Zeeuwse schoonheid dingt mee naar felbegeerd kroontje Middelburgse bluesroute met internationale toppers KQüMar EI tWolc6en& 4 april i faam/v Buurtbewoners knappen speeltuin op zie verder in deze krant c 0111-454141 kettalanka MOONLIGHT SHOPPIK Gemak op de zaterdagavond VERVROEGDE AFSLUITING Account-manager WOENSDAG J APRIL 1998 JAARGANG 100 - NUMMER 14 De VAB fotograaf voor de mooiste trouwreportage FOTO VERSCHOORE WEKELIJKS HUIS AAN HUIS OP GEHEEL WALCHEREN De binnenstad van Middelburg is vrijdag 10 april helemaal blues. Niet minder dan twintig bands spelen 's avonds in evenzoveel café's. Absolute top is 'de Amerikaanse violiste Lamatrice McQueen. Zij speelt in Elektro met haar The JP Band. Met ingang van zaterdag 4 april zijn alle Konmar Superstores op zaterdag geopend tot 20.00 uur! w Nico Ter Linden Het Verhaal Gaat... DE VRIES COMMUNICATIE CENTRUM Zierikzee PZC WEEKBLADEN f aam er Kent u ze ook, die lijsten met aan mekaar ge schreven woorden, waar iemand die geen Zeeuws praat, niks van bakt en waar je als ge boren Zeeuws zelfs nog moeite mee hebt? Aol- an (af en toe) wordt er een in mijn handen ge douwd. Ik heb er nu al drie. Boven de een staat 'onze Zeeuwse taal', boven de ander 'zeg het op zijn Nederlands' en boven de derde 'woor denquiz'. Alle drie beginnen ze met 'tektuus- goord', twee eindigen op 'noemoejopouwe', een op 'teideneledaggerehend'. Jan Zwemer Nog drie nachten slapen en het is zover. De Middelburgse Chiara Lantai (21) zal zich waar moeten maken voor het alziend oog van een kritische jury tijdens de Miss Holland verkie zing die zaterdag 4 april op de buis verschijnt. Negen beeldschone deernen zullen strijden om de titel, de kroon en vorstelijke aandacht. Vol gens 'kenners' maakt 'onze' Zeeuwse een goe de kans. ...omdat de selectie procedure eigenlijk al achter de rug was ging ik ervan uit dat het niks geworden was... ...misschien als ik zaterdag echt voor de jury sta dat ik dan meer een competitie gevoel krijg... ...toen ik vijftien was dacht ik 'als ik achttien ben doe ik ook een keer mee... BINNEN GOES In verband met Pasen dient kopij voor de editie van woensdag 8 april vervroegd aangeleverd te worden. Uiterste inlevertijd van materiaal voor: redactie is Donderdag 2 april 10.00 uur, advertenties is Donderdag 2 april 15.00 uur. De kinderen die in de buurt van de Nieuwe Vlissingseweg in Middelburg wonen hoeven zich niet meer te vervelen. Door ouders en an dere buurtbewoners is de speeltuin ter hoogte van Abeele opgeknapt. Het initiatief vanuit de burgerij is door de gemeente Middelburg be loond met een 'Abeeltje', deze boom is vorige week door de buurtkinderen in de grond gezet. De speeltuin is uitgebreid, veiliger gemaakt en nu maken de buurtbewoners nog plannen om de grauwe grijze bunker van frisse kleuren te voorzien. Bunker ELBUftG VLISSINGEN E2 Walstraat 109-1 II. 0118-414081 0 Schutterstraat Maar er is meer. Top van ei gen Zeeuwse bodem bijvoor beeld. Het Schuttershof biedt maar liefst twee bands aan. 's Avonds speelt de Scalend Blues Brothers in dat café en voor het nachtconcert zijn The Juke Joints uitgenodigd. Tympaan heeft de pianovir tuoos Mr. Boogie Woogie uit genodigd en buurman Brooklyn zet de Amsterdam se topformatie The Bluesfac- tory op de planken. Veel pianowerk is ook te horen in Seventy waar Piano Peet 'the blues' tracht op te wekken en in Liberté speelt Nightlife. In Bar American gaat het er wat heftiger aan toe. Daar komt Desoto, pubrock in de stijl van Dr Feelgood. Dragline daartegenover doet het wat rustiger aan in The Duke. Café Solo op de Dam wordt het decor op die goede vrij dag voor de Belgische band Blues Treat, één van de twintig orkesten tijdens de Middel burgse Bluesroute. FOTO HELEN PLOEG Chilly Willy en Blues Treat onder aanvoering van zange res Helen Ploeg zijn te gast in Miller Time. Eén van de grootste Belgi sche talenten in België is on