OPRUIMING Middelburger schrijft lofrede over stamkroeg GOES 1 Middelburgse ijskelders beschreven in De Wete Bouw Westerschelde- tunnel begonnen PEETERS 'Hopelessly devoted to you1 oftewel Grease in Middelburg geschenkenX^ ^HENKEJ^ LAATSTE WEEK! JAARGANG 100 - NUMMER 5 Niet alleen de songs uit de oorspronkelijke musical die in 1973 in New York in première ging worden in de Nederlandse theaterpro ductie van Grease gezongen. Ook de songs uit de film waarmee John Travolta en Olivia Newton-John wereldsuccessen boekten zijn er in opgenomen. PZC WEEKBLADEN faam/vJIèsi De Middelburgse schrijver Joop Buma heeft vijf verhalen ge schreven ter ere van het eerste lustrum van zijn stamkroeg The Duke aan de Vlas- markt. De naar Iers voorbeeld ingerichte pub viert deze maand haar vijfjarig bestaan. De verhalen die Buma heeft gebundeld in het boekje Vier vijf! heb ben allemaal één ding gemeen: ze spelen zich af in de pub van Freek Kooman en Ma ry van Dijk. Mea Sponte Voorlezen Vanaf vrijdag 30 januari GRANDIOZE BALANSOPRUIMING KORTING 60% AA A VC T ZEELANDHALLEN JANUARI FEBRUARI De Westerscheldetunne! komt eraan! Afgelo pen maandagmiddag gaf minister A. Jorritsma- Lebbink van Verkeer en Waterstaat bij Terneu zen het officiële startsein voor de bouw van de tunnel, een miljardenproject. De Westerschel detunnel verbindt Zeeuws-Vlaanderen met Zuid-Beveland. ...het vinden van mensen voor het werk is een probleem... ...er wordt een unieke boortech niek toegepast... ..een klein lekje en de tunnel stroomt vol... Noe vö 't lest Middelburg, Nieuwe Burg 8, tel. 613266 Vlissingen, Lange Zelke 26, tel. 411477 Scene uit de Nederlandse versie van Grease. FOTOGRAFIE ROY BEUSKER loos te worden. De musical uit de jaren zeventig die min of meer de verpakking van de jeugd in de jaren vijftig zestig vertolkt, trekt net als vijfendertig jaar geleden vol le zalen. De hits uit de musi- De wereld van vetkuiven, petticoats en ontluikende liefdes wordt vrijdag 6 en za terdag 7 februari vertolkt in de Middelburgse Stads schouwburg. Grease lijkt een beetje tijd- cal liggen nog lekker in het gehoor en de songs die er la ter in de film aan werden toegevoegd worden nog re gelmatig in het programma Arbeidsvitaminen gedraaid. Twee Nederlandse talenten spelen de grote rollen, het zijn Brigitte Nijman en Den nis de Klundert. De eerste liefde, de eerste kus en de eerste tranen om de verloren eerste verliefdheid maken van de musical in combina tie met spetterende dansen en meeslepende muziek een blijvende hit. Aan Terneuzense kant zijn de werkzaamheden inmiddels begonnen. FOTO PETER VERDURMEN Nee, we houden nog niet op met deze rubriek. Ten minste niet als het aan Jan Zwemer en mijzelf ligt. Waar ik het wel vö 't lest over wil hebben, is dat nieuwe Zeeuwstalige tijd schrift Noe. Daar is onder tussen al meer dan genoeg over gezegd en geschre ven. En eigenlijk ben ik niet van plan er nog veel aan toe te voegen. Vooral niet omdat ik zelf in de redac tie van 't blad zit. Maar er zit een facetje aan Noe dat voor de trouwe lezers van Walchers Plat de moeite meer dan waard is: de vele misverstanden die een der gelijk initiatief altijd weer oproepen. Noe is een Zeeuwstalig tijd schrift. Maar, zeggen sommi gen, dat kan helemaal niet. Er bestaat helemaal geen Zeeuws, er zijn alleen een groot aantal Zeeuwse dialec- Oplage: 51.450 ex. Uitgave: Uitgeverij Provinciale Zeeuwse Courant b.v. Exploitatie: Ch. van den Oosterkamp (0113) 273000 Privé (0118)417802 Administratie: PZC Oost-Souburgseweg 10. postbus 18, 4380 AA Vlissingen. Advertentieverkoop: Jerry Tupanwel (0118) 484316 (privé (0118) 615044). Johnny Saija (0118) 484312 (privé (0118) 418686). A. Lammers-Van Otterdijk (0118) 484313 (privé (0118) 640277). Redactie: Ad