500, Elf adopteert scholen Bl0f-zanger Paskal Jakobsen over het leven na Liefs uit Londen Bevrijding Spanjaarden herdacht in gerestaureerde Sint Jacobskerk WAT SffVFKL GOES GRATIS WINKELEN Kijk snel in deze krant! Paasconcert virtuoos Russisch koor Brood wil windorgel stemmen 't is ommers nie om doen Lange en Korte Noordstraat weer open AA AR ZEELANDHALLEN Y*A°) c WOENSDAG 25 MAART 1998 JAARGANG 100 - NUMMER 13 in de Segeersstraat, Middelburg voor maar liefst WEKELIJKS HUIS AAN HUIS OP GEHEEL WALCHEREN Het oudste koor van Rusland, Capella Sint- Petersburg, komt woensdag 8 april naar Mid delburg. Daar staat het oudste koor van Rus land vanaf 20 uur in de Nieuwe kerk met een programma dat geheel is gewijd aan de Pa sen, met liederen van onder anderen Bort- niaski en Tsjenakov. Voor die gelegenheid hult het ensemble zich in traditionele kos tuums van de Russisch Orthodoxe kerk. Het chemiebedrijf Elf Atochem in Vlissingen heeft de afgelopen weken drie scholen gehol pen bij de scheikunde lessen. Dat gebeurde in het kader van een landelijk scholenadoptie- project dat chemiebedrijven hanteren. In overleg met de docenten ontwikkelde Elf Atochem een lesprogramma voor leerlingen van zes vwo. Het adoptieproject heeft tot doel meer leerlingen te interesseren voor het vak chemie. Er gaat geen dag voorbij of ze laten van zich horen op radio of televisie: Blof. Met de single 'Liefs uit Londen' ging de lang gekoesterde wens van de band in vervulling om landelijk door te breken. Met de single op dertien in de hitparades lijkt Blof definitief een plaats in de landelijke popscene te hebben opgeëist. Zan ger Paskal Jakobsen maakt zich inmiddels op voor de volgende slag, de single 'Aan de kust' die het succes van 'Liefs uit Londen' moet eve- ...ze begrijpen dan heel normale naren. ...singles zijn uitste kend om de naam van de band te pro moten, maar het gaat natuurlijk eigenlijk om het album... PZC WEEKBLADEN f aam/vassmger De gerestaureerde Sint Jacobskerk in Vlissin gen is zaterdag 4 april te bewonderen tijdens de herdenking van de opstand tegen de Spaan se bezetters van 6 april 1572. Hoewel de officië le heropening van de kerk pas 16 mei wordt gehouden gaan de deuren 4 april ook al even open. „We vonden de gelegenheid zo leuk dat we een uitzondering maken", vertelt Leo Smits van de exploitatie-commissie van de Sint Ja cobskerk. „De opstand is toen tenslotte ook in de Sint Jacobskerk begonnen, het is dus ook de uitgelezen plaats om zo'n herdenking te houden". Pepermunt Volksfeest we hopen natuur lijk dat liefs uit Londen' nog wat langer in de hitlijsten blijft... Zie pagina 3 DE KAARTVERKOOP VOOR HET LENTEFEEST !N HET VLISSINGSE ARSENAAL BEGINT ZATERDAG LENTEFEEST 18 APRIL GORDONJ BINTANGS CABARET: JOB SCHURING (max. 300 pers.) KAARTEN VERKRIJGBAAR BIJ: HOTEL ARNEVILLE BOEKHANDEL BIKKER MAART MAART Capella Sint Petersburg brengt een progrëmma met Capella Sint Petersburg treedt op in originele Russi sche paaskledij. Russisch Orthodoxe muziek. Uit een oud Russisch traktaat blijkt dat Rusland het Ortho doxe christendom aannam 'uit liefde voor de schone zang'. Bewaard gebleven kro nieken uit de tiende eeuw sta ven dat. Toen de Russische vorst Vladimir op zoek ging naar het ware geloof en hier voor gezanten op weg stuur de kwam de boodschap uit de kerk van Byzantium over weldigend over. Uit Konstan- tinopel berichtten zij: „We wisten niet of we ons op aar de of in de hemel bevonden, want nergens op aarde heb ben wij zo'n schouwspel en zo'n schoonheid gezien". Na vele eeuwen heeft deze schoonheid ook buiten Rus land erkenning gekregen, on der meer dankzij de inzet van het koor Capella Sint Peters burg, dat tsaar Ivan de Derde in 1479 oprichtte. Hoe mooi die zang is, is af te leiden uit een recensie in De Volkskrant. 