getwijfeld de formatie Fred The Healers die is te belui steren in Rockdessert en lief hebbers van verfijnd harmo- nicawerk kunnen terecht in De Herberg waar de Regula tors musiceren. Gedreven als altijd zal de band Champagne Charlie voor eigen publiek Desafina- do op de kop zetten met ge dateerde blues uit de jaren dertig tot vijftig. Eén van de grootste heden daagse blues zanger en lied jesschrijver, Michael de Jong, is te zien in De Mug met veel werk van zijn nieuw cd en traditionele Mississip- pi-blues is te horen in het Hart van Middelburg waar de Amerikaanse zanger/drum mer Calvin Jackson met de Mississippi Bound op het po dium staan. Memories heeft de Bulldose Blues Band uitgenodigd en het is inmiddels traditie ge worden dat Big Bo en Mr Bas hier hun nieuwe cd komen voorstellen. La Blusa laat de gasten van La Pampa genieten en in De Tropen is een van de toppers van de hedendaagse Neder- blues uitgenodigd, namelijk Free Easy. Kaarten voor de bluesroute in Middelburg zijn verkijg- baar bij de VVV. IMIEUW Deel 2, Marcus en Matheüs paperback 39,50 B ijK K E R BOlEKEN Walstraat 94, Vlissingen zoekt een Affiniteit met reclame, RR., journalistiek en/of grafisch sssss Oplage: 51.450 ex. Uitgave: Uitgeverij Provinciale Zeeuwse Courant b.v. Exploitatie: Ch. van den Oosterkamp (0113) 273000 Privé (0118) 417802 Administratie: PZC Oost-Souburgseweg 10, postbus 18. 4380 AA Vlissingen. Advertentieverkoop: Jerry Tupanwel (0118) 484316 (privé (0118) 615044). Johnny Saija (0118) 484312 (privé (0118) 418686). A. Lammers-Van Otterdijk (0118) 484313 (privé (0118) 640277). Redactie: Ad Hanneman, (0118) 484275 en Joep Bremmers (al), (0118) 484276 Redactie-adres: Postbus 18, 4380 AA Vlissingen fax. nr.: (0118) 472404 Bezorging: 0800-0231231 Druk: Wegener Nieuwsdruk Zeeland, Postbus 18, 4380 AA Vlissingen. Druktechniek: offsetrotatie. Sluitingstijd: advertenties maandag 12.00 uur PZC, Oost-Souburgseweg 10. Postbus 18, 4380 AA Vlissingen, tel. (0118) 484000 Faam/VHssinger maakt deel uit van de Zeeland Combinatie huis-aan- huisbladen in Zeeland. Totale oplage: 180.947 ex. Twee van de lijsten zijn precies eender, behalve dat op de ene toegevoegd is 'kettalanka'. Dat is wel een van de bekendste misleidende zinnen (voor buitenstaanders althans) in het Zeeuws. Net zoiets als 'de guus gooie mee kluten op de puten in de dulve' en 'is 't joe tam end, kom pak ze.' Zulke onverstaan bare zinnen heeft elk zelfbewust dialect. In het Twents noemen ze dat een 'klöafzin', in het Zeeuws hebben we daar volgens mij geen woord voor. Wie verzint er iets op Maar goed, terug naar de woordenlijsten. Zeeuws zijn ze, maar in wat voor Zeeuws zijn ze geschreven In elk geval niet het Walchers van de dorpen. Er zijn woorden die aanpassingen aan het Nederlands te zien geven: 'tektuusgoord' zou in 't Walchers zijn: 'tektuusgoore' en 'zummumderanange' zou wezen: zum- menderanange (zullen we hem er aan hangen). Bij nadere bestudering kwam ik op de veronderstelling dat het hier om Souburgs zou gaan. 'Sla' wordt bijvoorbeeld 'slaai' in: 'keslaaimènieweerrepelsgete' (ik heb sla met nieuwe aardap pels gegeten) en 'piene' wordt 'pien'. 'Laat' wordt niet 'lae' maar 'la' en 'maar' wordt niet 'mè', maar 'ma' in 'lasenoema- tuus'. Ook in andere woorden blijft de Nederlandse 'a' staan, waar het plattelands Walchers een 'ae' zou hebben. Aan de der de lijst is bijvoorbeeld onderaan toegevoegd: 'lamakètalanka'. Een Oostkappelaar of Serooskerkenaar zou zeggen: 'laemèkèta- lanka'. Deze 'klöafzin' betekent: Laat maar, ik heb het al lang, en is een uitbreiding van 'kettalanka'. Affijn, of het hier inderdaad om een van oorsprong Souburgse woordenlijst gaat, moet Mar co Evenhuis maar beoordelen. Die komt van dat durp, weet je. Chiara Lantai doet tussen door gewoon tentamens voor haar studie economie. FOTO JAAP WOLTERBEEK De oproep luidde als volgt: 'Ben je tussen de achttien en zevenentwintig jaar, minimaal één meter zeventig, onge huwd en geen kinderen. Heb je de Nederlandse nationaliteit en beheers je de Engelse taal...'