In Geval Van Noot klaar voor 't grote succes Arnemuidse geschiedenis in Oudheidskamer ÜB1K 'Grungy' circus-nieuwe-stijl tijdens Straatfestival "Watc&esui Nieuw Middelburgs bier 32Sq c WOENSDAG 24 JUNI 1998 m M JAARGANG 100 - NUMMER 26 De fotograaf voor de mooiste trouwreportage m FOTO VERSCHOORE WEKELIJKS HUIS AAN HUIS OP GEHEEL WALCHEREN Arnemuiden heeft er een toeristische attractie bij. In het voormalige stadhuis heeft de Stich ting Oudheidkundig Museum Arnemuiden een Oudheidskamer ingericht. Ook de raadszaal en de burgemeesterskamer zijn elke woensdag middag voor publiek geopend. Daar zijn een aantal historische schilderijen en oudheidkun dige voorwerpen te zien. ...hoogaars tot in de kleinste details uitge werkt: een enorm priegel- werk... ...belangrijke rol in de zoutwinning in Zeeland... ...platgebrand door de Spanjaarden... Over 't Waschappels Informatie over de gemeente Middelburg vindt u op pagina 3 Deze week: Wild en atletisch Toegankelijk De achttiende editie van het Straatfestival staat voor de deur. Blof en Het Zeeuws Orkest openen de eigenzinnige mix van straat- en lo- katietheater donderdag 2 juli met een Prom- concert in een grote tent op het Scheldeterrein. Ze worden hierbij begeleid door Toots Thiele mans (harmonica). Het Straattheaterweekend is zaterdag 4 en zondag 5 juli. Dan zijn als van ouds de kunsten van straatartiesten te bewon deren in de Vlissingse binnenstad. Carré-tent PZC WEEKBLADEN f aam/wÉ^lèger parkeren, bellen en bussen in Vlissingen... VLISSINGEN Walstraat 109-III. Oil8-414081 Schutterstraat In Geval Van Nooit doet een gooi naar nationale roem. Zeeuwse muzikanten zijn terug van weggeweest. Na het suc ces van Blof hoopt ook de Waicherse popgroep In Geval Van Noot nu nationaal door te breken met hun nieuwste single 'Hou me vast'. De schijf werd twee maanden geleden in de Telstar-studio in Weert opgenomen. Zaterdag (27 juni) wordt de single gepresenteerd in een middaguitzending van Vero nica. In Geval Van Noot treedt tussen 14 en 16 uur twee keer op om de num mers 'Hou me vast' en 'Hoe kon ik weten' - beide terug te vinden op de single - te spe len. 'Hou me vast' is overigens niet de eerste single die lan delijk gelanceerd wordt. De vorige single haalde de hit lijsten niet, maar het gaf de band wel een flinke duw in de goede richting, zo is de mening van toetsenist/song writer Frank Engels. Hij meldt dat de groep op het moment FOTO BERT VAN LEERDAM voornamelijk optreedt buiten de provincie. Het Zeeuwse publiek zal even moeten wachten alvorens In Geval Van Noot weer in de eigen regio optreedt. Zater dag 11 juli is er een kort pro motieoptreden bij Music House in de Vlissingse Wal straat. Het eerste 'volwaardige' op treden daarna is tijdens het Horecafestival, dat van eind juli tot begin augustus ge houden wordt in de Schelde- stad. Een nieuw Middelburgs stadsbier zag vorige week het levenslicht. De Middel burgse Witheer - Abdijbier, zoals het drankje voluit heet, wordt gebrouwen door de Scheldebrouwers en is een initiatief van de Horaca Acti viteitencommissie Middel burg en het Samenwerkings verband Attracties Abdij Middelburg. De organisaties willen Mid delburg in het algemeen en de prachtige historische Ab dij in het bijzonder met het nieuwe bier promoten. En dat lukt al aardig. Het bier is sinds woensdag te koop in het Toeristisch Huis in Mid delburg, waar het over de toonbank vliegt. „Veel mensen kopen het als souvenir", vertelt