BOHA O? si STUNTAANBIEDINGEN! NIEUWENDIJK 52 /Vater winnen op Schouwen Provincie Zeeland Archeologie in Zeeland GARAGES, BERGINGEN SCHUTTINGEN, PAARDENSTALLEN ENZ. Skiënde Nederlander op nippertje gered HUYSMAN VLAANDEREN KACHELS HULST r:\V- 6É xestaurant "espleten mm Koop nu met grote korting Bonsai Centrum Zeeland VOORJAARSCOLLECTIE Nieuw adres: «Officiële Mededelingen mmam Zo juist gearriveerd! Milieu 3esluit wijziging ver gunning Hercules bv. Middelburg In beroep Informatie WOV Brandend maagzuur? Riopan blust het snel. Alles moet weg vanwege verhuizing (Tijdens het inrichten van de nieuwe/grotere winkelruimte kunt u profiteren van de extra lage prijzen). v K2 SKATE DIV. "AGRESSIVE" SKATES v.a, Telefoon: 0118-431001 Rob Imanse Woensdag 11 maart 1998 FAAM/VLISSINGER 7 Abdij Nieuws is de informatierubriek van de Provincie Zeeland. Redactie: Afdeling Voorlichting, Abcij 6, postbus 6001, 4330 LA Middelburg, telefoon (0118) 63 13 92 Abdij >e provincie wil Delta Nuts- iedrijven vergunning geven 'oor het onttrekken van 4,5 niljoen kuub grondwater per aar op Schouwen-West. Dat is ),6 miljoen kuub meer dan rolgens de huidige vergunning s toegestaan. De toenemende /raag naar drinkwater maakt Je verhoging noodzakelijk. Dndanks de grote water winning zal de verdroging in iet gebied afnemen. Grondjwater De provincie is bij de besprekin gen over de nieuwe vergunning riet Delta allerlei maatregelen )vereengekomen, die er toe eiden dat voor een groot gebied ;en hogere grondwaterstand zal )ntstaan. Dm te beginnen mag Delta minder [rondwater uit de duinen op- jompen: 0,97 miljoen kuub tegen .,1 miljoen kuub volgens de oude 'ergunning. De extra waterwin- ling moet komen van een grotere ïfiltratie van water uit het Haring- liet. Dat leidt niet tot extra vervui- ng van het duingebied. Het laringvlietwater wordt voorgezui- iMÉÜ verd, voordat het in de infiltratie vijvers mag stromen. En de kwali teit van het water in het Haring vliet is de laatste jaren steeds beter geworden. Grondwaterstand De grondwaterstand zal nog niet zo gek veel omhoog gaan door de vermindering van het oppom pen van natuurlijk grondwater met ruim 100.000 kuub. Aanvullende maatregelen zullen er toe leiden dat de oppervlakte, waar de grondwaterstand invloed onder vindt van de waterwinning, kleiner wordt. Het principe van het systeem is dat de waterwinning wordt geconcentreerd in het westelijk deel bij de kust, waar de natuur het minst kwetsbaar is. De bronnen in het kwetsbare gebied in oostelijke richting, in de Zepe- duinen, zullen minimaal en zo laat mogelijk worden ingezet. De kwetsbaarste gebieden worden ontzien. Het betekent ook dat de bronnen bij het vliegveld gesloten zullen worden. Infiltratie Tijdens de periode van inspraak is onder meer een reactie binnen gekomen van de Stichting Duin behoud. De stichting wijst het provinciebestuur er op dat in het Beleidsplan drink- en industrie watervoorziening duidelijk is ver woord dat uitbreiding van de waterwinning alleen mag plaats vinden door diepinfiltratie en niet door oppervlakte-infiltratie. Er zijn geen zwaarwegende maatschap pelijke belangen in het spel die een afwijking van het reguliere beleid voor de productie van drinkwater in natuurgebieden aannemelijk maken. De stichting noemt het een tekortkoming dat niet is gezocht naar alternatieven voor het tekort aan drinkwater dat tijdens het drukke zomerseizoen kan optreden. Er is geen onder zoek verricht naar de mogelijkhe den voor waterbesparing of toe passing van alternatieve technie ken (zoals diepte-infiltratie) aldus de stichting. Na weging van de reacties zullen GS een besluit nemen. Milieutijdingen