Grootse autoshow op Miro-terrein Vlissingen B&O-boot legt aan in Vlissingen avontuur 'v m i\Jm i »i-w10en11 april kijken en doen zeelandhallen goes BOEKINGEN: 0113-221020 De Babbelaar in Zoutelande is klaar voor seizoen Schoolkinderen maken stranden schoon Pension eetcafé Dorpzicht heeft nieuwe eigenaar Geslaagd euro-symposium Paashaas te gast in centrum Middelburg P fj R T 4 PASEN n "J A nn 11 PUMA STREET wedstrijden, inschrijven tijdens evenement Open: Vrij. 12.00 tot 20.00. - Zat, fZon./Ma. 10.00-18.00 u. voorverkoop f50 - per spronq Traditiegetrouw staat het Vlissingse Miro-ter rein maandag 13 april (Tweede Paasdag) volle dig in het teken van de gebruikte auto. De Wal- cherse merkendealers, verenigd in het ADC (Auto Dealer Council) houden daar van 10 tot 17 uur hun jaarlijkse Paasshow. Ook dit jaar presenteren de dealers ongeveer vijfhonderd extra scherp geprijsde occasions. Pension eetcafé Dorpzicht op het Dorpsplein in Koudekerke is van eigenaar veranderd. Sinds vorige week zwaaien Mischa en Sandra Nas uit Biggekerke er de scepter. De kersverse uitba ters hebben het boven de zaak gevestigde pen sion nieuw leven ingeblazen. Ondernemers mogen de invoering van de euro niet onderschatten. Zij krijgen hun handen vol aan allerlei bedrijfsmatige omzettingen die met de invoering hebben te maken. Die conclusie werd getrokken op het symposium 'Euro, vraag en antwoord' dat onlangs werd gehouden in Hotel Britannia watertoren in Vlissingen. Zo'n vijfhonderd geïnteresseerden namen vori ge week donderdag (2 april) een kijkje in de Bang Olufsen Cruiser die voor één dagje aan legde in de Vlissingse Binnenhaven. Gastheren waren de Midden-Zeeuwse B&O-dealers Heme- laar Audio/Video uit Vlissingen, Expert Kam perman uit Middelburg en Van den Berg uit Goes. Wat Piet van de Vreugde van bakkerij en lunchcafé De Bab belaar uit Zoutelande betreft mag het sei zoen beginnen. Twaalf weken is hij in de weer geweest om zijn zaak te verbouwen. Het etablissement is aanmerkelijk groter geworden en voorzien van een nieuw fris in terieur. Op de stranden van Cadzand tot Schiermonnik oog gaan donderdag 23 april bijna vierduizend leerlingen van basisscholen deelnemen aan de Landelijke Strandschoonmaakdag. Woensdag 8 april 1998 FAAM/VLISSINGER 13 De verkooptentoonstelling is bedoeld om mensen die op zoek zijn naar een gebruikte auto de kans te geven een up to date vergelijking te maken. Nagenoeg alle bestaande merken zijn vertegenwoor digd en ook de prijzen lopen sterk uiteen tijdens deze ze vende Paasshow. Hans Dijk- wel, voorzitter van ADC Wal cheren: „De samenwerking tussen de dealers leidt natuur lijk tot een uitgebreide selectie van gebruikte auto's. Dat de prijzen, speciaal voor de gele genheid, extra scherp zijn, spreekt voor zich". Behalve met de verkoop van de ten toongestelde occasions hou den de dealers zich Paas maandag ook bezig met het taxeren van eventueel in te ruilen auto's. „Dat gebeurt aan de hand van het zoge naamde Auto Taxatie Sys teem", legt Dijkwel uit. Met behulp van dit gecomputeri- Sinds jaar en dag staat pen sion eetcafé Dorpzicht in Kou dekerke bekend om zijn verfijn de keuken. „Dat willen we ook zo houden", vertelt eigenaar Mischa Nas. „Vanuit de hele omgeving komen klanten naar ons toe omdat ze de gerechten die wij serveren zo waarderen. Daar veranderen we