EEN MANIER VAN ZELFSTANDIG WONEN Het woonzorgcomplex Veilig wonen voor ouderen Tjaghoghbilly met Phellamousi Idat a WEET® 612004 ASIELZOEKERS LEREN MIDDELBURGERS KOKEN Voorlichting aan allochtone en autochtone ouderen GAST VROUW Koersbal Vrijwilligers gevraagd Woensdag 17 juni 1998 FAAM/VLISSINGER 5 18e JAARGANG NUMMER 101 STEEDS MEER OUDEREN SLACHTOFFER ONGEVALLEN IN HUIS Onnodige obstakels De trap Reacties Meldpunt Bereikbaar op werkdagen van 9.30 tot 14.00 uur Verkeers- opfriscursus Damesbiljart Enthousiast Samenwerking Leven en wonen met allochtone ouderen Een brug slaan Doorgaan UVV-Middelburg De Seniorenkrant is een uitgave van de Stichting Welzijn Ouderen, Middelburg, Molstraat 13, 4331 SM Middelburg Tel. (0118) 627537 GOEö Overzicht van de contactper sonen van de vrijwillige hulpdiensten voor ouderen in de wijken: 't Zand-Stro- menwijk: me vr. P.M. Den Hollander, tel. 626513. Magi- straatwijk: mevr. N. Los, tel. 614398. Dauwendaele: dhr. W. Kuijl, tel. 623918 en mevr. H. He- hakaya, tel. 626804,. Nieuw Mid delburg: dhr. A. v. Vrouwerf, tel. 626385. Griffioen I en II: mevr. P. Janse, tel. 637407 en mevr. A. v.d. Leer, tel. 614968. Telefooncirkels: Stromenwijk- 't Zand: mevr. R. Jongerius, tel. 637065, mevr. R. Davidse, tel. 629256. Klusjesdienst: St. Welzijn Ou deren, tel. 627537. Activiteitenwinkel: spreekuur bij de St. Welzijn Ouderen elke 1e woensdag van de maand van 13.30 tot 15.30 en op af spraak tel. 627537. De SWOM is voor het ge bouw Molstraat 13 op zoek naar vrijwilligers die 1 dag deel per week de taak van op zich willen nemen. Inlichtingen bij Janke tel:627537 Bak In de maanden mei en juni wor den in Arnemuiden en Sint Lau rens middagen gehouden om kennis te maken met het spel koersbal. Na deze kennisma kingsmiddagen zal bekeken worden of er in september met een groep kan worden gestart. seniorenkrant De laatste tijd is de vraag naar woningen die geschikt zijn voor senioren flink toegenomen, maar het aantal se niorenwoningen is niet meegegroeid met de vraag. Een snelle vergrijzing van de bevolking is oorzaak van dit woningtekort. Ook zijn de behoeften en wensen van ou deren veranderd. Over het algemeen wil men zo lang mogelijk zelfstandig blijven wonen. Een groot deel van de ouderen kan zich zonder enige hulp redden en voelt zich daar goed bij, anderen zijn of voelen zich kwets baar en zoeken een vorm van hulp. Zij zijn te goed om in een verzorgingshuis te worden opgenomen, maar willen op hulp aan huis kunnen rekenen als dat nodig is. De vraag naar seniorenwoningen en de behoefte aan de zekerheid van zorg aan huis heeft geleid tot de oprich ting van WOon-ZOrg-COmplexen, WOZOCO's genoemd. Wat is een Woon-zorg-complex? Een woon-zorg-complex bestaat uit een aantal voor senioren be stemde appartementen. Naar hedendaagse begrippen moet een seniorenwoning aanpas baar worden gebouwd, volgens de normen die zijn vastgelegd in een Middelburgse verorde ning voor de nieuwbouw. De appartementen liggen op de be gane grond of zijn bereikbaar met een lift. Behalve appartementen bevat een Wozoco gemeenschappelij ke ruimten, zoals bijvoorbeeld een recreatiezaal en een ruimte voor een kapper en/of een pedi cure. Een zorgcoördinator com pleteert het woon-zorg-com- plex. Hij of zij is overdag en in één geval zelfs 24 uur per dag beschikbaar. De taak van de coördinator is 'hulp op maat' te regelen wan neer dat nodig is. Deze kan be staan uit hulp van Thuiszorg, verzorgingshuishulp, verpleeg hulp of hulp bij het benaderen van andere instanties. Hof Ter Veste en De Haagbeuk bieden een eigen overbruggings abonnement aan dat onder an dere recht geeft op maximaal per jaar: 14 dagen kortdurende verpleeg kundige handelingen; 14 dagen overbruggingszorg als door het bestaan van een