Ziekenhuis en patiëntenvereniging krijgen 30.000,- van ziekenkas Kees Petiet: van ie hobby een café maken Zeeuwse detailhandel scoorde hoger dan rest van Nederland Zillen en omstae WOENSDAG 14 JANUARI 1998 ^^SEBIBUO^ ^ODELBO^ JAARGANG 100 - NUMMER 3 EKELIJKS HUIS AAN HUIS OP Juwelier^RfJ^ VAN DERJMADEN Iets gestegen Werkgelegenheid Arbeidsvoorziening Zeeland naar Middelburg Het nieuwe praktijk centrum van de Ar beidsvoorziening Zee land wordt in Middel burg gebouwd. Het op leidingscentrum wordt gebouwd in de Mortie repolder aan de oost kant van Middelburg. Het centrum is daar zo wel via van A 58 als de spoorwegen optimaal bereikbaar. Momenteel zijn de centra vakoplei dingen verspreid door heel Zeeland. Na zeventig jaar valt deze maand het doek voor de ziekenkas van Biggekerke. De parti culiere verzekering werd in 1927 opge richt als 'Vereniging Draagt Elkanders Las ten'. De vereniging telt nu nog maar acht leden en heeft zo'n dertigduizend gulden in kas. Het geld wordt geschonken aan het Streekziekenhuis Wal cheren en de patiën tenvereniging Harte- zorg. ...elke week contributie ophalen... ...we zijn nu toch meer een spaarclub... PZC WEEKBLADEN faam/citeer Bar American aan het Middelburgse Plein 1940? Je bent geen rocker als je er niet binnen bent geweest, wordt wel eens ge zegd. Eigenaar Kees Petiet vierde begin ja nuari het feit dat het 20 jaar geleden is dat hij zijn hardrockcafé opende. Het is niet zo zeer het verhaal van een succesvol onder nemer als wel dat van een enorme hardrock- fanaat, die een enorm uitgebreide platencol lectie heeft aangelegd en nog steeds voort durend in touw is om goede live-bands te contracteren. Hardrock en Heineken ...we willen dat het geld naar de bestrijding van kanker en hartkwalen gaat... Wi Swingende disco op Vlissings bevrijdingsfestival RHC Zeeland wil werkgelegenheid veilig stellen Ook deze week weer uitgebreide informatie van de overheden en de handige uit-agenda's c faam vlis singer KU;L\E MARKT 1 (Wahirmtprumemuic) F.dehtcenkumlige F. G. A. Diamanlexperl G. I. A. 4381 F.J VÜSSINGEN Tel. 0118-412605 Vrijdag koopavond M'-- -V De Zeeuwse detailhandel boerde goed in 1997. Steeg de landelijke omzet met 0,3 procent, de Zeeu wen realiseerden een om zet verhoging van 2,4 procent. Vooral de non- food-branche kan tevre den terugblikken. Die re aliseerde een omzetstij ging van 2,7 procent. Al les bij elkaar opgeteld re aliseerde het Zeeuwse bedrijfsleven een groei van 2,6 procent, landelijk werd 3,1 procent meer omzet gerealiseerd. Dat onder meer is de uit komst van 'de ERBO en quête die de Kamer van Koophandel voor het der de achtereenvolgende jaar hield onder 2.500 Zeeuwse ondernemers. Landelijk deden 66.000 bedrijven mee aan deze Enquête Regionale Be drijfsontwikkeling. Is er voor de detailhandel re den tot juichen, in zijn ge heel bleef Zeeland iets ach ter bij de landelijke progres sie. In deze provincie werd minder geïnvesteerd en de omzet kende een lichte stij ging. De werkgelegenheid nam in Zeeland toe met een aanwas van 2.000 arbeids plaatsen, oftewel 2,6 pro cent. Landelijk steeg de werkgele genheid met 3,1 procent. Ook de omzet steeg landelijk meer dan in Zeeland en lan delijk werd 5,7 procent meer naar het buitenland verkocht dan het jaar er voor. De kleinere bedrijven met minder dan vijftig werkne mers boekten betere omzet- resultaten dan hun grotere collega's. Op nationaal niveau scoor den evenwel de grotere jon gens beter. Het Zeeuwse bedrijfsleven realiseerde in 1997 een om zet van 27 miljard gulden. Daarmee is de omzet van het hele bedrijfsleven iets geste gen. Alleen de landbouw en visserij scoorden negatief door de tegenvallende prij zen en de schadelijke nacht vorst in het voorjaar. Daarte genover staat de stijging van de omzet in de detailhandel. Ook de dienstensector hoeft met een omzetstijging van 2,6 procent niet te klagen, Met