Uitreiking Zeeuwse Popprijzen Denktank werkt aan toeristisch Walcheren EPZ Kerncentrale Borssele behoort nu tot de veiligste ter wereld Gratis oliebollen van de Konmar Nieuwe vorm van kinderopvang op Tholen Poetsen zonder schoonmaakmiddelen Basisscholen korfballen in Westkapelle T1 De uitreiking van de Zeeuwse Popprijzen 1997, zaterdag 27 december in het Arsenaaltheater in Vlissingen, zal muzikaal worden opgeluisterd door optredens van de Haarlemse funkband Ro Paradise Funk en de Zeeuwse bands El Com bo en The Fab Five! Sessionband. El Combo Afslanking De Stichting Kinderopvang Tholen (SKOT) heeft van het Ministerie van Landbouw, Natuurbeheer en Visserij een subsidie ontvangen van honder- drieëntwintigduizend gulden voor het landelijke proefproject 'vrouwen als zelfstandig ondernemer in de kinderopvang op het platteland'. Met het geld begint de stichting een franchise-onderne- ming in de kinderopvang. Nieuwe rubriek epz Feiten en cijfers Inforubriek epz centrale Borssele Project "Modificaties" van epz succesvol afgerond 0113-356000. V WM Internationaal aanzien Grootste technische operatie in Zeeland Zestien technische aanpassingen Woensdag 24 december 1997 FAAM/VLISSINGER 17 Tot de genomineerden beho ren Bl0f( Mindlink, Surrender en Scalemodels. De uitreiking van de prijzen zal gebeuren door een aantal Zeeuwse pop coryfeeën. De organisatie van het prijzen festijn is in handen van de Stichting Popmuziek Zeeland. Er zullen prijzen worden uitge reikt voor de beste CD, de beste demo, de beste dance- act èn de beste band. Verder is er nog een 'Jong Goed'- prijs. De genomineerde bands zijn: Mindlink, Surrender, Blpf, Scalemodels, Voidd, EMO, 110 Volt Lovers, Skiff, Them Bones, Oblivious to the Ob vious en Not James Dean. Twee nominatiecommissies hebben voorafgaand aan het gebeuren de 36 ingezonden geluidsdragers en een aantal optredens beoordeeld, waar na de zojuist genoemde bands genomineerd werden. De uiteindelijke toekenning van de prijzen gebeurt door het bestuur van de Stichting Popmuziek Zeeland. De prijsuitreiking begint om 20.30 uur met een optreden van de Zeeuwse band El Com bo, onder welke naam Jaap van Boven, Peter Snijkers (beiden bekend van Duo-Top- 100), Mark Verboven en Hans Walraven schuil gaan. Met hun feestelijke, akoestische set Nederlandstalig repertoire zullen zij de avond op tempe ratuur brengen. Om 21.30 uur speelt de gelegenheidsforma tie The Fab Five! Session band. Vijf gelauwerde Zeeuw se instrumentalisten begelei den de Fine Vocalists Karin de Koek (Dreams Die First, Se cret), Jan Chris de Koeijer (Gorefest), Bart van der Weide (Vic'tem, Sure), Reineke Wie man en Cees Meerman (be kend van Herman Brood's Wild Romance). Terwijl deze band speelt, gaat de prijsuit reiking van start. Hiervoor treedt een aantal Zeeuwse popcoryfeeën aan, te weten Jan-Bart Meijers (Charmin' Children, Shine), Rudy de Queljoe (Brainbox), Gerrit Bre mer (OOR) en wederom Jan Chris de Koeijer en Cees Meerman. Om 23.00 uur zal de Haarlem se funkformatie Ro Paradise Funk de avond in stijl beslui ten. Als voormalig frontman van de eveneens uit Haarlem af komstige psychedelische funkband Gotcha! weet Ro Kr om waar Abraham de funky mosterd haalt. Met zijn nieu we band heeft hij zich, na het uiteenvallen van Gotcha!, de draad weer op weten te pak ken. Volvette funk, rauw en ongepolijst is het handels merk. Maar alle gebruikte ingrediën ten, de Hammond-orgel- sounds, de drumloops, de samples en de beats staan slechts in dienst van één ding: het liedje. De band heeft on langs een tweede album, geti teld 'Baby' gepresenteerd. Na een noodzakelijke afslanking bestaat Ro Paradise Funk, behalve Ro Krom, uit toetse nist Nico Brandsen, die onder meer heeft gespeeld in de band van Angela Groothuizen, drummer Martijn Bosman (ook ex-Gotcha!) en bassist Manuel Hugas. Verschillende instanties die belang hebben bij het toerisme op Walcheren zijn bezig met de oprichting van een 'Innovatie Coöperatie Walcheren'. De nieuwe organisatie moet een netwerk worden van ondernemers, bestuurders en