wachtlijst directe hulp niet mo gelijk is; 14 dagen overname van zorg, om de gewone verzorg(st)er te ontlasten. De zorgabonnementen kosten 35,-, respectievelijk 25,- per maand. Op dit moment maakt nog maar een klein aantal bewoners ge bruik van dit overbruggings abonnement. Middelburgse WOZOCO's Middelburg beschikt binnenkort over vijf WOZOCO's. Vier hier van, Hof ter Veste I II, Beau- Fort in Arnemuiden, het Moluk se Tabadila en De Haagbeuk zijn eigendom van Woongoed Mid delburg (de nieuwe naam van de Woningbouwvereniging Middelburg). Het vijfde complex, Het Bastion, is eigendom van de Stichting Protestantse Ouderenzorg Wal cheren. Alle WOZOCO's hebben een samenwerkingsverband met een verzorgingshuis. Hof ter Veste en het Bastion werken samen met Swerf-Rust; Beau-Fort werkt samen met Rustenburg en Tabadila en De Haagbeuk doen dat met het Ja cob Roggeveenhuis. Van de ge noemde vijf WOZOCO's zijn er nog twee in aanbouw, namelijk Hof ter Veste II achter de Seis- singel (oplevering november 1998) en De Haagbeuk in het plan Veldzigt (oplevering de cember 1998/januari 1999) Vergelijking In de tabel is een aantal gege vens van de WOZOCO's opge nomen. Het gaat hierbij om za kelijke gegevens als aantallen appartementen en kamers, voorzieningen en huur. Kwalifi caties als sfeer en uitstraling zult u zelf moeten aanbrengen, (zie tabel) Voor meer inlichtingen over ap partementen kan worden ver wezen naar Woongoed Middel burg, tel. 691700. Woonzorgcomplex Beau-Fort te Arnemuiden complex aantal ber voorzieningen kale appart. kamers ging huur Hof ter Veste I Hof ter Veste II 60 30A 32B 3 3 3 ja ja ja recreatiezaal logeerkamer verjaardagskamer kruidenier kapper/pedicure (samen I en II) 803 823A 968B Beau-Fort Arnemuiden 23 3 ja recreatiezaal logeerkamer overdekt terras 775 Tabadila (Moluks) 12 3 ja recreatiezaal logeerkamer overdekt terras 753 Het Bastion 43 2 ja recreatiezaal kapper/pedicure 520 De Haagbeuk 30A 30B 3 ja recreatie in atrium Al weer enige weken geleden verscheen er een artikel in de P.Z.C., waarin te lezen viel dat het aantal ongevallen van ouderen in hun huis schrikbarend toeneemt. De re denen van deze stijging moge duidelijk zijn. Steeds meer ouderen blijven langer zelfstandig wonen, hetzij vrijwillig, hetzij door gebrek aan alternatieve huisves ting. Veel woningen zijn of worden echter ongeschikt voor een veilige huisvesting van de ouder wordende mens. Het beleid voor de bouw van veilige woningen is in eerste instantie een verantwoordelijkheid voor de overheid. Dat daaraan nogal wat mankeert, mag blijken uit het feit dat de meeste ernstige ongevallen, waaron der ook de dodelijke (dat geldt overigens voor alle leef tijdscategorieën), meer voorkomen in en rond het huis dan in het verkeer. Voor de redactie van de Seniorenkrant vormt genoemd bericht voldoende aanleiding om aan dit onderwerp in de komende afleveringen regelmatig aandacht te beste den. Veel ongelukken in huis zijn het gevolg van onnodige obstakels. Een losliggend kleedje op een gladde vloer kan al snel leiden tot een val met misschien wel noodlottige gevolgen. De beste oplossing is om die kleedjes, waar mogelijk, te ver wijderen. Een anti-slipmat met rubber aan de onderzijde kan in een veel gevallen een oplossing bieden. Zo kan ook een vloer of trap worden voorzien van anti slip strips. Dit soort artikelen zijn overal verkrijgbaar in doe- het-zelf-winkels en bouwmark ten. De voornaamste hindernis sen in een huis worden ge vormd door drempels en trap pen. Een woning zonder drempels zou voor velen ideaal zijn. Drempels zijn in de meeste ge vallen overbodig. Tochtstrippen kunnen een prima vervanging zijn daar waar drempels verwij derd kunnen worden. Maar dit is zeker niet altijd mogelijk. In de situaties, waarin