Er is geen plek in Middelburg die de gemoederen zo bezig houdt als de Markt. De laatste drie jaar was de Markt voortdurend in het nieuws. Een bloemlezing van krantenkoppen uit de PZC: Middelburg krijgt open Markt, Po litiek kiest voor nieuwe jas Middel burgse Markt, Marktbus verlaat Mid delburg, Ruzie over herinrichting Markt, Markt Middelburg op de schop. Grafkelder onder de Markt, Fontein op Middelburgse Markt. Een plein dat zoveel commotie oproept moet wel een bijzonder plein zijn. Ongeveer tegelijk met de vernieuwde Markt wordt in de voormalige panden van de PZC de Drukkerij, winkel in woord, beeld en geluid ge opend. De formule van de zaak is uniek in heel Nederland. In één winkel worden boeken, cd's, video's, tijdschriften en alles op het gebied van multi-media te koop aangeboden. Daarnaast kan men er ook terecht voor een hapje of een drankje in Brasserie De Drukkerij. Marktplein De Middelburgse burg Horeca De Westmonsterkerk De Markt Woensdag 27 mei 1997 FAAM/VLISSINGER 21 Reconstructie van bijzonder plein door Peter Sijnke iy- - De Westmonsterkerk volgens een zestiende eeuwse gravure. De Markt met stoomtram omstreeks 1904. In 1894 werd de pomp op de Markt voorzien van een Wenham stormgaslamp. uuijuu. IUMIiJI m HI.vw.vv.v.v.vv.-.v. vw. -**»■- **---■1 - - Alles is te koop bij De Drukkerij Er is de laatste maanden hard gewerkt in de panden die voorheen onderdak boden aan de PZC en drukkerij Den Boer aan de Markt. Eigenaars Lex de Looff van boekhandel De Ruiter uit Vlissingen, Dick Anbeek van boekhandel Fanoy in Middelburg en Ko en Jan-Peter Goossen, uitbaters van onder meer de kiosken op de Markt hebben er alles aan gedaan om de zaak voor de opening klaar te hebben. En het resultaat mag er zijn. Wat bij binnenkomst direct opvalt is de zee van ruimte. „Alles staat ruim opgesteld", vertelt Dick Anbeek. „Bij binnen komst zie je meteen de grote informatiebalie. Op een aantal televisieschermen is te zien wat er in de rest van de zaak te koop is". is Rechts van de ingang is in De Drukkerij ruimte ingericht voor tijdschriften en kranten. Het leeswaar staat op een on gebruikelijk ruime manier op gesteld en er staan verschil lende leestafels. Iets verder naar achter is een complete cd winkel. „Voor de betere klas sieke cd maar ook het andere werk zijn we zeker niet verge ten", is Lex de Looff van me ning. Een grote hoek met ron de kasten biedt onderdak aan de literaire afdeling. Achterin De Drukkerij is een klein druk kerij-museumpje ingericht met een complete drukkerij uit 1900. Zekatel Multicommuni- cations is samen met de Ra bobank Veere en Middelburg Voor de oudste geschiede nis van de Markt moeten we ver terug in de tijd. Middel burg is ontstaan uit een ron de burg die omstreeks het jaar 880 werd aangelegd. Deze zogenaamde ringwal- burgen werden langs de kust aangelegd als vlucht- plaatsen tegen de Vikingen. Oostburg, Oost-Souburg, Domburg en Burgh zijn eveneens als burg aange legd. De Vikingen, vooral Denen, plunderden in de ne gende en tiende eeuw de kusten van West-Europa. De plaatselijke bevolking zocht bij nadering van deze ge vreesde Noormannen be- schutting binnen de burg. De cirkel waarbinnen de vluchtburg was gelegen is en audiozaak Gerrit de Jonge uit Axel vertegenwoordigd in Turning Point, de multi-media- le afdeling van De Drukkerij. Verder zijn er nog een comple te ansichtkaarten-afdeling, kantoorboekhandel, kinderaf deling en non-fictie boeken in De Drukkerij te vinden. Centraal in de zaak is het 'Marktplein'. „Daar kan van al les gebeuren", vertelt Dick An beek. „Het heeft de faciliteiten van een klein theater en kan worden gebruikt voor lezin gen, exposities, voordrachten, muzikale optredens en theater". De Drukkerij is er niet alleen om dingen te kopen. Volgens de formule van de eigenaars moet de zaak een ontmoe tingsplaats zijn. „Je kan er ook terecht voor een gezellig ge sprek onder het genot van iets te drinken of eten", weet Jan- Peter Goossen, samen met zijn vader Ko de uitbater