dan ook niets aan". Sandra en Mischa Nas waren al enige tijd op zoek naar een eigen zaak. Mischa Nas werkt al jaren in de horeca en zag zijn kans schoon toen de zaak in Koudekerke hem te koop werd aangeboden. „Het is een zaak met een heel goede naam en bovendien op een gunstige locatie", doet Nas uit de doeken. „In januari hoorde ik dat de zaak te koop was en na even te hebben nagedacht hebben we het bedrijf gekocht. De laatste weken hebben we samen met de vorige eigenaar de zaak door en door leren kennen". Op de menukaart van pension eetcafé prijkt naast verschillende vis- en vleesge rechten de specialiteit van het huis: vleesschotel Dorpzicht. „De vorige eigenaar Kees Blom is daar mee begonnen", vertelt Nas. „Het is een gerecht met varkenshaas die op een speciale manier is bereid. Hoe precies vertel ik natuurlijk niet maar de specialiteit van het huis blijft gewoon op de kaart". De grootste verande ring die Sandra en Mischa Nas hebben doorgevoerd is de her opening van het pension. Bo ven de zaak zijn zes tweeper soons kamers. „Het pension was al een aantal jaren dicht", weet Nas. „We hebben de ka mers opgeknapt en ook het pension gaat nu weer open". Pension eeetcafé Dorpzicht is zes dagen per week geopend. Alleen op dinsdag is de zaak gesloten. 1 2 3 10 15 Omschrijving horizontaal: 1.waterkering 4.onderdompeling 7.bergweide 10.kleur 12.bloem 14.voertuig 15.muzieknoot 16.kerkelijke viering 19.oude lengte maat 20.ontvangtoestel 22.gevlochten draad 24.voorzetsel 25.honingdrank 27.rund 28.tijdmaat 29.deel van het jaar 31.soort brood 33.gewicht 34.waterkant 35.deel van een schip 37.dronken 39.roeispaan (mv.) 40.sneeuwstorting 41.water in Utrecht 42.moed 44.onderdeel in een voertuig 45.schreeuw 46.wig 48.pakken 50.onderricht 51.grappenmaker 53.plezier 54.drinkgelegenheid 55.metalen stang 57.bovenlijf 59.voorzet sel 60.onderaardse afvoerkanalen 63.familielid 65.gezang 67.omdraaien 68.rivier in Duitsland 70.onbepaald voornaam woord 71.een zekere 72.lof Omschrijving verticaal: 1.uitgedroogd 2.putemmer 3.persoonlijk voornaamwoord 4.slaapplaats 5.deel van een tekst 6.aanwijzend voornaam woord 7.bijwoord 8.verdriet 9.hoenderras 11.scheepsbouwer 12.pausennaam 13.bouwland 14.waterdamp 17.tocht 18.kle dingstuk 21.vermaak 23.zich verplaatsende personen 25.dwaas 26.eind 28.alleen bestaand 29.nekhaar bij dieren 30.splitsen 32.viskorf 33.vreemde munt 34.bron 36.toiletgerei 38.korte tijd 43.vurig 44.opschudding 47.lusthof (lit.) 49.hedendaags 50.zeer langzaam (muziek) 52.tentoonstellingsgebouw in Amsterdam 54.bekeuring 55.metalen wig 56.zeil 57.delfstof 58.voorzetsel 59.iep 61.watering 62.zoogdier 64.vlaktemaat 66.voegwoord 69.lidwoord Er ontstaat de naam van een provincie wanneer u de letters uit de hokjes met de volgende nummers in de juiste volgorde plaatst: 1.7.12.16.35.45.48.53.60.71. De oplossing van de puzzel uit de Faam/VliSsinger van woensdag 1 april luidt: Friesland. seerde taxatiesysteem weten de verkopers, na invoering van kenteken en kilometer stand, in no-time de gemid delde inruilprijs van een auto. Deze gemiddelde prijs wordt vervolgens aangepast aan de staat van onderhoud en even tuele accessoires die zich in de wagen bevinden. Deze ma nier van waardebepaling wordt sinds 1995 door steeds meer autobedrijven gebruikt. „Het is een eerlijke manier om een