Fontein als kroon op Markt Borsele promoot de zwarte bes i Itttóill i'uroj c Kampioenschap zijspan en viertakt motorcross in Vlissingen SDmswms. FOTO VERSCHOORE NU BIJ 1-UUR (APS) FOTOSERVICE ALTIJD GRATIS Wïenkele (3) WOENSDAG 20 MEI 1998 JAARGANG 100 - NUMMER 21 WEKELIJKS HUIS AAN HUIS OP GEHEEL WALCHEREN De VAt fotograaf voor de mooiste trouwreportage FOTO VERSCHOORE Op het crossterrein van Motorsportvereniging De Uitlaat in Vlissingen-Oost wordt donder dag 21 mei (Hemelvaartsdag) het kampioen schap Dutch Open Motocross voor zijspannen en viertakt gehouden. Aan het kampioen schap doen deelnemers uit Nederland, België, Letland, Noorwegen en Rusland mee. Favo riet bij de categorie zijspannen zijn de wereld kampioenen van 1997 Kristers Sergis en Artis Rasmanis uit Letland. De Middelburgse Markt is bijna af. Op dit mo ment wordt de laatste hand gelegd aan de af werking. Zo rond Hemelvaartdag, zou de herin richting van het historische plein klaar moeten zijn. De weekmarkt kan er een week later weer terecht. Toch is de markt nog niet helemaal af: pal voor het stadhuis wordt namelijk nog een fontein geplaatst. Lex ter Braak, directeur van de Stichting Beeldende Kunst Middelburg (SBKM) heeft een commissie in het leven ge roepen die gaat bepalen wélke fontein het plein zal gaan sieren. ...een fontein is iets anders dan een om gedraaide kraan... Er zijn afgelopen jaren flink wat bomen gerooid in de Zak van Zuid-Beveland. Toch wordt alles ondernomen om het waardevolle natuurgebied in den lande in de belangstelling te houden en te krijgen. Met een Zwartebessendag bijvoor beeld. Die wordt komende zaterdag 23 mei gehouden. Er is een fietsroute van 32 kilometer uitgezet om te laten zien waarin een kleinscha lig landschappelijk gebied groot kan zijn. PZC WEEKBLADEN Bonbons Cassisijs ...we zijn zo ver krampt dat we geen afstand meer kunnen nemen... ..niet zo'n kunste naar die zo nodig zijn ei kwijt moet... Wete je dat nog, da'k een stuitje terug een stik- je geschreven over wat as de boeremènsen vroeger aol in Stad in de wienkel goenge kope Ae noe, d'r was iemand die ao 't geleze en die ei me gebeld. Volgens 'eur waere somste dien gen net een bitje anders as dat er stoeng. Ik ga- en die vrouwe mèr is an 't woord laete, dienk ik. En vee bedankt ee! Jan Zwemer Informatie van de gemeente Middelburg vindt u op pagina 3 VLISSINGEN S3 Walstraat 109-1II. 0118-414081 Q Schutterstraat Zeeuwse favorieten in de ca tegorie zijspannen zijn er ook. Kees Zuidhof en Kees den Dekker uit Hoedekens- kerke en 's-Heer Abtskerke werden vorig jaar tiende op het Nederland kampioen schap en behaalden op het wereldkampioenschap een vijfentwintigste plaats. Vol gens kenners maken ze een goede kans om op Hemel vaartsdag een ereplaats te behalen. In het dagelijks le ven zijn de motorcrossers werkzaam als fruitteler en ploegbaas bij AKF. Het duo Sergis en Rasmanis uit Letland zijn de grote kans hebbers voor de eerste plaats bij de zijspannen. Vo rig jaar behaalden zij onder het toeziend oog van staats secretaris Erica Terpstra in Oss de wereldtitel. Kristers Sergis heeft het zij- spancrossen niet van een vreemde. Vader Janis Sergis was jarenlang een begena digd zijspancrosser en be haalde daarbij twee Russi sche titels. In de categorie viertakt wor den Patrick Isfordink en Erik Davids getipt als winnaars. De wedstrijden beginnen om 13 uur en de prijsuitreiking vind om 17.15 uur plaats. Het parcours dat de crossers moeten afleggen is zeven tienhonderd meter lang en het publiek heeft een goed overzicht over het veld. Motorsportvereniging De Uitlaat houdt op Hemelvaartsdag de Dutch Open Motocros zij span en viertakt. Lex ter Braak, directeur SBKM, op de plek waar de fontein vermoedelijk geplaatst wordt. FOTO JAAP WOLTERBEEK den kunstenaars uitgenodigd om als het ware te 