De Piek weer open Bureau voor hulp bij financiële problemen faam/u 2 is! Éilger Burgercreativiteit GOES Nu ook in Zeeland Fifty-fit roeien bij Honte in Middelburg Aanstormende talenten in Hotel Piccard Vaste uutdrukkiengen VERVROEGDE AFSLUITING AA A R TT ZEELANDHALLEN 3Xcj C WOENSDAG 22 APRIL 1998 •^OPELBÜS^ JAARGANG 100 - NUMMER 17 WEKELUKS Roeien is volgens roeivereniging Honte bij uitstek een geschikte sport voor senioren om op een verantwoorde wijze zonder bles sures, de conditie op peil te houden. De vereniging uit Middelburg begint binnenkort met een zogenaamde 'Fifty-fit' cursus. De roeiver eniging richt zich daarmee op beginnende en gevorderde roeiers van vijftig jaar en ouder. In het Vlissingse Hotel Piccard wordt de ko mende maanden een talentenjacht gehouden. In vier voorrondes treden beginnende artie sten op met acts uit vrijwel alle denkbare genres. Afgelopen zondag is de eerste voor ronde gehouden. Winnaar werd de vijftienjari ge Eva Howard met het nummer 'Sunshine in my life'. De finale wordt 24 mei gehouden met als extraatje een optreden van Grant and Forsyth. Trouwe bezoekers van het Vlissingse podium voor popmuziek de Piek kunnen gerust adem halen, de Piek is weer open. Eind februari gin gen de deuren van het jongerencentrum dicht en is de zaak door een aannemer grondig on der handen genomen. Afgelopen zaterdag konden popliefhebbers er weer terecht. Niet alleen voor stevige muziek van The Ex maar ook voor nieuwe toiletten en een vernieuwde bar. In juni sluit de Piek opnieuw, dan krijgt ook de zaal een opknapbeurt. ...er was al jaren niet meer in het gebouw geïnvesteerd... 1 PZC WEEKBLADEN faam /imssmaer Verleiding ...het eerste café in Vlissingen met een invalidentoilet... ...popmuziek wordt nog steeds door mannen gedomineerd... Als je êênmael begint op ter letten op je'n ei- ge taalgebruuk, dan kom je aomè meer diengen tegen, daer as je van zeit: hee, da's zeker Zêêuws... Ik dat voraol bie van die vas te uutdrukkingen, com binaties van woorden dus, die in 't Neder lands net een klein bit je anders bin. .aiili IbiltfnlC. k GEMEENTE MIDDELBURG Informatie van de gemeente Middelburg vindt u op pagina 3 APRIL APRIL faam Vlaamse PATAT Kijk snel op pagina 4 Het doei van de cursus is om de deelnemers de beginselen van de roeisport aan te leren. Naast roeien wordt er aandacht besteed aan het sturen, materiaalonderhoud, afstelling van de boten en de theorie van het roeien. Omdat de cursus niet alleen leerzaam maar ook gezel lig moet zijn worden er ook een aantal toer tochten georganiseerd. Roeien is bij uitstek een geschikte sport voor ouderen vind de roeivereniging. Door de zit tende houding is er zelden sprake van overbe lasting van de gewrichten. Bovendien vindt het plaats in de natuur en is speciale kleding niet nodig. De instructie wordt verzorgd door een professionele instructeur. Deze heeft ervaring met instructie en begeleiding van roeiers op al le niveaus in alle leeftijdsklassen. Bij de cursus wordt gebruik gemaakt van enkele speciaal voor vijftigplussers geschikte boten, een roeisi- mulator en videoapparatuur. De Fifty-fit cursus begint donderdag 7 mei om 9.30 uur bij roei vereniging Honte aan de Havendijk in Middel burg. Roeien is een geschikte sport voor zowel jong als oud. „Verschillende soorten acts die zoveel mogelijk genres vertegenwoordigen", zo legt André Pekaar van Hotel Pic card in de Vlissingse Bad huisstraat zijn talentenjacht uit. „We hebben dit twaalf jaar geleden voor het eerst gedaan. Vorig jaar hebben we het evenement nieuw leven ingebla zen omdat er veel animo voor bleek te zijn". Afgelopen zon dag is de eerste voorronde van de ta lentenjacht in Hotel Piccard gehouden. De deelnemers brachten country, southern rock, blues en swingende mu ziek ten gehore. „Van iedere voorronde gaat de winnaar naar de finale", legt An- thon Langeveld van Hotel Piccard uit. „We hebben dit jaar voor het eerst ook een halve