Kom kijken naar ons nieuwe districtskantoor Grijpskerke Terug naar de tijd toen Colijnsplaat kluift alles nog mocht en viert feest De stand van zaken in waterschap Zeeuwse Eilanden Bestekzoekers Gehuld in gordijnen Wapengekletter Een rustig afscheid Woensdag 24 juni 1998 FAAM/VLISSINGER 21 aterstand Aan het eind van deze maand ontvangen de meeste eigenaren (of zakelijk gerech tigden) van onroerende gebouwde of ongebouwde zaken de omslag 1998 van waterschap Zeeuwse Eilanden. Wanneer u geen aanslagbiljet toegezonden krijgt, is dat vrijwel zeker te wijten aan het feit dat het waterschap niet over alle relevante gegevens beschikt om een juiste aanslag vast te stellen. Zodra dat wel het geval is. zal de omslag alsnog worden berekend en opgelegd. Het waterschap zal u hier tijdig over informeren. Maatstaf omslag Voor de omslag gebouwd (huizen, boer derijen. scholen, tehuizen, bedrijven) geldt als maatstaf de waarde zoals die in het kader van de WOZ (Wet waardering onroerende zaken) is vastgesteld door de gemeente waarin het gebouw staat. Het tarief dat Zeeuwse Eilanden hanteert, bedraagt 3,30 per 5.000,- getaxeerde waarde. Voor de omslag ongebouwd (akkers, weilanden, boomgaarden) wordt als maatstaf de kadastrale oppervlakte gehanteerd. U betaalt alleen voor dat deel van uw perceeloppervlakte dat niet in het taxatiebedrag van de WOZ is opgenomen. Als eigenaar betaalt u 108.10 per hecta re. Bezwaar WOZ Heeft u al bij uw gemeente bezwaar aan getekend tegen de waardebeschikking en is uw bezwaar nog niet afgehandeld? Het waterschap kan dan niet anders dan de omslag baseren op de gegevens zoals die verstrekt zijn door de gemeente Mocht blijken dat u te hoog bent aangeslagen voor de omslag, dan ontvangt u zo snel mogelijk het teveel betaalde terug. Waterschap Zeeuwse Eilanden Waterstand is de informatierubriek van waterschap Zeeuwse Eilanden. Elke maand kunt u deze rubriek in dit blad vinden. Voor vragen over de beschreven onderwerpen kunt u terecht bij afdeling Communicatie: Mariette van Gorkum (eindred.) (0113-241209) of Karen Kroese (0113-241368). Hoofdkantoor Postbus 114, 4460 AC Goes Plet Helnstraat 77, 4461 GL Goes telefoon (0113)241000 telefax (0113)227528 Belang en betaling Waarvoor betaalt u deze omslag? De kos ten voor het uitoefenen van het beheer en onderhouden van waterkeringen, opper vlaktewater en plattelandswegen, bedra gen voor 1998 bijna 37 miljoen gulden. Een deel van deze kosten (circa 9.500.000,-) is in februari omgeslagen over alle ingezetenen in het beheersge bied van Zeeuwse Eilanden door middel van de ingezetenenomslag. De resterende kosten worden nu omgeslagen over de categorieën eigenaren (of zakelijk gerech tigden) gebouwde en ongebouwde onroe rende zaken, omdat die een extra - eco nomisch - belang hebben bij de uitvoering van de taken door het waterschap. Het lozingenbeleid van het waterschap gaat ervan uit dat na t Januari 2000 geen lozing van meikspoeiwater en reinigings water van meikapparatuur op oppervlakte water meer mag plaatsvinden. Lozingsvergunningen die daarvoor zijn verleend zullen worden ingetrokken. Bedrijven waarvan bij het waterschap bekend is dat zij dit afvalwater iozen. zijn daarvan schriftelijk op de hoogte gebracht. Ook is een aantal van deze bedrijven bezocht. Regelmatig blijkt echter, dat ook bedrijven waarvan dit niet bekend was, meikspoei water op oppervlaktewater lozen. Hoewel die bedrijven niet zijn aangeschreven, wordt toch ook van hen verwacht dat zij op korte termijn omzien naar een alterna tief voor de lozing op oppervlaktewater. Aansluiting op de riolering Is meestal (nog) niet mogelijk, Er zijn wel andere alternatieven, bijvoorbeeld hergebruik. Daarbij kan het voorspoeiwater worden vervoederd aan het vee en het overige spoelwater worden hergebruikt voor het reinigen van de stal. Daarna kan het wor den