P w H Vocale vrienden in concert Scheldemond binnenkort verrijkt met Openbare Bibliotheek Vrouwendag in teken van vrouw en arbeid GOES a 1 trouwreportage 1 Scholieren voor een beter milieu wienkele (1) Twee nieuwe Slibs JAARGANG 100 - NUMMER 10 t *5 WEKELIJKS HUIS AAN HUIS OP GEHEEL WALCHEREN De fotograaf voor de mooiste FOTO VERSCHOORE VES, het Vocaal Ensemble St.-Laurens, kondigt voor de tweede keer een groots muziekfestijn aan onder de naam VES Friends. Dat wordt zaterdag 7 maart gehouden in de Concert- en Gehoorzaal en begint om 20 uur. De vrienden van VES die optreden zijn: het Vocaal Ensemble Dubbel Zes uit Rosmalen, het Moluks Kerkkoor Marsi uit Oost-Souburg, het Souburgs Koper Quintet, het Vocaal Ensemble Vo- ci Miste. Uiteraard komen ook de leden van VES op de planken van de Concert- en Gehoorzaal.. Het concert begint om 20 uur. De Vlissingse Stedelijke Scholengemeenschap Scheldemond gooit vanaf 1 september haar deuren wagenwijd open voor de buurtbewo ners. Ze doet dat in samenwerking met de Openbare Bibliotheek. Internet en boeken zijn vanaf die datum voor de bewoners rond Weijevliet op loopafstand binnen bereik. Die service naar het publiek is te danken aan een vroege invoering van de zogenaamde tweede fase in de onderwijsvernieuwing. Schelde- monddirecteur drs. F.J. van der Avert heeft zich sterk gemaakt voor die vroege invoering. „We zijn één van de koplopers in Nederland". leraren zijn voor die groepen in de toekomst geen docenten meer in de klassieke zin van het woord - ...ze hebben inderdaad een flink stuk vrijheid, maar dan wel vrijheid in gebondenheid... ...wij hebben geld ge stopt in de gebouwen en de bibliotheek in de materialen- ..voortdurend controle op de vooruitgang. En dat is zeker geen controle van toets tot toets... PZC WEEKBLADEN f aam /imMfiï&er De Werkgroep Internationale Vrouwendag Walcheren houdt zondag 8 maart een grootse viering van de internationale vrouwendag in de Stadsschouwburg in Middelburg. De vrou wendag op Walcheren heeft als thema 'vrouw en arbeid'. „Dat is nog steeds een belangrijk thema in Zeeland", vertelt Martine Buitink van de organiserende werkgroep. „Denk alleen maar aan de allochtone vrouwen, daar staat de arbeidsmarkt nog niet echt open voor". Arbeid Intercultureel ZEELANDHALLEN MAART MAART VO, <3 C WOENSDAG fti ff SI VLISSINGEN El Walstraat 109-111. 0118-414081 Q Schutterstraat De zangers van VES hebben zowel binnen als buiten de provincie bekendheid gekre gen. Zeker na het uitbrengen van hun cd 'Tot het gaat lui den...' In 1997 werd onder meer deelgenomen aan het European Male Choir Festi val alwaar een verdienstelijk voerde plaats werd veroverd. Op het elfde Nederlandse Festival voor Kleine Koren kreeg VES zelfs van de pu blieksjury de tweede plaats. VES staat bekend om een ge varieerd repertoire. Ook tij dens het concert van aan staande zaterdag zullen wer ken uit diverse genres ten gehore worden gebracht. Dubbel Zes is een ensemble dat bestaat uit twaalf zan gers. De Brabanders hebben in hun 33-jarig bestaan al veel hoogtepunten gekend. Zij namen in 1986 het initiatief voor het Nederlands festival voor vocale ensembles, waarvan over enkele weken de twaalfde editie plaats vindt. Dubbel Zes legt zich de laatste jaren steeds meer toe op het zingen van pop songs. Naast dit dozijn zan gers vindt VES het de moeite waard om het Moluks Kerk koor Marsi te laten optreden onder de noemer Friends, alsook het Souburgs Koper Quintet dat voor VES tot de 'Old Friends' behoort. Voci Miste (gemengde stemmen) bestaat nog maar amper drie jaar en begint nu in de regio wat bekendheid te krijgen. Het Centrum voor Internationale Samenwerking, COS, heeft 250 scholieren uitgenodigd om deel te nemen aan de conferentie Global Future. De confe rentie wordt gehouden in het Buys Ballot College in Goes en behandelt milieu en ontwikkeling. Naast het COS tekent ook het consulentschap natuur- en milieu-educatie voor de organisatie. De conferentie is bedoeld voor scholieren van de tweede klas van het voortgezet onderwijs en beoogt om hen meer bewust te maken van de wereldwijde milieusituatie. Op een actieve manier wordt inzicht verschaft in het begrip duurzaamheid en in de relatie tussen ontwik kelingssamenwerking en milieuvraagstukken. De docenten van de scholen hebben de leerlingen de af gelopen maanden voorbereid. De aanbevelingen die tijdens de lesuren werden geformuleerd zullen tij dens de conferentie donderdag 5 maart onder de loep worden genomen. De beste voorstellen worden bekroond met de Global Future Award en/of de Pre- sentatieprijs. Het Vocaal Ensemble St.