Met een reisgids op zoek naar mode Nieuwe Burg viert Paasfeest Vlissinger naar wereldkampioen schap kustvissen VERVROEGDE AFSLUITING WOENSDAG 8 APRIL 1998 JAARGANG 100 - NUMMER 15 HUIS OP GES EREN Voorjaarsaanbieding Gouden colliers Gouden armbanden MET 25% VOORD Juwelier w_ WLNDER^MADEN De achttienjarige Vliss inger Jaimy Labudzik gaat van 12 tot en met 19 april naar het we reldkampioenschap kustvissen voor junio ren in het Engelse Bridlington.' Labudzik kwalificeerde zich voor de wedstrijd door als tiende te eindigen op het Nederlandse kam pioenschap kustvissen eerder dit jaar in Dis hoek. Tijdens het we reldkampioenschap is het zaak om zoveel mogelijk centimeter vis te vangen. Team De Middelburgse win kelstraat Nieuwe Burg viert deze week Pa sen. Dat zal vooral za terdag 11 april in de straat te merken zijn. Het gekke is, dat uit de eigen streek maar heel weinig mensen hier ooit zijn binnen geweest. Wel vaak toeristen". Aan 't woord is Bernd Vasen, Duitser van ge boorte die mensen rondleidt door Fort Rammekens onder Ritthem. Een bijzonder fort. Want het is het oudste zeefort van West-Europa. Er groeien bijzondere muur- planten en het omliggende natuurgebied is voor het eerst voor publiek openge steld. Nog intact Fort Rammekens in vogelvlucht, gebouwd in 1547 om de vaarrou te naar Antwerpen te beschermen. Het is het oudste bewaard gebleven voorbeeld van een fort met bastions in Noord-West-Europa... de beroemde poort van Fort Naironekens, ont worpen door een Italiaan en met versieringen uit de renaissance..., Middelburg is er klaar voor. Aanstaande vrijdag krijgt iedereen in de binnenstad de kriebels van de blues. Zie elders in deze krant. Wandelen Rammekenshoek Toegankelijk in de kazematten van Fort Rammekens zijn vondsten die in het verleden in en rond het fort werden gedaan tentoongesteld... PZC WEEKBLADEN faam vMfiïÖÉer Geen catwalk, rijen stoelen en een kopje koffie in de pauze maar een ontdekkingstocht met als doel: op zoek naar mode. Huize 's Hertogen bosch op de Vlasmarkt in Middelburg was af gelopen zaterdag tot de nok toe gevuld met een bewegend modespektakel. Modezaak Cot ton Country uit de Sint Janstraat in Middel burg tekende voor de organisatie van deze niet alledaagse combinatie van mode en historisch erfgoed. Rol verminderde De restaurateurs aan de Vlissingse - boulevards hebben samen, maar ieder op eigen wijze een Lentemenu samengesteld. Meer weten over deze culinaire topattractie Uitgebreide informatie elders in deze krant. de binnenplaats van Fort Rammekens. Ooit haast onneembaar, nu toegankelijk gemaakt voor een breed publiek gedurende zes dagen per week... Exposities Eieren zoeken hoort bij Pasen. De Faam/Vlissinger geeft alvast een voorzet. Meer weten Zie pagina 2. LIVE MU5IC In verband met Pasen dient kopij voor de editie van woensdag 15 april vervroegd aangeleverd te worden. Uiterste inlevertijd van materiaal voor: redactie is Donderdag 8 april 10.00 uur, advertenties is Donderdag 8 april 15.00 uur. faam/ Uttelstemrrulesluiiullgc E.GA. Diamantexpert G.IA. IJUM' MARKT 1 4381 E] VUSS1NGEK Tel. 0118-412605 WalstraatpromenadeVrijdag koopavond mekens: fort vol verrassingen Jaimy Labudzik is al zo'n tien jaar met hengel en aas langs de waterkant te vinden, ,,'s Winters aan de zee en 's zo mers ook wel in het kanaal", verduidelijkt hij. „Dan is er pa ling te vangen, in Engeland zullen we voornamelijk kabel jauw vangen". Het geheim voor een geslaagde wedstrijd is volgens Labudzik goed ma teriaal en een dosis