Het artikel over de waterwinning is ontleend aan Milieutijdingen nr. 46. Milieutijdingen bevat beschrijvin gen van actuele ontwikkelingen op het terrein van ruimte, natuur, milieu en water in de provincie Zeeland. De onderwerpen die in de nieuwe uitgave staan beschre ven, zijn getiteld: Kluut is Zeeuwse verrassing bij weide vogelbescherming; Nationaal Park Oosterschelde stap dichterbij; Delta mag meer water winnen; Toekomstvisie ontwikkeling eco nomie; Grondwatermeetnet aan verfijning 'toe; Het groene polder model en de communicatie; Kosteloze hulp AGRidee werkt drempelverlagend; Zorg voor het milieu bij veerdiensten; Plan van aanpak herstructurering Walche ren; Elf projecten voor platte landsvernieuwing en Berichten. Milieutijdingen is gratis verkrijg baar bij het informatiecentrum van de provincie, Abdij 9 in Middel burg, tel. 0118 - 631400. Een gratis abonnement nemen kan ook. 3edeputeerde Staten van Zeeland lebben op verzoek van Hercules 3.V. te Middelburg de vergunning Wet milieubeheer van 30 mei 1996 gewijzigd. n voorschrift 11.2 van deze ver gunning is de uitstoot van C1-C4 koolwaterstoffen van het Precur sor 40-proces gelimiteerd tot 3000 kg/jaar. Deze hoeveelheid /ormt de emissie van het produ- seren van 10 batches (280 ton 3recursor40). Om aan de geste gen vraag te kunnen voldoen is iet noodzakelijk in 1998 800 ton ca. 29 batches) Precursor 40 te jroduceren. Te voorzien is dat literlijk per 1 oktober 1998 een hermische naverbrander in bedrijf gesteld wordt, waardoor de pro cesemissie met tenminste 95% gereduceerd wordt (tot 15 kg. C1-C4 per batch). Voordat dit het geval is wordt in 1998 een pro ductie van 20 batches (560 ton) voorzien. De koolwaterstofuitstoot van deze 20 batches is 6000 kg. De koolwaterstofuitstoot van de voor 1998 resterende 9 batches, die na het in bedrijf komen van de naverbrander geproduceerd wor den zal 135 kg. bedragen. Het verzoek tot wijziging betreft een zodanige aanpassing van eer dergenoemd voorschrift dat de totale emissievracht in 1998 6135 kg C1-C4 koolwaterstoffen mag bedragen. In de beschikking is een wijziging aangebracht ten opzichte van het ontwerp. Het besluit ligt van 12 maart tot en met 22 april 1998 ter inzage bij Directie ruimte, milieu en water, Het Groene Woud 1, Middelburg, werkdagen van 8- 17 uur en desgevraagd buiten kantooruren en in gemeentehuis Middelburg, van 8-12 en 13-17 uur en (na telefonische afspraak Nieuws De provincie krijgt steeds meer taken toebedeeld op het terrein van de archeologie. Dat is een uitvloeisel van de overeenkomst tussen provincie en Rijk die vorig jaar is gesloten. Over de vorderingen van het archeologisch werk verschijnt vier keer per jaar een nieuwsbrief. Die is gratis verkrijgbaar. Een van de afspraken in de overeenkomst met het Rijk is dat de provincie een eigen archeoloog aantrekt. Dat gebeurt nog voor de zomer. De nieuwe functionaris zal overigens nauw gaan samen werken met zijn collega's op rijksniveau en met gemeen ten. Depot De provincie heeft de formele verantwoordelijkheid voor het archeologisch depot. De bodem vondsten worden daar gere gistreerd en beheerd. De mel dingen van vondsten komen ook bij het depot binnen. Op die manier is de archeologie actueel en inzichtelijk. Onderdeel van de afspraken met het Rijk is ook dat de provincie de bevoegdheid krijgt opgravingen te doen. Om die bevoegdheid te regelen, komt er een wet. Veel van het werk wat staat te gebeu ren, doet het huidige Depot voor de Bodemvondsten. Omdat deze naam niet meer geschikt is als vlag de lading te dekken, is be sloten de naam te wijzigen in Provinciaal Archeologisch Centrum Zeeland. Steunpunt