E Gehandicapten komen moeilijk in stembureau -V TiVeileAcu. jzlot OPRUIMING Middelburgse kinderopvang viert vijfentwintigjarig bestaan Bruids- en voorjaarsshow tussen bloemen en planten Bevelandse wint topsieraden <4AA(, WOENSDAG 11 FEBRUARI 1998 JAARGANG 100 - NUMMER 7 «1 M WEKELIJKS HUIS AAN HUIS OP GEHEEL WALCHEREN Deze week de gemeentepagina's op pagina 3 Aftelversjes Nog 4 dagen GRANDIOZE BALANSOPRUIMING KORTING 60% PZC WEEKBLADEN Het is inmiddels niet meer weg te denken uit de maatschappij: kinderopvang. Vijfentwintig jaar geleden begon Janny Fioole met de eerste Middelburgse kinderopvang op de Kinderdijk. „Toen was het nog niet zo gewoon dat moe ders bleven werken", vertelt Fioole. „Er bleek wel een grote vraag naar kinderopvang te zijn maar ook de weerstand was nog erg groot". Nu, vijfentwintig jaar later, is de kinderopvang van Janny Fioole uitgegroeid tot de Stichting Kinderopvang Middelburg die dagelijks zo'n negenhonderd kinderen onder haar hoede heeft. Weerstand Feest Maar liefst achttien Walcherse zaken presenteerden eind vorige week hun betrokkenheid bij een bruiloft. Dat gebeurde van donder dag tot en met zaterdag in de hallen van Intratuin in Koudekerke. In stands werden voorjaarsmode, bruidsaccessoires en allerlei moge lijkheden die de trouwdag tot een onvergetelijke moeten maken ge presenteerd. Maar in het middelpunt stond uiteraard de bruidsjapon in vele creaties, die Bruidshuis Fiësta naar het groene warenhuis Int ratuin Koudekerke had meegenomen. In een brief naar de Zeeuwse gemeenten en waterschappen heeft de Stichting Het Klaver blad Zeeland aandacht gevraagd voor de pro blemen die gehandicapten kunnen tegenko men in stembureaus en stemhokjes. Voor mevrouw M. Franse-Rentmeester uit Kwadendamme kan het jaar al bijna niet meer stuk. Eind januari kreeg ze bericht dat ze bij juwelier Van der Maden in Vlissingen de hoofdprijs kon afhalen, van een puzzel die in december in het damesblad Libelle was gepubliceerd. Juwelier^tffi* IANDERJMADEN Edelsleenkundige F. CA Diaiiuintaxpèrt G.IA. KLEINE MARKT I Walst) aatpromenade 4381 EJ VLISSINGEN Tel. 0118-412605 Vrijtlcig koopavond Wi Pe Vakantieboekingscentrale Zeeland heeft het afgelopen jaar een record-omzet geboekt, met de overname van verhuurbedrijf Schets uit Middelburg is RBK Verhuur uit Kloetinge de groot ste verhuurder van marktkramen en partybenodigd heden in Zeeland geworden, de Vlissingse band Dedication presenteerd haar eerste cd en Focus Optiek uit Middelburg nodigt automobilisten uit om een ogentest te laten doen. Verder: alle evenementen op Walcheren overzichtelijk voor u gerangschikt, voorlichting van de overheden en nieuws uit de zakenswereld. Het komt nog al eens voor, dat mensen er vast van overtuigd zijn, dat 'iets' uit hun dialect volstrekt uniek voor hun eigen streek is. En meer dan eens komen die mensen bedrogen uit. Want het Walchers, of welk dialect dan ook, kent maar weinig woorden, uitdrukkingen en versjes en dergelijke, die absoluut uniek zijn. Wat het Walchers Walchers maakt, is de combinatie van al die woorden en zegswijzen. Het Walchers is een volstrekt unieke taaiverzameling, maar de deeltjes van die verzame ling zijn maar zelden uniek. Dat geldt bijvoorbeeld voor de Walcherse aftelversjes, die ik de afgelopen maanden bijeen gesprokkeld heb voor mijn werk aan het supplement bij het Zeeuws Woordenboek. De bekendste Nederlandse begint is wel 'lene, miene, mutte'. Een leuk Walchers voorbeeld hiervan is: Eune deune dip, Tiefele taffele flip, En a je nie an Eune komt, Dan kom je wè van dip. Dat blijkt ook in Zeeuws- Vlaanderen bekend. En zelfs in Brussel kennen ze iets wat er sterk op lijkt: Eune deune dip vette kane kip vette kane bokkebane eune deune dip. Veel Walcherse aftelversjes lij ken verbasterd Frans. Sommi ge experts op het gebied van volksliedjes en -rijmpjes stel len, dat dergelijke 'vaesjes' restjes zijn van oude Franse liedjes uit de Flugenotentijd. Die bewering lijkt