'Een koor van louter hypnoti seurs', roemde het landelijk dagblad de zangers en zange ressen. Het koor is sinds 1991 regel matig te gast op Nederlandse podia. Ook op de Nederland se radio en tv werden concer ten uitgezonden van het koor dat sinds 1783 ook deelneemt aan opera uitvoeringen en sa crale composities van klassie ke componisten.' Maar ook het heden schrijft indrukwek kende geschiedenis. Niet al leen de recensie in De Volks krant spreekt boekdelen, ook andere Nederlandse bladen lieten zich tijdens het kerst concert afgelopen winter lou ter lovend uit over de kwali teit van de Russen. Het koor werd kortgeleden beschreven als een instrument met zestig kelen. Kaarten voor dit con cert zijn overigens verkrijg baar bij de VVV in Middel burg en één uur voor aan vang van het concert. Leerlingen van het Goese Ly ceum, de Stedelijke Scholen gemeenschap Nehalennia in Middelburg en de Stedelijke Scholengemeenschap Schel demond maakten kennis met het vak Industriële Chemie en volgden een chemisch proces bij Elf. Eerst kregen ze theorie waarna op laboratoriumschaal het proces werd uitgevoerd. De eerste les volgden de leerlingen op het bedrijf. Het scholenadoptieproject is een initiatief van de Nederlandse Chemische Industrie. De laat ste jaren loopt het aantal chemiestudenten terug. Daardoor wordt het in de toekomst steeds moeilijker om vakbekwaam personeel te vinden. Elf Atochem bv ligt in het Sloegebied en maakt producten voor aangroeiwe rende verven voor schepen, gewas bescherming in de landbouw, kunststoffen en glascoating. Het bedrijf telt 190 medewerkers. Leerlingen van zes vwo van de Stedelijke Scholengemeenschap Scheldemond bij hun be zoek aan Elf Atochem. ken. Maar het zijn natuurlijk ook allemaal Blpf-zanger Paskal Jakobsen: „We gaan nu nog meer aan de naamsbekendheid van Blpf werken". Foto: Jaap Wolterbeek muziek moet kiezen".Na het succes van 'Liefs uit Londen' maakt Blpf zich op voor de volgende slag. Zodra de single gaat zakken in de nationale hitlijsten wordt de opvolger 'Aan de kust' ge lanceerd. Hoewel het nummer niet op de laatste cd van Blpf staat maar op de debuut-cd van enkele jaren geleden, is 'Aan de kust' volgens de spe cialisten het geschikte liedje om het succes van 'Liefs uit Londen' te kunnen opvolgen. „We hebben het live-opgeno men in The Night Train in Middelburg. Het is een hele eerlijke versie geworden, we hebben het vijf keer gespeeld en de beste track wordt de nieuwe single. Ik denk dat hij over drie of vier weken uit komt, maar we hopen natuur lijk dat 'Liefs uit Londen' nog wat langer in de hitlijsten blijft". In Zeeland is het nummer al jaren het al- ternatieve Zeeuwse volks- lied. „We hopen dat het ook in de rest van Ne- I derland aan slaat", legt Ja kobsen uit. „Vol- en platenmaat schappij EMI maakt 'Aan de kust' de meeste kans om een hit te worden. Het is niet zo dat de platenmaatschappij precies bepaalt wat wij moe ten doen maar je moet hun expertise ook niet onderschat ten. Het is tenslotte hun vak om plaatjes te verkopen". Na het succes van 'Liefs uit Lon den' is het volgens Jakobsen zaak om nog meer te werken aan de naamsbekendheid van Zanger Paskal Jakobsen van Blpf kan het soms zelf nog niet he lemaal bevatten. «cgtijpcM uaii gasten die naar Het succes van 00k hes! Q68tJ ddt ik de supermarkt 'Liefs uit Lon- j. moeten als de den' heeft zijn nU ©V©fl VC?