Walchers tournee Exaudi Vlissingse bibliotheek maakt zich op voor de toekomst Jeugdbrandweer al vijfentwintig jaar kweekvijver voor beroepsbrandweer WORD WAKKER UITJE WINTERSLAAP! Middelburgers dansen in Utrecht c Drie musea tonen werk vader en zoon Schütz GEMEUBILEERDE KAMERS VOOR BUITENLANDSE STUDENTEN WEKELIJKS HUIS AAN HUIS OP GEHEEL WALCHEREN De grootste k goedkoopste Foto Video Speciaalzaak van Zeeland JAARGANG 100 - NUMMER 12 FOTO VERSCHOORE WOENSDAG 18 MAART 1998 De bibliotheek van weleer heeft haar langste tijd gehad. Het is niet langer een leeszaal waar lezers hun boeken kunnen lenen, maar een ge bouw waarin informatiebemiddelaars de klant de juiste weg wijzen in een oerwoud van infor matie. Voor die nieuwe taken heeft de Openba re Bibliotheek in Vlissingen een nieuw gebouw nodig. Als het aan bibliotheekdirecteur Kees Haman ligt kan binnenkort met de bouw van de nieuwe bibliotheek aan de Oude Markt in Vlissingen worden begonnen. ...stel je eens voor dat je lid van Albert Heijn moet zijn... ...feilloos de weg weten in een oerwoud van informatie... ...we zijn in de gelukkige omstandheid om nieuwbouw zelf te kunnen financieren... De Stichting Hogeschool Zeeland zoekt in Vlissingen of zeer directe omgeving in de periode: 30 meit/m 24 juli 1998. De kaartverkoop start ZATERDAG 4 APRIL GORDON KOMT OOK!!! PZC WEEKBLADEN faam, Vijfentwintig jaar gele den werd in Vlissingen de Jeugdbrandweer opgericht. De vereni ging was niet alleen bedoeld als leuke vrije tijdsbesteding maar bovenal als kweekvijver voor toekomstige brandweerlieden. Tal van brand weermannen in Vlissingen en andere korpsen in Nederland hebben voor het eerst een brandspuit in handen gehad bij de Vlissingse Jeugdbrand weer. Om het jubileum te vieren houdt de Jeugd brandweer zaterdag 18 april een wedstrijd voor collega-korpsen, 's Avonds is er een reünie voor oud-leden. Rabobank RABOBANK "WALCHEREN ZUID" RABOBANK "MIDDELBURG-VEERE" PRESENTATIE NIEUWBOUWPROJECTEN VLISSINGEN Q Walstraat 109-III. Oil8-414081 Schutterstraat FOTO JAAP WOLTERBEEK Het interkerkelijke koor Exaudi uit Westkapel- ie maakt de komende weken een tournee langs enkele Walcherse kerken. Het 37 leden tellende zangkoor begint zondag 22 maart met een thuisconcert in de hervormde kerk in Westkapelle, aanvang 19 uur. Een week later wordt de hervormde kerk in Zoutelande aan gedaan. Daar begint het concert om 9.30 uur. Zondag 12 april treedt het ensemble onder leiding van Leny Stokman-de Graaf op in de gereformeerde kerk in Meliskerke. Dat con cert begint om 10 uur. Tijdens de oecumeni sche dienst in Oost-Souburg zondag 19 april laat Exoudi weer van zich horen. Die dienst begint om 19 uur. Exaudi werkt veel mee aan kerkdiensten in heel Zeeland en treedt ook op tijdens gospelconcerten. Het koor heeft ook een cd uitgebracht. Tussen 13 juni en 1 november presente ren het Marie Tak van Poortvliet Muse um Domburg, het Zeeuws Museum in Middelburg en het Stedelijk Museum in Vlissingen een kleine honderd schilde rijen en tekeningen van Jan Frederik Schütz (1817-1888) en zijn zoon Willem Johannes (1854-1933). In de drie mu sea is een bijna compleet overzicht te zien. Vader en zoon Schütz zijn voor Zeeland belangrijke marineschilders. Maar liefst negentig procent van het deze zomer getoonde materiaal was onbekend. Vader Schütz werd gewaar deerd als schilder en tekenaar. Hij schilderde aanvankelijk in de romanti sche traditie. Onderwerpen als schip breuken en stormzeeën getuigen hier van. Later legde hij zich meer toe op re alistische weergave. Zijn zoon was des tijds een bekend schilder. Hij werkte in de stijl van de Haagse School. Bij de tentoonstelling wordt een geïllustreer de publicatie uitgegeven. The Ultimate Dance Com pany bestaat uit Marlon Zandbergen, Irene Snijders, Sandra Imanredjo, Jessica Smit en Linda Huibrechtse. Zaterdag 21 maart is voor de Middelburgse The Ultimate Dance Company een belang