Loterij vrouwelijke handwerken bestaat 160 jaar Lezers Faam/Vlissinger kiezen Seven Years in Tibet als Beste Film Supermarkten geven voorlichting voeding Bioscopen vieren feest D'n eesten echten Noe feestelijk gepresenteerd Griekse zanger te gast in centrum Vlissingen Bewoners van Der Boede krijgen fitness toestel Het begon honderdzestig jaar geleden als een liefdadigheidsinstelling voor de armere bevol king van Middelburg: de loterij vrouwelijke handwerken. Inmiddels bestaat de handwerk- club uit zes verschillende kleine clubjes die om de twee weken bij elkaar komen om met de handen te werken. Eens per jaar houdt de club een grote bazaar en verloting in de Abdij in Middelburg. De opbrengst van de verkoping gaat in zijn geheel naar het goede doel. Goede doel De lezers van Faam/Vlissinger hebben de spec taculaire film 'Seven Years in Tibet' aangewe zen als de Beste Bioscoopfilm van 1997. Maar liefst driekwart van de deelnemers aan de spe ciale telefonische enquête vond dit 'de film die je beslist op een groot doek moet zien', want die toevoeging hoort erbij. Op de tweede plaats eindigde 'Face/off' en derde werd 'The Lost World'. Gisteren werd bekend wat het pu bliek over heel Nederland gemeten de Beste Bioscoopfilms van het jaar vond. Na de succesvolle lancering van het nulnum mer van het Zeeuwse tiedschrift Noe, presen teert Stichting Zuudwest 7 dinsdagavond 28 april het eerste echte, volwaardige nummer. In het café van Vakantieoord Weltevreden bij Oostkapelle dragen enkele auteurs voor uit ei gen werk. Zeeuwse vertellers zullen eveneens blijk van hun kunnen geven. Natuurlijk is er ook Zeeuwse muziek. ledereen heeft tegenwoordig de mond vol van gezond en verstandig eten. Om erachter te ko men wat dat nu eigenlijk allemaal zo gezond en verstandig is gaan de Albert Heyn in Vlissin gen, de Konmar en de Jumbo in Middelburg in de maanden april en mei voorlichting geven over gezonde voeding. Deelnemers aan de goe de voedingdemonstraties maken bovendien kans op twee minuten gratis winkelen. De Griekse componist en zanger Nikos Igna- tiadis geeft zaterdag 25 april een optreden in de Lange Zelke in Vlissingen. De zanger is een van de meest bekende componisten uit Griekenland. In Nederland namen onder meer Benny Neyman en Rob de Nijs num mers van hem op. Onlangs verscheen er nog een cd van Nana Mouskouri met daarop een duet met Julio Iglesias van een lied van Ig- natiadis. Vertelavond De afdeling fysiotherapie van verpleeghuis Der Boede in Koudekerke heeft sinds kort een spe ciaal ontwikkeld fitness apparaat voor de be woners van het verpleeghuis. Dit zogenaamde multi-station is uit verschillende toestellen op gebouwd, waarmee de bewoners van het ver pleeghuis de meest belangrijke spiergroepen kunnen trainen. 0115-613641 of 0113-221116 Woensdag 22 april 1998 FAAM/VLISSINGER 15 Er was vorige week van alles te koop in de Abdij in Middel burg. Quilten, aardewerk, glas, borduursels en andere handgemaakte snuisterijen. „Dit is het hoogtepunt van ons jaar", vertelt W.E. Hartog, voorzitter van de Bazaar en Verloting Vrouwelijke Hand werken. „We bestaan uit zes verschillende clubs die om de twee weken bij iemand thuis bij elkaar komen om te hand werken. leder clubje heeft een hoofd en die komen drie keer per jaar bijeen om bijvoorbeeld een verkoping als deze te or ganiseren. In totaal hebben we vierentachtig leden". De Bazaar en Verloting Vrouwelij ke Handwerken werd hon derdzestig jaar geleden opge richt door dames Schorer. „Die maakten deel uit van de gegoede burgerij van Middel burg", weet secretaris M.T. Nieuwland. „Ze maakten in de winter maanden handwerken met andere dames. Die