Markt beschouwd en toegelicht in nieuw boek De Middelburgse Markt is klaar voor gebruik. De leilin des zijn vervangen en de nieuwe bes trating is gelegd. Voor de markt- koopmannen is dat een hele op luchting. Verdreven van hun oude stek stonden zij drie maanden op het Damplein. Donderdag 28 mei nemen zij hun ver trouwde plekjes aan de Markt weer in. - Toeristische attractie Middelpunt Romeinen Weekschema J Het boek 'Van alle markten thuis' dat vanaf morgen in de boekhandel ligt is niet alleen interessant om te lezen. Ook plaatjeskijkers komen ruimschoots aan hun trekken. De hoofdstukken die vier scribenten aanlever den worden namelijk op meer dan de helft van de pagina's onderbroken met illustraties. P.W. Sijnke trekt in het boek aandacht onder de titel Markt en Stadhuis, J. Louwerse be ziet de markten in Middelburg, P.J. Smallen- gange neemt de Calicotnijverheid in de ne gentiende eeuw onder de loep en E. van Wijk beschouwt de industriële ontwikkeling van de Middelburg. Wethouder T. Strous mocht het voorwoord schrijven en het naschrift is van Peter Sijnke. Katoenverwerking Woensdag 27 mei 1997 FAAM/VLISSINGER 19 jrrr-. - En dat moet gevierd wor den. Per slot van rekening waren veel ambulante han delaren (marktkooplieden) niet echt blij met de verhui zing naar het Damplein. Er werd gesproken over omzetverlies wanneer ge vraagd werd naar de erva ringen op het tijdelijke plein. Zo vertelde kleding- handelaar J. van de Vreede enkele weken geleden nog in de Faam/Vlissinger: „De verhuizing heeft mij, zeker in de eerste weken van ja nuari, ruim de helft van mijn inkomsten gekost. Klanten weten namelijk precies wie waar staat op de markt. Ze hebben geen zin om steeds te moeten zoeken naar hun vaste kraam en blijven daardoor weg. Dit verlies haal ik niet meer in, al wordt de rest van het seizoen nog zo goed". De meeste van de collega's van Van de Vreede zijn het met hem eens. Toch willen ze niet echt klagen: de ge meente Middelburg stelde zich begripvol op richting ambulante handelaren. Zo werd, zo lang als de marktkooplieden nog op het Damplein stonden, geen markgtgeld geïnd. Én betaalde de gemeente het geld dat nodig was om de verhuizing terug naar de oude stek op de Markt aan het publiek kenbaar te ma ken. Wethouder M.L. Strouss zei er dit over: ,,'t Blijkt in derdaad zo te zijn dat het omzet kost wanneer een ambulante handelaar van zijn vertrouwde plekje af wordt gehaald, ledereen is blij als de weekmarkt weer op de Markt wordt gehou den. Ik ook, ik ga er zelf graag een visje halen". Willem de Smit is lid van het hoofdbestuur van de Centrale Vereniging voor Ambulante Handel, de or ganisatie die de belangen van de marktkooplieden behartigt. Hij is ontzettend blij met de terugkeer van de weekmarkt op de Markt in Middelburg. „Natuurlijk. Maar, en daar wil ik heel komstig is van het latijnse woord mercatus, wat (koop)handel betekent. Lou- werse denkt dat de markten zelfs al in de Romeinse tijd populaire trefplaatsen wa ren, onder meer voor de soldaten om drank en voed sel te kopen en zo een voor beeld vormden voor de late re stadsmarkten. „Zo ont stonden onder meer in Maastricht, Nijmegen, Lei den en Zwolle verkoopplaat sen waar soldaten allerlei zaken konden kopen". Louwerse neemt ons mee naar de weekmarkt. Hij noemt de donderdagmarkt niet alleen een begrip voor inwoners van de stad en be woners van andere plaatsen op Walcheren, ook bij tien duizenden toeristen is de Middelburgse weekmarkt elk jaar weer een vast punt om te bezoeken. „En als je met gesloten ogen tussen de kramen gaat staan, kun je soms de indruk krijgen dat je ergens in Duitsland of België verblijft", schrijft IBBMÉBÉÉÉMBÉÉBÉiHaaHHaaailBaii Van alle markten thuis. Geschiedenis van markt en nijver heid in Middelburg door P.W. Sijnke, J. Louwerse, P.J. Smal- legange en E. van Wijk. Uitgeverij ADZ Vlissingen. ISBN 90-72838-21-1. Prijs: 24,95. Westmonsterkerk, gewijd aan St Maarten. Niettemin is er al in de dertiende eeuw sprake van een markt op die plaats. Tegen het eind van de zes tiende eeuw werd de kerk afgebroken en de straten makers versjouwden in 1578 meer dan driehonderd duizend stenen om de plaats te bestraten. Dan komt de markt in het mid delpunt van de belangstel ling te staan. Er komen ker missen, feesten alsook weekmarkten. Van overal op Walcheren komt de bevol king er met haar nering. Een minder leuke bestemming van het marktplein was de executieplaats. En sedert de vijftiende eeuw worden ook misdadigers bij de houten kaak aan de kaak gesteld. De bedoeling van dat alles was om er een afschrikwek kende werking van uit te la ten gaan. Na 1850 is dit 'evenement' niet