Biervliets echtpaar dolblij met WK-reis Zeeland Nazomer Festivals kiezen voor kwaliteit Gratis naar Blijdorp! KQüAfar 'Walc&en& Braderie- en Podiumfestival Middelburg met klinkende namen Kleurwedstrijd en vader mag gratis mee naar film Het Magische Zwaard e BIJZONDER AANBOD Juwelier* \AN DERJMADEN De Zeeland Nazomer Festivals zijn dit jaar ge concentreerd in drie weken. Van 3 tot en met 27 september laat Zeeland z'n culturele gezicht zien met als centraal thema 'zee-land'. Het veelzijdige programma biedt tientallen voor stellingen. De 10e editie van de Zeeland Nazo mer Festivals begint in Kats met een bijzonde re openluchtvoorstelling, geïnspireerd op de in poldering van Noord-Beveland, dit jaar precies 400 jaar geleden. Met een Zeeuwse opera, te zien in een oude botenloods in Breskens, wordt het festival afgesloten. Dolgelukkig zijn ze met de prijs. Mare Brevet en z'n Spaan se echtgenote Bego na Perez uit Biervliet zijn 20 juni precies één jaar getrouwd. Om dat te vieren hadden ze een eten tje bij de Italiaan ge pland. Maar dat gaat niet door. PZC WEEKBLADEN f'aam/iM&iïÉger Middelburg staat deze week in het teken van koopjes en muziek tij dens het Braderie- en Podiumfestival 1998. Dit jaar opnieuw een aantal toppers die het publiek naar de Zeeuwse hoofdstad moeten lokken. Onder hen namen als Jan Vayne, Lenny Kuhr en Blof. Beeld van een tuin ZOO V. Informatie over de gemeente Middelburg vindt u op pagina 3 Deze week: De bioscopen Alhambra in Vlissingen en Grand Theater in Goes maken zich op voor de premiè re van de tekenfilm Het Magische Zwaard. In samenwerking met de PZC Weekbladen Faam/ Vlissinger en De Bevelander hebben de beide bioscopen een avant première geregeld met het oog op vaderdag. Vaders mogen zondag 21 juni gratis mee naar een voorstelling in één van beide bioscopen. Uit je rol vallen GOUDEN RIJRINGEN Va KARAAT BRILJANT <45 stuks per ring) 895,- I KARAAT BRILJANT (48 stuks per ring) 1560,- KLEINE MARKT I 43SI EJ VUSSINGEN Tel. 0118-41260$ I WalslrtttiipmmenadeVrijdag kaopimmd WOENSDAG 17 JUNI 1998 faam/ M 100 - NUMMER 25 er Mare en Begona Brevet zien de WK-trip helemaal zitten. FOTO PETER VERDURMEN Als winnaars van de WK- wedstrijd van de PZC Week bladen, waarvan deze krant deel uitmaakt, wonen de Brevets zaterdagavond het duel Nederland-Zuid-Korea bij in Marseille. Vrijdag vliegt het Biervlietse 'Oranje'paar via Zaventem naar Nice. Vervolgens wor den ze per luxe touringcar naar een viersterren-hotel in Cannes gebracht. Tijdens de wedstrijd kan het winnende paar rekenen op een ware VIP-behandeling. Zondag middag vliegen ze weer huiswaarts. Mare Brevet had weinig moeite met de WK- vragen. Hij is een voetbal liefhebber in hart en nieren. Hij zaalvoetbalt (in Oost burg) en is jeugdleider bij v.v. IJzendijke. Volgend sei zoen heeft de Biervlietenaar een E-team onder z'n hoede. Mare en Begona, beiden werkzaam bij Dow in Ter- Maar er is nog veel meer. El ders in deze krant staat een te kening afgedrukt die na in kleuren kan worden opge stuurd naar de Bevelandse en Walcherse bioscopen. De winnaars van die kleur- wedstrijd - en dat zullen er heel veel zijn - krijgen niet al leen een gratis voorstelling van Het Magische Zwaard, (Advertentie) ■EXCLUSIEVE MODESCHOENEN START VERKOOP Opril Grote Markt 1 Goes 0113-252400 Oplage: 51.450 ex. Uitgave: Uitgeverij