Drie generaties fotografie in Vlissingen De Mug brengt Kwarteeuwbier Middelburgse braderie geen topjaar, wel tevreden gezichten Family Langs heilige huisjes Contacta groeit door Zuidei^duiN Family Brunch Family Buffet FOTO VERSCHOORE Brunch Buffet De Vlissingse wethou der L.C. Poppe-de Loof opende vorige week vrijdag de tentoonstel ling 'Foto Dert Vlissin gen - Drie Generaties Fotografie'. Deze ex positie is nog tot 19 november in het Ge meentearchief in de Hellebardierstraat te zien. NU BIJ 1 -UUR FOTO SERVICE ÉSlfiÜigei^^ Omschrijving horizontaal: Omschrijving verticaal: In Middelburg werd afgelopen weekend het Braderie- en Podiumfestival gehouden. On danks het weer, dat donderdag regenachtig en vrijdag en zaterdag onverwacht tropisch was, wisten toch zo'n 65.000 mensen de weg naar Middelburg te vinden. Het Zeeuws Museum in Middelburg is opgeno men in de kerkepadroute 'Langs heilige huis jes' van de NCRV. Er zijn twee zogenaamde 'kerkepaddagen': de zaterdagen 27 juni en 4 ju li. Dan is het mogelijk om onder leiding van een museumgids door het historische Abdij complex te lopen. Voor de veertiende keer wordt van 13 tot en met 15 oktober de vakbeurs algemene toeleve ring 'Contacta' in de Goese Zeelandhallen ge houden. Het totale tentoonstellingscomplex wordt gevuld met een breed aanbod van pro ducten en diensten. Geeltjes zaaien, knaken oogsten 37,50 per persoon 49,50 per persoon Thuisstudio Fietskleding volgt modetrends Jumbo Supermarkt de beste Bepakt en bezakt Geschiedenis van Nederland Rijkswaterstaat 200 jaar Nieuw deel Slibreeks Kattenleed Woensdag 24 juni 1998 FAAM/VLISSINGER 15 De tentoonstelling is feitelijk het directe gevolg van de slui ting van Foto-Video-Audio Dert aan de Nieuwendijk, waar drie generaties fotogra fen uit dezelfde familie achter eenvolgens de scepter zwaai den. De laatste eigenaar, J.M. Dert, besloot zijn negatieven- verzameling in beheer te ge ven van het Gemeentearchief. De fotografische geschiedenis van de familie Dert begint in 1887, wanneer Lodewijk Fran- siscus Dert een winkel opent aan de Nieuwendijk 31. Aan vankelijk verkoopt hij hoeden, petten en herenmode. In 1900 werd dit pand gesloopt om plaats te maken voor een nieuwe winkel. Hier konden dan ook tabakswaren, Eau de Cologne en koffie gekocht worden. Toen Lodewijks zoon Charles Ludovicus in de win kel kwam, werd het assorti ment al snel opnieuw uitge breid. De belangstelling voor beeld en geluid nam na de eeuwwisseling hand over hand toe, waardoor vader Lo- Charles Ludovicus Dert retoucheert een door zijn zoon (Johannes Marinus) gemaakte foto. FOTO GEMEENTEARCHIEF VLISSINGEN dewijk Fransiscus zich al snel bedrijfsmatig met fotografie kon bezighouden. Zo begon hij met de verkoop van gram- mafoonplaten en de bijbeho rende 'spreekmachines'. Hier voor werd het pand Nieuwen dijk 33 aangekocht. Zoon Charles Ludovicus begon in 1921 als zelfstandig onderne mer met een speciaalzaak in geluidsapparatuur en gram mofoonplaten, opnieuw in een pand aan de Nieuwendijk (nummer 35). Tijdens de Tweede Wereldoor log liepen de panden van de familie Dert - net als vele an dere panden in Vlissingen - zware schade op. Drie jaar na de oorlog, in 1948, vond de feestelijke heropening van de winkel plaats. Een jaar later kwam kleinzoon Johannes Marinus in de zaak, die later opnieuw de zaak uit zou brei den met nog eens twee pan den. In 1987 vierde Dert het honderdjarig bestaan van de zaak. In februari vorig jaar slo ten de deuren van het oude familiebedrijf voorgoed. Klein zoon Johannes Marinus be sloot om de enorme negatie- venverzameling, die inmiddels een mooi beeld van een eeuw Vlissingen geeft, over te dra gen aan het Gemeentearchief in Vlissingen, waar alle nega tieven bij elkaar maar liefst twintig strekkende meters be dragen. Uit deze negatieven is een selectie van zo'n twee honderd foto's gemaakt, die onderwerpen als visserij, scheepsrampen, bedrijfsfoto- grafie en stadsbeelden bevat Biercafé Braai-Tapperij De Mug in Middelburg be staat vijfentwintig