Provincie Zeeland Regels voor gebruik grondwater LAAT CARA- PATIËNTEN NIET STIKKEN i I i Giro 55055 1 Milieufonds Astma^?Fonds ONZE WE IJZE Lee Towers bekrachtigt werkwijze bij Profile Tyrecenter Tissink I 1 «Officiële Mededelingen FAAM/VLISSINGER Abdij Nieuws is de informatierubriek van de Provincie Zeeland. Redactie: Afdeling Voorlichting, Abdij 6, postbus 6001, 4330 LA Middelburg, telefoon (0118) 63 13 92 Grondwater is te gebruiken voor de drinkwatervoorziening en voor beregening van akker- en tuinbouwgewassen. Ook is het toe te passen als sanitair-, koel- en spoelwater. Soms is zout of brak grondwater geschikt, in andere omstandigheden is alleen zoet grondwater te gebruiken. De provinciale kantoren zijn gesloten van 25 december 1997 tot 5 januari 1998. Ruimtelijke Ordening (Provinciaal) Woning bouwprogramma 1997-2006 Milieu Vergunning Industrial Park Vlissingen ft Na het optreden op de Volvo Bu siness on the Road Show be zocht Lee Towers Profile Tyre center Tissink en was onder de indruk van de techniek, de werk wijze en de Gouden Garantie die Profile Tyrecenter biedt. Door middel van een forse handdruk aan Jan Murre directeur van Pro file Tyrecenter Tissink bekrach tigt hij de Werkwijze bij Profile Tyrecenter Tissink in Goes en Middelburg. ;i;i I I DUINEN IN BEWEGING! Woensdag 10 december 1997 13 Abdij Nieuws De provincie Zeeland heeft een milieufonds. Het geld van het fonds is bedoeld voor sub sidies aan projecten die ten goede komen aan het milieu in Zeeland. Ook particulieren kunnen een aanvraag indienen voor het uitvoeren van concre te ideeën die zijn gericht op een beperking van de milieu belasting. De ideeën moeten op korte termijn te realiseren zijn. De bedoelingen Het doel van het fonds is het stimuleren van: initiatieven en activiteiten die mensen meer bewust maken van milieuvraagstukken of die er voor zorgen dat er een breder draagvlak ontstaat voor het uitvoeren van milieubeleid; vernieuwende ontwikkelingen of manieren van werken waardoor de kwaliteit van het milieu blij vend verbetert; activiteiten op het terrein van natuur- en milieueducatie; duurzame landbouw. Stimuleringsfonds Voor alle duidelijkheid: het Milieu fonds is een stimuleringsfonds. Het fonds is niet bedoeld om be staande milieubelastende situaties te saneren. Daar zijn andere geld stromen voor, bijvoorbeeld in het kader van de bodembescherming en -sanering. Ook de gangbare milieu-inspannin gen die zijn vastgelegd in de ver gunningverlening, worden niet gesubsidieerd uit het Milieufonds. Activiteiten die passen in de nor male bedrijfsvoering komen even eens niet in aanmerking voor een bijdrage. Voorwaarden Aan het verkrijgen van een sub sidie zijn voorwaarden verbonden. Om te beginnen moeten de pro jecten passen binnen de doelen van het fonds. Als een aanvraag niet duidelijk is, of als de doel matigheid in twijfel kan worden getrokken, wordt geen bijdrage gegeven. Doorgaans stelt de provincie één keer geld beschik baar voor een project. Per slot van rekening is het niet de bedoe ling jaar in jaar uit dezelfde activi teiten te ondersteunen. Aanvragen moeten betrekking hebben op projecten die geheel of grotendeels in Zeeland tot stand komen of op Zeeland zijn gericht. Uitstraling De projecten moeten bovendien zo veelbelovend zijn dat er nadien sprake is van "uitstraling". Met andere woorden: er moet een aantrekkingskracht vanuit gaan die zodanig is, dat ook anderen voor een milieuvriendelijker spoor kiezen. Het Milieufonds kiest voor drie groepen subsidies: innovatieve projecten; milieukennis gedrag (omvat bewustwording, mentaliteits verandering, natuur- en milieu educatie); duurzame landbouw. r Beslissing Het dagelijks bestuur van de pro vincie, Gedeputeerde Staten (GS), neemt de beslissing. Gaat het om bedragen van meer dan 25 dui zend gulden dan hebben GS de instemming nodig van de commis sie milieu uit Provinciale Staten. Gaan de bedragen de ton te bo ven dan moet ook de statencom missie Algemeen Bestuur een positief standpunt innemen. Bedragen Het Milieufonds springt niet