inruilprijs vast te stellen", weet Dijkwel uit ervaring. „En ook de klant kan er zeker van zijn dat hij nooit te weinig krijgt voor zijn auto". Om de verkoop van de auto's in één dag rond te krijgen is er een stand van Assurantie Plus uit Breda aanwezig op de Paas show. „Zij regelen, nog dezelfde dag financieringen en verzekerin gen", vertelt Dijkwel. „Zo kan de koop in één dag geregeld zijn". Tijdens de vorige zes Paasshows was gezelligheid troef. Vooral als Tweede Paasdag werd opgeluisterd door een heerlijk voorjaarszonnetje. Maar omdat de weergoden niet altijd meewerken hebben de dealers het Middelburgse Hotel Arneville gevraagd om de inwendige mens 'overdekt' te verzorgen. In de tent kun nen bij een glaasje of kopje koffie natuurlijk ook zaken ge daan worden. De Paasshow van 1998 is overigens groter dan die van vorig jaar. Dijk wel: „Dat komt omdat Nissan- dealer Auto Sturm uit Sint Laurens dit jaar is toegetreden tot ADC Walcheren. Dat zijn toch weer een stuk of veertig auto's extra die je dan kunt aanbieden". Naast Auto Sturm doen nog twintig Wal- cherse merkendealers mee aan de Paasshow. De parate kennis over de naderende euro werd getoetst tij dens het symposium in Vlissingen. Hans Knuyt, voorzitter van de winkeliersvereniging in Vlissingen heeft zijn antwoord klaar. De gezamenlijke Rabobanken op Walcheren en Noord-Beve land hadden dat symposium georganiseerd. Ruim tweehonderd onderne mers uit de toeristische sector en het midden- en kleinbedrijf waren naar Vlissingen geko men om de diverse specialis ten van de bank te beluiste ren. De eurogevoeligheid bin nen het bedrijf en allerlei an dere praktische zaken zoals prijskaartjes in de overgangs fase, het omzetten van de loonadministratie en het aan passen van de kassa's pas seerden de revue. Tijdens een Euroquiz werd daarnaast de parate kennis van de onderne mers getoetst. De Raboban ken spraken na afloop van een geslaagde opzet en een uitste kende opkomst. De paashaas en zijn hulpen komen zaterdag 11 april naar Mid delburg. Daar zullen onder begeleiding van het duo Piep en Kras met de zomerbus van Carlier door de straten van het cen trum toeren en de kinderen van het winkelende publiek verras sen. De jeugd kan ook meetoeren met de paashaas. De vertrek tijden van de bus zijn elk uur tussen 11 en 15 uur, behalve om 13 uur. Dan moet de paashaas een dutje doen. De bus vertrekt in de buurt van de Markt. De paashaas is in Middelburg op uit nodiging van de Stichting Evenementen Middelburg. „Een flinke opkomst", beves tigt Aart Schram van Heme- laar AudioA/ideo. „Terwijl de locatie dit jaar ei genlijk niet eens zo gunstig was. De boot legde aan in de Twee de Binnenhaven, dus behoor lijk uit de route. Toch kwamen veel mensen, misschien ook wei door het mooie weer, op de fiets naar het schip". Daar konden oude en nieuwe B&O-snufjes bewonderd wor den. Schram: „Het bovendek was bijvoorbeeld ingericht als Dolby Surround zaal. Hier werd een film gedraaid over een Ierse dansgroep. Dan merk je dus echt de voor delen van het systeem: het is alsof je er zelf bij bent terwijl ze optreden". Maar ook op de andere ver diepingen van het schip wa ren complete demonstratie opstellingen te bewonderen. Schram: „Bang Olufsen doet dat zo eens per twee jaar om de nieuwe producten te introduceren. Niet altijd met zo'n cruis