Hen zet u op het goede spoorT! wmJrwJ Friezin kandidaat hoofd ingelanden Zeeland in 1928 op CD-Rom Toekomstige directiesecretaresses helpen Walcherse dierenasiels CJ DIELEMAN Video- en mediakunst te zien in Hogeschool Internationaal eten bij debat internationale samenwerking WOENSDAG 25 FEBRUARI 1998^JAARGANG 100 - NUMMER 9 •^OELBUR^ WEKELIJKS HUIS AAN HUIS OP GEHEEL WALCHEREN Voor slechts 7,50 wordt uw rubrieksadvertentie door 100.000 mensen gelezen... en voor 17,50 wordt u door bijna De dierenasiels in Middelburg en Vlissingen zijn samen 4.200 gulden rijker. Ze hebben dat te danken aan de eindexamenkandidaten van de opleiding Directiesecretariaat van het Mid delburgse Delta College. De negen jonge vrouwen kozen de asielen voor hun afstudeer project. Ze voerden acties in en buiten de school. Docent M.M.C. Carol Boon noemde eind vorige week de actie „meer dan ge slaagd". De asielen gebruiken het geld voor sterilisatie en castratie van honden en katten. Ook kan een aantal dringende reparaties aan de hokken nu versneld worden uitgevoerd. PZC WEEKBLADEN faam, Het is tegenwoordig niet meer zo'n grote stap als voor de oorlog: verhuizen uit Zeeland en in een andere provincie gaan wonen. Weekendjes terug naar de geboortegrond doe je gewoon even. Maar indertijd waren er vele Zeeuwen 'in den vreemde', die sterk hechtten aan de streek van herkomst, soms zelf leden aan heimwee. Zij werden lid van plaatselijke Zeeuwse vereni gingen en abonneerden zich op een tijdschrift. Ons Zeeland, dat wekelijks een flink aantal ver halen en foto's uit het Zeeuwse bevatte. Trefwoord 4 maart waterschapsverkiezing Van de kunstenaars Kees Aafjes, Peter Bo- gers. Bill Spinhoven en Fiona Tan zijn nog tot en met 20 maart installaties te zien in het Atrium van de Ho geschool Zeeland in Vlissingen. Daarnaast is The Arttape te be zichtigen, videokunst van acht bekende in ternationale kunste naars. De tentoonstel ling draagt de titel 'Kunst met een stek ker'. Die naam staat voor hedendaagse vi deo- en mediakunst. Ze is geen Zeeuwse, ze woont zelfs niet in Zeeland maar is wel verkiesbaar als hoofd ingelanden bij het Waterschap Zeeuwse Eilan den. Ze ziet zichzelf niet als 'weer zo'n apostel uit de Randstad die het allemaal wel eens even komt vertellen' maar als een goed be stuurder waar de Zeeuwen meer aan-hebben dan de buurman die alle slootjes kent. Liedeke Smits uit Beusichem heeft er zin in. „Het is alleen te hopen dat ik genoeg stemmen krijg", vertelt Smits. (...ïk wil goedbesla-^ gen ten ijs komen... ...Een frisse objectieve kijk van een buitenstaander kan geen kwaad... ...ik hou gewoon van Zeeland... Oestervisserij Zelfbinder 'Niemand buitenspel'. Dat is de titel van een poli tiek debat dat zaterdag 28 februari wordt gehou den in het Vlissingse Arsenaaltheater. Verant woordelijk voor de uitnodiging is een aantal Vlis singse organisaties, die zijn verenigd in de Nieu we Wereld Campagne. Internationale samenwer king en duurzame ontwikkeling zijn de centrale thema's voor het debat. Als opmaat tot de poli tieke arena om 19 uur worden geïnteresseerde uitgenodigd om vanaf 17 uur deel te nemen aan een 'solidariteitsmaaltijd' bestaande uit milieu vriendelijke en internationale gerechten. EEN GESCHENKIDEE BETOVERT DE WERELD, Middelburg, Nieuwe Burg 8, tel. 613266 Vlissingen, Lange Zelke 26, tel. 411477 ^\NSE_BI6U^ g% ^gOELBUm 9 9 faam/vlissmger i J De Negen eindexamenkandidaten met in hun midden docente M.M.C. Carol-Boon. FOTO JAAP WOLTERBEEK Organiseren van evenemen ten is één van de onderdelen in de opleiding voor het vak directiesecretariaat. „Ze leren daardoor vooral praktische zaken onderkennen", meldt mevrouw Carol-Boon. In hun afstudeerjaar kiezen ze zelf voor een evenement dat ze willen organiseren. „Al in ok tober wordt die keuze ge maakt", meldt de docente die zelf een aantal jaren geleden een leerboek samenstelde dat nu in Nederland met succes wordt gebruikt. „Toen zijn ze met ideeën gekomen. Uitein delijk kozen ze voor de dieren asiels". In een