geluk. „Je moet in ieder geval zorgen dat je materiaal goed is", legt de student van de Vlissingse visserijschool uit. „Een goede hengel, een goede molen en je moet van te voren natuur lijk genoeg onderlijnen kno pen. Je mag er niet aan den ken dat je daar in Engeland op het strand staat zonder on derlijnen". De deelnemers aan het World Junior Shore Angling Championship mo gen vissen met één hengel waaraan maximaal drie haken zitten. „Als de vis dichter langs de kust zwemt dan kan je met drie haken vissen", O Jaimy Labudzik is helemaal klaar voor het World Junior Shore Angling Championship in het Engelse Bridlington. FOTO JAAP WOLTERBEEK weet Labudzik. „Het is een kwestie van goed opletten. Als je buurman maar met één haak vist en de ene na de an dere vis het water uit haalt dan doe je er verstandig aan om ook met één haak te vis sen. De onderlijn is dan korter en je kunt verder uitgooien. En dan is het afwachten, kij ken of de vis wil bijten". De Vlissingse visser gaat naar de kampioenschappen in En geland als lid van een team. Samen met vijf andere jeugdi ge sportvissers maakt hij de overtocht. Joël Koppejan uit Veere is een van de teamle den die ook aan de wedstrij den mee doet. „Er wordt tij dens het kampioenschap ge keken naar de prestaties van het hele team en de individu ele deelnemers. Alle vissen die worden gevangen worden door de wedstrijdleiding ge meten en wie tijdens het kam pioenschap de meeste centi meters vis heeft gevangen is de winnaar", vertelt Labudzik. Overigens worden alle vissen die tijdens het toernooi wor den gevangen terug in de zee gegooid. Jaimy Labudzik wordt gesponsord door Cam ping Zuiderduin in Westkapel- le. „Ze hebben daar een klei ne hengelsportwinkel. Die hebben me een nieuwe hen gel en een hele nieuwe molen gegeven. Aan het materiaal kan het dus niet liggen. Het is alleen te hopen dat de vissen een beetje willen bijten daar in Engeland". Tijdens het kampioenschap worden er vier wedstrijden gehouden, allemaal in de avonduren. ,,'s Avonds heb je meer kans om iets te vangen", legt La budzik uit. „Dan gaat de ka beljauw azen en komen de vissen meer naar het opper vlakte. Ik heb gehoord dat het daar eigenlijk net zo vissen is als hier. Alleen daar ligt er kie zel op het strand in plaats van zand, maar dat zal voor ons wel niet zo veel uitmaken". Daniël van Blerkum (De Blau we Winkel) is één van de or ganisatoren. Hij vertelt: „De Nieuwe Burg is de hele week feestelijk versierd in de Paas- sfeer. Óp Paaszaterdag staan er bovendien zes partytenten en is er van alles te doen". Van de zes partytenten wor den er twee bemand door Van Blerkums collega's van De Cit adel en Scarpidoe. „Verder richten Kinderboerderij De Klepperhoeve en de scouting een tent in en is er een plaats je gereserveerd voor een bloemschikker. Die laat wat leuke Paasideëen zien aan het publiek. De laatste tent is voor het Middelburgs Instituut voor Kunstzinnige Vorming. Die sturen vier kunstschilders die ook iets gaan doen in Paassfeer", legt Van Blerkum uit. Voor kinderen is er een speciale eierwedstrijd met een hoofdprijs van honderd gulden. Wedstrijdformulieren zijn vrijwel overal op de Nieu we Burg verkrijgbaar. Vanaf vorige week is Fort Rammekens zes dagen per week te bezoeken. En daar mee wordt dit verborgen stuk je Walcheren toegankelijk voor een groter publiek. Ook vanuit Beve land is het fort makkelijk te be reiken. Als je tenminste een beetje richting gevoel hebt. "Ja, we horen wel van meer mensen die hier komen dat het be ter zou kunnen worden aan gegeven. Daar wordt aan ge werkt, aldus de heer Vasen, die met enthousiasme kan vertellen over het fort. Het da teert uit 1547 en het bijzonde re ervan is vooral dat het door een Italiaanse bouwheer is ontworpen. Tot midden zestiende eeuw werden er wel meer forten in ons land gebouwd. Maar die waren in het alge meen gebouwd met relatief hoge en dunne muren. Toen er oorlogen gevoerd gingen worden met .