een balie medewerker daar. De Mid delburgse Witheer is ver krijgbaar in de varianten donker en blond. Het idee om in het voormalige stadhuis van Arnemuiden een Oudheidskamer in te richten kwam van de toenmalige bur gemeester. „Burgemeester Visser heeft het idee geopperd om de maritieme collectie van ons museum in het stadhuis onder te brengen", vertelt Ri- nus Schroevers. „Daar is toen een startsubsidie voor be schikbaar gesteld waarmee we de verbouwing hebben kunnen financieren". De ver bouwing is uitgevoerd door enkele vrijwilligers van het museum en het resultaat mag er zijn. Het Oudheidkundig Museum is al vijftien jaar aan de Spoorstraat gevestigd. In de nieuwe dependance in het voormalige stadhuis staan scheepsmodellen opgesteld, er is een maquette van de ou de scheepswerf in Arnemui den en aan de hand een groot aantal voorwerpen wordt de geschiedenis van de Arnemui- dense visserij toonbaar ge maakt. Een deel van de scheepsmo dellen is afkomstig uit de col lectie van het Oudheidkundig Museum. „Daar stond het maar een beetje in een hoekje op zolder", doet penning meester Levien van Belzen uit de doeken. „We hebben die collectie aangevuld met scheepsmodellen die we heb ben aangekocht of in bruik leen hebben. De meeste mo dellen komen uit Arnemuiden en Vlissingen en zijn veelal door oud-vissers gemaakt. Van Belzen en Schroevers zijn zelf ook oud-vissers en kun nen dus als geen ander uitleg geven over wat er in de Oud heidskamer te zien is. Pronk stuk van de collectie is een schaalmodel van de hoogaars Arnemuiden 17, een houten zeilschip waarmee in vroeger tijden gevist werd. „Dat is een schitterend exemplaar", is Ri- nus Schroevers van mening. „Tot in het kleinste detail is al les uitgewerkt, een enorm priegelwerk". Een deel van de Oudheidska mer laat de historie van de vissersschepen zien. Modellen van houten zeilschepen tot moderne viskotters staan langs de wand opgesteld. Schroevers: „Er wordt nu nog een houten vissloep gemaakt. Daar begint de vissershistorie van Arnemuiden". Niet alleen de geschiedenis van Arnemuiden als thuisha ven voor vissers komt in het voormalige stadhuis aan bod. Tijdens de rondleidingen wor den ook de burgemeesterska mer en de raadszaal aange daan waar schilderijen en oudheidkundige voorwerpen te zien zijn. Aan de muur in de burgemeesterskamer hangt een panorama van Arnemui- Rinus Schroevers (rechts) en Levien van Belzen bij het pronkstuk van de Oudheidskamer, een schaalmodel van de Arnemuiden 17. FOTO JAAP WOLTERBEEK den zoals het er in 1550 uit moet hebben gezien. „Een schitterend doek", is Levien van Belzen van mening. „Alles is erop te zien. De oude scheepswerf, de stad en de zoutketen waar men zout won. Behalve een vissersdorp heeft Arnemuiden jarenlang een vooraanstaande rol in de zout winning in Zeeland gespeelt". In de raadszaal hangen onder meer schilderijen van de hand van oud-burgemeester Dirk van Delen. Bijzonder is het geuzenvaandel uit 1574 dat de tand des tijds heeft overleeft. „Arnemuiden is in 1572 hele maal platgebrand door de Spanjaarden", weet Van Bel zen. „Dat was een wraakactie nadat de bevolking van Arne muiden voor de Prins van Oranje had gekozen. Als dank heeft Arnemuiden in 1574 stadsrechten gekregen". De attributen van de rederijkers kamer uit de zestiende eeuw doen herinneren aan het rijke verleden van Arnemuiden. Schroevers: „Arnemuiden was toen best een rijke plaats en verschillende kunstenaars en handwerkers