Tl RE NI DSVO OR Z El n EF IS El IVO LGEF IS Stoere wonderboy of praktische sloddervos A a m De man wordt man en de vrouw mag alles - door Karina Leijnse Als we de grootmeesters in de mannenmode, die hun shows in steden als Londen en Milaan hielden mogen geloven, ligt er een seizoen voor ons waarin de man zijn man-zijn gaat to nen. En wel in de vorm van transparante door kijkjes die geen geheimen meer verhullen. Wonderboy's die hun lichaam maar wat graag tonen. Dat transparante stoffen in een vrou wengarderobe hun diensten ruimschoots be wezen hebben mag duidelijk zijn. ...alle fantasie wordt er op uitgeleefd. Zo ontstaat al in de wieg een fan. Merkentrouw van nul tot... ...deze stijl laat een tip zien van een nieuw aankomende tendens: de romantiek... ...of mannen zo gretig in hun beurs tasten voor een door- kijkblouse valt nog te bezien... De man gaat zijn man-zijn tonenbij de vrouw mag alles en wordt de keuze enorm moeilijk gemaakt en kinderen vallen niet meer tussen de wal en het schip. Mode. Een woord dat op zich al onderhevig is aan de tijd. En naarmate de tijd vordert richting 2000 raken ook de ontwerpers het spoor bijster. Niettemin: alles mag en duidelijke keuzes van hoe de man is en zich voelt is de mode anno voorjaar 1998. Een mode onderweg? Of mannen ook zo gretig in de beurs tasten voor een doorkijk- blouse valt nog te bezien. Voor de meeste mannen onder ons zal het zover wel niet komen. Zij willen best geld uit geven aan kleding maar het liefst als er nog een prak tisch nut aan kleeft. Gelukkig blijft er naast doorkijkjes nog genoeg fraais over. De mannen mode is dit voor jaar bescheiden, eenvoudig en zon der poespas. Dit klinkt saai maar is het allerminst. Twee stijlen wis selen elkaar af. Een silhouet dat sluik is en strakomsluitend ver sus kleding die te lang en aan de ruime kant is. Opvallend is de broek, die in een iets andere gedaante rond de billen zit. Hij hangt vrij strak op de heupen en loopt wijd uit tot over de schoenen. Hij geeft het uiterlijk van een sloddervos die wat 'in' is aan zijn laars lapt. Schijn bedriegt, zeker bij het volgen van zo'n nadrukkelijke nieuweling. De broek lijkt te groot maar de pasvorm is ui terst correct. Hij doet nog het meest denken aan de Spaanse broek uit de jaren zeventig. De soulswinger, alleen worden er wat de heren betreft geen pla teau's maar skateschoenen on der gedragen. De tegenhanger van deze 'terlenka' is de smalle rechte pantalon, gemaakt uit stretchmateriaal, met kleine bandplooi en pijp-omslag die veel gedragen wordt onder een colbertjasje, keurig als altijd. Was een man voorheen uit te te kenen in overhemd of t-shirt, dit seizoen draagt hij een truitje. Een mannentruitje. Uit ragfijn garen gebreid met een hoge v- hals of kraagje. Verticale of hori zontale strepen zijn de enige vorm van dessinering. De truit jes mogen strak rond het boven lijf zitten of aange naam slobberend over de jeans. Eenvoud siert de man. De kleuren zijn heel naturel. Zandkleur, veel wit en als tegen hanger dieprood en mosterdgroen. Voor de stoffen tekenen linnen en katoen, koel en praktisch. Voor spannender zaken zijn deze stoffen gecombineerd met polyesters en polyamide voor een rekbaar en stretchy draagcomfort. Gezien de vele verschillende modestijlen lijkt het alles-mag- seizoen aangebroken. Pijnlijk genoeg wordt het uitzoeken van de juiste kleding hierdoor niet makkelijker gemaakt.'Alles mag' klinkt zo veelbelovend, sugge reert vrijheid maar legt blijkbaar ook duidelijke grenzen. Loop een willekeurige modezaak bin nen en de vraag 'hoezo, alles mag?' dient zich meteen aan. De rekken zijn zo keurig. Alles ge rangschikt op kleur en vorm. Waar hangt de 'ailes-mag' col lectie? Mode is weer een grote valstrik. 