aaaa 100 keer Seniorenkrant, een jubileum De 'vergeten' groep Ad Cornelissen, het gezicht van de Seniorenkrant 612004 n tl m m 'bewegen itmoeien dienst DE SCHADUWZIJDE VAN HET OUDER WORDEN Informatief huisbezoek Expositie Ad Cornelissen Woensdag 22 april 1998 FAAM/VLISSINGER 5 DAT IKHEI'^ WEET0 ANBO 18e JAARGANG NUMMER 100 Seniorenfestival Frequenties Promotie Braaf Vrijwilligers Onderzoek kee\c\oP 28 rr\e\ a-s- Een naar voor Gezondheid Eenzaamheid Welzijnswerk UVV-Middelburg Loopbaan Oogharen Exposities Bereikbaar op werkdagen van 9.30 tot 14.00 uur Preventief De Seniorenkrant is een uitgave van de Stichting Welzijn Ouderen, Middelburg, Molstraat 13, 4331 SM Middelburg Tel. (0118) 627537 Over zicht van de con tactper sonen van de vrijwilli ge hulp diensten voor ou deren in de wij ken: 't Zand-Stromenwijk: mevr. P.M. Den Hollander, tel. 626513. Magistraatwijk: mevr. N. Los, tel. 614398. Dauwendaele: dhr. W. Kuijl, tel. 623918 en mevr. H. Hehakaya, tel. 626804. Nieuw Middelburg: dhr. A. v. Vrouwerf, tel. 626385. Griffioen I en II: mevr. P. Janse, tel. 637407 en mevr. A. v.d. Leer, tel. 614968. Telefooncirkels: Stromen- wijk-'t Zand: mevr. R. Jongeri- us, tel. 637065, mevr. R. Da- vidse, tel. 629256. Klusjesdienst: St. Welzijn Ouderen, tel. 627537. Activiteitenwinkel: spreek uur bij de St. Welzijn Ouderen elke 1e woensdag van de maand van 13.30 tot 15.30 en op afspraak tel. 627537. Donderdag 7 mei Bingomid dag in St. Willibrord, Bachten- steene 1, aanvang 14.00 uur seniorenkrant Voor u ligt de honderdste aflevering van de Senioren krant. Het bereiken van deze mijlpaal is aanleiding om eens terug te kijken in de geschiedenis van deze pagina, speciaal samen gesteld voor de oudere medemens. Het is allemaal begonnen met 'De Heraut', de voorganger van de Seniorenkrant, uitgegeven door de toenmalige Stichting Dienstverlening Aan Bejaarden (SDAB). 'De Heraut' fungeerde min of meer als huisorgaan van het Schuttershof, het gebouw van waaruit de activiteiten van de SDAB werden georganiseerd. Het blad moest de onderlinge band tussen de deelnemers en het Diensten centrum stimuleren. De Heraut richtte zich dus op een veste klantenkring en was daardoor sterk naar binnen gericht. Daar kwam verande ring in ter gelegenheid van het Seniorenfestival van 1979. Alle Middelburgers kregen de Festivalkrant thuis bezorgd. Deze huis- aan huisbezorging had een onverwacht grote deelname aan het festival tot gevolg. De krant werd dus ge lezen. Er bleek behoefte te be staan aan informatie die spe ciaal is gericht op ouderen. Daarom werd besloten tot uit gave van een Seniorenkrant. Nummer 1 verscheen op 5 no vember 1980, dus nu ruim 17 jaar geleden. De krant ver scheen vier keer per jaar en bestond uit 4 halve kranten pagina's. Per jaar waren dat dus 8 hele pagina's. Er ontstond al spoedig be zwaar tegen de verschijnings frequentie van eenmaal per drie maanden en daarom werd overgeschakeld naar één uitgave per maand, in de praktijk elf keer per jaar. De omvang werd beperkt tot een halve pagina per editie. Dit betekende een vermindering van 8 naar 5 krantenpagina's per jaar. De problemen waren hiermee niet opgelost, want nu bleek de ruimte op een hal ve pagina niet groot genoeg om een onderwerp naar beho ren uit te diepen. Tenslotte werd in 1995 gekozen voor de tweemaandelijkse uitgave van een hele pagina, dus 6 pagi na's per jaar. Een formule die door zijn goede bruikbaarheid tot op heden wordt gehand haafd. In de beginperiode werd de krant vaak gebruikt voor de promotie van activiteiten, zo als een