drempels onvermijdbaar zijn, kunnen handgrepen goed van pas ko men, zoals bij voordeuren, of deuren naar een terras of bal kon. Voorwaarde is dan wel dat zij op de juiste hoogte worden aangebracht en door een vak man bevestigd worden. Drem pels kunnen ook worden 'afge schuind', waardoor een voet er niet zo gemakkelijk meer achter kan blijven haken. Ook dit kan in iedere doe-het-zelfzaak wor den gemaakt. Vakkundig bevestigde handgre pen kunnen overigens ook goed van pas komen in toilet- en dou cheruimtes. Een verhoogd toilet is tegenwoordig voor velen een uitkomst, terwijl een douche- stoel veel ongelukken kan voor komen. Een trap in een woning kan op een gegeven moment bijna een onneembare hindernis worden. Toch zijn er in een aantal geval len wel oplossingen te beden ken. Allereerst moet gezorgd worden voor veilige trapranden. Hierbij moet gedacht worden aan rubberen profielen, die aan de traprand worden gelijmd. Ook wanneer men nog redelijk goed ter been is, is het toch be langrijk dat zich aan weerszij den van de trap goede leunin gen bevinden. Voor mensen, die werkelijk slecht ter been zijn kan een traplift uitkomst bieden. Een goede verlichting in het trapgedeelte is van groot be lang en kan een misstap voor komen. Veel van de voorzieningen, die noodzakelijk zijn voor 'veiliger' wonen, kunnen voor een deel worden gefinancierd door de gemeente, door gebruik te ma ken van de W.V.G (Wet Voorzie ningen Gehandicapten). De Ge meente Middelburg en/of de Stichting Thuiszorg kan U hier over nader inlichten. Tot zover dit eerste artikel over 'veiliger wonen', geschreven door iemand die vaker met dit onderwerp te maken heeft ge had maat nog nooit zelf aan den lijve heeft ondervonden. Het is voor ons, de redactie van de Seniorenkrant, van groot be lang om van de lezers te verne men welke problemen zij onder vinden in het 'veilig?' wonen in hun huis en welke voorlichting zij hieromtrent graag zouden willen krijgen. Uw reacties zien wij met belangstelling tege moet. Woonzorg De woonzorg wordt op maat gegeven en dus individueel vastgesteld, naar de behoefte op dat moment. Bij de vaststel ling wordt altijd de zorgcoördi nator betrokken. De officiële vaststelling van de te verlenen hulp gebeurt door middel van een indicatie, verstrekt door het Regionaal Indicatieorgaan (RIO) Walcheren, telefoon 684000. Andere telefoonnummers i.v.m. woonzorg zijn: Hof ter Veste en Bastion: Swerf-Rust 613441 of mevrouw Tramper-Houtekamer 561696 Beau-Fort; 602463 of Rustenburg, 612932 Tabadila; Roggeveenhuis 614251. De bewoner Een viertal bewoners van Beau- Fort in Arnemuiden vertellen over hun ervaringen met het wonen in hun Woon-zorg-com plex. Mevrouw Oreel omschrijft in één zin hoe zij het wonen in een woon-zorg-com plex ervaart: 'Je woont zelfstan dig, maar je voelt jezelf toch verzorgd'. Mevrouw Oreel had verschillende redenen om naar het woon-zorg-complex te ver huizen, maar de voornaamste was toch dat de woning gelijk vloers is, zodat ze geen trappen meer hoeft te lopen. Ze had geen moeite met de overgang van het wonen in een eenge zinswoning naar het wonen in een appartement. Mevrouw Oreel: 'Het onderhoud wordt er alleen maar makkelijker op en het wonen in een 'gemeen schap' een veiliger en een ver zorgd gevoel'. Zelf heeft ze geen zorg nodig, maar ze vindt het een fijn idee dat ze als het nodig is bij een zorgcoördinator terecht kan. Ook het gezamenlijk koffiedrin ken om de veertien dagen doet mevrouw Oreel trouw. Ze vindt het gezellig om contact te heb ben met buren. 