'sollicite ren' naar de opdracht. Uit de inzendingen worden drie kun stenaars geselecteerd, die een schetsontwerp zullen maken. Één van hen wordt uiteindelijk uitverkoren. Tenminste, als het Ter Braak en zijn commissie gaat lukken. De gemeente Middelburg In de commissie nemen - naast Ter Braak zelf - vier mensen zitting. Dat zijn de beeldend kunstenaars (gespe cialiseerd op het gebied van kunst in openbare ruimte) Jeanne van Heeswijk en Ro nald van Tienhoven, Bart De Baere van het Gentse Muse um voor Hedendaagse Kunst en A. Trompert, de architect van de 'nieuwe' Markt. De fonteincommissie komt 20 mei voor het eerst bij elkaar. „Daarna wordt een adverten tie gezet in het blad BK", ver telt Lex ter Braak. Hierin wor- heeft een budget beschikbaar gesteld van 250 duizend gul den. Ter Braak: „En dat is, hoeveel het ook lijkt, relatief weinig geld. Een fontein is iets Het is de vierde keer dat de Zwartebessendag op touw wordt gezet. Vorige jaren ge beurde dat vanuit Heinkens- zand. Dit jaar vanuit Nisse. De tocht voert door het zuidoos telijke deel van de Zak van Zuid-Beveland. Laten we zeg- Oplage: 51.450 ex. Uitgave: Uitgeverij Provinciale Zeeuwse Courant b.v. Exploitatie: Ch. van den Oosterkamp (0113) 273000 Privé (0118)417802 Administratie: PZC Oostsouburgseweg 10, postbus 18, 4380 AA Vlissingen. Advertentieverkoop: Jerry Tupanwel (0118) 484316 (privé (0118) 615044). Johnny Saija (0118) 484312 (privé (0118) 418686). A. Lammers-Van Otterdijk (0118) 484313 (privé (0118) 640277). Redactie: Ad Hanneman, (0118) 484275 en Ellen de Dreu-Erkens, (0118) 484276 Redactie-adres: Postbus 18, 4380 AA Vlissingen fax. nr.: (0118) 472404 Bezorging: 0800-0231231 Druk: Wegener Nieuwsdruk Zeeland, te Vlissingen. Druktechniek: offsetrotatie. Sluitingstijd redactie: maandag 10.00 uur Advertenties: maandag 12.00 uur Faam/VHssinger maakt deel uit van de Zeeland Combinatie huis-aan- huisbladen. Totale oplage: 181.000ex. gen: in het gebied rond Nisse, 's-Gravenpolder, Hoedekens- kerke en Ovezande. Hoewel wordt gepoogd om de Zak van Zuid-Beveland "autoluw" te maken, heeft het organise rend comité er ook rekening mee gehouden dat sommige mensen best de zwartebes- senroute willen volgen, maar dat ze dat niet op de fiets kun nen. Ouderen en minderva- liden bijvoorbeeld. Het landelijke Nisse is dit jaar, zoals gezegd, vertrekpunt voor de Zwartebessendag. Er worden honderden mensen verwacht. Nisse is binnen en buiten Zeeland vooral bekend om zijn schaapscheerders- feest. Daar komen ieder jaar van heinde en verre duizen den mensen op af. Begrijpe lijk, want er is op dit zomer feest van alles te doen op folk loristisch gebied. Bovendien worden die feestelijkheden gehouden op een van de mooiste dorpsbrinken die Zee land rijk is, rijk belommerd, ruim van opzet en omgeven door fraaie, veelal gerestau reerde huizen. De Zwartebes sendag Nisse wordt aangegre pen om bezoekers - men re kent ook op toeristen - nog eens nadrukkelijk te laten zijn welke charmes Nisse heeft, ook in de voorzomer. In het verenigingsgebouw van Nisse zijn komende zaterdag mensen te vinden die in de loop der jaren de kost zijn gaan verdienen met het telen en verwerken van zwartebes- sen. Om de kwaliteiten van de zwartebes bij een breed pu bliek onder de aandacht te brengen, zullen er zaterdag zwartebessen-struikjes te koop worden aangeboden. Die kunnen in de eigen tuin worden geplant. Eén van de bekendse promotors van de zwartebes is de wijnmakerij van de familie Boonman uit Nieuwdorp. Dit familiebedrijf zal zaterdag in Nisse met een stand zijn te vinden. Daar wordt de zwartebessenwijn gepropageerd. De familie Boonman heeft intussen ook wijn in de aanbieding van ker sen, witte en rode bessen. Kersenbonbons mogen dan al vele jaren een begrip zijn. Be zoekers van de zwartebessen dag zullen