n «uaiividlmHliiiiiiibiiviiéliülbiiMlt. GEMEENTE MIDDELBURG Politie in de wijk Markt krijgt kwaliteit Nieuw raadslid Zo lang mogelijk zelfstandig blijven Middelburgs drieluik Van spade tot pilsje Tien projecten: een strategie voor de toekomst van Middelburg Kantoren gesloten Week 21 MAXIMAAL TEXT VANAF PAG. 830 industrieterreinen schouwburg infrastructuur J»1! stadskantoor stationsgebied woningbouw scholen culturele infrastructuur zwembad Attentie: ophaaldatum huisvuil gewijzigd! Straten vernieuwd Woensdag 20 mei 1998 FAAM/VLISSINGER 3 Deze informatiepagina van de Gemeente Middelburg wordt samengesteld door de sectie Communicatie. Reacties zijn van harte welkom! Voor informatie, folders en inzage van stukken kunt u bij Communicatie terecht: Stadhuisstraat 2, telefoon 675450, iedere werkdag open van 8.00 tot 12.00 en van 13.00 tot 16.00 uur, donderdagavond van 18.00 tot 20.00 uur. Sinds eind februari heeft de politie spreekuren in de verschillende ge bieden van Middelburg geopend. In Dauwendaele is een feestelijke aan vang gemaakt van dit project. Was hel vroeger zo, dat je met klachten bij de wijkbemiddelaar terecht kon, tegenwoordig kun je direct bij de politie in je eigen wijk terecht. In Dauwendaele is iedere donder dag een politieagent bereikbaar in het WOP (wijkondersteuningspunt) in hel winkelcentrum. Er staat hier uitdrukkelijk "politieagent" en niet wijkagent, omdat de wijkagent niet altijd aanwezig kan zijn. Mocht de ze agent verhinderd zijn, dan wordt hij vervangen door een wijkagent uit een ander gebied van Middel burg. Ook in de overige wijken zijn. telkens op een andere dag, po litieagenten bereijkbaar tijdens het spreekuur. U kunt op de spreekuren terecht voor allerlei verschillende zaken. U kunt informatie krijgen, eventuele klachten deponeren, gewoon kennis komen maken met de wijkagent, vragen en opmerkingen maken: kortom: de wijkagent is voor u be schikbaar. Wat doet de politie in de wijk? Een belangrijk punt betreft de vei ligheid. De wijkagent krijgt door al zijn gesprekken en contacten een goed beeld van de gevoelens over veiligheid bij bewoners. Hij heeft uiteraard de nodige ervaring in zijn vakgebied en dan is het voor de po litie geen onmogelijke opgave om de ontdekken wat er mis zit in een wijk. Het is dan ook een taak van de politie om gevaarlijke of onvei lige situaties te signaleren en daar over met de verantwoordelijke in stanties te overleggen. De taak van de wijkagent is dan ook om bewoners op hun eigen ver antwoordelijkheid te wijzen en de betrokken instanties te betrekken bij het bedenken van oplossingen. De wijkagent wordt verder vaak in gezet om kleine burenproblemen op te lossen voordat het grote buurt problemen worden. Een blaffende hond of een muzikale buurman kunnen zulke reacties oproepen, dat een klein beetje overlast een groot probleem kan worden. Gelukkig weten bewoners vaak gezamenlijk wel een goede oplossing te beden ken voor deze vormen van overlast. Mensen blijken heel inventief in het vinden van oplossingen. En dat wordt natuurlijk verwacht! Indien u een meningsverschil met uw buur man heeft, is het niet de bedoeling om meteen de politie te gaan bel len: u zult minmstens een poging moeten hebben ondernemen om sa men met uw buurman van gedach ten te wisselen om een oplossing te vinden. Ook zal de buurman dan een tijd de gelegenheid moeten krijgen om te bewijzen dat hij wei degelijk met uw belangen rekening wil en kan houden. Het enige extra dat de politie in dit soort zaken heeft is de mogelijk heid van het opmaken van proces verbaal. Een proces-verbaal wordt vastgelegd in de computer. De buurman is hierdoor gewaarschuwd en indien de klachten vaker gemeld worden, dan bestaat er de kans op een bekeuring. In de praktijk ge beurt het ook regelmatig, dat de veroorzaker van de overlast een be paald psychisch beeld vertoont. De wijkagent zal dan op zoek gaan naar gespecialiseerde hulp, zodat het probleem, op langere termijn weliswaar, toch opgelost kan wor den. Dit soort zaken vragen echter