'Maar', zegt ze, 'het moet niet te vaak zijn, want dan wordt het een verplichting. Eens in de veertien dagen is voldoende'. Mevrouw Oreel vindt het woon zorg-complex ideaal en ze zou voor geen geld meer weg wil len. De heer en mevrouw Hamelink behoren beiden tot de jongste bewoners van het woon-zorg- complex. Ze zijn zeer tevreden met hun woning. Mevrouw Ha melink: 'Een mooier plekje had den we niet kunnen bedenken'. Eerst woonden ze in een eigen woning met tuin. De overgang van zo'n eenge zinswoning naar een apparte ment leek mevrouw Hamelink erg groot. Ze dacht vooral haar tuin te zullen missen. Ze heeft nog gehuild toen ze uit haar ou de woning wegging. 'Maar', zegt ze snel, 'ik zou hier nu niet meer weg willen. Het uitzicht is schitterend, de woning is ideaal en hoewel we nu nog geen zorg nodig hebben is het toch een veilig gevoel om te weten dat hulp mogelijk is'. De heer Ha melink omschrijft het woon zorg-complex in Arnemuiden als 'een uniek project op een ideale lokatie'. De heer Boone heeft absoluut geen spijt van zijn beslissing om naar het woon-zorg-complex te verhui zen. 'Ik woon hier prinsheerlijk. De woning is perfect, alles is op de begane grond, je loopt zo al le kamers in en ik heb een schit terend uitzicht'. Hij is om licha melijke redenen naar het woon zorg-complex verhuisd. 'Ik had eerst een eigen woning met een tuin, maar die tuin werd een last. De overgang naar dit ap partement was voor mij niet groot, ik heb er helemaal naar toe geleefd. De heer Grootjans is een tevreden huurder. Hij ver huisde naar het woon-zorg- complex omdat zijn vorige wo ning bouwvallig was en ook voor de zorg die hij in het woon-zorg-complex kan krijgen. Hij voelde zich meteen vanaf de eerste dag thuis in het woon zorg-complex. Hij heeft niets dan lof over de woningen zelf. 'Een zeer complete en ruime woning die goed is aangepast vrijwillige thuishulp Middelburg De Stichting Welzijn Ouderen Middelburg (SWOM) organi seert in samenwerking met Vei lig Verkeer Nederland (bij vol doende deelname) een twee tal verkeersopfriscursussen voor voetgangers, fietsers en automobilisten vanaf 55 jaar. De eerste cursus wordt gehou den in het Woonzorgcentrum Arnemuiden op 5, 12, 19, 26 ok tober en 2 november van 19.00 uur tot 21.15 uur. De tweede cursus wordt gehouden in het ontmoetingscentrum in de Mol straat 13 in Middelburg op 3, 10, 17, 24 november en 1 de cember, eveneens van 19.00 tot 21.15 uur. Bent u in het bezit van een rijbe wijs dan kunt u meedoen aan een rijvaardigheidstest. Kosten voor de cursus: 35,- met rijtest en 25,- zonder rij test. U kunt zich opgeven bij de SWOM, Molstraat 13, 4331 SM Middelburg, tel. 627537. Biljarten is van oudsher een sport voor mannen. Het dien stencentrum in de Molstraat 13 herbergt zo'n mannenbolwerk. Er is een bloeiende biljartclub die beschikt over een grote bil jartzaal waar vier biljarttafels staan. Vrouwen werden daar niet gesignaleerd. Tot enige tijd geleden. Op de vraag: "waarom bestaat er voor vrouwen geen mogelijkheid om te biljarten?" is onmiddellijk ingespeeld. Sinds die tijd is er op donder dagmorgen voor de dames ge legenheid gecreëerd om te bil jarten. Met enthousiasme wordt er ge probeerd het spel onder de knie te krijgen. De damesclub bestaat tot op heden echter maar uit 3 dames die het leuk zouden vinden als ze wat versterking kregen. Is uw belangstelling gewekt, dan kunt u eens komen kijken in de Mol straat 13 of u kunt bellen voor inlichtingen naar tel.nr 627537. aan de wensen van ouderen. Ik zou werkelijk niet weten wat ik er aan zou willen veranderen', zeg hij. Ook over de zorgcoördinator, mevrouw Schipper, is de heer Grootjans zeer te spreken. 