Vlaamse patatten in Middelburg Fietsers welkom op de boerderij Van Video Rent naar Video Plaza Budget Rent A Car geopend in Vlissingen io mei moederda? Verhuizing Forno Caldo: 'Kwaliteit staat voorop' KQUMar Gumsmoke Service van Thuiszorg 0H5-613641 of ÖH3-221116 Nieuwe weg voor NSV Chronische pijnbestrijding Als de Belgen ergens in uitblinken, dan is het wel in patat bakken. De Nederlander Bas Bou- wense weet dat als geen ander. Hij woonde tot zijn zeventiende jaar in Brussel en leerde daar de 'echte Vlaamse frieten' kennen. Sinds vori ge maand is hij bedrijfsleider van een snackbar aan de Middelburgse Lange Viele. Hier wordt uitsluitend Vlaamse patat verkocht. Bomma Suske en Wiske Het Video Rent filiaal in de Middelburgse Stro- menwijk is overgenomen door Video Plaza. Na een verbouwing van drie weken is de video theek vorige week vrijdag heropend. Zomerse outfit Rijvaardigheid voor moeders Brief aan de toekomst Rust i /ANRffl,imwen 1 ^3-fci ro-a jr-j I sasja, maatschappelijk werk. De Ho- n L6V6n BcüiCl 161611 geschool Rotterdam en omstre- Cannonball Op de fiets over de Zeedijk, lekker uitwaaien in de polder of even op visite bij Imkerij Poppen damme: alles is mogelijk tijdens de vijfentwin tigste Landelijke Fietsdag die zaterdag (9 mei) wordt gehouden. Bovendien houden veel boe ren onder het motto 'Welkom op de boerderij' open huis. Oversteek Bij Autobedrijf Joosse in Vlissingen is onlangs de 75e Nederlandse vestiging van Budget Rent A Car geopend. De dagelijkse leiding van het bedrijf is in handen van station manager Miran da Klap. Als openingsactie heeft Budget gekozen voor het uitbrengen van een couponboekje waarin een tiental voordeelbonnen zijn opgenomen. Brommer Drie maanden lang werkten de broers Ben en Ronald D'Haeze zich in het zweet om hun nieu we pizzeria aan de Middelburgse Houtkaai te openen. En het resultaat mag er zijn: in het sfeervolle monumentenpand kunnen niet al leen pizza's besteld en afgehaald worden, er is zelfs ruimte om een hapje te eten. Wedstrijd installatietechniek Woensdag 6 mei 1997 FAAM/VLISSINGER 15 De slogan 'Roken? Dat lossen we samen wel op!' lijkt steeds uitvoerbaarder te worden. Onlangs bracht de verkoopcentrale van tabaksproducten Holland een nieuwe nicotine-kauwgom op de markt. Deze in Amerika ontwikkelde chewing gum is speciaal gemaakt voor rokers, als alternatief voor de sigaret op plaatsen waar niet gerookt kan of mag worden. Gumsmoke voorziet in de nicotine-behoefte zonder dat er sprake is van overlast. Een pakje Gumsmoke bevat vijf sticks die bij elkaar een nicotine- equivalent hebben van tien sigaretten. Meer informatie: Ver koopcentrale van Tabakspro ducten 5056). Holland (020 - 682 Thuiszorg Walcheren heeft onlangs het Thuiszorg Aan vullende Servicepakket geïn troduceerd. TAS-donateurs kunnen voor twaalf gulden ex tra per jaar tegen een aantrek kelijk tarief gebruikmaken van activiteiten op het gebied van gezondheid, ziekte, gezond heidsbevordering en thuis zorg. Zo zijn hulpmiddelen en verpleegartikelen tegen kor ting te koop en zijn er ver schillende kortingen op cur sussen en sporten. Verschil lende kappers en pedicures bieden daarnaast korting op e=n behandeling thuis. (advertentie) ga niet over één nacht ijs Schakel nü de ZVU in voor een airconditioning die bij uw bedrijf past. Deskundigheid in advies, installatie en onderhoud. Bel voor een koele offerte: Zeeuwse Verwarmings Unie B.V. De lange, warme dagen zijn weer in aantocht en dat bete kent volop genieten van het buitenleven. Natuurlijk hoort daar een lekkere luchtige out fit bij. In de voorjaarscollectie van Firstlady is volop keus in optimaal zomerse kleding. Su- pervrouwelijk, sportief, ge maakt van soepele stoffen en prachtig afgewerkt. Voor een adres in de buurt