iiiiitiiÉ GEMEENTE iiimIK MIDDELBURG Studenten kiezen voor Middelburg Gemeente-belastingen Burgemeester: "Het moet weer de bruisende provinciehoofdstad van Zeeland worden!" Middelburg bouwt! Kantoren dicht Programma Dodenherdenking 6 MEI Verkiezingsavond in stadhuis uw Week 18 MAXIMAAL TEXT VANAF PAG. 830 TWEEDE KAMER VERKIEZINGEN Tafeltje Dekje Rond Koninginnedag en bevrijdingsdag Attentie: ophaaldata huisvuil gewijzigd Woensdag 29 april 1998 FAAM/VLISSINGER 3 1 w w Deze informatiepagina van de Gemeente Middelburg wordt samengesteld door de sectie Communicatie. Reacties zijn van harte welkom! Voor informatie, folders en inzage van stukken kunt u bij Communicatie terecht: Stadhuisstraat 2, telefoon 675450, iedere werkdag open van 8.00 tot 12.00 en van 13.00 tot 16.00 uur, donderdagavond van 18.00 tot 20.00 uur. In de periode van 9 januari 1998 tot en met 13 februari 1998 heeft het gemeentebestuur van Middelburg een enquête laten uitvoeren onder de studenten van de Open Universi teit (OU), die zijn ingeschreven bij het studiecentrum in Middelburg. De achtergrond van deze enquête was in kaart te brengen, hoe de stu denten staan tegenover de locatie van het studiecentrum. De deelnemers aan de enquête zijn in grote meerderheid van mening dat verhuizing van het studiecen trum van de Zeeuwse Bibliotheek (ZB) in Middelburg naar de Hoge school Zeeland (HZ) een slechte optie is. Argumenten die hiervoor werden aangevoerd waren o.a.: be reikbaarheid van het studiecentrum (centrale ligging, openbaar' ver voer), afstand woonplaats tot stu diecentrum, toegevoegde waarde van de ZB als wetenschappelijke bibliotheekvoorziening, veiligheid van de omgeving. In genoemde periode hebben onge veer 160 personen het studiecen trum bezocht. Opvallend is dat van de 154 respondenten 109 (ruim 70%) tegen verhuizing van het stu diecentrum zijn. Wanneer men de 30 respondenten die geen mening hebben buiten be schouwing laat, is bijna 88% van de respondenten van mening dat het studiecentrum in Middelburg moet blijven. De gemeentelijke kantoren zijn op de volgende dagen gesloten: - Koninginnedag 30 april; - vrijdag i mei en - maandag 4 mei en - dinsdag 5 mei Burgerzaken De afdeling Burgerzaken is op vrij dag 1 mei van 8.00 tot 13.00 uur geopend uitsluitend voor het doen van aangifte van geboorte en over lijden en voor zaken die met de ver kiezingen te maken hebben. Op maandag 4 mei is de afdeling Bur gerzaken alleen open van 9.00 tot 10.00 uur voor het doen van aangif te van geboorten en overlijden. Foto Ruben Oreel Op woensdagavond 6 mei wordt de Burgerzaal in het stadhuis vanaf 19.45 uur opengesteld voor wie de Middelburgse uitslag van de Tweede Kamerverkiezingen "heet van de naald" wil volgen. De lan delijke berichtgeving is op een televisiescherm te volgen, er is koffie, thee en fris. kortom: iedereen is van harte welkom! Foto: Johan Sinke. Op maandag 4 mei zal op het Abdijplein te Middelburg de dodenherden king plaatsvinden. Het programma voor deze herdenking luidt als volgt: 19.15 uur: vesper in de Nieuwe kerk. georganiseerd door de Raad van Kerken. 19.30 uur: verzamelen op het Abdijplein, de Chr. Brassband 'Onda' speelt koraalmuziek. 19.45 uur: aanvang plechtigheid, toespraak door de heer mr. L.H.B. Spahr van der Hoek (burgemester van Middelburg). 19.50 uur: samenzang 'Blijft bij ons Heer'. 19.53 uur: declamatie. 