Ziekenhuis Walcheren Ziekenhuis in regio even dyamisch als in Randstad Vervolgdocument basis voor de over de toekomst van Vlissingen en vul de opgavebon in 'i Orgaandonatie en ziekenhuis In 't kort Wachttijden wat korter, maar niet weg Geriatrie nu volwaardige afdeling Gemengde verpleging vanaf mei Wanneer en waar vinden de Stadsdebatten plaats? 5 ï5iH a e IB w m p r cl(fL 2 s 3 üirsic a U'ïïr PERIODIEK BERICHTVAN HET ZIEKENHUIS WALCHEREN Nieuwe directeur J.W.van den Blink mWÊfë' Themadebatten Wijkdebatten Basis voor de Stads debatten is het Vervolgdocument: het oorspronkelijke Startdocument aangevuld met de reacties die u tijdens de Publieksdag, het Startdebat en in de publieksenquête naar voren heeft gebracht. Wat staat er zoal in en waar gaan we dus straks over discussiëren? Vlissingers zijn van mening dat de kansen voor de stad vooral liggen in het uitbuiten van het maritieme karakter. Het vrijkomen van het KSG- terrein is voor de binnenstad van Vlissingen van groot belang. Vlissingen kent, net als vele andere steden, een redelijk aantal na-oorlogse wijken met veel sociale huur woningen en middelhoog- en hoogbouw. Er zou meer afwisseling in type woningen en woonmilieus moeten komen. Sociale integratie: verschillende beleidsvelden moeten gezamenlijk sociale problemen en vragen benaderen. Een ontwikkeling die in Vlissingen nog vorm moet krijgen. Ns 6skO FAAM/VLISSINGER Woensdag 18 maart 1998 E E 3 K B HÜÖP k* B Ki 03 r S3 E B B B t» J J 1 r' #t-lK M nummer 7, maart 1998 De overgang van Rotterdam naar Vlissingen heeft de nieuwe directeur van Ziekenhuis Walcheren J.W.van den Blink (52) een paar aange name verrassingen bezorgd. Hij is sinds I januari de opvolger van de de heer C. Kostense, die eind vorig jaar wegens vervroegd uittreden zijn functie als directeur patiëntenzorg neerlegde. Zijn opvolger heeft - na zijn studie geneeskunde in Leiden - vooral in Rotterdam zijn sporen op medisch terrein verdiend. Van de Blink was daar twaalf jaar (1971-1983) huisarts en daarna directeur patiëntenzorg van de Daniël den Hoedkliniek, het gespecialiseerde kankerziekenhuis, waarmee ook Ziekenhuis Walcheren veel samenwerkt. Zo kende de nieuwe directeur de regio onder meer uit zijn adviserend lidmaatschap van de Raad van Bestuur van het Zeeuws Radio Therapeutisch Instituut. Door de verrassende praktijkervaringen op Walcheren heeft hij inmiddels zijn 'Rotterdamse beeld' van een regionaal werkend ziekenhuis bijge steld. „Het werk is op Walcheren veel dynamischer dan ik had gedacht," zijn de indrukken van Van den Blink na enkele maanden. „Je kunt je daar van bui tenaf makkelijk op verkijken. Een ziekenhuis als op Walcheren kan volwaardige zorg bieden, het is ver gelijkbaar met ziekenhuizen in grootstedelijke cen tra. Het kan zich daar volledig mee meten." De heer J.W.van den Blink, sinds januari directeur patiëntenzorg van Ziekenhuis Walcheren, fotografie Ruben Oreel Op een aantal terreinen is een regionaal functione rend ziekenhuis naar de indruk van Van den Blink zelfs in het voordeel in vergelijking met ziekenhuizen in grote steden. „Een ziekenhuis als op Walcheren is veel beter afge stemd op de behoeften van de bevolking. In een stad als Rotterdam heb je verschillende ziekenhuizen, die zorgverlening is dus door de stad verspreid en dat maakt de uitwisseling met en de contacten naar de inwoners lang niet zo gestroomlijnd als hier: één zie kenhuis en daar kom je als het ware de hele bevol king tegen." Eén loket Tot die gemakkelijker uitwisseling - heeft Van den Blink ervaren - horen ook de contacten met de spe cialisten in dat ene huis, de huisartsen in de streek en de thuiszorg. „Zij hoeven hun relaties niet uit te strekken over meerdere ziekenhuizen, maar kunnen bij wijze van spreken terecht bij één loket. Dat biedt gunstiger voorwaarden voor vormen van samen werking dan je in de Randstad wel ziet." Wat Van den Blink in zijn nieuwe werk- en woonge bied voorts is opgevallen: de open houding, de toe gankelijkheid van de Walcherse bevolking. En: „Het is ook voor de rest op Walcheren goed toeven. Ik heb ervaren dat je zowel in Middelburg als Vlissingen uitstekend een hapje kunt gaan eten." In maart of