Panta Rhei presenteert unplugged-cd Zeeuwse bands lï Tropische tuin gedijt goed in Zeeland Oranjegekte slaat toe Aerremuus Ï2 m m 100 - NUMMER 23 De fotograaf voor de mooiste FOTO VERSCHOORE 325 g C WOENSDAG 3 JUNI 1998 M Informatie over de gemeente Middelburg vindt u op pagina 3 Deze week: Nog geen kaartjes kunnen be machtigen voor een Oranje-wed strijd tijdens het WK deze zo mer? Niet getreurd, want niet ie dereen in Zeeland hoeft zich te beperken tot de televisie bij het volgen van de wedstrijden van het Nederlands elftal. Twee per sonen maken kans op een VIP ar rangement naar de wedstrijd Ne- derland-Zuid-Korea. Een tropische tuin in het gematigde zeeklimaat van Zeeland. Het klinkt onmogelijk, maar dat is het niet. Wie door het kleine dorpje Buttinge rijdt, komt langs een huis dat gesierd wordt door palmen. Achter dit huis is in anderhalf jaar tijd een prachtige, volgroeide Mediterrane tuin verrezen. Eigenaar en maker van deze tuin is Wim Uilenbroek. „Wat mijn ogen zien, ma ken mijn handen", vertelt hij. .Van ambtenaar tot kleine zelfstandige... ...klimaat in Zeeland milder dan in de rest van Nederland... ...meer dan een veldje aardappelen zat er vroeger niet in... In het Arsenaaltheater in Vlissingen presen teert strandpaviljoen Panta Rhei zaterdag 5 juni de cd van de tweede editie van de Zeeuwse unplugged Competitie. PZC WEEKBLADEN faam/tr1É#ÉÉÈger Studio Powerplay Het WK nadert en de oranjegekte slaat toe. Zelfs op Walcheren, waar normaal gespro ken toch nuchterheid en realisme voorop staan. VLISSINGEN 0 Walstraat 109-111. 0118-414081 Q Schutterstraat faatti Nieuw bouwen: nieuwe straatnamen Maak kennis met Freerk Faber Buurtfunctie voor unilocatie Bezwaren tegen huurverhoging? Het Nederlands elftal zoals het wellicht op het WK verschijnt. Om kans op die driedaagse reis te maken, kunnen de lezers van de PZC Weekbladen bellen naar een speciaal nummer, 0909- 2026002 (80 ct p/min). De PZC Weekbladen Nieuwsblad Extra, De Bevelander, de Faam/ Vlissinger en het Zeeuwsch-Vlaams Adver tentieblad hebben die unieke reis naar Mars eille exclusief in de wacht gesleept voor hun lezers. Deelnemers moeten trouwens wel bereid zijn de driedaagse trip naar Frankrijk te maken. Om de superprijs ter waarde van 4.800,- te winnen moet een aantal vragen worden beantwoord via de telefoonlijn. Het belang rijkste antwoord wordt verwacht op de vraag hoeveel Zeeuwse voetballers in het Nederlands elftal hebben gespeeld. Uit de goede antwoorden wordt de uiteindelijke winnaar getrokken. De prijs is bestemd voor twee personen. De winnaar wordt ongetwijfeld drie volle da gen in de watten gelegd. Het begint al op vrijdag 19 juni als per luxe toeringcar om acht uur de reis naar Brussel begint, vanuit Dordrecht. Rond tien uur komt de bus aan in Brussel voor de vlucht naar Nice. Iets meer dan twee uur later staan de beide gelukki gen in Nice alwaar het tweetal (weer) per luxe touringcar naar het vier sterren hotel Croisette Beach in Cannes wordt gebracht. Cannes verkennen of gewoon lekker luieren in het hotel is wat de Zeeuwen die middag kunnen doen. De wedstrijd wordt overigens zaterdag avond om 21 uur gespeeld in Marseille. On ze winnaars worden per bus naar het sta dion vervoerd en weer opgehaald met die zelfde bus. Ook in het stadion krijgen de bei de gelukkigen een oppperbeste plaats aan geboden zodat op alle fronten gesproken kan worden van een VIP-behandeling. Zon dag om 12 uur komt de bus weer voorrijden bij het vier sterren hotel in Cannes en tegen half zeven zondagavond staat de bus weer in Dordrecht. Uilenbroek verhuisde ander half jaar geleden vanuit Utrecht naar