wat gegoochel met cij fers kan Zeeland de omzet stijging niettemin op een 2,2 procent vaststellen voor 1997. Volgens de kamer van Koophandel moet in Zeeland namelijk anders worden om gegaan met cijfers. Zeeland heeft een specifieke econo mische structuur, waardoor veel bedrijven afhankelijk zijn van prijsontwikkelingen in het buitenland. Relatief minder bedrijven kunnen hun resultaat daardoor ver gelijken met andere Neder landse bedrijven, alwaar de ERBO op 3,1 procent uit komt. Overigens is het voor al de industriële sector die hoog scoort in de omzetont wikkeling. Landelijk is sprake van het omgekeerde. On danks grote exporttoenames in de dienstensector en de bouwsector blijft de grcfei in Zeeland beperkt tot 0,4 pro cent. Maar ook' hier moet weer gecorrigeerd worden omdat de Zeeuwen stomweg vijftien procent meer expor teren dan hun collega's el ders in het land. Ook hier moet dus een correctie op worden toegepast. De reële groei komt dan uit op vier procent. De landelijke stij ging met 5,7 procent is voor al te danken aan de industrie en de groothandel. Regio naal waren er forse stijgin gen te zien in de diensten sector in Midden- en Noord- Zeeland (16,3 procent), als ook de bouwsector in Zeeuws-Vlaanderen (33,5 procent). De grote expor teurs in Zeeland temperen die onwikkeling met een lich te afname van de export. Het midden- en kleinbedrijf in Zeeland creëerde vorig jaar verhoudingsgewijs net iets meer werkgelegenheid dan de rest van Nederland. Met een toename van 3,9 procent is het midden- en klèinbedrijf voor het grootste deel verantwoordelijk voor de toename. In totaal kwa men er in Zeeland tweedui zend banen bij. Het landelij ke cijfer ligt iets hoger, maar de bouw, de detailhandel en de dienstensector scoren ho ger dan hun collega's in het land. Het percentage winst gevende bedrijven ligt met 88,3 procent iets hoger dan het landelijke cijfer. Ook het percentage bedrijven met voldoende rendement ligt in Zeeland iets hoger. De groot handel kan het meest tevre den terugblikken op 1997. Het aantal Zeeuwse bedrij ven dat exporteert gaat naar verwachting in 1998 verder stijgen. Vooral Zeeuws- Vlaanderen profiteert het meest van de export dit jaar. En wat de werkgelegenheid betreft, verwacht bijna acht procent van de bedrijven een personeelstoename. Landelijk meent 12,8 procent meer personeel te moeten aannemen. Maar meer Zeeuwse bedrijven dan in 1996 verwachten een beter resultaat. Het nieuwe praktijkcentrum van Arbeidsvoorziening Zee land is een regionale voor ziening die plaats biedt aan tweehonderdvijftig cursisten en zestig personeelsleden. Bestuur en directie van het centrum zijn van mening dat Middelburg de enige ge schikte locatie voor nieuw bouw is, omdat het de hoofdstad van Zeeland is en meerdere regionale voorzie ningen kent. Aspecten als de aantrekke lijkheid van het gebied, goe de verbindingen en een mo gelijkheid tot uitbreiding hebben de doorslag gegeven voor vestiging in Middel burg. Met de bouw van het pand wordt dit jaar een begin ge maakt. Naar verwachting wordt de nieuwbouw in 1999 opgeleverd. Alle centra vakopleiding van Zeeland worden na opleve ring in Middelburg geves tigd. Alleen de vestiging in Zeeuws-Vlaanderen houdt een eigen locatie. In het praktijkcentrum gaat de Ar beidsvoorziening Zeeland technische opleidingen, za kelijke dienstverlening en een oefenfirma onderbrerv- gen. Lang voordat je 'even naar Apeldoorn' kon bellen of kon proeven van het Zwitserleven- gevoel had Biggekerke al een eigen verzekeraar. Enkele vooruitziende dorpelingen richten gesteund door de Christelijke Nationale Werkne mers Vakbond op. Nu, zeventig jaar later, heet die vakbond CNV en bestaat de ziekenkas van Biggekerke nog steeds. „Ziekenfondsen waren er in die tijd nog niet", weet voor zitter Bram Lampert. „De eni ge verzekering die de burgers hadden waren de kerken. Ei