Hanneman, (0118) 484275 en Joep Bremmers (al), (0118) 484276 Redactie-adres: Postbus 18, 4380 AA Vlissingen fax. nr.: (0118) 472404 Bezorging: (0118) 484216. Druk: Wegener Nieuwsdruk Zeeland, Postbus 18, 4380 AA Vlissingen. Druktechniek: offsetrotatie. Sluitingstijd: advertenties maandag 12.00 uur PZC, Oost-Souburgseweg 10. Postbus 18, 4380 AA Vlissingen, tel. (0118) 484000 Faam/Vlissinger maakt deel uit van de Zeeland Combinatie huis-aan- hulsbladen in Zeeland. Totale oplage: 180.947 ex. Zolang als The Duke open is komt Joop Buma er elke dag. „Ik ben vaste klant", vertelt Buma. „Maar dat klinkt zo ne gatief. Zeg maar dat ik er elke dag mijn koffie en thee drink". De mensen en hun verhalen die dagelijks in het kenmer kende interieur van de pub ko men hebben Buma geïnspi reerd om vijf verhalen over zijn stamkroeg te schrijven. De personen die in de verha len voorkomen zijn door Bu ma verzonnen,, overeenkom sten met klanten van The Du ke berusten op toeval. Alleen Mia die in het verhaal 'Een le ge plek' een hoofdrol speelt bestaat echt. „Ik ben er eigenlijk aan be gonnen met Carmiggelt in het achterhoofd", legt de schrijver uit. „Niet dat ik heb geprobeerd in zijn stijl te schrijven, dat zou toch niet lukken, maar het café als overeenkomstige in spiratiebron. Het is eigenlijk meer geschreven met een knipoog naar Simon. In één van de verhalen komt hij ook voor. Ik vond de verha len van Carmiggelt eigenlijk altijd wel leuk maar hij kwam pas echt in mijn gedachte toen ik aan dit boekje begon". Joop Buma heeft het bundel tje Vier vijf! niet alleen zelf ge schreven maar heeft de tek sten ook gedrukt, ingebonden en uitgegeven. „Het is echt een ambachtswerkje", is Bu ma van mening. „Ik heb mijn uitgeverij ook Mea Sponte ge noemd. Dat betekent letterlijk 'uit ei gen beweging', dus eigenlijk een beetje chique voor in ei- De Middelburgse schrijver Joop Buma. FOTO JAAP WULI tHBttK gen beheer uitgegeven". Vier vijf! is in twee versies ver schenen. Een goedkopere pa perback en een luxe ingebon den versie voor de bibliofie len. „Ik heb er enkele honder den gedrukt", doet Buma uit de doeken. „Mocht er nog meer vraag naar zijn dan kan ik er natuurlijk altijd nog meer drukken". Vier vijf! is niet het eerste werk dat van de hand van Buma verschijnt. Sinds 1967 heeft hij onder meer kin derboeken, kunsthistorische publicaties en autobiografi sche boeken het licht doen la ten zien. Buma: „De meeste mensen zullen mij kennen van Fran cois Rijckhals, een zeventien de eeuwse Middelburgse dichter. Daar heb ik jarenlang een studie naar verricht en ook over gepubliceerd". Dinsdag 27 januari presen teert Joop Buma zijn verha lenbundel in, hoe kan het ook anders, The Duke. Om 17.15 uur leest hij enkele verhalen voor. „Niet alles", verduidelijkt Bu ma. „Je kunt niet van een kroegpubliek verlangen dat ze een uur aandachtig naar je gaan zitten luisteren". Eige naar Freek Kooman, die vijf jaar geleden met Celtic Pub The Duke begon, heeft al een paar stukjes van Vier vijf! mo gen lezen. „Wat ik heb gele zen is heel herkenbaar", vindt Kooman. „Ik denk dat Joop er goed in is geslaagd om de sfeer van The Duke weer te geven". The Duke viert haar eerste lus trum verder met live-muziek. Aanstaande vrijdag wordt The Duke geëerd door de Ierse brouwerij Murphy's. De pub mag zich dan Murphy's Fine Quality Pub noemen. „Daar ben ik erg trots op", zegt Kooman. „Het is een kwali teitscertificaat wat ook in Ier land zelf bestaat. Jaarlijks kiest de brouwerij ook buiten Ierland een pub uit die het predikaat krijgt. Voor mij is het een teken dat ik in mijn opzet ben geslaagd, een stuk je Ierland in Middelburg". Libris. Walstraat 94, Vlissingen, (0118) 412483 ten. Mis! Natuurlijk bestaat 'het Zeeuws'. Net