32Q3C De Vuurtoren hanteert al veertig jaar de keu Scholieren debatteren over milieu Wij gaan verhuizen! Mode Winter in Zeeland onder de hamer MKB Middelburg licht euro toe 50% korting WOENSDAG 11 MAART 1 JAARGANG 100 - NUMMER 11 WEKELIJKS HUIS AAN HUIS OP GEHEEL WALCHEREN Juwelier VAN DEF&MADEN Biljartvereniging De Vuurtoren uit Westkapelle viert dit jaar haar veer tigjarig bestaan. Twee keer per week hanteren de achttien leden van de vereniging de keu in café 't Koffiehuis op de Markt in Westkapelle. Om het jubileum van de vereniging te herdenken heeft Ada van Hoof de ge schiedenis van De Vuurtoren vastgelegd in een boekje. In zo'n dertig bladzijden beschrijft zij aan de hand van anekdotes en oude notulen hoe de vereniging zich heeft ontwikkeld. Knipoog Jeugd Wienkele (2) PZC WEEKBLADEN Leerlingen van klas b2g van de CSW- mavo in Middelburg hebben een prijs van duizend gulden ge wonnen tijdens de scholierenconferentie Global Future die af gelopen vrijdag in Goes werd gehouden. De Christelijke Scho lengemeenschap Wal cheren won de prijs met een idee om bus haltes bij de schoolge bouwen aan de Elzen laan en Olmenlaan te plaatsen. Volgens de mavo-leerlingen wor den bij slecht weer veel leerlingen door hun ouders naar school gebracht om dat de busverbindin gen niet goed gere geld zijn. Een goede busverbinding zou volgens de leerlingen een interessante be sparing van fossiele brandstoffen kunnen opleveren. KOM GENIETEN BU dus nog 1 week Bouwman Cadeau faam/vlissinger Eilelsteenkimdixc EG A. Dianuniexpen G.I.A. KLEINE MARKT I 4381 EJ VLISSINGEN Tel 0118-412605 (Walstraatpromenade) Vrijdag koopavond De man wordt man en de vrouw mag alles. Kinderen worden merkbewust onder het motto duidelijk kiezen van de wieg tot het graf. En ontwerpers van de mode raken in al die ontwikkeling het spoor ietwat bijster. Maar de bescherming tegen natte dagen blijkt modegevoeliger dan we doorgaans denken. Twee volle pagina's mode bijeengebracht door onze medewerker Karine Leijnse. FOTO ANDA VAN RIET Bij het internationale veiling huis Sotheby's in Amster dam wordt maandag 23 maart het schilderij 'Winter in Zeeland' van de Belgische schilder Maurice Sijs ge veild. Sijs leefde van 1880 tot 1972 en schilderde voor namelijk landschappen in Noord-Vlaanderen, zeege zichten van de Noordzee en voorstellingen van de kades in Parijs. Het schilderij 'Winter in Zee land' toont een verstilde Zeeuwse haven met schepen in de vrieskou. Op knappe wijze laat Sijs de schepen re flecteren in het winterkalme, ijsgroene wateroppervlak en de zeilen heeft hij met een lichte, impressionistische toets in koele tinten weerge geven. De Franse impressio nisten hebben hun sporen op veel van de doeken van Sijs achtergelaten. Het werk van Sijs is een van de hoogtepunten van de middag zitting van de Spring Paintings Sale, een tweejaar lijkse veiling waarbij schil derkunst en grafiek van de zeventiende tot en met de Het schilderij 'Winter in Zeeland' van Maurice Sijs. twintigste eeuw wordt aan geboden. Verder komen on der meer nog werk van Cor- nelis van Hardenburgh, H.W. Koekkoek, Sientje Mesdag van Houten, Willem van Ko nijnenburg en Herman Gor dijn onder de hamer. Het doek van Maurice Sijs moet naar schatting tussen de vijf tien- en twintigduizend gul den opbrengen. In samenwerking met de ABN-AMRO houdt MKB (Midden en Klein Bedrijf) Middelburg dinsdag 17 maart een voorlichtingsbijeen komst over de nieuwe munt, de euro. Daar voor komt manager International Desk van ABN-AMRO naar Hotel Arneville om te ver tellen over de hoed en de rand. De bijeenkomst begint om 20.45 uur. Tevens zullen de heren M. Temme en A. Burger, re spectievelijk ex-voorzitter en ex-secretaris van de Middelburgse Centrale van Onderne mers feestelijk worden toegesproken door drs. H. de Boer, de nieuwe voorzitter van MKB Nederland. De nieuwe