kunt u bel len met 033 - 253 2768. Supervrouwelijk, en toch sportief. De Nederlandse Sauna Vereniging slaat een nieuwe weg in. De vereniging gaat voortaan door het leven als Sauna Thermen Nederland. Bovendien gaat deze STN niet alleen de belangen van saunabedrijven behartigen, maar voor de hele branche spreken. Het bestuur van de huidige NSV streeft ernaar om de nieuwe structuur volgend jaar te kunnen verwezenlijken. Tijdens het jaarlijks congres voor dierenartsen in Amsterdam is dit keer ruimschoots aandacht geschonken aan pijnbestrij ding bij dieren. Een doorbraak is de introductie van het begrip, 'pijnmanagement'. Bij 'uitbehandelde' dieren,kan de dierenarts overschakelen op pijnmanagement, waarbij niet de genezing, maar het welzijn van het dier centraal staat. Voor het eerst is er namelijk een pijnstiller die geschikt is voor langdurig gebruik. Vraag ernaar bij uw dierenarts. „Vlaamse patat is iets dikker dan de normale Nederlandse friet", vertelt Bouwense, die nog met een onvervalst Vlaams accent spreekt. „Bij ons wordt uitgegaan van een dikte van minstens twaalf mili- meter. En verder is het vet waarin gebakken wordt an ders dan anders. Dat geeft een aparte smaak aan de friet". De samenstelling van het frietvet is geheim. Bouwense „Het enige dat ik erover kan zeggen is dat het een mengsel van dierlijk en plantaardig vet is. We bereiden het zelf, hoewel het echt een heel werk is om het klaar te maken. Maar ik hoor van iedereen dat de frie ten inderdaad anders smaken dan normaal. Dus het is zeker de moeite waard". Wie naast een Vlaams patatje ook nog een fricandel speciaal wil bestellen, komt van een koude kermis thuis. „Nee, we verkopen geen fricandellen. Eigenlijk alleen friet en fris drank. En Bomma's vleeskro ketten". Die kroketten zijn niet echt door Bouwenses bomma (het Vlaamse woord voor oma) ge maakt: „De kroketten zijn door de slager zelf gemaakt, dus wat ambachtelijker dan je ze meestal tegenkomt in een snackbar". Naast de Vlaamse patatten wil Bouwense zich ook onder scheiden door de sauzen die hij aanbiedt. „Natuurlijk heb ben we behalve gewone friet saus ook echt Belgische may onaise. Die is iets zuurder dan wat Nederlanders gewend zijn. En we zijn op zoek naar echt speciale sauzen, waar moeilijk aan te komen is". Een frietje stoverij, zoals dat bij de Zui derburen heel gebruikelijk is, zal hij niet gaan verkopen. „We hebben er wel even over nagedacht, maar we doen het niet. Al onze frieten worden name lijk verkocht in puntzakken. En die zijn nu eenmaal niet zo ge schikt voor stoverij. Wel is het de bedoeling om binnenkort satehsaus te verkopen". Bouwense richt zich behalve op toeristen ook nadrukkelijk op mensen uit Middelburg en omgeving. „Kijk, aan toeristen verkoop je 's zomers toch wel, daar hoef je niet veel voor te doen. Maar wij willen ook de mensen van Walcheren kennis laten maken met de Vlaamse patat. En dat gaat goed. Er zijn maar weinig mensen die onze friet niet lekker vinden". De snackbar is overigens nog niet helemaal klaar. Bouwen- Sharon Manuhuwa is bedrijfs leidster in de nieuwe Video Plaza-vestiging. Ze vertelt: We hebben het klantenbestand en de films overgenomen van Vi deo Rent. Toch proberen we nu een iets breder assorti ment te bieden. Behalve films kunnen klanten hier nu ook te recht voor ijs, sigaretten en vi deospelletjes. Ook de spel computers zelf, Nintendo 64 en Sony Play Station, zijn nu te huur. In de toekomst willen we ook tijdschriften en kraslo ten gaan verkopen". De inrichting van Video Plaza is kleurig. Manuhuwa: „Voor heen was hier alles wit. Dat vonden we niet zo mooi, dus hebben we de lichtste kleuren uit het Video Plaza-logo geno men en alles in die kleuren geschilderd". Manuhuwa is een nieuwko mer in het video-vak. „Ik