dergelijk project wordt het evenement uiterst pro fessioneel benaderd. Er wordt een bestuur gekozen en taken worden verdeeld. En als ze eenmaal aan de slag gaan, wordt hetgeen ze in theorie hebben geleerd in praktijk gebracht. De docen te: „Dan krijgen ze te maken met allerlei details waar ze rekening mee moeten hou den. Moeten er bijvoorbeeld tosti's worden gebakken, dan is het belangrijk om te weten waar dat gebeurt en of er een verlengsnoer no dig is. Omdat de leerlingen ook buiten school aan de slag zijn gegaan, leren ze zich ook meteen presente ren". Voor de asielen in Middel burg en Vlissingen was de gift van de negen eindexa menkandidaten een verras sing. „Ze hadden op minder gerekend", meldt mevrouw Carol-Boon. Het Warenhuis en leeratelier Dekker in Koudekerke heeft een nieuw interieur en Caravancentrum Arnes- tein is naar Arnemuiden verhuisd en heet voortaan Ca ravancentrum Arnemuiden. De Vlissingse band The Unknown gaat met een kers verse debuut-cd de boer op en treedt de komende maanden op in verschillende Walcherse gelegenheden. Verder: alle evenementen op Walcheren overzichte lijk voor u gerangschikt, voorlichting van de pro vincie en de gemeenten. Op de achterpagina van deze krant presenteren de Langeviele en het Geeregebied en omgeving zich op een speciale manier. Oplage: 51.450 ex. Uitgave: Uitgeverij Provinciale Zeeuwse Courant b.v. Exploitatie: Ch. van den Oosterkamp (0113) 273000 Privé (0118)417802 Administratie: PZC Oost-Souburgseweg 10, postbus 18, 4380 AA Vlissingen. Advertentieverkoop: Jerry Tupanwel (0118) 484316 (privé (0118) 615044). Johnny Saija (0118) 484312 (privé (0118) 418686). A. Lammers-Van Otterdijk (0118) 484313 (privé (0118) 640277). Redactie: Ad Hanneman, (0118) 484275 en Joep Bremmers (a.i.), (0118) 484276 Redactie-adres: Postbus 18, 4380 AA Vlissingen fax. nr.: (0118) 472404 Bezorging: (0118) 484216. Druk: Wegener Nieuwsdruk Zeeland, Postbus 18, 4380 AA Vlissingen. Druktechniek: otfsetrotatie. Sluitingstijd: advertenties maandag 12.00 uur PZC, Oost-Souburgseweg 10. Postbus 18, 4380 AA Vlissingen, tel. (0118) 484000 Faam/Vlissinger waakt deel uit van de Zeeland Combinatie huis-aan- huisbladen in Zeeland. Totale oplage: 180.947 ex. Niet alleen ging het om schil derachtige en herkenbare plekjes in dorpen en steden en rustieke opnamen van het platteland die in beeld werden gebracht. Er waren ook tal van nieuws feiten. Enkele voorbeelden: in Sas van Gent wordt de te paard gezeten prins Carnaval begeleid door herauten, de heer Neels uit Goes wint met zijn Plymouth Roek-haan de eerste prijs op een pluimvee tentoonstelling, in Oostkapelle staat na een hoosbui de Noordweg blank, bij Terneu- zen baant een sleepboot zich een weg door het woelige wa ter van de Schelde. Tijdens een ijsfeest in Yerseke loopt de schooljeugd achter de mu ziek van 'Mozart', in Vlissin gen wordt de Sibajak door De Schelde aan de Rotterdamse Lloyd overgedragen, in Kort- gene worden nieuwe huizen gebouwd aan de Van Citters- straat. Dit is nog slechts een kleine greep uit de vele nieuwtjes en reportages, die jaargang 1928 van het tijdschrift Ons Zee land vroeger bood. En die nu op een CD-Rom staan, die ge woon in de boekhandel te koop is. Eind vorig jaar kwam de eer ste CD-Rom uit, over het jaar 1927, en deze tweede CD-Rom is daar een vervolg op. „Het op de computer installeren van het schijfje is heel een voudig", vertelt Jan Bruijns van boekhandel en uitgeverij De Koperen Tuin in Goes, die de CD-Roms op de markt brengt. „Vervolgens kun je met een druk op de knop foto na foto bekijken, maar het is ook mo gelijk een trefwoord in te ty pen, bijvoorbeeld 'landbouw', of een plaatsnaam, bijvoor beeld 'Hulst'. De computer zoekt dan zelf de beelden die erbij horen". De uitgever ontving na het ver schijnen van de vorige CD- Rom veel enthousiaste reac ties. Hij verwacht, dat de komende jaren niet alleen veel boeken, ook veel CD-Roms over Zeeuwse onderwerpen op de markt komen, omdat de mo- plv. H.C. v.d. Maas ongebouwd De