Buttinge. „In Utrecht was ik dertig jaar lang rijksambtenaar op de universi teit. Maar Mediterrane tuinen waren altijd al mijn hobby en ik vond mijn werk te saai wor den. Daarom hebben we ons boeltje gepakt en zijn we hier komen wonen". Met de verhuizing veranderde Uilenbroek ook zijn beroep. Hij besloot van zijn hobby zijn inkomen te maken en is nu een soort Middenlandse Zee specialist geworden. „Ik ont werp en leg mediterrane tui nen aan", vertelt hij. „Maar daarnaast ben ik ook aquariumbouwer. Ook voor namelijk ingericht met dieren uit het Middelandse Zeege bied. Zo ben ik trouwens ook in Zeeland gekomen. Ik kreeg een opdracht van het Zeeuws Biologisch Museum in Oost- kapelle om voor hen een aquarium te bouwen. En ver volgens ben ik hier gebleven". Hij lacht, ,,'t Is trouwens wel een hele verandering, hoor: van ambtenaar tot kleine zelf standige. Mensen vragen me wel eens of ik er geen spijt van heb Maar nee hoor. Ik vond het gewoon echt tijd worden om iets anders te doen met mijn leven". In zijn tuin, die gelijk een mooi voorbeeld is van wat Uilen broek kan, staan verschillende palmen. „Niet elke palm is ge schikt voor ons klimaat. Daar om verkoop ik hier winterhar de palmen, een soort die voorkomt in Noord-Brittannië en zelfs gezien is in Schot land. Verder zie je hier veel laven delsoorten, die over een week of wat heerlijk gaan geuren. Het Zeeuwse klimaat is trou wens beter geschikt voor tro pische planten dan het kli maat in de rest van Neder land. Het is hier toch nog net iets milder". Naast palmen en lavendel is de tuin gevuld met yucca's, fuchsiasoorten, cy- pressen en vijg. Behalve aanleg en onderhoud van tuinen, wil Uilenbroek zich ook toeleggen op de ver huur van palmen. Met name de toeristenindustrie kan daar volgens hem bij gebaat zijn. „Palmen geven een vakantie sfeer bij uitstek. Duitsers die hier aan de kust palmen te genkomen zeggen, wanneer zij weer in hun eigen land zijn dat het klimaat hier zó goed is dat er zelfs palmbomen kun nen groeien". Het laten aanleggen van een tuin gebeurt steeds vaker. „Mensen zijn tegenwoordig meer bereid dan vroeger om geld aan hun tuin te spende ren. Om er echt iets bijzon ders van te maken. De tuin wordt gezien als verlengstuk Wim Uilenbroek in zijn eigen tropische tuin in Buttinge. van de woning. Dat was vroe ger wel anders. Meer dan een veldje aardappelen, uien en bonen zat er toen niet in". Vorige week nodigde Uilen broek al zijn Buttingse buren uit voor een barbecue. „Die wisten niet wat ze zagen. In anderhalf jaar tijd een com plete tropische tuin. Maar ze vonden het wel geweldi'g". Zo gesloten als vaak wordt be weerd zijn de Zeeuwen trou wens toch niet, ondervond Ui lenbroek. „Het viel me eigen lijk voor honderd procent mee. Het ligt ook voor een groot deel aan jezelf. Of je open staat voor hen". De bu ren van Uilenbroek zijn niet de enigen die konden kennisma ken met zijn Mediterrane tuin. Donderdag 4 juni wordt de tuin officieel geopend door A.C. de Bruin, burgemeester van Veere. Zaterdag 6 en zon dag 7 juni houdt Uilenbroek FOTO JAAP WOLTERBEEK open dagen waarop het pu bliek kennis kan maken met zijn tuin. Ook in de weeken den 20 en 21 juni en 25 en 26 juli is de tropische tuin aan de Middelburgsestraat geopend voor bezoekers. In Vlissingen is Quick Shoes onlangs veranderd in Arbell Schoenmode. Het is de derde Arbell-zaak die in Zeeland geopend wordt. Het Vlissingse dierenasiel bestaat deze maand vijfentwintig jaar. En dat moet natuurlijk gevierd worden. Verder deze week nuttige informatie van de overheden en handige van dag tot dag overzich ten met wat de komende week brengt. De