jaar. Om dat te vieren wordt za terdag (27 juni) begonnen met het brouwen van een speciaal 'Kwarteeuwbier'. Vanaf 12 uur geven de brouwers (amateurbrouwers van het Walchers Biergilde en de Goese Deltabrouwers) demonstra ties in het café aan de Vlasmarkt. Er wordt gebrouwd met natuurlijke grondstoffen, ieder naar eigen favoriete recept: donker, blond, licht, zwaar, hoppig of kruidig. Bovendien kunnen geïnteresseerden kennismaken met de bierbrouwcursus die in oktober van dit jaar begint. Er is ook amateur-gebrouwen bier te proeven. Verder zijn er een 'bier-blind-proeverij' en een bierpul-sjoelbak van ruim zes meter lang. Voor de echte liefhebber zijn er bovendien allerlei bier-artikelen als gla zen, reclameborden etc. Het Kwarteeuwbier komt in het najaar op de tafel in De Mug. fadvertentie m is Goes Vlissingen Hulst Middelburg Terneuzen Zierikzee Etten-Leur l.deel van een stoel 7.hulpprediker 13.rivier in Duitsland 14.nachtdier (mv.) 16.munt 17.hoofdtelwoord 19.korte tijd 21.hervormd Esperanto 22.deel van de dag (afk.) 23.tam 25.voertuig 27.uitroep 28.onmeetbaar getal 29.rund (mv.) 32.klaar 33.persoonlijk voornaamwoord 35.luxe brood 37.doel 39.persoonlijk voornaamwoord 40.bouwland 42.praatvogel 43.rivier in Engeland 44.judograad 45.rechtmatig trots 46.snel 47.duivenhok 48.waterdier 51.vragend voornaamwoord 53.zeepwater 55.voegwoord 56.tijding 57.verharde huid 59.later 60.nachtspiegel 61.volwassen (Lat.) 63.voorzetsel 64.werktuig 66.delfstof 68.vruchtennat 70.heilige (afk.) 71.deel van een kle dingstuk 73.zoogdier 75.een zekere 76.dierenvoer 78.hoofddek sel 80.teleurstellend 81.drabbig 82.onderwijzer 1.liefkozing 2.hetzelfde (Lat.) 3.voorzetsel 4.telegramtekst (afk.) 5.bijwoord 6.delfstof 7.huid 8.voorzetsel 9.actinium (afk.) 10.koordans 11.iemand van gemengd bloed 12.onverstoorbaar man 15.middeleeuws kerstlied 18.familielid 20.bijdehand meis je 23.fout 24.groep zangers 25.gewricht 26.wiel 30.groente 31.gelofte 34.eindelijk (Fr.) 36.verschil tussen bruto- en nettoge wicht 38.damp 39.spoorrijtuig 41.onaangenaam koud 44.voeg woord 47.op de juiste plaats 49.plaats in het Midden-Oosten 50.rustplaats 51.bron 52.een weinig 54.Frans geleerde (hist.) 56.insect 58.uiterste punt 62.melkklier 65.morsig 67.persoonlijk voornaamwoord 69.overblijfsel 70.inkeping 72.paleisnaam 73.moerasvogel 74.water bij Amersfoort 75.loot 77.hij (spreek taal) 78.geluid van een dier 79.voorzetsel 80.soort vaartuig (afk.) Er ontstaat de naam van een provincie wanneer u de letters uit de hokjes met de volgende nummers in de juiste volgorde plaatst: 13.22.27.32.37.42.43.48.50.58.59.66.78. De oplossing van de puzzel die stond in de Faam/Vlissinger van woensdag 17 juni luidt: Overijssel. Cora van Antwerpen maakt deel uit van de Stichting Eve nementen Middelburg, de or ganisator van de braderie. Zij vertelt: ,,'t Was in ieder geval ontzettend gezellig. Qua be zoekers hadden we dit jaar geen topdrukte, maar wat ik zo links en rechts van onder nemers gehoord heb was dat ook niet zo erg. Als het zo heel erg druk is wordt je in feite voortgestuwd door de massa. Nu had iedereen ruim baan om uitgebreid naar de kramen en aanbiedingen te kijken. Dat verkoopt natuurlijk ook veel beter". De Middelburgse braderie be staat al jaren niet meer alleen uit kramen en aanbiedingen. Om het geheel wat op te lui steren, is enkele jaren geleden een podium/muziek-festival toegevoegd. Dit jaar liep dit muzikale gedeelte voor het eerst ook in de avonduren door. Cora van Antwerpen: „Dat was een enorm succes. Vooral vrijdagavond, toen op de Markt het Royal Dutch Dis co Philharmonic speelde ter wijl op het Damplein Blpf een concert gaf, was het enorm druk in de stad. Ik denk dus wel dat we dat volgend jaar weer doen". Precieze aantallen kan Van Antwerpen niet geven. A. Schuitema, voorheen eige naar van Bijoux Lederwaren en nog steeds woonachtig in het pand op de hoek van de Lange Delft/Segeerstraat, kan dat wel. Hij rekent al sinds jaar en dag de bezoekers van de braderie uit. „Dit jaar zijn