veel tijd en geduld. Vaak signaleert de wijkagent een knelpunt, maar heeft de politie niet in eerste instantie voldoende man schappen om dat probleem op een goede manier aan te pakken. Als voorbeeld is de bromfietsers op de Overloper. Daar kan de politie niet (v.l.n.r.): André de Visser, Ben van Veelen, John de Koning, wethouder Van Dijk. Paul van Riet en Hans van der Werffbij de start op 13 februari. Komende zaterdag 23 mei wordt de zaterdagmarkt als vanouds op de Markt gehouden, op de donderdag daar op 28 mei staan de kramen van de weekmarkt weer op de vertrouwde plek. Dat betekent dat de Markt ge bruiksklaar is, precies volgens schema. Er is hard ge werkt in soms bloedstollende hitte. Veel is ook ge vraagd van het geduld van de passanten die soms klau terend naar de overkant gingen. Dat is nu over: de terrassen zijn ingericht, laat nu dat pilsje maar komen! De Markt is overigens nog lang niet echt klaar: deze week komen de straatlampen, er komen toegangspoor ten aan de Lange Noordstraat en de Gravenstraat, de bomen en het stadhuis zullen romantisch worden ver licht en er komen (onmisbaar detail!) prullenbakken. Vervolgens krijgt de Markt een fontein en worden er veranderingen aan de kiosken aangebracht. Voor het echte openingsspektakel moeten we daarom nog tot mei volgend jaar geduld hebben. Fietsen De fietsers, die hun rijwiel dicht bij de Markt willen stallen, kunnen uiteraard terecht in de bewaakte fiet senstalling op het Zusterplein, die mogelijk nog wordt uitgebreid. Op de Helm. even om het stadhuis heen. staan zestig splinternieuwe fietsklemmen. aangeschaft in overleg met de ENFB. Uiteraard zijn er ook nog de fietsklem men langs de zijkant van het stadhuis. iedere dag een mannetje neerzetten. Maar we weten uiteraard dat het gebeurt en een probleem vormt. We gaan over zo'n situatie overleggen met de toezichthouders en vragen hen extra aandacht aan dit gebied te schenken. Hetgeen ook gebeurt. Regelmatig komt de wijkvereni- ging tijdens het spreekuur op be zoek om een aantal signalen door te spreken. Gezamenlijk bekijken we hoe we verschillende problemen aan hun pakken. Voorbeelden van dit overleg? Het aanbieden van huisvuil bij de Meanderlaan, de Driewegenhof, sloopauto's in de wijk, de bewegwijzering in de Edelslenenbuurt, het gebruik van het ontmoetingscentrum, school gaande kinderen bij de Roozen- burglaan, over Koninginnedag. over de straatspeeldag en ga zo maar door. De contacten met de wijkvereniging zijn dus ook erg be langrijk voor het functioneren van de wijkagent. Op de wijktafel is de wijkagent aanwezig. Op die wijktafel worden allerlei onderwerpen van belang voor Dauwendaele besproken. Meestal heeft de politie daar wel iets mee van doen. Bewoners die vragen om een gele streep, of om de afsluiting van een weg of een oversteekplaats, kunnen via het WOP en de wijktafel een verzoek hiertoe indienen. De politie zit er dan ook bij om advies te geven. Ook grote problemen komen om de hoek kijken: wat dacht u van jeugd- en jongerenproblematiek. waar en wat voor soort speelvoorzieningen moeten aangelegd worden? Hoe zit het met de verkeerscirculatie en de veiligheid van de fietsende school gaande kinderen? Hieronder volgen nog enkele be langrijke telefoonnummers Voor als het erg dringend is: 112. Als het niet echt dringend is: 0118- 688000 Voor een afspraak met de wijk agent: 0118-688000 (bureau) of WOP Overzicht spreekuren in de ver schillende WOP's van Middelburg: WOP Zuid (wijkcentrum Zuiderba ken), Rentmeesterlaan 245. Maan dag van 10.00-12.00 uur. Wijkagent J. de Koning, 0118-640111, fax 0118-624698. WOP West (Stromenwijk e.o.), Ar- nelaan 57. Dinsdag 13.00-15.00 uur. Wijkaaent H. van der Werf. 0118-641180 fax 0118-634355 WOP Nw. Middelburg Zacharias Jansseslraat 15A. Woensdag 10.00- 12.00 uur. Wijkagent I5. van Riel. Tel./fax 0118-640834. WOP Dauwendaele (winkelcen trum Dauwendaele). Vrijlandstraat 51. Donderdag 15.00-17.00 uur. wijkagent B. van Veelen, tel./fax 0118-613950. Politiebureau Arnemuiden, Koren bloemlaan 