verder dan de financiële polsstok lang is. Dat betekent dat er per jaar onge veer vier ton aan subsidie be schikbaar is. Dat maakt dat het kan gebeuren dat subsidieaanvra gen tegen elkaar worden afgewo gen. De subsidiepercentages liggen tussen de vijftig en hon derd procent van de kosten van het project. Het kan voorkomen dat een deel van de opgevoerde kosten 'niet-subsidiabel' wordt gevonden. Adressering en informatie Wie subsidie wil aanvragen moet de aanvraag richten aan het College van Gedeputeerde Staten, t.a.v. ir. F. Roose, postbus 165, 4330 AD Middelburg. Wie meer wil weten kan de bro chure Milieufonds aanvragen bij het informatiecentrum van de provincie, Abdij 9 in Middelburg, tel. 0118-631400. Oom de aanvraag te vergemakkelijken is in de brochure een formulier met vragen opgenomen. Wie die vra gen beantwoordt, voldoet in elk geval aan de formele voorwaar den om de aanvraag in behan deling te laten nemen. De aanvra gen moeten voor 15 januari bij de provincie zijn. Zout en brak grondwater zijn in Zeeland ruimer voorradig dan zoet. Dat neemt niet weg dat het onttrekken van grond water altijd zorgvuldig moet gebeuren. Grondwater, schaarse grondstof Zodra een te grote aanslag op de voorraden wordt gepleegd ont staan er tekorten. Dat kan leiden tot verdroging. Als teveel zoet grondwater aan de bodem wordt onttrokken dreigt verzilting. Samen met de aard van de be groeiing, zoals naaldbomen, heb ben onttrekkingen van zoet grond water in Zeeland al geleid tot ver droging van sommige natuurge bieden. Het gevolg is verruiging ten koste van kwetsbare en zeld zame plantengroei. De veran derde begroeiing is op haar beurt weer van invloed op de soorten vogels en andere dieren die daar vertoeven. Landbouw Voor de landbouw is vooral het zoete grondwater van belang. Vandaar dat de provincie probeert zoveel mogelijk aan de toenemen de vraag te voldoen. Zo wordt onderzoek gedaan naar de win nings- en gebruiksmogelijkheden van grondwatervoorraden diep in de bodem. Er zijn ook plannen het polderpeil te verhogen in gebie den die erg gevoelig zijn voor droogte. Daarmee is te bereiken dat de hoeveelheid zoet grond water toeneemt. Debietmeter voor controlemeting grondwateronttrekking. Evenwicht Voordat de maatregelen als dieper winnen en verhoging van het polderpeil van kracht zijn, moet worden volstaan met de na tuurlijke aanwas van zoet grond water: door neerslag en door de toestroom van oppervlaktewater. Dat houdt in dat zuinigheid moet worden betracht. Dat is dan ook het uitgangspunt in het Water huishoudingsplan Zeeland. De stelregel is: er mag niet meer zoet grondwater worden ont trokken dan op natuurlijke wijze of door kunstmatige infiltratie wordt aangevoerd. Registratie vergunning Wie grondwater aan.de bodem onttrekt heeft een registratieplicht of moet over een vergunning beschikken. Dat staat in de Grondwaterwet. De capaciteit van de pomp en de hoeveelheid water die uiteindelijk wordt opgepompt zijn bepalend voor wat nodig is. Van belang is ook of het om zoet of brak/zout grondwater gaat. Grondwater dat minder dan 1,5 gram (1500 milligram)chloride per liter bevat, wordt als zoet bestempeld. Meer chloride betekent dat het om brak/zout gaat. Gebieden en functies Verder maakt het verschil in welk gebied grondwater wordt ont trokken. Dit hangt samen met de indeling naar functies van het Zeeuwse grondgebied zoals die in het Waterhuishoudingsplan is bepaald. De functies zijn: land bouw, natuur, drinkwater, open bare watervoorziening, be bouwing industrie, visserij, recreatie (zwem(bad)water) en scheepvaart. Voor sommige gebieden geldt een combinatie van meer functies. Regels en rechten Wie grondwater onttrekt voor doeleinden die overeenstemmen met de functie(s) van het gebied, krijgt te maken met andere regels dan wie daaraan niet voldoet. Zo hebben landbouwers meer rech ten in gebieden met de functie landbouw en minder tot geen in gebieden met andere functies. In gebieden met de functie na tuur, drinkwater en de combinatie natuur/landbouw zijn nieuwe onttrekkingen niet