Er begint vaart te komen in de ontwikkeling van een provinciaal steunpunt cultureel erfgoed Zee land. Ondertussen is de landelijke evaluatienota over de steunpunten besproken. Nu blijkt dat er een duidelijke lijn is te herkennen in de manier waarop steunpunten zijn te Nieuwsbrief Over de jongste ontwikkelingen in de archeologie is een informatie blad verschenen: Nieuwsbrief Archeologie nr. 2. Bovenstaand artikel is ontleend aan dit blad. Verder komen in dit blad de vol gende onderwerpen aan bod: ROB-nieuws, de Burg van Dom burg: archeologisch monument, archeologisch onderzoek snel wegen, gemeentelijke werkgroe pen en Malta komt er aan; Arche ologisch nieuws van oktober tot en met januari met onder meer korte beschrijvingen van onder zoek en waarnemingen op Schouwen-Duiveland, Walcheren, Zeeuwsch-Vlaanderen en Zuid- Beveland; het Pilotproject "Regi stratie archeologische voorwer pen in Zeeland"; de Archeologi sche Werkgemeenschap voor Nederland, afdeling Zeeland. De nieuwsbrief besluit met een litera tuursignalement. Gratis verkrijgbaar De Nieuwsbrief Archeologie is gratis verkrijgbaar bij het infor matiecentrum van de provincie, Abdij 9 in Middelburg, tel 0118 - 631400. Gratis een abonnement nemen kan ook. organiseren. Wel zijn er grote verschillen in projectleiding en personele bezetting. Om een duidelijk beeld te krijgen over een mogelijke Zeeuwse opzet is een bezoek gebracht aan de provincies Utrecht en Drenthe. Het steunpunt in deze laatste provincie komt het dichtst in de buurt bij de ontwikkelingen in Zeeland. Op grond van de evalu atie, de wensen in Zeeland en de bevindingen die zijn opgedaan bij andere provincies gaat een pro jectgroep aan de slag met een uitwerking voor Zeeland. Aan bod komen: mogelijkheden voor huis vesting, personele bezetting, takenpakket en de kosten. 1 Het is de bedoeling dat het steun punt per 1 januari 1999 aan de slag kan. Amateurarcheologie Hoewel GS veel waardering heb ben voor het werk van de werk groep amateur-archeologen West- Zeeuwsch-Vlaanderen, hebben zij toch een subsidieverzoek van de ze stichting afgewezen. Hierbij wij zen GS op de taken die de provin cie heeft op het terrein van de ar cheologie en de ontwikkeling van het provinciaal steunpunt cultureel erfgoed. Het subsidiëren van plaatselijke en regionale organisa ties zien GS als een verantwoor delijkheid voor de gemeenten. Dinsdag 17 maart zijn er drie openbare hoorzittingen van de Adviescommissie bezwaar schriften. Om 14.00 uur gaat het om een verzoek er voor te zorgen dat voetgangers gebruik kunnen maken van een wandelpad langs het fietspad dat aansluit op de rondweg Poortvliet. Het verzoek is om financiële en veiligheids redenen afgewezen. De indiener, een inwoner van Poortvliet, maakt bezwaar tegen deze afwijzing en krijgt de gelegenheid zijn stand punt mondeling toe te lichten. Om 14.30 uur gaat het om een bezwaarschrift tegen de afwijzing door GS van subsidie voor de H® studiebijeenkomst "Ouderenhuis vesting... Mij een zorg?" Het PCOB, organisator van de bijeen komst, maakt bezwaar tegen deze afwijzing en kan haar standpunt komen toelichten. Het Centrum voor Internationale Samenwerking in Goes is het niet eens met een subsidieverlening en maakt bezwaar. Om 15.00 uur kan een vertegenwoordiger van het Centrum het bezwaar komen toelichten. Wie belangstelling heeft voor deze zittingen of gewoon benieuwd is hoe de behandeling van een bezwaarschrift in zijn werk gaat, kan een plekje zoeken op de publieke tribune. De zittingen van de Adviescom missie zijn in het provinciehuis, Abdij 6 in Middelburg. Wie meer wil weten over de Westerscheldetunnel kan dinsdag avond 