^mmmÊlim kanonnen, vol deden die lichte vestingwerken niet meer. Ze waren te makke lijk te nemen door de vijand. Vandaar dat er behoefte ont- stond aan zwaarde re verdedigingswerken met dikke aarden wallen en bas tions om geschut in en op te plaatsen. In Zuid-Europa had men in de zestiende eeuw al ervaring met dit soort forten. En het was de Italiaanse ingenieur Donato de Boni die werd be naderd om een fort te ontwer pen voor bescher ming van Sloe en Westerschel- de. Fort Ramme kens dus dat wel werd gezien als de sleutel van de Nederlanden in die tijd. Het fort onder Ritthem heeft in de loop der eeuwen uit breidingen en moderniserin gen ondergaan. Maar grote delen van dé oorspronke lijke bouw zijn nog intact. "Die vind ik eigenlijk zelf nog steeds 't meest interessant", aldus Bernd Vasen die geen moeite had om als Duitser het fort Rammekens op vredelie vende wijze onder zijn hoede krijgen. Hij gidst er vanaf vorige week mensen rond in opdracht van Staatsbosbeheer en het Ste delijk Museum van Vlissingen die in overleg het beheer voe ren over het fort en zijn mooie groene omgeving. Dat werd mede mogelijk dankzij de me dewerking van waterschap De Zeeuwse Eilan den. Bernd Vasengidst bezoekers door het fort en kan er met enthousiasme over vertel len. (fotografie Beppy Everaers Tot nu was was Fort Ramme kens al eerder in de zomer en kele dagen per week te bezoeken. Maar de openingstijden zijn flink uitge breid. Voor het eerst dit jaar van dinsdag tot en met zon dag. Afgesloten was tot op heden het omliggende terrein. Sinds vorige week mag je daar rondlopen. Er is door Staats bosbeheer een fraai stuk na tuur opengesteld, ongeveer zeventig hectaren groot. Het ligt rond het waterfort en er kan een route van vier en een halve kilometer worden gelopen. Maar voor natuur liefhebbers heeft ook het fort zelf het nodige te bieden. Er groeien zeldzaam geworden muurplanten en rondom het fort hebben zich de laatste ja ren steeds meer vrij zeldzame vogels gevestigd. De nieuwe bewoners dus van dit tussen Vlissingen en Sloe- gebied ingeklemde stukje na tuur. Dit natuurgebied, Ramme kenshoek genaamd, is eigen lijk nog vrij jong. Het ontstond na de oorlog na het afsluiten van een groot gat in de zeedijk bij het fort. Dat gat was een gevolg van de geallieerde bombardemen ten in 1944. Walcheren werd toen onder water gezet om de Duitsers er weg te krijgen. Bij het fort zelf is toen ook flink gevochten. Dat is 54 jaar na dato nog te zien. In de jaren 1940-1944 werd het fort door de Duitsers gebruikt voor luchtafweer. Bo men in het stukje loofbos waar de Duitsers een mitrailleur nest hadden, willen er nu nog amper groeien, omdat er veel beton in de bodem zit. En vlak na de oorlog werden er zware moto ren geplaatst om Walcheren droog te pompen. In maart 1946 werd het dijkgat gedicht en kort na de watersnood van 1953 is begonnen met het aanplanten van bos rondom de kreken. Vanaf heden heeft Staatsbos beheer het grootste deel van het bos toegankelijk gemaakt. Daarvoor is een oude wandel- brug hersteld. Hierdoor kan men nu via het