afgevoerd naar de mestkelder. Andere mogelijkheden zijn het opvangen van het afvalwater in een (mest)kelder en uitrijden over het land of het afvoeren ervan per as naar een afvaiwaterzuive ringsinstallatie van het waterschap. Bij uitgevoerd onderzoek komt de herge- brulkoptie als de beste oplossing uit de bus. De daling van het drinkwatergebruik wordt daarbij niet alleen als een voordeel voor het bedrijf gezien, maar telt ook mee als een maatschappelijk belang. Hoe dan ook, de periode waarin de lozing van meikspoeiwater onder bepaalde voorwaar den nog is toegestaan, loopt af. Het waterschap rekent op ieders medewer king! Nadere informatie kunt u verkrijgen bij de afdeling Vergunningen van het water schap, telefoon (0113)241355. Enkele weken geleden hebben onze bui tendienstmedewerkers het districtskantoor in Middelburg verruild voor een nieuw, ruim opgezet kantoor annex loods in Grijpskerke. Het kantoor van het voormali ge Wegschap was te klein geworden. Daarbij was de ligging in het centrum van Middelburg een ongunstige uitvalsbasis naar die plaatsen waar het waterschaps- werk zich afspeelt. Plattelandswegen, slo ten. rioolpersleidingen, dijken en duinen liggen nu eenmaal in het buitengebied. Wij willen u onze nieuwe behuizing graag tonen. Daarom houden we 'open huis' op zaterdag 27 juni tussen 10.00 en 12.30 uur. U kunt dan de loods en de kantoor ruimtes bezichtigen. Neem gerust uw kin deren mee, want speciaal voor hen is een pc-spelletjeshoek ingericht. Bovendien staat een selectie van ons uitgebreide wagenpark opgesteld, zodat u een indruk krijgt van wat er allemaal komt kijken bij de daadwerkelijke uitvoering van ons werk. Het districtskantoor Walcheren/Noord- Beveland ligt aan de Baayenhovenseweg 4 in Grijpskerke. Vanuit Middelburg gezien passeert u eerst de kern van Grijpskerke. Wanneer u dan de doorgaande weg rich ting Aagtekerke neemt, ziet u het aan de rechterkant van de weg al liggen. Een Middeleuws gezelschap poseert tijdens het eetfeest in Colijnsplaat. Het dorp bestaat dit jaar vierhonder jaar. (Van één onzer redacteuren) Heel even, een half dag je lang, mocht je veel in het Noord-Bevelandse dorp Colijnsplaat. Lek ker op straat drinken en brallen met je vrienden. Je stem eens goed ver heffen, want iedereen mocht je horen. Het was toch feest. Na het drinkfestijn begon het nog betere werk: het eetfestijn. Niks geen vorken, duur servies en een servet op je schoot. Gewoon die flinke kluif met je handen vastpak ken. De braadworst op dezelfde manier naar binnen werken en brood niet netjes in plakjes snijden, maar breken. Colijnsplaat draaide dit weekeinde de klok te rug en belandde in de Middeleeuwen. Colijnsplaat vierde feest en dat moesten de inwoners we ten ook. Al het gehele jaar stonden er speciale activitei ten op het programma. Biljart wedstrijd hier, optreden daar. Dit weekeinde kwam één van de ontladingen. De gehele Voorstraat werd afgezet en ie dereen die een oorkonde op zak had om deel te nemen aan een echte Bourgondische maaltijd mocht zich vrijdag bij het feestende gezelschap aan- eten. Ja... dit moesten ze echt "vaker doen. Elk weekeinde of- zo", grapt hij. Er is dit weekeinde niet alleen gesmui en gesmek te horen. Op elke vierkante meter staan mensen met elkaar te praten en naarmate de avond vordert begint het praten steeds meer weg te krijgen van schreeu wen en opscheppen. Maar ge zellig blijft het. 