3a. Vrijdag 14.00-17.00 uur. Wijkagent A. de Visser, tel. 0118-601695. WOP Arnemuiden, tel./fax 0118-603242. Voor meer informatie: de wijkcoör dinator Hans Vergeer, tel. 0118- 634611. Foto: Ruben Oreel. Op maandag 18 mei is in de verga dering van de gemeenteraad als raadslid voor de fractie RPF/GPV beëdigd de heer drs. A.H. Rots. De heer Rots (42) is geboren in "Tafeltje Dekje" is een activiteit van de U.V.V. voor ouderen, ge handicapten en diegenen, die (tijdelijk) zelf niet voor een warme maaltijd kunnen zorgen. De maaltijden kunnen iedere maandag tussen 8.45 en 9.30 uur worden besteld. U kunt hiervoor bellen met nummer 0118-638570. Het bezorgen ge beurt ook op deze dag. Menu van 25 tot en met 31 mei maandag vleesballetjes in jus. witlof. aardappelpuree dinsdag hamburger, roomsaus, sper ziebonen. aardappelen woensdag omelet met champignons, ge mengde groenten, aardappelen donderdag kipfilet, bloemkool, aardappe len vrijdag gepaneerd, gevuld visfilet. aardappel-preischotel zaterdag macaronischotel zondag wat de pot schaft Eindhoven, hij is docent in het voortgezet onderwijs. Zijn adres is: Zuidmede 11. 43 37 AJ Middel burg. De heer Rots volgt de heer S.P. Sijnstra op, die uit persoonlijke overwegingen zijn lidmaatschap van de raad heeft beëindigd. In de Wet voorzieningen gehandi capten (WVG) is vastgelegd dat de gemeenten moeten zorgen voor be paalde woon- en vervoersvoorzie ningen voor hun gehandicapte in woners. Mensen van alle leeftijden kunnen een voorziening aanvragen; de WVG kent geen leeftijdsgrens. Het gaat daarbij grofweg om een drietal zaken: voorzieningen voor wonen, voor vervoer en om rolstoe len. Gehandicapten hebben in alle Wal- cherse gemeenten volgens dezelfde voorwaarden recht op dezelfde voorzieningen. Voor de uitvoering van de WVG is opgedragen aan Maatschappelijke Zorg Walcheren (MZW). Het Regionaal Indicatie Orgaan-Walcheren (RIO-Walche ren) voert een belangrijk deel van de werkzaamheden uit. De aanvra gen moeten daar dus ook worden ingediend. WOONVOORZIENINGEN Woonvoorzieningen stellen indivi duele gehandicapten in straat zo veel mogelijk normaal gebruik te maken van hun woning. Deze voor zieningen kunnen van bouwkundi ge of niet-bouwkundige aard zijn: Verhuizing, inrichting en aanpas singen. VERVOERSVOORZIENINGEN De vervoersvoorzieningen kunnen worden ingedeeld in twee hoofdca tegorieën: hel collectief vervoer met taxi, minibus of rolstoelhuis en ten daarvan. Rond Hemelvaartsdag: donderdag wordt vrijdag Deze week wordt op Hemelvaartsdag donderdag 21 mei geen huisvuil opgehaald. De huisvuil zakken moeten deze week een dag later buiten gezet worden, namelijk op vrijdag 22 mei. Donderdag Hemelvaartsdag 21 mei en vrijdag 22 mei zijn de gemeentelij ke kantoren gesloten. Maandagmorgen om 8.00 uur staan de medewerkers weer voor u klaar. de verstrekking van rolstoelen en scootermobielen Collectief vervoer Er is de mogelijkheid tot vervoer met taxi's, minibusjes en rolstoel busjes. Het bereik van het collectief vervoer is geheel Zeeland, met uit zondering van Tholen. In de ver voersregio wordt de reisafstand in zones uitgedrukt. Als een aanvraag voor vervoer wordt toegekend, krijgt u een vervoerspas. Op ver toon daarvan kunt u bonnen tegen gereduceerd tarief kopen. Met één bon kunt u één zone reizen. U kunt gebruik maken van het col lectief vervoer op zeven dagen van de week tussen 08.00 en 24.00 uur tegen één bon per zone. Tussen 24.00 en 08.00 uur kunt u op ook met het collectief vervoer reizen, maar dan is het taxi metertarief van toepassing. Per jaar ontvangt u als tegemoetkoming in de kosten hier van en voor vervoer buiten de ver voersregio een vervoerskrediet. Verdere bijzonderheden over het gebruik van het collectief vervoer krijgt u bij het indienen van de aan vraag. De bonnenboekjes zijn verkrijgbaar bij: - Thuiszorg Walcheren, op de adressen Breestraat 15 in Middel burg en Noordweg 133 te Seroos- kerke - Thuiszorgcenlrum Zeeland. Bad huisstraat 104 te Vlissingen - de afdeling burgerzaken van de gemeente