*)Tu6 ITIll- suiker op is. dagelijkse leven ziek fflOet MeZeH... Maar als je drastisch veran- daarna naar bui- derd. De band ten stapt en je re- stond de laatste weken onaf- aliseert wat er allemaal gaan gebroken in de kijker en iede re week was Blpf wel een paar keer op de televisie te bewon deren. Optredens bij Paul de Leeuw, de Heren van Amstel Live, TMF, Tafkas, Let's Make Music en zelfs de 5 Uur Show maken in één klap bekende Nederlanders van de vier Zeeuwen. Paskal Jakobsen ondergaat de belangstelling ogenschijnlijk ais een vis in het water. Een optreden in het journalistieke- cabaret van Paul de Leeuw lijkt even moeiteloos te gaan als een liedje zingen met de dames van Lois Lane. Toch is het wel even wennen", vertelt Paskal Jakobsen. „Je komt daar in Hilversum men sen tegen die je van kinds af aan van de televisie kent en hebt bewonderd. Daar zit je dan ineens mee koffie te drin- de is, daar loopt je hoofd van over". Naast de werkzaamheden met Blpf heeft Jakobsen wei nig tijd meer voor andere dingen. „Ik ben voorlopig ge stopt met wer ken", doet Jakobsen uit de doeken. „Ik werk als groeps leider bij de kindertehuizen van de stichting AZZ in Mid delburg. Maar voorlopig stop ik er even mee, ik heb teveel aan m'n hoofd om me goed op het werk te kunnen con centreren. Ik heb overigens van het werk altijd veel steun gehad om het werken met de muziek te kunnen combine ren. Ze begrijpen dan ook heel goed dat ik nu even voor de gens ons Oplage: 51.450 ex. Uitgave: Uitgeverij Provinciale Zeeuwse Courant b.v. Exploitatie: Ch. van den Oosterkamp (0113) 273000 Privé (0118)417802 Administratie: PZC Oost-Souburgseweg 10, postbus 18, 4380 AA Vlissingen. Advertentieverkoop: Jerry Tupanwel (0118) 484316 (privé (0118) 615044). Johnny Saija (0118) 484312 (privé (0118) 418686). A. Lammers-Van Otterdijk (0118) 484313 (privé (0118) 640277). Redactie: Ad Hanneman, (0118) 484275 en Joep Bremmers (a.i.), (0118) 484276 Redactie-adres: Postbus 18, 4380 AA Vlissingen fax. nr.: (0118) 472404 Bezorging: (0118) 484216. Druk: Wegener Nieuwsdruk Zeeland, Postbus 18, 4380 AA Vlissingen. Druktechniek: offsetrotatie. Sluitingstijd: advertenties maandag 12.00 uur PZC, Oost-Souburgseweg 10. Postbus 18, 4380 AA Vlissingen, tel. (0118) 484000 Faam/Vlissinger maakt deel uit van de Zeeland Combinatie huis-aan- huisbladen in Zeeland. Totale oplage: 180.947 ex. Doeke Roos (links) en Leo Smits: „De Vlissingse opstand is in de Sint Jacobskerk begonnen". Foto: Jaap Wolterbeek De viering van de bevrijding van Vlissingen in 1572 is geor ganiseerd door het 6 April Co mité, onderdeel van de Stich ting Vesting Vlissingen. Het comité herdenkt de histori sche gebeurtenis al een aantal jaren en heeft dit jaar gekozen voor de Sint Jacobskerk als locatie voor de viering. „De Vlissingse opstand is begon nen op paaszondag in 1572 in de Sint Jacobskerk", vertelt amateur-historicus en lid van het 6 April Comité Doeke Roos. „De pastoor heeft toen vanaf de kansel in zijn preek nog eens extra gewezen op de las