werden dan net als nu een keer per jaar verkocht. De opbrengst kwam ten goede aan de Mid delburgers die het minder goed hadden en best een beetje hulp konden gebruiken om de winter door te komen". De geschiedenis van de Vrou welijke Handwerken is vastge legd in een oud dagboek dat begint in 1838. „Het is leuk om daar eens in te lezen", doet Hartog uit de doeken. „Het ging er vroeger heel an ders aan toe. Zo moest er bijvoorbeeld toe stemming aan de koning wor den gevraagd om een bazaar te mogen houden. Eigenlijk hadden we nu met het jubi leum de koningin een brief moeten sturen. Maar ja, daar is het nu een beetje te laat voor". Net als in het prille begin van de Vrouwelijke Handwerken gaat de opbrengst van de ba zaar naar het goede doel. „Het is niet meer echt steun aan de armen maar elk jaar kiezen we een aantal doelen waar het geld naar toe gaat. Vorig jaar hebben we bijvoorbeeld geld gegeven aan de reclassering, de Vrijwillige Thuiszorg en het Activiteitencentrum Middel burg. Waar dit jaar de op brengst naar toe gaat hebben we nog niet besproken", legt Hartog uit. Behalve dat er handwerken werden verkocht op de bazaar hielden de leden van de Vrou welijke Handwerken een ver loting. „Voor een gulden kun nen bezoekers een lootje ko pen", legt Nieuwland uit. „Aan het eind van de dag ver loten we een aantal aardig heidjes. De hoofdprijs is een Zeeuws paeremes, dat sluit weer aan bij ons jubileum. We hebben Voorzitter W.E. Hartog (links) en M.T. Nieuwland van de bazaar Vrouwelijke Handwerken. FOTO JAAP WOLTERBEEK het jubileum een aantal maan den geleden gevierd in Hotel Arion en toen hadden we on der meer een show van Zeeuwse klederdracht. Dit tra ditionele Zeeuwse mes werd bij de dracht gedragen en past dus mooi bij het thema". De bazaar van de Vrouwelijke Handwerken werd druk be zocht. De vereniging kan echter nog creatieve dames gebruiken. „We zoeken nog nieuwe le den", vertelt W.E. Hartog tot besluit. „Want we willen na tuurlijk wel dat een traditie als deze blijft bestaan". van die duizenden telefoontjes kwam te goede aan Bio Kinder- revalidatie. Onder de deelne mers zijn vele gratis bioscoop kaartjes verloot. Er waren naast de Beste Bio scoopfilm nog vier categorieën, waarover men zich kon uitspre ken: humor, ontroering, span ning en de beste bioscoopfilm voor het hele gezin. De verkiezing door de lezers van huis-aan-huis-bladen in het hele land - dus ook van deze krant - trok vele duizenden deelnemers. Het bijzondere was dat zij actief zelf het num mer van de BelBios konden in toetsen om hun voorkeuren kenbaar te maken. Al die lezers hebben er dus goed over kun nen nadenken. De opbrengst De Nederlandse bioscopen, waaronder Alhambra in Vlissïngen en het Grand Theater in Goes, vieren van daag (woensdag 22 april) een feestje. Op de Schwep- pes Nationale Bioscoopdag kosten de kaartjes voor alle films maar 5 gulden. Daar gaat nog 2,50 af die el ke bezoeker ontvangt in de vorm van een Bioscoop bon. Veel theaters organiseren speciale festiviteiten voor het publiek, zoals rondleidingen, prijsvragen en muziekoptredens. Wie naar de bioscoop gaat, betaalt steeds maar de actieprijs van 5 gulden en krijgt ook bij elke voorstelling de bioscoopbon cadeau. Dat kan dus aardig oplopen. De bioscoopbonnen zijn geldig vanaf de volgende dag. Veel bioscopen draaien op of rond de bioscoopdag de winnende films uit de Ver kiezing Beste Bioscoopfilms. Dat zijn dus de films waarvan het publiek plus de lezers van dit blad vin den dat je die eigenlijk op het grote bioscoopdoek gezien moet hebben. Voor de Schweppes Nationale Bioscoopdag is het ook mogelijk plaatsen te bespre ken. De bioscopen