Europese munt is dichterbij dan ooit. Tijdens de'Eurotop begin mei in Londen stelt de Europese Raad vast welke landen deelnemen aan de Economische Monetaire Unie. Die landen zullen vanaf 1 januari 1999 stap voor stap richting nieuwe munt moeten gaan denken. Giraal kan de munt al vanaf volgend jaar worden gebruikt. De definitieve invoering vindt plaats in 2002. Het zijn overi gens niet alleen bedrijven die vanaf 1 januari aanstaande te maken krijgen met de euro. Ook particulieren worden er mee geconfron teerd. Zo worden bijvoorbeeld de koersen van de Amsterdamse effectenbeurs vanaf 1 januari in euro genoteerd. Ook hypotheken, verzekeringen, beleggings- en spaarvormen worden in de nieuwe munteenheid uitge drukt. Banken vermelden op de afschriften van particulieren het saldo in guldens, maar ook in euro. Wie internationaal werkt zal bij voorbeeld zijn of haar declaratie van 220 gul den voor een overnachting in een hotel zien uitbetaald in 100 euro, door de bank weer te ruggerekend naar 220 gulden. Hoewel de leden van biljart vereniging De Vuurtoren met verve hun keu hanteren is de vereniging vooral een gezel ligheidsclub. „Er wordt na tuurlijk wel fanatiek gebiljart", vertelt voorzitter Kees Huis- zoon. „Maar biljarten is wel een heel sociale sport. Zelf vind ik het een aangename ontspanning na het werken". Huiszoon is al vijfentwintig jaar lid van De Vuurtoren en sinds 1990 is hij ook voorzitter van de vereniging. „Ik ben lid geworden toen ik het café in mocht. De vereniging heeft al tijd in café's gespeeld en zo zijn we dus ook aan de mini male leeftijd van zestien jaar gekomen". De leden van De Vuurtoren spelen libre, het traditionele biljart waarbij zo veel mogelijk caramboles moeten worden gemaakt. Omdat gezelligheid een be langrijk element van de ver eniging is, is De Vuurtoren niet aangesloten bij de lande lijke biljart bond. Huiszoon: „We houden wel regelmatig vriendschappelijke wedstrij den met andere dorpen op Walcheren. Maar biljarten is een vrij individualistische sport. Iedere maand geven we twee prijzen weg aan leden die hun eigen prestatie het beste hebben verbeterd. De prijzen zijn gewoon een worst of bijvoorbeeld kippenpootjes. Degene die op jaarbasis zich zelf het meest heeft overtrof fen krijgt een wisselbeker mee naar huis". Behalve biljarten vergaderen de leden van De Vuurtoren één keer per jaar. „We houden niet zo van vergaderen", ver telt Huiszoon. „De jaarverga dering moet altijd zo snel mo gelijk voorbij zijn, dan kunnen we daarna weer gaan biljar ten". De verslagen van de jaarvergaderingen zijn bijge houden in een groot schrift waar veertig jaar geleden de oprichters de prille geschiede nis van De Vuurtoren in vast hebben gelegd. „Ko Louwerse was één van de oprichters en hij speelt nog steeds bij ons", weet Huiszoon. „Veel andere oud-leden zijn doorgestroomd naar de Oudjes Op Stoot". Uit verhalen van leden van de Oudjes Op Stoot en de jaar verslagen van De Vuurtoren heeft Ada van Hoof, één van de drie vrouwelijke leden, de geschiedenis van De Vuurto ren vastgelegd. In het jubi leumboekje is bijvoorbeeld te lezen dat tijdens de jaarverga dering van 1968 werd beslo ten om een voorzittershamer aan te schaffen. Huiszoon: „Ze gebruikten toen een bierflesje als voorzittershamer. Onder de leden waren er enkele die vonden dat de voorzitter een echte hamer moest hebben en dienden een voorstel in. Het voorstel werd aangenomen maar een hamer is er nooit gekomen. Blijkbaar gaf de toenmalige voorzitter toch de voorkeur aan een bierfles". Gezelligheid heeft bij De Vuur toren altijd hoog in het vaan del gestaan. „Maar als het op biljarten aan komt zijn we heel serieus", verduidelijkt Huis zoon. „We hebben nu achttien leden, op zich is dat nog niet zo gek maar er is wel sprake van enige vergrijzing. Het jongste lid is de dertig al ge passeerd en we