Arbell schoenmode ook in Vlissingen Werken met Zeeuwse bronnen Fepz Asiel Vlissingen bestaat 25 jaar Duidelijkheid over transporten van nucleair materiaal Toch 'zalmsnip' Vlissingers Besproeiing op maat Whisky-gids Het Vlissingse dierenasiel aan de Lange Leen- weg viert zaterdag 6 juni het vijfentwintigjarig bestaan met een open dag en een feestavond in Het Arsenaal. Ver kijken over de boulevard Eigen pand voor DFSA Records Gratis fotograferen Locomotief Quick Shoes aan het Scheldeplein in Vlissingen is omgetoverd tot Arbell Schoenmode. De win kel is daarmee de derde zaak van Lourus Ver tori en zijn vader en broer. Met de naamsveran dering is de winkel van een nieuw interieur voorzien en is de zaak bovendien uitgebreid met een bovenafdeling, speciaal voor de heren. Nieuwe rubriek epz Inforubriek epz kernenergie, nummer 2, mei 1998 epz wil misverstanden wegnemen Brochure over de jaarcijfers 1997 van de kernenergiecentrale Stichting Borssele 2004+ verzet zich tegen sluiting kernenergiecentrale Woensdag 3 juni 1998 FAAM/VLISSINGER 15 Elke tuin heeft na warme zomerdagen iets extra's nodig. Gazons en borders worden kwetsbaar, zeker naarmate de droogte aanhoudt. Als regen uitblijft zit er nog maar één ding op: sproeien. Menig tuinliefheb- ber zou de regen wel uit de lucht wil len kijken, want heen en weer lopen met een gieter of eindeloos handma tig sproeien met een tuinslang is nu eenmaal niet de fa voriete bezigheid Een in de grond verzonken sproeisys- teem. van iemand met groene vingers. Het slimme Sprinkler-System van Gardena kan uitkomst bieden. Dit permanente systeem ligt verzonken in de tuin, waardoor het aan het oog wordt onttrokken. Alleen wanneer het sproeisysteem in gebruik is zijn de sprin klers te zien. Bij de Gardena-dealer zijn starterspakketten te koop voor tuinen tot 100 vierkante meter en tot 450 vierkante meter. The Evergreens. Tijdens de open dag, die van 10 tot 15.30 uur duurt, presen teren verschillende instanties zichzelf. Zo kunnen mensen die proble men hebben met hun hond er terecht voor praktische ant woorden. Daarnaast zijn vertegenwoor digers aanwezig van onder andere vogelopvang De Mik- ke, kinderboerderij De Klep perhoeve, de Dierenbescher ming, poezenhotel Magnificat, het Wereld Natuur Fonds, zangvogelvereniging De Vo gelliefhebbers, reptielenzoo Iguana, huisdierencrematori um Huiduc, een herdershon denvereniging, Martin Gaus hondenschool, dierenwinkel Pet's Place, schaapskooi Hein- kenszand etc. 's Avonds is er een feestavond in het Vlissingse Arsenaal. Op het programma een film van Martin Gaus, een optreden van het Goese Barbershop- koor en bigband The Evergr eens onder leiding van diri gent Jaques Laroes. Piet de Witte speelt piano. Kaarten voor de feestavond zijn ver krijgbaar bij -Pet's Place, Schoenenwinkel Roelse en het dierenasiel in Vlissingen en bij de Vrijbuiter in Oost- Souburg. Pal voor de deur van Hotel Arion stond vorige week een enorme collectie verrekijkers en nachtkijkers opgesteld. Op nieuw hield Focus Optiek uit Middelburg op die zo bijzon dere plek - met uitzicht op schepen en mogelijkheid tot inzoomen - een Verrekijker dag. Consumenten konden zo kennismaken met de verschil lende mogelijkheden van ver rekijkers. Na zonsondergang was het de beurt aan de nachtkijker. FOTO JAAP WOLTERBEEK De Vlissingse platenmaatschappij DFSA Records heeft sinds kort een eigen kantoor in de Walstraat. Het label brengt ver schillende muzikale stijlen uit, maar is voornamelijk toegespitst op rock en metal. Ook kan de platenmaatschappij in eigen be heer opgenomen producties op cd persen. DFSA Records heeft behalve een filiaal in Vlissingen ook een vestiging in Polen. Voor iedereen die meer wil weten over de wereld van whisky is er de 'Whisky Wise'. Dit speciale boekje staat boor devol informatie over één van de meest geliefde en boeien de distillaten die er zijn. Van basiskennis, geschiedenis en tradities tot verschillende whiskystreken, woorden en het ouderwetse smokkelen. Whisky Wise telt meer dan ze stig pagina's en is verkrijgbaar bij Gall Gall, bij aankoop van een fles whisky. Basiskennis, geschiedenis en traditie in een overzichtelijke