zo goed als 'het Limburgs', 'het Vlaams' en noem maar op bestaan. Het Zeeuws is gewoon de naam voor een groep zeer nauwverwante dialecten. Door iets in het Zeeuws te brengen zou je niet-'Zeeuws- taligen' buitensluiten. Ook al helemaal mis. Zeeuwse avonden worden doorgaans net zo goed door import-Zeeuwen als door min of meer authentieke exempla ren bezocht. Juist niet-Zeeu- wen weten de streektaal op de juiste waarde te schatten en te waarderen. Zo is mijn erva ring althans. Zeeuws is een spreektaal, die zou je niet op moeten schrij ven. Ook al glad gin waer. Alle ta len beginnen als ongeschre ven. Sterker nog, meer dan de helft van alle talen op de we reld worden niet geschreven! Dat geldt zeker voor dialecten. Waarom zou je niet beginnen met in zo'n ongeschreven taal of dialect te schrijven? Die ta len en taalvarianten zijn toch niet minder dan die waar wel al langer in geschreven wordt? En tot slot: als je één spelling gebruikt om Zeeuws in te schrijven, zou er geen ruimte meer zijn voor de verschillen de dialecten. Je zou dus een soort standaard-Zeeuws op moeten stellen. Dat klopt ook al niet. Als je afspreekt bepaalde klan ken op een bepaalde manier te noteren, wil dat toch niet zeggen dat er geen ruimte meer is voor dialectverschil len? Je spreekt alleen af dat je bijvoorbeeld 'n, 't en d'n schrift en geen un, ut en dun. Knoop die dingen mé 's goed in j'n oren. Dan ku me einde lijk zeie: die misverstanden, da was Noe echt vö 't lest! Mocht u geen exemplaar van Noe hebben kunnen bemachtigen, bel dan even met Stichting Zuudwest 7, (0118)461364. Marco Evenhuis SNUFFEL KRAANVERHUUR 0164-257521 INFO 0164-235916 DE GEZELLIGSTE RCMMELMARKT VAN NEDERLANP ZATERDAG 9.00 TOT 17.00 uur ZONDAG ,10.00 TOT 17.00 uur In het januari-nummer van De Wete, het kwar taalblad van de Heemkun dige Kring Walcheren, worden onder meer de Middelburgse ijskelder beschreven. De kelders werden in vroeger tijden gebouwd door de wat meer gefortuneerde Mid delburgers om hun etens waren en wijn te koelen. De opkomst van de elek trische koelkasten in de jaren twintig van deze eeuw maakte een einde aan het tijdperk van ijs kelders. Op het Seisbol- werk zijn nog de restan ten van zo'n kelder en ook op het Noordbolwerk zijn nog niet zo lang gele den gewelven gevonden die mogelijk als ijskelder gebruikt zijn. Het artikel over ijskelder en ijsfabrieken in Middel burg is van de hand van Leo Hollestelle. De oud ste ijskelder in Middel burg is gebouwd op het Seisbolwerk, waarschijn lijk in opdracht van jonk heer Jan van Borssele. De producten die in de kel ders lagen opgeslagen werden koel gehouden door natuurijs. Het ijs werd in de wintermaan den uit de Middelburgse grachten gehakt of werd geïmporteerd uit Scandi navische landen. Rondom de kelders werden bomen met een dik bladerdak gepland zodat de kelder zo min mogelijk aan zon licht werd blootgesteld, schrijft Hollestelle. In Ne derland zijn ijskelders voor het eerst gebouwd in de zeventiende eeuw, zo ook het exemplaar op het Seisbolwerk. De kei der is lange tijd gebruikt door banketbakker J.J. Bal uit de Korte Noord straat. Hij hield in de kel der zijn ingrediënten koel. Bal fabriceerde ook aalbessenwijn, champag ne mousseux en andere mousserende dranken. Nadat bal in 1890 over leed kwam de ijskelder in handen van de Middel burgse koopman Pieter de Broekert. Nadat Mid delburg in 1912 werd aangesloten op het elek triciteitsnet is de kelder waarschijnlijk buiten ge bruik geraakt. In De Wete staan verder artikelen over het honderdjarig be staan van Kaljouw papier in Abeele, het achthon derdjarig bestaan van Koudekerke en het red den van drenkelingen in Veere. wip" 'IBvWVV Prijsuitreiking van de eindejaarsactie in Koudekerke. De in 1899 in