Provinciale Zeeuwse Courant b.v. Exploitatie: Ch. van den Oosterkamp (0113) 273000 Privé (0118)417802 Administratie: PZC Oostsouburgseweg 10, postbus 18, 4380 AA Vlissingen. Advertentieverkoop: Jerry Tupanwel (0118) 484316 (privé (0118) 615044). A. Lammers-Van Otterdijk (0118) 484313 (privé (0118) 640277). Redactie: Ad Hanneman, (0118) 484275 en Ellen de Dreu-Erkens, (0118) 484276 privé 0118-641484 Redactie-adres: Postbus 18, 4380 AA Vlissingen fax. nr.: (0118) 472404 Bezorging: 0800-0231231 Druk: Wegener Nieuwsdruk Zeeland, te Vlissingen. Druktechniek: offsetrotatie. Sluitingstijd redactie: maandag 10.00 uur Advertenties: maandag 12.00 uur Faam/Vlissinger maakt deel uit van de Zeeland Combinatie huis-aan- huisbladen. Tota'". oplage: 181.000ex. neuzen, zien uit naar de wedstrijd van zaterdag. Ze hopen - uiteraard - op een klinkende overwinning van het Nederlandse elftal. „Maar Oranje zal de over winning niet cadeau krij gen", voorspelt de Biervlie tenaar. „Zuid-Korea is een gevaarlijke outsider". Met de kwaliteit die Nederland in huis heeft moet men mini maal de kwartfinale kunnen halen, meent Mare. Beiden hebben al eerder wedstrij den van dit niveau bijge woond. Marc's echtgenote Begona, afkomstig uit Ma drid, bezocht tijdens het WK in Spanje enkele voorronde wedstrijden. „Een enorme maar maken ook kans op een hele serie pracht prijzen, waaronder toegangskaarten voor Movie World, schitteren de horloges, lunch boxen, luxe boxen met pin's, ta- toovellen, t-shirts en allerlei attributen die met kleuren hebben te maken. Het Magische Zwaard is de eerste tekenfilm van Warner Bros. De première staat voor donderdag 25 juni gepland. De Nederlands gesproken film speelt zich af in de tijd van Ko ning Arthur en de ridders van de Ronde Tafel. Kayley, een le vendig meisje met een sterke wil en een jong blinde man verzetten zich tegen de geme- belevenis", vindt ze. Mare zag Nederland tegen Luxemburg voetballen in het Feyenoord-stadion. „De sfeer is fantastisch. Je staat als één man achter Oranje". Af en toe miste hij wel iets van het spel. „Er is zoveel om je heen te zien". Echtge note Begona supportert za terdag Nederland ('Als Ne derland nou tegen Spanje voetbalde lag het anders'). Hun twee-en-een halve maand oude zoontje gaat niet mee. Dat hij later gaat voetballen, is nu al zo goed als zeker. Onder de box ligt een bal met een originele handtekening van Oranje keeper Edwin van der Sar.... De gemene Ruber. ne Ruber. Die probeert name lijk op allerlei manieren het magische zwaard van de ko ning te stelen, om op die ma nier de macht in het koninkrijk helemaal naar zich toe te trek ken. De film is doorspekt met aller lei spannende avonturen en uiteraard prachtige beelden, een hedendaagse voorwaarde voor het slagen van een te kenfilm. Er is dit jaar gestreefd naar meer kwaliteit. Daarmee hoopt de organisatie niet al leen de Zeeuwen te plezieren, maar ook de op dat moment nog aanwezige toeristen. Het Festival van Zeeuwsch-Vlaan- deren lokt ieder jaar opnieuw de nodige Vlamingen over de grens. Het programma, vorige week officieel gepresenteerd, ziet er veelbelovend uit. Donderdag 3 september gaat in even bui ten Kats de openluchtvoor stelling De Dijk in première. Zes avonden (3, 4, 5, 6, 11 en 12 september) wordt een spel op het water opgevoerd. De bijzondere kostumering en de feeërieke