me wat ver gaan, maar dat de meeste af telversjes volstrekt onbegrij pelijk zijn, ben ik helemaal met ze eens. Nog eentje: éne, mène, meggele mie obbele, dobbele, domenie eikebrööd zonder lood koekermelle zonder belle. Pief, poef, paf, jie bin af. Het laatste versje dat ik hier kwijt kan, is heel wat duidelij ker. Echt kort maar krachtig: In d'n 'of di lag 'n brief In die brief di stoeng te lezen da jie d'r an moe wezel Marco Evenhuis 1R4fi1 Hans Verkerk Keukens hee deze week een spectaculaire Half Geld actie! Als u binnen twee jaar een keuken nodig heeft en nu koopt, krijgt u van Hans een echte Kroon keuken voor de helft van de door de leverancier aanbevolen adviesprijs! Daarnaast heeft Hans vele keukens die voor prijzen verkocht worden. Kom nu snel echt geld verdienen en vraag naar de snelle beslis serskorting. Wij garanderen u de beste keuken en het beste ontwerp voor de beste prijs! DONDERDAG EN VRIJDAG KOOPAVOND Libris. B IJK K E R BOJEKEN Walstraat 14. Vlissingen, (0118) 412483 faam/^süiÉger Oplage: 51.450 ex. Uitgave: Uitgeverij Provinciale Zeeuwse Courant b.v. Exploitatie: Ch. van den Oosterkamp (0113)273000 Privé (0118) 417802 Administratie: PZC Oost-Souburgseweg 10, postbus 18, 4380 AA Vlissingen. Advertentieverkoop: Jerry Tupanwel (0118) 484316 (privé (0118) 615044). Johnny Saija (0118) 484312 (privé (0118) 418686). A. Lammers-Van Otterdijk (0118) 484313 (privé (0118) 640277). Redactie: Ad Hanneman, (0118) 484275 en Joep Bremmers (a.i.), (0118) 484276 Redactie-adres: Postbus 18, 4380 AA Vlissingen fax. nr.: (0118) 472404 Bezorging: (0118) 484216. Druk: Wegener Nieuwsdruk Zeeland, Postbus 18, 4380 AA Vlissingen. Druktechniek: offsetrotatie. Sluitingstijd: advertenties maandag 12.00 uur PZC, Oost-Souburgseweg 10. Postbus 18, 4380 AA Vlissingen, tel. (0118) 484000 Faam/VHssinger maakt deel uit van de Zeeland Combinatie huis-aan- huisbladen in Zeeland. Janny Fioole werkte vijfen twintig jaar geleden in het on derwijs. En net als zoveel vrouwen was werken er niet meer bij toen ze moeder werd. „Dat was toen gebruike lijk", vertelt Fioole. „Maar ik had eigenlijk nog genoeg plannen en zag niet in waar om ik niet meer zou kunnen werken. Ik ben toen eens gaan rondvragen en ontdekte al snel dat er nog veel meer vrouwen waren die liever niet hun baan opgaven". Janny Fi oole kwam op het idee om een kinderopvang te beginnen zodat vrouwen naast het moe derschap ook konden blijven werken. „Mijn dochter Sigrid was eigenlijk de aanleiding", doet Fioole uit de doeken. „Zo kwam ik op het idee maar subsidie kregen we niet van de gemeente. We konden toen een pand op de Kinder dijk kopen, vlak bij ons huis, en daar is het allemaal begon nen". Ho Hnrlarnnx/onn rlio lqnn\/ Fi- voor kinderen van anderhalf tot vier jaar. Ze begon als eni ge 'peuterjuf' maar werd na drie maanden versterkt door Lenie Wieleman. „Haar doch ter was een kind van het eer ste uur. Lenie hielp eigenlijk altijd al maar is na drie maan den echt in dienst gekomen". Hoewel de kinderopvang voor veel jonge gezinnen een uit komst bood kreeg Fioole nog veel commentaar op haar geesteskind. „Veel mensen vonden het gewoon niet kun nen. Een moeder hoorde thuis op de kinderen te passen en kon niet gaan werken. Zeker in het begin hadden de ou ders die hun kinderen naar de Kinderdijk brachten veel steun aan elkaar. Ze werden er door hun familie op aan gekeken dat ze hun kroost naar de kin deropvang brachten". In 1981 werd de kinderopvang van .lannu Finnic ppn stirhtinn. Zeeland kreeg Fioole subsidie om ook een baby-groep te be ginnen. „Ik werd toen van vrij williger ineens directeur", ver telt Fioole. „We hebben aller hande acties gevoerd maar de gemeente had er toen nog geen geld voor over. Eigenlijk bijna onvoorstelbaar als je het nu bekijkt. Kinderopvang is nu niet meer weg te denken". De babygroep werd gevestigd aan de Zuidsingel in Middel burg. „Aan de ene kant was het natuurlijk een hele voor uitgang. De vraag was