volgend seniorenfesti val, diverse exposities, een gedichten- en verhalenfestival of een fotowedstrijd. Het sep tembernummer werd steevast gebruikt voor de promotie van de winteractiviteiten van de Stichting Welzijn Ouderen Middelburg, de organisatie die ook nu nog verantwoorde lijk is voor de uitgave van de Seniorenkrant. In een artikel Tien jaar Seniorenkrant' van 19 december 1990 (nummer 42) lezen we:"Was in de jaren zeventig de ouderenzorg nog bevoogdend, nu werd het een 'samen met'. Ouderen zijn zich in de loop der jaren an ders gaan gedragen en als ge volg keek men ook anders te gen ouderen aan". De altijd heel brave Senioren krant kwam bij sommige gele genheden toch met een kri tisch geluid over het gemeen tebestuur,. meestal wegens een tekort aan inspraak, bij voorbeeld bij de toenmalige welzijnsplanning. Maar ook over de voormalige Raad voor het bejaardenwerk of over een onbetekenende Ouderenraad. Tenslotte besloot de gemeen te tot het instellen van het Be stuurlijk Overleg Ouderenbe leid Middelburg (BOOM). Somberheid en boosheid kwam tot uiting in nummer 5 (21 oktober 1981), onder de titel 'Mogen we even? Zuinigheid gestraft', vanwege bezuinigingen op de subsidie voor de SWOM. De Seniorenkrant ver schijnt in het huis- an huisblad De Faam/ Vlis- singer op een daartoe gekochte pagina. Zoals met bijna alle zaken gaat de prijs van zo'n pagina jaarlijks om hoog. In het begin kon die prijsstijging worden opgevangen door het terugbrengen van het aantal pagina's van 8 naar 5. Een verhoging naar 6 pagina's bete kent dus een verhoging van de kosten van uit gave. Deze kostenver hoging kon worden weggewerkt doordat het werk dat voorheen door beroepskrachten werd gedaan nu door vrijwilli gers wordt uitgevoerd. Dit betekent wel dat verdere be zuiniging alleen nog kan wor den bereikt door het vermin deren van het aantal edities per jaar, waardoor de krant ze ker aan waarde zou inboeten. Er is dus een Seniorenkrant en een uit vrijwilligers be staande redactie die elke twee maanden de krant vol schrijft. Het was echter niet bekend hoe de lezers over de inhoud dachten. Voldeden de artike len aan een behoefte? Wil de lezer meer of andersoortige voorlichting? Is de inhoud te veel gericht op zielige vereen zamende ouderen? Of nog er ger: wordt de krant wel gele zen? Een eerste poging om meer inzicht in deze vragen te krijgen was een aantal vragen SQïlS in Seniorenkrant nummer 52 (februari 1992). Het geringe aantal antwoorden verschafte echter geen inzicht. Daarom werd een nieuw onderzoek in gesteld, ditmaal door de we tenschapswinkel van de Ka tholieke Universiteit Brabant. De resultaten van dit onder zoek gaven aan dat ouderen over het algemeen tevreden zijn over de inhoud. De krant krijgt een gemiddeld waarde ringscijfer van 7+ op een schaal van 10. Slechts een en keling heeft klachten, met na me over de gebruikte schrijf taal die in die gevallen te moeilijk wordt gevonden. De redactie werd door de uitslag van het onderzoek aangemoe digd om op de ingeslagen weg door te gaan. Uiteraard zonder vergenoegzaam ach terover leunen! Elk nummer blijft immers een uitdaging voor de samenstellers. Natuurlijk zijn bijdragen uit de lezerskring en voorstellen voor nieuwe onderwerpen steeds van harte welkom. Daarom onze oproep uw schrijfwoede niet langer te be teugelen. Gebruik de Senio renkrant gerust als uw uit- laatkl lep. De honderdste uitgave van de Seniorenkrant is terecht een gebeurtenis, die enige feestelijke aandacht verdient. Zoals reeds eerder geschetst, mag deze periodieke uit gave