belichting maken De Dijk tot een adembenemende voorstelling. De Dijk verhaalt over een schaapherder die zich verzet tegen de bedijking van het eiland en zijn dochter die de veranderingen toe juicht. Helemaal nieuw is het Festival van Zuid-Beveland met als on dertitel FLY-afk (4 tot en met 9 september). In de immense, onttakelde fabriekshal van de Algemene Ketel Fabriek aan het kanaal van Goes naar de Oosterschelde wordt een bui tengewoon avontuurlijke mix gebracht van theater, film, li teratuur, beeldende kunst, vi deokunst en interactieve me diakunst. Alles loopt door el kaar heen. De bezoeker wordt aangespoord tot een andere manier van waarnemen. Het Braderie- en Podiumfesti val begint donderdag 18 juni en duurt tot en met zaterdag 20 juni. Traditiegetrouw staan in de Middelburgse winkel straten rijen met kramen waarin middenstanders hun waren aan het publiek probe ren te slijten. Het geheel wordt opgeluisterd met optre dens van bekende en minder bekende artiesten. Eén van de toppers dit jaar is ongetwijfeld Jan Vayne en zijn Rockoco Strijk Quartet. Deze spelen vrijdagmiddag op de Markt. Arend de Jonge, woordvoerder van de Stich ting Evenementen Middelburg die verantwoordelijk is voor de organisatie van het festival: „De vrijdagmiddag blijkt toch ieder jaar weer een 'moeilijke' middag te zijn. Er zijn dan te weinig mensen op straat. Vo rig jaar hebben we dat weten op te lossen door het concert van Berdien Stenberg juist dan te programmeren. En dat beviel. Het was drukker dan ooit in de binnenstad. Daarom hebben we dit jaar, precies op hetzelfde moment, Jan Vayne neergezet". Bij deze Faam/Vlissinger vindt u een Bewaarkrant van de SEM, waarin een volledig pro gramma van het Braderie- en Podiumfestival staat opgeno men. Hierin is eveneens informatie over de rest van het SEM-pro- (Advertentie) ■EXCLUSIEVE MODESCHOENEN Laatste paren zomerschoenen 75,- 99,- ƒ125,- Het tweede weekend van sep tember (11 tot en met 13 sep tember) swingt Zierikzee 'de pan uit' met wervelende we- reldmuziek-optredens. Op za terdag zijn er, en dat is nieuw, ook concerten in Brouwersha ven en Burgh. Hoogtepunt van Muziek Monumentaal is het optreden op zaterdag avond van Juan Jose Mosalini y su gran orquestra de Tango in de monumentale Nieuwe Kerk. Zondag kan een muzika le boottocht worden gemaakt op de Oosterschelde. Het Festival van Zeeuwsch- Vlaanderen (12 tot en met 27 september) heeft dit jaar 'de zee' als centraal thema. De liefhebber van klassieke mu ziek kan opnieuw z'n hart op halen met concerten van uit zonderlijke klasse. Het ope ningsconcert wordt verzorgd door het Orkest van het Oos ten met Jaap van Zweden als dirigent. In Terneuzen speelt het Hilliard Ensemble, in Hulst treedt The Academy of An cient Music op en in Koe wacht concerteert het Resi dentie Orkest. Wie op Muzikaal Kerkepad gaat, kan genieten van onder meer een concert van Jard van Nes. Wederom krijgt jong talent de kans zich te presen teren tijdens drie zogenoemde fringe-concerten. Jazz by the Sea (16 tot en met 20 septem ber) omspant nu de hele kust van Walcheren. Het festival start in Vlissingen met enkele Jazz by the Sea (Domburg) internationale optredens in een grote feesttent in het cen trum van de Scheldestad. Donderdag is de wereldbe roemde saxofonist Courtney Pine de hoofdact, de dag erna begeleidt het Metropole