'Ze regelt heel veel voor me. Zo zorgt ze ervoor dat ik een war me maaltijd krijg (via Tafeltje dekje) en ze helpt mij met mijn correspondentie, als ik er zelf niet uit kom. Ze is onmisbaar voor mij'. Het woon-zorg-com plex in Arnemuiden is volgens de heer Grootjans een prima voorziening. De Stichting Welzijn Oude ren Middelburg organiseer de op 5 vrijdagmorgens in april en mei in de keuken van het gebouw Molstraat 13 een cursus multicultureel koken, die werd gegeven door bewoners van het Mid delburgse Asielzoekerscen trum. De cursus telde 6 deelnemers, die elke vrijdag opnieuw wer den geconfronteerd met ge rechten uit steeds weer een an der land. Ze leerden het berei den van nationale gerechten uit Iran, Bosnië, Afghanistan, Geor gië en Somalië. Elke week wa ren er weer twee a drie andere gelegenheidskoks, die onder begeleiding van medewerkers van het Asielzoekerscentrum de cursisten de meest exotische gerechten leerden bereiden, hierbij ondersteund door in het Nederlands geschreven recep ten. Er werd met veel enthousiasme gekookt, gebakken en gebra den. Zelfs het schoonmaken van uien, die bij kilo's tegelijk werden gebruikt, was reden voor een enthousiaste huilbui. Moeilijk was te zien wie het meest enthousiast waren, de koks of de cursisten. De ama teur-koks, want in hun land van herkomst oefenden ze meestal een heel ander beroep uit, ga ven maar moeilijk hun werk uit handen, terwijl juist de cursis ten het ook eens zelf wilden proberen. Want als je als cursist ook niet zelf aan de slag kunt wordt het een beetje uit eten gaan in een restaurant waar je in de keuken mag kijken en de afwas mag doen. Maar ja, leg nu maar eens uit hoe je mantu's moet vouwen als je de taal niet beheerst. Dan wordt het voor de cursist kijken en nadoen. Je kunt dan ook een klein beetje begrijpen hoe het voelt als je in een cultuur te recht komt waarvan je taal noch gebruiken kent. De cursisten moesten soms een plaats aan het aanrecht veroveren om het multicultureel koken in praktijk De meeste allochtone ouderen zijn niet bekend met de hulp en diensten die in Nederland voor ouderen beschikbaar zijn. De Ne derlandse ouderen zijn dit over het algemeen wel, maar kunnen zij zich voorstellen wat het is om ouder te worden in een land waar je niet geboren bent en je kinderen en kleinkinderen te zien opgroeien in een andere cultuur? Nederland is een multiculturele sa menleving, maar dat geldt niet voor de ouderensector. Degenen die gebruik maken van de hulp en diensten zijn Nederlandse ouderen. De Nederlandse overheid voert nog geen specifiek be leid voor oudere allochtonen. De be staande voorzieningen zouden vol doende moeten zijn. Maar wanneer je als allochtoon niet bekend bent met die voorzieningen, hoe kun je dan aan geven waar je gebruik van wenst te maken. Binnen 10 jaar zal het aantal al lochtone ouderen verdubbelen en ook zij hebben, evenals de Nederlandse ou deren recht op een passend aanbod aan voorzieningen. De Stichting Welzijn Ouderen Middel burg (SWOM), het Sociaal Kultureel Werk Middelburg (SKWM) en het Edu catief Centrum Walcheren, onderdeel van het ROC hebben gedrieën het plan opgevat om voorlichting aan zowel al lochtonen als autochtonen te gaan ge ven. Gekozen is voor een totaalpro gramma, bestaande uit twee voorlich tingsprojecten, die landelijk beproefd zijn. Gestart wordt met 'Leven en wo nen met allochtone ouderen' een cur sus voor Nederlandse ouderen. Deze zal worden gevolgd door 'Ouder wor den in Nederland', een voorlichtings programma voor allochtonen. De SWOM is verantwoordelijk voor de in houdelijke begeleiding van 'Ouder worden in Nederland' en het ROC voor de inhoudelijke begeleiding van 'Leven en wonen met allochtone ouderen'. Het SKW Wijkgericht Werk zal als inter mediair ondersteuning verlenen tussen de verschillende organisaties tijdens de uitvoering van de beide projecten. Doel van het totaalproject is om begrip voor elkaar te krijgen en tevens de communicatie te bevorderen tussen de allochtone ouderen en de verschillen de organisaties, die ouderenwerk in hun takenpakket