meer te zien op de Markt. Sijnke be schrijft ook het retorische verval en herbouwen van het stadhuis van Middel burg dat - zeker na het bom bardement in 1940 - niet echt de titel superorigineel mag voeren. J. Louwerse neemt het hele marktgebeuren in Middel burg breed onder de loep. En zo komen we ook te we ten dat het woord 'markt' af Louwerse. Mensen schuif elen langs de kramen waar in een enorme diversiteit aan goederen te koop ligt uitgestald. Maar vroeger was dat anders. Op ansichtkaarten is te zien dat de markt niet meer was dan een groot plein waar hier en daar kramen bij el kaar stonden. Op ansicht kaarten zijn ook de groepjes pratende mensen in Wal- chers kostuum te zien. An dere markten zoals de Pot- tenmarkt, de Groenmarkt, de Vlasmarkt en de Vismarkt herinneren de moderne mens er aan dat anno toen her en der in de stad inko pen konden worden ge daan. Louwerse noemt het 'milieuvriendelijke produc ten' die nu door de moder ne technieken en productie methodes in de supermark ten bij elkaar liggen. Ook de Vleeshal wordt beschreven an afgebeeld. De marktdag - zo beschrijft Louwerse - was voor de meesten een vast onderdeel van het wekelijkse werk schema. Alles verliep in re gelmaat en orde. Maar en kele keren per jaar werd af geweken van dat vaste pa troon. Nieuwjaarsdonder dag bijvoorbeeld was een typische feestdag voor de Walcherse plattelandsbevol king. En twee keer per jaar was het Liesjesdag. Het wa rend e twee vrije dagen voor boerenknechten en weekmarkt behartigt, twee bussen geregeld die lang Middelburgse bejaarden oorden rijdt om daar oude ren op te halen. Die kunnen dan - voor één keer - voor hun deur in stappen om tot aan de Markt mee te rijden. Uiter aard is er eveneens voor vervoer terug gezorgd. In de betreffende bejaarden oorden hangen diens troosters waarop aangege ven staat hoe laat de gratis bus naar de Markt vertrekt. met gebak tegen een extra vriendelijke prijs. De eerste marktdag op de nieuwe Markt (28 mei) gaat zeker niet onopgemerkt voorbij. Zo vindt u elders in deze bijlage een over zicht van acties en aanbie dingen die de marktkoop lieden speciaal voor deze dag in petto hebben. Ver der heeft de Reclamecom missie, die de belangen van de Middelburgse Overigens de Middel burgse Markt nog niet helemaal klaar. Vlak voor het stadhuis wordt nog een fontein gezet. Een speciale commissie van de Stichting Beeldende Kunst Middelburg (SBKM) nodigt kunste naars uit om te 'sollict- iteren' naar het maken van het ontwerp van deze fontein. Lex ter Braak, direc teur van de SBKM, verwacht dat de fon tein in het najaar van 1999 onthuld kan wor den. Middelburg is veel in boe ken terug te vinden. Dat is logisch voor een stad die in de Nederlandse geschiede nis geen onbelangrijke rol heeft gespeeld. En in zo'n stad ligt het voor de hand dat ook de trefpun ten van handel en consu ment steevaste plaatsen zijn. Zo ook de - zoals die in het verleden werd genoemd - de Groote Markt. Sijnke - inderdaad de gemeente-ar chivaris - meldt over 'het le ge plein' dat het in het verre verleden niet de centrale plaats heeft gehad die de Markt nu heeft. De plek werd bovendien - zo meldt Sijnke - voor een groot deel in beslag genomen door de Middelburgse marktdag. (Archief J. Louwerse) boerenmeiden. Het waren de dagen dat het contract op de boerderij afliep, maar bovenal vrije dagen om eens flink de bloemetjes buiten te zetten. P.J. Smallegange gaat in zijn verhaal over marktwerking en sociale bijstand in op de wijze waarop in het begin van de negentiende eeuw de provincies en gemeenten trachtten de economsiche achteruitgang een halt toe te roepen. Velen - van wat genoemd werd - 'uit de ge ringe klasse der ingezete nen' zouden er werk moeten vinden in de katoenverwer king, aldus geschiedde. We verijen en andere verwer kende industrienen moesten een nieuwe economische impuls geven aansche ge ven aan het arme Walche ren. Daarvoor werd hulp inge roepen van fabrikanten uit Twenthe. E. van Wijk ten slotte gunt de lezer van het boek tenslotte een kijkje in de industriële ontwikkeling van Middelburg in de twee de helft van de negentiende eeuw. Liesjesdag, 2 mei 1929. (In het boek overgenomen uit D.J. van der Ven, Zeeuwsch volk in Zeeuwsche dracht) duidelijk in zijn, we zijn als ambulante handelaren niet de enigen die blij zijn met de terugkeer op de Markt. Ook de Verenigde Onder nemers Middelburg en de horeca is erg blij met de te rugkeer. Vooral de zaken die pal aan de Markt lig gen. Want ook hen heeft het omzet gekost". De ho reca op de Markt viert de terugkomst van de week markt met een kopje koffie '?rcgs*\mïï

de Faam | 1998 | | pagina 19