meer toege staan. Dat geldt inclusief een 300 meter brede bufferzone. In gebie den met de functie natuur worden de geregistreerde onttrekkingen gesaneerd, met uitzondering van de drinkwaterwinning. Aanvragen Wie een aanvraag indient voor het onttrekken van grondwater moet met veel dingen rekening houden en zal een aantal vragen moeten beantwoorden. Zo moet er een kadastrale teke ning zijn van de percelen waar de inrichting komt, inclusief de percelen tot een minimaal 100 meter brede zone daaromheen. In de beschrijving van de inrichting moeten zaken staan vermeld als: het aantal putten, diepte van de onderkant van de filters van de putten, diameter en lengte van de filters, pompcapaciteit en raming van de hoeveelheid grondwater die maximaal per uur, etmaal, maand, kwartaal en jaar worden onttrokken. Natuurlijk moet ook worden aan gegeven waarom het grondwater wordt onttrokken en waar en hoe het wordt geloosd. Als regel moet ook antwoord komen op de vraag welke gevolgen de ont-trekking kan hebben op de omge-ving en welke alternatieven er eventueel zijn om op een andere manier aan water te komen. Wie 20.000 kubieke meter grond water of meer per jaar onttrekt, krijgt te maken met een heffing. De inkomsten die daaruit voort vloeien voor de provincie zijn bedoeld om quitte te spelen met de kosten die de provincie in dit geheel moet maken. Op die ma nier is een tarief vastgesteld van 5,6 cent per kubieke meter. Informatie Wie meer wil weten over het winnen van grondwater, het aanvragen van vergunningen en registratieplicht, algemeen gel dende regels, uitzonderingen en kosten kan het informatieblad "Grondwater, schaarse grondstof, regels voor onttrekking" aanvra gen bij het informatiecentrum van de provincie. In het blad staan ook de namen, adressen en telefoonnummers van de ambte naren die zijn betrokken bij de grondwaterwinning en de behan deling van aanvragen. Het informatiecentrum van de provincie is gevestigd in het provinciehuis, Abdij 9 in Middel burg, tel. 0118 - 631400. Een verticale vacuümbemaling met elek trisch gedreven plunjerpomp. m/ 'ga 'Ki'm V* Gedeputeerde Staten van Zeeland hebben op 2 december 1997 het (Provinciaal) Woningbouwpro- gramma 1997-2006 en de Ant woordnota Zienswijzen vastge steld. In het door Provinciale Staten van Zeeland op 12 september 1997 vastgestelde Streekplan Zeeland zijn voor de komende 10 jaren beleidslijnen opgenomen voor onder andere de spreiding van bevolking en woningbouw. Voor de nadere concretisering van de beleidsvoornemens is het woning bouwprogramma opgesteld. Dit woningbouwprogramma bevat beleidsregels voor de kwantiteit van de woningbouw en de sprei ding daarvan over regio's, ge meenten en kernen. De beleidsre gels zullen worden toegepast bij de uitoefening van de bevoegdhe den van Gedeputeerde Staten zoals die voortvloeien uit de Wet op de Ruimtelijke Ordening, de Woningwet en de Wet op de stads- en dorpsvernieuwing. Het woningbouwprogramma vormt daarmee het uitvoeringskader van het onderdeel wonen uit het Streekplan Zeeland. Het Woningbouwprogramma 1997-2006 komt in de plaats van het woningbouwprogramma 1995-1998 zoals dat is opgeno men in de Notitie Woningbouw 1995. Tegen dit besluit is geen bezwaar en beroep mogelijk. Het Woningbouwprogramma 1997-2006, de Antwoordnota Zienswijzen en de bekendmaking liggen van 11 december 1997 tot en met 22 januari 1998 ter inza ge bij Directie ruimte, milieu en water, Het Groene Woud 1, Middelburg, werkdagen van 8- 17 uur en desgevraagd buiten kantooruren, en in het provin ciaal informatiecentrum, Abdij 9, Middelburg, werkdagen van 9.30-12.30 uur en 13.30-16.30 uur. Voor het inzien buiten kan tooruren en een mondelinge toelichting kunt u zich wenden tot de heer H.J. Nijssen. (tel. 0118-631718). Het Woningbouwprogramma 1997-2006 en de Antwoordnota Zienswijzen kunnen eventueel wor den opgevraagd (gratis) bij het provinciaal informatiecentrum (tel. 0118-631400). Gedeputeerde Staten van Zeeland hebben aan Industrial Park Vlis-sin- gen B.V. (IPV), Europaweg 4 te V; v - .V V' 'V