adviseren de bezoekers dit zoveel mogelijk te doen via de BelBios, hun informatie en re serveringsnummer. Het nummer is 0900-9363 en kost 3 kwartjes per minuuut. Omschrijving horizontaal: 1.bazige vrouw 5.bij zichzelf overleggen 10.gelofte 11.boom 12.titel (afk.) 14.uitwerpselen 17.smaak 19.vaartuig (afk.) 20.deel van een schip 22.overblijfsel 24.voorschrift 25.leuk 27.voeg woord 28.aanlegplaats voor schepen 29.in tijdelijk gebruik ne men 31.nachtverblijf 32.vorstenkleed 33.fakkel 34.kindertaal 35.aanhef boven een brief (afk.) 36.Spaanse bevolkingsgroep 39.overzedig 42.stuk 43.geen enkel ding 45.rustoord 46.dwalen 49.deel van een trap 50.kippenloop 51.stof met narcotische wer king 53.voorzetsel 54.internationale organisatie (afk.) 55.afwas 56.kleverig 58.deel van de bijbel (afk.) 59.lof 60.bijbels figuur 62.rangtelwoord 63.deel van een fiets Omschrijving verticaal: 1 .taille 2.voorzetsel 3.vertrager 4.rivier in Duitsland 6.troep - pop.- 7.wier 8.geestelijke (afk.) 9.onderscheidingsteken op een uniform 13.appelsoort 15.vreemde munt 16.Russische titel 17.maand 18.loot 19.zetel (Lat.) 21.koortswerend middel 23.technische dienst (afk.) 24.eenheid van elektrisch arbeidsef- fect 26.bedrag 28.kameraad 30.ongekleed 31.bespotten 36.er genoeg van hebben (soldatentaal) 37.vrouwelijk zoogdier 38.nimmer 39.toespraak 40.bewoording 41.kei 42.inkepen 44.hondenras 46.spoedig 47.laatstleden (afk.) 48.troefkaart 51.losgerafelde naad 52.internationale organisatie (afk.) 55.kud de dieren 57.klap 59.landbouwwerktuig 61.militaire politie (afk.) Er ontstaat een naam van een provincie wanneer u de letters uit de hokjes met de volgende nummers op de juiste wijze rang schikt: 22.27.31.34.45.59.63. De oplossing van de puzzel uit de FaamA/lissinger van woens dag 75 april luidt: 's Hertogenbosch. In de categorie 'In 1997 onder m'n bioscoopstoel gelegen van het lachten' was 'Mister Bean' veruit favoriet, gevolgd door 'Men in Black' en 'Liar Liar'. In de afdeling "In 1997 het meest ontroerd geraakt in de bio scoop' werden onder de lezers van dit weekblad de meeste traantjes weggepinkt bij 'The English Patient', op de voet ge volgd door 'Romeo and Juliet' en 'Seven Years in Tibet'. Een interessant gegeven, want 'Seven Years in Tibet' komt hier pas op de derde plaats, maar scoorde het hoogste in de alge mene categorie als Beste Bio scoopfilm. 'Op het puntje van m'n bioscoopstoel gezeten van spanning' was ook een keuze categorie. Daar bleek 'Face Off' de mees te lezers bij de keel te hebben gegrepen, met als goede twee de 'The Game'. Op de derde plaats in deze categorie eindig de 'Scream'. In de afdeling 'Ge zelligste bioscoopuitje voor het hele gezin' hebben de '101 Dal matians' al blaffend, hollend en kwispelend meer dan de helft van alle opbellers het best ge amuseerd. 'Hercules' en 'Home alone 3' deelden de overige stemmen. Misschien mist u bij deze verkiezing de titels van 'Karakter' en 'Titanic' Over de laatste kunnen we kort zijn: 'Ti tanic' wordt waarschijnlijk de Beste Bioscoopfilm van 1998. Dus die mocht nog niet mee doen voor de verkiezing van de films van 1997. 