20.00 uur: - hoornsignaal - twee minuten stilte - Last Post - samenzang eerste en zesde couplet Wilhelmus - kranslegging en koraalmuziek - einde plechtigheid. Ieder wordt uitgenodigd de plechtigheid op het Abdijplein bij te wonen. Vanaf zes uur 's avonds tot aan het moment van zonsondergang zullen van alle openbare gebouwen de vlaggen halfstok worden gehangen. Ieder wordt verzocht deze gedragslijn te volgen. Op 4 mei vindt ook in Arnemuiden de dodenherdenking plaats. Deze wordt gehouden op de oude begraafplaats aan de Rademacherstraat. Om 19.35 uur zal op de Markt te Arnemuiden een stille tocht worden opgesteld. Deze tocht begeeft zich naar de begraafplaats waar om 19.50 uur de plechtigheid zal beginnen. Deze plechtigheid bevat de volgende onderdelen: - spelen koraalmuziek - twee minuten stilte - kranslegging - toespraak - spelen Wilhelmus Na de plechtigheid op de oude begraafplaats zal de stoet terugkeren naar de Markt. VERGEET NIET TE STEMMEN! m "Tafeltje Dekje" is een activiteit van de U.V.V. voor ouderen, ge handicapten en diegenen, die (tijdelijk) zelf niet voor een wanne maaltijd kunnen zorgen. De maaltijden kunnen iedere maandag lussen 8.45 en 9.30 uur worden besteld. U kunt hiervoor bellen met nummer 0118-638570. Het bezorgen ge beurt ook op deze dag. Menu van 4 tot en met 10 mei maandag gehaktbal met uien in jus, ro de kool, aardappelpuree dinsdag varkenslapje, savooienkool, aardapcllen woensdag dunne plakken rundvlees, spi nazie, aardappelen donderdag gepaneerde kalkoenschnitsel, zomergroenten. gekruide aardappelpuree vrijdag visfilet, erwtjes, worteltjes, aardappelen zaterdag bami goreng met kipsateh zondag wat de pot schaft Evenals vorig jaar, worden alle ge meentelijke belastingen in één ge combineerde aanslag opgelegd. Deze gecombineerde aanslag wordt één dezer dagen verzonden. Op dit aanslagbiljet staan (indien van toepassing) de volgende heffin gen vernield: de onroerende zaak belastingen (OZB), het rioolrecht voor eigenaren (RIOE). het riool recht voor gebruikers (RIOG). de afvalstoffenheffing (AFV), de hon denbelasting (HND) en de Foren senbelasting (FOR). Ook dit jaar zijn sommige tarieven verhoogd. U hoeft echter niet alles tegelijk te betalen. Met de aanslag krijgt u drie acceptgiro's, zodat u het totaalbedrag in drie keer kunt beta len: vóór eind mei. eind juni en eind juli. Indien u een aanslag ontvangt die lager is dan 100,- of hoger is dan 2.500,-, dient u dit bedrag bin nen één maand te voldoen. Betalingsregeling Wie liever het totaalbedrag in meer dan drie keer betaalt, in kleinere be dragen dus. kan zo snel mogelijk na ontvangst van de aanslag bellen met de afdeline Financiële Zaken (0118- 675473 675478). Kwijtschelding Als uw inkomen zo laag is dat u de aanslag niet kunt betalen, kunt u ge heel of gedeeltelijke kwijtschelding aanvragen. Dat kunt u doen door middel van formulieren, die ver- krijgbaar zijn bij de sectie Commu nicatie en bij de afdeling Financiële Zaken. Indien u naar aanleiding van de aanslagen van het waterschap Zeeuwse Eilanden reeds kwijt schelding heeft aangevraagd is het opnieuw invullen van een formu lier niet nodig!!! Ook dit jaar zullen meer mensen dan voorheen voor kwijtschelding in aanmerking komen. Dat komt om dat, evenals vorig jaar, bij de beoor deling van de verhouding tussen in komen en totaalbedrag van de aan slag, naast de gemeentelijke heffin gen ook die van het Waterschap Zeeuwse Eilanden worden meege teld. Daarnaast heeft de gemeente Middelburg besloten de kwijtschel dingsnorm te verhogen van 96% naar 97% en de kwijtschelding snorm van het waterschap is ver hoogd van 91% naar 92%. In de komende weken komen we nog uitgebreider terug op het aan vragen van kwijtschelding. Tarieven Voor 1998 dient u rekening te hou den met een aantal tariefswijzigin gen. De belangrijkste wijzigingen worden hierna aangegeven. Onroerende