eschip erbij, hoor. We hebben bijvoorbeeld ook wel eens een muziekavond gehad waarop mensen konden experimente ren met de verschillende mo gelijkheden. Op zo'n manier maak je toch het beste kennis met een be paald product". Het Bang Olufsen Schip lag vorige week eventjes in de Vlissingse Binnenhaven. De Babbelaar aan de Langstraat in Zoutelande is van boven tot beneden op de schop geweest. „In het kort hebben we de bakkerij naar achter verplaatst. De bakkerij is nu winkel geworden en de oude winkel hebben we bij de lunchroom getrokken", legt Van de Vreugde uit. Piet en Marie van de Vreugde zijn sinds vier jaar eigenaar van de zaak die de vader van Piet in 1946 is begonnen. „Mijn vader is vlak na de oorlog be gonnen met de bakkerij. Zelf sta ik ook nog iedere nacht in de bakkerij. Ik ben wat je noemt van huis uit bakker, maar dan wel met wat meer horeca-gevoel". Specialiteit van de bakkerij zijn de harde broodjes. In het hoogseizoen gaan er in het weekend dage lijks zo'n drie- tot vierduizend broodjes over de toonbank. „Er zijn natuurlijk veel Duitse toeristen in Zoutelande en die zijn gek op harde broodjes. We maken ook nog vijf soor ten Duitse brood. Daar heb ben we nu een speciale Duitse oven voor gekocht". Niet alleen de bakkerij van Van de Vreugde is vernieuwd. De lunchroom is uitgebreid van twintig naar zesenvijftig zitplaatsen. De klanten van De Babbelaar hebben keuze uit dertien verschillende soorten belegde baguettes en tien soorten gebak. Alle lekkernij en op de menukaart van De Babbelaar worden in de eigen bakkerij gebakken. „We heb ben bijvoorbeeld ook koffie compleet. Dat bestaat uit een kannetje koffie en vier kleine gebakjes. Je kunt dan van ver schillende gebakjes proeven zonder dat je echt veel moet gaan eten". De reacties die Van de Vreugde op de verbou wing van zijn zaak krijgt zijn positief. Een dame uit Middel burg komt op aanraden van haar vriendin eens een kijkje nemen in de nieuwe zaak. „Enig", roept ze bij binnen komst uit. „Wat een ruimte en toch is het nog steeds gezel lig". Voor bakker Piet van de Vreugde klinkt de reactie als muziek in de oren. „Daar was het allemaal om te doen", zegt hij opgelucht. „We kun nen er nu weer tegenaan. Laat het seizoen maar komen. Maar nu ga ik eerst nog even slapen, want vannacht moet er weer gebakken worden". Competitie voor dorpen en steden Entente Florale Nederland heeft de aanmelding opengesteld voor dorpen en steden die in 1998 willen meedoen aan de na tionale competitie van de Entente Florale. De winnende stad en het winnende dorp worden ingeschreven voor de internationale Entente Florale competitie in 1999. Hieraan doen de winnende dorpen en steden uit tenminste tien Europese landen mee. De Entente Florale heeft zowel nationaal als internationaal tot doel het onder de aandacht brengen van het belang van goede groenvoorzieningen voor een aangename leef- en werkomge ving en voor de toeristische aantrekkingskracht van een ge meente. Het deelnemende dorp of de deelnemende stad moet verschillende typen groenvoorzieningen bezitten, van natuurlijk tot cultuurlijk groen. Deze dienen in een goede staat van onder houd te verkeren. Bepalende elementen daarbij zijn ruimtelijke inrichting, kwaliteit van de beplantingstypen en de indeling van het groen in relatie tot de omgeving. Nederland veiliger Nederland