. Chiara Lantai voldeed en stuurd'e foto's op naar John de Mol Producties. De selectie voor de miss-ver- kiezing was helaas al in volle gang, hoorde de Middelburg se. Rijen meisjes waren al door de keuring heen. Lantai was te laat. Maar haar foto's, gemaakt door fotografe Anda van Riet, hadden blijkbaar zoveel im pact dat ze alsnog geselec teerd werd. Een telefoontje was genoeg om huize Lantai op z'n kop te zetten. „Omdat de selectie procedure eigenlijk al achter de rug was ging ik ervan uit dat het niks geworden was", constateert de miss in spé nuchter. Toen kwam toch nog dat telefoontje en moest ze halsoverkop naar Hilversum. Ze bleef niette min nuchter. 'Ik ga wel even' zei ze tegen haar ou ders. „Maar voordat ik het goed en wel besefte had ik een contract getekend en kon ik m'n koffers pakken om een promotiefilm te laten maken op Aruba". Van wat haar pre cies te wachten stond had Lan- tai niet veel weet. „Omdat ik de laatste was werd mij ook niet meer zoveel informatie verstrekt, daar was geen tijd meer voor. Ik moest een stukje lopen, er werd een polaroid foto ge maakt en een paar vragen ge steld en ik kon met de bood schap 'je hoort nog van ons' naar huis". Lantai hoorde inderdaad nog van hen, en zit nu in de race naar de felbegeerde titel met nog negen andere schonen. Ze vindt het hele 'gedoe' reu ze spannend. Helemaal nieuw is het 'in the picture' staan niet voor Lantai. Als model heeft ze meerdere keren voor de camera gestaan en mode shows gelopen voor onder meer showbureau Fiësta uit Middelburg. Ook heeft ze samen met haar zusje Seranne als assistente in het programma The Lounge van Mike Starring gefungeerd. Maar van een Miss Holland wordt in de regel meer ver wacht. Aan die verwachtingen die in de sfeer liggen van reclame campagnes en presentaties van Neerlands Bloed wil ze echter nog niet denken. Ze studeert econo mie aan de uni versiteit van Til burg en heeft al een hogere beroeps-opleiding marketing achter de kiezen. „Ik blijf gewoon mijn studie volgen. Dat ik aan deze miss verkiezing mee doe is gewoon omdat ik het leuk vind. Toen ik vijftien was dacht ik 'als ik achttien ben doe ik ook een keer mee', ik ben nu éénen twintig. Ik maak me geen illusies over wat er gaat gebeuren 'als' ik miss Holland word. Daar ben ik niet mee bezig. Stel dat ik het niet word dan zou dat toch een illusie minder zijn", zegt ze nog steeds even nuchter. Natuurlijk hoopt ze er stiekem wel op. „De hele week dat ik met die negen andere meisjes op Aru ba hard aan het werk was om een badpakken promotie film neer te zetten kreeg ik een he le leuke band met de groep. Ik gun het ze allemaal", ver klaart ze plechtig en vervolgt: „Misschien als ik zaterdag echt voor de jury sta dat ik dan meer een competitie ge voel krijg. Nu heb ik nog steeds het idee dat na 4 april mijn dagelijkse leven gewoon door gaat". Dat dagelijkse leven van Lan tai ligt nu echter aardig aan banden. Totdat de verkiezing achter de rug is wordt haar gaan en staan nauwkeurig in de gaten gehouden door John de Mol Producties. Niemand krijgt haar zomaar te spreken zonder zich te melden bij de afdeling public rela tions. Commerciële omroe pen, roddelbladen en PZC- weekbladen horen zich netjes in schema's te voegen. Ter be scherming van de aankomen de Miss of het grote geld. Lan tai stoort zich er echter niet aan. „Over het algemeen maak ik me er niet zo zenuwachtig om. Er zijn wel meisjes die dat wel doen. Vooral op Aruba en in Noord- wijk waar we met z'n allen in een hotel zaten voor perscon ferenties en om kleding door te passen sloegen de zenu wen van de anderen ook wel over op mij. Dan dacht ik ook wel eens 'waar ben ik aan be gonnen'. Maar dit is toch zo'n leuke ervaring, dat kan nie mand mij.meer af pakken". Tussendoor maakt Lantai nog met gemak haar schooltentamens. 