zaakbelastingen (OZB) Er is een aantal wijzigingen voor de onroerende zaakbelastingen. De ta rieven zijn dit jaar verlaagd en er zijn voor de woningen en niet-wo- ningen aparte tarieven per 5.000,- waarde. Voor woningen geldt: tarief voor het eigendom 9,04 (was in 1997 8,78)" tarief voor het gebruik ƒ7,24 (was in 1997 7,03) Voor niet-woningen geldt: tarief voor het eigendom 10,84 (was in 1997/10,53) tarief voor het gebruik ƒ8,68 (was in 1996/8,43) Overige heffingen Voor dit jaar zijn de tarieven voor zowel Arnemuiden als Middelburg gelijk met uitzondering van dc afval stoffenheffing. Hiervoor gelden ver schillende tarieven omdat er een dui delijk verschil is in de wijze van op halen van het huisvuil. Rioolrecht Voor liet rioolrecht geldt dat elk jaar de opbrengsten de kosten volledig dekken. Voor 1997 betekent dit voor RIOE een wijziging van 131,- naar 150.- en voor RIOG een wijziging van 105,- naar 124,- (tot 250 m3). Hondenbelasting De tarieven voor de hondenbelasting worden als volgt gewijzigd, nl. van 103,- naar 106,- voor de eerste hond en van ƒ206,- naar ƒ212,- voor elke volgende hond. Het ken neltarief wijzigt van ƒ412,- in ƒ424,-. Forensenbelasting In 1997 werd gerekend met 3,50 pro mille van de waarde in het econo misch verkeer met een minimum van ƒ309,-. Voor 1997 geldt 3,60 pro mille van de waarde Wet On roerende Zaken met een minimum van 318,-. Afvalstoffenheffing Middelburg De tarieven voor de afvalstoffen heffing worden als volgt gewijzigd: - éénpersoonshuishoudens van ƒ176,- naar 228,-; - meerpersoonshuishoudens van ƒ378,- naar 403,-. Reinigingsrechten Arnemuiden De tarieven voor de duobakken zijn als volgt gewijzigd: 10 liter van 333,- naai" 445,-. 140 liter van 333,- naar 445,-. 180 liter van 427,- naar 486,-. 280 liter van 520,- naar 586,-. Informatie Alle huishoudens krijgen op hun aanslag een korting van 100.-. Informatie Informatie over de gemeentelijke belastingen kunt u verkrijgen bij de afdeling Financiële Zaken. De me dewerkers zijn elke werkdag bereik baar van 9.00 tot 12.30 uur en van 13.30 tot 16.00 uur aan de Helm 3 (achter het Stadhuis). Telefoon: 0118-675475 675476 675477. Tien maanden is hij nu de bur gervader van Middelburg: mr. L.H.B. Spahr van der Hoek. In die maanden heeft hij al volop van zich doen spreken, door de voortvarende en enthousiaste manier waarop hij zich de toe komst van Middelburg aan trekt. Van die gloednieuwe inzet is nog niets verbleekt, zo blijkt uit het volgende gesprek dat wij met hem hadden. Een tussen stand. Burgemeester Spahr van der Hoek: "Middelburg moet een schitterende stad geweest zijn. De rudimenten daarvan zijn er nog: de monumenten, daar hebben we goed op gepast. Maar op andere gebieden zijn we wat minder scherp geweest. En dat is goed te voelen. Dc be drijven trekken weg, de werkloos heid is 12 procent, centrale voor zieningen zijn verouderd of afwe zig, er worden niet genoeg wonin gen gebouwd om de inwoners in Middelburg te houden. Met hon derden tegelijk verlaten de men sen de stad, als het zo doorgaat komen we dit jaar uit op een nega tief saldo van 500! We hebben één groot geluk: dat de nieuwe gemeenteraad van Middel burg zo macro en positief denkt over de ontwikkeling van onze stad. Dat blijkt duidelijk uit het uitstekende bestuursprogramma. Bovendien hebben we een college dat vol daadkracht zit en energie. En dat zullen we hard nodig heb ben voor de tien strategische pro jecten die onze missie vormen. Als wijzelf hier nog voor de ko mende decennia prettig willen wonen, als we de winkelvoorraad niet nog verder in kwaliteit afwil len zien kalven, als we hier ook