17 maart terecht in het Zuidlandtheater in Terneuzen. Tentoonstellingen in de zaal, aankomsthal en foyer maken inzichtelijk hoe de toekomst er uit gaat zien. Vertegenwoordigers van de NV Westerscheldetunnel, van bouwer Kombinatie Middel plaat Westerschelde en van de Bouwdienst Rijkswaterstaat zullen in toespraken uitleg geven over: algemene onderwerpen, de tech niek, uitvoering, wegen, land schap en grond. Vervolgens komt "de zaal" aan bod met vragen. Vanaf 19.30 uur staat de koffie klaar in het Zuidlandtheater, Zuidlandstraat 111 in Terneuzen. Wie vroeg komt kan in alle rust eerst even de tentoonstellingen bekijken, alvorens de inleiders aan te horen. De inleidingen beginnen om 20.00 uur. Vanzelfsprekend is de toegang gratis. mm WËÊÊÊmÊÊmËÊmmmmÊ^mËmÊmÊmm 0118-675241) op donderdag avond van 18-21 uur. Degenen die bedenkingen hebben ingebracht tegen het ontwerp besluit, de adviseurs die advies uitgebracht hebben over het ont- werp-besluit en belanghebbenden aan wie redelijkerwijs niet kan worden verweten geen bedenkin gen te hebben ingebracht tegen het ontwerp-besluit kunnen tot en met 23 april 1998 tegen het besluit beroep instellen bij de Afdeling bestuursrechtspraak van de Raad van State, postbus 20019, 2500 EA 's Gravenhage. Het besluit wordt op 24 april van kracht, tenzij overeenkomstig arti kel 36 van de Wet op de Raad van State, juncto artikel 8.81 van de Algemene wet bestuursrecht een verzoek tot het treffen van een voorlopige voorziening is gedaan bij de Voorzitter van de Afdeling bestuursrechtspraak van de Raad van State. Voor het inzien buiten kantoor uren, mondelinge toelichting en kopieën van ter inzage geleg de stukken kunt u zich wenden tot dhr. P.Wattel (tel. 0118-631773). HEB SNEL EN BETAALBAAR Prefab betonelementen zijn perfect afgewerkt met vlak grijze buiten kant, houtmotief of steenmotief. Ook dubbelwandige bouw: met degelijke rabatdelen jarenlang plezier voor vlijmscherpe prijzen. Ook zelfbouwpakketten leverbaar. beton BEZOEK ONS SHOWPARK MET RUIM 20 MODELLEN Levering en plaatsing door heel Nederland De Huufkes 42 (Industrieterrein Eeneind II) 5674 TM Nuenen Bel voor gratis kleurenbrochure met prijslijst TEL. (040) 283 91 06 FAX (040) 283 92 73 MAAGDENBURG - Een wintersport vierende Nederlander is tijdens een skitocht in het Oostenri jkse Maagdenburg bijna in brand gevlogen. De problemen ontstonden toen de man kort na een uitgebreide lunch besloot de ski's onder te binden voor een lange afdaling. De man was nog maar net op weg. toen hij werd ver rast door een aanval van brandend maagzuur. Gelukkig voor de skiër was er op dat moment net een groep repeterende jodelaars in de buurt. Een van hen had Riopan op zak. dat het Riopan niet gebruiken bij overgevoeligheid brandende maagzuur snel bluste. Nog maar nel van de schrik bekomen, prees de Nederlandse wintersporter de snelle werking van vloeibare Riopan. I.ocs \oor «[t'bruik «l«* Injslii RIOPAN v-hckc" voor magaldraat en bij nieiTuneiiestoornissen. v.o.l DROGISTERIJ - PARFUMERIE PAPEGAAIENBURG 10 - 4386 DA VLISSINGEN - TEL: 0118-460441 FAX: 0118-462622 Ontdek de nieuwe warmte van het milieuvriendelijke vuur fifliïï Dealer van: Flam Faber Dovre Ciney Efel Nestor-Martin Alles op het gebied van inzet-, voorzethaarden en kachels. Groot assortiment gaskachels en prachtige sierschouwen in marmer, hout en gips. Alle dagen ook op zondag open Steensedijk 1g Hulst (voormalig Milockgebouw achter de basismarkt) Tel. 0114-311513/311256 et* ■BK' A De allerbeste tour/fitness skate lBedamypark_37, 4381 CF idissitigen, Tet/fa^O118-419227 1 "Nieuwe Stijl Vlasmarkt 25 Middelburg 636122

de Faam | 1998 | | pagina 7