zouden dan ook graag weer wat jonge aanwas krijgen". De jeugd van Westkapelle heeft de ge neugten van de biljartsport nog niet ontdekt. Volgens voorzitter Huiszoon heeft het ermee te maken dat biljarten de naam heeft een sport voor 'ouwe lullen' te zijn. „Toch is dat niet waar", is Huiszoon van mening. „Ik ben ervan overtuigd dat ook jonge men sen in de ban van de keu kun nen raken. Ik hoop dan ook dat we in de toekomst weer wat meer jongeren kunnen verwelkomen. We spelen nu op één biljart maar we heb ben de beschikking over twee tafels. Daar kan het dus in ie der geval niet aan liggen...". Volgens voorzitter Huiszoon, tweede van rechts, staat gezelligheid hoog in het vaandel bij de le den van De Vuurtoren. FOTO JAAP WOLTERBEEK Bijleveld Mannenmode uit Middelburg is weer geopend. De zaak is verbouwd, vergroot en opnieuw ingericht. Boekhandel van Benthem Jutting is al bijna tweehonderd jaar een begrip in Middelburg. Na het faillissement van de zaak eind vorig jaar is de winkel van de ondergang gered. En verder: alle evenementen op Walcheren over zichtelijk voor u gerangschikt, voorlichting van de provincie en de gemeenten. In de jaren dertig richtten we, vertelde een Middel burgse winkelier me, elke donderdag onze toonbank speciaal in voor de boeren en boerinnen die naar de weekmarkt kwamen. Waar nu de vleugels achter het stadhuis zijn, was het 'plein van Dronkers' waar ze hun huifkarren stalden. Aan de koffietafels van de herberg van Dronkers of in de melksalon 'De Land bouw' van Reynierse aten ze hun brood. De produk- ten die de boerinnen kwa men kopen, zijn voor het merendeel allang uit de tijd. Voor het 'opdoen' van de mut sen van de klederdracht koch ten ze bijvoorbeeld 'walvis'es- sens' en 'patentstiessel' (stijf sel). Om de mutsen te laten blinken kwamen de 'mutsop- doensters' of degenen die hun mutsen zelf prepareerden, om 'een paer koeketjes was' en 'glansstiessel'. Voor spierpijn en andere pijnen bestond naast 'pielstaertolie' ook 'vier derlei olie'. Dat was goed te gen de rheumatiek, de officië le naam was 'Olium Hiosciami Oliosum'. Pielstaertolie werd betrokken in Arnemuiden, waar het door sommige men sen thuis gemaakt werd (en wordt). Huishoudartikelen waren on der andere: platte zeugen (harde borstels), 'oekevegers (zachtere borstels met hand vat), raegers (ragebollen) en boenders (bijeengebonden bosjes hei waarmee de pan nen na het bakken werden schoongemaakt). Maar vroeg een boerinne om 'een orden- telijken bamboes', dan be doelde ze een zwarte bezem. Dat waren destijds zogenaam de 'Colombo-bezems', die van een soort rotan waren ge maakt. 'Bamboes' was lange tijd het gewone woord voor bezem. Een 'rieze bezem' was echter een lange stalbezem. Wanneer een boerinne zo'n bamboes of raeger kwam ko pen, kon je er zeker van zijn dat 'den ouwen uutgediend ao' (de vorige versleten was). Want de boerenmensen van vroeger deden lang met hun spullen: 'zuunig' waren ze ze ker. Als er iemand was die dat kon weten, dan was het wel een Middelburgs winkelier Jan Zwemer Oplage: 51.450 ex. Uitgave: Uitgeverij Provinciale Zeeuwse Courant b.v. Exploitatie: Ch. van den Oosterkamp (0113) 273000 Privé (0118)417802 Administratie: PZC Oost-Souburgseweg 10, postbus 18, 4380 AA Vlissingen. Advertentieverkoop: Jerry Tupanwel (0118) 484316 (privé (0118) 615044). Johnny Saija (0118) 484312 (privé (0118) 418686). A. Lammers-Van Otterdijk (0118) 484313 (privé (0118) 640277). Redactie: Ad Hanneman, (0118) 484275 en Joep Bremmers (a.i.), (0118) 484276 Redactie-adres: Postbus 18, 4380 AA Vlissingen fax, nr.: (0118) 472404 Bezorging: (0118) 484216. Druk: Wegener Nieuwsdruk Zeeland, Postbus 18, 4380 AA Vlissingen. Druktechniek: offsetrotatie. Sluitingstijd: advertenties maandag 12.00 uur PZC, Oost-Souburgseweg 10. Postbus 18, 4380 AA Vlissingen, tel. (0118) 484000 Faam/Vlissinger