ook vanuit de ouders gekomen maar echt optimaal was het niet. Ze moesten hun peuter naar de Kinderdijk brengen en hun baby naar de Zuidsingel". Na 1990 kwam de Stichting Kinderopvang Middelburg in een stroomversnelling te recht. „We zijn toen ook met gastouders gaan experimen teren en krachten gaan verhu ren aan bedrijven. Terwijl we in pure armoede op de Kin derdijk waren begonnen kon den we toen een gebouw van meer dan een miljoen gulden neer zetten". De kinderopvang in Middelburg bestaat nu uit een peuterspeelzaal, kinder dagverblijf, gastoudergezin nen en een opvang na school tijd. In de toekomst wil Janny Fioole zich ook bezig gaan houden met buitenschoolse opvang voor kinderen van vier tot zestien jaar. „We zijn met de woningbouwvereni ging in Middelburg in onder- hnnrfplinn nm in dn huurt van Daar willen we dan buiten schoolse opvang in vestigen. Als alles mee zit krijgen we dat nog voor Pasen van de grond". Om het vijfentwintig jarig be staan van de kinderopvang te vieren worden er verschillen de activiteiten georganiseerd. De kinderen die dagelijks op de kinderopvang komen wor den getrakteerd op een groot circusfeest in Slobberduin in Koudekerke. Voor oud-mede werkers en oud-bestuursleden wordt zaterdag 28 februari een reünie gehouden en 11 maart houdt de Stichting Kin deropvang Middelburg een thema-avond over 'Kinderop vang, gedeelde zorg'. „Het be langrijkste is dat de tegen stand veel minder is gewor den", besluit Fioole. „Toch komt het nog wel voor dat er met scheve ogen naar de kinderopvang wordt geke ken. We houden nu bijvoor beeld ook opa en oma-midda gen. Als de grootouders het niet zo zien zitten dat hun kleinkinderen naar de kinder opvang gaan nodigen we ze uit om eens te komen kijken. Dat neemt veel weerstand weg. Eigenlijk moet iedereen die vraagtekens bij kinderop vang zet maar eens een kijkje komen nemen". Sjacco Joziasse van Intratuin en Kees Outermans van Fië sta hadden het initiatief ge nomen voor deze unieke show. „Dat initiatief is min of meer ontstaan tijdens de beurs Wonen Wensen in Goes", verklaart Sjacco Jo ziasse. „Het voordeel is na tuurlijk dat het hier gratis kan en dat er veel mensen rondlopen. Uiteraard zijn de aanvangstijden van de offi ciële shows gepland, maar voor het overige verloopt het allemaal in een vrij spon tane sfeer. Over het alge meen doen de wat kleinere bedrijven mee aan de Drie modellen laten als aperitief voor de show alvast zien bruids- en voorjaarsmode- aan de fotograaf wat er tijdens de grote show straks allemaal show. En dat is leuk en zeker is te zien. FOTO JAAP WOLTERBEEK voor herhaling vatbaar". Het komt volgens de stichting nog te vaak voor dat stembu reaus slecht toegankelijk zijn voor gehandicapten en er geen extra middelen voor blinden en slechthorenden zijn. Het Klaverblad Zeeland denkt hierbij aan stembiljetten in braille of met grote letters en cassettebandjes waarop de .kieslijsten worden voorgele zen. De Stichting Het Klaverblad Zeeland in Goes is een sa menwerkingsverband van ge bruikersorganisaties van zorg en dienstverlening. In de stichting hebben zes belan genorganisaties hun krachten gebundeld. „Vanuit onze ach terban hebben we te horen gekregen dat gehandicapten nog te vaak problemen tegen komen bij het stemmen", ver telt Anco Luteijn van het Kla verblad. „Met name de toe gankelijkheid van de stembu reaus en stemhokjes laten nogal eens te wensen over. De stembureaus zijn meestal ingericht in openbare gebou wen, het is dus meteen een goede methode om weer eens te controleren hoe het met de toegankelijkheid van de open bare gebouwen in Zeeland ge steld is". In de brief naar de gemeenten en waterschappen wijst het Klaverblad op verschillende middelen om gehandicapten zo zelfstandig mogelijk hun stem uit te kunnen brengen. Luteijn: „Om bijvoorbeeld de toegankelijkheid voor rolstoe len te verbeteren kunnen er tijdelijke hellingbanen worden geplaatst. Er zijn zelfs speciale bedrijven die hellingbanen