verenigden zich in de rederijkerskamer. Daar zijn onder meer schitte rende zilveren voorwerpen zo als een zilveren beker met panorama van Arnemuiden van bewaard gebleven". De Oudheidskamer is in de maanden juni, juli en augus tus elke woensdagmiddag van 14 tot 16 uur voor publiek ge opend. De officiële opening wordt 25 juni verricht door burgemeester L.H.B. Spahr van der Hoek van Middelburg. We hebben in Walchers Plat vroeger al uitvoerig stil ge staan bij de rijke schat aan woorden en uitdrukkingen van het Waschappels dialect. De woorden meestal uit Zeeuws van vroeger overge bleven, de uitdrukkingen dik wijls zelf verzonnen in 't dijk- dorp rond de toren. Opvallend is het aantal Fran se woorden dat nog door ou deren gebruikt wordt. Ze moe ten afkomstig zijn uit de acht tiende eeuw, toen vele Franse termen in het Nederlands op genomen werden. Ook het 'gewone' Walchers kent nog zulke woorden zoals 'gerizze- leveerd' (resoluut). Nu een aantal voorbeelden in het Wa schappels. te rivine (te ruïne, gerinne- weerd): Bluuft er af mee je viengers, zömit is 't glad te rivine! effentief (effectief, wezen lijk, bepaald): Nom Bram? Dat was noe effentief een goeie kérel! finael (pertinent): En ik zeie dat 't finael gêên waer is! Van twee andere merkwaardi ge woorden is niet helemaal zeker of ze uit het Frans ko men. Het waarschijnlijkst is dat nog in het geval van 'ta lon!'. Dat is een groet die je zegt bij het weggaan. Talon is het Franse woord voor 'hiel'. Zou het een restje zijn van een langere groet, bijvoorbeeld een kort zinnetje waarin je zegt dat je je hielen naar ie mand toedraait om weg te gaan? Nog interessanter is het woord 'mattie', dat dood bete kent. Het wordt gebruikt in zinnen als: 'Die is mattie'. On geveer zoiets als 'die is het hoekje om'. We hebben hier waarschijnlijk te maken met een oud Nederlands woord. 'Matsen' was in de zeventien de eeuw een gewoon woord voor doodslaan. Misschien kwam dat van 't Franse woord 'mace' voor strijdhamer. Maar daarnaast is er de schaakterm 'mat' die via het oud-Frans uit het Perzisch komt. In beide ta len betekende 'mat' dood, net als in het Westkappels! Jan Zwemer In Middelburg werd vorige week het Braderie- en Podiumfestival gehouden. Ouderwets gezellig was het, misschien wel juist omdat het aantal bezoekers iets achter bleef bij de voorgaande jaren. De Vlissingse fotografenfamilie Dert maakte drie generaties lang foto's van Vlissingen. De negatieven zijn in beheer bij het Vlissings Gemeentearchief, dat er een bijzondere tentoonstelling van samenstelde. Die is nog tot november te zien in het Gemeentearchief. Verder deze week: openlucht popfestival Midbeats '98 in Middelburg, bierdag in café De Mug, handige van dag tot dag overzichten en nuttige informatie van overheden. advertentie Staatsbosbeheer blijft Nieuwe Milieustraat Japanners filmen Middelburg Wensen voor busdiensten theater. Delta speelt 'Haard- koor', een zomerse voorstel ling rond het thema 'festival'. De voorstelling wordt 9 en 10 juli opnieuw gespeeld. Het programma wordt 5, 6 en 7 juli in de Carré-tent vervolgd met het circus-nieuwe-stijl Acrobat. De zes acrobaten die samen Acrobat vormen lijken geboren voor 'No Fear' en 'No Limit'. Voortbouwend op de cultuur van videoclip en com putergame maken ze een ra zendsnelle show: wild en at- lethisch, als een protest tegen de zwaartekracht. Het zestal wordt begeleid door een gita rist en een drummer die we ten waar de basis van de me- tal-muziek ligt. Hekkensluiter Semola Teatre brengt 9 en 10 juli 'Esperanto' in de Carré-tent. Dit Spaanse gezelschap trekt al zeven jaar rond door Europa met zijn beeldende spektakels. 