van Brasserie De Drukkerij. „We hebben een kaart waar voor namelijk lunchgerechten en tussen-doortjes op staan. De menukaart wordt ook aange past aan de thema's in De nog goed waarneembaar op de huidige stadsplattegrond. De omringende gracht liep nabij of achterlangs de Markt, Lange Delft, Korte Delft, Damplein, St. Pieter straat, Balans, Wagenaar- straat, Hofplein, Lange Noordstraat. De eigenlijke burg vormde een kleinere cirkel hierbin nen, ruwweg lopend van de Burggang, via de Nieuwe Wal over het Abdijplein, langs de Bogardstraat en de Lombardstraat. Dergelijke burgterreinen waren veelal niet bebouwd. Voor wat Middelburg betreft moeten we echter op grond van ar cheologische vondsten aan nemen dat er vanaf de late negende eeuw binnen de burg bewoning is geweest. Al spoedig is men buiten de oude kern gaan wonen, on der andere aan de haven die ontstond door afdamming van de kreek de Arne. De huidige Dam dus. Aan de andere zijde, op de huidige Markt, werd ook ge bouwd. Mogelijk al voor het jaar 1000 werd ter plekke van de huidige Markt, net buiten het burgterrein, een kerk ge bouwd. Dit zal oorspronke lijk een eenvoudig tufstenen kapelletje geweest zijn. Deze Westmonsterkerk, gewijd aan St. Maarten, was aan vankelijk parochiekerk voor heel Walcheren. De vijf oud ste Walcherse parochieker ken, waarvan de gezamenlij ke parochies rond 1100 ge heel Walcheren en de eilan den Noord-Beveland en Wolphaartsdijk omvatten, waren dochterkerken van de Westmonsterkerk te Middel burg. Het.was dus een heel belangrijke kerk, die wellicht in de veertiende eeuw zijn grootste omvang bereikte. Rondom de kerk lag een kerkhof. In de kerk bevond zich een "Heilig Kruis". Wat voor re likwie dit precies was is niet geheel duidelijk. Vermoede lijk gaat het om een "splin ter" van het kruis van Chris tus. Van alle splinters die in de Middeleeuwen werden vereerd zouden trouwens vele kruisen te maken zijn Drukkerij. Dus als het bijvoor1 beeld kinderboekenweek is dan staan er ook voornamelijk kindergerechten op de kaart". De brasserie beschikt over een bar en drie verschillende ter rassen in de zaak. „De zitplaat sen zijn op drie totaal verschil lende plekken", vertelt Jan-Pe ter Goossen. „Overal is een andere sfeer. Zo hebben we een overdekt binnenterras met een stamtafel. Daar staat ook een spreekstoel waar ie dereen die iets te melden heeft zijn zegje kan doen". Het glazen dak van de binnen plaats kan bij mooi weer wor den geopend zodat er een echte patio ontstaat. „Nu heeft Middelburg zijn eigen Arena", voegt Dick Anbeek la chend toe. Overigens is alles in De Drukkerij te koop. „Echt alles", verklaart Lex de Looff. „Van de koffiekopjes in het restaurant tot de stoelen, kas ten, lampen en tafels toe. Dat is ons motto: alles is te koop". De Drukkerij wordt donderdag geopend en is tijdens de nor male winkeltijden geopend. Vrijdag wordt de opening van de nieuwe zaak nog eens ex tra gevierd met een optreden van Blpf op de Markt. geweest. Op de Heilige Kruisdag (26 juni) vond in de vijftiende en zestiende eeuw jaarlijks een plechtige ommegang plaats, waarbij het kruis door Middelburg werd gevoerd. Tegen de kerk aan waren, zoals dat in de Middeleeu wen gebruikelijk was, wo ningen en winkels gebouwd. Het stadsbestuur vroeg in 1516 aan de bisschop van Utrecht toestemming enkele kleine huisjes tegen de kerk af te breken om de Markt te vergroten. Ook in 1563 was er sprake van afbraak van winkels aan de kerk. Het kerkgebouw was in de loop der jaren nogal bouwvallig geworden. De kerktoren was zelfs "deur den grooten storm ende on- weder ommegevallen", maar werd toch in 1559 ge repareerd. Het kerkgebouw werd echter in 1575 afge broken, ondanks protesten van de eigenaars van de aanpalende winkels. Het marktplein werd nu sterk vergroot en in 1578 geheel bestraat. Bij de stadsuitleg van 1254 kwam het gebied van de Markt geheel binnen de stadsmuren te liggen. Rond om het markterrein was al in de Middeleeuwen bebou wing ontstaan. Daarvan is thans