maakt deel uit van de Zeeland Combinatie huis-aan- huisbladen in Zeeland. Totale oplage: 180.947 ex. Zo'n tweehonderdvijftig leer lingen van de CSW uit Middel burg, het Zwin College uit Oostburg en het Buys Ballot College en Sint Willibrordcol- lege uit Goes namen afgelo pen vrijdag deel aan de confe rentie over vervuiling en mi lieu die in het Buys Ballot Col lege werd gehouden. De con ferentie werd gehouden op initiatief van het centrum voor internationale .samenwerking COS Zeeland uit Goes en het Consulentschap Natuur- en Milieu Educatie uit Goes. Met de conferentie werd het pro ject over natuur en milieu dat op de vier scholen is gehou den afgesloten. Aan het einde van het project maakten de leerlingen een aantal aanbevelingen op het gebied van milieu. De aanbe velingen werden tijdens de conferentie besproken met een forum. Het forum bestond uit A.M. Dek, lid van de gede puteerde staten van Zeeland, A. Meijer van het Milieu Edu catie Centrum de Bevelanden en N. Out van de Stichting SCOOP uit Middelburg. Behalve aanbevelingen heb ben de leerlingen concrete ideeën geformuleerd die tij dens de conferentie werden gepresenteerd. De mavo-leer lingen van klas b2g presen teerden hun plannen in een mini-musical. In de mini-musical verwerkte de leerlingen van de CSW ver schillende ideeën om tot een beter milieu te komen. Niet alleen de wens voor be ter openbaar vervoer werd kenbaar gemaakt maar ook het hergebruik van water voor het doorspoelen van het toilet en een beter beheer van de natuur kwamen aan de orde. Volgens Ewoud de Baere (rechts) van het Zwin College moet Philips op windenergie gaan draaien. FOTO JAAP WOLTERBEEK De leerlingen traden aan met een complete band met key boards, dwarsfluit en saxo foon. Dans, rap en een heus protestlied op wijze van Bob Dylans 'Death Is Not the End' stelden zaken als macht, geld en waardevolle zaken als een goed milieu aan de kaak. De leerlingen van de Middel burgse mavo lanceerden niet alleen hun plan voor bushal tes bij de schoolgebouwen maar willen ook nog een en quête houden onder de lera ren om zo suggesties los te krijgen hoe het milieu minder belast kan worden. De beste ideeën worden dan bekend gemaakt in de schoolkrant en op posters in de schooi ge hangen. Aan de hand van een actie plan willen de leerlingen dan ook op school dingen daad werkelijk veranderen om het milieu minder te belasten. Voor de uitvoering van hun plannen ontvingen de leerlin gen de eerste prijs, een be drag van duizend gulden. De prijs voor de beste presen tatie, een schilderij van een bewoner van de Stichting Ar duin uit Middelburg, ging naar het Zwin College uit Oostburg. De mannelijke helft van de klas had zich getransformeerd tot rappers terwijl de vrouwe lijke helft een ballet vormde. Aanmoedigingsprijzen waren er voor klas m2a van het Sint Willibrordcollege en v2m van het Buys Ballot College. De conferentie Global Future werd voor de vierde keer ge houden. „De toekomst van de confe rentie is nog niet helemaal ze ker", wist Rosalie Lodiers van het Consulentschap Natuur- en Milieu Educatie uit Goes. „We zijn afhankelijk van sub sidies van de provincie en ver schillende Zeeuwse gemeen ten. Of we volgens jaar weer subsidie krijgen weten we nog niet. Maar gedeputeerde A. Dek heeft in ieder geval al toe gezegd weer geld beschikbaar te stellen. Als je ziet wat de leerlingen er van maken blijkt het project in ieder geval wel aan te slaan. En om in de toe komst tot een beter milieu te komen is het belangrijk om juist deze generatie over de problematiek te laten naden ken". TUIN SERREMEUBELEN VOOR EXCLUSIEF WOONGENOT IN HUIS EN SERRE Onze nieuwe kussen- collectie is binnen WeMtt-al 13, Goes, Tel. 0! 13-215 «S. Vanaf 18 maart kunt u ons vinden op hoek markt/plein 1940 (voorheen radio 't Westen) Lange Delft 11 - Middelburg

de Faam | 1998 | | pagina 1