heb hiervoor steeds licht adminis tratief werk gedaan. Maar toen mijn tante dit pand kocht, zei eigenlijk iedereen gelijk al dat het iets voor mij was: het runnen van een videotheek. Dus ik ben er min of meer in gerold. Maar ik keek altijd al graag film. En alle momenten dat het nu even iets minder druk is gebruik ik om film te kijken. Zo kan ik mensen toch advies geven wanneer zij daarom vragen". Ze mag dan nog geen ervaring hebben in de video-branche, ze is zeker geen nieuwkomer in de video theek in de Maasstraat. „Ik woon al mijn hele leven in de Stromenwijk", vertelt ze. „Dus ik kwam hier vroeger al om vi deo's te huren. Grappig eigen lijk, want ik had toen nooit kunnen denken dat ik hier ooit nog eens als bedrijfsleidster zou staan". Video Plaza is ze ven dagen per week geopend. Rijvaardigheid voor dames in een nieuwe Mercedes A-klasse. De stelling dat vrouwen geen auto zouden kunnen rijden, is natuurlijk al jaren achterhaald. Toch komt de Dutch Racing School met een opmerkelijke Moe derdag-actie. Woensdag 17 juni houdt het opleidingsinstituut een rijvaardigheidsdag voor dames. Mercedes Benz heeft speci aal voor dit doel een aantal voertuigen van de nieuwe A-klasse beschikbaar gesteld. De activiteiten worden intensief begeleid door ervaren instruc teurs die waken over de veiligheid van de deelneemsters. Voor de echte liefhebster is er de mogelijkheid om een paar rondjes te rijden in een echte Formule racewagen. Inschrijven en informatie via telefoonnummer 023 - 5740 790. Vrijdag 15 mei 1998 wordt voor de Nederlandse geschiedenis een belangrijke datum. Tenminste, als het aan het Meertens In stituut, het Nederlands Openlucht Museum en het Nederlands Centrum voor Volkscultuur ligt. Gezamenlijk roepen zij iedereen op om 15 mei een briefte schrijven naar toekomstige historici die op zoek zijn naar het dagelijkse leven aan het eind van de twintigste eeuw. Door zoveel mogelijk 'gewone' mensen deze ene dag uit hun leven te laten omschrijven, ontstaat een schat aan informatie. Meer informatie over de actie Brief naar de Toe komst is verkrijgbaar bij het Nederlands Centrum voor Volkscul tuur, Lucas Bolwerk 11 in Utrecht (030 - 231 9997). Bas Bouwense: ...alleen friet, frisdrank en bomma's vleeskroket... FOTO JAAP WOLTERBEEK se: „In de loop van de tijd wil- ik van plan om oude Belgische wil er echt iets speciaals van len we nog het een en ander stripfiguren als Suske en Wis- maken, maar dat doe je nu aan de inrichting doen. Zo ben ke aan de muren te hangen. Ik eenmaal niet in één week". leidt via de Zandkreekdam naar Zuid-Beveland en Wol- phaartsdijk. Vanaf de oude veersteiger vaart motorschip Diana S. naar de overkant van het Veerse Meer (Kortgene). Deze oversteek duurt vijf mi nuten en is 9 mei gratis. De fietsroutes die starten bij de VVV's in Goes en Zierikzee voeren langs de aanlegplaat sen van de veerdienst Wemel- dinge-Zierikzee. Liefhebbers kunnen besluiten de boot te nemen of de route met de fiets te volbrengen. De derde veerverbinding vindt plaats met behulp van motorschip Stad Veere, dat tussen Kam perland en Veere vaart. Wie even moe is van het fiet sen, kan tot rust komen in één van de boerderijen die tijdens de Landelijke Fietsdag open gesteld worden voor het pu bliek. Deelnemende agrarische be drijven op Walcheren zijn: im kerij Poppendamme (fietsrou te VVV Middelburg), Minicam- ping Klein Rijnsburg (route VVV Domburg) en fruitteeltbe- drijf J. Serier (route VVV Zou- telande). Behalve genoemde fietsroutes zijn er ook Landelij ke Fietsdagroutes vanuit Axel, Brouwershaven, Bruinisse, Domburg, Haamstede, Hulst, Oostkapelle, Sas van Gent, Terneuzen, Zoutelande en Zuidzande. Over het algemeen fungeren de VVV-kantoren als vertrekpunt. Hier zijn ook de routes ver krijgbaar. Voor