helaas niets meer over. Wel dateert de kern van het huis "De Rode To ren" (tegenwoordig de "Timpaan") nog uit de Mid deleeuwen. Andere -thans verdwenen- middeleeuwse woonhuizen waren bijvoor beeld "Domburch" (in 1833 afgebroken) en "de Zout keet". Het belangrijkste ge bouw aan de Markt is onge twijfeld het beroemde goti sche stadhuis. De voorgevel daarvan verrees in de jaren 1452-1458. Er is vele jaren gebouwd aan dit pronkju weel, onder leiding van le den van het Mechelse bouwmeestersgeslacht Kel dermans. Niet alleen huizen, maar ook winkels en herbergen lagen aan de Markt. En ook de Rederijkerskamer. Rede rijkers waren verenigingen van burgers die (moralise rende) toneelstukken op voerden. De Middelburgse kamer "het Bloemken Jes se" werd waarschijnlijk al in 1430 gesticht. De rederijkers hadden een pand aan de Markt tot hun beschikking, waar zij samenkwamen. Na 1680 werd niets meer van de kamer vernomen en in 1816 volgde uiteindelijk af braak van hun huis, dat in 1681 als herberg was inge richt. Tijdens de Tachtigjarige Oor log werden in 1572 twee wijnkelders opengesteld, waar soldaten vrij van ac cijns wijn konden halen, een op de Dam en een op de Markt. Het marktplein heeft diverse bestemmingen gehad: exe cutieplaats (van 1546-1850), plek voor kermissen, eind halte en draaipunt van de tram Middelburg-Vlissingen, parkeerplaats en uiteraard marktplein. Pas vanaf 1446 komt de naam Merct of Marct regel matig voor. Toch was er al vanaf 1295 sprake van een weekmarkt op die plaats. In een oorkonde uit 1338 van graaf Willem IV van Holland, Zeeland en Henegouwen wordt voorgeschreven dat de marktdag voortaan plaats dient te vinden op dinsdag. Voorheen was dat op zon dag... Later werden maan dag en donderdag de vaste marktdagen. Sedert de ne gentiende eeuw is donder dag de vaste marktdag voor de centrale warenmarkt in Middelburg. Uiteraard werden er in de loop der eeuwen talrijke ver ordeningen over het markt wezen uitgevaardigd. Zq werd bijvoorbeeld in 1525 bepaald dat de kramen op hun gewone plaatsen moes ten blijven staan: vanaf de put voor het huis "Mozes" tot het huis "het Vosje", met de opening naar de huizen; wagens moesten aan beide zijden kunnen passeren. Naast die centrale markt wa ren er nog vele specifieke markten, waar straatnamen soms thans nog aan herin neren, zoals de Botermarkt, de Groenmarkt, de Vismarkt, de Vlasmarkt en de Potten- markt. Het marktplein veranderde enorm van vorm en aanzien door het Duitse bombarde ment van 17 mei 1940. Vrij wel alle bebouwing aan het plein werd toen wegge vaagd. Herbouw en recon structie volgde. Het weinig fraaie Plein 1940 ontstond en een minder geslaagde gevelwand parallel daaraan aan het marktplein. Toch is de rest van de herbouw, in de trant van de Delftse School, m.i. zeker niet onac ceptabel te noemen. Positie ve uitschieters aan de Markt zijn een bankgebouw uit 1942 en sigarenwinkel. Na de ingrijpende verande ringen na mei 1940 volgde een nieuwe herinrichting in 1984. In 1995 werd de Markt autovrij. Bij de recente herinrichting, waarvan de eerste fase nu is afgesloten, gaf de Markt heel wat van haar geheimen prijs. Veel van de Westmon sterkerk werd gevonden, on derzocht en zorgvuldig op getekend. Een kleine tentoonstel ling van bodemvond sten van de Markt is te zien in de voorhal van het stadhuis van 15 mei - 29 mei. Het is de bedoeling dat een en ander nog nader wordt uitgewerkt in een te gelegener tijd te ver schijnen publicatie. 29 Mei verschijnt, me de ter gelegenheid van de oplevering van de eerste fase van de her inrichting van de Markt, het boek "Van alle markten thuis. Ge schiedenis van markt en nijverheid te Mid delburg". (Foto's en illustratie Gemeente Archief Middelburg) Jan-Peter en Ko Goossen, Dick Anbeek en Lex de Loof (v.l.n.r.) van De Drukkerij. FOTO JAAP WOLTERBEEK urg, Markt De Markt in de jaren dertig. De Markt in 1946. De herbouw is nog niet voltooid. In de jaren zestig was de Markt nog niet autovrij.

de Faam | 1998 | | pagina 21