finale waarin de nummers twee en drie van de voorronden om de tweede plaats strijden. De eer ste prijs is de opname van een master-cd in de studio van Ron Konings". De eerste voorronde is gewonnen door Eva Howard. De vijftienjarige zangeres schreef de muziek en de tekst van 'Sunshine in my life' zelf en werd unaniem door de jury gekozen. Sabi ne Beens en Robine Rade makers wisten met hun ver tolking van 'Laat me niet al leen' een kwalificatie voor de halve finale die 17 mei wordt gehouden in de wacht te slepen. Ook de ne gentien man tellende big band van de Zeeuwse Mu ziekschool gaat door naar de halve finale. Pekaar: „Al le deelnemers krijgen in ieder geval een hotelbon die goed is voor drie overnach tingen. Tussen de acts tij dens de voorrondes speelt René van 't Zelfde met ver schillende muzikanten. De grote finale van 24 mei wordt opgeluisterd door het internationaal bekende duo Grant and Forsyth". 0 De big band van de Zeeuwse Muziekschool gaat naar de halve fi nale. FOTO JAAP WOLTERBEEK Bedrijfsleidster Ellen Gellman en beheerder Han Roose, nog druk bezig met verbouwen. FOTO JAAP WOLTERBEEK Jarenlang was het voortbe staan van de Piek in de Vlis singse Hellebardierstraat on zeker. De gemeente Vlissin- gen zat met twee panden in haar maag: de Piek en het Vestzaktheater. De gebouwen hadden het no dige achterstallig onderhoud en geld om beide cultuurhui zen op te knappen was er niet. In 1995 sprak wethouder Poppe-de Looff de verlossen de woorden: de Piek mag blij ven bestaan en voor het Vest zaktheater wordt een nieuwe locatie gezocht. „We beston den toen precies vijfentwintig jaar", vertelt Ellen Gellman, bedrijfsleidster van de Piek. „Maar er was al jaren niet meer in het gebouw geïnves teerd. Vooral de toiletten voldeden echt niet meer. Die hebben we nu dan ook als eerste aan gepakt". De Piek beschikt over een half miljoen gulden om de zaak op te knappen. In Oplage: 51.450 ex. Uitgave: Uitgeverij Provinciale Zeeuwse Courant b.v. Exploitatie: Ch. van den Oosterkamp (0113) 273000 Privé (0118)417802 Administratie: PZC Oost-Souburgseweg 10, postbus 18, 4380 AA Vlissingen. Advertentieverkoop: Jerry Tupanwel (0118) 484316 (privé (0118) 615044). Johnny Saija (0118) 484312 (privé (0118) 418686). A. Lammers-Van Otterdijk (0118) 484313 (privé (0118) 640277). Redactie: Ad Hanneman, (0118) 484275 en Joep Bremmers (ai), (0118) 484276 Redactie-adres: Postbus 18, 4380 AA Vlissingen fax. nr.: (0118) 472404 Bezorging: 0800-0231231 Druk: Wegener Nieuwsdruk Zeeland. Postbus 18,4380 AA Vlissingen. Druktechniek: offsetrotatie. Sluitingstijd: advertenties maandag 12.00 uur PZC, Oost-Souburgseweg 10. Postbus 18, 4380 AA Vlissingen, tel. (0118) 484000 Faam/Vtissinger maakt deel uit van de Zeeland Combinatie huis-aan- huisbladen in Zeeland. Totale oplage: 180.947 ex. Het Buro Budgethulp in Middelburg is ver huisd naar de Kinderdijk. Eigenaar Jan Engelen begon in oktober 1996 met zijn kantoor aan huis. De zaken gingen zo goed dat hij nu een kantoorruimte in het souterrain onder de kinderopvang op de Kinderdijk heeft betrokken. Het Buro Bud gethulp is gespecialiseerd in bewindvoe ring, budgetbeheer, schuldhulpverlening en budgetadvies. Daarnaast geeft Engelen cursussen over het leren omgaan met geld. 0 Jan Engelen van het Buro Budgethulp in Middelburg. FOTO JAAP WOLTERBEEK Middelburger Jan Engelen kwam op het idee om zijn Buro Budgethulp op te richten nadat hij een uitzending op televisie over het boedel- en budgetbeheer in Amsterdam had gezien. „Ik ben van huis uit maatschappelijk werker", doet Engelen uit de doeken. „Twintig jaar heb ik in verschillende opvangtehuizen gewerkt en ik was op zoek naar iets anders. Ik ben een cursus ma nagement gaan volgen maar in Zeeland kom ik daar niet mee aan de bak. Die uitzending op te levisie bracht me eigenlijk op het idee om iets met budgethulp te gaan doen". Volgens Enge len hebben sociale diensten en andere over