'Alles-mag' moet je na melijk zelf raaken! Wat 'mag' bestaat uit de combinatie van verschillende lengtes over el kaar heen. Tegendraadse schoe nen, of een jasje dat net niet kan en daardoor juist weer wel. Kies je voor soepele transparante stoffen dan moet je van goede huize komen om de combinatie te maken met grove, ruige stof fen. Alles mag binnen de normen van de mode wachters, die op hun beurt in spiratie putten uit de diversiteit aan uitdossingen die de middel bare scholen siert. De 'alles- mag-collectie hangt niet in de winkel, hij zit in de schoolbanken. Binnen de ver schillende stijlen die zich aanbieden dit voorjaar is de diversiteit onme telijk. Nog steeds zwaait de scepter van de jaren ze ventig. Te zien in korte rokjes die vanaf de heupen wijd uitlopen. Korte truitjes, liefst gebreid en in zachte kleu ren. Stretch en nylons in de stof fen met ruit, blokmotief of streep. Daar doorheen gemixt dient zich een vrouwelijk beeld aan met een exotische tint. Lie ve bloesjes van satijn of kant met een oosterse print en sluike lange wikkelrokken. Deze stijl laat een tip zien van een nieuw aankomende tendens: de ro mantiek. Waarschijnlijk zet deze stijl zich komende winter pas echt goed door. Weer terug van weggeweest is de sportieve lin- nenlook. Voor de oplettende le zer: linnenlook kan ook van ka toen zijn! Een op safari-unifor men geïnspireerde stijl. Zakken met een stolpplooi, te pas of on pas geplaatst op hessen, rokken (hier zit de zak vaak helemaal bij de enkels, lekker handig) en als nieuwkomer op de zijnaad van de broek. Deze safari broek komt uit de mannengarderobe maar heeft nu een aangepaste da- meszit, hoog op gesneden met ron de heupen. Boven dien heeft hij af- ritsbare pijpen waardoor er in een handomdraai een korte broek ontstaat. Een tijdlozer gekleed beeld vormt de laagjes-mode. Deze bestaat uit hele soepele breisels of ragfijne transparante tricots. Lange jurken met daar overheen kortere mouwloze va rianten of nog kortere hemdjes. Omdat deze lijn bestaat uit dun ne stoffen kunnen er, naar ge lang het budget, heel wat laag- jes over elkaar heen. De grap zit hem in het variëren van lengtes of a-symmetrische zomen. Het neemt niet zo nauw zolang het maar speels blijft. Alles mag blijft de moeite van het probe ren waard. Steeds meer ba- sicmerken die al geruime tijd de 'grote mensen' kleden vullen hun collectie aan met een doelgroep la ger, de 'teens'. Kinderen tussen wal en schip, te jong voor vol wassen maten, te groot voor een kinderwinkel. In middels komt deze doelgroep aan z'n gram, hij is namelijk ont dekt en dat betekent werk aan de winkel voor designers. De onderbouw van de basisschool wordt ook steeds modebewus ter dus wordt die voor de com pleetheid ook opgenomen in het ontwerpprogramma. Wat houd je dan nog over: kleuters, peu ters en baby's. Peanuts! Sterker nog, vaak wordt deze groep het troetelkind binnen de ontwerp afdeling. Alle fantasie wordt er op uitgeleefd. Zo ontstaat al in de wieg een fan. Merkentrouw van nul tot.... Over de grote linie genomen is de inspiratiebron binnen de kin derkleding (nog steeds) de ska- tewereld. Skaters zijn 'cool' en zeker voor jongere kinderen een voorbeeld. Wijde broeken, losse shirts, sweatshirts met capuchon en skateschoenen. Katoen, stevig canvas en flanel- lentricot. Kleding die ook niet voor niets overeind blijft staan want het zit lekker en is prima speelkle- ding. Tekenfilms, populaire series en popgroepen Spice Girls!) zor gen slechts voor tijdelijke rages fen dan vooral voor t-shirt op drukken, petjes en rugzakken. Dit seizoen is de kinderkleding in navolging van volwassenten densen simpel, eenvoudig en zonder poespas. Recht door zee, niet onlogisch voor kinderkle ding. w 1WT- i m m

de Faam | 1998 | | pagina 19