-Laurens. FOTO KOOS BORG nen, maar ook op internet kunnen surfen. Scheldemond-directeur drs. F.J. van der Avert demonstreert dat de schooldeuren vanaf 7 au gustus na schooltijd ook open staan voor de buurtbewoners die er hun boeken kunnen komen le- FOTO JAAP WOLTERBEEK controle van toets tot toets. Ook tussendoor wordt beke ken of de leerling op de goede weg is". Per 1 augustus moet het stu diehuis alias mediatheek klaar zijn. „We zijn dan één van de eerste scholen in Nederland die in 1998 beginnen met de invoering van de tweede fase die meer individualisering in houdt. De andere scholen be ginnen een jaar later. Ik ben er van overtuigd dat ook andere scholen in de buurt gebruik willen maken van onze ac commodatie. Scheldemond- directeur Van der Avert noemt vooral de CSW, die een de pendance heeft in Vlissingen. „Kijk", benadrukt hij nog maals. „Een docent die voor de klas staat om z'n verhaal te vertellen, dat werkt gewoon niet meer in deze informatie maatschappij. De leerlingen leren in het studiehuis om zelfstandig en individueel te leren, in hun eigen tempo. Ik vermoed dat zowel docenten als leerlingen zich nog wel eens wat moeten aanpassen. Maar daar zijn we op voorbe reid". Voor de omgeving van de scho lengemeen schap in Weyevliet is de komst van een media theek in het studie huis 1H m w eveneens een aanwinst. Na schooltijd kunnen de buurtbe woners terecht in de daar ge- De tWeede fase is bedoeld voor de hoogste klassen van havo en vwo, r. de zogenaam de boven bouw. In die tweede fase wordt geregeld dat de leerlin gen beter leren om te gaan met de huidige informatiemaat schappij. Leraren zijn voor die groepen in de toekomst geen docenten meer in de klassieke zin van het woord; het zijn be geleiders die de leerlingen helpen om informatie te zoe ken, te vinden en te verwer ken. Internet, cd-Rom en vi deocassettes waarop de vak gerichte informatie is te halen vormen de leidraad in hun honger naar leerstof. Zelf werkzaamheid lijkt daarbij in vulling te geven aan wat indi vidualisering van het onder wijs betekent. Leerlingen gaan niet meer naar hun klas, maar naar hun studiehuis. „Daar is het geen kwestie meer van de docent voor de klas. De docent is de begeleider", legt Van der Avert rustig uit. Hij geeft te vens toe dat WÊÊÊÊÊW sommige do centen nog wel eens wat zullen moeten wen nen aan hun nieuwe rol. „Maar ze zijn goed voorbereid en worden begeleid". Maar ook de leerlingen moeten ge disciplineerd hun werk ver volgen. „Ze hebben inder daad een flink stuk vrijheid, maar dan wel vrijheid in ge- bondenheid. Er is uiteraard voort durend controle op de voor uitgang. En dat is zeker geen vestigde openbare bibliotheek om er hun boeken te halen. Van der Avert: „We hebben daarvoor een samenwerkings- overeenkomst gesloten met de openbare bibliotheek. Wij hebben geld gestopt in de ge bouwen en de bibliotheek in de materialen. Ik zie dat overi gens niet als een supercom- merciële activiteit van onze school. Het is meer een kwes tie van de school open gooi en. Dat deze stap uiteindelijk zou kunnen leiden tot meer leerlingen zou een leuke bij komstigheid zijn. Maar dat is niet de belangrijkste reden voor deze vroege invoering van fase twee voor havo- en vwo-leerlingen. Overigens zal de bovenbouw van de andere scholen, mavo en vbo, op ter mijn volgen met dit lessys- teem". De videotheek en het postagentschap in de Middel burgse wijk Dauwendaele zijn uitgebreid met een vestiging van boekhandel Bruna, in Vlissingen heeft schoonheidsspecialiste Jacky Heesakkers