zich verheugen in een flink aantal lezers onder de ouderen in Middelburg en zij krijgt daarbij bovendien nog een redelijk goed rapportcijfer. Toch is het goed, ze ker voor de samenstellers ervan, eens stil te staan bij de groep ouderen, die niet of nauwelijks een boodschap hebben aan het doel en de inhoud van deze krant. We leven in een samenleving, waarin de oudere steeds 'jon ger' wordt, of anders gezegd, wanneer je 55-plus bent, dan behoor je al tot de ouderen. Veel mensen in die categorie, nemen niet meer deel aan het arbeidsproces. De behoefte aan activiteiten en contacten is enorm toegenomen, leder een wil tenslotte zo lang en gezond mogelijk blijven mee draaien in deze maatschappij. Tegelijkertijd zien we een toe nemende veroudering van de bevolking. Goede en regelma tige voorlichting over het zo lang mogelijk zelfstandig blij ven wonen, het in beweging blijven, adviezen over hulp en hulpmiddelen en nieuwe ont wikkelingen is van groot be lang. Wat dat betreft probeert de Stichting Welzijn Ouderen Middelburg (SWOM) zoveel mogelijk in te spelen op de toenemende behoefte aan ac tiviteiten, voorzieningen en adviezen. De Seniorenkrant heeft hierbij de beslist niet on belangrijke functie van spreekbuis en heeft daarom ook alle recht van bestaan. Waarom dan tóch die sombe re aanhef van dit artikel in de ze 'bijzondere' krant. Wel, het ideaalbeeld van de sportieve en sociaal-actieve oudere is voor velen beslist niet haalbaar. Uit recent on derzoek is gebleken, dat slechts 10% van de mensen boven de 75 jaar deelnemen aan activiteiten in clubver band. Daarmee is niet gezegd, dat zij pntevreden zijn met hun leefwijze, maar het werpt wel een ander licht op dat ide aalbeeld. Een feit is wel, dat veelal li chamelijke problemen een ac tiever bestaan onmogelijk maakt. In diezelfde leeftijds groep, maar ook bij 'jongere' ouderen treffen we veel men sen aan, die forse problemen hebben met hun mobiliteit. Een kwart van de ouderen kampt met gehooraandoenin- gen of is slechtziend. Bijna de helft ervaart ook problemen met vervoer, vooral het open baar vervoer. Voor het schoonhouden van hun huis, het doen van boodschappen en het bereiden van de maal tijden zijn zij vaak op de hulp van anderen aangewezen. Maar niet alleen lichamelijke beperkingen vormen een ob stakel voor een aangename oude dag. Het aantal mensen met problemen van geestelij ke aard neemt snel toe bij de zich voortzettende vergrijzing van onze bevolking. Velen van hen geraken geheel afhanke lijk van de hulp van anderen. Let wel, we praten hier alleen nog maar over de mensen, die al dan niet vrijwillig nog zelfstandig wonen. Het zou de moeite waard zijn om mensen, die werkzaam zijn in de wijkverpleging, thuiszorg, of maaltijdbezor gers aan het woord te laten, om eens een duidelijk beeld te krijgen van de keerzijde van het ouder worden. Dagelijks worden zij geconfronteerd met situaties, die ver verwij derd zijn van het ideaalbeeld van de moderne oudere, zoals dat ons vaak wordt voorge schoteld. Eenzaamheid hoort bij het le ven. Het is niet aan een be paalde leeftijd gebonden en ieder mens zal daar op zijn ei gen wijze mee moeten leren omgaan. Het verschilt echter nog wel in welke situatie je verkeert. Iemand, die bijvoor beeld zijn partner verliest, maar nog volop in het leven staat, werk of gezin heeft, zal zich er hoe dan ook toe moe ten aanzetten door te gaan. Bij de achterblijvende oudere ontbreekt veelal een nieuwe toekomst, met als gevolg dat zo iemand in een geweldig isolement komt te verkeren. Vaak wordt zo'n situatie