genlijk waren de kerken op so cialistisch gebied eerder dan de politiek. Je kan discussië ren over de manier waarop maar de gedachte was natuur lijk goed". Nog voordat in 1929 een ziek teverzekering voor werkne mers door de regering ver plicht werd gesteld richtten enkele inwoners van Bigge kerke een eigen verzekering- op: de Vereniging Draagt El kanders Lasten. Enkele man nen van het eerste uur waren Piet .Janse, die al eerder een werknemersbond had opge richt, en het hoofd van de school Rozendaal. „Ze werden gesteund door dominee Post- ma", heeft Lampert uit de ar chieven opgediept. „Het hoofd van de school heeft niet lang van de ziekenkas kunnen genieten. Hij verhuisde in 1930 naar Rotterdam en liet het bestuur van de vereniging in Bigge kerke schriftelijk weten hoe hij er na een jaar voor stond. Zijn vrouw was inmiddels ernstig ziek en Roèendaal leefde 'in kommervolle omstandighe den, vooral op financieel ge bied'". Voorzitter Bram Lampert van de ziekenkas van Biggekerke. De Vereniging Draagt Elkan ders Lasten sloot zich aan bij het Nederlands Verbond van Ziekenkassen, een dochteror ganisatie van de Christelijke vakbond. Reclame hoefde de ziekenkas niet te maken. „In het begin van de jaren dertig was er een griep-golf", vertelt Lampert. „Er zijn toen formulieren in het dorp uitgedeeld en het aantal leden steeg begrijpelij kerwijs onmiddellijk". De leden van de ziekenkas be taalden wekelijks tweeëneen- halve cent per verzekerde gul den. Lampert: „Het weekloon voor een arbeider was toen zo'n twaalf gulden. De contri butie voor de ziekenkas werd iedere week door een be stuurslid opgehaald". De laatste jaren is de premie van de ziekenkas wat hoger. „We betalen nu ieder jaar honderdachtenvijftig gulden", legt secretaris Louw Verhage uit. „Bij ziekte wordt er het eerste half jaar maandelijks honderd gulden uitgekeerd. De rest van het jaar ontvangt de zieke vijftig gulden en dan nog eens een jaar vijfentwintig gulden per jaar". De ziekenkas beleefde haar hoogtepunt in 1951 met een record aantal leden van een enveertig. „Nu zijn we nog maar met zijn achten", vertelt Bram Lampert. „Hoewel we vorig jaar nog geld hebben uitgekeerd zijn we toch meer een spaarclubje geworden. Omdat het eigenlijk ook nog illegaal is houden we er nu mee op". Toen na de oorlog ziekteverze keraars massaal de kop opsta ken werden ziekenkassen zo als die van Biggekerke opge heven. Verzekeraars moesten aan door het rijk gestelde regels voldoen en de ziekenkas van Biggekerke viel daar in geen geval onder. Lampert: „We zijn eigenlijk door de belastingdienst oog luikend toegestaan. Maar het mag al lang niet meer, nieuwe leden werven kan dus ook eigenlijk niet". Oplage: 51.450 ex. Uitgave: Uitgeverij Provinciale Zeeuwse Courant b.v. Exploitatie: Ch. van den Oosterkamp (0113) 273000 Privé (0118)417802 Administratie: PZC Oost-Souburgseweg 10, postbus 18, 4380 AA Vlissingen. Advertentieverkoop: Jerry Tupanwel (0118) 484316 (privé (0118) 615044). Johnny Saija (0118) 484312 (privé (0118) 418686). A. Lammers-Van Otterdijk (0118) 484313 (privé (0118) 640277). Redactie: Ad Hanneman, (0118) 484275 en Ellen de Dreu-Erkens, (0118) 484276 Redactie-adres: Postbus 18, 4380 AA Vlissingen fax. nr.: (0118) 472404 Bezorging: (0118) 484216. Druk: Wegener Nieuwsdruk Zeeland, Postbus 18, 4380 AA Vlissingen. Druktechniek: offsetrotatie. Sluitingstijd: advertenties maandag 12.00 uur PZC, Oost-Souburgseweg 10. Postbus 18, 4380 AA Vlissingen, tel. (0118) 484000 Faam/Vlissinger maakt deel uit van de Zeeland Combinatie huls-aan- h>'isbladen in Zeeland. Totale oplage: 180.947 ex. Toen Petiet, oorspronkelijk sa men met Ad Lips, met Bar American begon, was er nog nergens op Walcheren een dergelijk hardrockcafé. De ge boren en getogen Middelbur ger wilde via het café in de eerste plaats de populariteit van zijn favoriete muziek on dersteunen. De