ontdekken dat er ook zwartebessenbonbons op de markt zijn. Ook hier weer een Bevelands bedrijf dat deze bijzondere bonbons produ ceert. Het gaat om Garonge Chocoladewerken uit Goes, 't Siepje uit 's-Heerenhoek heeft in de loop der jaren alle mo gelijkheden bekeken om de zwarte bes te verwerken, 't Siepje maakt op ambachtelijke wijze jams en chutney's. De gemeente Borsele stimu leert de teelt van zwarte bes sen intussen op allerhande manieren. Tijdens de Zwarte bessendag in Nisse gebeurt dat met het vertonen van een videofilm over de zwartebes. En ook is er een reeks foto's te zien. Wie zaterdag de zwartebes- senroute rijdt, zal ontdekken 1 Zwarte bessen: goed voor een speciale dag in de Zak van Zuid-Beveland. Dit jaar vanuit Nisse. dat er in de Zak van Zuid-Be veland een aardige cultuur is opgebouwd rond de zwarte bes. En ook zijn er bedrijven die graag inhaken op de Zwar tebessendag. Café-restaurant De Steiger in Hoedekenskerke bijvoorbeeld. Eigenaar Rinus Rentmeester, zelf een verwoed tuinier en culinair liefhebber, zal zater dag een speciaal zwartebes- sen-menu serveren. Mocht za terdag de zon willen schijnen en de temperatuur mild zijn, dan wordt het bij de Steiger een feestelijke dag. Want de zaak heeft een terras op een van de mooiste locaties van Zeeland, direct aan de Wester- schelde. De zee is er te ruiken en de schepen van en naar Antwerpen zorgen steeds voor een boeiend kijkspel. In de route is trouwens ook op genomen het kleinste muse um van Zeeland: 't Wienkeltje van Wullempje. Er worden weliswaar niet direct zwarte- bessen of aanverwante pro ducten verkocht. Wel ouderwets snoep, zoet hout en drop. Goed voor de fietser dus die behoefte heeft aan suikers en bij warm weer aan zout. In de afgelopen jaren is het aantal horecabedrijven in de Zak van Zuid-Beveland sterk afgenomen. Voor fietsers die verfrissing zoeken jammer. Eén van de weinige zaken die zaterdag langs de route zijn te vinden, is R2 aan de Hoofd straat in Ovezande. Daar kun nen fietsers zich zonodig la ven. Dat kan trouwens ook bij het zwartebessenbedrijf van de familie Goense aan de Louisepolderweg. Hier zijn al le machines te zien die bij de zwartebessenteelt in de loop van het jaar worden ingezet. Op dit bedrijf zal ook de Bre dase Hero met een stand aan wezig zijn. De limonadefabrikant maakt al jaren cassis van de Borselse zwartebes. Wie de voorkeur geeft aan zwartebessen-likeur, komt uit op de Creme de Cas sis de Zélande. Gemengd met witte wijn Champagne mag ook geeft dat een heerlijk drankje dat in Frankrijk al vele jaren als apéritief befaamd is onder naam Kir. Eén van de gangmakers voor de produc tie hiervan was enkele gele den Jan Geijs van slijterij De Koebel in de Dorpsstraat te Heinkenszand. Hij verkoopt trouwens veel zwartebespro- ducten, evenals wijnmakerij Boonman aan de Stoofweg te Nieuwdorp. Maar er is nog meer te genie ten van de zwarte bes. In Baarland bijvoorbeeld. Het verhaal doet in de gemeente Borsele de ronde dat daar de grootste cassisijsjes van heel Zuid-Beveland te koop zijn. De route loopt er komende zater dag langs. De ijsjes - er zijn trouwens ook andere smaken - worden verkocht bij d'Olve Stuuver aan de Slotstraat 16. Ten slotte kunnen fietsers za terdag nog even een stop ma ken in 's-Gravenpolder. Daar is op het industrieterrein De Scheldebrouwerij te vinden. Daar wordt onder meer zwar- tebessenbier gebrouwen. Er kan zaterdag van worden ge proefd. Het is aan te raden daar ge bruik van te maken wanneer de nodige kilometers al zijn af gelegd. Want het mag dan een lekker biertje zijn, 't gaat volgens kenners makkelijk in de benen zitten. De laatste at tractie langs de route is het trekkermuseum in Nisse. Het stelt deze zwartebessendag zijn deuren speciaal open. De officiële opening van dit nieuwe museum is namelijk pas een