'Colijnsplaat viert feest en dat is niet elke dag zo. Dus moet je daar ge bruik van maken'. Zo denken de bezoekers. Een paar inwoners van Co lijnsplaat staan niet alleen ge zellig te doen, lekker te eten en te drinken. Zij staan ook mooi te zijn en moeten oppas sen dat ze geen rode wijn over hun pakje krijgen of vast worden gepakt door iemand met vette vingers. Ze zijn ge huld in Bourgondische kle ding en dingen mee naar de titel 'best geklede Bourgondi sche gast'. „Normaal loop ik er zo niet bij hoor", excuseert een gast zich. „Wel leuk voor een keertje. Gemaakt van ou de gordijnen. Zou je niet zeg gen he. Als ik het zelf niet ge zien en geweten had, had ik ook gedacht dat het in een winkel was gekocht. Maar het heeft echt voor de ramen ge hangen." Het feest houdt na vrijdag avond niet op. Er is tot lang in de nacht doorgefeest, maar de meeste bezoekers van de Bourgondische maaltijd heb ben zich zaterdag op tijd op gefrist om weer verder te feesten op het Middeleeuwse spektakel. Het oude haventer rein lijkt in de ochtenduren nog gewoon op een haventer rein. In de loop van de och tend verandert het beeld lang zaam. Hier en daar lopen mensen fanatiek met een zwaard te zwaaien. De Belgi sche groep Orde van de Hage- landers is naar Colijnsplaat af gereisd om een sterk staaltje Middeleeuwse krijgskunst te laten zien. „Wij zijn geen car navalsgroep en willen daar ook niet mee vergeleken wor- Alles mag. Lekker met je handen een kluif naar binnen werken. Een salade erbij. Wat sausjes en flinke hompen brood. Dit is genieten op z'n Bourgondisch. zins kon voortbewegen, ging naar dit geweldige spektakel kijken. Prachtig vonden ze het alle maal. Vierhonderd jaar later wordt er in Colijnsplaat ook naar de executie uitgekeken. Er wordt nadien zelfs geap- plaudiseerd. Dit is beter dan welke actiefilm dan ook! Dit is top-entertainment. Aan feesten moet jammer ge noeg altijd een eind komen. Zo ook aan het Bourgondi sche weekeinde in Colijns plaat. Na vele glaasjes coren- wijn, flinke kluiven, braadwor sten, hompen brood, vuurspu- wers, vechtende ridders, exe cuties en gezelligheid werd het weekeinde rustig afgeslo ten. In de Nederlands her- vormmde kerk werd met een concert van het jongenskoor van de Zeeuwse koorschool uit Goes afscheid genomen van een woelig Bourgondisch feestje. De Zeeuwse nachte gaaltjes brachten de inwoners van Colijnsplaat terug naar aarde om ze vervolgens met engelengezang weer te laten zweven. sluiten. Een nieuwe haring, een glaasje corenwijn en lek ker eten maar. Veel inwoners van Colijnsplaat moesten nog even wennen aan het eten zonder bestek. Ze keken wat onrustig naar hun enorme kluif, zochten de tafel af naar iets wat als bestek kon funge ren en zagen toen hun buur mannen gewoon uit het vuist je eten. Het was even glibbe rig en raar, maar ook de 'be stekzoekers' kregen er naar enkele minuten plezier in. "Lekker met je handen eten. Heerlijk!" Het Bourgondische eetfestijn moest een groot spektakel worden. De gezamenlijke ho reca van Colijnsplaat was er al maanden van tevoren druk mee bezig. Het weer werkte mee, de gasten werkten mee en het was zoals een eter for muleerde: "Stikgezellig". Het weekeinde van vrijdag 19 tot en met 21 juni kon de boeken in als 'een zeer geslaagde dag in het vissersdorp'. „Dit moesten ze vaker doen", roept een bezoeker. Gewoon een paar tafeltjes neerzetten in het centrum. De straten dichtgooien voor het verkeer en dan met z'n allen lekker feesten en dingen doen die je normaal niet mag. Met volle mond praten, met je handen den. Wij zijn bewonderaars van de Middeleeuwen. Serieu ze leifhebbers van de tijd en we willen de mensen wat bij brengen over deze periode. Laten zien hoe het eraan toe ging." Het gaat er keihard aan toe. Soms lijkt het wel alsof er bin nen nu en enkele seconden een kop gaat rollen. Zwaard gevechten lijken serieus om 'op leven en dood' te gaan. De zwaarden kletteren keihard in de lucht tegen elkaar aan. En even vergeten de bezoekers dat ze niet terug in de tijd zijn gegaan met een tijdmachine, maar dat ze nog gewoon in 1998 leven. Dat de mensen in de loop der eeuwen niet veel verandert zijn, blijkt tijdens de executie. Vierhonderd jaar gelden trok een executie veel bekijks, le dereen die zich maar enigs-

de Faam | 1998 | | pagina 21