er in totaal vijfen zestigduizend bezoekers naar de braderie gekomen. Dan heb ik het trouwens alleen over het echte braderiegedeel te: de bezoekersaantallen bij de muziekoptredens zitten er niet bij. Vrijdagavond trok Blpf alleen al zo'n drie- tot vierdui zend mensen naar het Dam plein". Ook het optreden van Jan Vayne, vrijdagmiddag op de Markt, trok veel bezoekers. Een gezellige drukte op de Middelburgse braderie. FOTO JAAP WOLTER BEEK Tussen 11 en 15 uur is er elk uur zo'n rondleiding, die be gint bij de balie van het Zeeuws Museum. Daar kan een 'abdijkaart' wor den aangeschaft die toegang geeft tot de crypte van het ge bouw. Deze bevindt zich in de kelder ruimten bij de kloostergan gen. In de crypte is een video presentatie over de geschie denis van het oude complex. Daarnaast is ook de noordzij de van de Abdij te bezoeken: de voormalige kanunniken- en logiesvertrekken. Nu is er het Zeeuws Museum gevestigd, waar momenteel de tentoonstellingen 'Neha- lennia, een Romeinse godin' en 'De zomer van Schütz'. Tot slot geeft de abdijkaart recht op het beklimmen van de Lan ge Jan. Ruim tweehonderdvijftig be drijven en instellingen geven acte de présence, waarmee de beurs tot één van de grootste van Nederland hoort. De laat ste jaren kenmerkt de beurs zich door toevoeging van een aantal 'specials'. Zo zullen Ze- kaTel Multicommunicatie en ZeelandNet de deelnemende bedrijven de gelegenheid bie den om via Internet digitaal te ondernemen. Digitale zuilen worden hiervoor op verschil lende plaatsen in de Zeeland hallen geplaatst. Verder is bij de ingang van het complex een gezamenlijke stand waar in pc's en een groot scherm zijn opgesteld. Daarnaast worden 's morgens twee seminars gehouden over de onderwerpen 'Trefpunt Za kelijk Zeeland' en 'Modal Shift/Short Sea Shipping'. De beurs is opnieuw groter dan voorgaande jaren. Het Zeeuws-Vlaamse paviljoen is bijvoorbeeld met ruim dertig procent toegenomen. Nieuw is ook het collectief van Zee land-Noord, dat de naam Ave nue Schouwen-Duiveland draagt. Klanten van Intratuïn krijgen bij besteding van elke vijfen twintig gulden een waardecheque van 2,50. Daarmee kan vanaf september contante kassakorting worden verdiend. De waardebonnen worden uitgegeven tot en met 15 augustus. Volgende week valt bij de meeste mensen het nieuwe IntraNova Ma gazine in de bus. In deze uitgebreide brochure laat de tuingigant bij voorbeeld zien hoe een gewone vrije dag een feestje wordt met mooi tuinmeubilair, barbecues en tuinplanten. Het magazine is overigens ook te krijgen bij Intratuin Koudekerke. (advertentie) Tussen Westkapelle en Zoutelande, aan de duinrand van Nederlands enige echte zuiderstrand, vindt u één van de mooiste hotels van Zeeland - Hotel Zuiderduin. Bijzonder in alle opzichten. Nèt als onze Family Brunch en Family Buffet met een keur van koude-, warme- en dessertgerechten, inclusief 1 glas champagne! Om-de-week op zondagmiddag van 12.00-14.00 uur (kinderen betalen naar lengte) Om-de-week op zaterdagavond, aanvang 18.30 uur (kinderen van 3-12 jr. 50% korting, tot 2 jaar gratis) De gerechten van de Family Brunch Buffet wisselen maandelijks van samenstelling, dus steeds wacht u weer een aangename verrassing! Bel voor onze uitgebreide brochure of uw reservering: (0118) 56 18 10 HOTEL •k De Bucksweg 2, 4361 SM Westkapelle In de wereld van beeld en geluid is er de afgelopen jaren veel veranderd. Naast de grammofoon heeft de cd-speler zijn intre de gedaan. De versterker heeft plaats gemaakt voor stereotoren of mini hifiset. Door de verschillende breedtes en hoogtes is het dan vaak ook niet gemakkelijk om de hele verzameling mooi onder te brengen. Lundia denkt de oplossing gevonden te heb ben: de Thuisstudio. Deze is opgebouwd uit verschillende stan daardelementen en naar eigen wensen in te delen. Zo zijn de schappen om de vijf centimeter in hoogte verstelbaar en er zijn extra brede schappen die een breedbeeldtelevisie kunnen dra gen. Een zestig pagina's tellend boek van Lundia geeft meer in formatie. Het