is veiliger geworden. Het aantal misdrijven is ge daald van 1,5 miljoen in 1994 naar 1,4 miljoen in 1996. Het ge voel van veiligheid is gelijk gebleven: een ruime meerderheid, namelijk 71 procent van de Nederlanders voelt zich nog steeds veilig. Dit staat in de Integrale Veiligheidsrapportage 1998 (IVR 1998), die staatssecretaris Kohnstamm van Binnenlandse Zaken vandaag aan de Tweede Kamer heeft aangeboden. De IVR f998 is een vervolg op de rapportages van 1993, 1994 en 1996 en be vat gegevens over de jaren 1996 en 1997. Met name in de vier grote steden is de veiligheid toegenomen. De criminaliteit is hier gedaald van ruim 321.000 geregistreerde delicten in 1994 tot ongeveer 251.000 in 1996. Dat is een ver mindering van 70.000 delicten. Vooral de geweldsmisdrijven, vernieling en openbare orde misdrijven en verkeersmisdrijven zijn gedaald onder het niveau van 1994. De daling van het aan tal diefstallen is opmerkelijk. Deze zijn zelfs afgenomen tot on der het niveau van 1990. Ook het gevoel van veiligheid van de inwoners van de vier grote steden is toegenomen. Voelde in 1995 ruim 66 procent van de inwoners zich veilig, in 1997 is dat gestegen tot 69 procent. Het zijn vooral de vier grote steden ge weest die de lokale onveiligheid systematisch hebben aange pakt. „Een veiliger samenleving is dus maakbaar", aldus de staatssecretaris. De ontwikkelingen in de gemeenten met 20.000 tot 50.000 inwoners, zoals op Walcheren, verlopen iets minder gunstig. In 1994 werden hier in totaal nog ruim 264.000 misdrijven gesignaleerd, in 1996 266.500. De criminaliteit in de ze gemeenten is dus met nog geen één procent toegenomen. Vooral het aantal mishandelingen, bedreigingen en verkeers misdrijven is gestegen. Alleen het aantal diefstallen zonder ge weld is afgenomen. Overigens is het aantal mensen dat zich veilig voelt in deze gemeenten gelijk gebleven. Als een onderscheid wordt gemaakt naar soorten misdrijven dan valt op dat het aantal vermogensmisdrijven, zoals diefstal zonder geweld, flink is afgenomen, namelijk met veertien pro cent. Daarentegen heeft een stijging plaatsgevonden van ver nieling en openbare ordemisdrijven (dertien procent) en ver keersmisdrijven (twaalf procent). Ook het aantal geweldmisdrij ven, waaronder mishandeling en bedreiging, is ten opzichte van 1994 met vijf procent toegenomen. In een aantal gemeenten is de drugsoverlast afgenomen. Zo blijkt uit gegevens dat van de zeven buurten waar in 1996 spra ke was van ernstige drugsoverlast, in zes buurten zoals de bin nenstad van Terneuzen, een afname zichtbaar wordt. Dit komt vooral door de uitbreiding van de bestuurlijk-juridische moge lijkheden, zoals bijvoorbeeld de mogelijkheid van het sluiten van drugspanden door Burgemeester en Wethouders. Ook hier werpt het op lokaal niveau ingezette integrale drugsoverlastbe- leid zijn vruchten af. De veiligheidsbeleving en de waardering voor de woonomgeving zijn in de zeven buurten gelijk geble ven. In Terneuzen Binnenstad zijn de veiligheidsgevoelens en de leefbaarheid zelfs toegenomen. Nieuw jasje MosselKrokantjes Zeeland's Roem, Nederland's meest toonaangevende merk voor mosselen, introduceert iets nieuws: MosselKrokantjes Mexicaans en MosselKrokantjes Kerrie-Knoflook. Twee nieuwe varianten gebakken mosselen die naast de traditionele variant Naturel op de