door de directe omgeving niet of niet goed opgepakt. Goedbe doelde raadgevingen, ook door professionele hulpverle ners, gaan volkomen langs de betrokkene heen. Immers, zij of hij heeft haar doel in het bestaan verloren. Het laat zich gemakkelijk voorspellen hoe groot het probleem van de eenzaamheid kan worden als er sprake is van lichamelijke of geestelijke gebreken. Er be vinden zich tal van mensen in een situatie, waarin nog nau welijks sprake is van enig so ciaal contact. Depressiviteit bij ouderen is één van de groot ste kwalen van onze tijd. Dit uit zich vaak in totale luste loosheid, angst en gespannen heid, vermoeidheid, slechte eetlust, ja zelfs tot afkeer van het leven zelf. In de praktijk komt het geregeld voor dat deze mensen, als zij door de omstandigheden in een ver zorgingstehuis worden opge nomen, weer 'tot leven' ko men. Door de toenemende vergrij zing van onze bevolking dreigt die eenzaamheid een direct gevaar te worden voor de volksgezondheid. Volgens psychiatrische gegevens staat deze 'ziekte' al als derde geno teerd op de lijst van de meest voorkomende kwalen. Voor het welzijnswerk voor ouderen in al zijn geledingen is hier een belangrijke taak weggelegd. Men zal zich me thodes eigen moeten maken, waarbij signalering en preven tie een belangrijke plaats in nemen. Hiervoor is een nau we samenwerking tussen alle belanghebbenden, zoals huis artsen, Riagg, Thuiszorg, wijk verpleging en maatschappe lijk werk onontbeerlijk. Het zich vooral richten op de reeds genoemde 'jongere' ou dere, mag geen hoofddoel worden. Een computercertificaat halen op je zeventigste jaar is een hele prestatie. Dit is beslist niet schertsend bedoeld, maar er zijn daarnaast fundamente le zaken, die de menswaardig heid betreffen, en die extra aandacht verdienen. Zoals gezegd, een wat sombe re noot bij dit honderdste nummer van de Senioren krant, maar misschien toch wel toepasselijk, even weer met de voeten op de grond. Want veronderstel dat U hon derd jaar wordt! Diverse activiteiten: o.a. tafeltje dekje vriendschappelijk huisbezoek handwerken ziekenhuiswerk luisterlezen bridge-soos Inlichtingen De Boog, Heren gracht 52, dinsdag- en woens dagmiddag, tel. 638570, secre taris: 601971 Van de 100 edities Senio renkrant zijn er 73 ver schenen met illustraties van Ad Cornelissen. Alle reden om eens stil te staan bij deze bescheiden, ge pensioneerde onderwijzer, voor wie het tekenen al 55 jaar een passie is. Zijn tekeningen zijn natuurge trouw, soms neigend naar ka rikaturen. Hij is in staat om in een paar lijnen een situatie op papier te zetten, die - met een knipoog - duidelijk weergeeft wat hij bedoelt. Een manier van uitbeelden, die direct een lach om de mond doet ver schijnen. Waar hij ook is, op straat of thuis voor de buis, overal tekent hij mensen. Door dit vele oefenen heeft hij de kunst ontwikkeld om in zijn tekeningen de houding en mi miek van mensen scherp weer te geven. Inmiddels heeft hij een enorme voorraad schet sen opgebouwd, waaruit hij regelmatig put voor de illus tratie van artikelen voor de Seniorenkrant. Na het lezen van zo'n door de Stichting Welzijn Ouderen aangeleverd artikel komen er gedachten bij hem op en probeert hij zich in te leven in de situatie die in het artikel aan de orde wordt gesteld. Hij slaagt er dan steeds weer in zo'n vaak zake lijke, onpersoonlijke situatie te vertalen naar menselijke be trokkenheid. Vaak laten de te keningen ook zien hoe serieus hij het onderwerp inschat. Na de Rijkskweekschool be gon hij 55 jaar geleden zijn loopbaan als