gids. Wie in juni of juli een nieuwe camera koopt bij foto Ver- schoore in Vlissingen, Middelburg of Goes, maakt kans op een jaar lang gratis fotograferen. Verschoore doet mee aan een lan delijke actie, waarbij maar liefst tweehonderdvijftig mensen kans maken op deze prijs. Prijswinnaars mogen - in een jaar tijd - tweehonderd foto's (films, ontwikkelen en afdrukken) maken om hun jaar vast te leggen. Duitse inkooporganisatie waar wij onze schoenen van betrek ken". Het assortiment van de winkel aan het Scheldeplein is uit gebreid met schoenen van topmerken als Camel, Gabor, Helioform en Van Lier. Qua prijs zit Arbell in het midden segment van de schoenen- markt. „De sortering is veel ruimer geworden", vertelt bedrijfs leidster Nely van Keulen. „Doordat we de herenafdeling nu op de bovenverdieping hebben was er bij de dames- en kinderschoenen ook ruimte om uit te breiden". Midden in de winkel is een grote houten locomotief gebouwd waar de kleuters en peuters hun schoenen kunnen passen. De herenafdeling op de eerste etage is ingericht op de plaats waar voorheen het magazijn was. Van Keulen: „Er is een grote trap ingekomen en bo ven is het heerlijk rustig. Het is ons opgevallen dat mannen liever in een rustige omgeving hun schoenen uitzoeken. Dus niet tussen de kinderschoenen waar drukteschoppertjes rondlopen. Nu kunnen ze in alle rust op zoek naar nieuwe schoenen". Bij de Amsterdamse uitgeverij Schiphouwer en Brinkman is onlangs het boek 'Werken met Zeeuwse bronnen' uitgekomen. De 208 pagina's tellende gids is vooral bedoeld om de onder zoeker van de Zeeuwse geschiedenis de helpende hand te bie den bij het lezen en begrijpen van oude teksten. Heel bruikbaar is bijvoorbeeld het overzicht van de ontwikke ling van lettervormen. Aan de hand hiervan wordt het lezen van middeleeuwse teksten een stuk eenvoudiger. Boven dien staan in het boek talloze voorbeelden van oude Zeeuw se teksten en hun moderne vertalingen opgenomen. Bejaarden, studenten en ka merbewoners uit Vlissingen kunnen toch in aanmerking komen voor de zogenaamde 'zalmsnip'. Eerder vielen deze groepen buiten de boot omdat de hon derd gulden teruggave via de Onroerende Zaak Belasting wordt teruggegeven, terwijl zij die niet ontvangen. Voor het aanvragen van het geld ontwerpt de gemeente Vlissingen speciale formulie ren. Ook moeten er nog nader te bepalen voorwaarden wor den opgesteld. In elk geval moet iemand, om in aanmerking te komen voor teruggave, in Vlissingen zijn ingeschreven. Wie op de hoogte wil blijven, kan het best de Vlissingse gemeente pagina 'In den blauw geruinte kiel' (elders in dit blad) in de gaten houden. Zo is er de akte van het Ge meentearchief in Goes, waar bij Willem van Oranje jonk heer Wolffaert van Borsselen toestemming geeft voor het houden van paarden, geschre ven in 1582. En de berekening van de kosten voor de aanleg van een nieuwe weg in de Nijspolder bij Ossenisse, stammend uit 1689. Grappig is ook de weesakte van de kin deren van Andries de Witte uit Brigdamme (uit 1690). In dit stuk wordt duidelijk dat de drie kinderen van deze overleden man door hun grootvader verder zullen wor den opgevoed. Zo is het boek niet alleen een handig hulp middel voor onderzoekers, maar ook een leesbaar stukje geschiedenis van Zeeland.De uitgave is een initiatief van de Stichting Regionale Geschied beoefening Zeeland. Vrijwel alle Zeeuwse archiefdiensten werkten er aan mee, wat het boek een waardig visitekaartje maakt voor de Zeeuwse ar chieven. Werken met Zeeuwse bronnen is verkrijgbaar in de boekhandel. Het familiebedrijf van vader en zoons Verton komt oor spronkelijk uit Zierikzee. „Daar hebben we al jaren een zaak", vertelt Lourus Verton. „Daar naast hebben we ook Arbell winkels in Middelburg, Goes en nu dus ook Vlissingen. Ar bell is de naam van de Frans- Bedrijfsleidster Nely van Keulen (rechts) en verkoopster Judith Wisse van Arbell schoenmode. FOTO JAAP WOLTERBEEK (advertentie) Om de regio op de hoogte te houden van ont wikkelingen heeft EPZ (Elektriciteits-Productie- maatschappij Zuid-Nederland) een informatie rubriek, 'Kernzaken' genoemd. Door middel van deze regelmatig verschijnende