professionals die zich inzetten voor een vitale en duurzame ontwikkeling van toeristisch-recreatief Walcheren. Het initiatief wordt financieel onder steund door de Walcherse gemeenten, het Ministerie van Economische Zaken en de Europese gemeenschap. De denktank die aan de slag is om de coö peratie op te richten heeft een budget tot haar beschikking van drie miljoen gulden. Omdat het toeristisch product Walcheren onder druk staat is het van belang dat productinnovaties op gang komen die de economische betekenis en de groei van werkgelegenheid op Walcheren stimuleren. De provincie Zeeland heeft Walcheren aangewezen als herstructureringsge bied wat wil zeggen dat er vernieu wende ontwikkelingen op gang moe ten worden gebracht om het toeris tisch product Walcheren op te frissen. De initiatiefnemers zijn het Ministerie van Economische Zaken, de provincie Zeeland, de gemeenten Middelburg, Vlissingen en Veere, de Rabobanken op Walcheren, de Europese gemeen schap en het VVV Vlissingen. De denktank die bestaat uit de initia tiefnemers is nu bezig met de oprich ting van de Innovatie Coöperatie Wal cheren. Deze organisatie gaat zich voorname lijk bezig houden met de ontwikkeling van het toerisme. Daarnaast wordt ook de verwevenheid met de landbouw, dienstverlening, industrie en logistiek niet uit de weg gegaan. Voor de buitenschoolse op vang van kinderen heeft de SKOT een aantal 'Puk en Muk- huizen' opgericht. Vrouwen uit de dorpen van de gemeente Tholen kunnen zich aanmelden als franchisene mer. Zo kunnen ze in samenwer king met de SKOT dorpsge- richte activiteiten ontplooien op het gebied van kinderop vang. Ze maken gebruik van de dienstverlening van de stich ting, verplichten zich te vol doen aan kwaliteitscriteria en staan een regelmatige contro le toe. De stichting verzorgd de publiciteit, bemiddelt bij bedrijfsplaatsen en levert ad ministratieve diensten. Ou ders die gebruik maken van de Puk en Muk-huizen hebben een aantal garanties wat be treft de kwaliteit van de op vang. Daarnaast komt deze zakelijke formule tegemoet aan de vraag van ouders op het plat teland naar een professionele re vorm van opvang. In de Konmar in Middel burg was het zaterdag 13 december feest. In de gro te supermarkt werden meer dan honderdvijfen twintigduizend oliebollen gratis uitgedeeld aan het winkelende publiek. De winkel trakteerde omdat de Konmar Superstore is uitgeroepen tot beste su permarkt van Nederland. Vanaf kerstmis 1996 tot nu zijn er drie onderzoeken naar su permarkten gehouden. Deze consumentenonderzoeken worden uitgevoerd in op dracht van het vakblad Food- magazine. Dit jaar werden in heel Nederland ruim achtdui zend winkelbezoeken afgelegd in zesentwintig verschillende supermarktbedrijven. Er werd vooral gelet op netheid van de winkel, kwaliteit en keuze van de artikelen, goede versafde lingen en service. Op al deze punten heeft de Konmar de hoogste score be haald. Om het resultaat sa men met de klanten te vieren trakteerde de Konmar op olie bollen. Er is een nieuw soort poets doek op de markt waarmee kan worden schoongemaakt zonder het gebruik van reini gingsmiddelen. De doeken zijn gemaakt van speciale microve zels en nemen vuil af door hun statische lading. De Green- speed-poetsdoeken worden 29 december gepresenteerd in het televisieprogramma 'Het licht op groen' van Ed Nijpels. De Greenspeed poetsdoeken trekken in droge staat stof aan en houden het door de positie ve statische lading vast. Daar naast is het absorberend ver mogen beduidend hoger dan bij gewone poetsdoeken. De producten van Greenspeed worden op Walcheren gedistri bueerd door Teddy Mink uit Zoutelande. Na gebruik kun nen de poetsdoeken in de was machine worden gewassen zonder dat de doeken daarbij hun statische lading verliezen. In sportzaal De Belling in Westkapelle wordt maan dag 29 december het jaarlijkse kerst-schoolkorfbal- toernooi gehouden. Aan het toernooi doen veertien teams mee van basisscholen uit Westkapelle, Seroos- kerke, Aagtekerke en Oostkapelie. Het toernooi is ge organiseerd door korfbalvereniging Stormvogels uit Westkapelle. Het toernooi begint om 9 uur en duurt tot 16.30 uur. De scholen die aan de wedstrijden deelnemen zijn de Lichtboei, de Wegwijzer, de Lichts traal, de Springplank en de Regenboog. Het eerste team van basisschool de Lichtstraal uit Westkapelle heeft vorig jaar de wisselbeker in de wacht gesleept. Het kerst-schoolkorfbaltoernooi wordt dit jaar voor de tweeëntwintigste keer gehouden. De Zeeuwse Verwarmings Unie repareert uw CV. Als het moet binnen een halve dag, overal in Zeeland! Bel: Terneuzen: 0115-613641 Goes: 0113-221116 Zeeuwse Verwarmings Unie B.V. (advertentie i.m. Om de regio op de hoogte te houden van ontwikkelingen heeft epz een informatie rubriek opgericht, "KernZaken" genoemd. Door middel van deze, regelmatig verschij nende, rubriek geeft epz een toelichting op haar activiteiten en zal zij diverse aspecten van de productie van elektriciteit onder de loep nemen. Deze week wordt in KernZaken project "Modificaties" toegelicht. rnZaken Om de omvang van het project duidelijk te maken volgen hieronder enkele feiten en cijfers: Verbetering van de veiligheid van de centrale: 10 x veiliger Kans op schade in de kern: Kans op vrijkomen radioactief materiaal: Kosten van het project: Duur van het project: Mensen die aan het project hebben gewerkt: Technische documenten: Technische tekeningen: Ordners: Poststukken: Faxen: Kopieën: 5 maal per miljoen jaar 5 maal per 10 miljoen jaar 467 miljoen gulden 5 maanden 2500 18.630 43.000 1530 27.000 4.000 1,7 miljoen Na vijf maanden hard werken is de N.V. Elektriciteits-Produktiemaatschappij Zuid-Neder land epz erin geslaagd het project "Modificaties Kernenergie-eenheid centrale Borssele" succesvol af te ronden. Hiermee voldoet de centrale aan de meest moderne eisen op het gebied van veiligheid. Sinds 12 juli is de centrale weer in bedrijf. De modificaties, ofwel aanpassingen, waren nodig omdat de centrale aangepast moest worden aan de nieuwste technieken. Een internationale afspraak regelt dat alle kerncentrales eens in de tien jaar aan een diepgaand onder zoek worden onderworpen. Hierbij wor den alle aspecten betrokken. Het uit gangspunt wordt gevormd door de op dat moment meest recente normen, epz ging zelfs een stapje verder. Zij ging uit van de normen die zouden gelden als men in de huidige tijd een geheel nieuwe centrale zou bouwen. Het plaatje dat daarbij hoort, werd ver volgens naast dat van de bestaande situatie gelegd. De verschillen tussen deze twee hebben geleid tot de aanpassingen. Gescheiden systemen Hoewel de Borsselse kernenergie-eenheid reeds zeer veilig was, zijn er diverse aanpassingen door gevoerd om de veiligheid nog verder te verhogen. Zo zijn onder meer de belangrijkste systemen meervoudig èn gescheiden uitgevoerd. Valt er nu bijvoorbeeld in een ruimte een systeem uit, dan wordt dit overgenomen door een systeem dat zich op een andere plaats in de centrale bevindt. Voor de goede werking van de systemen moeten zij continu stroom hebben. De eenheid beschikt dan ook over twee onafhankelijke noodstroom- netten èn een aantal batterij-units (zie verder ook het kader "Zestien technische aanpassingen"). Naast de technische aspecten is ook de menselij ke kant aangepakt. Door middel van opleidingen, trainingen en waarheidsgetrouwe oefeningen op een geheel nieuwe simulator zijn de werknemers van de centrale voorbereid op alle mogelijke situaties. Storingsbestendige centrale Met behulp van de allernieuwste computertech nieken werden zoveel mogelijk potentiële storin gen in beeld gebracht en geanalyseerd. Door het nabootsen van de werkelijkheid in de computer zijn allerlei mogelijke storingen bestudeerd en is de centrale uitgebreid getest. Zo is onder andere gekeken naar de gevolgen van een aardbeving of neerstortende vliegtuigen. Maar ook gaswolk explosies, die kunnen ontstaan doordat er bijvoor beeld een tanker op de Westerschelde ontploft, werden in de analyses meegenomen. Op grond van deze analyses heeft epz de kerncen trale zodanig aangepast dat deze ook tegen dergelijke 