij re gelen dat alles betaald wordt Nu er kans bestaat dat het Zeeuws erkend wordt als streektaal volgens deel II van het Europees Hand vest voor de Minderheids talen is het misschien aar dig om eens te wijzen op een aantal gewone Wal cherse woorden die je ook verderop in Europa in heel andere talen kunt aantref fen. Het frappantste voorbeeld is 'sturkelen', het stollen van vet. Het Hongaars heeft een woord dat bijna eender klinkt, alleen zonder de 's'. 'Törköly' is het gewone Hongaarse woord voor stollen. Een Ger maans woord, verwant met 'sterk'. Dus waarschijnlijk een 'import'-woord in het Hon gaars. En dan nu naar het Noorden. Wat denkt u dat het Noorse woord 'materie' bete kent Gewoon net zoals ou dere Zeeuwen het nog zeg gen: materie is het woord voor etter, de viezigheid die uit een zwerende wond komt. 'Materie' verwijst naar de vie zigheid zelf: 'spul' dat nergens op lijkt, vast noch vloeibaar is en dus met een algemeen woord aangeduid werd: mate rie. Het is in het algemeen Ne derlands verdrongen door 'et ter', een woord dat oorspron kelijk gebruikt werd voor het bultje waar de 'materie' uit komt. We blijven in Scandina vië en stappen van Noorwe gen over naar Denemarken. Zeker in het Deens kunnen we aan het Zeeuws verwante woorden verwachten. De Sak sen die zich aan onze kust vestigden in de vroege Mid deleeuwen, waren verwant met de Denen. De klank 'ae' die niet in 't Nederlands of Vlaams voorkomt, bestaat wel in de Zeeuwse en Zuid-Hol landse kust-dialecten en in het Deens. 'Gaev' betekent bij voorbeeld in het Deens braaf, best, of knap. Dat doet nogal Zeeuws aan: 'gaef' is ook bij ons een vrij sterke uitdrukking om iemand in positieve zin mee aan te duiden. Die 'ae' treffen we ook aan in het Deense woord 'laegge', leg gen dus. En als Zeeuw weet u misschien dat 'omleie' de be tekenis heeft: dikker worden (van mens of dier). Moe je is oplette: ook in het Deens bete kent 'laegge sich ud' dikker worden! Duidelijk verre fami lie, dat Deens. Trouwens, ook in het Zweeds komen woor den voor die qua klank precies gelijk zijn aan het Zeeuwse woord: blomkööle bijvoor beeld. Dat wordt in het Zweeds wat anders geschre ven, met rondjes of streepjes door de o's, maar de uitspraak is net eender als op Aegteker- ke of Seroos. Jan Zwemer N best te doen". Het stel is op gelucht nu beiden weer zicht op een toekomst hebben. „We hebben zo lang met oogklep pen op rondgelopen. Op een gegeven moment weet je het echt niet meer. De schulden stapelden zich op en zelfs de Kredietbank is niet meer bereid je te helpen. Nu brengt Peter, onze begeleider via het LKP, de schulden in kaart. Die hebben we niet binnen twee jaar afbetaald, maar dat ze uiteindelijk afgelost gaan worden, staat vast". FOTO JAAP WOLTER BE EK en ik krijg per week honderd gulden om boodschappen van te doen. Dat is niet iedere dag vlees, nee. Maar het is op zich Wat Angelica Bischops abso luut nog even kwijt moet, is dat niemand ooit bang hoeft te zijn om hulp te vragen. „In het begin schaam je je voor de problemen. Maar op een gegeven moment koop je niets voor je schaamte. Bo vendien, we werken toch aan onze problemen? Ik ben in de goot gevallen, ja. Maar ik ben er ook weer uit geklommen. En daar schaam ik me niet voor". uiivokoop 50% PI c m 194O nip 90 NIPPCI.IHJKi f

de Faam | 1998 | | pagina 1