reizende tentoonstelling is ontwikkeld naar een idee van de Federatie Kunstuitleen (FKU) en Montevideo/TBA (het Nederlands instituut voor de mediakunst). De organisatie in Zeeland is in handen van het Buro Beelden de Kunst Vlissingen en de. Stichting Kunstuitleen Zee land. Mediakunst is bedoeld om mensen kennis te laten ne men van video- en media kunst, een nog relatief onbe kende kunst soort die de laat ste jaren een steeds grotere rol is gaan spelen. Omdat we ook in ons dage lijks leven meer en meer met nieuwe media te maken krij gen denkt de organisatie van deze tentoonstelling op een creatieve wijze het publiek te informeren. Dinsdag 3 maart wordt de ex positie om 19.30 uur geopend. Bill Spinhoven verzorgt dan Werk van Kees Aafjes, dat de titel Please, Close Tap After Use draagt. FOTO JAN SCHUUREN vanaf 20.15 uur een inleiding over zijn werk. en het 'Cornelis Quack-hofje'. Ook in Vlissingen bezocht de fotograaf de vissershaven en zag hij er Arnemuidense vrou wen vis verkopen. „Behalve visch, vrouw en kar hebben in Vlissingen de schepen en daarachter het water steeds de aandacht van de inwoners en touristen", werd geconsta teerd. Een andere foto laat vervol gens de aankomst zien van de motorveerboot uit Breskens. Vlissingen was in 1928 overi gens ook getuige van een sta king van arbeiders op scheepswerf De Schelde, die leidde tot woelige taferelen. Zo'n duizend foto's en hon derden artikelen geven een zeer breed beeld van de pro vincie, precies zeventig jaar geleden. 0 Vissersvrouwen uit Arnemuiden aan vissershaven Vlissingen. gelijkheden ongekend zijn. Jan Bruijns noemt als voor beeld bronnenuitgaven, die te omvangrijk zijn om in boek vorm op de markt te brengen. Het wordt volgens hem ook mogelijk boeken die sinds ve le jaren uitverkocht zijn zo weer op de markt te brengen. Hij spreekt over 'moderne me dia ten dienst van wie in het verleden geïnteresseerd is'. 'Dorpen en steden, landbouw, visserij, industrie en verkeer, feestelijkheden en folklore en nog tal van facetten van het dagelijks leven', vermeldt de omslag van de CD-Rom. Een belofte die wordt ingelost, als je de CD-Rom bekijkt, want de fotograaf van het geïllustreer de tijdschrift reisde de hele provincie af en legde alles wat hij zag vast op de gevoelige plaat. Hij was daardoor getuige van tal van grote en kleine nieuwsfeiten. Sneeuw beto vert het Bellamypark in Vliss ingen, meldde hij in één van de vele fotoreportages, ver volgens: bal masqué in Mid delburg, commissaris van de koningin jhr. Quarles van Uf- ford bezoekt de bouw van de brug bij Tholen, werkver schaffing in Oranjezon, het sprookje Sneeuwwitje opge voerd met een 'nymphen- dans' in Zierikzee en de ope ning van het nieuwe slacht huis in Goes. Hij wandelde ge- wapend met zijn camera rond bij een stroopersdemonstra- tie, een koopdag, een boom- plantdag, een trekhondenkeu ring en een ijsfeest... Ook geeft een grote reportage in zo'n vijfentwintig foto's een beeld van de oestervisserij in Yerseke door de oestermaat schappij 'Eendracht'. Het hele bedrijf wordt daarvoor ge volgd: het vissen van het broed, het binnenbrengen van de oesters, het sorteren in loodsen, het verspreiden op zeven in oesterputten en het inpakken in tonnetjes. 'De machine in dienst van den landbouw', is een van de vele onderwerpen die op de nieu we CD-Rom aan bod komt. Vervolgens is te zien een zelf binder achter een driespan paarden, een dorsmachine in bedrijf en een boerenkoopdag in de Noord-Kraaiertpolder. De N.V. Walcherse Fruitteelt maatschappij toont met haar kassen een toen zeer moderne ontwikkeling in de tuinbouw. De paardenmarkt is in Zierik zee een belangrijk jaarlijks evenement, niet alleen voor de boerenbevölking, maar ook voor de inwoners van Zierik zee. Een geïllustreerd artikel gaat over het hofjesleven Vlis singen, in de hofjes 'Het oude Gasthuis', 'De zeemanserve' De bijeenkomst in Vlissingen wordt gehouden met het oog op de gemeenteraadsverkie zingen en is een initiatief van de Democratische Vereniging Marokkaanse