onze kinderen en kleinkinderen een kans op wonen en werken wil len geven dan betekent dat: pom pen of verzuipen, alle hens aan dek! Swingende toko Ik wil gewoon dat alle mensen die hier willen werken, dat werk ook vinden. Dat er een keuze is aan banen. Voor onze kinderen, maar ook voor de mensen die wegge gaan zijn en hier terug zouden willen komen. Als ik in Middel burg om mij heen kijk verbaast het me niks dat vooral jongeren de stad uit lopen: er zijn voor hen geen adequate voorzieningen en wat doen wij er aan? We gaan er weer een swingende toko van ma ken. Zeeland Dit alles is niet los te zien van de context Zeeland. Een sterk Mid delburg dient het sociaal-econo misch belang van heel Zeeland. Persoonlijk acht ik Middelburg voor de volgende eeuw één van de weinige echte Zeeuwse kansheb bers. Ik lees natuurlijk ook wel verha len in dc krant over welke andere gemeenten kansrijk zouden zijn. maar,een feit is dat verreweg de grootste concentratie van arbeids plaatsen en mogelijkheden ligt op de as Middelburg-Vlissingen. Dat is de sterkste speler in het econo misch krachtenveld. En dat moet verder ontwikkeld worden, daar moet iedereen aan meehelpen, daar moet ook de provincie zich krachtiger dan ooit voor inzetten. Deze week wordt morgen, op Koninginnedag, geen GFT-huisvuil opgehaald. De GFT-bakken moeten een dag later buiten gezet worden, namelijk op vrijdag 1 mei. Volgende week worden de hüisvuilzakken niet op dinsdag 5 mei opgehaald, maar op de woensdag daarna. En zeker ook wij als gemeentebe stuur: wij moeten onze bestuurs kracht opvijzelen en daar is maar één manier voor: maak één ge meente Walcheren, dan ben je een 100.000+gemeente en dan zit je rechtstreeks met het kabinet aan tafel. Te weinig mensen realiseren zich dat die grote gemeenten een nieuwe laag vormen in de hiërar chie van de overheid. Middelburg wil veel, daar is geld voor nodig en dat geld ligt in Den Haag en Brussel. Dat krijgen we alleen als we die 100.000+gemeente zijn. Ik weet het wel. er is nog maar nel een herindeling uitgevoerd, maar toch zal dat opnieuw moeten en wel zo spoedig mogelijk. Want vergis je niet: ook het Wal- chers perspectief is niet zo gun stig. In het Sloegebied, waar ove rigens ook heel veel Middelbur gers werken, is van alles gaande: De Schelde gaat niet goed, de kerncentrale gaat dicht, en ga zo maar door. Toerisme De branche die ook nieuwe impul sen kan gebruiken is het toerisme. De toeristische markt is hier tradi tioneel, terwijl Walcheren toch een oase is tussen de Nederlandse en Belgische randstad en alle po tenties heeft om uit te groeien tot iets moois. De Duitsers zijn aan de Oostzee hun eigen oude toeris tencentra aan het opknappen, die zullen in de toekomst vaker weg blijven. En er is een tendens in het toerisme dat mensen niet meer de hele dag op hel strand willen lig gen. Ze willen entertainment, hoogwaardig entertainment. Ook om dat krachtig aan te sturen moeten we één Walcheren wor den, drie kleinere gemeenten ma ken dat niet waar. Wij zullen dat op een heel andere manier moeten aanpakken. Er zullen nieuwe krachtige attracties gecreeërd moeten worden. Walcheren heeft hele waardevolle componenten en kundige mensen. Die moeten in een formule wor den gebracht waardoor het vlieg wiel gaat draaien en de productie weer toeneemt We moeten de regio omturnen tot een Formille 1-bolide waarmee we dc race gaan winnen. Middelburg wakker kussen Dal kan het college niet alleen. Dat moet met z'n allen, maar nog niet alle 45.000 inwoners zijn wakker gekust, om in de woorden van professor Riek Bakker te spre ken. Wij hebben ook de gemeente