Middelburg geboren P.J. Meertens stond model voor de romanfiguur Anton Beerta in het boek Meneer Beerta (Het Bureau 1) van schrijver J.J. Voskuil. Voskuil komt 10 februari naar de Zeeuwse Bibliotheek in Middelburg waar een kleine expositie over Meertens is ingericht. Verder: alle evenementen op Walcheren overzichtelijk voor u gerangschikt, voorlichting van de overheden en nieuws uit de zakenwereld. Vice-voorzitter Jan van de Velde van de Ondernemersvereniging Koudekerke blikt terug op een geslaagde eindejaarsactie. De achtenveertig winkeliers deelde in de maand december maar liefst honderdzestigduizend lootjes uit. De veerponten BreskensA/lis- singen en Krui- ningen/Perkpol- der zetten nu gemiddeld 7500 auto's per dag over. Als de tunnel functioneert wordt iets minder dan het dubbele aan tal verwacht. De maximale ca paciteit bedraagt 27.000 au to's per etmaal. In Zeeland is tientallen jaren van discussie voorafgegaan aan de definitieve beslissing tot bouw van de Westerschel- detunnel. Het is in alle opzichten een in novatief project, zeker voor Nederlandse begrippen. De meeste tunnels in Europa zijn gebouwd in een steenachtige grondsoort. De Westerschel- detunnel wordt geboord in (Boomse) klei. Deze boortech niek werd eerder toegepast in Japan. Van de daar opgedane ervaringen wordt dankbaar gebruik gemaakt. De Heinen- oord-tunnel bij Rotterdam is volgens hetzelfde principe ge boord. Helemaal nieuw is de boortechniek dus niet. Het werk wordt uitgevoerd door de Kombinatie Middelplaat-Westerschelde, een combinatie van zes grote aannemings bedrijven, drie Nederlandse, één Belgische en drie Duitse. Voor de aan leg van de tunnel en bij behorende infrastructuur staat zestig maanden. Dat betekent dat zonder tegenslag de Wes- terscheldetunnel eind 2002 klaar moet zijn. De Kombina tie Middelplaat-Westerschelde zet twee reuze boormachines in voor het graafwerk. „Het zijn gigan tische fabrie ken op wielen", zegt voorlichter Jan van Gorp van de N.V. Westerschelde- tunnel i.o. De boormachines, die ter plaatse in elkaar wor den gezet, hebben een lengte van maar liefst vierhonder meter! Als een mol graven zij zich een weg naar de 'over kant'. De Westerscheldetunnel komt op een diepte van circa 60 meter beneden N.A.R Op een dergelijke diepte is de waterdruk gi gantisch. Jan van Gorp: "Eén klein lekje en de tun nel stroomt zo vol. We boren in slappe grond." In de beton- fabriek bij de bouwput aan Terneuzense kant worden tienduizenden betonelemen ten gefabriceerd. In totaal zijn er 45.000 nodig. Wat er met de grond die naar boven ge bracht wordt gaat gebeuren is nog niet bekend. Omdat het om schone grond gaat wordt ze mogelijk hergebruikt. Een andere optie is de grond te storten in de Westerschelde. De aanleg van de Wester scheldetunnel is begroot op 1,9 miljard gulden. Het karwei levert de komende jaren 'gi gantisch' veel werkgelegen heid op. Jan van Gorp: „In Zeeland is de werkloosheid laag. Het vinden van voldoen de mensen stelt ons dan ook voor problemen. Inmiddels hebben we met het Arbeisbu- reau een gezamenlijk wer vingsproject opgezet." De Westerschel detunnel heeft een lengte van circa zes km, het totale tracé is 21 km lang. Aan Zeeuws-Vlaamse kant sluit de tunnel aan op de weg Hoek- Sluiskil; aan Bevelandse kant komt de tunnel uit op de Sloe- weg. Jan van Gorp: „Het gaat om een regionale verbinding, geen internationale." Ook bij Ellewoutsdijk is inmid dels van enige activiteit spra ke. Waterbouwqwerkers zijn daar bezig met grondonder zoek. De onteigeningsproce dures lopen nog. Inmiddels zijn twee boerderijen opge kocht. Begin december zijn de werkzaamheden in Terneuzen van start gegaan. De aanleg van de bouwput heeft daar nu alle aandacht.

de Faam | 1998 | | pagina 1