schijf is het resultaat van de finale van de wedstrijd voor Zeeuwse popmuzikan ten. Die werd september vorig jaar gehouden in het Vlissing se strandpaviljoen. Op de unplugged cd van het w!ns Oplage: 51.450 ex. Uitgave: Uitgeverij Provinciale Zeeuwse Courant b.v. Exploitatie: Ch. van den Oosterkamp (0113) 273000 Privé (0118)417802 Administratie: PZC Oostsouburgseweg 10, postbus 18, 4380 AA Vlissingen. Advertentieverkoop: Jerry Tupanwel (0118) 484316 (privé (0118) 615044). Johnny Saija (0118) 484312 (privé (0118) 418686). A. Lammers-Van Otterdijk (0118) 484313 (privé (0118) 640277). Redactie: Ad Hanneman, (0118) 484275 en Ellen de Dreu-Erkens, (0118) 484276 privé 0118-641484 Redactie-adres: Postbus 18, 4380 AA Vlissingen fax. nr.: (0118) 472404 Bezorging: 0800-0231231 Druk: Wegener Nieuwsdruk Zeeland, te Vlissingen. Druktechniek: offsetrotatie. Sluitingstijd redactie: maandag 10.00 uur Advertenties: maandag 12.00 uur Faam/Vlissinger maakt deel uit van de Zeeland Combinatie huis-aan- huisbladen. Totale oplage: 181.000ex. Behalve het feit dat het nogal wat uitdrukkingen aan de visserij ontleent (en naar het schijnt ook de slepende spreektoon van de ouderen) heeft het Ar- nemuids dialect ook wat slordigs over zich. Mis schien lijkt het ook maar zo en is het alleen maar de indruk die gewekt wordt doordat in nogal wat woorden de laatste letter wegvalt, juist in andere woorden dan in andere Zeeuwse dialecten. Dicht wordt 'dich', koud water wordt 'kou waeter', allemaal, helemaal en overal worden 'aollemae', 'eelemae' en 'overao'. Ook het woord 'koeie' voor koe geeft zo'n slordige indruk, alsof men op Arnemuiden het enkelvoud aangepast heeft aan het meer voud 'koeien'. Het woord ge noeg krijgt, net als op de Noordelijke Zeeuwse eilanden een t: 'genoegt'. Het zijn ver schijnsels die een beetje doen denken aan stadsdialecten, die dikwijls ook een slordige indruk geven. Zou het kunnen zijn, dat het hier gaat om hele vroege aanpassingen aan het algemeen Nederlands, uit de vorige eeuw of zo? Door het spoor en het leuren met vis, kwamen 'Aerremuuenaers' heel wat eerder in aanraking met de buitenwereld dan de inwoners van andere Wal- cherse dorpen. Pas later werd het een gemeenschap die juist méér naar binnen gekeerd is dan de andere dorpen. Zou het kunnen dat er door die an dere ontwikkeling minder 'systeem' zit in het Arnemuids dialect in de oren van een Walcherenaar? Het 'gewone' Walchers heeft zich ook aan 't Nederlands aangepast, maar later en volgens andere princi pes van wat behouden werd en wat niet. Trouwens, Arne muiden is ook inderdaad een stadje. Tel daarbij op de Zuid- Bevelandse invloeden in 't Aerremuus en het zal duidelijk zijn dat het dialect wel anders moest gaan klinken. Net als in 't Zuid-Bevelands heeft het Aerremuus een aantal 'zwak ke' vormen voor de verleden tijd: kwamme, gavve en zatte. Ook dat klinkt een Walchere naar (die kwaeme, gaeve en zaete zegt) onregelmatig of slordig in de oren. Soms is het andersom: gelegd is in de Walcherse dorpen 'geleid', op Aerremuu 'gelege'. Dat laatste is duidelijk een aanpassing aan het Nederlands, maar dan halfslachtig en dus niet cor rect, zoals ook het geval is met 'koeie'. Jan Zwemer Vlissingse strandpaviljoen Panta Rhei staan opnames van de vijftien bands die de fi nale hebben gehaald van de competitie die in de zomer van 1997 op het Nollestrand is gehouden. „In de zomermaanden spelen er elke zondag een paar bands", legt eigenaar van het strandpaviljoen Willem-Jan Buys uit. „De beste band werd steeds genomineerd voor de finale die in september is ge houden". De Zeeuwse un plugged Competitie 1997 is