fort, over de wallen het bos bereiken, en andersom. Die wallen dateren uit de tijd van Napoleon. Ook weer een pe riode dat er flink aan het fort werd gebouwd. In het jaar 1809 bij voorbeeld werd opdracht van Oplage: 51.450 ex. Uitgave: Uitgeverij Provinciale Zeeuwse Courant b.v. Exploitatie: Ch. van den Oosterkamp (0113) 273000 Privé (0118) 417802 Administratie: PZC Oost-Souburgseweg 10, postbus 18, 4380 AA Vlissingen. Advertentieverkoop: Jerry Tupanwel (0118) 484316 (privé (0118) 615044). Johnny Saija (0118) 484312 (privé (0118) 418686). A. Lammers-Van Otterdijk (0118) 484313 (privé (0118) 640277). Redactie: Ad Hanneman, (0118) 484275 en Joep Bremmers (a.i.), (0118) 484276 Redactie-adres: Postbus 18, 4380 AA Vlissingen fax. nr.: (0118) 472404 Bezorging: 0800-0231231 Druk: Wegener Nieuwsdruk Zeeland, Postbus 18, 4380 AA Vlissingen. Druktechniek: offsetrotatie. Sluitingstijd: advertenties maandag 12.00 uur PZC, Oost-Souburgseweg 10. Postbus 18, '4380 AA Vlissingen, tel. (0118) 484000 Faam/Vlissinger maakt deel uit van de Zeeland Combinatie huis-aan- huisbladen in Zeeland. Totale oplage: 180.947 ex. In de grote hal van het monu mentale pand van het Zeeuws Genootschap werd het publiek verwelkomd door twee muzikanten onder de naam Picknick en Kaasmant en een tableau vivant van vier modellen in zwart-wit kleding. Met een 'reisgids' in de hand was het de bedoe ling om de vele kamers, zol der, kelder, hal en tuin zelf te gaan zoeken. Niet alleen van wege de fraaie ruimten en hun geschiedenis maar om steeds een groepje modellen te volgen gestoken in steeds wisselende outfits. Het bleek dus een kwestie van wandel schoenen aan en lopen, klim men en dalen. En dat drie uur lang! Iedere kamer was ingericht met mode-artikelen. In vitri nes lagen sieraden van ont werpster Gerjanne Wiersum. In de kelder, waar nog een oude brandkast uit het begin van deze eeuw stond, geïn stalleerd door de bank van de familie Hondius, lagen in kluiskistjes zijden lingerie setjes. De zolder, waar de restauratie werkzaamheden nog in volle gang waren, was gevuld met 'wasgoed'. Ka toenen lange onderbroeken, ochtendjassen en badgoed vormden het decor waar mo dellen linnen kleding toon den van de Nederlandse ont werpster Nanda Gasseling. Het publiek dat in het begin van de tocht nog wat onwen nig door het gebouw doolde werd begeleid door een om roeper Evert Wiersum. Met een megafoon in zijn hand stuurde hij het publiek op di- rectieve toon naar de plaat sen waar op dat moment kle ding geshowd werd. „Er zijn nu modellen op de zolder", klonk het door het hele pand. Of: „In de tuin zijn op dit mo ment regenjassen". En daar ging de meute weer. Was men net hijgend de zolder op geklommen konden de kra kende trappen weer afge daald worden. Gelukkig bleek de mode- tocht ook een aantal versna peringen te bevatten, want zo meldde de handleiding: 'rei zen maakt hongerig en dor stig'. Brasserie de Huifkar, de vaste uitbater van Huize 's Hertogenbosch, was de uit daging aangegaan om hapjes Een ongewone modeshow in Huize 's-Hertogenbosch. en drankjes te verzorgen pre cies in de kleuren van de ge toonde kleding en de verschil lende ruimten. „Geen gemak kelijke opgave", verklaarde de chef de cuisine. Het publiek liet het zich smaken. In de gro te hal had Ton Smout van Ton's Brillenmode zich geïn stalleerd en voorzag de mo dellen van brillen. Ook hij bleek vakkundig in staat om bij iedere outfit de passende bril te vinden. De muzikanten Picknick en Kaasmant reisden met de mo dellen en