'externe invloeden' beschermd is. Resultaat: moderne centrale Sinds 12 juli draait de kerncentrale weer op volle kracht. De centrale levert ongeveer twintig pro cent van alle stroom van epz. En relatief veilige stroom. Volgens berekeningen is de centrale in Borssele nu ongeveer 10 maal veiliger dan ze al was. De kans op schade in de kern van de aan gepaste centrale wordt op vijf maal per miljoen jaar geschat. En dan komt er hierbij niet eens radioactief materiaal vrij. De kans daarop is slechts vijf maal per 10 miljoen jaar. Deze kans is dus bijna nihil. Wilt u meer informatie over project "Modificaties"? Bel dan met de afdeling In- en Externe Communicatie: 0 De Haarlemse funkformatie Ro Paradise Funk. FOTO MAARTEN CORBIJN D<iai vamfav >dk(cren ['dfis.pliebplf Konmar T w, Beste Supermarkt van Nederla 0 De klanten van de Konmar zijn getrakteerd op oliebollen. o O O Door de aanpassingen is de Borsselse kerncentrale weer een moderne centrale geworden. Met name de nieuwe regelzaal is een unicum. Het totaal vervangen van deze zaal heeft in de internationale nuqje^ire wereld tot veel bewondering geleid. Het is namelijk voor het eerst dat een dergelijk project in een bestaande centrale is ver wezenlijkt. Er is sowieso veel internationale belangstelling voor het project van epz. Zo is-er al belangstelling getoond vanuit Japan, Finland en Zweden. Men wil veel van de Nederlanders leren. Het project "Modificaties" is tot op heden de grootste technische operatie in Zeeland sinds jaren. Dit omvangrijke project, dat binnen vijf maanden is afgerond, heeft 467 miljoen gulden gekost. Een weloverwogen Thvestering. Het project is gerealiseerd binnen de geplande termijn èn binnen het gestelde budget. En dat is voor een project met deze omvang al een prestatie op zich. De zestien grootste aanpassingen die epz bij de kernenergie-eenheid in Borssele heeft aangebracht, zijn: 1. De koelsystemen die reeds meervoudig waren, zijn nu ook voorzien van gescheiden leidinglopen. Hierdoor wordt de kans op gelijktijdig uitvallen onwaarschijnlijker. 0 O 2. Om de werking van de verbeterde koelsystemen te garanderen zijn nieuwe, maar vooral zwaardere 0 noodstroom-aggregaten geïnstalleerd. Deze aggregaten werden eveneens apart van elkaar geïnstalleerd. 3. Er is een extra koelwatersysteem geïnstalleerd dat er in bepaalde noodsituaties voor zorgt dat de° installaties gekoeld blijven. Dit nieuwe systeem betrekt zijn water niet meer uit de Wqgterschel{Je, maar uit dertig meter diepe grondwaterputten. 4. De reserve-koelwatersystemen zijn uitgebreid. O Hierdoor kunnen nog meer storingen tegelijk worden beheerst. 5. Diverse systemen zijn verplaatst naar gebouwen die beter tegen externe invloeden, zoals I gasexplosies en aardbevingen, zijn beschermd. o 6. De centrale beschikt nu tevens over een eigen simulator waarmee allerlei storingen nagebootst gunnen worden, zodat het personeel zich kan voorbereiden op deze situaties. o 7. Binnen het reactorgebouw kregen het hoofdstoomsysteem en het voedingswatersystsem nieuwe, O sterkere leidingen. Dit om er nog zekerder van te zijn dat lekkages worden voorkomen. 8. De elektronische beveiliging van de reactor is uitgebreid en vernieuwd door verdergaande automatisering. Hierdoor is de afhankelijkheid van menselijk handelen minder. 9. De ventilatie van de regelzaal is verbeterd. O 10. De bestaande regelzaal is compleet vernieuwd en de ergonomie verbeterd. 0 11. Er is een compleet nieuwe reserve-regelzaal gemaakt voor het geval dat de normale regelzaal niet bruikbaar is. 12. De bescherming tegen brand is verder uitgebreid. Q 13. Aanvullende maatregelen zijn getroffen ter verbetering van de reactor. 14. Nieuwe systemen zijn geïnstalleerd die gevaarlijke gassen als waterstofgas kunnen verwerken in geval van ernstige storingen. 15. Er is een nieuw drukontlastsysteem geïnstalleerd dat gefilterde lucht kan afblazen in geval van een storing. 16. Het koudwatersysteem dat in de koeling van een aantal belangrijke pompmotoren voorziet, is verbeterd.

de Faam | 1997 | | pagina 17