rubriek geeft EPZ toelichting op haar activiteiten. Met name grote veranderingen of in discussie zijnde thema's worden aan de orde gesteld. Deze keer worden ondermeer de transporten van nucleair rnZaken materiaal onder de loep genomen. Met enige regelmaat worden gebruikte splijtstof elementen uit de kernenergiecentrale van Borssele over de weg vervoerd naar de opwerkingsfabriek in Cap la Hague. Soms pogen actievoerders het verloop van een transport te beïnvloeden. Daarover leest u dan in de krant. Soms ook komen de transporten op een andere wijze in het nieuws, bijvoorbeeld als de Belgische overheid vragen heeft inzake de rit over Belgische grondgebied. Is het overigens terecht, dat deze transporten van nucleair ma teriaal (die in 1976 begonnen) zo veel discussie uitlokken? epz vindt van niet. Het vervoer is zo veilig, dat er vrijwel niets kan misgaan. Nog nooit heeft zich, waar ook ter wereld, een ongeval voorgedaan bij het transport van gebruik te splijtstofelementen uit een kernenergie centrale. De risico's kunnen dus niet afgeleid worden uit statistieken. Er kunnen echter wel kansberekeningen gemaakt worden. Daaruit blijkt, dat de kans op een ongeval tijdens het vervoer van gebruikte splijtstofelementen verwaarloosbaar is. Het risico dat er iemand overlijdt als gevolg van zo'n transport is kleiner dan één op het miljard. Tien a vijftien maal per jaar transport De reactor van de kernenergiecentrale Borssele bevat tijdens normaal bedrijf 121 splijtstof elementen. Elk jaar wordt daarvan ongeveer een derde deel vervangen. De vervangen elementen worden tijdelijk opgeslagen in het opslagbassin in het reactorgebouw. Daar koelen ze af, gedurende ongeveer een jaar. Jaarlijks worden zo'n veertig gebruikte elementen in speciale containers afge voerd naar de opwerkingsfabriek in Cap la Hague. De reis Borssele-Cap la Hague is tien a vijftien maal per jaar nodig om uitgewerkte splijtstof elementen naar Frankrijk te brengen. Per tran sport worden 3 elementen vervoerd. Ze worden daar 'opgewerkt'. De nog bruikbare stoffen worden gescheiden van het nucleair afval. Het nucleair afval (hoog radioactief) komt begin volgende eeuw naar ons land terug. Het wordt dan opgeslagen bij Covra te Borssele. De teruggewonnen splijtstof wordt opnieuw gebruikt. Wilde verhalen Over de eventuele gevaren van een transport van nucleair materiaal over de weg doen de wildste verhalen de ronde. Zo zou uit de gebruikte contai ners radioactiviteit vrijkomen. De containers zijn echter uiterst veilig. Het gaat om speciaal geconstrueerde en goedgekeurde containers, die straling afschermen. Ze zijn uitvoerig getest. Daaruit is gebleken, dat ze bestand zijn tegen botsingen bij een snelheid tot 100 km/uur. Een val van negen meter hoogte levert ook weinig schade op. Verder kunnen ze een brand van 800°C ge durende een half uur doorstaan. Volgens de vergunningsvoorwaarden moet de straling aan het oppervlak van het voertuig kleiner zijn dan 2000 microSievert per uur. De gemeten waarde bij één van de meest recente transporten was 340 microSievert per uur. Op twee meter afstand van het voertuig mag de straling hooguit 100 microSievert per uur zijn. Bij datzelfde trans port was die waarde 90 microSievert per uur. De hoeveelheid straling die iedere Nederlander gemiddeld oploopt t.g.v. de natuurlijke straling uit de ruimte en de aarde is ongeveer 2 microSievert per jaar. Voorzorgen De transporten worden verzorgd door een gespecialiseerde Belgische onderneming, op ver gunning van de minister van VROM. Er zijn ook andere ministeries betrokken bij die vergunning verlening: Economische Zaken, SoZaWe, WVC en V&W. In de vergunning zijn ondermeer eisen opgeno men ten aanzien van: de verpakking van de elementen de telecommunicatie-verbindingen het onderhoud van het voertuig het aantal en de vakbekwaamheid van de bemanning van het voertuig begeleiding van het transport (o.m. politie) het informeren van de gemeenten die gepas seerd worden, alsmede politie en brandweer ter plekke. Voorts staat in de vergunning, dat uit veiligheids overwegingen slechts zo weinig mogelijk personen De kernenergiecentrale van Borssele produ ceerde in 1997 2.172 miljoen kWh. De bedrijfs tijd van de kernenergiecentrale was in 1997 slechts 55,2%. Dat had alles te maken met de ombouw c.q. modernisering van de centrale in dat jaar. Het personeel van de centrale had een ziekteverzuim van slechts 2,9%. De kernenergiecentrale van Borssele is een van de vele in de wereld. Er zijn er in totaal 440. op de hoogte mogen zijn van het tijdstip en de route van een transport. Deze gegevens mogen slechts bekend zijn bij diegenen die rechtstreeks bij het vervoer betrokken zijn, plus de betrokken overheidsinstanties. Transport duur Tegenstanders van kernenergie merken vaak op dat de transporten vanuit Borssele niet nodig zijn, omdat opslag van gebruikte splijtstofelementen goedkoper zou zijn dan de opwerking ervan. Deze en veel andere gegevens zijn te lezen in de nieuwe brochure 'Jaarcijfers 1997 kernenergie-eenheid centrale Borssele', uit gebracht door epz. Geïnteresseerden kunnen de brochure telefonisch aanvragen bij de afdeling in- en externe betrekking van epz, tel. 0113 356107. Toezending is gratis. Dat is onjuist, epz is gebonden aan contractuele verplichtingen jegens de opwerkingsfabriek Cogéma. Het opslaan van de elementen, bij Covra te Borssele, zou contractbreuk betekenen. Dat brengt enorme extra kosten met zich mee, waar door de productiekosten van de met kernenergie centrales opgewekte elektriciteit alleen maar zullen stijgen. Dat is strijdig met het beleid van epz. epz wil de productiekosten immers zo laag mogelijk houden. In december 1997 besloten drie ministers (Economische Zaken, VROM en SoZaWe) om de kernenergiecentrale van Borssele per 1 januari 2004 te sluiten. Tegen die beslissing is en wordt van veel kanten protest aangetekend. Eén van de groeperingen die bezwaar maakt, is de Stichting Borssele 2004*. De stichting behartigt de belangen van werknemers van de kernenergiecentrale en van anderen in de regio die voor hun werkgelegenheid afhan kelijk zijn van de centrale. De kern van de zaak Het bestuur van de stichting heeft de argumenten tégen de sluiting op papier gezet in de uitgave 'De kern van de zaak'. De ondertitel daarvan is 'een heldere visie op de voorgenomen sluiting van de kernenergiecentrale Borssele'. Een voornaam argument tegen sluiting is uiteraard het verlies aan 350 hoogwaardige arbeidsplaatsen. Een groot aantal werknemers zal niet bij andere energiecentrales aan het werk kunnen. In de regio rond Borssele zullen bij toeleveranciers óók nog eens 350 arbeidsplaatsen vervallen. Volgens de Stichting Borssele 2004+ is er na 2004 helemaal geen overcapaciteit in de elektriciteits productie, zoals de ministers beweren. "Zolang jaarlijks ongeveer driemaal het vermogen van de kern centrale Borssele uit het buitenland wordt geïmporteerd, is 'Borssele' niet overbodig". Borssele is qua kostprijs per kWh één van de goedkoopste centrales. Toepassing van waterkracht, zonne-energie en windkracht komt traag op gang. Als Borssele wordt gesloten, moet dus (elders) fossiéle brandstof worden gestookt. Voor het milieu betekent dat een verhoogde uitstoot van ondermeer C02. Opwekking van kernenergie is veilig en milieuvriendelijk. Er ontstaan slechts geringe hoeveelheden vast afval en de temperatuur van het Westerscheldewater wordt plaatselijk iets verhoogd. Sluiting van de (pas gerenoveerde) kernenergiecentrale Borssele zal in de periode 2004-2013 een kapitaal vernietiging inhouden van circa 1 miljard gulden. De Stichting Borssele 2004+ verzet zich daarom met hand en tand tegen het uit bedrijf nemen van de centra le per 1 januari 2004. Men acht het ministerieel besluit volstrekt onjuist. De stichting heeft daarom bij de Raad van State verzocht om vernietiging van de beschikking waarin het besluit is vervat. Die bodemprocedure kan wel tot eind volgend jaar duren. De Stichting Borssele 2004+ geeft graag toelichting op haar argumenten. Ook is er voor geïnteresseerden een volledige versie van het bezwaarschrift met bijlagen beschikbaar. De argumenten van de stichting zijn op te vragen bij de secretaris, de heer J.L. Wieman, tel. 0113 356807. Ze worden op verzoek gratis toegezonden.

de Faam | 1998 | | pagina 15