onderwijzer bij het speciaal onderwijs. Eerst bij de wat nu heet, MLK kinde ren van de Prinses Irene- school, waar hij bijbellessen illustreerde en zo het nuttige (de les) met het aangename (zijn hobby) combineerde. De illustraties waren goede oefe ningen voor hem, want teke nen is 2% aanleg en 98% oefe ning, zoals hij zelf zegt. Later werd hij directeur van deze school en gaf daarnaast op zaterdagochtend tekenles sen op de mulo. Omdat dit hem zo goed beviel is hij de bevoegdheid l.o. handtekenen gaan halen en heeft hij een applicatiecursus aan de Rijks kweekschool gevolgd. Boven dien heeft hij een schriftelijke cursus aan de Famous Artist School in Amsterdam ge volgd, een gedegen Ameri kaanse opleiding die helaas niet meer bestaat. Bij het Mid delburgs Instituut voor Kunst zinnige Vorming werd hij ja ren lang begeleid door Jac ques Prince, de tekenaar die destijds erg bekend was o.a. vanwege zijn illustraties in de PZC. 'Van hem heb ik veel geleerd, ik leer trouwens nog steeds en niet in de laatste plaats van een groepje enthousiaste 55+ers dat ik begeleid in het denken en doen rondom sch'l- r deren en tekenen. Over zijn manier van werken zegt hij: 'Ik hou van snel en goed, een snelle schets. Technieken die lang duren zoals etsen, dat is niets voor mij'. Via de Protestant Christelijke Ouderenbond werd hij 12 jaar geleden afgevaardigd om zit ting te nemen in de redactie raad van de Seniorenkrant. Omdat hij een pragmaticus is ambieerde hij geen functie binnen de redactieraad, maar wilde wel tekenen voor de krant, wat hij tot op de dag van vandaag belangeloos en met veel plezier doet. Zijn voorliefde gaat uit naar schilderen in olieverf, acryl en gouache. Huize Cornelissen hangt vol met schilderijen, van vakanties in de Dordogne tot een Zeeuws landschap in Valkenisse. 'Aan vakantie- schetsen zitten veel herinne ringen vast, want je hebt er even gezeten, een praatje ge maakt. Meestal heb ik potlood en papier bij me, maar wan neer dat niet het geval is te ken ik in mijn gedachten. Doordat ik veel teken, zie ik ook meer, ik ben anders gaan kijken. Maar ik kijk niet met wijd open ogen, dat is te hard, maar gefilterd, door mijn oog haren. In de loop der jaren is hij steeds meer gaan wegla ten in zijn werk, daar ziet hij z'n groei in. Regelmatig bezoekt hij expo sities, ook uit het niet profes sionele circuit en vindt het be schamend dat werk tentoon gesteld wordt van personen die nauwelijks een kwast vast gehad hebben en wiens ni veau niet hoger ligt dan dat van leerlingen uit de hoogste klas van het basisonderwijs. De drang om te tekenen en schilderen is zo groot, dat zijn vrouw zich er over verbaast, dat hij nog tijd heeft om te slapen. Naar aanleiding van de her denking van de fotograaf Wim Riemens werd in de PZC onlangs een serie foto's gepu bliceerd van buitengebieden in Zeeland. De lezer werd ge vraagd waar de betreffende foto was genomen. Cornelis sen kon een van deze foto's onmiddellijk herkennen, om dat hij lang geleden dezelfde situatie vanuit precies dezelf de hoek had geschilderd. Hiermee kon hij het grote ver schil tussen een schilderij en een foto aantonen. Op een schilderij kun je allerlei din gen, die het beeld verstoren weglaten, maar een foto laat alles zien. Op een schilderij kun je essentie laten zien, door allerlei bijzaken weg te laten. 