ten van het Spaanse juk. Hoe het er precies aan toe is ge gaan weten we niet maar feit is dat de burgerij van Vlissin gen na de kerkdienst in op stand is gekomen en eigen handig de Spaanse bezetter uit de stad heeft gewerkt". De Vlissingers kwamen in op stand nadat de Spaanse be zetter de plannen bekend had gemaakt om nogmaals een groot aantal soldaten bij de bevolking in te kwartieren. De inkwartiering en de vordering van belastingen in de vorm van de tiende penning deed de druppel bij de bevolking overlopen. De Spaanse krijgs- bouwmeester Don Pedro Pa- chieco die enkele dagen na de opstand nietsvermoedend in Vlissingen arriveerde werd door de opstandelingen over meesterd en enkele weken la ter op het Beilamypark opge hangen'. De herdenking van de op stand tegen de Spanjaarden begint zaterdag 4 april 's mor gens om tien uur met het lui den van de klokken van de Sint Jacobskerk. „Vanaf vijf over tien blazen enkele toren blazers van muziekvereniging Cecilia vanaf de toren van de kerk. Op die manier hopen we zo veel mogelijk mensen naar de kerk te lokken", doet Leo Smits uit de doeken. De bij eenkomst in de kerk begint om 10.30 uur met het zingen van het Zeeuwse volkslied. Doeke Roos geeft daarna een historische verhandeling van af de preekstoel. Roos: „Ik vertel in het kort wat er alle maal is gebeurd op 6 april 1572, daarna wordt het Wil helmus gezongen". Als extraatje heeft de Vlissing se apotheek Van de Sande een zak kerkpepermunt be schikbaar gesteld. „Dat past er wel bij", weet Leo Smits. „Vroeger rook je twee dingen als je de kerk binnenkwam, pepermunt en eau de colog ne". Na het officiële gedeelte in de Sint Jacobskerk worden de aanwezigen in de gelegenheid gesteld om de gerestaureerde kerk te bezichtigen. Om onge veer 12 uur trekt het gezel schap via de Kerkstraat naar het Beilamypark waar ter hoogte van reptielenzoo Igu ana nog een klein toneelstuk wordt opgevoerd. Roos: „Daar was indertijd het stad huis van Vlissingen gevestigd en daar is ook Pachieco te recht gesteld. Een blauwe steen met de inscriptie 1572 in het wegdek herinnert nog aan de gebeurtenis". Ter afsluiting van de viering worden op het Rondeel twee oude kanonnen afgeschoten door leden van de Schietsportvereniging De Fles. Het 6 April Comité hoopt dat de viering van 6 april in de toekomst uitgroeit tot een waar Vlissings volksfeest. „We hebben de laatste jaren steeds een bescheiden viering gehad", doet Doeke Roos uit de doeken. „Het is nu nog een beetje koekhappen in het ka der van het historisch besef maar voor het jaar tweedui zend hebben we grootse plan nen. Onder leiding van een professionele regisseuse wil len we dan een echt volks feest houden zoals dat bij voorbeeld in Den Briel gebrui kelijk is". De deuren van de Sint Ja cobskerk gaan na de herden king van de bevrijding van de Spanjaarden weer op slot. „De officieel heropening hou den we in mei", vertelt Leo Smits. „De kerk heeft het laat ste jaar in de steigers gestaan en is van boven tot beneden gerestaureerd. Naast de res tauratie van het gebouw heb ben we de kerk ook opnieuw ingericht. In de toekomst gaan we de kerk niet alleen voor kerkdiensten gebruiken maar ook om concerten in te ge ven". Voor de nieuwe functie van de kerk zijn onder meer een nieuwe entree en toiletten in de kerk gebouwd. Bl0f. „Singles zijn uitstekend om de naam van de band te promoten maar het gaat tuurlijk