medewerkers nodig. Zij zijn goed willend en professioneel. Om nu plannen om te laten zetten in projecten die ook daadwerkelijk uitgevoerd worden binnen één duidelijke visie hebben we profes sor Bakker gevraagd. Daarnaast zijn we de procedure aan het af ronden om het ambtelijk apparaat beter te stroomlijnen. Binnen twee jaar moeten we de "tien strategische projecten" van de grond hebben. De hoezen moe ten van de boordkanonnen en we gaan collectief en ieder voor zich in de aanval. Wie echt van Mid delburg houdt komt nu aan bod en helpt waar hij of zij helpen kan! Gewone mensen Voor mij persoonlijk geldt, dat ik me buitengewoon gemotiveerd, volstrekt betrokken en enthousiast voel om met de mensen hier de sterren van de hemel te spelen. Dat ik nog niet in Middelburg woon heeft te maken met de ver koop van mijn huis in Coevorden. Dat verloopt nog niet naar wens. Voor het familieleven is deze situ atie natuurlijk niet ideaal. Wel hoop ik dat we gauw weer bij el kaar zullen zijn want het is ook hier fantastisch wonen. Voor de fase waarin Middelburg verkeert, is het wel goed dat ik als burge meester nu in staat ben om dag en nacht met het karwei Middelburg bezig te zijn in de regio, in Den Haag en in het buitenland want er ligt veel werk dal voortdurend aandacht vraagt. Hier zal ik 'mij zeker de eerste twee jaar intensief mee bezig moeten houden. Dit vaak ten koste van het representa tieve deel van mijn functie. Wat ik eerst wil is van Middelburg een geweldige stad maken voor ons allemaal. Ik wil samen met de wethouders het fraaie schip dat Middelburg heet en dat is vastge lopen, lostrekken en opstuwen in de vaart van een modern Europa." Eén van de eerste doelen waar voor het nieuwe gemeentebestuur van Middelburg zich vorig jaar zag geplaatst, was het realiseren van voldoende woningbouwpro ductie. Door te weinig aanbod van nieu we woningen verlaten mensen de stad, ook naar buurgemeenten. Een daling van het aantal inwo ners leidt tot minder draagvlak voor scholen, winkels, sportvoor- zieningen, enz. Inmiddels begint de woningpro ductie op gang te komen. Middel burg bouwt! Het valt op dat het geluid van de heistelling vrijwel constant te horen is, met name in de stad. Daarmee wordt onder meer ingespeeld op de behoefte van ouderen om dichtbij het stadshart met haar ruime aan bod aan voorzieningen te wonen. Voor jongere inwoners is een deel van de woningen in Veldzigt be doeld en straks ook in Veersepoort. Door de vele woningbouwprojecten is er eigenlijk voor elk wal wils. Het vertrek van inwoners in dc af gelopen jaren heeft aangetoond dat het niet voldoen aan de woonwens van de consument nadelige gevol gen voor Middelburg heeft. Boven dien ziet het gemeentebestuur het als haar taak om de woningmarkt zo te organiseren dat voor iedere bewoner -of deze nu jong. oud, be middeld of juist niet bemiddeld is- een passende woning beschikbaar is. Dit standpunt heeft ook gevolgen voor de bestaande woningvoorraad. Als blijkt dat een deel daarvan (net zoals in andere gemeenten overi gens) niet meer voldoet aan de woonwensen van de consument, is ingrijpen noodzakelijk. Soms bete- Foto: Ruben Oreel. kent dat woningverbetering, soms vervangen door een compleet ander woningtype en vaak in combinatie met het opwaarderen van de woon omgeving. Het voorkomt groot schalige leegstand, het ontstaan van achterstandwijken, etc. De onlangs door dc directeur van Woongoed Middelburg gemaakte opmerking dat Middelburg te veel zou bouwen strookt niet met de fei len. Alleen al voor de lokale bevol kingsgroei is een actief woning bouwbeleid noodzakelijk.

de Faam | 1998 | | pagina 3