kant en klaar kunnen leveren". Volgens Luteijn is de bereid heid van de medewerkers van de stembureaus om een handje te helpen groot. „Maar daar gaat het nu niet om", is Luteijn van mening. „Als je gehandicapt bent dan wil je gewoon helemaal zelfstandig kunnen gaan stemmen. Het is niet leuk om altijd hulp te moeten vragen". Eenmaal in het stembureau aangekomen zijn de proble men nog niet voorbij. Ook de stemhokjes zelf zorgen nog wel eens voor problemen. „Er moet bijvoorbeeld een hokje zijn met een verlaagde plank", doet Luteijn uit de doeken. „Voor blinden moeten er kies lijsten in braille of een casset tebandje met de lijsten aan wezig zijn. Eigenlijk zou bij de ze groep kiezers de kieslijst vooraf toegestuurd moeten worden. Dan kan al thuis de keuze worden gemaakt". Als vervolg op de brief heeft de Stichting Het Klaverblad Zeeland de Walcherse ge meenten gebeld om nog maals aandacht te vragen voor problemen. „In Vlissin gen wordt dit jaar voor het eerst met een stemcomputer gestemd", weet Luteijn. „Die moeten dan wel zo worden opgesteld dat je er met een rolstoel onder kan rijden zodat je overal goed bij kunt". Het aantal stemlokalen in de ge meente Vlissingen is van der tig teruggebracht naar vieren twintig. Luteijn: „Stembu- reau's worden vaak in een school ingericht en die scho len fuseren de laatste jaren steeds vaker. Daarmee gaat ook het aantal stemlokalen omlaag. Van de vierentwintig stemlokalen in Vlissingen zijn er vijftien toegankelijk voor rolstoelen. Het kan dus nog een aardige onderneming worden om met je rolstoel te gaan stemmen". Bart Volmer uit Vlissingen weet als geen ander welke problemen gehandicapten kunnen tegenkomen tijdens hun gang naar het stembu reau. Volmer is voorzitter van de Werkgroep Gehandicapten Walcheren en sinds 1959 werkt hij om de vier jaar op een stembureau in Vlissingen. „Als je eenmaal in het stem bureau bent aangekomen be gint het voor sommige pas echt. Als je niet naar binnen kan door bijvoorbeeld een te smalle deur of een te hocje drempel dan mag je wel in een ander stembureau gaan stemmen maar echt handig is dat natuurlijk niet". Ook Bart Volmer weet van de nieuwe stemmachines van de ge meente Vlissingen. „Het zijn op zich hele handige appara ten, vooropgesteld dat je erbij kan. Ik heb begrepen dat de machine voor iedere rolstoel rijder moet worden verlaagd. Dat probleem kan dus ter plekke worden verholpen maar dan blijft het probleem bestaan dat er negen stembu- reau's niet toegankelijk zijn". De gemeente Vlissingen heeft Volmer laten weten dat er al les aan gedaan wordt om knelpunten zoveel mogelijk te verhelpen. „Sommige stem- bureau's zoals de voormalige mavo aan de Adriaan Coorte- laan kunnen niet toegankelijk worden gemaakt. Dan is het advies om een ander bureau op te zoeken. De leden van de stembureau's zijn altijd bereid om de helpende hand te bie den, maar dan moet je er wel eerst zien te komen". e Bart Volmer, voorzitter van de Werkgroep Gehandicapten Walcheren. FOTO JAAP WOLTERBEEK Rentmeester. FOTO JAAP WOLTERBEEK Voor maar liefst duizend gul den aan sieraden mocht de Bevelandse kiezen. De puzzel was een initiatief van atelier R&C Diamant sie raden uit Haarlem. Ze koos voor een choker en een paar oorsieraden. Connie en Piet van der Maden voeren al meer dan 25 jaar dit top merk. Vandaar dat Piet van der Maden aan de dolblije winnares veel kon uitleggen. Zo vertelde hij onder meer dat R&C alleen topsieraden maakt, „goed afgestemd op de smaak van de consu ment". Ook wees hij me vrouw Franse er op dat de sieraden makkelijk zijn op te bouwen van eenvoudig met kleine briljanten naar juwe len met meer of grotere bril janten. De kwaliteit van de diamant - aldus Van der Ma den - wordt bovendien vast gelegd in een bijgeleverd certificaat. „Het atelier staat er om be kend uitsluitend witte en zui vere diamanten te leveren. De R&C diamanten nemen in dat opzicht een bijzondere plaats in".

de Faam | 1998 | | pagina 1