heidsinstellingen steeds minder tijd voor de be geleiding van mensen die in de financiële pro blemen verzeild zijn geraakt. Engelen: „Via mijn werk kwam ik al regelmatig met mensen in aan raking die financieel waren vastgelopen. Instan ties als de sociale dienst die zich van oudsher met de sanering van schulden bezighielden hebben daar nu de tijd niet meer voor". Engelen besloot om zelf een bedrijfje te beginnen dat mensen helpt bij het oplossen van hun uitzicht loze financiële situatie. De twee poten waar het bedrijf van Engelen op gebaseerd is zijn budget beheer en het geven van cursussen. Een belangrijke reden dat veel mensen in de fi nanciële problemen komen is volgens Jan En gelen het gemak waarmee men in de huidige maatschappij rood kan staan en goederen of af betaling kan kopen. „Neem nu de postorderbe drijven", vertelt Engelen. „Die gaan helemaal niet na of iemand wel aan de financiële ver plichtingen kan voldoen. Bestel maar raak en la ter komen de rekeningen, dan is het nog maar de vraag of iemand die kan betalen. Rood staan bij de bank is ook zoiets, zeker voor jongeren kan het knap lastig zijn om positief te komen als je bijvoorbeeld duizend gulden rood staat". Mensen met geldproblemen die bij het bureau van Engelen aankloppen worden geleerd om op een verantwoorde manier met geld om te gaan. „De cliënt moet het natuurlijk zoveel mogelijk zelf doen. Daarvoor geef ik tips en open ik een rekening waarvan alle vaste lasten worden be taald". Omdat het bureau van Engelen een be drijf is moeten zijn cliënten wel betalen voor de diensten die hij aanbie.dt. In de meeste gevallen probeert Engelen de kosten te verhalen op de sociale dienst of de werkgever van de cliënt. „Bij mij moet de schoorsteen ook roken maar van een kale kip kan je natuurlijk niet knippen. Ik werk heel goedkoop en probeer de kosten te verhalen bij degene die het inkomen verstrekt. In sommige gevallen lukt dat niet en als er dan echt acute financiële nood is dan werk ik gratis. Eerlijk gezegd heb ik dat in het verleden wel een beetje te vaak gedaan". verschillende fasen worden het café, de zaal, de hal en de bovenverdieping onder han den genomen. „Om de nieuwe riolering voor de toiletten aan te leggen moest ook de vloer in het café eruit", doet beheerder Han Roose uit de doeken. „We hebben dus meteen het café aangepakt. De toiletten zijn vernieuwd, het café heeft een nieuwe vloer en alles is netjes geschilderd. We zijn nu nog bezig met een nieuwe bar te plaatsen". De bar is betaald voor de le den van de Vereniging Vrien den van de Piek. De vereni ging telt zo'n driehonderd le den die jaarlijks tien gulden betalen. „Dat geld gebruiken we voor dingen als bijvoor beeld een nieuwe bar. De bar is door Han ontworpen en ge bouwd en is bekleed met pla ten zink en roestvrij staal", vertelt Gellman. Nieuw in de Piek is ook een invalidentoilet. „We zijn het eerste café in Vlissingen met een invalidentoilet", weet Roose. „Door wat interne ver anderingen konden we plaats voor het toilet maken". Half juni gaat de Piek wederom voor verbouwing dicht. „Dan gaan we de zaal verbouwen, de hal, de garderobe en op de bovenverdieping komen dou ches voor de artiesten die op treden", weet Gellman. Tot het zover is gaat het gebruike lijke programma van de Piek weer van start. Aanstaande zaterdag treedt de Haagse band Burma Shave op met de Walcherse groep De Niro in het voorprogram ma. Speciaal voor meiden wordt vanaf 23 april de work shop popmuziek gegeven. „Dat doen we elk jaar", vertelt Gellman. „De wereld van de popmu ziek wordt nog steeds door mannen gedomineerd. De workshop is speciaal bedoeld voor meiden die iets in de popmuziek willen doen maar niet weten hoe ze dat moeten aanpakken. In zeven lessen van twee uur leren de meiden verschillende instrumenten bespelen en vooral goed naar elkaar te luisteren en samen spelen. Aan het einde van de cursus treden ze 12 juni op en bren gen ze drie