rijke dag. Dan treedt het en semble onder leiding van Marlon Zandbergen op in hartje Utrecht, in Partycen trum Brothers. Niet minder dan 1.500 bezoekers worden er verwacht om de swingen de Zeeuwen te aanschou wen. Het is de eerste voor stelling van de groep. In de danswereld is Marlon Zandbergen geen onbeken de. Zo'n dertien jaar geleden al werd de Middelburger 'ge kroond' als de Zeeuwse Mi chael Jackson, vervolgens trad hij veelvuldig op, vooral solo. Nu - zo zegt hij - komt hij met iets heel nieuws: een eigen dansproductie, ge naamd The Ultimate Dance Company waaraan twee jaar /.O intensief is gewerkt dat het etiket 'professioneel' zon der enige schaamte kan wor den opgeplakt. De groep - zo blijkt - is niet over één nacht ijs gegaan. Zandbergen danst niet alleen zelf, maar heeft ook de leidin'g over de groep tijdens de oefenavon den eri hij schrijft de chore ografieën. Stadgenoot Erik Hamers fungeert als ma nager. Naast de vier danse ressen is er een reserve dan seres. De shows die ze ver zorgen zijn gebaseerd op de nieuwste trends en afgeleid van tv-clips. Het gezelschap hanteert diverse stijlen, on der meer r&b, house, hip hop en soul. De shows moeten opvallen in discotheken, schouwburgen, tijdens beur zen en modeshows, grote trouwerijen en allerlei andere evenementen. De plannen van Kees Haman zijn zo goed als rond. Het wachten is nu nog op goed keuring van het bestuur van de bibliotheek en de inspraakron des van de ge meente. „Maar dat moet geen probleem zijn", vertelt Haman. „We hebben goe de voorstellen dus dat moet lukken". De nieuwe biblio theek moet verrijzen in het pand van de voormalige meubelzaak aan de Oude Markt en de aangrenzende panden. De bibliotheek heeft inmiddels al verschillende panden in haar bezit en een wijziging van het bestem mingsplan is bij de gemeente aangevraagd. De financiering van het zeveneneenhalf mil joen kostende project neemt de bibliotheek voor haar ei gen rekening. „De gemeente heeft al vanaf het begin ge zegd geen geld over te heb ben voor een nieuwe biblio theek", weet Kees Haman. „Ze hebben er geen geld voor over maar we zijn in de gelukkige omstandigheid om nieuwbouw zelf te kunnen fi nancieren". De bibliotheek is al enkele jaren bezig met acti viteiten om zelf geld te verdie nen. Zo hebben de Vlissingse bibliothecaris sen leeszalen ingericht in het Streekziekenhuis Walcheren en scholengemeenschap Scheldemond. Een andere ac tiviteit is het maken van een statistisch jaarboek voor het stadsgewest Middelburg/Vlis- singen. Haman: „Het moeten activi teiten zijn die logisch bij onze doelstelling passen. We zou den dit in de toekomst ook voor andere Zeeuwse ge meenten kunnen gaan doen". Ook het uitleen systeem van de bibliotheek gaat op de schop. De bibliotheken in Nederland heb- ben te maken met een vermindering van het aantal lezers. „Als we op deze manier verder gaan", vertelt Haman. „Dan wordt de bibliotheek weer een eli taire aangelegenheid, en dat willen we natuurlijk niet. Hoe minder klanten je krijgt, hoe meer contributie die moeten gaan betalen. Om dat te voorkomen gaan we boeken per stuk verhuren. Ik denk dan aan tien of twintig cent voor een boek. Je hoeft dan niet meer lid te zijn van de bi bliotheek maar betaalt ge woon voor de diensten waar van je gebruik maakt. We moeten aantrekkelijk zijn voor een brede markt, stel je eens voor dat je lid van Al- bert Heijn moet zijn voordat je er iets kan kopen. Dan ha ken er toch ook veel klanten af". In het nieuwe gebouw van de bibliotheek dat vrijwel de ge hele hoek van Oude Markt, Kerkstraat en Spuistraat om vat worden niet alleen boe ken aangeboden. Ook infor matiebronnen als internet en andere audiovisuele media gaan een groot bestanddeel van de nieuwe bieb vormen. „De markt wordt momenteel overspoeld door informatie", is Haman van mening. „Er dreigt een tweedeling te ont staan tussen mensen die wel de voor hen be langrijke infor