de deuren van haar salon Beauty Business geopend en twee Middelburgse meisjes hebben een exclusieve ont moeting met hun idool Peter André gewonnen. En verder: alle evenementen op Walcheren overzich telijk voor u gerangschikt, voorlichting van de pro vincie en de gemeenten. Overlesten (onlangs) sprak ik ie mand die vroeger een winkel had gehad in Stad. In Middelburg dus. Al in de jaren dertig had hij daar de boerinnen bediend als die op donderdag hun inkopen kwamen doen. Ze verkochten dan eerst hun eieren en boter (dat was 't domein van de 'vrouwe' van 't hof) en als hun 'venters' (echtge noten) op hun keien stonden op de Markt, gingen zij winkelen. Van de produkten die ze dan aan schaften, zijn de meeste allang uit de roulatie. Ze droegen boven dien de meest kleurrijke namen. Wat dacht u van 'een flesse 'oen- dersnot' Dat was een lila vloei stof die door het drinkwater van de kippen werd gemengd, om de kippenziekte 'snot' te voorkomen. 'Puupaerde vö de jokketouwen' was een wit poeder (uit pijpaarde) waarmee de touwen van het juk voor de melkemmers werden in gesmeerd. Dat vonden de boerin nen netjes staan. Een zelfde doel diende 'kriewit vö de bakkêête': krijtwit (de 't' werd niet uitgespro ken) waarmee de bovenkant van de bakkeet (het gebouwtje waar brood gebakken werd) wit ge maakt werd. De onderkant werd met 'warnas', een teerprodukt, zwart gemaakt. Verder kochten de boerinnen in Stad 'puupzwaevel vö de mange', dat waren grote blokken zwavel die dienden voor het ontsmetten van de manden waarin boter naar de markt werd meegenomen. De zwavel werd aangestoken onder de omge keerd gehouden mand, zodat de binnenkant gereinigd werd. Met 'leb', kaasstremsel, maakten ze thuis 'kop' (hoofdkaas, zult). Grote kazen maakten de Walcherse boe rinnen niet, de melk werd omge zet in boter. Wel werd 'schaepeka- es' gemaakt voor eigen gebruik. Die werd op de boerenerven ge droogd in 'kaeskasten' of 'kaes- horren'. Dikwijls genoeg, zo ver telde de Middelburgse winkelier, moest ik navraag doen wat er precies bedoeld werd. Wat was in vredesnaam een 'puzzetje boen- goed' en wat was 'rooie aerde' Wel, het eerste was een produkt dat we nog steeds kennen: een doos boenwas oftewel meubel- was. 'Rooie aerde' was een soort verfstof die met koffie werd ver mengd en waar koperen ketels mee werden schoongemaakt. Die bleven zo op kleur. Jan Zwemer Oplage: 51.450 ex. Uitgave: Uitgeverij Provinciale Zeeuwse Courant b.v. Exploitatie: Ch. van den Oosterkamp (0113) 273000 Privé (0118)417802 Administratie: PZC Oost-Souburgseweg 10, postbus 18, 4380 AA Vlissingen. Advertentieverkoop: Jerry Tupanwel (0118) 484316 (privé (0118) 615044). Johnny Saija (0118) 484312 (privé (0118) 418686). A. Lammers-Van Otterdijk (0118) 484313 (privé (0118) 640277). Redactie: Ad Hanneman, (0118) 484275 en Joep Bremmers (a.i.), (0118) 484276 Redactie-adres: Postbus 18, 4380 AA Vlissingen fax. nr.: (0118) 472404 Bezorging: (0118) 484216. Druk: Wegener Nieuwsdruk Zeeland, Postbus 18, 4380 AA Vlissingen. Druktechniek: offsetrotatie. Sluitingstijd: advertenties maandag 12.00 uur PZC, Oost-Souburgseweg 10. Postbus 18, 4380 AA Vlissingen, tel. (0118) 484000 Faam/VHssinger maakt deel uit van de Zeeland Combinatie huis-aan- huisbladen in Zeeland. Totale oplage: 180.947 ex. Sinds drie jaar is de jaarlijk se viering van de internatio nale vrouwendag op Wal cheren vooral een intercultu rele aangelegenheid. Afge vaardigden van de Werk groep Feministische Theolo gie Walcheren en de Provin ciale Migranten Vrouwen Or ganisatie Zeeland hebben hun krachten gebundeld in de Werkgroep Internationale Vrouwendag Walcheren. „Het doel van de vrouwen dag is voornamelijk ontmoe ten, het uitwisselen van cul tuur en solidariteit", doet Funda Erden van de werk groep uit de doeken. De in ternationale vrouwendag is voor het eerst in 1908 ge houden. Over het ontstaan van het fenomeen gaan verschillen de verhalen de ronde. Bui- tink: „Door sommige wordt de demonstratie voor het vrouwenkiesrecht die in 1908 in New York werd ge houden als het begin gezien. Andere