of vier nummers op het podium". Verder wor den er elke maand twee jam sessies in de zaal van de Piek gehouden en wordt ook The Kids Are Allright Night weer gehouden. „Dan krijgen drie jonge bands een kans", legt Roose uit. „Jonge bands heb ben vaak weinig podiumerva ring en bij ons krijgen ze een kans. Eerst geven we ze een spoed cursus podiumtechniek en dan spelen maar". Het laatste optreden voor de volgende verbouwing wordt 13 juni ver zorgd door de Marcel Scher- penzeel Bluesband. Je begriept, da'k op een gege- ve moment begonne bin om ze op te schrieven. Vö 'Wal- chers Plat', da' spreekt van zelf. 'Ier bin d'r een stelletje, je zu'n ze misschien ook wè ken- ne. 0 bedanke van (tevreden zijn over): Ik bedanke d'r vee van, van die nieuwe laezen. Ik d'r aol z'n leven waerme voeten in. 0 en aol (incluis): Ei-je d'r om gedocht da' je die rapporten mee zou brienge? 'Ier bin ze, ondertêêkend en aol! 0 afwachte (verwachten): Ik d'r nie van stae kieke da' Piet falliet zou gae. 't Was af te wachten dat 'n keer tekort zou komme! 0 uut de slag (uit de weg): Ik die lampe mèr een bitje uut de slag gezet. Je liep dat dienk vee te gauw omvèrre. 0 uutdiene (niet meer nodig zijn): M'n typemachien eit uut- gediend. Ik doen noe aolles op den computer. 0 te ruugsten (oppervlakkig): Ik de garagie is opgeruumd. Een bitje te ruugsten, mèr ie is in elk geval wi töönbaer. 0 slop (te ruim): Ba, die schoenen zitte toch slop! Ik voele 't bie elke stap die a'k zette! 0 licht lullen (makkelijk pra ten): Die krante zó laete kom me? Je ei licht lullen, jie 'oeft nie eiken ochtend van pad deur dat rotweer! 0 te vroegsten (heel vroeg): As je krantenbezurger bin, moe je aoltied van de vroeg sten de deure uut. Daer is gêên ver'elpen an. lichte maene (nieuwe maan): Mee lichte maene komme 'k 's nachts net zö wel van pad as overdag. Daer 'k feitelijk nie is een lampe bie nöödig. Jan Zwemer WA De Middelburgse Bazaar en Verloting Vrouwe lijke Handwerken bestaat honderdzestig jaar. Onlangs hield de club een bazaar in de Abdij in Middelburg. Na een succesvol nulnummer is nu de eerste echte editie van het nieuwe Zeeuwse tijdschrift Noe verschenen. Het blad telt veertig pagina's en besteedt aandacht aan verschillende eigentijdse Zeeuwse onder werpen. De verkiezing van de beste bioscoop film is gehouden. De lezers van de Faam/Vlis- singer kozen Seven Years In Tibet als beste film van 1997. En verder: alle evenementen op Walcheren overzichtelijk voor u gerangschikt, voorlich ting van de provincie en de gemeenten. (advertentie) In verband met Koninginnedag dient kopij voor de editie van donderdag 30 april vervroegd aangeleverd te worden Uiterste inlevertijd van materiaal voor: redactie is donderdag 23 april 17.00 uur advertenties is vrijdag 24 april 12.00 uur I <r. L ,-AA FOTO JAAP WOLTERBEEK De vaste passanten bij het nieuwe beeld - in de volks mond 'de drol' genoemd - in het hart van de minirotonde in Koudekerke keken afgelopen weekeinde nog eens ex tra om. Want aan de voet van het schelpdier in kolos vorm hadden buurtbewoners uit eigen huisvlijt-voorraad een toegevoegde waarde neergezet. 'Omdat het kenne lijk zo steriel is wat er staat", meende een toevallige passant. Voordat het door de gemeente zou worden. De afdeling voorlichting van de gemeente Veere was maan dagochtend nog niet op de hoogte van dit stukje burger creativiteit. Wel maakte men er op het stadhuis gewag van dat het kunstwerk reacties oproept bij de bevolking. En dat was prima, luidde het oordeel. De beeldjes die 'de drol' sierden zouden evenwel worden weggehaald, omdat ze geen deel uitmaakten van het kunstwerk. advertentie iiiiiuiilllllHifiiiiJhttii Deze week: Rijksweg N57 Dodenherdenking Veldzigt in aanbouw Edelstenenbuurt op weg advertentie) m nu KRAAMVERHUUR 0)64-257521 INFO 0164-235916 PE GEZELLIGSTE ROAAAAELAMRia VAN NEPERLANP ZATERDAG 9.00 TOT 17.00 uur ZONDAG .10-00 TOT 17.00 uur

de Faam | 1998 | | pagina 1