matie kunnen vinden en een groep die dat om wat voor re den dan ook niet kan. Het is de taak van de bibliotheek om daarbij te hel pen. Niet langer de ouder wetse bibliothecaris die een stempel in een boek zet maar informatiebemiddelaars die feilloos de weg weten in een oerwoud van informatie". De doelstelling van de Vlissingse bi bliotheek is am bitieus. Het aan tal bezoekers dat jaarlijks de weg naar de bieb weet te vinden moet met minimaal vijftig procent omhoog. „En er komen nu al heel wat mensen binnen", verdui delijkt Haman. „We hebben nu tweehonderdzeventig dui zend bezoekers per jaar, dat is bijvoorbeeld veel meer dan een attractie als het Arse naal". Behalve boeken wordt er in de nieuwe bibliotheek veel ruimte ingericht voor het raadplegen van multimedia zoals internet en cd-roms. Haman: „We constateren dat jongeren die opgroeien met Nintendo als geen ander uit de voeten kunnen met de pc. Romans lezen ze gelukkig nog in boekvorm en dat zal ook wel zo blijven. Maar als zo iemand bijvoorbeeld iets wil weten over een zeventien de eeuws schip dan zal er sneller worden gekozen voor een cd-rom over het onder werp in plaats van een boek. l)aar ligt dan ook een duide lijke markt voor ons". De bi bliotheek voert momenteel nog onderhandelingen met het VVV en de ANWB die wel licht een plaats in het nieuwe gebouw krijgen. Het is wel al zeker dat boekhandel Fanoy/De Ruiter een boeken winkel in de bibliotheek in richt. „Er komt een volwaar dige boekenzaak in", vertelt Haman. „De band met de boekhandel is bedoeld om door middel van samenwer king een beter product te bie den. Op dit moment is deel vier van Het Bureau van Vos kuil nergens te vinden in de bibliotheek. Alle exemplaren zijn uitgeleend en we moeten ver wijzen naar de boekhandel. Als je die binnen de deuren hebt kan er een leu ke wisselwer king ontstaan". WÊÊÊÊÊBSB? Als de plannen van de Vlissingse bieb door het bestuur van de bibliotheek worden goedge keurd en er geen protest door buurtbewoners wordt aange tekend kan de bouw van de nieuwe bibliotheek in mei be ginnen. Haman: „Vlissingen verdient gewoon een goede biblio theek. Je moet er toch niet aan den ken dat al die lezers steeds naar Middelburg moeten". Inlichtingen bij: J. Niestern/A. Rodrigo; tel. 0118-489287/489142 BOEKHANDEL BIKKER Walstraat, Vlissingen HOTEL ARNEVILLE Buitenruststraat, Middelburg. Oplage: 51.450 ex. Uitgave: Uitgeverij Provinciale Zeeuwse Courant b.v. Exploitatie: Ch. van den Oosterkamp (0113) 273000 Privé (0118)417802 Administratie: PZC Oost-Souburgseweg 10. postbus 18, 4380 AA Vlissingen. Advertentieverkoop: Jerry Tupanwel (0118) 484316 (privé (0118) 615044). Johnny Saija (0118) 484312 (privé (0118) 418686). A. Lammers-Van Otterdijk (0118) 484313 (privé (0118) 640277). Redactie: Ad Hanneman, (0118) 484275 en Joep Bremmers (a.i.), (0118) 484276 Redactie-adres: Postbus 18, 4380 AA Vlissingen fax. nr.: (0118) 472404 Bezorging: (0118) 484216. Druk: Wegener Nieuwsdruk Zeeland, Postbus 18. 4380 AA Vlissingen. Druktechniek: offsetrotatie. Sluitingstijd: advertenties maandag 12.00 uur PZC, Oost-Souburgseweg 10. Postbus 18, 4380 AA Vlissingen, tel. (0118) 484000 Faam/Vlissinger maakt deel uit van de Zeeland Combinatie huis-aan- huisbladen in Zeeland. Totale oplage: 180.947 ex. Kees Haman met de plannen voor zijn nieuwe bibliotheek aan de Oude Markt in Vlissingen FOTO JAAP WOLTERBEEK Het begon vijfentwintig jaar geleden met twaalf jongens, wat vermaakte blusbroeken en zelfgemaakte brandweer helmpjes. Inmiddels is het een professionele jeugdvereniging met moderne bluskleding, ei gen mountainbikes, een leslo kaal en kampeermateriaal. „En wat het belangrijkste is", vertelt Peter ter Meulen, leider van de Jeugdbrandweer. „In heel Nederland zijn brand weermannen te vinden die hun carrière bij de Vlissingse Jeugdbrandweer zijn begon nen. Wat dat betreft zijn we dus volledig in onze opzet ge slaagd". Het