boek is verkrijgbaar via telefoonnummer 0800- 0702. De maatvakken maken van het stereomeubel een ware thuisstu dio. Bij fietskleding denken de meeste mensen direct aan aërodynamische shirts en strak ke broeken met felle prints. Ge lukkig is dat niet altijd meer zo. De nieuwste collecties fietskle ding volgens de laatste mode trends namelijk op de voet. De nieuwe fietskledinglijn van AGU bevat fietskleding voor ie dereen, dus ook voor de meer recreatieve fietser. De lijn be staat uit shirts en broeken die zijn uitgevoerd met het voorge vormde Monolith-zeem. Ook is er de 'vrije tijd short', waarin onopvallend een zeem is ver werkt. Zo kunnen fietsers met een gerust hart even uitblazen op een gezellig terras. Fietskleding zijn. mooi Consumenten vinden de Jumbo Supermarkten de beste su permarkten van Nederland. Dat blijkt uit een onderzoek van het vakblad Foodmagazine. In dit onderzoek werd aan klanten ge vraagd een oordeel te geven over de winkels. Jumbo scoort hier - met het gemiddelde rapportcijfer van 7,78 - het hoogst. Jumbo Supermarkten is een onderdeel van de Van Eerd Groep in Veghel en was vorig jaar de snelst groeiende formule van Nederland. Momenteel zijn er 47 Jumbo-zaken, maar de Van Eerd Groep streeft ernaar in 2002 honderd Jumbo supermark ten te hebben. leder heeft zijn eigen manier van reizen. De één is al weken voor de vakantie bezig met in pakken, de ander pakt de avond voor vertrek snel wat spullen bij elkaar. Maar één ding staat altijd vast: een goe de, handige reisuitzet is het halve werk. Kipling heeft een complete bagagelijn die va rieert van rugzakken via trol leys naar heuptasjes en brillen- hoezen. Daarnaast brengt het merk een aantal baby-artikelen op de markt, waaronder bij voorbeeld een tas waar precies twee flessen in passen. Het einde van de eeuw nadert en dat levert volgens het Ne derlands Filmarchief stof tot nadenken. Het zogenaamde 'fin- de-siècle'-gevoel doet mensen terugkijken op de voorbijgegle den eeuw, waarin veel gebeurde. Vanaf het begin van deze eeuw zijn veel films met prachtig materiaal bewaard gebleven. Wie met het Filmarchief terug wil kijken kan dat doen met de een speciale video, waarop oude beelden zijn gezet. Deze vi deoband (speelduur dertig minuten) is voor ƒ9,95 verkrijgbaar bij boekhandel, warenhuis en specialist. Zeeuws Landschap, het blad van stichting Het Zeeuwse Land schap, staat deze zomermaanden helemaal in het teken van de jarige Rijkswaterstaat. Deze organisatie zorgt al tweehonderd jaar voor veiligheid en kwaliteit van het water in Nederland. Zeeuws Landschap gaat in op de geschiedenis van Rijkswaters taat, de samenwerking tussen Het Zeeuwse Landschap en Rijks waterstaat in de Deltawateren, en begrippen als waterkwaliteit en dijkbescherming. De Stichting Kunstuitleen Zeeland bracht onlangs het 84e deeltje in de Slib-reeks uit. 'De Markies van Scharrebak', zoals het werk heet, werd geschreven door fotograaf/tekenaar/schrij- ver-van-korte-verhalen Marco Kunst. De Markies van Scharre bak is een sprookjesachtig verhaal waarin Kunst zijn herinnerin gen aan zijn jeugdjaren in Zeeland verbindt met ervaringen in het heden aan de Amerikaanse westkust. De overeenkomst tus sen beide gebieden is de zee. Het boekje is te verkrijgen via de Stichting Kunstuitleen Zeeland (0118 - 611 443). Soms is het transport van een kat noodzakelijk. En dat is voor veel kattenbezitters een waar drama. Tot voor kort was de op lossing hiervoor een tranquillizer die door de dierenarts werd afgegeven. Maar een kat verdoven is ook niet leuk. Daarom is er nu een nieuw product op de markt waardoor de kat rustig in zijn mandje zou blijven zitten - zonder verdoving! Feliway Transport is verkrijgbaar in een flesje van 15 ml en bevat voor namelijk feromonen. Deze zouden ervoor zorgen dat de kat zich in zijn eigen mand veilig en vertrouwd voelt. Feliway Transport is verkrijgbaar bij de dierenarts en is absoluut veilig voor mens en dier. Poes blijft lekker rustig in haar mand.

de Faam | 1998 | | pagina 15