or kest twee internationale jazz- grootheden. De NPS maakt ra dio-opnamen van dit concert. Het Jazz by the Sea program ma vermeldt voorts streetpa- rades, openluchtconcerten, een kroegentocht en een festi val-avond met de Superband featuring Cor Bakker en Bob Kerr and his Whoopee Band in Domburg. De jazz-kerkdienst in de Grote Kerk van Veere wordt opge luisterd door een Amerikaan se gospelgroep. Zondagmid dag klinkt jazz langs de vloed lijn: van Vlissingen tot bij Kamperland op Noord-Beve land treden in café's op de boulevards en in strandpavil joens doorlopend jazzorkesten op. De ZWN zet bussen in voor het vervoer achter de duinen. Het Filmfestival Zee land (16 tot en met 20 septem ber) is dit jaar geconcentreerd op Walcheren en Zuid-Beve land. Op het programma staan weer in het oog sprin gende avant-premières (de ti tels zijn op dit moment nog niet bekend). Verder worden er korte films en films van aanstormend ta lent vertoond. In het Schut tershoftheater in Middelburg is een overzicht te zien van re cente producties uit de Turkse cinema, Podium 't Beest in Goes vertoont films rond het thema 'op de ziel getrapt'. Te rug van weg geweest zijn de Vermakelijk is dat: Zeeu wen die Nederlands praten of schrijven en dan ineens uit hun rol vallen door een woord of constructie te gebruiken die uit het Zeeuws afkomstig is. Vooral aardig wanneer ze dat zelf niet meer als zoda nig herkennen en denken dat 't gewoon Nederlands is. Naarmate het Nederlands op rukt, zal dat soort dingen trou wens steeds meer voorko men, mag je verwachten. Of valt het op den duur helemaal niet meer op en spreekt een deel van de Zeeuwen straks een nieuw 'dialect': het tus sentaalde dat taalkundigen het 'regiolect' noemen, Neder lands met wat Zeeuwse ac centen en eigenaardigheden? Vooral in het gebouw van Omroep Zeeland heb ik de ge legenheid zulke versprekingen te beluisteren. Eén van de re porters van de nieuwsdienst had het eens over caissons. Die bleven als een monument in 't landschap leggen, zei hij. Het moest natuurlijk 'liggen' zijn, maar een Zeeuw kent het onderscheid feitelijk niet, om dat hij maar één woord kent voor leggen en liggen: 'leie'. Van gêên wonder dat die man in de bóönen was! Vorig jaar kwam één van de bekendste presentatoren de historische Zeeuwse films, die ditmaal op locatie kunnen worden bekeken. De Markt van Middelburg wordt twee avonden 'omgetoverd' in een openlucht-bioscoop. Café Dessafinado in Middelburg heeft bijzondere jazzfilms op de kaart staan. De uitvoering van de opera Ri ders of the Sea in Breskens (24 tot en met 27 september) zou wel eens het absolute hoogtepunt kunnen worden van de Zeeland Nazomer Fes tivals. De korte gelijknamige opera van Ralph Vaughan Wil liams vormt de basis van dit bijzondere muziekspektakel en wordt aangevuld met span ning opwekkende instrumen tale stukken, The Four Sea In terludes en de Passacaglia uit de zee-opera Peter Grimes van Benjamin Britten. Het ver haal van de zee die geeft en neemt wordt vertolkt door het Residentie Orkest samen met het Zeeuws Philharmonisch Koor en een sterke cast solis ten. De streekdrachten uit Zeeland dienen als inspiratiebron voor de kostumering. In de opera voorstelling wordt tevens ge bruik gemaakt van Zeeuwse trekpaarden. Er wordt een run op kaarten verwacht: een van de voorstellingen is inmiddels