april krijgt iedereen in Nederland een brief thuis met informatie over orgaandonatie na overlijden. Dit gebeurt in het kader van de nieuwe wet over deze zaak. Zoals bekend zijn er dringend donoren voor diverse organen, huid- en botweefsel en hoornvlies. Deze nieuwe wet heeft ook een relatie naar het zie kenhuis. Aan familie van patiënten die in het zieken huis overlijden, kan worden gevraagd of de overle dene zich bereid heeft verklaard donor te zijn. In ieder geval wordt nagegaan of een overleden patiënt is ingeschreven in het register voor orgaandonaties. Mevrouw A. Ledeboer o Mevrouw A. Ledeboer is benoemd tot vijfde zie kenhuisapotheker in de Maatschap Apotheek Zeeuwse Ziekenhuizen, in welk samenwerkings verband de drie ziekenhuizen in de provincie par ticiperen. Mevrouw Ledeboer vervult haar werk voor de helft in Terneuzen. o Klinisch psycholoog mevrouw M. van Mourik, werkzaam in Ziekenhuis Walcheren - is eind vorig jaar gepromoveerd tot doctor in de psy chologie. Zij studeerde aan de Erasmusuniversiteit in Rotterdam. o Mr. J. Huijgen, oud-officier van justitie in Middelburg, is de nieuwe voorzitter van de onaf hankelijke, externe klachtencommissie van het ziekenhuis. Hij is de opvolger van de overleden voorzitter mr. J. van Marion. o Als onderdeel van het werken aan voortdurende verbetering van de kwaliteit van de zorg, is vorig jaar een interne kwaliteitsprijs ingesteld. Die onderscheiding wordt toegekend aan de afdeling, die zich in dat streven naar verbetering van de kwaliteit van de dienstverlening, het best heeft geprofileerd. De eerste winnaar van de prijs was het Klinisch Chemisch Laboratorium van het zie kenhuis. De wachttijden voor behandeling in Ziekenhuis Walcheren zullen de komende tijd wat korter worden dan de afgelopen maanden het geval is geweest. Helemaal verdwijnen zullen ze voorlopig niet. Dat laatste hangt samen met het landelijke beleid. Dat maakt het ziekenhuizen niet mogelijk nieuwe specialisten aan te trekken. Voor een deel hebben de knelpunten bij de behan deling van Walcherse patiënten te maken met inmiddels afgeronde verbouwingen in het Vlissingse ziekenhuis zelf. Het voorbije halve jaar is de oude vleugel van het complex aangepakt om zieken huispatiënten die daar komen te liggen meer com fort te bieden: er zijn nieuwe toiletten en douches gerealiseerd. De consequentie van die aanpassingsoperatie is wel, dat de beddencapaciteit met dertig stuks moest worden verminderd. Dat komt neer op bijna 10 procent van het totale aantal bedden in het zieken huis. Mede daardoor namen de wachtlijsten voor opname toe. Daarnaast speelt de krappe bezetting van de medi sche staf een belangrijke rol in de problematiek van de wachtlijsten. Doordat de beschikbare capaciteit in specialisten tekort schiet, duurt het langer voor patiënten geholpen kunnen worden. Dat euvel duurt nog voort zolang er geen nieuwe specialisten mogen komen. Nog een reden waarom wachttijden de komende maanden niet helemaal zullen verdwijnen: in een deel van het beddenhuis moet nog nieuwe vloerbe dekking worden gelegd: voor een ander deel is dat al gebeurd. Later in het jaar zal dit karwei worden afgerond. geriatrische hulp geboden in de verpleeghuizen 't Gasthuis in Middelburg en Der Boede in Koudekerke. De afdeling Geriatrie van Ziekenhuis Walcheren heeft sinds begin dit jaar tweede geriater. Behalve mevrouw dr. F.A. Kruyt is nu dr. G. Ziere op deze afdeling werkzaam. Door die uit breiding van specialisten kan de geriatrie tot een volwaardige afdeling worden uit gebouwd. Geriatrie is het specialisme, van waaruit de ouderenzorg breed wordt bekeken: gezondheidsproblemen bij ouderen doen zich immers vaak op meerdere terreinen voor. De geriatrische afdeling van Ziekenhuis Walcheren heeft een provinciale functie. Die kan nu effectiever gestalte krijgen in de richting van het ziekenhuis Zeeuws- Vlaanderen in Terneuzen (De Honte). Via de geriatrie op Walcheren kan worden bijgedragen aan de voorbereiding van een geriatrische afdeling in De Honte. Vanuit het ziekenhuis in Vlissingen wordt ook jÉ! JÉ/ De tweede geriater, dr. C.Ziere In Ziekenhuis Walcheren wordt in mei gemengde verpleging ingevoerd. Dit betekent, dat