vele concerten die hij heeft georganiseerd, waren daar onderdeel van. Hoewel hij ze nog allemaal voor de geest kan halen, ste ken bepaalde bands er voor Petiet met en kop en schou ders bovenuit. Niet in de laat ste plaats door de vaak nogal opmerkelijke bijkomstighe den, waarmee sommige con certen vergezeld gingen. „Joshua. Dat was voor mij het hoogtepunt. Dat was een Amerikaanse hardrockband, die in Europa op toernee was. Maar dan wel met het open baar vervoer. Dan moesten ze met al die gitaren en het drumstel onder de arm over stappen. Via een kennis hoor de ik van ze en ik besloot ze te boeken", vertelt Petiet. On danks de nodige problemen die de band bij de overstap in Roosendaal had ondervon den, arriveerde men voltallig in Middelburg. „Toevallig stond er op het Plein 1940 nog een podium dat was gebruikt tijdens de braderie. Daar zet ten we de band op. Wat de ge meente niet wist, was dat we er ook een geluidsinstallatie van twee keer vierduizend watt neergezet hadden. Op een gegeven moment was er een meisje dat zei: 'Ja ik was aan het werk en hoorde dat er muziek in de stad was'. Wij dachten eerst dat ze ergens in de stad werkte, maar ze bleek in een winkel in Middelburg- Zuid te werken", vertelt Petiet grinnekend. „Het bleek dat de band op heel Walcheren te horen was geweest en het liep uit op een flinke rel met de ge meente. Een week later vroeg er iemand vergunning aan bij de gemeente om een violist op zijn terras te laten spelen, maar die werd hem gewei gerd. Die ambtenaar zei dat de gemeente voorlopig even genoeg had van levende mu ziek." De naam Dr Feelgood, een Engelse kroegband die ook geregeld voet zette op Zeeuwse bodem, roept weer geheel andere herinneringen op. „Die hadden zoveel ruimte nodig, dat we de wc's moes ten blokkeren. De concertgan gers moesten daarom bij de buren naar het toilet. In café Alassio was het biljart-avond en een oude baas, een stam gast, was op het idee geko- Cees Petiet men om een kwartje te vragen aan elke concertganger die van het toilet gebruik kwam maken. Elke keer als hij ge noeg bij elkaar had gehaald, wenkte hij de ober. Zo zat als een aap ging 'ie naar huis." Een aantal jaren geleden werd Petiet door een Belgisch hard- rockmagazine benaderd voor een interview. Een van de vra gen luidde: 'wat is uw motto?' „Zonder' na te denken ant woordde ik: 'Hardrock en Hei neken'. Die spreuk werd voluit boven het artikel afgedrukt en ging zodoende heel Vlaande ren door. Het zou echter ook de lijf spreuk van Bar American blij ven. In 1983 moest Petiet sa men met een aantal anderen op zoek naar een grotere zaal, omdat de concert-activiteiten uit hun jas begonnen te groei en. Zo kreeg hij de discotheek annex concertzaal The Cavern in handen. Dankzij zijn goede connecties wist hij de Neder lands toppers van toen, Van- denberg te boeken. „Het was onvergetelijk, 's Zaterdags hielden ze hun lp-presentatie in Paradiso, de zondag daarop stonden ze in een zaaltje in Middelburg voor 250 man te spelen." Werd de Bar Ameri can opgericht vanuit de ge dachte om Kees Petiet zijn fa voriete muziek, de overwe gend blues-georiënteerde hardrock zoals Thin Lizzy, Rainbow en ACDC die speel den, tegenwoordig ligt de na druk eerder op bands als Me- tallica. Omdat Petiet daar naar eigen zeggen minder voeling mee heeft, laat hij de muziek wat meer aan de jongere genera tie over, in de persoon van FOTO: JAAP WOLTERBEEK Erik Louws. Zelf staat hij nu nog één avond in de week achter de bar. Maar zondag 4 januari was het zijn dag. Het 20-jarig jubileum van Bar American als hardrockcafé werd gevierd met vele oude bekenden, veel oude hardrock en véél bier. Toch heeft de muziek nog steeds zijn onver minderde aandacht. In de Stichting Rock en Blues Con certen (RBC) werkt hij samen met Jimmy Pentury en Hajo Duinkerken. RBC haalde in het recente verleden legendari sche bands als Uriah