het eerst in de Zeeuwse geschiedenis bundelen deeltijd opleidingen op het gebied van hoger onderwijs in Zeeland hun krachten. De vijf deeltijdscho- len houden 12 mei een open avond in de Hogeschool Zeeland in Vlissingen. Tijdens deze avond kunnen geïnteresseerden naast de opleidingen van Hogeschool Zeeland ook kennisma ken met cursussen van de Sector Opleidingen Sociale Arbeid Haarlem, de Hogeschool Rotterdam en omstreken, Fontys PTH Rotterdam en het Seminarium voor Orthopedagogiek van de Hogeschool Utrecht. De SOSA biedt middelbare en hogere beroepsopleidingen op het gebied van sociale dienstverlening en pedagogisch en ken biedt de deeltijdopleidin gen Nederlands, Engels en Wiskunde voor de tweede graads onderwijsbevoegdheid (MO-A). Het Seminarium voor Orthope dagogiek verzorgt gespecialiseerde post-HBO opleidingen voor leerkrachten in het primair en voortgezet onderwijs. Fontys PTH Rotterdam heeft behalve opleidingen voor functies in het on derwijs en bedrijfsleven ook Natuurkunde, Wiskunde en Infor matie- en Communicatie Technologie. De Hogeschool Zeeland tenslotte licht de aanwezigen voor over de avondopleidingen Werktuigbouwkunde, Elektrotechniek en HBO-Verpleegkunde. De open avond begint om 19 uur. Omschrijving horizontaal: l.vriend 4.werktuig 7.ruk 10.Italiaanse titel 11.Ezau 12.stand 14.kleurling 17.kenteken 19.alcoholische drank 20.duimspijker 22.zendgemachtigde (afk.) 23.afdruk 24.speelgoed 26.gewas (mv.) 28.plaats in Gelderland 29.plaats in Zuid-Holland 32.bevel 34.plantengeslacht 36.lariks (dial.) 37.hachelijke situatie 38.lof rede 41.woonkwartier 43.drinkgeld 45.ontkenning 46.leraar in de welsprekendheid 48.tuinafdeling 50.alcoholische drank 52.onbenullig persoon 54.geen mens 56.rivier in ons land 58.hoofdtelwoord 60.vierregelige strofe (poëzie) 61.aanspreekti tel 62.denkbeeld 63.water in Noord-Brabant 64.kleur 65.plaats in Duitsland 66.soort van mijt Omschrijving verticaal: 1.orgaan 2.havenplaats in Midden-Oosten 3.speelgoed 4.uni form 5.verbond 6.rangtelwoord 7.mannetjesvis 8.slotwoord 9.traag 13.hetzelfde (Ital.) 15.jonge koe 16.vorderen 18.bloem 20.gewicht 21.verharde huid 23.werkstuk bij handwerkles 25.knap 26.deel van een kledingstuk 27.kers 30.greppel 31.melk- klier (dial.) 33.nauw 35.een zekere 39.deel van het hoofd (mv.) 40.gewricht 41.lekkernij 42.gang 44.tijdmaat 47.voorzetsel 49.spot 51.zinloos (lit.) 52.stijf 53.middeleeuws kerstlied 55.ge deelte 56.vreemde munt 57.godshuis 59.plaats in Gelderland 61.stel Er ontstaat de naam van een provincie wanneer u de letters uit de hokjes met de volgende nummers in de juiste volgorde plaatst: 7.10.13.14.22.32.39.46.47.53.56.63. De oplossing van de puzzel die stond in de Faam/Vlissin- ger van woensdag 29 april luidt: ijskast. Alle mechanisch aangedre ven voertuigen gebruiken fos siele brandstof en dat is duur. Daarom is een product dat motors zo zuinig mogelijk laat draaien van groot belang. Cannonball, gecombineerd met bestaande motorolie, heeft de eigenschap dat het een motor veel meer rende ment geeft. Cannonball is verkrijgbaar in d zine, LPG en diesel. Meer inforr Een zuinige motor dankzij Cannonball. varianten, geschikt voor ben- itie: 076 - 587 7782. (advertentie) Bij de Konmar bloemist vindt u alles om moeder aangenaam te verrassen. Mooi boeket Diverse kleuren. Per bos vanaf Begonia's Voor in de kamer. Diverse kleuren Prachtige geraniums Voor in de tuin. Per stuk 2.