'Karakter' ging wel vorig jaar in première, won toen al een Gouden Kalf in Utrecht, maar was niet genomineerd voor de verkiezing. Bioscoopbezoekers in tien grote steden hadden na melijk van tevoren vragenlijs ten ingevuld om te komen tot drie nominaties. Eigenlijk jam mer dat de zeer eervolle Oscar onderscheiding voor 'Karakter' zich pas na deze verkiezing vol trok. De extra aandacht voor deze debuutfilm van Mike van Diem zou hem mogelijk wel bij de nominaties hebben ge plaatst. Niet alle regio's zijn gelijk in hun filmsmaak en voorkeur. Er zijn links en rechts grote afwij kingen van het landelijk gemid delde. Zo vinden Rotterdam mers 'Face/off' de allerbeste bioscoopfilm van 1997. In Bre da en Zwolle vinden lezers win naar 'Seven Years in Tibet' ook de meest ontroerende bio scoopfilm. Amsterdammers en Gronin gers blijken harder te kunnen lachen om 'Man in black' dan om 'Liar liar'. Lezers van de FaamA/lissinger en De Beve lander volgen over het alge meen het landelijk gemiddelde. Wat alle lezers van huis-aan- huis-bladen in het land geza menlijk hebben gekozen, is be kend gemaakt op dinsdag avond 21 april. Tijdens een 'doorsnee' voorstelling in het Amsterdamse City Theater kwamen de nationaal winnen de bioscoopfilms uit de verze gelde enveloppen. De presen tatie gebeurde door Jac Gode- rie. Filmactrice Linda van Dyck sprak daar de bekende woor den '...and the winner is...'. Ook Midden-Zeeland deed massaal mee aan de actie van de Verkiezing Beste Bioscoopfilm 1997. De drie hoofdprijswinnaars zijn gisteren in Amsterdam ge weest. Het zijn de Middel burgers Annemiek van der Doe en J.C.M. Markx en de Vlissinger Kees van Bel- zen. J.S. van den Anker uit Vlissingen kreeg een troostprijs. De eerste echte Noe telt veer tig pagina's en besteedt onder meer aandacht aan een Wal- cherse grondveiling in Seroos- In de supermarkt verschijnen ment op basis van de verkregen informatie bewuster kan kiezen uit het grote aanbod van voe dingsmiddelen. De demonstra ties worden donderdag 23 april om 10 en 13.30 uur in de Albert Heyn aan het Scheldeplein in Vlissingen gegeven, dinsdag 12 mei om 10 uur in de Jumbo in Middelburg en om 13.30 uur in de Konmar in Middelburg. De campagne 'Goede Voeding, wat let je?' wordt gehouden door de Stuurgroep Goede Voeding in Den Haag in samenwerking met de Nederlandse Hartstichting. voortdurend nieuwe producten en het wordt steeds moeilijker om een verstandige keuze te maken. Meestal staan op de verpakking de ingrediënten en de voedingswaarde vermeld. De voedingsdeskundige vertelt de deelnemers van een demon stratie, wat termen als verza digd en onverzadigd vet, kool hydraten en voedingsvezel be tekenen. Ook omschrijvingen als light, dieet en halfvol komen aan bod. Het doel van de de monstraties is dat de consu- Nikos Ignatiadis komt naar Vlissingen op uitnodiging van de ondernemersvereni ging Winkelcentrum Vlissin gen. Al twee keer eerder was hij te gast in de Lange Zelke waar hij een onuitwis bare indruk maakte op zijn toehoorders. In het verleden trad Nikos Ignatiadis niet alleen op met Nederlandse coryfeeën als Berdien Stenberg en Marco Bakker maar ook met artie sten van wereldformaat waar Charles Aznavour de bekendste van is. In 1988 nam Ignatiadis zijn eerste cd op met instrumentale ever greens. De meest recente cd van de Griek verscheen vorig jaar onder de titel 'Gewoon voor jou'. Het optreden van Nikos Ignatiadis in Vlissingen be gint om 13 uur en duurt tot 16 uur. 's Avonds treedt de zanger op in het Griekse specialiteiten restaurant Dionysos in Zoutelande. kerke, de West-Zeeuws-Vlaam- se hardcore-scene, het doello ze dorpje Doel, drie vooraan staande 'Wijzen uit het Oos ten' en hun ideeën over de streektaalrevival in Oost-Ne derland en tal van sfeervolle Zeeuwse verhalen en gedich ten. De bijdragen komen van twaalf auteurs, die voor een belangrijk deel in Noe debute ren als streektaalschrijver. Kennelijk heeft het nieuwe tijdschrift nu al genoeg uitstra ling om auteurs over de streep te trekken. Stichting Zuudwest 7 is van plan om het verschijnen van elk nieuw nummer van Noe op te luisteren met een origineel ingevulde Zeeuwse vertel avond. Natuurlijk zullen tij dens deze avonden