'Brains and beauty' gaan bij haar in ieder geval hand in hand. Nu is het slechts nog een kwestie van voldoende nach trust want een Miss met wal len onder de ogen is bij voor baat al mislukt. De Miss Holland verkiezing is te zien op SBS 6, zaterdag 4 april om 20.00 uur. van 19,00 tot 22.00 uur gratis parkeren muziek A entertainment STAD Goes, Winkelstad De speeltuin aan de Nieuwe Vlissingseweg lag tot voor kort verscholen achter een dijk en bosjes. Vanaf de door gaande weg was het veldje met spel attributen nauwelijks zichtbaar. „Dat was een van de redenen om er iets aan te gaan doen", vertelt Heidie Menheere. Samen met Rian Dijkwel nam zij het initiatief om de speeltuin op te knap pen. „Als ouder wil je toch dat je kind in een veilige omge ving speelt", legt Menheere uit. „Er was ook nogal wat vandalisme, niet zo verwon derlijk als je zag wat een don ker hoekje het was". Het op knappen van de speeltuin is voor het grootste gedeelte door de buurtbewoners zelf gedaan. Alles bij elkaar zijn er zo'n twintig bewoners mee bezig geweest. „We hebben met een aantal man de struiken gesnoeid en daarna het dijkje voor een deel afgegraven. Nu is het speelplaatsje vanaf de weg zichtbaar en kunnen ouders hun kinderen een beetje in de gaten houden. Er moet nu nog wel een hekje komen om te voorkomen dat de kinderen zo de weg op kunnen ren nen". Ongeveer een jaar geleden zijn Rian Dijkwel en Heidie Menheere begonnen met aan dacht te vragen voor de de plorabele staat waarin de speeltuin aan de Nieuwe Vlis singseweg zich bevond. Dijk wel: „We hebben toen brieven naar de gemeente geschreven en verschillende keren gebeld maar er was geen geld be schikbaar om de speeltuin op te knappen. Doordat er toen net een nieu we wet was aangenomen waarin de toestellen in speel tuinen aan veel strengere vei- De kinderen van de Nieuwe Vlissingseweg staken de handen uit de mouwen om de Abeel in hun speeltuin te planten. FOTO JAAP WOLTERBEEK ligheidseisen moesten vol doen had de gemeente haar handen vol aan het opknap pen van speeltuinen in Mid delburg. We zijn toen naar andere ma nieren gaan zoeken om aan geld te komen voor onze speeltuin". Rian Dijkwel en Heidie Men- 250 B0YAG OCCASIONS heere kwamen terecht, bij de wijktafel, een overlegorgaan tussen bewoners, gemeente en betrokken instellingen als huurders verenigingen. „Daar sloeg het initiatief aan en wat nog belangrijker is, er was ook een potje met geld waar we gebruik van konden ma ken", doet Menheere uit de doeken. „Van dat geld hebben we een nieuw tuimelrek ge kocht en een soort wiebellam- metje, zo'n beest op een veer die heen en weer gaat". De buurtbewoners van het speeltuintje aan de Nieuwe Vlissingseweg hebben nog niet al hun plannen uitge voerd. „We kijken hier nu nog tegen een grote grijze bunker aan", vertelt Rian Dijkwel. „Die bunker wordt gebruikt door een popband als oefen ruimte. We denken er nu aan om de bunker te laten beschilderen zodat het er een beetje vrolij ker uit ziet". Om aan geld voor de beschildering te komen hebben Rian Dijkwel en Heidie Menheere een spekcheque aangevraagd bij de gemeente Middelburg. „Die spekche- ques worden jaarlijkse uitge reikt als beloning voor initia tieven vanuit de bevolking die erop gericht zijn de leefomge ving te verbeteren", weet Menheere. „Het zou mooi zijn als we er een kregen, dan kun nen we onze verdere plannen ook uitvoeren". Nadat de Abeel vorige week woensdag in de grond is ge zet konden de kinderen van de Nieuwe Vlissingseweg naar hartelust spelen in hun ver nieuwde speeltuin. Dijkwel: „Het is een klein project met grote gevolgen. De kinderen komen steeds van verder naar hier om te spelen. Dat is toch mooi... de kinderen hebben een eigen veilige plaats en al met al heeft het nog niet eens zoveel geld gekost".

de Faam | 1998 | | pagina 1