eigenlijk om het album. De nummers die op de cd's staan vertegenwoordi gen het reper toire van de band en daar moet je het bij optredens toch van hebben. Wat optredens betreft hebben we het nu nog na- moeten nu vrij rustig. Er komen wel veel aanvragen binnen maar we even tijd vrijhou den om onze commerciële verplichtingen na te komen. Oefenen schiet er de laatste we ken een beetje bij in maar ge lukkig hebben we nog wel tijd om nieuwe nummers te schrijven". Herman Brood komt volgende week woensdag naar Vlis singen. Hij maakt er min of meer een kunstzinnige reis van. 's Morgens vroeg komt de zanger-kunstenaar al aan in de Scheldestad. Eerst bezoekt hij een aantal vrienden en zo tussen 17 en 17.30 bekijkt (tij het windorgel op de IMolledijk. Brood is er namelijk van overtuigd dat het in strument te stemmen is. Of hij met de ruistonen van het windorgel als achtergrond ooit een nummer zal maken, was bij het ter perse gaan van dit blad nog onbekend. Ook al omdat de conditie van het windorgels niet meer pico bello is. De Ver eniging Vrienden van De Vlissingse Boulevards wees de gemeente enige tijd gele den al op de erbarmelijke staat van het kunstwerk van Mass Moving. Herman Brood. Je zou eigenlijk eens in dat schuufje onder m'n bero moe ten kunnen kijken: één grote opeenhoping van kassabonne tjes, parkeertickets (die doe je overal op, tegenwoordig), kladblaadjes en ga maar door. Achterop al die stukjes pa pier staat een kort gedachtensteuntje over een of ander Walchers woord of een aparte uitdruking. Eens in de zoveel tijd orden ik die hoop een beetje. En bijna altijd kan ik een nietje door een klein stapeltje papier slaan: die aantekenin gen hebben veel met elkaar te maken. Een nieuwe afleve ring van Walchers Plat kan geschreven worden. Zo ontstond ook een stapeltje 'om(me)'. Want er bestaan nogal wat aardige eigenaar digheden rond het Walcherse gebruikt daarvan. Walchena- ren gebruiken bijvoorbeeld veel liever het woordje 'om' in plaats van het Nederlandse 'te' in een zinnetje als 'k toch mè de auto gepakt. Mee zuk- ken weer is 't nie om fietsen'. Of: 'Ee, 'elpt 's even; die kasse is nie om draegen'. Het gebruik van 'om' zorgt er in het Walchers nogal 's voor, dat je met minder woorden toe kan dan in het Neder lands: 'Ka je vanaeven nie te rugbelle Ik stae om weg te gaen'. In de standaardtaal is dat: ik sta op het punt om weg te gaan. Werkwoorden woren ook overbodig: 'Allee, nè bo ven! 't Is tied om nè bédde'. Te gaan, zou daar in het AN achter moeten. In een heel andere vorm, als bijwoord, is 'om' (soms 'om- me') bijzonder veelgebruikt. 'Om een booschap gae' is zo Zeeuws, dat veel Zeeuwen het niet eens meer als zodanig er varen. Om een voorbeeldje te geven: zelfs 'import-kinder- tjes' in de nieuwbouwwijken van Middelburg en Vlissingen 'gaan om friet'. Een weinig (meer gehoorde ironische zegswijze is 'ze bin d'r omme vö je': 'k Zou best 's nèr Indo nesië mee de vakantie'. 'Jawö, ze bin d'r omme vö je', geloof maar niet dat dat lukt. Zömaer een bitje uut dat schuufje van me. 'k 'Ope a 't om lezen was. Mè dienk noe nie da'k noe dat 'êêle dienk a uutg'aele 'ebbe, da's ommers nie om doen. Marco Evenhuis m 1 -'Buitenrusfsiraaf, Middelburg- Wa!sfrc«», Vlissingen KRAAMVERHUUR 0164-257521 INFO 0164-235916 DE GEZtUIGSTE ROMMELMARKT VAN NEDERLAND ZATERDAG 9.00 TOT 17.00 uur ZONDAG l 9.00 TOT 17.00 uur

de Faam | 1998 | | pagina 1