week later. Voor lief hebbers van nostalgie een aardige gelegenheid om te zien wat er vroeger op gebied van landoouwtechniek in om loop was. Variatie volop dus komende zaterdag, ook voor wie niet di rect zwarte bessen willen zien en proeven. De route voert langs diverse picknickplaat sen. En u kunt bij goed weer natuurlijk ook gewoon even in de berm stoppen. Of bij het infocentrum van de Zeeuwse Schaapskudde tus sen Nisse en Heinkenszand. Hier is een permanente ten toonstelling te zien over het landschap in de Zak van Zuid- Beveland en de schaapkudde. Er kan wat worden gedronken en er kan bij het infocentrum zonodig een sanitaire stop worden gemaakt. Er kan wor den gestart vanuit 't Dorpsuus in Nisse tussen 09.30 en 15.00 uur. namelijk ianders dan een om gekeerde kraan. Hij moet vol doen aan uiterst strikte rand voorwaarden. Zo mag hij geen ruimte innemen waar marktkramen staan, hij moet vandaalbestendig zijn, aan de eisen van de brandweer be antwoorden. En hij moet na tuurlijk passen bij de sfeer van de Markt. Of het college zich dat allemaal realiseerde toen het budget beschikbaar is ge steld, vraag ik me af. Ik zeg trouwens echt niet dat het niet gaat lukken voor dat geld. We gaan het gewoon proberen. Maar het is een buitengewoon moeilijke opdracht". Ir. A. Trompert heeft de nieu we Markt ontworpen. Uiter aard zit ook hij in de 'fontein commissie'. Hij weet wel wat hij van een fontein op 'zijn' plein verwacht: „De fontein mag in elk geval niet te protserig zijn. Hij moet passen bij de ingetogenheid van het plein. Dus niet zo'n kunstenaar die zo nodig zijn ei kwijt moet, maar één die kijkt naar de omgeving en zijn werk daar op afstemt". Punt van kritiek van veel Mid delburgers is de leegte, die nog altijd heerst op het plein. Trompert: „Ja, dat is nou ty pisch Nederlands. Dat heeft iets met ons geloof te maken, denk ik. We zijn zo verkrampt dat we geen afstand meer kunnen nemen. Terwijl dat, juist in de stad, zo belangrijk is". De fontein zou, volgens Ter Braak, in het najaar van 1999 onthuld kunnen worden. Het Delta College gaat de weerbaarheid van het personeel van de telefoonwinkels vergroten met een cursus 'omgaan met agressiviteit'. In Mexico werd ze gekroond tot Queen of Holland. Erica Poppe verkoopt bh's. Maar géén gewone bh's... Verder deze week: spare ribs eten tot je erbij neervalt, handige van dag tot dag overzichten en nuttige informatie van overheden. (advertentie) 'LISSINGEN GOES MIDDELBURG ZIERIKZEE HULST TERNEUZEN In haar herinnering werden de jokketouwen op een Walcherse boerderij niet gepoetst met 'puupaerde' maar met kalk. Als de bovenkant van de 'bakkêête' gewit was, nam je de restjes van die kalk in de palm van je hand en daar smeerde je de jokketou wen mee in. Met puupaerde of met 'krietwit' werden de thee lichtjes gepoetst: er werd een papje van gemaakt met spiritus. De koperen haken van de jokketouwen werden overigens ge poetst met 'zwaovel'. Het 'zwaovelen' van de botermanden op de 'boer'ofsteeën' werd niet gedaan om ze te desinfecteren, maar om ze mooi wit van kleur te houden. Leb werd volgens deze boerendochter 'lib' genoemd. "Grööte- moeder maekte dat van de slacht van een rund. Van êên van die maegen. Die wier op azien gezet. As die goed was, kon je die gebruke om schaepekaes mee te maeken. Natte kaes, zeide ons aoltied. Mè vö kop gebruukte me 't nie. Laeter gebruukte me stremsel vö 't maeken van natte kaes. Dat moch je kope, mè da- er ao je vee minder van nöödig as van die lib. Daerom rocht dat uut de mode, om dat mee lib te doen". Lieve ménsen, 'k wist 'et nie Neem me nie kwaelijk, geloof me vrie: 'k ao 't van een ander, gêên verwiet 't is aol spul van vö m'n tied... (advertentie) Deze week: Markt krijgt kwaliteit Politie in de wijk Nieuw raadslid Zelfstandig wonen

de Faam | 1998 | | pagina 1