markt komen. Voorgebakken mosselen met een krokant paneerlaagje worden al jaren door Roem van Yerseke BV, fabrikant van Zeeland's Roem producten, als diepvriesproduct op de markt gebracht, maar nooit eerder onder het merk Zeeland's Roem en nooit eer der in drie verschillende smaken. Voor de nieuwe diepvries MosselKrokantjes worden alleen maar eerste kwaliteit mosse len van Hollandse origine gebruikt, die zich qua smaak duidelijk onderscheiden van buitenlandse mosselen. Daaromheen gaat een laagje paneermeel al naar gelang de smaak voorzien van een bijzondere kruidenmix. De MosselKrokantjes van Zeeland's Roem zijn simpel te berei den. Maximaal vier minuten in de frituurpan of tien minuten in een voorverwarmde oven en klaar. Ze zijn heerlijk als borrel hapje, met op brood, toast of stokbrood, als lunch of als hoofd gerecht met bijvoorbeeld salade en frites. MosselKrokantjes zijn voorlopig alleen nog verkrijgbaar in een één kilogram verpakking. Later volgen naar alle waarschijnlijk heid ook nog kleinere eenheden van 250 gram. Zeeland's Roem is vooral bekend van de verse mosselen en mosselconserven, waarmee het in Europa een toonaangevende positie inneemt. „We hebben daarnaast ook bewust gekozen voor een beleid dat zich richt op het ontwikkelen van conve nience producten waarmee we andere, vaak ook jongere doel groepen aanspreken", aldus marketing manager Aad Rijgers- berg. „En bovendien willen we hiermee veel meer zogenaamde mosselconsumptiemomenten in het jaar creëren en laten zien dat er ook in de periode dat er geen verse mosselen verkrijg baar zijn er heerlijke alternatieve gerechten voorhanden zijn. Het vorig jaar geïntroduceerde MosselMenuutje, een roerbak gerecht met mosselen, was daar al een voorbeeld van en dat vervolgen we nu dus met de nieuwe MosselKrokantjes". Onder leiding van de leerkrach ten worden de stranden ont daan van zwerfvuilafval. De Stichting Nederland Schoon te kent voor de organisatie van deze dag die voor het zevende achtereenvolgende jaar wordt gehouden.De actie maakt deel uit van een project waarin kin deren uit groep zeven en acht van het basisonderwijs aan de hand van het boekje Sporen in het zand.... de weken vooraf aan de schoonmaakdag van al les te weten zijn gekomen over wat er allemaal te beleven valt aan de kust. Naast leren van wetenswaardigheden komt ook de keerzijde van de medaille aan de orde, de vervuiling op stranden. Ter afsluiting van het project zullen kinderen op don derdag 23 april tussen 13.30 en 15 uur naar de stranden trek ken om zwerfvuil op te ruimen. Het zwerfafval in het voorjaar is doorgaans het gevolg van de vele stormen die zijn geweest. Het afval is voor het grootste deel afkomstig van schepen. Sp% a J A DACCM Jk /N A nilM. otbccv Meer dan 35 activiteiten voor jong en oud, demo's en Programmaboekje op aanvraag verkrijgbaar vriifvai crAn niviNfi «UAim nn I I T S Ml R SOCCER U/CM CM nrtrfcl» TOEGANG 10,-p.p. Ter plaatse^ per sprong" Mischa Nas, de nieuwe eigenaar van pension eetcafé Dorp zicht. FOTO JAAP WOLTERBEEK Hans Dijkwel: „De klant kan er zeker van zijn dat hij nooit te weinig krijgt voor zijn auto". FOTO JAAP WOLTERBEEK BANG OLUFSEN Bakker Piet van de Vreugde voor zijn vernieuwde zaak. FOTO JAAP WOLTERBEEK MOBdfr—BJt- JtedftRMo ftxsdKfe: «i Aatfatt aass &5Saï!i'M:

de Faam | 1998 | | pagina 13