hangen de theorie aan dat de vrouwendag is ontstaan uit demonstraties van textiel arbeiders in En geland. In Nederland wordt de vrouwendag sinds de ja ren zeventig jaarlijks gehou den. Daarvoor werd de dag onre gelmatig gevierd". De werkgroep heeft voor het thema 'vrouw en arbeid' ge kozen omdat het dit jaar pre cies een eeuw geleden is dat koningin Wilhelmina de na tionale tentoonstelling vrou wenarbeid heeft geopend. Medewerkster van de Ar beidsvoorziening uit Middel burg verzorgen diverse workshops over onderwer pen als sollicitatie, loopbaan ontwikkeling, herintreden en sterkte/zwakte-analyse. „Bij het bedenken van de thema's hebben we er op ge let dat het zowel voor al lochtone als autochtone inte ressant is", doet Funda Er den uit de doeken. „Er is in Nederland al heel veel gedaan voor de positie van de werkende vrouw maar de situatie is nog lang niet ideaal". De workshops worden voor afgegaan door een lezing over vrouwen en arbeid door Joke van der Meulen. Om het internationale karak ter van de viering van de in ternationale vrouwendag in Middelburg te benadrukken heeft de werkgroep het pro gramma zo samengesteld dat er voor vrouwen uit verschil lende culturen iets te beleven is. „In een heleboel culturen kan zo'n dag als deze niet worden gehouden zonder feest", legt Martine Buitink uit. „Er moet dan ook op zo'n dag gedanst worden en daar om hebben we de Turkse folkloregroep Ozan uitgeno digd. De dansgroep brengt een gevarieerd dans pro gramma in authentieke kos tuums. Erden: „Dansen is een prima manier om met elkaar te kun nen communiceren. Dan is communicatie ook mogelijk terwijl je eikaars taal niet spreekt. En aangezien uitwisseling van eikaars cultuur hoog in het vaandel staat op de vrou wendag mag dit onderdeel dan ook niet ontbreken".De vrouwendag wordt 8 maart van 14 tot 19.45 uur in de Stadsschouwburg in Middel burg gehouden. Vrouwen uit alle culturen zijn welkom op de bijeenkomst. „Het is ook altijd een mooi moment om voort te bordu ren op de internationale vrouwenconferentie die twee jaar geleden in Beijing is ge houden", zegt Buitink tot be sluit. „Want niet alleen de men senrechten worden over de hele wereld met handen en voeten getreden, maar zeker ook de rechten van de vrouw". Ook in Heinkenszand wordt zondag 8 maart de internationale vrou wendag gevierd. De viering begint om 13.30 uur en wordt gehou den in De Stenge. Ineke Sturm gaat in gesprek met vrouwen die werkzaam zijn in het 'kerkelijk ambt' en Coos Huisman presenteert het project Leefbaarheid in Borsele. Het project is een initiatief van het voormalig Emancipatiebureau Zeeland en de Zeeuwse Milieu federatie. Het laatste onderdeel van de 8 maart-viering bestaat uit een optreden van de balletschool van Joke Louwers 'Jazz Dans'. De groep voert drie dansstukken op waarin het thema vrouw centraal staat. Om ongeveer 17 uur wordt het programma afgesloten. Funda Erden (links) en Martine Buitink van de Werkgroep Internationale Vrouwendag Walcheren. De Stichting Kunstuitleen heeft weer twee boekjes in de Sli breeks op de markt gebracht. Het zijn De Korf en andere gedichten van Doodeheefver en Elk Mo ment de Dageraad van Jan J.B. Kuipers, respectievelijk de num mers 82 en 83. De gedichtenbun del De Korf bevat een selectie uit een veel omvangrijkere bundel De Buitendijkse Gedichten. Mari nes, zee en luchten vormen een belangrijk thema in de poëzie van Doodeheefver. Opvalend zijn ook de vele gedichten over schrijvers en beeldende kunste naars. In woorden probeert de dichter op te roepen wat een schilderij al toont.Elk Moment de dageraad gaat over de idealist Henry david Thoreau die zich in 1845 ruim twee jaar terugtrok in de bossen bij het meer Walden om voor zichzelf na te gaan wat het minimum is waarmee een mens kan leven. Kuipers gaat in dit betoog na wat het publiek heeft gedaan en wat de auteur van Walden nu nog voor hem betekent. mm KRAANVERHUUR 0164-257521 INFO 0164-235916 PE GEZELLIGSTE R0AAMELMARKT VAN NEDERLANP ZATERDAG 9.00 TOT 17.00 uur ZONDAG Ll 0.00 TOT 17.00 uur

de Faam | 1998 | | pagina 1