de nodige Zeeuwse vertelkunst en mu ziek te horen zijn, maar er zal steeds worden geprobeerd het publiek te verrassen met een minder allerdaagse attractie. Volgens de redactie van Noe komen de bijdragen in het tijd schrift pas optimaal tot hun recht, wanneer ze worden voorgedragen. Want het risico van schrijven in dialect is nu eenmaal dat kleine finesses en subtiele klankverschillen verlo ren kunnen gaan. Vandaar dat bij elke presentatie een aantal auteurs zal worden gevraagd hun medewerking te verlenen. Noe nummer 1 telt 44 pagina's en ligt voor f 9,- bij de betere Zeeuwse boekhandel. Een abonnement kost f 25,- (vier nummers en een nieuwsbrief). Uitgave: Stichting Zuudwest 7, tel. (0118) 461364, ISSN-num- mer 1387-3776. Tijdens de feestelijke presentatie in het café bij Vakantieoord Welte vreden (Noordweg 50 te Oost kapelle) op dinsdagavond 28 april (zaal open om 19.15 uur) van het eerste echte nummer van Noe worden vanaf 20 uur onder meer bijdragen ver wacht van Bertus Limonard, Jan Zwemer, Theo Raats en Jos van den Broeke. Jos van den Broeke zorgt ook voor muziek. Kaarten kosten slechts f 4,- en zijn in de voorverkoop te verkrijgen bij Vakantieoord Weltevreden, net buiten Oost kapelle aan de doorgaande weg naar Serooskerke. Telefo nisch reserveren kan ook: tel. 0118-461364. Zo kunnen met het fitness appa raat bijvoorbeeld de beenspie ren getraind worden en kan het apparaat ook zo worden ge bruikt dat juist de romp- en arm spieren meer aandacht krijgen. Omdat het apparaat heel licht kan worden ingesteld kan ieder een van het toestel gebruik ma ken. Het geheel is bovendien geschikt voor het gebruik door mensen met een rolstoel. Het toestel wordt met name ge bruikt door de afdeling fysiothe rapie en de revalidatie-afdeling. Met de aanschaf van het nieu we apparaat hoopt men binnen het verpleeghuis te kunnen be wijzen dat fitness ook geschikt is voor de oudere mens. 0 Bewoners van Der Boede kunnen sinds kort hun spieren trai nen met behulp van een fitness toestel. FOTO ANDA VAN RIET Vijftien jaar Playboy Het veelgelezen mannenblad Playboy brengt in mei een spe ciaal dubbeldik jubileumnummer uit in verband met het vijftien jarig bestaan van het blad. Hierin staan de resultaten van een onderzoek dat Playboy deed naar de veranderingen in de sa menleving. Verder is een speciaal katern in het nummer opge nomen waarin de hoogtepunten uit de afgelopen vijftien jaar worden belicht. Het jubileumnummer ligt in de winkel voor de verkoopprijs van het eerste nummer: ƒ6,75. Telefoonkaart voor koningin PTT Telecom brengt binnenkort een speciale Koninginnedag telefoonkaart uit. Deze is ontworpen door de dertienjarige Mar- janal Metselaar en de vierjarige Lieke van der Braak, die mee deden aan de prijsvraag die PTT Telecom uitschreef rond dit onderwerp. Er zijn 300.000 koninginnedagkaarten gedrukt. Hij is te koop bij het postkantoor, Primafoon en andere gebruikelijke verkooppunten. Verzamelaars kunnen hem bestellen via de electronische Kaartenwinkel: www.ptt-telecom.nl/verzamel- nieuws. Lipverzorging in het voorjaar In het voorjaar en de zomer worden mensen door de zon en de aangename temperaturen uitgenodigd om naar buiten te trekken. Hoewel de laatste jaren steeds meer aandacht is be steed aan de gevaren van overdadige zonneschijn, worden de lippen toch vaak vergeten. Lippen hebben een zeer dunne bui tenste laag en daardoor horen ze tot de meest tere delen van het lichaam. Gebruik daarom in de buitenlucht een lipverzor- gingsproduct met beschermingsfactor, ledereen kan lipbescha- diging voorkomen door regelmatig een goed lipverzorgingspro- duct met UV-filter te gebruiken. Blistex