Heep en Mothers Finest naar Middel burg. Daar verdient hij niet zo veel aan. Het is in de eerste plaats de hobby van een enor me muziekfanaat, die uit de enorme collectie Ip's en singletjes nog moeiteloos zijn allereerste plaatje, 'Heart of stone' van de 'Rolling Stones, kan opdiepen. Behalve zo'n dertigduizend gulden laat de ziekenkas een compleet archief achter waar in de geschiedenis van het fonds accuraat staat beschre ven. „Eigenlijk is het een soort monument", is voorzitter Lampert van mening. „Zoals je monumentale gebouwen hebt is ook dit archief een tastbaar overblijfsel van de geschiedenis van Biggeker ke". Bram Lampert en Louw Verhage hebben de geschie denis van hun ziekenkas op gediept uit de oude notulen en kasboeken van de vereni ging. Het geld wordt tijdens een laatste ledenvergadering in het Dorpshuis van Biggekerke aan het eind van deze maand weg gegeven. Het Streekzie kenhuis Walcheren krijgt zes tienduizend gulden voor de aanschaf van een projector voor röntgenfoto's. „We heb ben daar bewust voor geko zen", verklaard secretaris Louw Verhage. „Die projector wordt gebruikt om röntgenfo to's van kankerpatiënten met meerdere doctoren tegelijk te bekijken. We zijn in de laatste jaren van ons bestaan geconfronteerd met sterfgevallen door kanker of hartkwalen. We willen be wust dat ons geld naar de be strijding van deze ziektes gaat". De Vereniging Harte- zorg Midden-Zeeland krijgt twaalfduizend gulden voor de aanschaf van onder meer een kleuren kopieerapparaat. Lam pert: „Die vereniging doet goed werk maar is nog niet erg bekend. Met het apparaat kunnen ze een goede brochure maken om zichzelf te presenteren". Overlesten vroog ik an êên bie ons van 't durp, of 'n wist wat as 'zillen' bin. Moe-je nie dienke dat 'n dat wist en de man praot toch wezenlijk 'êêl z'n leven Walchers. Bie ons an taefel wier 't woord daerom dikkels ge- bruukt: 'Eh, van die aokelige zillen Dan was t'r êên, die as iets uut z'n mond 'aelde, de onverteerbaere dêê- len van een stik vleis, zei mè 't kraekbêên. Het woord 'zillen' is aan het verdwijnen. In het Zeeuws Woordenboek werd 't alleen nog opgegeven voor het Noordwesten van Walcheren en nu is het daar dus lang niet meer algemeen bekend. Dan is het aardig te weten dat zo'n woord in een ander dialect nog springlevend is. In een liedje van de Achterhoekse popgroep 'Boh foi toch' gaat het over 'mansleu met zwil in de hande', dus 'venters mee eelt op d'r klavieren'. Zwil be tekent daar dus eelt, dat is niet precies hetzelfde als kraakbeen, maar 't heeft er toch veel van weg: het is een tweede laag, geen gewoon vlees. Zouden 'zillen' en 'zwil' ontstaan zijn uit het oude Duitse woord 'zwilih', dat 'tweevoudig' betekent Een bijna eender verhaal kan ik vertellen over het begrip 'omstae'. Bij ons een woord dat opduikt wanneer vader vertelt over vroeger: "Mien vaoder z'n boer, Krien Janse, verdêêlde 't vleis dat 'n kreeg as t'r nöödslachtienge was, aoltied onder z'n eirrebeiers. Eên van ons, joengers, moch di dan om nè 't slacht'uus en dat mochte me bie moeder brienge. Die verdêêlde 't eer lijk in porties en dan moch êên van ons d'r vö omstae. Die stoeng dan mee z'n ge zicht nè de muur en dan wees moeder achter z'n rik een 'oopje vleis an: Vö wien is dit Vö Piet Theune.' En dan een ander 'oopje: 'En dat 'Vor ons.'" In het Zeeuws Woordenboek ontbreekt 'omstae'. Maar tot mijn verbazing vond ik in het oude woordenboek het Vlaams Idioticon een exacte beschrijving van 'omstaan': "Wanneer iets bij paarten on der verschillige persoonen moet verdeeld worden, plaatst een hunner zich met den rug naar hetgeen ver deeld moet worden, een an der wijst dan elk paart beurte lings aan en vraagt: voor wie is dit Degene die 'omstaat' noemt dan telkens den naam van eenen der deelhebbers, wien het aangeduide dan ook wordt toegewezen." Jan Zwemer

de Faam | 1998 | | pagina 1