- 6 stuks voor Mooie roosjes Diverse kleuren. Lengte 50 cm V5 Per bos a 10 stuks Zondag 10 mei zijn we geopend vanaf 12.00 uur. Middelburg: Pottcnbakkerssingel 2 Tel. 0118 6374 65 congres- en conferentiecen trum van de Nederlandse Hartstichting ligt in de bossen bij Bilthoven. Kinderen met een aangeboren hartafwijking, ouders, broertjes en zusjes kunnen hier genieten van een geheel verzorgde en aange paste vakantie. Een andere mogelijkheid is de route die begint bij het VVV- kantoor in Wissenkerke. Deze Het nieuwe Budget-filiaal be schikt over een compleet as sortiment auto's, van Opel Vectra tot Mercedes. Maar ook Carioles (Renault Kangoo Ex press) voor rolstoelgebruikers zijn voorhanden. De te huren auto's zijn boven dien zelden ouder dan zes maanden. In de zomerperiode wordt het assortiment nog eens uitgebreid met negentien types 'Fun Cars'. Hieronder vallen open sport wagens en cabrio's, maar ook Harley-Davidson motoren en Land Rovers. Behalve direct in één van de filialen is het ook mogelijk om op het postkantoor of ANWB- kantoor een auto te boeken, ëudget is actief in honderd vijfentwintig landen en heeft wereldwijd 3200 vestigingen. Het bedrijf kwam in 1970 naar Nederland. Het team van de nieuwe Budget-vestiging in Vlissingen. Vlnr: Margriet van Kerkoerle, Annegret Dinessen, Bart van der Vaart, Arnold Steketee en Miranda Klap. niet in welke vorm we die gaan gieten". Het bezorgingsgebied is uitge breid. Naast Middelburg wor den nu ook Oost-Souburg, Ar- nemuiden, Nieuw en Sint Joosland, Buttinge en Sint Laurens aangedaan. Dat ge beurt nog altijd met de 'be- zorgbrommer'. D'Haeze: „Dat gaat gewoon het snelst. Je ziet wel collega's die in een autootje bezorgen, maar wij geloven daar niet in. Je ziet ze 's zomers in de file voor de brug staan. Nee, dat werkt niet. Wij blijven gewoon met de brommer rijden". Movie-pizza Met de verhuizing verandert niet alleen het adres van For no Caldo. Ben D'Haeze: „De woensdagavond-aanbie ding (alle pizza's voor tien gul den, red.) verdwijnt. Daar werd namelijk zoveel ge bruik van gemaakt dat het niet meer te doen is voor ons. De kwaliteit van de pizza's had er onder te lijden, en dat wil len we gewoon niet meer. Kwaliteit staat voorop". Daar- De pizzabroers Ben en Ronald D'Haeze. FOTO JAAP WOLTERBEEK Sharon Manuhuwa: „Ik had vroeger nooit kunnen denken dat ik hier nog eens als bedrijfsleidster zou staan". FOTO JAAP WOLTERBEEK Bij VVV en ANWB kantoren zijn speciaal voor de gelegen heid routes verkrijgbaar die de fietsers langs boerderijen, veerpontjes en Zeeuws land schap voert. Zo begint bij het Middelburg se Toeristisch Huis Zeeland een route van 35 kilometer die de fietsers door typisch pol derlandschap voert. Met een deel van de op brengst van de routeverkoop worden nieuwe fietsen aange schaft voor de 'Hartenark'. Dit De verhuizing van de Wage- naarstraat naar de Houtkaai is voor het pizzaduo een logi sche stap. „De Wagenaarstraat was toch heel erg uit de route", vertelt Ben D'Haeze. „Bovendien werd het er echt veel te klein". De broers openden hun be- zorg-pizzeria Forno Caldo zo'n twee jaar geleden, in een tijd dat Middelburg ineens 'over spoeld' werd met nieuwe piz zeria's. Echt veel last van al die concurrentie hebben ze niet gehad, zegt Ben. „Wij hebben, zeker nu met dit nieu we pand, ons bestaansrecht wel bewezen". naast is het mogelijk om in de zaak (buiten op het terras of binnen aan één van de tafel tjes) een pizza of een broodje te eten. Ook de movie-pizza, een gecombineerde actie van videotheek Viduet en Forno Caldo, behoort tot het verle den. „Maar we willen die sa menwerking met Viduet wel houden. We weten alleen nog De Middelbur ger Dennis Jobse is tweede gewor den bij de regio nale beroepen- wedstrijd instal latietechniek. Hij deed daaraan mee namens het ROC Zeeland. Collega Jose Fer- reira Helder uit Vlissingen haalde de tiende prijs. Alle deelnemers ontvingen een te kening waarvan zij een groot aan tal gas-, water en afvoerleidin- gen moesten monteren. Hier voor stond een tijdsbestek van zes uur. Den nis Jobse aan het werk.

de Faam | 1998 | | pagina 15