uitverkocht! Eind juni verschijnt de bro chure van de Zeeland Nazo mer Festivals 1998. Voor meer informatie: Zeeuwse Theater Stichting: 0118-659659 (maan dag tot en met vrijdag van 11 tot 16 uur). kantine binnen en vroeg of een of ander voorwerp daar soms verzeild was geraakt met de woorden: Hebben je dat hier liggend? Dat is wel een heel mooi voorbeeld van Nederlands met een Zeeuws restje. Gewoon in 't dialect kun je heel goed zeggen: Ei-je dat 'ier leiende? Maar het Ne derlands kent deze, aan het Engels verwante vorm hele maal niet. Mijn collega had dus moeten zeggen: Hebben je (eigenlijk: jullie) dat hier lig gen? Een Zeeuw die zijn ge boortestreek op jonge leeftijd verliet en er alleen nog maar terugkeerde voor familiebe zoek, enkele keren per jaar, was de Vlissinger Geert van Oorschot. Hij werd uitgever in Holland en schreef keurig Ne derlands. Toch komt in zijn be kendste boek 'Twee vorstin nen en een vorst' nog één echt Zeeuwse uitdrukking voor. Namelijk wanneer hij schrijft dat hij aan iemand 'geen eigenschappen' heeft. Dat is Zeeuws en wil zeggen: ik ben aan die persoon niet ei gen, ken hem of haar niet zo goed (van voorwerpen zelfs ook: ik herken het/ze niet). Wie met het Nederlands als 'thuistaal' is opgegroeid, zal dat nooit zo neerschrijven. Van Oorschot viel dus heel eventjes uit zijn rol. Jan Zwemer Kayley en een jonge blinde man verzetten zich tegen de ge mene Ruber. In de heemtuin van het Zeeuws Biologisch Museum is momenteel de tentoonstelling 'Beeld van een tuin' te zien. Deze expositie bevat een combinatie van moderne beeldende kunst van vijf kunstenaars uit Dordrecht en gedichten van de Schrijvers-vereniging Penne- vreugd. De natuur in zijn algemeen en de heemtuin in het bijzonder vormden de inspiratiebron voor de tentoonstelling. De vijf beelden de kunstenaars die exposeren zijn Jan Asjes van Dijk, Marijk Renia, Ria van Roomen, Mieke Schamp en Ferdi Wouters. De gedichten zijn gebundeld in het boekje 'Natuurlijk'. De tentoonstelling is nog tot 30 september te bezichtigen. Remake is slechts één van de bands die de Middelburgse bra derie moeten opluisteren. gramma (Pasar Asean - 3, 4 en gen - 16 juli en 20 augustus) te 5 juli en de Folkloristische Da- vinden. (advertentie) Exclusief bij de Konmar kunt u sparen voor gratis entreekaartjes voor een avondje Diergaarde Blijdorp met het hele gezin*! Spaar 5 streepjescodes van Pickwick, Duyvis of Van Melle producten en u bent van harte welkom op woensdagavond 26 augustus a.s. Haal het deelnameformulier bij uw Konmar. Duyvis Nootgevallen Pickwick Fresh Tea Van Melle Meller Zak a 200 gram 39 Literpak <m 79 Pak a 3 rollen 89 Avan 1.99 voor I van 2.29 voor I van 2.79 voor van 1.99 voor van 2.29 voor *max. 5 personen (advertentie) Aanmelden voor Molenwater Komend weekend braderie 1 Arnesteins viaduct hoger Vergaderingen wijktafels advertentie lfrij parkeren, bellen en bussen in Vlissingen... -gratis Michiettjes bij uw aankopen. Michieltjes zijn spaarzegels die u op een DeRuyterkaart plakt. Een volle DeRuyterkaart met 40 Michieltjes levert u in bij de VW/ANWB op de Nieuwendijk. U ontvangt daarvoor gratis een PTT-telefoonkaart van f 10,- De deelnemende Vlissingse winkeliers zijn herkenbaar aan deur- en kassastickers. Spaar Michieltjes voor gratis parkeren, telefoneren en vervoer!

de Faam | 1998 | | pagina 1