Vlissingen-Oost een vergunning Wet milieubeheer verleend met voorschriften ter bescherming van het milieu. IPV maakt deel uit van een chemische fabriek en betreft de installaties van de energie afdeling en van de electrische energievoorziening, laboratorium en ander facilitaire diensten. Deze vergunning betreft het veranderen van de inrichting door het verza melen en neutraliseren van afval water van de in de inrichting aan wezige BV's en het leveren van het geneutraliseerde water aan de afvalwaterzuiveringsinstallatie van Delta Afvalwater B.V. De vergunning ligt van 11 decem ber 1997 tot en met 21 januari 1998 ter inzage bij de Directie ruimte, milieu en water, Het Groene Woud 1, Middelburg, werkdagen van 8-17 uur en des gevraagd buiten kantooruren en in gemeentehuis Vlissingen, Stad huisplein 2, Vlissingen, werkda gen van 8.30-12..30 en 13.30- 15.00 uur en (na tel. afspraak 0118-487204) op woensdag avond van 17.15-20.15 uur. Beide kantoren zijn gesloten van 25 december 1997 tot en met 4 januari 1998. Ii1m t Degenen die bedenkingen hebben ingebracht tegen de ontwerp-ver- gunning, de adviseurs die advies uitgebracht hebben over de ont- werp-vergunning en belangheb benden aan wie redelijkerwijs niet kan worden verweten geen beden kingen te hebben ingebracht tegen de ontwerp-vergunning kun nen tot en met 22 januari 1998 tegen de vergunning beroep instellen bij de Afdeling bestuurs rechtspraak van de Raad van State, postbus 20019, 2500 EA 's-Gravenhage. De vergunning wordt op 23 janu ari 1998 van kracht, tenzij over eenkomstig art. 36 van de Wet op de Raad van State, juncto art. 8.81 van de Algemene wet be stuursrecht een verzoek tot het treffen van een voorlopige voor ziening is gedaan bij de Voorzit ter van de Afdeling bestuursrecht spraak van de Raad van State en/of de benodigde bouwvergun ning nog niet is verleend. Voor het inzien buiten kantoor uren, mondelinge toelichting en kopieën van ter inzage geleg de stukken kunt u zich wenden tot mw. L. Wijgman (0118-631984). Dik steun de Stichting Duinbehoud en word donateur (min. UIN donatie A- 35,p.j., ik wacht uw acceptgiro af). Naast een welkomstgeschenk ontvang ik voortaan 4 keer per jaar het B?H0UD fraaie tijdschrift Duin. Naam Adres Postcode Plaats Telefoon Voor meer informatie kunt u bellen naar: Stichting Duinbehoud, tel. 071 - 513 18 00 •x •x I j:|: Wi| t,M p,k,<lpï ♦JyJ,,-, •„«..„ook mov<.voisi nwS,)-.n (J wart»-. Mjol V «vo'af. «•'«ben iprtff v irt ko»vii Wij gaan iuhurtd «n ft*® De Gouden Garantie bij Profile Tyrecenter Tissink betekent dat de banden, wielen, uit laten, schokdempers, remdelen en accu's zorgvuldig gesorteerd zijn op zaken als duurzaamheid en veiligheid. Daarom geeft Profile Tyrecenter Tissink op alle door haar geleverde producten een uitgebreide fa brieksgarantie. Bovendien krijgt de klant een unieke Profile Tyrecenter tevredenheidsgarantie. Voldoet een product niet aan de verwachting dan kunt u het binnen veertien dagen ruilen. Zonder bijkomende kosten! Deze tevreden heidsgarantie geldt voor banden, uitlaten, schokdempers en accu's. Extra garantie van de eerste drie maanden op personenwagenbanden. Dat betekent gratis reparatie bij lekrijden, inclusief balan ceren. Indien een band niet meer is te her stellen dan vergoed Profile Tyrecenter het restprofiel. Kortom bij Profile Tyrecenter Tissink wordt een klant geholpen door gediplomeerde vakbekwame monteurs bijgestaan door de modernste apparatuur die zorgvuldig uitge kozen producten op of aan uw auto monte ren onder 'Gouden Garantie' en Lee Towers vond dit een forse handdruk waard. V. De Stichting Duinbehoud wil de duinen nieuw leven inblazen. Ze door het toelaten van verstuiving natuurlijker, en daarmee aantrekkelijker maken. Leuker om in te wandelen en te genieten van plant en dier. Zoals dit duinkonijntje. Word donateur en help de Stichting Duinbehoud om van de duinen weer een dynamisch natuurgebied te maken. Vul de bon in en stuur hem ongefrankeerd naar: Stichting Duinbehoud Antwoordnummer 10017 - 2300 VB Leiden

de Faam | 1997 | | pagina 13