Veere, Dorpstraat 3 te Meliskerke. Rolstoelen en scootermobielen MZW verstrekt ook rolstoelen. Hierbij valt te denken aan duwrol- stoelen. handbewogen of aangedre ven rolstoelen en sportrolstoelen. Ook aanvragen voor een scooter- mobiel, een driewiel fiets en vergoe dingen voor de aanschaf van een aangepaste fiets of tandem vallen onder deze regleling. Wat de auto betreft is er een mogelijkheid voor een bijdrage in de aanpassingskos- AANVRAAG INDIENEN Wie denkt in aanmerking te komen voor één of meer van de genoemde voorzieningen, kan een aanvraag indienen bij het Rio-Walcheren. Koudekerkseweg 143. 4335 SM Middelburg. Aanvraagformulieren kan men daar persoonlijk afhalen of telefonisch of per post aanvra gen. Na het indienen van een aan vraag om een vervoersvoorziening volgt er een aanvraaggesprek (inta ke) en wordt beoordeeld of er een sociaal-medisch onderzoek moet plaatsvinden. Bij afwijzing van een aanvraag wordt altijd vernield wel ke mogelijkheden voor bezwaar en beroep er zijn. INFORMATIE EN SPREEKUREN Voor informatie over de WVG, het indienen van een aanvraag, of het maken van een afspraak kunt u te recht opbij de WVG-intake van het Rio-Walcheren te Middelburg. Koudekerkseweg 143, tel. 670800. Over de MZW-regeling zijn boven dien drie verschillende folders ver krijgbaar op bovenstaande adressen en bij de afdeling Voorlichting van de gemeente Veere (Dorpsplein 28, Koudekerke). de sectie Communi catie van de gemeente Middelburg (Stadhuisstraat 2) en het stafbureau Communicatie van de gemeente Vlissingen (Stadhuisplein 2). LET OP! Aanvragen die worden gedaan na dat voorzieningen zijn aangeschaft of nadat bijvoorbeeld een verhui zing heeft plaatsgevonden moeten altijd worden afgewezen. Soms kan met het aanschaffen of met de ver huizing niet gewacht worden tot het aanvraaggesprek of tot het sociaal- medisch onderzoek. Het is dan ver standig direct telefonisch of mon- derling contact op te nemen met het RIO-Walcheren. Het RlO-Walche- ren kan dan namens MZW voor de ze spoedeisende aanvragen afspra ken met u maken. MZW heeft verschillende folders over vervoer en aangepast wonen voor gehandicapten. Vanwege riolerings- en verhar dingswerkzaamheden aan de Sir Winston Churchilllaan, de Noordstraat en de Veersesingel zullen deze straten voor het verkeer geheel afgesloten zijn vanaf de professor Gerbrandylaan tot en met de Koepoortbrug. Deze afsluiting zal ingaan op 25 mei 1998 en zal, in verband met de omvangrijke re constructiewerkzaamheden, onge veer 6 weken lang gehandhaafd blijven. Het doorgaande verkeer en het openbaar vervoer zal met bor den omgeleid worden. Ook geldt in deze periode, in de Laan van Nieu- wenhove, de Nadorstweg en de Sportlaan een parkeerverbod voor motorvoetuigen op de rijbaan. In de gang naar het Gemeente-ar chief is een kleine expositie inge richt met als thema 'Middelburgs drieluik'. Aan de hand van afbeel dingen uit het Historisch Topografi sche Atlas van het Gemeente-ar chief en tekeningen en voorwerpen afkomstig van de heer J. Héjjas te Middelburg, worden drie belangrij ke perioden uil de geschiedenis van de stad belicht, te weten de Middel eeuwen, Middelburgs Overgang en de Middelburgse Gouden Eeuw. De heer Héjjas is verzamelaar van munten en penningen en de ge noemde drie perioden worden dan ook met name door munten en pen ningen 'verteld'. Sedert 1580 was in de Abdij de Zeeuwschc Munt gevestigd. Hier werden Zeeuwse munten geslagen en vanaf 1672 geperst. In de vitrine waarin de Middelburgse Gouden Eeuw wordt belicht zijn tal van voorbeelden van Zeeuwse munten te zien. De tentoonstelling is lot en met 30 juni 1998 te zien in het pand Stad huisstraat 2 te Middelburg tijdens de openingsuren (ma.-vr. 08.00- 16.00 uur en do. tevens van 18.00- 20.00 uur). Enkele momenten in de werkzaamheden op de Middelburgse Markt: vanaf de eerste spade in de grond (door wethouder Tieu Strous en P. Castenmiller van de VOM) tot liet welverdiende pilsje op een zonovergoten terras. Foto: Ruben O reet.

de Faam | 1998 | | pagina 3