gewonnen door Name Drop per uit Goes. „Net als het voorgaande jaar hebben we tijdens de finale opnames ge maakt", doet Buys uit de doe ken. „Van alle bands hebben we één nummer uitgezocht voor de cd". Tijdens de cd-presentatie in het Arsenaaltheater geven een groot aantal finalisten van de unplugged competitie acte- de-presénce. „Het is net als de cd heel erg gevar.ieerd", ver telt Buys. „Van melodische hardrock tot klassieke invloe den bij de band Fluvopi. Ne derlandstalige muziek van Surrender. En dan varieert het ook nog van solo-artiest to- complete twaalfmansformatie met blazers". Winnaar Name Dropper kreeg van Panta Rhei en Ron Konings uit Vrouwen polder twee dagen gratis op nemen in de studio van Ko nings. „Daarom is die compe titie ook zo aantrekkelijk voor bands", meent Buys. „Als je de finale haalt kom je met een nummer op onze cd en als je alles wint mag je ook nog voor niks de studio in. En elke band weet hoe duur tijd in de studio is". Als uitsmijter tijdens de cd- presentatie heeft Buys de Ne derlandse band Powerplay op het programma staan. Power play, de band rond zanger Jan van der Meij, maakte in de ja ren tachtig furore. Buys: „Geen Zeeuwse band maar wel een topper van formaat". Overigens is de eigenaar van het strandpaviljoen erg te spreken over het niveau van de popmuziek in Zeeland. „Er is ontzettend veel talent aan wezig in de provincie", weet Buys. „Op de cd staat bijvoor beeld Jan-Piet de Klerk van de band De Niro. Dat is een ge weldige singer-songwriter die het heel goed doet. En Eye less uit Middelburg zou vol- Willem-Jan Buys, eigenaar van strandpaviljoen Panta Rhei en plugged competitie. gens mij ook nog wel eens kunnen uitgroeien tot een he le goeie band". De nieuwe unplugged compe titie begint in juli. Elke zondag spelen Zeeuwse bands tussen 17 en 20 uur in de Panta Rhei op het Nollestrand. „Ik heb Blpf trouwens wel aange schreven en uitgenodigd voor organisator van de Zeeuwse un- FOTO JAAP WOLTERBEEK de nieuwe unplugged compe titie", besluit Willem-Jan Buys. „Maar ik betwijfel het dat ze daarin nog geïnteres seerd zijn". 'Oranje de cup, Soixante-neuf de hit', is het motto van de zes angers. (advertentie) (advertentie) ken afkomstige zestal - opere rend onder de naam Soixante- neuf - maakten een lekker commercieel deuntje met een tekst gericht op het aanstaan de WK. Via via kwam het zes tal terecht bij niemand minder dan Peter Tetteroo, vroeger wereldberoemd met zijn Tee- set, en samen met hem kwam het tot een heuse productie. In Tetteroos studio Bell Sound in Delft nam Soixante-neuf twee nummers op. En onder het motto 'Oranje de cup, Soixan te-neuf de hit!' proberen de jongens nu hun eerste num mer-één-hit te scoren. Overi gens heeft Soixante-neuf ook een eigen website. Ze zijn te vinden op http://www.zeeland- net.nl/llsw. Vrij parkeren, bellen en bussen in Vlissingen... -.gratis Michieltjes bij uw aankopen. Michieltjes zijn spaarzegels die u op een DeRuyterkaart plakt. Een volle DeRuyterkaart met 40 Michieltjes levert u in bij de VW/ANWB op de Nieuwendijk. U ontvangt daarvoor gratis een PTT-telefoonkaart van f 10,-. De deelnemende Vlissingse winkeliers zijn herkenbaar aan deur- en kassastickers. In Vrouwenpolder werd vorige week een speciale cd-single gepresenteerd met daarop twee nummers met de klin kende titels Holland, Holland! en Oh, wat mooi. Een grapje 'onder een biertje' werd werkelijkheid voor San- der Meyers, Edwin Joosse, John de Bruyn, Stefan Hille- brand, Sascha Labruyere en Louis Louwerse. Dit uit Middelburg.en omstre- ar lieltjes voor gratis parkeren, telefoneren en vervoer!

de Faam | 1998 | | pagina 1