idee om een Jeugdbrandweer op te richten kwam van de vrijwillige brandweerman Bram de Bree. De toenmalige brandweer commandant Jansen zag er wel iets in en al gauw werd er een ploegje enthousiaste brandweermannen gevormd die de jongelingen leiding gin gen geven. Een van de eerste leiders was Wim de Feijter. „Er was onder de jeugd veel animo voor", herinnert De Fe ijter zich. „We begonnen met twaalf jongens in de leeftijd van elf tot en met vijftien jaar. Daarna werden ze aspirant brandweerman en nadat ze achttien werden stroomden ze vrijwel automatisch door naar de vrijwillige brandweer. Een groot deel van de opleiding hadden ze dan al achter de rug en het korps kon zich ver heugen op professionele brandweerlieden. En zo gaat het eigenlijk nog steeds". De leden van de Jeugdbrand weer kwamen iedere vrijdag bij elkaar in de brandweerka zerne aan de Van Dishoeck- straat. „Daar kregen ze theo rieles over het blussen van branden", vertelt Ter Meulen. „Het laatste uur werd altijd besteed aan het oefenen van de praktijk. Geen echte bran den blussen maar slangen uit rollen, oprollen, reanimatie en andere vaardigheden". De kennis van de leden van de Jeugdbrandweer werd in de praktijk gebracht tijdens wed strijden met jeugdbrandweer- lieden van andere korpsen in Nederland. Jaarlijks hoogte punt was en is het zomer- Leider Peter ter Meulen, oud-lid Gerry Mol en oprichter Wim de Feijter van de Jeugdbrand weer Vlissingen (vJ.n.r.). FOTO JAAP WOLTERBEEK kamp. „In'1979 zijn we voor het eerst op kamp gegaan", herinnert Peter Ter Meulen zich. „Een jaar later zijn we ook meer maatschappelijke activi teiten gaan doen. Onder meer om geld in te zamelen voor de kampen". Zo bemannen de le den van de Jeugdbrandweer de bewaakte fietsenstalling van de kermis en het straat festival en verlenen ze hand en spandiensten bij vlootda gen. Daarnaast wordt er ieder jaar een grote rommelmarkt gehouden. Met het geld wat ze daarmee verdienen worden materialen gekocht en extraat jes op kamp mee gefinan cierd. Ter Meulen: „Zo hebben we nu een eigen tent en een aanhangwagen met moun tainbikes voor alle leden. Die nemen we mee als we op kamp gaan". Gerry Mol is een van die brandweermannen die als lid van de Jeugdbrandweer zijn eerste stappen in de brand weerkazerne zette. Inmiddels heeft ook zijn zoon te kennen gegeven interesse in de Jeugdbrandweer te hebben. „Je krijgt er gewoon een goe de basisopleiding", vertelt Mol. „Ik breng nu nog dage lijks dingen in de praktijk die ik toen heb geleerd. Een echte fik heb ik toen niet gezien maar verder leer je er ontzet tend veel". In de begindagen van de brandweer was het blussen van echt vuur er nog niet bij. Tegenwoordig mogen de jongelingen één keer per jaar hun kunnen tonen op het trainingscentrum aan de Bui tenhaven. „Dat gebeurt na tuurlijk wel onder strikt toe zicht", verduidelijkt Ter Meu len. „De veiligheid staat bo ven alles". Om het jubileum van de Jeugdbrandweer te vieren houdt de vereniging za terdag 18 april een wedstrijd bij het gebouw van het Regio naal Opleidings Centrum Zee land in Vlissingen. Verschil lende korpsen uit het land tre den er aan en de wedstrijd geld als kwalificatieronde voor het Nederlands kam pioenschap. Onder het oog van een professionele jury moeten de jeugdleden hun kunnen wat betreft het orden telijk uitrollen van brandslan gen tonen, 's Avonds wordt er een reünie voor oud-leden ge houden in het trainingscen trum van de brandweer. „We hebben dan een kle'ine ten toonstelling van oude foto's en films", vertelt Gerry Mol. „Ook laten we het materiaal van de Jeugdbrandweer zien. Verder gaan we gewoon ge zellig wat oude koeien uit de sloot halen". Locatie: Spuistraat 1 te Vlissingen Aanwezig zijn: Basco/Orisant Theelen Van der Weele Notarissen Herwig, Sauer Oonk Pouwelse Tuinen Locatie: Lange Geere 3 te Middelburg De Hooge Plaaten Veldzigt Nieuwenhovenseweg

de Faam | 1998 | | pagina 1