heeft een complete lijn producten ont wikkeld die zowel een beschermende als een verzorgende werking hebben. Lippen horen tot de meest tere delen van het lichaam. Seat in Top 10 Seat, het Spaanse zustermerk van Volkswagen, heeft in het eerste kwartaal van dit jaar een opmerkelijke verkoopstijging la ten zien. Stond Seat vorig jaar nog zeventiende op de lijst, dit jaar is het merk geklommen naar een tiende plaats. Dit komt volgens het bedrijf voor een deel door het enorme succes van de Seat AroSa, een compacte auto die ook op de Nederlandse markt erg goed ontvangen is. Langste waslijn ter wereld F-pupillen RCS gesponsord Het F2-pupillenmteam van RCS uit Oost-Souburg is pas gele den van nieuwe shirts voorzien. Deze zijn geschonken door Klasse Noten uit Haamstede. Op de foto van links naar rechts: Noes Seitte, Alfres Sandee (sponsor), Jelmer Pasveer, Thijs van de Horst, Jerry Visser, Dominique Flipse, Sheridan Flipse, San- der Sleijpen, Erik van Hof, Leo van Broek en Yordi Sandee. De F2-pupillen met sponsors. Wondermachine bij Sprint Photo De Sprint Photo-vestigingen maken sinds kort gebruik van een 'wondermachine' van Fuji. Deze Fuji Frontier Digital Lab combineert het beste van twee werelden: fototechniek en com putertechniek. Daardoor kunnen onder- of juist overbelichte op namen optimaal worden afgedrukt. Zelfs onscherptes kunnen nog worden verbeterd. Daarbij komt dat ook dia's probleemloos binnen een uur kunnen worden afgedrukt. Op Walcheren zijn twee Sprint Photo filialen: in Middelburg en in Vlissingen. Hulp in de huishouding Met de juiste middelen kan een tapijt of vloerbedekking er perfect bijliggen. Vrijwel alle grote tapijtfabrikanten advise ren het gebruik van een bor stelstofzuiger. De Sebo borstel stofzuiger spaart niet alleen het tapijt, maar ook de gezondheid. Stofzuigen met een borstelzui ger is namelijk minder belas tend voor rug en schouders. Daarnaast is de machine 's klasse' gefilterd, wat wil zeg gen dat er ook stofdeeltjes uit de lucht gefilterd worden. Deze filtering en de hygiënische stof- zak hebben ertoe geleid dat de British Allergy Foundation de Sebo het predikaat 'allergie vriendelijk' heeft toegekend. Meer informatie is verkrijgbaar bij Meulmeester Reinigingssys- feem: 0118 -462 815. (advertentie) Airco? ga niet over één nacht ij§ Schakel nü de ZVU in voor een airconditioning die bij uw bedrijf past. Deskundigheid in advies, installatie en onderhoud. Bel voor een koele offerte: Zeeuwse Verwarmings Unie B.V. In Stadskanaal is onlangs het wereldrecord 'langste waslijn ter wereld' verbeterd. Het nieuwe wereldrecord staat op 10,5 ki lometer. Het Proctor Gamble (P G) wasmiddel Vizir Futur sponsorde de actie. Overigens is dit was middel recentelijk vernieuwd. P G wil met het vernieuwde wasmiddel haar posi tie in het mid-prijs segment verstevigen. 0 De langste waslijn ter wereld. Hooikoortsseizoen aangebroken Door de zachte winter is het hooikoortsseizoen dit jaar al vroeg begonnen. Zo geeft de Els al sinds februari de eerste pollen af. Nu volgen nog acht pollensoorten. Tussen 15 mei en 15 juli is de pollen concentratie het hoogst. Begin september is het hooikoortssei zoen weer voorbij. Het is niet precies bekend hoeveel Nederlan ders last hebben van pollenallergie (oftewel: hooikoorts), maar één op de vijf lijkt een redelijke schatting. Patiënten kunnen het ongemak beperken door hun allergie uit de weg te gaan of effectieve geneesmidde len te gebrui ken. Een be langrijke stof op dat gebied is loratadine, dat geen nade lige bijwerkin gen kent. Het is via de huisarts of apotheek ver krijgbaar onder de merknaam Claritine.

de Faam | 1998 | | pagina 15