'Esper anto' is zeer goed gevallen bij de Europese recensenten. De Limburgse kunstenaar Jack Vreeke maakte het affi che van het Straatfestival. Hij richt tijdens het festival een expositie van 45 werken in, in de sfeer en traditie van het Straatfestival. Zijn werken zul len namelijk, gemakkelijk toe gankelijk voor het publiek, in de Walstraat, Lange Zelke, Ja- cobspassage, Aagje Deken straat en Spuistraat ophan gen. Daarnaast kent ook de bijna antieke Spiegeltent een eigen programmering. Hierin staan optredens gepland van Rum- bata, Yakki Famiri, Johnny Melville, Third World, Culture, Son Damas, White Clown Theatre, Jonathan Acorn, Tor- tell Poltrona, Mijke Loeven Band en The Bobby Bird Show. Het Internationaal Straat- theaterweekend is gratis toe gankelijk. Voor de overige voorstellin gen zijn kaarten verkrijgbaar bij het VVV-kantoor aan de Nieuwedijk in Vlissingen, bij de Drvkkerij in Middelburg en bij alle grotere postkantoren. Oplage: 51.450 ex. Uitgave: Uitgeverij Provinciale Zeeuwse Courant b.v. Blpf opent het Straatfestival samen met Het Zeeuws Orkest en mondharmonica-meester Toots Thielemans. De deelnemende straatartie sten komen werkelijk overal ter wereld vandaan en treden op in de straten, pleinen en boulevards van het centrum. 's Zaterdags wordt er vooral in de binnenstad opgetreden, de zondag is gereserveerd voor de boulevard. Het Dijk- theater fungeert 4 juli als openlucht podium voor het Grootkoor Zeeland. Verder zijn er van 2 tot en met 10 juli voorstellingen in een tentencomlex rondom de gro te Carré-theatertent, waarin zo'n tweeduizend mensen een plaatsje kunnen vinden. Bin nenin veel koper, pluche en houtsnijwerk. Verder zijn er een originele Spiegeltent (met restaurant) uit 1935 en een aantal cafétenten. Na de openingsvoorstelling met Thielemans, Blpf en Het Zeeuws Orkest zijn er tijdens het Internationale Straat theaterweekend twee voor stellingen van de theater groep Delta in het Arsenaal- Exploitatie: Ch. van den Oosterkamp (0113) 273000 Privé (0118)417802 Administratie: PZC Oostsouburgseweg 10, postbus 18, 4380 AA Vlissingen. Advertentieverkoop: Jerry Tupanwel (0118) 484316 (privé (0118) 615044) A. Lammers-Van Otterdijk (0118) 484313 (privé (0118) 640277). Redactie: Ad Hanneman, (0118) 484275 en Ellen de Dreu-Erkens, (0118) 484276 privé 0118-641484 Redactie-adres: Postbus 18, 4380 AA Vlissingen fax nr (0118) 472404 Bezorging: 0800-0231231 Druk: Wegener Nieuwsdruk Zeeland, te Vlissingen. Druktechniek: otfsetrotatie. Sluitingstijd redactie: maandag 10.00 uur Advertenties: maandag 12.00 uur (advertentie) FaamA/lissinger maakt deel uit van de Zeeland Combinatie huis-aan- huisbladen. Totale oplage: 181.000ex. De zes acrobaten van Acrobat worden begeleid door een bas sist en drummer die weten hoe het moet in de metal-muziek. Spaar iels leitjes v©©r gratis parkeren,, telefonerere en vervoer! -gratis MichieHjes bij uw aankopen. Michielljes zijn spaarzegels die u op een DeRuyterkaart plakt. Een volle DeRuyterkaart met 40 Michieltjes levert u in bij de VW/ANWB op de Nieuwendijk. U ontvangt daarvoor gratis een PTT-telefoonkaart van f 10,-. De deelnemende Vlissingse winkeliers zijn herkenbaar aan deur- en kassastickers.

de Faam | 1998 | | pagina 1