Immigranten in Zeeland, de Stichting Tagan rog, de CNV Campagnegroep. MICMEC Walcheren, DISK Vlis singen, de Culturele Vereni ging Croatia en de Stichting BRAVO. Het COS, centrum voor internationale samenwer king, ondersteunt de groepen. De Nieuwe Wereld Campagne werkt aan vergroting van het politieke draagvlak voor een 'rechtvaardige, duurzame en veilige mondiale samenleving. Bijna veertig organisaties op het gebied van eerlijke handel, milieu, mensenrechten, ont wikkelingssamenwerking en vrede werken er in samen. In een groot aantal gemeentes worden deze bijeenkomsten gehouden. Wie deel wil nemen aan de maaltijd moet van tevo ren reserveren bij het COS (0113-250051). Zeeland heeft het hart van Lie deke Smits veroverd. „Dat weid se landschap", mijmert ze. „En de mentaliteit spreekt me enorm aan. Zelf kom ik van oorsprong uit Friesland en ik herken veel van de nuchtere mentaliteit van de Friezen in de Zeeuwen". Smits is meester in de rechten en werkt als beleidsmedewerker bij de gemeente Culemborg. Haar hartenwens is echter om als hoofd ingelanden bij het Wa terschap Zeeuwse Eilanden ge kozen te worden, „ik kwam op het idee toen de campagne voor de waterschapsverkiezingen be gon. Het is zo geregeld dat je als niet-inwoner van Zeeland niet mag stemmen maar je wel ge kozen mag worden. Mij lijkt het een functie die op mijn lijf is ge schreven", doet de juriste uit de doeken. Tijdens de waterschaps verkiezingen die 4 maart worden gehouden worden vijfendertig hoofd ingelanden gekozen die samen het bestuur vormen. De hoofd ingelanden kiezen zelf het dagelijks bestuur van het water schap. „Het belang van deze verkiezingen wordt nogal eens onderschat", is Smits van me ning. „Toch heeft het water schap een boel te vertellen. Ze zorgen natuurlijk al lereerst voor de dijken maar ook voor vrijwel alle wegen, sloten en bemaling van de polders buiten de bebouwde kom". Nadat ze zich verkiesbaar heeft gesteld heeft Smits zich in het onderwerp gestort en alles over waterschap pen en water gele zen. „Ik wil goed beslagen ten ijs komen en lees dus alles wat ik over het onderwerp kan vinden. Het is ook werk dat heel goed moet gebeuren". Het Waterschap Zeeuwse Eilan den heeft niet onwelwillend ge reageerd op de kandidatuur van Liedeke Smits. „Ze hebben me alleen gewaarschuwd dat ik mis schien niet genoeg stemmen haal. Mijn probleem is natuurlijk dat ik niet erg veel bekendheid geniet in Zeeland". In Middel burg is inmiddels een beschei den campagne voor de kandida tuur van Smits op gang geko men. „Vrienden van me hebben posters opgehangen en probe ren verder zoveel mogelijk voor me te lobbyen". Smits is regel matig in Zeeland te vinden en zou zich het liefst permanent in de provincie vestigen. „Het komt eigenlijk door het werk van mijn man dat we nog in Beusichem 0 Liedeke Smits: schap". ,lk houdt van het weidse Zeeuwse land- FOTO JAAP WOLTERBEEK wonen", legt Smits uit. „Zo gauw hij werk in Zeeland vindt verhuizen we meteen. Ik hou ge woon van Zeeland". Smits ziet zich als de kandidaat bij uitstek omdat ze naar eigen zeg gen een goed bestuurder is. „Allereerst ben ik natuurlijk vrouw", vertelt de juriste. „Het waterschap wordt nog be hoorlijk gedomi neerd door man nen en dat moet veranderen. Daarnaast ben ik van mening dat Zeeland is ge baad met een goed bestuurder en dat ben ik". Smits heeft be stuurlijke ervaring opgedaan in het kerkbestuur en tijdens haar studie aan de Erasmus Universi teit in Rotterdam. De afstand van Beusichem naar Zeeland ziet ze niet als een probleem. „Hoe vaker je het rijdt, hoe kor ter het wordt", luidt haar credo. „Als ik genoeg stemmen krijg wil ik ook proberen om in het dagelijks bestuur te komen. De twee grote pijlers waar de Zeeuwse economie op draait zijn landbouw en toerisme. Het is dus van essentieel belang dat er goed voor het Zeeuwse land schap wordt gezorgd, en daar wil ik mij sterk voor maken. Een frisse objectieve visie van een buitenstaander kan daarbij geen kwaad".

de Faam | 1998 | | pagina 1