hebben. Zowel allochtone als autochtone oude ren hebben er soms moeite mee zich thuis te (blijven) voelen in een veran derende samenleving. Daarom wil de cursus 'Leven en wonen met allochto ne ouderen' een brug slaan waardoor het leven met elkaar prettiger wordt. De cursus bestaat uit 8 bijeenkomsten bestemd voor Nederlandse ouderen vanaf 50 jaar. In groepjes van 8 tot 10 deelnemers worden vragen en proble men, feiten en vooroordelen, bestaan de activiteiten en ervaringen naast el kaar gelegd. Er wordt gesproken over wat het betekent om zover van huis oud te worden, over allochtonen die hun gezin naar Nederland halen, over de gevolgen van migratie voor de wijk en de verschillen in cultuur en religie. Het uiteindelijke doel van de bijeen komsten is om meer oog te krijgen voor de positie van allochtone ouderen en mogelijkheden te ontdekken om de contacten te verbeteren. Het ligt in de planning om deze cursus in oktober/november 1999 uit te voeren. In het voorlichtingsprogramma 'Ouder worden in Nederland' wordt gewerkt met een groep ouderen uit eenzelfde cultuur- en taalgebied. In Middelburg zal gestart worden met Turkse oude ren. De voorlichting bestaat uit 6 bij eenkomsten voor 10 tot 15 personen van 50 jaar en ouder. Er wordt gewérkt met tweetalig materiaal, een tolk, vi deofilms, dia's en er is een dagexcursie naar o.a. een zorgcentrum en de thuis zorgwinkel. Uit de elders opgedane ervaring is ge bleken dat deelnemers deze bijeen komsten zeer positief beoordelen. Men krijgt informatie over een aanbod dat men niet kende en waar men wél be langstelling voor heeft. Deelnemers stellen het zeer op prijs dat hun me ning over dit aanbod wordt gevraagd. De suggesties die men geeft zijn prakti sche aanknopingspunten voor de Ne derlandse organisaties. De voorlichting is vaak het begin van contact tussen Turkse ouderen en Nederlandse orga nisaties. Uiteraard wordt in dit project samen gewerkt met Turkse zelforganisaties. De planning voor uitvoering van het programma is februari/maart 1999. Voor dit totaalproject wordt subsidie aangevraagd bij de Gemeente Middel burg, zodat de informatie kosteloos aan de deelnemers kan worden aange boden. te kunnen brengen. Verwonde ring was er om de grote hoe veelheden kruiden die werden gebruikt. Bij het zien van twee complete bollen knoflook was de verbaasde uitroep: 'Moet dat er allemaal in? Dan durf ik me vanmiddag nergens te verto nen'. Want zoals het op een goede kookcursus hoort werden de met zorg klaargemaakte gerech ten aan het eind van elke bij eenkomst met evenveel zorg opgegeten. Aan de keurig ge dekte tafel gezeten bleken zon der uitzondering de cursisten enthousiast over hun eigen kun nen, maar nog meer over het kunnen van hun leermeesters. De Stichting Welzijn Ouderen had de interesse voor exotische gerechten gepeild door asiel zoekers te vragen in maart tij dens de uitreiking van de diplo ma's voor de computercursus hapjes klaar te willen maken en te serveren. Omdat dit initiatief erg positief werd ontvangen, is besloten de kookcursus te organiseren. Nu deze een succes is geworden, zal worden geprobeerd in het najaar een nieuwe cursus te starten, met gerechten uit zo mogelijk weer andere landen, of anders andere gerechten uit de zelfde landen. Belangstellenden kunnen zich nu al opgeven bij de Stichting Welzijn Ouderen Middelburg, telefoon 627537. Er is maar een beperkt aantal plaatsen beschikbaar, dus haast u anders vist u achter het net. Deze exotische cursus wordt warm aanbevolen! Diverse activiteiten: o.a. tafeltje dekje vriendschappelijk huisbezoek handwerken ziekenhuiswerk luisterlezen bridge-soos Inlichtingen De Boog, Heren gracht 52, dinsdag- en woens dagmiddag, tel. 638570, secre taris: 601971

de Faam | 1998 | | pagina 5