het publiek mee naar de verschillende ruimten. Op de zolder maakten zij met klankschalen langgerekte to nen, in de suite meer romanti sche muziek uit de Barok tijd en in de tuin werd een polka ingezet. De modellen lieten zich schuchter verleiden tot een dansje. De sfeer kwam er na verloop van tijd goed in en het publiek bleek tijdens de ontdekkingstocht enthousiast. „De mensen moesten in het begin even wennen aan het feit dat het. ze niet zomaar FOTO JAAP WOLTERBEEK voorgeschoteld werd", ver klaarde Sanny Leijnse, eigena res van Cotton Country. En vervolgde: „bij een 'normale' modeshow met plankier ga je lekker zitten en komt de mode aan je voorbij, voor deze mo de-presentatie werd er een be roep gedaan op ieders gevoel van avontuur. Voor ons was het de spannende vraag of wij het publiek konden mobilise ren maar dat is zeer goed ge lukt", zegt ze na afloop met een moe maar zéér voldaan gevoel. in Napoleon zestiende achttiende eeuwse bebou wing op de bin nenplaats ges- loopt. Er kwamen voor die tijd moderne kazematten voor in de plaats. Bernd Vasen vertelt: "En aan de landzijde werden extra wallen aangelegd. Na het ver trek van de Fransen verloor fort Rammekens zijn militaire functie". Jarenlang was het fort vervolgens opslagplaats en het werd deze eeuw jarenlang gebruikt voor de kweek van cham pignons. Na 1970 raakte het in ver val. Niettemin is er nog heel wat te zien. Dat hebben we dan weer te danken aan de soliede bouw uit de zestiende eeuw en later ook door Napoleon. Want dankzij het gebruik van eersteklas materialen uit die tijd zijn grote delen nog intact. De renaissance hoofdpoort bijvoorbeeld. Het hoofdbastion met zijn im posante gewelven en de zij bastions met de plaatsen waar in de zestiende eeuw deels overdekt het geschut stond opgesteld. De oorspronkelijke functie verloor Fort Rammekens ei genlijk al vijftig jaar nadat het werd gebouwd. We zeiden het al: het fort werd gebouwd als sleutel voor de Nederlanden en als plaats vanwaar de havens van Ant werpen en Middelburg kon den worden gecontroleerd. Met de Nederlandse opstand tegen het Spaanse bewind en de val van Antwerpen, ver plaatste de economische en politieke macht van Vlaande ren naar de ste den in Holland. Daarmee was de rol van fort Rammekens tweederangs geworden. Stra tegisch had het fort weinig be tekenis meer. Wel was het daarna de plaats waar grotere VOC-schepen vertrokken voor hun reizen naar de Oost en de West. En ook zeelieden die een besmet telijke ziekte hadden opgelo pen werden er in qua rantaine gezet. Aan het eind van de achttien de eeuw werd er zelfs een hospitaal gebouwd in fort Rammekens. De afgelopen jaren zijn er aar dige vondsten in en rond Fort Rammekens gedaan. Veel aar dewerk bijvoorbeeld. Het is terug te vinden in de vi trines die het museum van Vlissingen heeft ingericht in de kazematten van het fort. En ook kan men er informatie krijgen over de bijzondere muurplanten die er groeien. Over de natuur ook. En wie de wandeling rondom het fort maakt, krijgt informa tie dankzij een folder waarin de wandelroute wordt be schreven. Weer een stukje Zeeland dus dat uit de vergetelheid is en wordt gehaald. Het fort sluit zijn poorten pas weer in november. U kunt er terecht van dinsdag tot en met zondag van 13.00 tot 17.00 uur. En ook eerste en tweede paas dag staan de poortdeuren wa genwijd open. 10 -11 en 12 april a.s. unplugged flÖMBRÊÏÏc Mexicaans/Argentijns restaurant 9eddewijkstraat 17 -19 Middelburg - 0116-6411ÖÖ

de Faam | 1998 | | pagina 1