'Dat is nou het eigene wat ik er aan geef, dat noem ik nou kunst, het mag herken baar zijn, maar je moet er iets van jezelf inleggen'. Cornelissen heeft op diverse plaatsen in het land geëxpo seerd, van een groepsexposi- tie in de Zeeuwse Bibliotheek en solo-exposities in o.a. Zwijndrecht, Zierikzee en Eindhoven tot een permanen te expositie in Noorbeek (Lim burg). Ook in de Morgenster- kerk hangen permanent 5 werken van zijn hand. Naast de illustraties voor de Senio renkrant illustreert hij ook voor de kerkdiensten voor pu pillen van de Stichting Arduin en voor de schutbladen van het PCOB-blad. Ondanks zijn respectabele leeftijd, hij is in januari 80 jaar geworden, blijft het tekenen een uitdaging. Zijn werk wordt door zeer velen erg ge waardeerd en daarom is hij ook niet van plan te stoppen met zijn werk voor de Senio renkrant. De Stichting Welzijn Ouderen Middelburg stelt vanaf 4 mei een deel van zijn tekeningen tentoon in de 3 benedenruim ten van de Molstraat 13. Ge durende 2 maanden zijn ze op werkdagen tussen 10 en 16 uur te bewonderen. Meldpunt vrijwillige thuishulp Middelburg- De stand van zaken. Op maandag 30 maart heeft wethouder van Dijk- Sturm het startsein gege ven voor de Informatieve Huisbezoeken. Ook de voorzitter van de SWOM, de heer Verduin en de voorzitter van de Werk groep Welzijn Ouderen Zuidelijk Middelburg, de heer Rozemond, hebben de 13 vrijwilligers, die het project gaan uitvoeren, toegesproken. Daarna zijn de vrijwilligers op pad gegaan om 513 personen van 75 jaar en ouder te vragen of zij een huisbezoek op prijs stellen. Resultaten zijn er uiteraard nog niet te geven, wel zijn de meeste ouderen op de hoogte van het onderzoek en een groot aantal wil hier ook aan meewerken. Bij de personen die niet thuis zijn wordt een briefje in de bus gedaan, waarop het telefoonnummer van de SWOM vermeld staat, zodat men altijd nog op een later tijdstip een huis bezoek kan vragen. De vrij willigers komen ook bij mensen die zeggen een in formatief huisbezoek niet nodig te hebben, omdat ze nog fit zijn. Men gaat dan wel voorbij aan het feit dat deze situatie plotsklaps kan wijzigen. En als er dan op korte termijn bepaalde voorzieningen nodig zijn, weet men door de bomen het bos niet meer te vin den of wordt men gecon fronteerd met lange wacht tijden. Een informatief huisbezoek werkt preventief; hopelijk zijn een aantal voorzienin gen nooit nodig, maar mocht dit wel het geval zijn, dan kent men de weg om er voor in aanmerking te kunnen komen. Een in formatief huisbezoek kan voor de SWOM ook gege vens opleveren, die tot op heden nog niet of onvol doende bekend waren, want er zullen zeker zaken zijn die niet in de vragen lijst voorkomen, maar die voor de geïnterviewde wel belangrijk zijn. Nog even op een rij over welke onderwerpen wordt geïnformeerd: Het gaat om wonen, vervoer, veiligheid, sociale contacten, tijdsbe steding, huishoudelijke redzaamheid, gezondheid en financiële zaken. Voor verdere informatie kunt u zich wenden tot Margot Piscaer van de SWOM, tel: 627537. Van 4 mei tot 29 juni zijn in de benendenruimten van het ge bouw van de Stichting Welzijn Ouderen Middelburg aan de Molstraat 13 illustraties te bewonderen van Ad Cornelissen, al ruim 11 jaar de vaste illustrator van de Seniorenkrant. Met deze expositie wil de SWOM haar waardering uitspreken voor het werk van Ad Cornelissen. De bibliotheekruimte heeft hij zelf in gericht met schilderijen van zijn keuze en hand. Op maandag 4 mei om 16.00 uur zal de voorzitter van de SWOM,'de heer Verduin, de tentoonstelling openen. Degenen die Ad Cornelissen een warm hart toedragen zijn hierbij van harte welkom. De illustraties zijn te bekijken op werkdagen tussen 10.00 en 16.00 uur. Ad Cornelissen, zelfportret

de Faam | 1998 | | pagina 5