op de meeste afdeling vrouwen en mannen samen in een patiëntenkamer kunnen komen te liggen. Wie daar overigens bezwaar tegen heeft, kan terecht op een mannen- of vrouwenzaal. Met 'gemengd verplegen' is de afgelopen paar jaar een proef gedaan op de afdeling cardiologie/long ziekten. Bij het ziekenhuis leefde de verwachting, dat de beddencapaciteit beter benut zou worden, de planning van opnames dus soepeler zou gaan en dat patiënten intern minder vaak zouden hoeven te ver huizen. Uit ervaringen elders is gebleken dat er ook meer aandacht voor privacy ontstaat. In de praktijk blijken nu al die verwachtingen uit te komen. Enquêtes onder gemengd verpleegde patiën ten in Vlissingen bevestigde dit. Verreweg de mees te patiënten hadden er ook geen bewaar tegen met mannen en vrouwen op één kamer te liggen. Gemengd verplegen wordt dus nu bijna algemeen ingevoerd. Alleen op de afdelingen verloskunde en psychiatrie gebeurt het niet. Een werkgroep bereidt een en ander voor. - Alle debatten staan onder leiding van een onafhankelijk voorzitter/discussieleider. Bij de themadebatten wordt vóór de pauze gepraat over van deskundigen verkregen discussiestof. Na de pauze staal een aantal stellingen centraal en is er gelegenheid voor een vrije discussie. Alle themadebatten vinden plaats in Grand Hotel Arion, Boulevard Banker! 266, van 20.00 uur tot ongeveer 22.15 uur. Praat mee over de toekomst van Vlissingen in de Stadsdebatten! No het succesvolle Sfartdebot op 28 november helft von 1998 een besluit nemen over het 199/ staan nu de Stadsdebotten over de toekomstbeeld van Vlissingen: de toekomst von Vlissingen voor de deur. In maort Ontwikkelingsvisie Stodskoers Vlissingen 2010. en opril praten we met elkaor verder over de Kom dus naor de debatten en bepaal mede hoe de toekomst van uw stad er uit komt te zien. koers die de stod moet gaan varen, in wijkdebatten en themadebatten. Welzijn en Zorg 23 maart 1998 Voorzitter: J. Scheffers Verkeer en Vervoer 25 maart 1998 Voorzitter: J.B. Ventevogel Wonen 30 maart 1998 Voorzitter: G.B. Schoenmakers Werken 31 maart 1998 Voorzitter: dr. J. van Dinteren Waorom al die Stadsdebatten? Omdat in de Wij rekenen weer op u! somenspraok met burgers allerlei inspirerende ideeën oon de oppervlakte komen, zools ook duidelijk bleek tijdens het Startdebat. Met de uitkomsten van de discussies kan de gemeenteraad van Vlissingen in de tweede Jaap van der Ooef, burgemeester De wijkdebatten staan eveneens onder leiding van een onafhankelijk voorzitter en gaon over de vier thema's: Werken, Wonen, Verkeer en Vervoer en Welzijn en Zorg. Deze worden behandeld aan de hand van een aantal stellingen, die zowel wijkgericht als algemeen van aard zijn. Voor een vrije discussie is uiteraard ook ruimte. De wijkdebatten worden op verschillende locaties gehouden en beginnen steeds om 20.00 uur en eindigen om ongeveer 22.15 uur. Paauwenberg 7 april 1998 Campus de Ruyter (Majoraat), Van Hogendorpweg 58a Voorzitter: mw. R. Teeuwsen Oost-Souburg/Ritthem 7 april 1998 De Zwaan, Kromwegesingel 1 Voorzitter: C.J. Friesema Centrum 7 april 1998 Grand Hotel Arion, Boulevard Bankert 266 Voorzitter: A.J. de Koene Middengebied 8 april 1998 Welzijnscenlrum Vlissingen, Adriaan Coortelaan 1 Voorzitter: G.B. Schoenmakers Groot-Lammerenburg 9 april 1998 Wijkcentrum Het Bolwerk, Liiideijerlaan 8 Voorzitter: D. van den Bout Stadsdebatten Praat mee! Wilt u (één van de) debatten bijwonen? Wilt u zich extra goed voorbereiden en een Vervolgdocument ontvangen? Vul dan de opgavebon in en zend die aan: Stafbureau Communicatie Antwoordnummer 2 4380 WB Vlissingen Een postzegel is niet nodig. OPGAVEBON (o.u.b aankruisen wal van loepassing is) Naam Adres Postcode Woonplaats geeft zich op voor de/het volgende debat(ten): O Welzijn en Zorg op 23 maart O Verkeer en Vervoer op 25 maart O Wonen op 30 maart O Werken op 31 maart O wijkdebat Paauwenburg op 7 april O wijkdebat Oost-Souburg/Ritthem op 7 april O wijkdebat Centrum op 7 april O wijkdebat Middengebied op 8 april O wijkdebat Groot Lammerenburg op 9 april en O komt alleen O komt met personen O ontvangt graag een exemplaar van het Vervolgdocument i

de Faam | 1998 | | pagina 6